Instalacja gazowa LPG - czy warto założyć, ile kosztuje i czy to się opłaca?

Wlew gazu do instalacji LPG


W związku z wysokimi cenami benzyny wiele osób poszukuje samochodów z zamontowaną instalacją gazową lub rozważa montaż LPG we własnym zakresie. W dalszej części artykułu postaram się odpowiedzieć na nurtujące wiele osób pytania związane z użytkowaniem instalacji gazowej. Znajdziesz tu między innymi odpowiedź na pytanie jaki rodzaj instalacji LPG wybrać do samochodu, ile kosztuje założenie gazu, jakie są zalety i wady instalacji gazowych, a także kiedy nie warto przerabiać auta na gaz tylko jeździć na benzynie.

Rodzaje instalacji gazowych

Obecnie najczęściej montuje się już tylko instalacje z elektronicznym sterownikiem gazu. Większość samochodów, do których ktoś chce założyć gaz, posiada silniki z wtryskiem paliwa - jednopunktowym, wielopunktowym lub bezpośrednim. W znakomitej większości są one sterowane komputerowo (ECU). Do aut z silnikami gaźnikowymi stosowane były stare typy instalacji gazowych z tzw. mieszalnikami. Jednak ponieważ na dzień dzisiejszy samochody bez wtrysku benzyny są już rzadkością przejdziemy od razu do 4 generacji LPG.

Generacja IV - czyli instalacja wielopunktowa zasilania gazem w fazie lotnej

Instalacja IV generacji przeznaczona jest do samochodów z silnikiem benzynowym wyposażonym we wtrysk paliwa, katalizator, sondę lambda oraz układ EOBD. Wtrysk gazu odbywa się poprzez tzw. wtryskiwacze - elektronicznie sterowane zawory. Instalacja tego typu jest też określana mianem "sekwencji" lub wtrysku sekwencyjnego gazu w fazie lotnej.

Instalacje gazowe IV generacji stosowane bywają również do silników z bezpośrednim wtryskiem benzyny. Przy czym wtedy jednocześnie z gazem zużywana jest pewna ilość benzyny. Dotryskiem benzyny steruje sterownik instalacji LPG. Operacja ta, ma na celu ochronę wtryskiwaczy benzynowych, które ze względu na swoje położenie nie mogą zostać po prostu wyłączone, ponieważ uległyby uszkodzeniu. Dotrysk benzyny zapewnia ich odpowiednie chłodzenie oraz czyści je z sadzy i innych pozostałości spalania.

W dalszym ciągu instalacje IV generacji są najbardziej popularne. Koszt montażu jest relatywnie niski, a dostępność warsztatów potrafiących je montować i serwisować jest na prawdę duża. Montaż instalacji LPG tego typu realizowany jest zwykle w ciągu 1 dnia.

Generacja V - czyli instalacja wtrysku sekwencyjnego gazu w fazie ciekłej.

Systemy V generacji przeznaczone są do silników z wtryskiem paliwa, z katalizatorem i sondą lambda, wyposażonych w układy EOBD. Instalacje gazowe V generacji pozwalają na wtrysk gazu w fazie ciekłej do kolektora dolotowego – montaż wtryskiwaczy następuje poprzez nawiercenie kolektora i montaż dodatkowych dysz. Każdy silnik wymaga dedykowanych rozwiązań.

Generacja VI - czyli instalacja bezpośredniego wtrysku LPG w fazie ciekłej.

W przeciwieństwie do poprzednich generacji instalacja gazowa VI generacji wykorzystuje do działania wtryskiwacze benzynowe. Odpada zatem problem ich chłodzenia dotryskiem benzyny. Instalacja tego typu zalecana jest do samochodów z wtryskiem bezpośrednim. To co istotne w przeciwieństwie do IV generacji jest bardzo mocno dostosowywana do konkretnego silnika - dedykowana. Przykładowe instalacje IV generacji to np: STAG-500 DIS, VIALLE LPdi, DGI LCC, Prins Direct LiquiMax

źródło danych o generacjach: https://pl.wikipedia.org/wiki/LPG

Z czego składa się instalacja gazowa do samochodu osobowego?

Instalacja gazowa (od IV generacji) składa się kilku kluczowych elementów elementów:

Butla gazowa - obecnie najczęściej wybierane są butle wkładane w miejsce koła zapasowego

Butla gazowa 48 litrów


Komputer sterujący - to on załącza instalację kiedy silnik się nagrzej i steruje pracą wtryskiwaczy gazowych

Komputer STAG 200 GoFast


Parownik LPG - w instalacji 4 generacji to tutaj , po podgrzaniu, płynny LPG (liquefied petroleum gas) zamienia się w gaz

Parownik gazu STAG


Wtryskiwacze gazu - listwa wtryskowa LPG (dotyczy generacji IV i V) - wtryskiwacze precyzyjnie sterują podawaniem gazu do każdego cylindra.

Wtryskiwacze gazu AC


Dysze gazowe osadzone w kolektorze dolotowym (dotyczy generacji IV i V) - przez dysze gaz z wtryskiwaczy trafia do układu dolotowego - im bliżej cylindra i zaworów ssących tym lepiej!

Osadzenie dyszy gazowej w kolektorze dolotowym


Ponadto do działania potrzebne jest kilka dodatkowych zaworów sterujących, filtr fazy gazowej, filtr fazy ciekłej oraz duża ilość wężyków gumowych oraz miedziany wężyk w gumowej osłonie prowadzący gaz w fazie ciekłej od zbiornika do parownika. Oczywiście wlew gazu też jest w zestawie.

Ile kosztuje założenie instalacji gazowej w samochodzie?

Cena montażu instalacji LPG zależy w dużej mierze od tego jaki silnik znajduje się w naszym samochodzie. Instalacje gazowe do silników o dużej mocy oraz z większą ilością cylindrów są droższe niż do słabszych aut. Większa moc pociąga za sobą inne rodzaje wtryskiwaczy oraz wyższą sprawność parownika. Większa ilość cylindrów to większa ilość wtryskiwaczy oraz często droższy sterownik.

W przypadku samochodu z czterocylindrowym silnikiem o mocy do ok 120KM koszt instalacji IV generacji (sekwencyjna) w chwili obecnej waha się od ok 2000 do 3000 zł. W zależności od zastosowanych komponentów.

Koszt instalacji V i VI generacji zależy mocno od konkretnego modelu samochodu i silnika. Należy jednak podejrzewać, że koszt ten może być na poziomie ok 5000 zł lub wyższym. Tyle przynajmniej zwykle kosztuje instalacja dla silników TSI.

W sprawie wyceny najlepiej zawsze skontaktować się bezpośrednio z konkretnym warsztatem specjalizującym się w montażu LPG. Podać markę, model, rok produkcji rodzaj i moc silnika - wtedy informacje będą pewne. Najlepiej sprawdzić przynajmniej 2-3 oferty. Często ceny instalacji gazowych znacznie różnią się pomiędzy konkretnymi warsztatami.

Jakie są zalety instalacji gazowej?

Niższe koszty paliwa

Patrząc na ceny paliwa nie ma wątpliwości, że gaz jest tańszy niż benzyna. W zależności od okresu różnica w cenie wynosi nawet 40-50% ceny benzyny. Nawet jeśli uwzględnimy to, że samochód spala więcej gazu niż benzyny (ok 10-15%) to i tak wychodzi na to, że "jeżdżąc na gazie" oszczędzamy sporo na każdym kilometrze.

Twój samochód będzie bardziej ekologiczny

Czy nam się to podoba czy nie gaz jest znacznie bardziej ekologiczny od benzyny. Spala się czyściej i jego użytkowanie generuje znacznie mniej gazów cieplarnianych m. in. tlenków azotu. Dla osób chcących być eko to kolejny punkt na plus!

Większy zasięg na jednym tankowaniu

Dokładając butlę gazową do swojego samochodu zwiększasz ilość paliwa, którą możesz mieć ze sobą. Dzięki temu zasięg Twojego samochodu wzrośnie nawet o 400 km. Oczywiście jazda na benzynie będzie droższa, ale zawsze masz taką możliwość.

Jakie są wady instalacji LPG?

Droższy przegląd okresowy

Jeśli w Twoim aucie zainstalowana jest instalacja gazowa to coroczny przegląd techniczny będzie droższy o ok. 50 zł.

Konieczność wymiany filtrów gazu i dodatkowych przeglądów

Poza standardowym serwisowaniem pojazdu co 10 000 km będziesz musiał się wybrać na krótki przegląd instalacji gazowej - dostrojenie i sprawdzanie szczelności, a co 20 000 km wymiana filtrów fazy ciekłej i fazy lotnej. Teoretycznie po gwarancji można to zaniedbać, ale jeśli zależy nam na bezawaryjnej eksploatacji lepiej wykonywać przeglądy gazu na czas.

Częstsza wymiana świec, niż przy benzynie

W związku z inną charakterystyką spalania gazu zalecana jest częstsza wymiana świec zapłonowych. Silnik zasilany benzyną może bezproblemowo jeździć nawet jeśli świece są dość mocno zużyte. W przypadku LPG może pojawić się szarpanie lub wypadanie zapłonów. Zwykle w przypadku aut zasilanych LPG zaleca się wymianę świec co ok 20 000 km.

Zmniejszona pojemność bagażnika

Niezależnie od tego czy masz w bagażniku butlę walcową, czy, jak większość, butlę w miejscu koła zapasowego - tracisz część miejsca w kufrze. Koło co prawda można wyjąć, ale co zrobić jeśli złapiesz gumę? Zmniejszona przestrzeń zwykle nie jest to zbyt dużym problem jednak warto o tym pamiętać decydując się na montaż gazu w aucie.

Czy warto zakładać instalację gazową?

W przypadku osób, które dużo jeżdżą instalacja gazowa bardzo pozytywnie wpłynie na budżet domowy. Zwykle założenie instalacji IV generacji zwraca się po przejechaniu ok 15 000 - 20 000 km. Jeśli rocznie przejeżdżasz więcej niż 30 000 nawet nie masz się co zastanawiać. W przypadku zwyczajnego samochodu segmentu C (kompakt) z silnikiem 1.4 - 1.8 oszczędność na każde 100 km wynosi od ok 13 do 26 zł. W zależności od cen paliwa oraz spalania.

Dzięki temu, że klasyczne silniki benzynowe z wielopunktowym wtryskiem, bez turbiny są dość prostej konstrukcji (względem nowoczesnych diesli) to często auta z LPG przejeżdżają, bez większych awarii, nawet 200 - 400 tys. km o ile są na bieżąco serwisowane. W turbo dieslu po takim przebiegu miałbyś już prawie na pewno do wymiany koło dwumasowe oraz turbosprężarkę. Koszt ich wymiany byłby wyższy niż założenie LPG do benzyny, a średni koszt przejechania 100km i tak byłby wyższy niż na LPG. Osobiście znam osobę, która samochodem Daweoo Nubira 2.0 z LPG przejechała ponad 500 tys. km - auto jeździło jako taksówka.

Kiedy nie warto zakładać LPG?

Jeśli posiadasz stary, tani samochód

Jeśli kupiłeś samochód używany w cenie ok 5 000 zł lub poniżej warto dwa razy zastanowić się czy nowa instalacja ma sens. Dołożenie instalacji zwiększy cenę sprzedaży maksymalnie o kilkaset złotych. Musisz sobie wtedy zadać pytanie czy przejedziesz tym samochodem przynajmniej 30 000 km? Jeśli nie. Zrezygnuj z tego pomysłu. Zrezygnuj również wtedy, gdy koszt instalacji gazowej przekracza wartość pojazdu .

