Leasing samochodu - na czym polega, jak wybrać i co warto o nim wiedzieć?

Leasing samochodu - na czym polega ten sposób finansowania

Leasing samochodowy jest obecnie najpopularniejszym sposobem finansowania zakupu samochodu w większości małych i średnich firm. Co sprawia, że jest tak popularny? Postaram się dziś przybliżyć wszystkie najistotniejsze informacje związane z auto leasingiem. Na czym polega, ile kosztuje, co można nim sfinansować, kto może z niego skorzystać oraz czym się różnią jego odmiany. Odpowiemy także na pytanie czy leasing jest lepszy niż kredyt!

Na czym polega leasing samochodu?

Umowę leasingową najłatwiej porównać do wypożyczenia samochodu za pieniądze. W przypadku leasingu samochodowego mamy do czynienia z leasingodawcą, który finansuje zakup auta i pozwala z niego korzystać leasingobiorcy za określoną opłatą. Co za tym idzie faktycznym właścicielem pojazdu przez cały okres umowy jest leasingodawca.

Leasingobiorca by rozpocząć leasing wnosi opłatę początkową np. 10-20% ceny samochodu, następnie przez okres np. 3 lat płaci ustaloną ratę leasingową i korzysta z auta. Na koniec okresu umowy może wykupić samochód za pozostałą część do spłaty (np. 5% wartości).

Rata leasingowa składa się zawsze z części kapitałowej – wynikającej z podzielenia wartości auta (pomniejszonej o wpłatę początkową i cenę wykupu) przez ilość rat, oraz z części odsetkowej związanej z kosztem finansowania pojazdu.

Co jeszcze można wziąć w leasing?

W chwili obecnej praktycznie każdy przedmiot, który chcemy wykorzystywać w firmie jesteśmy w stanie finansować leasingiem. Nie ma znaczenie czy będzie to komputer, kopiarka, maszyny produkcyjne, sprzęt rolniczy czy inne rzeczy. W zależności od rodzaju wyposażenia koszt leasing oraz jego okres może być różny, natomiast co do zasady wszystkie środki trwałe zwykle daje się leasingować.

Oczywiście w przypadku samochodów możliwy jest również leasing nie tylko aut osobowych, ale również samochodów dostawczych, ciężarowych, ciągników siodłowych czy autobusów. Tu znów w zależności od rodzaju pojazdu firmy mogą oferować różne warunki umowy czy wymaganych zabezpieczeń.

Kto może skorzystać z leasingu?

Z założenia usługi leasingowe dedykowane są dla firm. Z leasingu może skorzystać zarówno przedsiębiorca prowadzący JDG, właściciele małych firm jak i różnego rodzaju spółki. (sp. z o.o., sp. jawne itp., spółki akcyjne). 

Niektóre firmy oferują również leasing dla osób prywatnych (Leasing konsumencki). Często oferty te są również atrakcyjne finansowo. W przypadku leasingu dla osoby prywatnej nie da się jednak, niestety, skorzystać z korzyści podatkowych, które dostępne są dla firm – szerzej na ten temat poniżej.

Skorzystać z leasingu czy kupić auto na kredyt?

Pytanie w stylu „kredyt czy leasing – co wybrać?” Pojawia się od lat na wielu forach i grupach internetowych. Moja odpowiedź brzmi: to zależy. Każdy wariant trzeba dokładnie policzyć jeśli kluczowy jest dla nas koszt finansowania w całym okresie. Jeśli, z kredytu lub leasingu z jakichś powodów nie możemy skorzystać wybieramy to co jest dostępne. W innym razie lepiej je porównać i wybrać najkorzystniejszą opcję.

Kiedy wybrać auto leasing?

  • Jeśli zależy Ci na mniejszej ilości formalności przy podpisaniu umowy
  • Jeśli z samochodu będziesz korzystał osobiście lub udostępnisz tylko osobom zaakceptowanym przez leasingodawcę
  • Jeśli nie będzie Ci smutno, że właścicielem auta będzie firma leasingowa a nie ty.
  • Jeśli i tak serwisowałbyś samochód w ASO (u Pana Andrzeja nie możesz)
  • Jeśli nie zamierzasz modyfikować samochodu
  • Jeśli akceptujesz średni roczny limit kilometrów zapisany w umowie
  • Jeśli nie chcesz zmniejszać swojej zdolności kredytowej
  • W przypadku firmy wygodnie odliczysz koszty samochodu (m.in. faktura VAT za leasing) – sposób rozliczenia różni się jednak w zależności czy wybierzesz leasing finansowy czy operacyjny


Kiedy wybrać kredyt samochodowy?

