Jak negocjować cenę nowego samochodu?

Nowy samochód w salonie - Seat Ibiza

Kupując auto prosto z salonu myślimy, że cena nie podlega jakimkolwiek negocjacjom. Jesteśmy gotowi zapłacić każdą z przedstawionych przez dealera cen. Mało kto mówi o tym, że także w przypadku nowego samochodu można prowadzić skuteczne negocjacje. Jak negocjować kupując auto w salonie? Ile może wynegocjować osoba poszukująca nowego auta? W jaki sposób podejść do negocjacji? A także co można wynegocjować dodatkowo? Ten artykuł odpowie na te pytania oraz zmieni Twoje przekonanie odnośnie mylnego założenia, dotyczącego braku możliwości targowania się u dealera.

Zobacz ogłoszenia motoryzacyjne lub dodaj darmowe ogłoszenie

W jaki sposób podejść do negocjacji, czyli jak rozpocząć targowanie się?

Na początku warto zdać sobie sprawę z pewnego faktu. Przystępując do zakupu nowego auta stajesz na placu boju z profesjonalistami. Ty jako kupujący zwykle jesteś amatorem. Oni, sprzedawcy, szkolą się by sprzedać Ci samochód w jak najbogatszej wersji i za jak najwyższą cenę. Pora wyrównać szanse! W jaki sposób podejść do negocjacji? Jak sprawić, by dealer chętniej zaproponował rabat?

Pierwszym krokiem, który zdecydowanie ułatwi targowanie się będzie odpowiednie przygotowanie. Kwestie psychologiczne poruszyliśmy w artykule „Jak negocjować cenę auta używanego?” Znajdziesz w nim porady eksperta do spraw negocjacji i sprawdzone sposoby, które pomogą nawet najbardziej nieśmiałym osobom. Nie przejmuj się, że artykuł nie dotyczy nowych samochodów. Negocjacje to negocjacje, podstawy są podobne. Najwyżej zmieniają się trochę kwoty oraz sposób rozmowy.

Decydując się na samochód prosto z salonu warto sprawdzić jego sugerowaną cenę detaliczną. Oczywiście zbadanie rynku i cen u innych dealerów również wchodzi w zakres takich przygotowań. Jednocześnie weryfikacja sytuacji w branży motoryzacyjnej zawsze będzie dobrym rozwiązaniem. Przykładowo, obecność kryzysu zdecydowanie zadziała na Twoją korzyść, a sprzedający będzie bardziej chętny do udzielenia ewentualnej zniżki.

Zweryfikuj własną postawę!

Zastanawiając się jak tanio kupić nowy samochód szukamy najlepszych rozwiązań. Pierwszym pomysłem jest promocja lub wyprzedaż. Niestety bardzo często w takich akcjach nie znajdziemy naszego wymarzonego auta. 

Jeżeli chcemy targować się ze sprzedawcą musimy zwrócić uwagę na naszą postawę. W tym przypadku pierwsze wrażenie będzie ogromnie ważne. Jest to oczywista zasada, która działa na podświadomość drugiej osoby. Przykładowo decydując się na zakup auta wyższej klasy lub nawet auta premium warto ubrać się lepiej. Oczywiście nie chodzi o założenie garnituru i najlepszych pantofli. Warto jednak zadbać, by nasz strój pasował do sytuacji. W takim przypadku dobrze sprawdzi się półformalna koszula. Dodatkowo warto pamiętać o otwartości i sympatii. Pogodny odbiór pomoże szybciej zbudować relację. Na wagę złota będzie też wyważone poczucie humoru, które niejednokrotnie potrafi wpłynąć na przebieg wydarzeń.

Poznaj sposoby sprzedawcy!

Kolejnym punktem będzie zapoznania się z technikami sprzedażowymi, które z dużym powodzeniem stosowane są w handlu. To sprawi, że uzyskasz przewagę i nie nabierzesz się na popularne sztuczki, które mają na celu sfinalizowanie zakupu. Poznaj typowe zagrywki sprzedawców w salonach samochodowych.

