Cena nowego auta - od czego zależy i jak najtaniej kupić nowy samochód?

Jak tanio kupić nowy samochód

Jeśli obecnie zastanawiasz się nad zakupem nowego samochodu i zastanawiasz się jak uzyskać najlepszy możliwie pojazd w konkretnym budżecie koniecznie przeczytaj cały poradnik, który przygotowaliśmy. Dowiesz się z niego jak najkorzystniej kupić nowy samochód. Co najbardziej wpływa na cenę nowego pojazdu oraz w jaki sposób najlepiej sfinansować jego zakup w zależności od tego czy kupujesz auto do firmy czy na użytek prywatny.

Co najmocniej wpływa na cenę nowego samochodu?

Kiedy kupujemy auto używane największy wpływ na cenę mają pochodzenie samochodu, rocznik i przebieg. Samochody nowe to już zupełnie inna bajka. Wszystkie pochodzą z salonu, mają przebieg kilku kilometrów i są nowe. Zobaczmy zatem co najbardziej wpływa na cenę.

Silnik to podstawa

Do kwestii wyboru optymalnej jednostki silnikowej nie trzeba nikogo przekonywać. Czym jednak będzie dla nas optymalny silnik? W większości nowych samochodów obecnie mamy do czynienia naprawdę z dobrymi silnikami, które bez najmniejszego problemu powinny nam służyć przez co najmniej 100 – 150 tys. km. W przypadku większości kupujących prywatnie czas użytkowania do osiągnięcia przebiegu ok 100 000 km to okres ok 6-7 lat. Jeśli planujemy zakup samochodu na taki okres czasu spokojnie możemy wybierać auta z turbodoładowanymi jednostkami o małych pojemnościach (tzw. Downsizing), które są zwykle bardzo ekonomiczne. Kiedy zależy nam na bardzo dużej żywotności silnika lepiej zrezygnować z odrobiny mocy lub wybrać motor o większej pojemności.

Właściwie u każdego dealera samochody z silnikami benzynowymi są najtańsze, droższe są diesle, a auta z napędem hybrydowym są najdroższym wyborem. Zwykle pomiędzy najtańszym silnikiem benzynowym a dieslem cena różni się o ok 10 000 tys lub więcej. Niektórzy dealerzy oferują też fabryczny montaż instalacji LPG.

W przypadku silnika kluczowe jest pytanie jak długo danym samochodem zamierzamy jeździć oraz ile kilometrów rocznie przejeżdżamy. Często nie opłaca się dopłacać kilku lub kilkunastu tysięcy jeśli planujemy po 3 latach kupić kolejny nowy samochód lub rocznie robimy autem ok 10 000 km. Jeśli powodem wyboru większego silnika jest radość z jazdy wtedy aspekt ekonomiczny pozostaje na drugim miejscu. Niektóre rzeczy się opłaca, a inne warto kupić z tych czy innych powodów.

Wpływ wyposażenia na cenę nowego auta

W przypadku samochodów z segmentu A i B koszt wyposażenia wpływa na cenę zwykle w dość ograniczonym zakresie. Co innego jeśli mówimy o samochodach rodzinnych lub pojazdach segmentu E. Tu w zależności od wyposażenia i silnik cena auta potrafi się często podwoić.

Jakie wyposażenie będzie Ci potrzebne nie mam pojęcia. To co jednak na pewno warto wiedzieć to to, że doposażanie uboższej wersji jest zwykle znacznie droższe niż przeskok do wyższej wersji wyposażenia. Osobiście znam przypadek, w którym osoba kupując Opla Astrę w bazowej wersji wybrała kilka dodatkowych elementów i w efekcie zapłaciła za samochód zaledwie 1 000 zł mniej niż za wyższą wersję. Wyższa wersja miała wszystko to co, doposażona, uboższa plus elektryczne szyby i klimatyzację.

Kolor ma znaczenie większe niż myślisz

Osoby, które choć raz kupowały już nowe auto doskonale o tym wiedzą ile kosztuje wymarzony kolor. Jeśli kupujesz pierwszy nowy samochód dowiesz się o tym przeglądając katalog u dealera. Jak to zatem jest z tymi kolorami.

Każdy producent ma paletę barw podstawowych, które zawierają się w cenie bazowej auta. Poza nią są dostępne inne kolory niemetalizowane, które są droższe od podstawowych. Ponadto np. lakiery metalizowane i perłowe, za które dopłata sięga nawet kilku tysięcy zł. Lakiery metaliczne i perłowe są zwykle twardsze ze względu na inny proces malowania. Lepiej też znoszą upływ czasu i są mniej podatne na blaknięcie. Co wybierzesz? To już Twoja decyzja.

Auta szyte na miarę są droższe

Im bardziej chcesz dopasować do siebie auto przed zakupem tym więcej za nie zapłacisz. To może wydawać się oczywiste, ale czy wiesz dlaczego tak jest? Produkcja seryjna obniża koszty. Nie trzeba przestawiać maszyn i można wyprodukować kilka samochodów w krótszym czasie. Im więcej identycznych samochodów tym taniej.

Henry Ford mówił, że Forda T możesz zamówić w każdym kolorze, pod warunkiem, że ten kolor będzie czarny! Dzięki temu jego cena była tak niska, że dziś uważa się, że ten samochód zmotoryzował Amerykę. Nowe kolory Forda T wprowadzono dopiero po 12 latach produkcji – w 1926 roku.

Jeśli Twoje, życzenia da się zrealizować poprzez łatwe doposażenie samochodu znajdującego się już na miejscu jest duża szansa, że uzyskasz dobrą cenę u dealera. Gdy wybierzesz auto czekające na placu i weźmiesz je bez najmniejszych zmian często masz szansę na jeszcze lepszą cenę lub kilka gratisów od dealera.

Ten samo pojazd w różnych salonach może mieć inną cenę

Zdarza się, że kilku dealerów danej marki może mieć na placu dokładnie ten samochód jaki chciałbyś kupić. Jeśli masz już upatrzone auto dowiedz się w jakiej cenie może Ci go zaoferować konkurencyjny salon. Czasem zdarza się, że klient na konkretny egzemplarz długo nie chce się pojawić w danym mieście i salon chętnie opuści odrobinę cenę by w miejsce tego auta wstawić samochód. Taki, który cieszy się znacznie większym zainteresowaniem. 

Jeśli masz możliwość sprawdź ofertę w więcej niż w jednym salonie. Łatwo możesz to zrobić m.in. na Sprzedawaczu porównując samochody dostępne od ręki od dealerów. W przypadku gdy chcesz zamówić auto szyte na miarę w tak łatwy sposób nie sprawdzisz ostatecznej ceny.

Negocjacje

Kupując używany samochód większość osób zawsze się targuje. Dlaczego, zatem, nie podjąć rozmów o cenie nowego auta z handlowcem pracującym w salonie? Pomimo tego, że salony nie mają ogromnej marży na samochodach to jednak zawsze jest jakieś pole do negocjacji ceny lub dodatkowego wyposażenia. Decydując się na zakup pamiętajmy o tym, by spróbować co jeszcze ugrać. Może będzie to zestaw kół zimowych, może dodatkowy tysiąc zł. Warto porozmawiać. Przeczytaj więcej o tym jak negocjować cenę nowego samochodu.

Jak tanio kupić nowy samochód?

Istnieje kilka sposobów na to by kupić samochód taniej niż w cenie katalogowej. Nie zawsze z każdej z prezentowanych możliwości uda nam się skorzystać jednak warto oglądać się za odpowiednimi okazjami i czasem chwilkę poczekać by w podobnej cenie kupić coś ekstra.

Zakup samochodu stojącego na placu

Każdy salon samochodowy ma zawszę pulę aut dostępnych od ręki. Ich ceny są zwykle bardziej atrakcyjne niż samochodów, które dopiero zostaną zamówione. Dodatkowym plusem jest to, że jeśli tylko zechcesz to samochód odbierzesz w tym samym dniu lub następnego dnia. Zobacz nowe samochody dostępne od ręki na Sprzedawaczu.

W przypadku samochodów na zamówienie czas oczekiwania wynosi zwykle kilka tygodni. Chyba, że są już wyprodukowane egzemplarze na przyfabrycznych parkingach i Twój wymarzony samochód musi tylko dotrzeć do konkretnego salonu – wtedy czas realizacji zamówienia może być krótszy.

Samochody demonstracyjne

Samochody demonstracyjne to auta, które były wystawione w salonie. Przez jakiś czas wsiadali do nich klienci, dotykali, siadali na siedzeniach, mazali palcami po szybach itp. Jeśli nie jest to dla Ciebie problemem to zwykle decydując się na samochód demonstracyjny możesz zaoszczędzić nawet kilka tysięcy zł w porównaniu z każdym innym egzemplarzem o tym samym poziomie wyposażenia. W przypadku aut droższych różnica w cenie może wynosić nawet kilka lub kilkadziesiąt tysięcy zł. Oczywiście samochód demo przed zakupem zostanie doprowadzony do takiej perfekcji jakby nikt wcześniej go nie dotykał.

Ciekawą ofertą są też samochody, którymi klienci mogli odbyć jazdy testowe. Takie pojazdy mają zwykle przebieg kilku lub kilkunastu tysięcy km jednak w dalszym ciągu są prawie jak nowe i kupujemy je wprost z salonu. Zobacz również: Samochody demonstracyjne - czy warto je kupować?

Wyprzedaż rocznika

Auta z końca roku, z poprzedniego rocznika oraz ich wyprzedaż to coś o czym zawsze słyszymy w radiu i w telewizji zwykle już w na przełomie października i listopada. Przed końcem roku ceny spadają coraz mocniej. Prawdziwe okazje cenowe to jednak początek roku i wyprzedaż samochodów z poprzedniego rocznika.

Ceny aut z roku ubiegłego są wtedy niższe często nawet o 20%. Im później zdecydujemy się na zakup tym cena ma szansę być niższa. Istnieje jednak ryzyko, że nowy samochód, o którym marzyliśmy kupi przed nami ktoś inny i pozostanie zadowolenie się innym egzemplarzem lub wybór auta z obecnej oferty. Odrobina hazardu może się jednak opłacać!

Końcówka serii modelowej

Kiedy właśnie w telewizji i radiu zaczynają się pojawiać reklamy nowego modelu lub też wersji, która przeszła właśnie lifting to znak, że warto kupić poprzednika. Sytuacja jest analogiczna jak z nowym Iphona – gdy tylko ma miejsce premiera nowego modelu stary natychmiast tanieje.

Poza niższą ceną poprzedniego modelu jest jeszcze kilka kwestii, o których warto wiedzieć:

  • Zwykle modele z końca produkcji mają już „wyleczone” wszystkie choroby wieku dziecięcego
  • Kupując znikający model możemy dostać ciekawe gratisy od salonu – do nowego modelu zwykle nie będą już pasować, a co za tym idzie kupimy je taniej lub dostaniemy za darmo.
  • Dealerom zależy na zapełnieniu placu nową generacją, a starej chcą się pozbyć. To co dla Ciebie może być prawdziwą okazją dla dealera jest zgniłym jajem, które trzeb jak najszybciej wyjąć z koszyka.

Zakup samochodu, którego ktoś nie odebrał

Tego typu okazje nie zdarzają się obecnie zbyt często, jednak jeśli mamy nosa możemy wyszukać prawdziwą perełkę. Powodów, dla których ktoś nie odebrał zamówionego auto może być wiele. Odmowa kredytu / leasingu, zawieszenie działalności, problemy rodzinne. Powód nie ma znaczenia.

Finał jest jednak taki, że dealer ma na placu auto, które zostało przygotowane pod konkretne zamówienie – konkretny kolor, tapicerka, silnik, wyposażenie. W wyznaczonym czasie zamawiający auta nie odebrał. Zadatek zapłacony przez zamawiającego przepadł na rzecz dealera. Teraz dealer musi sprzedać auto taniej niż zamierzał by odzyskać zamrożone pieniądze.

Jeśli kolor nie ma dla Ciebie znaczenia lub wręcz podoba Ci się to co zamówił niedoszły nabywca masz szanse na zakup samochodu w bardzo atrakcyjnej cenie. Dealer i tak już zarobił na zadatku. Jeśli sprzeda po kosztach i tak będzie na plus.

Zwykle jednak takie oferty dotyczą bogato wyposażonych modeli lub aut w pewien sposób specyficznych. Wersje bazowe są przecież dostępne od ręki w stałej ofercie.

Gratisy od dealera

Nawet jeśli nie jesteś już w stanie wynegocjować lepszej ceny zapytaj zawsze o komplet opon, dywaniki czy inne rzeczy, które i tak byś musiał kupić. Istnieje duża szansa, że łatwiej uda Ci się dostać jakiś gratis niż urwać z ceny kolejnych kilkaset złotych.

Jakie nowy pojazd uda się kupić w zadanym budżecie?

Nie będę tu przedstawiał konkretnych marek i modeli czy wszystkich dostępnych opcji. Skupimy się tylko na tym o jakich segmentach samochodów i jakim poziomie wyposażenia możemy mówić w każdym z trzech budżetów.

Nowy samochód do 50 tys zł

Najtańsze nowe samochody możemy kupić już w cenie od około 30 tys zł. W kwocie do 50 zł wśród nowych samochodów możemy sobie pozwolić praktycznie tylko na auta z segmentu A i B. W przypadku najmniejszych aut miejskich (segment A) bez problemu uda nam się kupić bogato wyposażoną wersją większości samochodów w tym segmencie. Większe samochody miejskie (segment B) będą w zasięgu raczej do poziomu średnich wersji wyposażenia. Najbogatsze wersje lub też małe modele marek premium znacznie przekroczą kwotą 50 tys zł.

Nowy samochód do 100 tys zł

Za kwotę do 100 tys. zł bez problemu uda nam się już kupić większość samochodów z segmentu C, czyli kompaktów. Najuboższe wersje aut z tego segmentu kosztują zwykle ok 50 tys zł. Każde kolejne 10 tysięcy zwiększa znacznie wachlarz możliwości. Od ceny ok 60-70 tysięcy zaczynają się zwykle Crossovery i małe SUVy. Przy kwocie bliskiej 100 000 zł możemy zacząć rozważać zakup auta z segmentu D lub też średniej wielkości SUVa.

Nowe samochody do 150 tys zł

Powyżej kwoty 100 tys zł wybór samochodów jest już ogromny. Począwszy od bardzo bogato wyposażonych kompaktów i samochodów rodzinnych, przez średniej wielkości SUVy, po wiele ciekawych aut sportowych i kabrioletów. Za 150 tys można już kupić naprawdę dobrze wyposażone auta segmentu D wielu cenionych producentów. Poza zasięgiem zostają już właściwie tylko wyższe modele samochodów marek premium oraz samochody luksusowe.

Sposób finansowania zakupu nowego auta

O tym jak sfinansować zakup samochodu powstało już bardzo wiele poradników. Nie będę się zatem rozpisywał tylko w skrócie przedstawię 3 najbardziej popularne opcje oraz wspomnę o tym co możemy "dostać w pakiecie"

Zakup za gotówkę

Oczywiście nie chodzi tu o to by wybierać się do salonu z torbą pieniędzy. Przelew jest wystarczający. Jeśli mamy odpowiednią ilość wolnych środków zakupu samochodu w ten sposób będzie dla nas zwykle najbardziej opłacalny. Przy płatności gotówkowej często jesteśmy wstanie uzyskać lepszą cenę za samochód niż korzystając z innej metody finansowania (pomijając sam koszt kredytu). W przypadku zakupu nowego auta na firmę zakup gotówkowy może być jednak mniej korzystny podatkowo niż leasing.

Auto na kredyt

Dla wielu osób jest to jedyna metoda na zakup auta. W przypadku gdy kupujemy auto w salonie, który współpracuje z konkretnym bankiem możemy uzyskać kredyt na znacznie lepszych warunkach niż moglibyśmy go zdobyć samodzielnie. Czasem w tym celu warto sprawdzić więcej niż jednego dealera danej marki. Pomimo wyższej ceny zakup auta całkowity koszt może być niższy jeśli koszt kredytu będzie mniejszy.

Jeśli zdecydujemy się na kredytowanie przez firmę zewnętrzną możliwe, że dealer będzie musiał sprzedać samochód w wyższej cenie niż gdyby kredytu udzielała firma współpracująca z dealerem.