  • Jeśli nie przeszkadza Ci dłuższa i bardziej skomplikowana procedura uzyskania finansowania
  • Jeśli ważne jest dla Ciebie by w dowodzie rejestracyjnym widniało Twoje nazwisko – ty jesteś właścicielem
  • Jeśli chcesz sam decydować gdzie serwisujesz samochód (ASO czy Pan Andrzej)
  • Jeśli nie chcesz zastanawiać się czy córka lub żona może skorzystać z Twojego auta
  • Jeśli jeździsz dużo i dopłaty za dodatkowe kilometry byłyby dla Ciebie bardzo kosztowne
  • W przypadku firmy samochód będzie amortyzowany tak, jakby był kupiony za gotówkę, dodatkowym kosztem będą odsetki od kredytu.


Tematu ubezpieczenia specjalnie pominąłem, ponieważ zarówno w kredycie jak i w leasingu auto musi być ubezpieczone od kradzieży czy wypadku z Twojej winy (AC - autocasco). Zarówno bank jak i firma leasingowa zapewne sprawdzi Cię również w BIK zanim zgodzi się na finansowanie zakupu samochodu.

Naszym zdaniem w przypadku osób prywatnych lepiej skorzystać z kredytu ze względu na większą elastyczność dysponowania autem. W przypadku firm wszystko należy dokładnie wyliczyć po uwzględnieniu potrzeb biznesowych!

Leasing nowego samochodu

W przypadku nowego samochodu nie będziemy mieli najmniejszego problemu z wybraniem firmy leasingującej. Istnieje bardzo dużo instytucji, które z przyjemnością sfinansują zakup nowego auta w szczególności jeśli leasingobiorcą jest firma o dobrych wynikach finansowych i z czystą historią kredytową.

W przypadku nowych samochodów warto szczególnie przyjrzeć się ofertom oferowanym przez dealerów. Bardzo często jest tak, że konkretne salony współpracują z wybranymi firmami i oferują nawet niższą cenę zakupu auta w leasingu niż za gotówkę!

Wybierając auta niektórych marek nawet nie potrzebujemy zewnętrznej firmy leasingowej ponieważ producent ma w swojej ofercie również leasing (np. BMW Leasing, VW Leasing, Nissan Finance, RCI - Renault).

Jeśli konkretny model samochodu i jego wyposażenie jest rzeczą wtórną, bo szukamy „woła” do pracy czasem warto też skontaktować się z dużymi firmami leasingowymi i zapytać czy nie mają jakichś ofert specjalnych na wybrane modele auta. Czasem dla dużych leasingodawców przygotowywane są większe partie identycznych samochodów, które są znacznie tańsze niż auta w ofertach salonów.

Niezależnie od opcji, którą widzimy w wybranym salonie dealerskim warto spojrzeć również na oferty wystawione w Internecie. Często można kupić okazjonalnie prawdziwą perełkę w salonie z drugiego końca Polski. Pisaliśmy o tym więcej w artykule "Jak tanio kupić nowy samochód".

Alternatywą dla nowego samochodu mogą być też auta demonstracyjne od dealerów. Na nie zwykle też możemy dostać bardzo dobrą ofertę leasingu, natomiast cena zakupu w ich przypadku może być jeszcze bardziej korzystna.

Leasing samochodu używanego

W przypadku samochodów używanych, które chcemy wziąć w leasing bardzo ważne jest by można je było kupić na fakturę VAT. Uwaga faktura VAT marża w tym przypadku nie jest tym czego potrzebujemy. Bez faktury VAT sami będziemy musieli VAT dopłacić by móc skorzystać z leasingu samochodu używanego.

Przed decyzją zakupu auta używanego najpierw sprawdź jakie warunki dają firmy leasingowe, z których planujesz skorzystać. Dowiedz się jaka będzie pierwsza wpłata, ile wyniesie oprocentowanie w całym okresie oraz samochody w jakim maksymalnie wieku mogą być finansowane przez leasingodawcę. Zwykle jest tak, że im samochód starszy tym koszt obsługi leasingu droższy.

