Jak negocjować cenę samochodu używanego?

Negocjacje ceny auta używanego


Poszukiwanie auta używanego bywa dużym wyzwaniem. Poświęcamy swój czas na przeglądanie licznych ofert w sieci. Przeglądamy ogłoszenia na dedykowanych portalach, w mediach społecznościowych czy lokalnych serwisach. Jednocześnie odwiedzamy komisy z nadzieją, że w końcu uda się odnaleźć to, czego potrzebujemy. W końcu nadchodzi ten moment. Udaje się znaleźć auto, które spełnia wszystkie nasze wymagania. W tym momencie zaczynamy kalkulować, czy proponowana przez sprzedawcę cena jest dla nas odpowiednia. Bardzo często rezygnujemy z zakupu ze względu na zbyt wysoki koszt. Zapominamy o tym, że kupując samochody osobowe z drugiej ręki możemy rozpocząć negocjację ceny.

Czy targowanie się ze sprzedawcą jest możliwe? Jak przygotować się do negocjacji? Jak prowadzić negocjacje? O ile negocjować cenę auta używanego? I ostatecznie, ile można utargować przy zakupie samochodu? Dzięki temu tekstowi dowiesz się od czego zacząć negocjacje, a uzyskaną wiedzę będziesz mógł oczywiście wykorzystać w praktyce. 

Zobacz ogłoszenia motoryzacyjne lub dodaj darmowe ogłoszenie

Jak przygotować się do negocjacji? 

Doskonale wiemy, że znalezienie idealnego auta używanego powoduje wiele emocji. Najpierw musimy zmierzyć się z problemem i odpowiedzieć na pytanie: „Jaki samochód wybrać?”. Po długich poszukiwaniach chcemy jak najszybciej dokonać transakcji. Nawet jeżeli proponowana przez sprzedawcę cena jest osiągalna, warto spróbować negocjacji. W przypadku powodzenia, oszczędzoną kwotę można wydać na inne inwestycje lub po prostu odłożyć na konto oszczędnościowe.

Niestety bardzo często mylnie zakładamy, że wystarczy jedynie zapytać się o obniżenie ceny. Jak się targować przy kupnie samochodu? Zdecydowanie trzeba zacząć od odpowiedniego przygotowania się. Zwiększa ono szansę na korzystny przebieg procesu. William Ury, ekspert do spraw negocjacji proponuje 5 sprawdzonych kroków, które pomogą nawet niedoświadczonym negocjatorom:

 • Określenie interesów – każde negocjacje rozpoczynają się od konfliktu interesów. Dodatkowo warto wiedzieć, że interesy to inaczej motywacje, które spowodowały powstanie konkretnej potrzeby. Aby określić własne interesy trzeba odpowiedzieć sobie na pytania: „Co konkretnie pragnę osiągnąć w negocjacjach” oraz „Dlaczego właśnie to chcę osiągnąć?”. Dodatkowo, aby negocjacje były udane trzeba określić także interesy drugiej strony. W praktyce oznacza to postawienie się w roli sprzedawcy i określenie w jaki sposób zaspokoisz jego potrzeby. Najlepsza będzie sytuacja win – win, w której każda ze stron będzie w pewnym sensie stroną wygraną.
 • Określenie opcji – pomyśl jakie rozwiązania zastosujesz do osiągnięcia zamierzonych wcześniej interesów. Nie bój się własnej wyobraźni. Rozwiązania mogą być nawet irracjonalne. Dopiero po wypisaniu wszystkich opcji będziesz mógł wybrać punkty, które będą realne do zrealizowania. 
 • Ustalenie kryteriów – kryteria są w pełni obiektywnymi czynnikami. Dzięki nim ocenisz, czy zaproponowane przez Ciebie rozwiązanie będzie sprawiedliwe dla wszystkich. Warto korzystać z obiektywnych przesłanek, takich jak prawo czy wartość rynkowa. Próba nakłonienia drugiej strony do poddania się bez racjonalnych przykładów i propozycji zazwyczaj jest nieskuteczna. Silne argumenty pozwolą na prowadzenie konkretnej rozmowy.
 • Określenie alternatywy – musisz wiedzieć, że porozumienie wcale nie jest celem negocjacji. Efektem końcowym ma być zrealizowanie własnych interesów. Można je zrealizować również w inny sposób, jakim jest BATMA (ang. best alternative to a negotiated agreement). W języku polskim nazywamy ją najlepszą alternatywą dla samego porozumienia. Działanie to polega na określeniu tego, co można zrobić, aby osiągnąć oczekiwany przez siebie rezultat (na przykład poszukanie innego sprzedawcy). Co ciekawe, możesz przekonać się, że znaleziona alternatywa będzie dla Ciebie bardziej korzystna. Oczywiście możesz o niej poinformować drugą stronę i finalnie zadecydować o dalszym przebiegu rozmów.
 • Propozycje - targowanie się kończy się zazwyczaj propozycjami. Są one warunkami porozumienia, które akceptujesz. Wyróżniamy propozycje, które w stu procentach Cię satysfakcjonują, te z których byłbyś po prostu zadowolony oraz takie z którymi nie możesz się zgodzić.

Od czego zacząć negocjacje?

Wcześniej przedstawiony model można zastosować w niecałe 30 minut. Oczywiście pierwsze próby mogą okazać się dużym wyzwaniem. Nieważne, czy kupujesz samochód używany czy prowadzisz rozmowy biznesowe. Pamiętaj jednak, że praktyka czyni mistrza, a ten kto nie próbuje nigdy nie dowie się, czy było warto.

Przede wszystkim musimy pamiętać, że pierwsze wrażenie jest z psychologicznego punktu widzenia bardzo ważne. Okazanie akceptacji i zrozumienia stworzy otwartą atmosferę. To z kolei pozwoli na prowadzenie swobodnej rozmowy i zwiększa szansę na znalezienie porozumienia. Warto zadbać o to, by druga strona poczuła się słuchana. Obserwacja i okazanie empatii pozwolą na uzyskanie cennych informacji, które będziesz mógł wykorzystać w dalszych rozmowach. 

Kolejnym ważnym elementem będzie mowa ciała i ton głosu. Wyprostowana sylwetka podkreśli Twoją pewność siebie, a spokojny ton głosu wzbudzi zaufanie. Nie zapominaj o uśmiechu! Sprawdza się bardzo dobrze i rozładowuje zbędne napięcie.

Specjaliści potrafią opisać nawet kilkadziesiąt technik negocjacyjnych. Są one stosowane przez obie strony. Przykładowo sprzedawca może korzystać ze sposobu znanego jako „masaż cenowy”. Ten sposób polega na wymienieniu samych pozytywnych cech po podaniu ceny. Taki zabieg stosowany jest w celu złagodzenia szoku kupującego zbyt wygórowanymi oczekiwaniami. Kupujący może natomiast skorzystać ze sposobu „udawanego szoku”. W takich przypadkach bardzo często sprzedający jest skory do zmiany ceny.

Jak negocjować cenę auta?

Przedstawiliśmy informacje dotyczące części teoretycznej. Kupując samochody osobowe również trzeba pamiętać, że na ich wartość wpływa wiele zmiennych. Między innymi są to:

 • stan techniczny auta używanego,
 • stan licznika,
 • wartość rynkowa,
 • przeszłość pojazdu (przebyte kolizje i wypadki),
 • konieczność dokonania napraw,
 • wykrycie dodatkowych usterek podczas oględzin samochodu.

Wartość rynkową można sprawdzić w bardzo prosty sposób. Wystarczy porównać kilkanaście ofert identycznego modelu przez przeglądanie różnych ogłoszeń. Dodatkowo warto zweryfikować, ile kosztują części zamienne. Jeżeli wiesz, że będziesz musiał od razu je wymienić, wspomnij o tym sprzedającemu. W ten sposób będziesz mógł wynegocjować obniżkę o wskazaną kwotę.

Pamiętaj, że możesz skorzystać z pomocy specjalistów. Jeżeli masz taką możliwość, skorzystaj z usług rzeczoznawcy. Może ktoś z Twoich bliskich zajmuje się takimi sprawami? To ciekawe rozwiązanie, które coraz chętniej jest wykorzystywane.

Ile można utargować przy zakupie samochodu?

Dowiedziałeś się już jak się targować przy kupnie samochodu. Naturalne więc będzie kolejne pytanie – „O ile negocjować?”.

Średnia zniżka, która podawana jest przez internautów to 5% - 15%. Oznacza to, że decydując się na auto za 10 000 zł, dochodząc do porozumienia oszczędziłbyś 500 do 1500 zł. Zwykle im samochód droższy tym procentowo wartość jest niższa, ale kwota "do urwania" większa. W związku z tym przeglądając oferty samochodów używanych warto zwracać uwagę nawet na najmniejsze szczegóły. Naturalnie trudno podać konkretną kwotę, którą na pewno zaoszczędzisz. Ile można utargować przy zakupie samochodu? Zależy to od klasy auta, jego stanu technicznego, roku produkcji czy nawet jego przebiegu. Każdy samochód używany to zupełnie inna historia, co możesz wykorzystać na swoją korzyść. 