Odjeżdżający pociąg - pamiętaj przyjedzie następny

Najbardziej popularnym sposobem jest wzbudzenie w kliencie przekonania, że to ostatni moment na dokonanie zakupu. Bardzo często sprzedawcy posługują się argumentem niedostępności i ekskluzywności. Wtedy dowiadujemy się, że zniżka czy rabat są zupełnie niemożliwe. Nic bardziej mylnego! Pamiętaj, że na rynku jest mnóstwo konkurencji. W związku z tym nie warto poddawać się takiej presji. Jest to klasyczne zachowanie, które skutecznie działa na większość populacji.

Wpływ na ambicję - ryzykowna gra, zwana również "jak to, ja nie kupię!"

Niestety bardzo popularna zagrywką jest również próba wywarcia wrażenia, że klienta nie stać na zakup danego modelu lub dodatkowego wyposażenia. Kupując nowe samochody osobowe warto być nieugiętym i wiedzieć co się chce kupić. Kiedy nie wiemy czego chcemy znacznie łatwiej jest nam wcisnąć wiele niepotrzebnych rzeczy, które zawsze mogą się przydać. Dla wielu osób powiedzenie, że czegoś nie potrzebują w duchu brzmi jak "nie stać mnie na to". Duma nie pozwala zrezygnować, więc kupujemy coś co nam niepotrzebne. Znając takie taktyki będziesz wiedział, że sprzedawca dealera po prostu próbuje uderzyć w Twój słaby punkt. 

Najlepsza oferta

Kolejną ciekawą metodą jest deklaracja najniższej ceny. Bywa, że faktycznie oferta jest bardzo dobra i nie ma co do tego wątpliwości. Wiele osób jednak tego nie sprawdza i wierzą na słowo. Przecież przyszli kupić samochód, więc głupio wyjść bez finalizacji transakcji. Na szczęście w dzisiejszych czasach można to w bardzo dobry sposób zweryfikować. Sprawdzenie alternatyw dla danego wyboru to zawsze dobra droga - pytanie czy kiedy nastawisz się już na zakup pozwolisz sobie odczekać jeszcze dzień i sprawdzić konkurencję?

Niska rata wcale nie oznacza, że jest tanio

Pamiętaj także o tym, by w przypadku zakupu ratalnego lub leasingi nie negocjować w oparciu o wysokość jednej raty. To zdecydowanie utrudnia obliczenia i finalne porozumienie może być niekorzystne dla Ciebie. To co na pierwszy rzut oka może wyglądać dobrze (np. samochód za 799 zł miesięcznie) w praktyce może być znacznie droższe - jeśli policzymy całość kosztów.

Cena bazowa jest super, ale...

Zawsze pytaj o dodatkowe koszty. Zweryfikuj, czy cena zawiera wszystkie podatki oraz opłaty. To sposób na uniknięcie nieprzyjemnych niespodzianek. Warto też zapytać o koszt ubezpieczenia OC i AC. Pamiętaj, że w przypadku nowego auta taki wydatek to nawet kilka tysięcy zł. Czy uwzględniłeś to w swoim budżecie?

Gdzie prowadzić negocjacje?

Wszystkie negocjacje powinny być prowadzone w biurze dealera, a ustalenia należy potwierdzić na piśmie. Dzięki temu będziesz miał pewność, że obniżona cena już nie wzrośnie. Nawet jeśli odroczysz ostateczną decyzję o kilka dni. Oczywiście możesz także prowadzić korespondencję mailową, która będzie bardzo dobrym dowodem potwierdzającym dokonane ustalenia.

Jeśli Ci się nie spieszy możesz poprosić kilka salonów o przygotowanie oferty na dokładnie taki samochód, na jakim Ci zależy. Oferty dostaniesz mailowo. Jeśli okaże się, że auto, w którymś z nich jest tańsze np o 3 000 zł to albo uzyskasz równie korzystną ofertę w najbliższym salonie, albo wsiądziesz w pociąg i kupisz auto dalej od miejsca zamieszkania. 