Kluczowe informacje o leasingu aut używanych

  • Na ogół firmy nie akceptują pojazdów starszych niż 6-7 lat
  • W dniu zakończenia leasing samochód nie powinien być starszy niż 8 lat
  • Bywa, że firma leasingowa chce skorzystać z rzeczoznawcy do oceny stanu pojazdu (na koszt leasingobiorcy)
  • Często firmy nie chcą leasingować samochodów, których nie można kupić na pełną fakturę VAT
  • Jeśli auta nie można kupić na FV często tańszym rozwiązaniem może okazać się kredyt samochodowy.


Wybierając auto używane zobacz nasze propozycje samochodów kompaktowych i rodzinnych do 30 tys oraz SUVów w cenie od 20 do 40 tys zł.

Leasing operacyjny czy leasing finansowy – różnice

Skoro doszedłeś, aż tak daleko domyślam się, że idziesz jednak w stronę leasingu. Porównajmy zatem dwie najczęściej oferowane możliwości. Pomimo podobnej nazwy różnią się one dość znacznie. Jeśli prowadzisz firmę zapytaj swojego księgowego lub doradcy jaka opcja jest lepsza dla Ciebie.

Leasing finansowy

W leasingu finansowym całość podatku VAT zapłacisz wraz z pierwszą ratą leasingową. Do kosztów działalności będziesz mógł wrzucić tylko ratę odsetkową oraz oczywiście koszty związane z amortyzacją pojazdu. To pewnego rodzaju ciekawostka ponieważ właścicielem pojazdu jest firma leasingowa, natomiast pojazd zaliczany jest do majątku Twojej firmy – dlatego go amortyzujesz.

Plusem leasingu finansowego jest większa elastyczność jeśli chodzi o okres umowy, możliwość odliczenia całego VATu już na początku oraz możliwość finansowania zakupu auta używanego kupionego w oparciu o fakturę VAT marża.

Leasing operacyjny

Przy leasingu operacyjnym podatek VAT nalicza się stopniowo. Stanowi on część każdej kolejnej faktury. Co ważne w przypadku leasingu operacyjnego nie ma amortyzacji po Twojej stronie. Pojazd jest amortyzowany przez leasingodawace. Ty dostajesz tylko fakturę VAT do zapłacenia i zaksięgowania. W ramach faktury będą zaliczone wszystkie koszty związane z autem.

Leasing operacyjny najlepiej sprawdzi się tam gdzie chcemy mieć jak najbardziej uproszczone kwestie księgowe i jednocześnie kupujemy relatywnie drogi, bądź nowy samochód.

Leasing zwrotny - to coś jeszcze innego

To pojęcia oznacza, leasing zrealizowany już po zakupie przez nas samochodu za gotówkę. Można go zastosować jeśli potrzebujemy wolnych środków lub kiedy np. kupiliśmy samochód za granicą i chcemy wprowadzić go w leasing. Zwykle zrobienie tego w oparciu o leasing zwrotny jest znacznie łatwiejsze niż operacja zakupu auta znajdującego się za granicą przez leasingodawcę. W praktyce działa to w ten sposób, że leasingodawca odkupuje od nas samochód. Wypłaca nam np. 70-80% wartości pojazdu, a my dalej użytkujemy auto. Spłacając wypłaconą kwotę w ratach przez ustalony okres czasu.

Ubezpieczenie GAP – to pojęcie musisz znać biorąc leasing

Ubezpieczenie GAP jest tym co w przypadku szkody całkowitej lub kradzież pojazdu może ocalić Twój portfel. Zapytasz, ale jak to? Przecież samochód musi mieć wykupione ubezpieczenie AC więc jestem bezpieczny. No prawie…

Jeśli, przykładowo, zdarzy się tak, że kupisz w leasingu samochód za 100 000 zł. Po 2 latach pojazd zostanie ukradziony i ubezpieczalnia wyceni go na 65 000 zł (tyle zwróci leasingodawcy) a ty do tej pory wpłacisz tylko 25 000 zł (z tytułu rat i wpłaty początkowej) będzie to oznaczało, że nie będziesz mieć samochodu i dodatkowo pozostanie Ci jeszcze 10 000 do oddania leasingodawcy.

Ubezpieczenie GAP chroni właśnie przed tym, by w takiej sytuacji nie wejść w długi. Kiedy je posiadasz ewentualną różnicę pomiędzy tym co wpłaciłeś a tym co zwróci AC uzupełni pakiet GAP.

Jak sprawdzić koszt leasingu?

Jeśli kupujesz nowe auto pierwszą ofertę przedstawi Ci zapewne dealer. Bardzo często zdarza się, że będzie ona bardziej atrakcyjna niż konkurencyjne. Jeśli będziesz chciał sprawdzić inne oferty w Internecie znajdziesz bez problemu wiele kalkulatorów leasingu. Możesz też skontaktować się bezpośrednio z jedną z wielu firm leasingowych.

W przypadku auta używanego dużo zależy od źródła zakupu. Kupując auto z salonu ofertę na pewno zaproponuję Ci dealer. Wybierając komis również z dużym prawdopodobieństwem zostaniesz poprowadzony za rękę. Kupując auto prosto od przedsiębiorcy z pomocą będzie musiał przyjść Internet!

Zakup samochodu

Skoro wiesz już dużo na temat leasingu pozostaje znaleźć odpowiedni samochód osobowy lub dostawczy, który będzie można za niego kupić. Zapraszamy również do artykułu: Finansowanie samochodu w czasie Pandemii, który idealnie wpisuje się w potrzeby przedsiębiorców w roku 2020.

Data publikacji: 2020-08-26, ostatnia zmiana: 2022-05-18

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Tesla Model 3 - 2021 Performance 480KM
217 350 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Citroen C5 - c5 1.8b 125KM zadbany sprawny
19 900 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Ford Focus - !!! OŻARÓW MAZ !!! 1.6 Benzyna , 2004 rok !!! Komis Tysiak !!!
2 900,00 zł
Ożarów Mazowiecki
(woj. mazowieckie)
BMW 320 - E90 320i 163KM Sedan -Automat -Bardzo zadbany +Koło zimowe
22 700 zł
Goczałkowice-Zdrój
(woj. śląskie)
Kia Sportage - Salon Polska, Serwis Aso
74 800 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Ford Ranger Raptor - Nowy Raptor 2,0 diesel 205KM Elektr. Roleta Niska cena od reki 3231zł
270 000 zł
Szczecinek
(woj. zachodniopomorskie)
Hyundai ix35 - Gwarancja 12-MSC ! *Serwisowany*4x4
45 900 zł
Dzierzgoń
(woj. pomorskie)
Renault Megane - 1,6b DUDKI11 Klimatronic,Hands-Free.El.szyby.Centralka,kredyt.OKAZJA
4 900,00 zł
Kutno
(woj. łódzkie)
Peugeot 308 SW - 1,5 Bluehdi(130 KM) Active Salon PL Faktura-Vat
40 200 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Alfa Romeo 159 - 1,8b DUDKI11 Skóry,Tempomat,Klimatronic,kredyt.GWARANCJA
13 900 zł
Kutno
(woj. łódzkie)
Porsche Macan - S
66 420 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Mercedes B 200 - 2,0d DUDKI11 Klimatyzacja,Pół-Skóry,el.szyby.kredyt.OKAZJA
13 900 zł
Kutno
(woj. łódzkie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Samochodowe żarówki LED - czy warto na nie postawić?
Nie wszyscy wiedzą o tym, że w motoryzacji technologia ledowa wcale nie ma długiej historii. Jednak w stosunkowo krótkim czasie samochodowe żarówki LED zdobyły bardzo dużą popularność na rynku i trudn...
Data publikacji: 2024-10-02
Chcesz kupić skuter? Sprawdź, co wziąć pod uwagę podczas zakupu!
Marzysz o swobodnym przemieszczaniu się po zatłoczonych ulicach miasta? A może planujesz weekendowe wypady za miasto? Skuter może być idealnym rozwiązaniem! Zanim jednak ruszysz na zakupy — sprawdź, c...
Data publikacji: 2024-08-22
Mercedes wynajem. Wypożycz luksusowe auto niemieckiej marki
Samochody marki Mercedes słyną z dobrego wyposażenia, płynnej jazdy oraz wysokiej jakości podzespołów. Jest to jedna z najbardziej cenionych na świecie marek samochodów, uważana za luksusową także ze...
Data publikacji: 2024-06-28
Jak prawidłowo dbać o swoje Porsche - Kompleksowy Przegląd
Posiadanie Porsche to nie tylko prestiż, ale również odpowiedzialność i obowiązek dbania o samochód, który jest inżynieryjnym arcydziełem. Regularne przeglądy i odpowiednie zabiegi konserwacyjne są kl...
Data publikacji: 2024-06-28