Samochody typu SUV cieszą się coraz większą popularnością wśród polskich kierowców. Są to pojazdy z napędem na cztery koła, które dobrze sprawdzają się nie tylko podczas długich i dalekich podróży, ale także w trakcie jazdy po mieście. Choć w większości kojarzą nam się one z prestiżem, elegancją i zawrotnymi cenami to najtańsze modele dostępne są już od 20 tys. zł.
Jaki model kupić? Obecnie polski rynek motoryzacyjny bogaty jest w atrakcyjne i różnorodne oferty segmentów aut rekreacyjno-terenowych, co z pewnością utrudnia podjęcie ostatecznej decyzji. Chcąc ułatwić to zadanie wszystkim potencjalnym nabywcom, przygotowaliśmy listę 12, naszym zadaniem najlepszych i wartych uwagi modeli pojazdów rodzinnych, z podziałem na kategorie cenowe. Skorzystaj z informacji znajdujących się poniżej i wybierz opcję najkorzystniejszą dla siebie. Nasze propozycję przygotowaliśmy na przełomie roku 2019/2020 nie zmienia to faktu, że w 2022 roku są aktualne - inflacjo dziękujemy!
Wbrew ogólnie panującym przekonaniom, przy poniesieniu niewielkich kosztów można nabyć oszczędny miejski pojazd terenowy w dobrym stanie technicznym. Samochody Suv 4x4 w cenie do 20 tysięcy złotych to samochody o niskim stopniu awaryjności, które pomimo upływu lat w dalszym ciągu cieszą się dużym zainteresowaniem, co z kolei umożliwia ich posiadaczom bezproblemowy zakup części zamiennych, a także szybką ewentualną odsprzedaż. Jaki model wybrać? Oto nasze propozycje!
Dacia Duster to zarazem najlepszy i najtańszy Suv w utrzymaniu dostępny na polskim rynku motoryzacyjnym. Jak się okazuje to jeden z najczęściej kupowanych modeli pojazdów tej klasy, który wyróżnia się skromnym wyglądem i niebywałą funkcjonalnością. To wyjątkowy model, który idealnie sprawdzi się zarówno w miejskiej dżungli, jak i w terenie.
Model ten po raz pierwszy został zaprezentowany w roku 2010, wyposażony został w filtr cząsteczek stałych DPF oraz elektroniczny program stabilizacji, w skrócie ESP, który w dużej mierze przekłada się na bezpieczeństwo jazdy. Dacia Duster dostępna jest w dwóch opcjach napędu - standardowy 2WD oraz 4x4, który pracuje aż w trzech trybach. Kompaktowe wymiary pojazdu oraz łatwość jego prowadzenia sprawiają, że jest to idealny Suv dla kobiety.
Jeżeli chodzi o awarie i problemy techniczne to w tym wypadku kierowcy zazwyczaj zmagają się z samoistnie rozłączającym się napędem, na szczęście naprawa usterki nie pochłania zbyt dużej ilości czasu i pieniędzy. Co więcej ten model można niekiedy kupić w kwocie do 15 tysięcy złotych. Auto napędzane jest silnikami z gamy Renault, które są dość trwa i tanie w eksploatacji. W zastosowaniach terenowych lepiej sprawdzi się auto z napędem 4x4 i silnikiem 1.5dCi.
Suzuki Grand Vitara to stosunkowo tanie Suvy używane, które podobnie jak omawiany poprzednik cechują się niezwykle kompaktowymi wymiarami. Samonośna konstrukcja nadwozia jest najważniejszą cechą charakterystyczną tego modelu aut terenowych. W tym wypadku jednak największą popularnością wśród chętnych na ich zakup cieszą się samochody używane, a to za sprawą wysokich kosztów związanych z nabyciem nowego Suva.
Jeżeli chodzi o samochody z tzw. drugiej ręki to najwięcej ofert dotyczy pojazdów Suzuki Grand Vitara wyposażonych w 2 litrowy silnik benzynowy. Jednak czy są one warte uwagi? Niestety jak się okazuje zużycie paliwa jest wysokie, a dodatkowo jego użytkownicy bardzo często narzekają na jego nierówną pracę, co negatywnie wpływa na komfort jazdy. Alternatywą dla standardowej jednostki będzie model wyposażony w diesla o pojemności 1.9 litra, tutaj należy jednak mieć na uwadze częste awarie turbosprężarki. Na rynku dostępne są również modele zaopatrzone jednostkami 2.4 oraz 3.2, niemniej jednak są one o wiele bardziej kosztowne w utrzymaniu.
Honda CR-V zadebiutowała na światowym rynku motoryzacyjnym w 2001 roku. Projekt w dużej mierze nawiązywał do modelu Civic, co z nie umknęło uwadze wiernym fanom jednego z największych japońskich producentów samochodów.
Charakterystycznymi cechami tego pojazdu są między innymi otwierane na prawą stronę drzwi bagażnika, wyposażonego dodatkowo w koło zapasowe oraz światła ulokowane na tylnych słupkach. Dostępne w ofertach popularne Suvy Hondy CR-V, posiadają silniki benzynowe o pojemności 2.2 litra o mocy 140 KM. Jednostka z systemem zmiennych faz z rozrządu, czasami zmaga się z drobnymi awariami pompy wody oraz napinaczem paska wielorowkowego.
Zainteresowani tym modelem mogą pokusić się na mniej awaryjną wersję wyposażoną diesla, niestety w tym wypadku należy liczyć się z poniesieniem nieco wyższych kosztów zakupu samochodu. Niemniej jednak ze względu na nieprzeciętny wygląd oraz stosunkowo dobre osiągi Honda CR-V polecana jest jako rodzinny Suv, idealny zarówno do jazdy po mieście, jak i w terenie.
Toyota RAV4 to popularne pojazdy z terenowym charakterem, które zaprezentowane zostały w roku 2000. Co więcej model ten bardzo szybko uznany został za najlepszy Suv dostępny na rynku motoryzacyjnym.
Auto wyróżnia się przede wszystkim oryginalnym designem o sportowym wykończeniu. Pośród dostępnych modeli tej serii najlepszymi osiągami pochwalić mogą się pojazdy z silnikiem benzynowym o pojemności 2 litrów, cechujących się dużą wydajnością i trwałością, przy jednoczesnym poniesieniu niskich kosztów jego eksploatacji. Dodatkowym atutem jest niebywale niska awaryjność oraz tani koszt usunięcia ewentualnych usterek.
Nieco mniej pochlebne opinie posiadają modele Toyota RAV4 wyposażone w instalację LPG, dlatego też zachęcamy do wyboru standardowych wersji z silnikiem benzynowym. Jego zakup to doskonałe rozwiązanie w przypadku osób, które cenią sobie komfortową i bezpieczną jazdę oraz nowoczesny i estetyczny wygląd samochodu, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Na rynku dostępne są również Toyoty RAV4 z napędem hybrydowym, które cechują się tym, że są oszczędne i ekologiczne.
Jaki model w tym segmencie do 30 tys. wybrać? To jedno z najczęściej wyszukiwanych zapytań w Google i nie ma w tym nic dziwnego bowiem za te pieniądze, można stać się posiadaczem naprawdę wyjątkowego modelu pojazdu terenowego. Poniżej przedstawiamy najlepsze Suvy do 30 tys., być może pośród nich znajduje się model dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb. Zobacz również inne samochody do 30 tys, które warto kupić
Nissan X-Trail dostępny jest w sprzedaży od 2001 roku, czyli już dosyć długo, a pomimo tego w dalszym ciągu wzbudza on duże zainteresowanie wśród miłośników lekkich terenówek . Zaczynając od wyglądu wizualnego i funkcji praktycznych to samochód wyróżnia się eleganckim, klasycznym wykończeniem, jego wnętrze jest przestronne i wygodne, co sprzyja długim rodzinnym podróżom. Niestety, jak na duży pojazd posiada on jedną małą wadę, a mianowicie problem dotyczy bagażnika o małej pojemności.
Dodatkowo niektóre wersje pojazdu Nissan X-Trail wyposażone są w sporych rozmiarów relingi znajdujące się na dachu. Jeżeli chodzi o sprawy techniczne to auta tej serii, z wyjątkiem jednostki benzynowej 2.0 pochwalić się mogą bardzo niską awaryjnością, co w efekcie znacznie obniża koszty utrzymania pojazdu. Jeżeli chodzi o ceny używanych samochodów, to tutaj bez większych trudności znajdziemy Suv do 25 tys.
Marka Land Rover choć znana i lubiana na całym świecie to niestety model Freelander II, należy do jednych z najgorzej sprzedających się pojazdów terenowych. Jak na Suv za 30 tys. ma gorsze osiągi niż auta marki Toyota, Kia a nawet Suzuki. Jego największą wadą jest wysoka awaryjność, która wiąże się nie tylko z poniesieniem wysokich kosztów naprawy, ale także i utrudnionym dostępem do części zamiennych, co z kolei wiąże się z długim czasem serwisowania.
Gdzie zatem należy szukać plusów? Oferta rynku wtórnego jest niezwykle bogata i atrakcyjna, co potencjalnym kupcom daje duże szansę na zakup dobrze utrzymanego samochodu o niskim przebiegu, w wyjątkowo korzystnej cenie. Niemniej jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji należy zastanowić się, czy aby na pewno jest to dobry wybór. Wysokiej klasy pojazd rekreacyjno-terenowy to taki, który zapewnia komfortową, wygodną oraz ergonomiczną jazdę zarówno po miejskich drogach, jak i w terenie.
Land Rover Freelander II, to duży Suv, który zaskakuje swoim oryginalnym i prestiżowym wyglądem, co bez wątpienia spodoba się fanom wielkich i efektywnych pojazdów, zdecydowanie gorzej mają się sprawy techniczne, a to przecież najważniejsze!
Model auta Kia Sportage miał swoją premierę w 2005 roku, trzy lata później przeszedł przez tzw. face lifting, a 2010 roku marka zaprezentowała jego godnego następcę. Zgodnie z opinią zaufanych partnerów najlepszym rozwiązaniem jest zakup pojazdu w wersji diesla o mocy 140 lub 150 KM. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta, auta te wyróżniają się niezwykle wysokimi osiągami przy jednoczesnym niskim zużyciu paliwa.
Niestety pomimo tych zalet samochody tej marki mają także i swoje wady, chodzi oczywiście o awaryjność. Właściciele pojazdów Kia Sportage nierzadko zmagają się z licznymi usterkami turbosprężarki oraz dwumasowego koła zamachowego. Jak już się pewnie domyślacie koszt naprawy w tym konkretnym przypadku jest dosyć wysoki, co więcej zakup części zamiennych również nie należy do najprostszych zadań. O czym warto wspomnieć to najtańsze Suvy dostępne w ofertach pochodzących z rynku wtórnego można kupić niemalże o połowę taniej. W tym wypadku zakupu pierwszej generacji samochodu tego typu opcja pod tytułem Suv do 15 tys. zł jest całkiem realna.
BMW X3 to naprawdę duże Suvy, które stworzone zostały z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach. Choć pierwszy model pojawił się na rynku motoryzacyjnym w 2003 roku, to największy sukces odniosły modele produkowane trzy lata później, bowiem zostały one wyposażone w jeszcze trwalsze silniki nowej generacji gwarantujące wysokie osiągi. Inne Suvy BMW również cieszą się dobrą opinią. Zarówno mniejsze BMW X1 jak i większe BMW X5
Zainteresowani nabyciem modelu BMW X3 swoją uwagę skupić powinni na wersjach z silnikiem o pojemności 3 l, które zużywają podobną ilość paliwa co wersje wyposażone w jednostki o pojemności 2.5 l., to niemniej jednak zapewniają komfortową i bezpieczną jazdę. Na rynku dostępne są także popularne X3 zaopatrzone w silniki wysokoprężne.
Jak na diesle przystało w tym wypadku bolączką posiadaczy Suvów BMW X3 są częste awarie filtra cząsteczek stałych DPF oraz usterki turbiny. Biorąc pod uwagę te fakty, najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie zakup pojazdu o stosunkowo niewielkim przebiegu, najlepiej takim poniżej 100 tys. kilometrów, co wiąże się z wydatkiem rzędu około 50 tys. złotych.
Modele pojazdów dostępnych w tym przedziale cenowym to bez wątpienia produkty motoryzacyjne z wyższej półki, które choć różnią się od siebie wyglądem i wyposażeniem to łączy je jedna wspólna cecha - wysoka bezawaryjność, która wpływa nie tylko na komfort prowadzenia pojazdu, ale także i stan naszych portfeli. Jaki model w kwocie do 40 tys. wybrać? Który z nich jest najlepszy? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Ford Kuga sukcesywnie produkowany jest od 2008 roku, pierwsza generacja w zatrważającym tempie zyskała sympatię i uznanie wśród wymagających klientów. Po odniesieniu ogromnego sukcesu, w 2012 roku producenci wprowadzili do sprzedaży drugą generację Suvów, która od swojego poprzednika odróżniała się znacznie większymi gabarytami oraz dużo lepszymi osiągami. Skupiając się na wyglądzie zewnętrznym to auta drugiej generacji są o wiele bardziej masywniejsze, transformacji uległ także wizerunek tylnych lamp, zderzaka oraz maski.
Ford Kuga dostępny jest w dwóch liniach stylistycznych - ST-Line oraz Vignale. Pierwsza z nich wyróżnia się posiadaniem designerskiego grilla oraz oryginalnego nadwozia zaopatrzonego w charakterystyczne dodatki w kolorze czarnym, druga natomiast zaskakuje wysoką jakością wykończenia wnętrza, które nadaje mu nad wyraz eleganckiej i gustownej prezencji, bowiem wnętrze wysoko gatunkowe i trwałe skóry. Pod maską tych suvów tradycyjnie już znajdziemy silnik 1.5 TDCi, który jest bardzo oszczędny i zgodnie z zapewnieniami producenta zużywa ok. 4.4 l paliwa na przejechanych 100 km. Jeśli interesuje Cię Suv Forda zobacz koniecznie również inne modele.
Volkswagen Tiguan został zaprezentowany światu w roku 2007, a cztery lata później producent udostępnił do sprzedaży wersję po "face liftingu", która nadała Suvom charakterystycznego i niepowtarzalnego wyglądu. Według aktualnych informacji to właśnie modele z 2 litrowymi silnikami diesla cieszą się największą sympatią wśród kierowców. Dlaczego? Chodzi oczywiście o wysoki komfort jazdy - wysokie osiągi w połączeniu z cichą pracą silnika i niskimi zużyciem paliwa czynią ten model wręcz idealnym pod każdym względem.
Miłośnicy tradycyjnych benzyniaków także bez problemu znajdą atrakcyjną ofertę Tiguana, jednak niezależnie od tego, na zakup której konkretnie wersji się zdecydujemy możemy być pewni tego, że nie poświęcimy zbyt wiele czasu na wizyty w serwisach samochodowych, a to z tego względu, ze są to samochody, które zostały docenione przez ekspertów w dużej mierze za niską awaryjność. Jeżeli chodzi o ceny Suvów tej marki, to zakup auta używanego niekiedy wiąże się z wydatkiem nawet do 50 tysięcy złoty.
Nowe Volvo XC60 to pojazd stworzony do spokojnej i bezpiecznej jazdy. Patrząc na niego w pierwszej chwili nasza uwaga skupia się na jego nieskazitelnym i nowoczesnym wyglądzie, później jest już tylko lepiej o czym najlepiej świadczą aktualne dane statystyczne, odnoszące się do ilości sprzedanych modeli XC60. Od momentu zaprezentowania Suva na światowym rynku motoryzacyjnym, co miało miejsce w 2009 roku, firma Volvo sprzedała pond milion egzemplarzy tego modelu.
Wnętrze samochodu jest przestrzenne i niebywale funkcjonalne, wyposażony jest w wygodne fotele, wiele przydatnych schowków i duży bagażnik o pojemności 1432 l. Początkowo wszystkie wersje Suvów XC60 posiadały napęd 4x4, rok później na rynku pojawiły się auta z napędem wyłącznie na przednie koła. Model XC60, jak wiele innych również został poddany face liftingowi. W przypadku pierwszej generacji klienci mogli wybierać pomiędzy jednostkami benzynowymi o pojemności 2 l., oznaczonych symbolem T i mocy 203 KM, a także T5 o mocy 240 i 245 KM. Ponad to niektóre wersje posiadały silniki T6 o pojemności 3 l. i mocy 285, 304 i 306 KM. Warto też zwrócić uwagę na mniejsze i większe Suvy Volvo, Takie jak XC40, czy XC70
Samochód terenowy XC60 jest komfortowy w prowadzeniu, bezpieczny, niezawodny, tani w utrzymaniu i co najważniejsze praktycznie bezawaryjny, a co za tym idzie niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zakup samochodu używanego czy też nowego to bez wątpienia będzie to jedna z najlepszych twoich inwestycji.
Mitsubishi Outlander I, którego lata produkcji przypadają na rok 2001-2008 to wysokiej klasy pojazd, który gwarantuje swoim użytkownikom sprawną jazdę po asfalcie i w umiarkowanym terenie. Zarówno eksperci, jak i jego posiadacze docenili przede wszystkim nowoczesne jednostki, trwałość oraz komfort i wygodę jazdy.
Szeroko polecane Suvy - Mitsubishi Outlander I to samochody wyposażone w tradycyjne silniki benzynowe, dostępne w dwóch różnych pojemnościach - 2.0 oraz 2.4. Większy pochwalić może się nie tylko dobrymi osiągami, ale także i stosunkowo dużym zużyciem paliwa, z kolei mniejszy choć pochłaniał mniej benzyny to jego praca nie stała na zbyt wysokim poziomie. Innym minusem, na który często uskarżają się jego posiadacze jest ciasne i niefunkcjonalne wnętrze.
Model Suvów Mitsubishi Outlander II, który pojawił się w roku 2007, zaskoczył nowoczesnym przestronnym wnętrzem oraz obecnością jednostek diesla. W przypadku aut I generacji użytkownicy najczęściej uskarżają się na wysoką korozyjność nadwozia oraz drobne usterki zawieszenia. W drugiej generacji problemy te zostały już w dużej mierze zniwelowane a budżet ok 40 tys zł spokojnie pozwala na zakupu takiego egzemplarza.
Wybierając Outlandera drugiej generacji bezpiecznym rozwiązaniem wydaje się auto z silnikiem 2.0 D-ID konstrukcji Volkswagena lub 2.2 DI-D MIVEC (177 KM) od Mitsubishi - to najmocniejsza a zarazem najbardziej oszczędna jednostka. Osoby chcące świętego spokoju mogą wybrać również silniki benzynowe (2.0 lub 2.4l)- warto jednak pamiętać o tym, że nie lubią one współpracować z LPG.
Jak widać nie trzeba dysponować dużym budżetem by stać się szczęśliwym posiadaczem nowoczesnego pojazdu terenowego, który doskonale poradzi sobie zarówno w mieście, jak i w bardziej wymagającym środowisku. Prezentowane wyżej modele Suvów są pojazdami, które warto kupić w 2019 roku, pośród nich znajdują się auta praktycznie na każdą kieszeń, zaczynając od tych najtańszych, których cena zaczyna się od 15 tysięcy, kończąc na nowoczesnych modelach pojazdów terenowych, których zakup wiąże się z wydatkiem w granicach 40-50 tysięcy złotych, należy pamiętać, że ceny te dotyczą samochodów używanych. Ciekawą propozycje stanowią również suvy Mitsubishi takie jak ASX czy Eclipse Cross
Pamiętajmy o tym, że niezależnie od tego, jakie auto wybierzesz, zapoznaj się z poradnikiem: Jak sprawdzić historię pojazdu po numerze VIN. Zobacz gdzie możesz sprawdzić historię za darmo oraz jakie informacje możesz wyczytać z poszczególnych baz VIN. W przypadku aut sprowadzonych lub takich, które miały wielu właścicieli polecamy od razu skorzystanie z zaawansowanych raportów na temat historii pojazdu jakie daje CarVertical. Dowiesz się z niego np o wykonanych naprawach, historii wypadkowej pojazdu i ostatnio odnotowanych przebiegach - co może uchronić Cię przed zakupem SUVa "z kręconym licznikiem".
Ponadto kiedy będziesz już kupować upatrzone auto, może Ci się przydać umowa kupna-sprzedaży samochodu oraz aktualne informacje na temat tego, jak wygląda rejestracja samochodu używanego w 2022 roku oraz ile to kosztuje.
Jeśli szukasz tańszych samochodów lub nie po prostu nie lubisz suvów zapraszamy do zapoznania się z naszymi innymi propozycjami. Zobacz jaki samochód do 20 tys wybrać lub jaki samochód do 10 tys będzie najlepszy?
Data publikacji: 2019-10-30, ostatnia zmiana: 2022-10-05