Jeśli mało jeździsz

W przypadku gdy rocznie przejeżdżasz do 10 tys km, zastanów się dwa razy. Jeśli masz prawie nowy samochód, który planujesz użytkować kilka lat - dobry pomysł. Jeśli nie wiesz czy auto będzie w Twojej rodzinie choćby 2 lata odpuść sobie montaż instalacji. Kiedy tylko zacznie się zwracać inwestycja Ty właśnie będziesz się żegnał ze swoim autem.

Czy lepiej kupić samochód z gazem czy założyć instalację LPG samemu?

Wybierz auto, które ma już zamontowane LPG...

Jeśli chcesz kupić tani samochód w cenie do 10 tys i dużo jeździsz sugerowałbym, od razu, zakup auta z instalacją gazową. Oczywiście jeśli nie jest tak, że auto to masz już przejechanych kilkaset tysięcy kilometrów. Przy zakupie takiego samochodu warto zwrócić uwagę do kiedy jest legalizacja butli LPG. Jeśli kończy się homologacja musisz się szykować na wydatek kilkuset złotych w najbliższym czasie. Wymiana butli, której skończyła się legalizacja jest wymagana - bez wymiany nie uzyskasz pozytywnego wyniku badania technicznego.

W przypadku samochodu z instalacją gazową koniecznie pamiętaj o zabraniu wszystkich dokumentów od poprzedniego właściciela. Bez homologacji i dokumentu legalizacji butli nie zrealizujesz przeglądu. Potencjalnie mogą być one również potrzebne przy rejestracji samochodu - szczególnie jeśli instalacja nie była jeszcze zgłoszona przez poprzedniego właściciela. Czytaj więcej o tym co należy sprawdzić kupując samochód z gazem LPG

Załóż gaz LPG we własnym zakresie...

W przypadku aut droższych (samochody do 20 tys), z małym przebiegiem polecałbym założenie gazu we własnym zakresie - chyba, że trafi się prawdziwa perełka, którą warto kupić. Pomimo tego, że auta na gaz są bardziej ekologiczne to większość osób przerabia samochód z przyczyn finansowych. Jeśli więc i taki jest Twój powód to cała operacja musi się "kalkulować".

Zatem jeśli planujesz długo jeździć danym samochodem, dużo kilometrów przejeżdżasz rocznie, a auto, które posiadasz jest w dobrym stanie - zakładaj LPG jak najszybciej! Im więcej kilometrów na gazie (nie na podwójnym) przejedziesz tym więcej zaoszczędzisz.

Jeśli chcesz kupić samochód osobowy i założyć do niego gaz sugerujemy wybór auta z prostszym silnikiem, do którego da się założyć instalację IV generacji. Dzięki temu koszt montażu będzie znacznie niższy i inwestycja szybciej się zwróci. Polecam też poczytać różnego rodzaju fora użytkowników danego modelu auta. Podobno są silniki, które "średnio lubią się z gazem". Gdy chcesz kupić auto i przerabiać je na gaz lepiej wybrać taki silnik, o którym ludzie mówią, że kocha LPG!

CNG a LPG - co lepsze?

Każda typ instalacji ma swoje plusy i minusy. Jednak w przypadku Polski szkoda rozmów o CNG. Dostępność stacji jest znikoma. Można je policzyć prawie na palcach jednej ręki. Gaz LPG jest dostępny praktycznie wszędzie. Jeśli samochód ma być używany w Polsce to musi to być LPG. Tankowanie CNG w Polsce to zawsze wyprawa.

Na jakie firmy produkujące sterowniki warto zwrócić uwagę?

Na polskim rynku bardzo dużą popularnością cieszą się instalacje gazowe STAG - tworzone przez polską firmę AC S.A. Ponadto dość często spotykane i poszukiwane marki to Lovato, BRC, Lecho. Wiele firm poza sterownikami pod swoim logo udostępnia również inne elementy osprzętu do instalacji LPG.