Jak negocjować cenę auta? Targowanie się wcale nie musi być trudne, co udowodniliśmy w tym artykule. Pozytywne nastawienie, uśmiech i jasny cel pomogą osiągnąć oczekiwany rezultat. Mamy nadzieję, że umowa kupna sprzedaży samochodu znajdzie się w Twoich rękach razem z zaoszczędzoną kwotą w Twoim portfelu. Zachęcamy też do korzystania z przestawionych technik w życiu codziennym. W końcu warto korzystać z tego, co skuteczne!

A jeżeli zastanawiasz się jak kupić samochód używany i w jaki sposób dokonać najlepszego wyboru, przeczytaj nasz artykuł, który odpowie na wszystkie najważniejsze pytania. Dodatkowo przygotowaliśmy dla Ciebie tekst o tym, co należy zrobić po zakupie samochodu. Po jego przeczytaniu będziesz miał komplet wiedzy przydatnej do przejścia całego procesu zakupowego w szybki i komfortowy sposób.

 

 

Data publikacji: 2020-09-08, ostatnia zmiana: 2020-09-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Škoda Fabia II (2007-2014), 69 KM, Klimatyzacja + Elektryka + SERWIS !!!
12 999 zł
Leszno
(woj. wielkopolskie)
Toyota Avensis, 2017r., 143 KM
73 500 zł
Bielsko-Biała
(woj. śląskie)
BMW SERIA 3 GT 2015 prod. / 2015 1rej. 3GT 320d xDrive! Mpakiet! Salon PL! Bezwypadkowy! Serwis ASO!
77 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Mercedes E CLASS 2018 prod. / 2018 1rej. 100%Bezwypadkowy! Pierwszy Właściciel! Stan Salonowy! Bardz
179 998 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Audi A6 2010																														          170 KM
42 900 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Volkswagen TOURAN 2005 prod. 1.9 TDI*Alufelgi*7 osobowy*Tempomat*Klimatronik
11 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Toyota Auris II 1.8 HYBRID 136KM
55 900 zł
Mysłowice
(woj. śląskie)
Citroën C5 2011																														          163 KM
29 900 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
BMW X3 xDrive 20d, 184 KM, Automat, M-Sport, Panorama, Tapicerka skórzana Nevada, Kamera, Reflektory
84 900 zł
Pruszków
(woj. mazowieckie)
Toyota COROLLA 2002 prod. / 2002 1rej. Salon Polska! Bezwypadkowy! Serwis ASO! FV Marża!
6 000,00 zł
Magdalenka
(woj. mazowieckie)
Skoda Roomster, 1.39 (86 KM) Benzyna, 2007
15 500 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
PEUGEOT 5008 1.6VTI 7-OSOBOWY
19 800 zł
Malutkie
(woj. łódzkie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Wideorejestrator samochodowy - co wybrać, na co zwrócić uwagę?
Po naszych drogach porusza się około 20 milionów samochodów. Natomiast w 2019 roku odnotowano aż 436 469 kolizji drogowych. Polskie drogi niestety nie należą do najbezpieczniejszych. Wielu z nas lubi...
Data publikacji: 2020-10-19
Samochody sportowe do 20 tysięcy - jakie auto wybrać?
Sportowe samochody to marzenie niejednej osoby. Kojarzą się z luksusem, szybką jazdą i przede wszystkim z bardzo dużym wydatkiem. Czy to oznacza, że musimy zrezygnować z realizacji naszego marzenia? W...
Data publikacji: 2020-10-13
Brabus - udoskonalona doskonałość! Sportowy tuning luksusowych aut
Symbol "B" na masce samochodu, wyglądającego na pierwszy rzut oka jak model Mercedesa, to nic innego jak znak informujący nas o tym, że w luksusowym i znanym ze swojej niezawodności niemieckim aucie,...
Data publikacji: 2020-10-07
Wszystko, co musisz wiedzieć przed kupnem samochodu z LPG
Popularność samochodów z gazem, wśród polskich kierowców, rośnie z roku na rok. Cieszą się opinią tanich pojazdów w eksploatacji i są uważane za lepszy wybór od diesli lub aut zasilanych klasyczną ben...
Data publikacji: 2020-10-06