Znajdź punkt zaczepienia do negocjacji

Wiedząc w jaki sposób się zachować oraz jakich sztuczek używają sprzedawcy warto przejść do kolejnego kroku. Jeżeli chcesz targować się, koniecznie wypisz i zapamiętaj wszystkie punkty zaczepienia. Będą to Twoje argumenty, które przedstawisz drugiej stronie. Nie ważne, czy decydujesz się na samochody dostawcze czy też na auta osobowe. Zasady prowadzenia rozmów są takie same.

Jak negocjować kupując samochód od dealera? Jakie będą punkty zaczepienia? 

  • Pokaż, że znasz ceny konkurencji – pokazując niższe ceny u konkurencji możemy subtelnie wpłynąć na ambicję dealera. Nie chcąc tracić klienta, o wiele chętniej zaproponuje rabat. 
  • Zmiana generacji lub facelifting – zweryfikuj, czy pożądany przez Ciebie model nie będzie się zmieniał w najbliższym czasie. To idealna okazja, aby podjąć negocjacje.
  • Auto z poprzedniego rocznika – taką kwestię najlepiej poruszyć w drugiej połowie kolejnego roku. Jeżeli auto nie będzie na wyprzedaży, bardzo możliwe, że wynegocjujesz inną cenę.
  • Samochód dostępny od ręki – jeżeli pojazd stoi w salonie, po rozmowie będziesz mógł uzyskać obniżkę. Oczywiście jest to zależne od polityki salonu. 
  • Pojazd demonstracyjny – zazwyczaj zakup takiego auta wiąże się z rabatem nie niższym niż 10 %. Oczywiście taka opcja ma swoje plusy, jak i minusy. Sprawdź,  czy warto kupić samochód demonstracyjny?
  • Stały klient – jeżeli wcześniej kupiłeś pojazd u danego dealera, przypomnij mu ten fakt. W takich sytuacjach oprócz zniżki możesz otrzymać gratis w postaci opon zimowych.
  • Leasing – wiele salonów udostępnia większe rabaty w przypadku zakupu pojazdu na firmę. Oferty leasingu mogą być czasem nawet bardziej korzystne niż zakup za gotówkę. Jeżeli masz taką możliwość, warto skorzystać z takiego rozwiązania. Więcej informacji o takiej formie znajdziesz w naszym artykule „Na czym polega leasing samochodu”.
  • Wykonywany zawód – jeżeli jesteś prawnikiem, lekarzem, działaczem społecznym czy nawet księdzem, to zdecydowanie łatwiej otrzymasz rabat. Taka opcja nie będzie dostępna dla wszystkich. Jednak warto wiedzieć, że pozycja społeczna również wpływa na przebieg prowadzonych rozmów.

 

Ile może wynegocjować kupujący w salonie?

Standardowo prowadząc negocjację możemy uzyskać rabat w granicy od około 5 do 8 %. Warto poprosić o rozmowę z kierownikiem sprzedaży. Dzięki jego interwencji możemy liczyć na podniesienie tej liczby o kolejne 2 – 3 % więcej. Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których Klient wynegocjuje 15, a nawet 20% zniżki. Są to jednak wyjątki, a rozmowy prowadzą profesjonaliści. Natomiast jeżeli wynegocjujesz 10% zniżki, to oznacza, że rozmowy przebiegły zdecydowanie pozytywnie.

Oczywiście zdarzają się już sytuacje takie, że oferta dealera już na wstępie jest bardzo dobra, a co za tym idzie pole negocjacji małe. Zdecydowanie łatwiej to zweryfikujesz, jeśli wcześniej zrobisz rozeznanie w ofertach innych salonów. Zobacz nowe samochody dostępne od ręki.

Co można wynegocjować dodatkowo od dealera?