Leasing na firmę

Leasing samochodowy to jedna z najbardziej popularnych, ostatnio, metod finansowania zakupu na firmę. Zwykle jest on znacznie bardzie korzystny dla przedsiębiorcy niż kredyt. Opłacalność leasingu wynika w dużej mierze ze sposobu w jaki jest on księgowany - a co za tym idzie jak wpływa na wysokość płaconych podatków.

Warto jednak pamiętać o tym, że właścicielem auta - do momentu opłacenia ostatniej raty (plus kwoty wykupu) - samochód będzie własnością firmy leasingowej. Decydując się na zakup auta w leasingu zrób własne rozeznanie w temacie i polegaj ma swojej wiedzy, a nie tylko na tym co powie Ci przedstawiciel firmy leasingowej. Leasing może być dla Ciebie korzystny, ale może też taki nie być. Koniecznie dowiedz się wtedy także co to jest ubezpieczenie GAP dla leasingu.

To już koniec poradnika, teraz Twój ruch

Niezależnie od tego jaki samochód wybierzesz większość informacji, które tu przedstawiłem prawdopodobnie uda Ci się wykorzystać. Czasem warto do czegoś dołożyć, czasem z czegoś zrezygnować. Ważne by kiedy już kupisz swój wymarzony nowy pojazd na prawdę się z tego cieszyć. Życzę powodzenia w poszukiwaniu, najlepszej ceny i udanego zakupu!

Data publikacji: 2020-06-18, ostatnia zmiana: 2022-05-18

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Volkswagen Polo 1.0 MPI 60 KM Trendline Lellek Używane Opole
47 900 zł
Opole
(woj. opolskie)
Volkswagen Touran 1.2 TSI 105KM Czujniki parkowania Gwarancja 12 m-cy
44 999 zł
Jelenia Góra
(woj. dolnośląskie)
Nissan Qashqai 1.6 (117KM), 2011
43 000 zł
Zabrze
(woj. śląskie)
Ford Focus 1.5 EcoBoost (150KM), 2015
56 000 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Volkswagen T-Roc Style 1.5 l TSI GPF 150 KM, DSG DEMO
175 275 zł
Opole
(woj. opolskie)
Volkswagen Passat, 2005 sprawny jezdzacy
15 700 zł
Biała Podlaska
(woj. lubelskie)
Nissan Qashqai 1.2 DIG-T (115KM), 2014
36 991 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Kia Venga 1.4 CVVT (90KM), 2010
36 000 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Opel Astra 1.6 16V (116KM), 2010
33 000 zł
Zabrze
(woj. śląskie)
Ford Focus 1.6 TDCi (115KM), 2012
22 500 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Volvo V60 D4 2.0 (190KM), 2016
59 000 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Toyota RAV 4 2.5 Hybrid (197KM), 2017
117 000 zł
Zabrze
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Niemieckie strony z autami - oferty z Niemiec
Pomimo tego, że w Polsce jest bardzo dużo samochodów na sprzedaż to w dalszym ciągu istnieje bardzo duże zainteresowanie niemieckimi serwisami ogłoszeniowymi.
Data publikacji: 2022-05-17
Umowa kupna - sprzedaży motocykla lub quada - gotowy wzór PDF i DOC
Zwykle wszyscy szukają umowy sprzedaży kiedy klient jest już u drzwi. Spieszy Ci się. Nie ma problemu. Znajdziesz u nas gotowy wzór umowy w PDF lub DOC (do edycji) do pobrania za darmo
Data publikacji: 2022-05-17
Koszt rejestracji motocykla i motoroweru 2022. Wniosek, opłaty, dokumenty
W Polsce nie wolno podróżować po drogach publicznych pojazdami bez rejestracji. Nie ma więc znaczenia czy kupujesz motor, samochód czy dowolny inny pojazd. Właściciel musi dopełnić formalności rejestr...
Data publikacji: 2022-05-17
TOP 10 🏆 Samochody elektryczne z największym zasięgiem
Elektryfikacja motoryzacji — hasło budzące sprzeciw entuzjastów konwencjonalnych silników oraz fascynację fanów nowoczesnych technologii. Nie ulega wątpliwości, że z roku na rok auta elektryczne zysku...
Data publikacji: 2022-05-13

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij