Wszystko, co musisz wiedzieć przed kupnem samochodu z LPG

Tankowanie gazu do samochodu z instalacją LPG

Popularność samochodów z gazem, wśród polskich kierowców, rośnie z roku na rok. Cieszą się opinią tanich pojazdów w eksploatacji i są uważane za lepszy wybór od diesli lub aut zasilanych klasyczną benzyną. Czym charakteryzuje się auto na gaz, jak sprawdzić samochód z LPG przed zakupem, i jak o niego dbać?

Co należy sprawdzić, przed zakupem samochodu z LPG?

Jeśli kupowałeś już samochód używany doskonale wiesz znasz już temat sprawdzania samochodu przed zakupem. W przypadku auta z LPG jest dodatkowych kilka rzeczy, na które powinieneś w szczególności zwrócić uwagę.

Instalacja fabryczna, czy montowana później

Najpierw warto się zastanowić, czy bardziej korzystne okaże się kupno samochodu używanego, z później zamontowanym gazem, czy auta z fabryczną instalacją LPG. Dorabianie instalacji gazowej jest w Polsce bardzo powszechne, ponieważ w porównaniu do diesla czy benzyny, auta na gaz, generują mniejsze koszty eksploatacji, zwłaszcza podczas jazdy na dalekich trasach. Co raz więcej osób obawia się także zakupu diesli ze względu na ich opinię samochodów awaryjnych oraz ryzyka zakazu poruszania się, takimi pojazdami, po centrach miast. Jako, że za granicą również samochody z gazem cieszą się popularnością, wiele osób sprowadza do kraju modele z całej Europy.

Problematyczny może okazać się zakup samochodu z fabryczną instalacją gazową, jeśli, ten model, nie był sprzedawany w Polsce, w oficjalny sposób. Części do takiego samochodu, prawdopodobnie, będą dostępne tylko w ASO, istnieje możliwość braku dokumentacji serwisowej albo niezbędnego oprogramowania w komputerach diagnostycznych. 

W przypadku instalacji montowanych później warto wybrać samochód, w którym zamontowano instalacje bazującą na popularnych w Polsce częściach. Serwisowanie takiej instalacja będzie wtedy możliwe w wielu punktach. Jednocześnie w przypadku ewentualnej awarii, któregoś z elementów nie będzie problemów ze znalezieniem zamiennika. Jednymi z najpopularniejszych instalacji na polskim rynku są STAG, Lecho, LPGTECH Lovato, BRC, KME czy Prins.

Komplet wymaganych dokumentów

Kiedy znajdziesz już odpowiedni samochód, nie spiesz się sprawdź, czy pojazd posiada wszystkie potrzebne dokumenty. Uczciwy sprzedawca będzie posiadał fakturę na montaż instalacji LPG, w której powinien być wpisany VIN i numer rejestracyjny, w przypadku kiedy instalację zamontowano po rejestracji pojazdu. Przy okazji, nie zapomnij sprawdzić samochodu po VIN. Poza tym, w dokumentacji samochodu powinny się znaleźć:

  • wyciąg ze świadectwa homologacji sposobu montażu instalacji LPG,
  • atest na butlę z gazem (z ważna homologacją - im dłużej tym lepiej),
  • a także wpis w dowodzie rejestracyjnym o fakcie montażu instalacji LPG.


Brak każdego z tych dokumentów będzie rodził problemy prawne. Najłatwiejszym do rozwiązania będzie brak wpisu w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli jesteś w posiadaniu wszystkich dokumentów, wystarczy, że samochód przejdzie dodatkowy przegląd techniczny, już po zarejestrowaniu, na stacji diagnostycznej. Aczkolwiek, lepiej wystrzegać się zakupu takiego pojazdu, gdyż przy założeniu, że brak wpisu w dowodzie jest równoznaczny z brakiem przeglądu, fakt ten świadczy o prawdopodobnym złym stanie technicznym pojazdu. Zwróć również swoją uwagę na datę montażu instalacji. Istnieje opcja, że auto z niedawno zamontowanym gazem, posiada instalację o słabej jakości, która ma na celu tylko uatrakcyjnić pojazd w oczach potencjalnych klientów. 

Ważność homologacji butli gazowej

Przed zakupem dowiedz się od kupującego jak długo jest jeszcze ważna homologacja butli gazowej. W przypadku samochodu sprowadzanego dowiedz się czy butla posiada już polskie świadectwo homologacji. Jeśli okres ważności się kończy lub brakuje homologacji butli LPG dla auta sprowadzanego musisz się liczyć z dodatkowym wydatkiem na poziomie od ok 250 do 600 zł. W zależności od tego czy uda się homologować starą butlę czy będziesz ją musiał wymienić na nową.

Montaż i działanie instalacji gazowej

Jakość montażu jest nie mniej ważna od samej instalacji. Nie trzeba być mechanikiem ani diagnostą samochodowym, aby sprawdzić, czy wszystkie komponenty są zamontowane prawidłowo. Zwisające kable, kilometry taśmy klejącej, rozwiązania "na śrubkę", w zastępstwie za awaryjną elektronikę instalacji, powinny być dla Ciebie ostrzeżeniem. Chociaż wielu mechaników przekonuje, że świecąca się kontrolka "check engine" jest całkowicie normalnym zjawiskiem w samochodach z gazem, nie wierz w ich zapewnienia! Jest to sygnał, że instalacja została źle zamontowana, niewyregulowana i stanowi zagrożenie dla prawidłowej pracy silnika.

Wlew gazu i jego okolica

Umiejscowienie wlewu gazu też jest istotne. Jeśli punkt umieszczono na wsporniku pod zderzakiem lub przy haku holowniczym, będzie podatny na uszkodzenia. Polecanym rozwiązaniem jest montaż wlewu gazu pod klapką wlewu benzyny, co jest nie tylko wygodne, ale i estetyczne. Kwestią dyskwalifikującą jest rdza w miejscy wlewu gazu. Co, niestety, zdarza się dość często jeśli wlew zamontowany jest w błotniku.

Czy samochód z instalacją gazową pracuje prawidłowo?

Obowiązkowo, przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży, przetestuj samochód podczas jazdy próbnej. Wybierz dłuższą trasę, aby sprawdzić pracę silnika zarówno na wolnych, jak i szybkich obrotach oraz na zimny i ciepłym silniku. Przełączanie z benzyny na gaz musi zachodzić prawidłowo, a niekontrolowane szarpnięcia są niedopuszczalne. Szarpnięcia szczególnie mogą być widoczne kiedy powoli toczymy się na drugim biegu i dodajemy gazu. Ich występowanie może świadczyć w najlepszym przypadku o zużytych świecach zapłonowych lub źle wyregulowanej instalacji. Gorzej jeśli z jakichś powodów instalacji wyregulować w danym samochodzie się nie udaje. Auto musi poruszać się płynnie i równomiernie się rozpędzać zarówno na gazie jak i po przełączeniu na benzynę.

Użytkowanie samochodu z LPG

Użytkowanie auta z LPG nie różni się zbytnio od standardowej eksploatacji dowolnego innego samochodu. Dobrze jednak wiedzieć o kilku sprawach, które poruszamy poniżej.

Przegląd samochodu z LPG

Przegląd samochodu z instalacją gazową należy dokonywać każdego roku. Co ciekawe, przepis ten obowiązuje nie tylko auta starsze rocznikowo, ale również te, które dopiero opuściły salon firmowy. Do niezbędnych, do przeglądu, dokumentów należą: dowód rejestracyjny pojazdu z zapisem o LPG, świadectwo legalizacji zbiornika gazowego i sposobu montażu instalacji gazowej. Zaraz po kupnie samochodu z gazem, dobrze jest też wymienić świece zapłonowe.

Przegląd instalacji gazowej

W trakcie użytkowania pojazdu, ważna jest kontrola właściwego luzu zaworowego. Jest ona szczególnie istotna właśnie w samochodach z instalacją gazową, gdyż luz odpowiada za prawidłową pracę układu rozrządu, co wpływa na jakość spalania. Co 10-15 tysięcy przejechanych kilometrów albo co najmniej raz na rok, powinno się wymienić także oby dwa filtry gazu LPG: filtr fazy ciekłej i filtr fazy lotnej. Należy też pamiętać, że żywotność najbardziej wytrzymałych wtryskiwaczy gazowych wynosi około 100 tysięcy kilometrów.

Homologacja butli gazowej

Kierowca auta na gaz musi pamiętać, że butle na gaz, w Polsce, są homologowane na 10 lat. Homologacja musi mieć miejsce w momencie, gdy skończy się termin eksploatacji, po uczestnictwie pojazdu w kolizji i zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego, a także po zamontowaniu nowego zbiornika albo sprowadzeniu samochodu zza granicy. Przeważnie koszt homologacji waha się w granicach 250zł, a dla porównania cena nowej butli gazowej, z doliczonym montażem, może wynieść nawet 600zł.

Montaż LPG na własną rękę

W jakich samochodach montować samemu LPG

Jeśli Twój budżet nie przekracza 10 tysięcy złotych, lepiej zorientuj się jak kupić samochód używany z gazem i zdobądź informacje o dacie legalizacji butli przed zakupem. W sytuacji, kiedy możesz przeznaczyć na zakup samochodu 20 tysięcy złotych i więcej, przemyśl założenie LPG po zakupie samochodu

Dowiedz się czy silnik w Twoim przyszłym aucie polubi się z LPG

Kiedyś uważano, że gaz nie nadaje się do montażu w nowych samochodów. To jest mit. Najważniejsza jest konstrukcja jednostki napędowej. Do aut na gaz, nie sprawdzą się silniki wykonane z materiałów o wątpliwej jakości. Podwyższone temperatury mogą skutkować nadmiernym zużyciem. W związku z tym, zaleca się montowanie gazu w pojazdach z hydraulicznymi popychaczami w układzie rozrządu, co sprzyja utrzymaniu prawidłowego luzu.

Jaką generacje gazu założyć?

Niewątpliwie, warto też zdawać sobie sprawę, jaka generacja instalacji gazowej, najlepiej sprawdzi się w Twoim samochodzie. Instalacje gazowe I generacji cechują się prostym procesem instalacji i brakiem elektroniki. Są tanie, ale mało precyzyjne. Instalacja II generacji jest wyposażona w moduł elektryczny i montuje się ją w samochodach z silnikami, wyposażonymi w jedno i wielopunktowy wtrysk benzyny z katalizatorem i sondą lambda. Najmniej popularna jest instalacja generacji III, a najbardziej IV, która charakteryzuje się wolnością od awarii silnika i wymogiem stosowania bardzo czystego paliwa. Szeregiem benefitów chwalą się instalacje gazowe generacji V i VI, ale trzeba pamiętać o ich wysokiej cenie.

Jakiego producenta instalacji wybrać?

Marką, która króluje, na polskim rynku instalacji gazowych, jest Stag, a produkty, sygnowane tą nazwą, wytwarza rodzima firma AC S.A. Rozważając różne instalacje LPG, oferta Lecho (polski producent) i BRC, również wydaje się interesująca.


Posiadanie samochodu z gazem przyniesie najwięcej korzyści osobom, które generują przebiegi o dużych liczbach - szczególnie poza miastem. Wtedy, mogą zaoszczędzić nawet do 40% na kosztach eksploatacji. Istotą sprawy jest, aby do zakupu auta na gaz podejść rozsądnie i sprawdzić wszystkie niezbędne czynniki, aby mieć pewność, że nabywany samochód faktycznie zagwarantuje zyski, a nie straty.

Data publikacji: 2020-10-06, ostatnia zmiana: 2022-05-18

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Ford Focus - GD345YL # 1.5 EcoBlue Trend Edition KLIMA Salon PL VAT23%
49 850 zł
Pępowo
(woj. pomorskie)
Kia Sportage - *BARDZO ŁADNA**2.0benzyna**wersja ACTiVE*tempomat*
25 900 zł
Olsztyn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Nissan Qashqai - 2,0 dCi.4X4, AUTOMAT !Panorama,Zarejestrowany, GWARANCJA/ZAMIANA
26 800 zł
Świdnica
(woj. dolnośląskie)
Škoda Octavia - 2,0 TDI 140 KM  12 LAT JEDEN WŁAŚCICIEL
18 500 zł
Goczałkowice-Zdrój
(woj. śląskie)
BMW SERIA 2 2020 prod. / 2020 1rej. Salon Polska! Pierwszy Właściciel! Serwis ASO! X-Drive! F-Vat23%
159 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Honda Jazz  '2011
29 800 zł
Międzyborów
(woj. mazowieckie)
Volkswagen Jetta - F-Vat,Alufegi,Gwarancja,Benzyna
16 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Nissan MURANO 2015 prod. / 2016 1rej. Pl,VAT23%,USZKODZONY, 2015,1rej 2016,automat☎501110092
35 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Hyundai Santa Fe - Hybryda 4X4 230KM 7-osobowy Pakiet Sun Luxury Dostępny od ręki -3207zł
267 520 zł
Szczecinek
(woj. zachodniopomorskie)
FORD TAUNUS 1.6B! KPL DOKUMENTÓW!
7 800,00 zł
Malutkie
(woj. łódzkie)
Land Rover Discovery MY23 2.0 I4 300 KM AWD Auto S Felgi20 Pneumatyka Hak Kamery360 FV23%
279 900 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Mitsubishi OUTLANDER 2020 prod. / 2020 1rej. Zadbany! Lifting! Hybryda! Kamera Cofania!
129 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak znaleźć godne zaufania używane Volvo z pełną gwarancją?
Szukasz samochodu marki Volvo, ale masz ograniczony budżet? W takim razie zastanów się nad zakupem używanego samochodu, który jest tańszy, ale wciąż bezpieczny i luksusowy, a do tego z pełną gwarancją...
Data publikacji: 2024-04-19
Jak wybrać odpowiedni kask na motocykl?
Wiosna w pełni, a więc sezon motocyklowy można uznać za otwarty. Warto odświeżyć ekwipunek motocyklisty, zanim wyruszysz jednośladem na podbój szos. Jeśli po raz pierwszy kompletujesz garderobę i akce...
Data publikacji: 2024-04-17
5 miejscowości blisko Warszawy gdzie również warto szukać samochodów na sprzedaż
Poszukiwanie idealnego samochodu używanego w pobliżu Warszawy może być wyzwaniem. Dla tych, którzy szukają samochodu w okolicy, oto lista pięciu miejscowości, gdzie warto rozejrzeć się za atrakcyjnymi...
Data publikacji: 2024-04-03
Jak kupić samochód używany w Warszawie?
Poszukiwanie używanego samochodu może być emocjonującym, ale i wymagającym zadaniem. W Warszawie, ogłoszenia na platformach internetowych, takich jak warszawa.sprzedawacz.pl, są świetnym źródłem infor...
Data publikacji: 2024-04-02