Jak kupić używany samochód? Gdzie szukać, o co pytać, na co patrzeć?

Używany Ford Mondeo

Zdarza się, że kupowanie używanego auta bywa niemałą loterią. Po co liczyć na szczęście jeśli można liczyć na siebie. Na rynku jest ogromna ilość pojazdów o bliżej nieokreślonej historii i stanie technicznym. Cofanie liczników, czy szpachlowanie wyraźnych ubytków blacharskich było do niedawna nieprzyjemną codziennością. Jak zatem kupić samochód używany, który będzie sprawny i posłuży nam długi czas? Wystarczy do zakupu auta podejść w sposób profesjonalny i zacząć od zdobycia wiedzy. To co zaczynamy?

Gdzie szukać samochodów używanych?

Dawniej temat był prosty. Samochód kupowało się od znajomego albo na giełdzie samochodowej. Lata 80-te i 90-te mamy już jednak za sobą i sporo się zmieniło w tym zakresie. Zobaczmy zatem gdzie w 2020 roku można kupić samochód używany.

Gazety lokalne wcale nie są passé

Ogłoszenie w gazecie lokalnej

Wbrew temu, co może się wydawać, w gazetach lokalnych, w dalszym ciągu można znaleźć ciekawe oferty samochodów. Są one ciekawe o tyle, że bardzo często trafiają się tam ogłoszenia, które nigdy nie pojawiają się w Internecie. Zwykle wystawiają je osoby starsze, które często wręcz przesadnie dbały o samochód.

Drugą kwestią „na plus”, w przypadku gazet lokalnych jest to, że samochody na sprzedaż są zwykle w zasięgu kilku kilometrów od Ciebie. Nie ma więc większego znaczenia fakt, że nie znajdziemy tam zdjęć. Wystarczy zadzwonić i zapytać o najważniejsze informacje na temat samochodu. Jeśli auto wstępnie spełnia Twoje oczekiwani umów się na jego oglądanie i sprawdź na własne oczy czy samochód jest taki jak być powinien.

Oferty lokalnych autokomisów i dealerów

Samochód z autokomisu

Do wstępnego rozeznania cen oraz potrzeb lokalne komisy samochodowe są tym co sprawdza się najlepiej. Nie znaczy to, że od razu znajdziesz tam wymarzony samochód, ale jest duża szansa, że przynajmniej usiądziesz w aucie o jakim myślałeś lub przejedziesz się nim. Sprawdzisz czy faktycznie podoba Ci się to o czym myślałeś. Jeśli oferta będzie dobra kupisz, jeśli nie, będziesz szukać dalej.

Kiedyś podobne możliwości „poczucia samochodu” dawały giełdy samochodowe. Niestety, w ostatnich latach ich popularność cały czas spada zabierając za sobą kawałek niepowtarzalnego klimatu. Jeśli mieszkasz w mieście gdzie odbywa się giełda samochodowa możesz się tam wybrać w sobotę lub w niedzielę i sprawdzić czy trafi się jakaś perełka.

Warto wiedzieć, że w ostatnich latach coraz więcej dealerów nowych aut dodało do swojej oferty samochody używane. Mówiąc w skrócie często np. w salonie Volkswagena będziesz mógł kupić pewny używany samochód. Komisy dealerskie oferują zwykle samochody jednej marki lub grupy marek np. VAG (Volkswagen, Audi, Skoda, Porsche, Seat)

Autokomisy od niedawna coraz częściej oferują również samochody z gwarancją. Gwarancja ta obejmuje na ogół kluczowe elementy samochodu. Silnik, skrzynię biegów itp. Gwarancja nie dotyczy elementów typowo eksploatacyjnych jak np. tarcze czy klocki hamulcowe. Jej zakres zależy od konkretnej umowy. Zdarza się, że taka gwarancja jest dodatkowo płatna – jednak jeśli zależy nam na tym, by bezpiecznie kupić auto, warto taką opcje rozważyć.

Ogłoszenia w Internecie

Ogłoszenia motoryzacyjne w Internecie

Skoro, właśnie jesteś na stronie z ogłoszeniami, to zapewne nie będziesz zdziwiony, że o tym tez coś napiszemy. Samochody używane w Internecie wystawiają zwykle osoby młodsze niż 55 lat. Auta osób starszych pojawiają się najczęściej na giełdach, w komisach lub w gazetach. Plusem jest to, że w Internecie wystawia swoją ofertę cała masa komisów samochodowych i dealerów. Dzięki temu w łatwy sposób możesz sprawdzić wiele ofert w jedną chwilę.

Szukając samochodu dobrze jest sprawdzić wiele serwisów ogłoszeniowych. Szczególnie jeśli zależy nam na kupnie samochodu od osoby prywatnej. Zwykle sprzedający wystawia ogłoszenia tylko w kilku serwisach. Z naszych doświadczeń wynika, że samochody najtańsze często nie pojawiają się w serwisach gdzie publikacja ogłoszenia jest płatna. Sprzedający takie auta zwykle wybierają darmową ogłoszenia motoryzacyjne i nie płacą za dodanie oferty.

Jako ciekawostkę dodam, że autokomisy i dealerzy bardzo często korzystają z narzędzi do automatyzacji wystawiania ogłoszeń, dzięki czemu ich oferty pojawiają się w wielu serwisach ogłoszeniowych. To dlatego w wielu serwisach widzisz ciągle te same ogłoszenia.


Na co zwracać uwagę przeglądając ogłoszenia samochodów?

Żebyś otworzył ogłoszenie coś musi przykuć Twoją uwagę. Będzie to zdjęcie, tytuł czy cena? W sumie jak otworzyłeś ofertę nie ma znaczenia co to było. Pierwszy punkt dla sprzedającego! Zobaczmy zatem co zrobić byś przez resztę meczu Ty rozgrywał.

Oceń odległość do pokonania

Jeśli nie zwęziłeś obszaru poszukiwań do miasta lub województwa może się okazać, że auto, które Cię zainteresowało znajduję się w drugiej części polski. W takiej sytuacji tym bardziej sprawdź wszystkie opcje zanim pojedziesz oglądać. Po przejechaniu 500km znacznie łatwiej będzie Ci wcisnąć złom. Nieświadomie kupisz, tylko dlatego, by nie okazało się, że jechałeś na marne.

Obejrzyj dokładnie zdjęcia

Dokładne obejrzenie zdjęć może Ci zaoszczędzić dużej ilości stresu i nerwów związanych ze straconym czasem na oglądanie złomu. Zwróć szczególną uwagę na ranty drzwi, błotniki, progi oraz inne miejsca, które lubią korodować w konkretnym modelu. Informacje o tym co koroduje znajdziesz na forum poświęconemu marce lub modelowi samochodu.

Kolejna rzecz to wnętrze pojazdu. Zobacz dokładnie na ile jest zniszczone oraz czy wszystko jest na swoim miejscu. Obejrzyj również kufer oraz silnik.

Jeśli samochód Cię interesuje, ale brakuje Ci konkretnych zdjęć poproś sprzedającego o ich dosłanie na maila lub komunikatorem. Dziś każdy posiada komórkę z dobrym aparatem i dorobienie kilku zdjęć zajmuje tylko chwilę. Przykładowo jeśli wiesz, że w Maździe Mx-5 NB rdzewieją podłużnice i końcówki progów poproś o ich zdjęcia zamiast jechać na marne.

Przeczytaj wnikliwie opis i sprawdź czego w nim brakuje

Wiele ogłoszeń od osób prywatnych posiada bardzo krótkie opisy, w których kluczowe informacje to marka, model, silnik i wyposażenie. Jeśli nie ma tam informacji o historii pojazdu i ostatnich naprawach. Warto sięgnąć po telefon i dopytać sprzedającego. Poniżej kilka pytań, na które warto znać odpowiedź zanim pojedziemy oglądać samochód

  • Czy samochód jest w ciągłej eksploatacji?

Samochód, który długo stoi może wymagać szybkiej inwestycji w układ hamulcowy, zawieszeni, paski klinowe, rozrząd itp.

  • Jaki jest kraj pochodzenia samochodu?

W zależności od pochodzenia łatwiej lub trudniej będzie sprawdzić historię pojazdu po numerze VIN

  • Czy pojazd jest zarejestrowany w Polsce?

Pojazd zarejestrowany to zawsze mniej problemów na początku

  • Czy samochód jest bezwypadkowy?

Nie zawsze dostaniesz odpowiedź twierdzącą, ale zawsze dobrze zapytać, czasem sama forma odpowiedzi zdradzi więcej niż wypowiadanie słowa.

  • Do kiedy ważne jest ubezpieczenie OC?

Lepiej by ubezpieczanie było opłacane terminowo by nie użerać się z ubezpieczalnią. Bez OC samochód nie może poruszać się po drodze.

  • Do kiedy ważny jest przegląd techniczny?

Możesz wracać na kołach autem z ważnym przeglądem i ubezpieczeniem OC. W innym razie auto powinno podróżować na lawecie.

  • Jaki jest stan opon (ile lat, jaki przebieg)?

W małym aucie opony są relatywnie tanie. Jednak szerokie opony na felgach 16-18 cali potrafią kosztować kilka tysięcy zł. Lepiej wiedzieć, że czeka nas taki wydatek.

  • Co jest do naprawy w najbliższym czasie?

Zwykle i tak dowiesz się tego w pierwszym tygodniu użytkowania, jednak wiele osób jest na prawdę uczciwych i jeśli o czymś wiedzą to powiedzą prawdę.

  • Do kiedy ważna jest butla gazowa (jeśli posiada instalacje LPG)?

Wymiana butli gazowej to kolejnych paręset zł. Dobrze wiedzieć kiedy ten wydatek będzie Cię czekał.

  • Czy na samochód zostanie wystawiona faktura VAT 23% (gdy kupujesz na firmę)?

Faktura VAT ma szczególne znaczenie jeśli zakup samochodu chciałbyś finansować za pomocą leasingu. Ponadto zakup samochodu na fakturę VAT ma jeszcze jeden plus, o którym wielu zapomina - kupujący zwolniony jest wtedy z podatku od zakupu samochodu czyli PCC-3. Taki podatek to niby tylko 2% wartości transakcji. Po co go jednak płacić, jeśli nie trzeba.


Na co zwrócić szczególną uwagę oglądając samochód?

Kiedy znajdziesz już ten wymarzony samochód, powinieneś wiedzieć na co patrzeć ze szczególną uwagą.

Dokumenty - wymagane i mile widziane

Dowód rejestracyjny i karta pojazdu jest wymagana prawnie do rejestracji samochodu. Przekazanie innych dokumentów to dobra wola sprzedającego. Jeśli są inne dokumenty i można w nie spojrzeć to dobrze świadczy o stronie sprzedającej.

Podstawą do weryfikacji przebiegu danego auta jest jego książka serwisowa i archiwizowane rachunki. Na ich podstawie można z dużą dokładnością ocenić autentyczność deklarowanego przebiegu. Brak takowych dokumentów powinien być dla nas sygnałem ostrzegawczym. Przebieg pojazdu możemy sprawdzić po numerze VIN.

Rdza - co ruda chrupie?

Rdza to zmora większości starszych samochodów. Jednak, niestety, obecna również na nowych modelach. Na drobne ogniska korozji na rantach drzwi, masce, klapie bagażnika czy przednich błotnikach można przymknąć oko. Jednak w przypadku gdy rdzewieją błotniki tylne, progi, podłoga, komora bagażnika, okolice szyby przedniej lub tylnej (w sedanie), podłużnice lepiej trzy razy zastanowić się nad zakupem.

Z doświadczenia wiem, że miejsca napraw blacharskich tego typu i tak w większości przypadków w ciągu 2-4 lat ponownie zaczynają wychodzić na światło dzienne mniejszymi lub większymi pęcherzami rdzy. Wyjątkiem są elementy, które wymieniamy w całości, bez spawania. Opcja numer dwa to naprawdę bardzo dobry blacharz. Pytanie tylko czy lepiej naprawiać czy kupić zdrowy egzemplarz. 

Odcień lakieru - może nikt nie zauważy

Wyraźnie zaznaczający się inny odcień lakieru na pojedynczych elementach karoserii może sugerować wypadkową przeszłość auta, która została w bardzo mizerny sposób zamaskowana. Do podobnych wniosków należy dochodzić, widząc źle spasowane elementy i ogromne szpary pomiędzy nimi.

W przypadku niektórych samochodów po latach lakierowane elementy plastikowe mogą mieć odrobinę inny odcień niż reszta karoserii. Nie zdarza się to często, jednak np jeśli tylko zderzak ma minimalnie inny odcień to nie musi oznaczać to, że auto było bite.


 

Braki wyposażenia – Kaziu zapomniałeś przykręcić?

Oglądając auto koniecznie trzeba zwracać uwagę na brakujące spinki, nieobecne plastikowe mocowania i ślady na śrubach powstałe w wyniku ich odkręcania. Są to najczęstsze niedopatrzenia osób demontujących dane elementy celem ich wymiany, najczęściej w wyniku kolizji.

Tu, jednak, też trzeba zachować rozsądek. Przykładowo w Renault Megane II, żeby wymienić pompkę od spryskiwacza trzeba rozmontować prawe przednie nadkole. W niektórych samochodach trzeba zdjąć błotnik by wymieniać rozrząd. Jeśli masz wątpliwość zrób zdjęcia i zapytaj na forum internetowym specjalizującym się w danym modelu auta.

Wnętrze – zobacz jak to wygląda?

Stan i jakość elementów wewnątrz auta często jest nam w stanie więcej powiedzieć niż deklarowane cyfry, takie jak przebieg, czy data produkcji. Warto jest zwrócić uwagę na przetarcia na kierownicy i gałce zmiany biegów, a także stan foteli i pozostałych elementów wykończenia.

W przypadku samochodów kombi zwróć również uwagę na stan podsufitki i obicia klapy bagażnika od wewnątrz. Być może samochód, który miał być używane prze rodzinę ostatnie lata woził kafle i klej do płytek w ilości znacznie przekraczającej jego ładowność.

Dźwięki – co w aucie piszczy?

Wszelkie jazdy testowe, czy też testy pracy silnika, powinny być wykonywane w absolutnej ciszy, tj bez żadnej muzyki. Wiele razy spotkałem, się z tym, że sprzedający podczas jazdy chciał mi pokazać jak ładnie gra radio. Radia posłuchaj na parkingu. W czasie jazdy skup się na tym co mówi samochód. Wszelkie zgrzyty, popiskiwania, czy też stukotania są niedopuszczalne i jasno wskazują na kiepski stan techniczny elementu, który je emituje.

Jeśli masz wątpliwości co wydaje dziwne dźwięki wybierz się na stacje diagnostyczną i namierz przyczynę zanim kupisz. Zapłacenie 100 – 150 zł za diagnozę może być znacznie bardziej opłacalne niż późniejsze naprawy.

Opony – po butach poznasz człowieka, samochód po...?

Zużyte opony to nie tylko dodatkowy wydatek. Opony mogą powiedzieć Ci również jak działa zawieszenie w aucie. Czy wszystko jest prosto tak jak wyszło z fabryki, czy jednak stało się coś co zmieniło geometrię auta.

Sprawdź czy opony są zużyte równomiernie. Zobacz czy bieżnik nie jest starty tylko od wewnątrz lub od zewnątrz opony. Koniecznie też zobacz czy samochód jeździ prosto. Jadąc samochodem ok 50 km/h puść na chwilę kierownicę i zobacz czy samochód nie ściąga.

Sprawdzenie przez fachowca

Te kilka spraw, które zostały wymienione, to absolutna podstawa w ocenie stanu technicznego samochodu. Elementów i detali, którym należałoby się przyjrzeć, można by wymieć jeszcze kilkadziesiąt. Nie każdy jednak ma czas i wiedzę, aby wszystko dokładnie sprawdzić, dlatego też w przypadku kupna auta, warto jest rozważyć oddanie go do sprawdzenia przez fachowców, którzy za drobną opłatą przeprowadzą profesjonalną i pełną diagnostykę pojazdu.

Dobrym pomysłem jest też skorzystania z możliwości sprawdzenia samochodu po numerze VIN o tym pisaliśmy tutaj.


 


Jaki samochód wybrać?

Zastanawiasz się jaki samochód wybrać by jak najbardziej odpowiadał Twoim potrzebom i mieścił się w Twoim budżecie? Przeczytaj poradnik Jaki samochód kupić? Prezentujemy w nim plusy i minusy samochodów z różnych segmentów oraz podpowiadamy jakie auto wybrać by cieszyć się nim, nie tylko, w dniu zakupu.

Cena z ogłoszenia nigdy nie jest ostateczną

Właściwie każdy sprzedający, wystawiając ogłoszenie zakłada, że potencjalny klient będzie się targował. Niby Polska nie jest krajem arabskim, ale w przypadku aut używanych negocjacja ceny to wręcz tradycja. Przygotuj się zatem odpowiednio do zakupu i dowiedz się również w jaki sposób negocjować cenę samochodu używanego. To co ugrasz podczas negocjacji, niewykluczone, że wystarczy na ubezpieczenie OC lub komplet opon zimowych. Moim zdaniem warto podejść do tematu profesjonalnie. Jeśli utargujesz 1 000 zł w 10 minut oznacza to, że Twoja stawka godzinowa wynosi 6 000 na godzinę. Brzmi dobrze?

Dobra umowa kupna sprzedaży - to podstawa

Kiedy już znajdziesz TEN samochód, zadbaj o to by podpisać dobrą umowę. Taką, która spełnia wszystkie wymagania wymagane do rejestracji pojazdu. Tu znajdziesz gotowy wzór umowy kupna sprzedaży samochodu

Data publikacji: 2020-08-28, ostatnia zmiana: 2022-05-18

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Opel Vivaro - F-Vat,I-Właściciel,Salon Polska,9-osobowy,L2H1,gwarancja
118 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Volkswagen Passat - F-Vat,2020,niski-przebieg,salon-pl,gwarancja,automat,ALU
81 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Citroen Jumpy Combi - Długa brygadówka! 6-os ,Klima,GWARANCJA ,LONG,Zamiana 6SZT
24 800 zł
Świdnica
(woj. dolnośląskie)
Peugeot 5008 1.6 BlueHDI Allure S&S EAT6,
79 900 zł
Białystok
(woj. podlaskie)
Nissan Micra - Krajowa I-właściciel Gwarancja 1.2 Visia
28 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Hyundai i30, 2012, 110 KM,
33 990 zł
Wałbrzych
(woj. dolnośląskie)
Toyota Corolla - Salon Polska F-vat Gwarancja VVT-i
62 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Volkswagen Arteon - F-Vat,Salon Polska,R-LINE,LED,Automat DSG,Pół-skóra,Alcantara,
119 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Volkswagen Golf - DSG Nawigacja F-vat Salon Polska Gwarancja
72 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Toyota Corolla - Salon Polska F-vat Gwarancja VVT-i
51 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Opel Crossland X - EnJoy F-vat Krajowy Gwarancja
52 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Mercedes SLK 200 - 1- WŁ-Czerwona skóra! Super utrzymany !Manual, PRZEBIEG!MożliwaZAMIANA
36 900 zł
Świdnica
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Nowoczesne rozwiązania w kołach do dużych obciążeń ? przegląd technologii i materiałów
Koła przemysłowe przeznaczone do dużych obciążeń są kluczowym elementem sprzętu w wielu sektorach przemysłu. Od wózków widłowych po ciężkie maszyny budowlane, wybór odpowiednich kół może znacząco wpły...
Data publikacji: 2024-01-30
Jaki Hyundai jest najbardziej ekonomiczny?
W dzisiejszych czasach kiedy ceny paliw nieustannie wzrastają, wybór samochodu o niskim zużyciu paliwa jest kluczowy dla naszego domowego budżetu. Na szczęście, marka Hyundai ma w swojej ofercie model...
Data publikacji: 2024-01-26
Rejestracja samochodu używanego, czyli mini poradnik jak zarejestrować auto!
Podejrzewam, że właśnie stałeś się szczęśliwym posiadaczem samochodu i przyszedł czas na jego rejestrację. Z poniższego artykułu dowiesz się co, krok po kroku, musisz zrobić by zarejestrować auto. Dow...
Data publikacji: 2024-01-17
Co zrobić po sprzedaży samochodu w 2024 roku? Obowiązki sprzedającego.
Znalezienie nabywcy, spisanie umowy kupna-sprzedaży i oddanie kluczyków nowemu właścicielowi, to dopiero połowa drogi do sprzedaży samochodu zgodnie z obowiązującymi przepisami. Następnie sprzedawcę c...
Data publikacji: 2024-01-16