Do Ciebie należy decyzja co zrobisz oraz jakie rozwiązanie wybierzesz. Nie sugerujemy najlepszego rozwiązania ponieważ potrzeby każdego są inne. Mam nadzieję, że artykuł przybliżył CI temat instalacji LPG oraz przybliżone koszty montażu lub potencjalne oszczędności. Dobrze zamontowana instalacja gazowa nie sprawia problemów, tankujesz i jedziesz. Sam przejechałem 4 samochodami z LPG łącznie już ponad 300 000 km. W jednym z samochodów uszkodził się komputer sterujący gazem i został wymieniony na gwarancji. Reszta jeździła bez problemów. Osobiście jestem bardzo zadowolony z użytkowania aut zasilanych LPG.

Data publikacji: 2021-05-13, ostatnia zmiana: 2022-05-18

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Peugeot 208 - 1.2 Benzyna nawi STYLE gwarancja przebiegu bezwypadkowy doinwestowany
41 100 zł
Sędziszów Małopolski
(woj. podkarpackie)
Citroen C3 Aircross - Bogata wersja.
52 500 zł
Goczałkowice-Zdrój
(woj. śląskie)
Mitsubishi ASX - / 1.6 benzyna / Ksenon / Panorama / Alu / Kamera Cofania / Opłacony
42 900 zł
Świebodzin
(woj. lubuskie)
Nissan Almera - Nowe sprzęgło/Doskonały stan blacharki/Klima/Czujniki parkowania
12 900 zł
Przyszowice
(woj. śląskie)
Renault Clio - Grandtour 0.9TCe 76KM Limited po przeglądzie opłacony f.VAT
53 900 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Fiat 500L - Trekking Lounge 1.4 Benzyna 95 KM Klimatronic Panorama Kredyt Bez BIK
44 500 zł
Cieszyn
(woj. śląskie)
Alfa Romeo Tonale - VELOCE | 1.5 MHEV 160KM (+20KM EV) | Pakiet Premium Harman Kardon
212 890 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Peugeot 307 SW - 1 REJ 2009 ZOBACZ OPIS !! W podanej cenie roczna gwarancja
19 900 zł
Mysłowice
(woj. śląskie)
Audi A4 - *S-line*1.9TDi*Bi-Xenony*ALUfelgi*PÓŁSKÓRY*
24 900 zł
Olsztyn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Nissan X-Trail - Nowy X-Trail e-Force 4WD 213KM Tekna Kamera 360st Head-Up- 2540zł
215 900 zł
Szczecinek
(woj. zachodniopomorskie)
Opel Meriva - 1.4 Benzyna / Pakiet Zimowy / Alufelgi
25 900 zł
Rydułtowy
(woj. śląskie)
Volkswagen Golf Plus - GAZ Klimatronik 75KM MPI Isofixy Pdc Tempomat Niemcy
17 900 zł
Ostrów Mazowiecka
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Maszyny komunalne dla gmin. W czym można wybierać?
Porządkowanie miejskiej zieleni, roboty drogowe i inne prace komunalne stają się tym szybsze i łatwiejsze, im lepszy sprzęt zostanie użyty. Co można kupić lub wynająć, by wykonać niezbędne zadania? W...
Data publikacji: 2023-08-31
Rola olejów w działaniu maszyn - jak wybrać dobry olej silnikowy, przekładniowy, hydrauliczny?
Tak samo jak człowiek potrzebuje odpowiedniego nawodnienia, aby dobrze funkcjonować, tak samo każda maszyna tj. samochód osobowy, ciężarowy, dostawczy, ciągnik czy maszyna rolnicza, musi być zaopatrzo...
Data publikacji: 2023-05-22
Opony letnie - jak wybrać najlepszy model dla swojego samochodu
Opony letnie to element samochodu, na którym nie warto oszczędzać. To one odpowiadają za bezpieczeństwo na drodze zarówno w suchych, jak i mokrych warunkach, przyczepność oraz komfort jazdy. Wybór odp...
Data publikacji: 2023-05-12
Kupowanie opon - porady i wskazówki
Wybór opon samochodowych wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza dla kierowców początkujących lub tzw. niedzielnych. Opona nie jest tylko gumowym owalem bez większego znaczenia. Jej funkcje...
Data publikacji: 2023-04-03