Czy wiedziałeś, że negocjacje nie dotyczą jedynie ceny pojazdu? Jeżeli jesteś osobą, która źle czuje się w prowadzeniu negocjacji lub zniżka nie wchodzi w grę to ta opcja powinna być niezawodna. Możesz ustalić razem ze sprzedawcą, że przy zakupie auta otrzymasz np. komplet opon zimowych gratis. Takich przykładów jest naprawdę wiele. Może to być nowe radio, nawigacja czy inne elementy, o których będziesz w stanie pomyśleć. Nikt nie mówi też, że promocje nie mogą się łączyć i że gratis może być tylko jeden.

 

Negocjacje mają wiele twarzy. Nie tylko promocja czy wyprzedaż to okazja do zaoszczędzenia nawet kilkunastu tysięcy złotych. Warto korzystać z takich opcji i sprawdzić, co z tego wyniknie. Zdecydowanie jest o co walczyć, a zaoszczędzone pieniądze mogą pokryć przykładowo koszty ubezpieczenia. Oczywiście można je również spożytkować na przyjemności. Wszystko zależy od Twoich preferencji. Znajomość technik sprzedażowych oraz technik negocjacyjnych pomoże w tym trudnym zadaniu. Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi uda się osiągnąć postawiony cel.


 

Data publikacji: 2020-09-09, ostatnia zmiana: 2022-05-23

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Opel Insignia 2.0 CDTI (170KM), 2017
44 714 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Kia Sportage 1.6 GDI (135KM), 2014
52 000 zł
Bielany Wrocławskie
(woj. dolnośląskie)
Peugeot 508 1.6 BlueHDi (120KM), 2016
49 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Ford Focus 1.5 EcoBoost (150KM), 2020
95 000 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Peugeot 308 1.6 HDi (112KM), 2011
22 000 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
BMW 3 318 i (143KM), 2009
33 600 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
SUZUKI SX4 S-Cross, 2021r. 4 cylindry !
104 900 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
NISSAN Juke, 2022r. Wersja LIMITOWANA ! Dostępny już w KWIETNIU !
114 000 zł
Sosnowiec
(woj. śląskie)
Skoda Fabia 1.2 TSI (90KM), 2015
46 000 zł
Bielany Wrocławskie
(woj. dolnośląskie)
Volvo XC60, 2022r. B4 do odbioru w sierpniu
209 850 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Volvo S60 2.5 T AWD (210KM), 2016
73 169 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Opel Insignia 2.0 CDTI (163KM), 2013
32 844 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Niemieckie strony z autami - oferty z Niemiec
Pomimo tego, że w Polsce jest bardzo dużo samochodów na sprzedaż to w dalszym ciągu istnieje bardzo duże zainteresowanie niemieckimi serwisami ogłoszeniowymi.
Data publikacji: 2022-05-17
Umowa kupna - sprzedaży motocykla lub quada - gotowy wzór PDF i DOC
Zwykle wszyscy szukają umowy sprzedaży kiedy klient jest już u drzwi. Spieszy Ci się. Nie ma problemu. Znajdziesz u nas gotowy wzór umowy w PDF lub DOC (do edycji) do pobrania za darmo
Data publikacji: 2022-05-17
Koszt rejestracji motocykla i motoroweru 2022. Wniosek, opłaty, dokumenty
W Polsce nie wolno podróżować po drogach publicznych pojazdami bez rejestracji. Nie ma więc znaczenia czy kupujesz motor, samochód czy dowolny inny pojazd. Właściciel musi dopełnić formalności rejestr...
Data publikacji: 2022-05-17
TOP 10 🏆 Samochody elektryczne z największym zasięgiem
Elektryfikacja motoryzacji — hasło budzące sprzeciw entuzjastów konwencjonalnych silników oraz fascynację fanów nowoczesnych technologii. Nie ulega wątpliwości, że z roku na rok auta elektryczne zysku...
Data publikacji: 2022-05-13

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij