Jak negocjować cenę samochodu używanego?

Negocjacje ceny auta używanego


Poszukiwanie auta używanego bywa dużym wyzwaniem. Poświęcamy swój czas na przeglądanie licznych ofert w sieci. Przeglądamy ogłoszenia na dedykowanych portalach, w mediach społecznościowych czy lokalnych serwisach. Jednocześnie odwiedzamy komisy z nadzieją, że w końcu uda się odnaleźć to, czego potrzebujemy. W końcu nadchodzi ten moment. Udaje się znaleźć auto, które spełnia wszystkie nasze wymagania. W tym momencie zaczynamy kalkulować, czy proponowana przez sprzedawcę cena jest dla nas odpowiednia. Bardzo często rezygnujemy z zakupu ze względu na zbyt wysoki koszt. Zapominamy o tym, że kupując samochody osobowe z drugiej ręki możemy rozpocząć negocjację ceny.

Czy targowanie się ze sprzedawcą jest możliwe? Jak przygotować się do negocjacji? Jak prowadzić negocjacje? O ile negocjować cenę auta używanego? I ostatecznie, ile można utargować przy zakupie samochodu? Dzięki temu tekstowi dowiesz się od czego zacząć negocjacje, a uzyskaną wiedzę będziesz mógł oczywiście wykorzystać w praktyce. 

Zobacz ogłoszenia motoryzacyjne lub dodaj darmowe ogłoszenie

Jak przygotować się do negocjacji? 

Doskonale wiemy, że znalezienie idealnego auta używanego powoduje wiele emocji. Najpierw musimy zmierzyć się z problemem i odpowiedzieć na pytanie: „Jaki samochód wybrać?”. Po długich poszukiwaniach chcemy jak najszybciej dokonać transakcji. Nawet jeżeli proponowana przez sprzedawcę cena jest osiągalna, warto spróbować negocjacji. W przypadku powodzenia, oszczędzoną kwotę można wydać na inne inwestycje lub po prostu odłożyć na konto oszczędnościowe.

Niestety bardzo często mylnie zakładamy, że wystarczy jedynie zapytać się o obniżenie ceny. Jak się targować przy kupnie samochodu? Zdecydowanie trzeba zacząć od odpowiedniego przygotowania się. Zwiększa ono szansę na korzystny przebieg procesu. William Ury, ekspert do spraw negocjacji proponuje 5 sprawdzonych kroków, które pomogą nawet niedoświadczonym negocjatorom:

  • Określenie interesów – każde negocjacje rozpoczynają się od konfliktu interesów. Dodatkowo warto wiedzieć, że interesy to inaczej motywacje, które spowodowały powstanie konkretnej potrzeby. Aby określić własne interesy trzeba odpowiedzieć sobie na pytania: „Co konkretnie pragnę osiągnąć w negocjacjach” oraz „Dlaczego właśnie to chcę osiągnąć?”. Dodatkowo, aby negocjacje były udane trzeba określić także interesy drugiej strony. W praktyce oznacza to postawienie się w roli sprzedawcy i określenie w jaki sposób zaspokoisz jego potrzeby. Najlepsza będzie sytuacja win – win, w której każda ze stron będzie w pewnym sensie stroną wygraną.
  • Określenie opcji – pomyśl jakie rozwiązania zastosujesz do osiągnięcia zamierzonych wcześniej interesów. Nie bój się własnej wyobraźni. Rozwiązania mogą być nawet irracjonalne. Dopiero po wypisaniu wszystkich opcji będziesz mógł wybrać punkty, które będą realne do zrealizowania. 
  • Ustalenie kryteriów – kryteria są w pełni obiektywnymi czynnikami. Dzięki nim ocenisz, czy zaproponowane przez Ciebie rozwiązanie będzie sprawiedliwe dla wszystkich. Warto korzystać z obiektywnych przesłanek, takich jak prawo czy wartość rynkowa. Próba nakłonienia drugiej strony do poddania się bez racjonalnych przykładów i propozycji zazwyczaj jest nieskuteczna. Silne argumenty pozwolą na prowadzenie konkretnej rozmowy.
  • Określenie alternatywy – musisz wiedzieć, że porozumienie wcale nie jest celem negocjacji. Efektem końcowym ma być zrealizowanie własnych interesów. Można je zrealizować również w inny sposób, jakim jest BATMA (ang. best alternative to a negotiated agreement). W języku polskim nazywamy ją najlepszą alternatywą dla samego porozumienia. Działanie to polega na określeniu tego, co można zrobić, aby osiągnąć oczekiwany przez siebie rezultat (na przykład poszukanie innego sprzedawcy). Co ciekawe, możesz przekonać się, że znaleziona alternatywa będzie dla Ciebie bardziej korzystna. Oczywiście możesz o niej poinformować drugą stronę i finalnie zadecydować o dalszym przebiegu rozmów.
  • Propozycje - targowanie się kończy się zazwyczaj propozycjami. Są one warunkami porozumienia, które akceptujesz. Wyróżniamy propozycje, które w stu procentach Cię satysfakcjonują, te z których byłbyś po prostu zadowolony oraz takie z którymi nie możesz się zgodzić.

Od czego zacząć negocjacje?

Wcześniej przedstawiony model można zastosować w niecałe 30 minut. Oczywiście pierwsze próby mogą okazać się dużym wyzwaniem. Nieważne, czy kupujesz samochód używany czy prowadzisz rozmowy biznesowe. Pamiętaj jednak, że praktyka czyni mistrza, a ten kto nie próbuje nigdy nie dowie się, czy było warto.

Przede wszystkim musimy pamiętać, że pierwsze wrażenie jest z psychologicznego punktu widzenia bardzo ważne. Okazanie akceptacji i zrozumienia stworzy otwartą atmosferę. To z kolei pozwoli na prowadzenie swobodnej rozmowy i zwiększa szansę na znalezienie porozumienia. Warto zadbać o to, by druga strona poczuła się słuchana. Obserwacja i okazanie empatii pozwolą na uzyskanie cennych informacji, które będziesz mógł wykorzystać w dalszych rozmowach. 

Kolejnym ważnym elementem będzie mowa ciała i ton głosu. Wyprostowana sylwetka podkreśli Twoją pewność siebie, a spokojny ton głosu wzbudzi zaufanie. Nie zapominaj o uśmiechu! Sprawdza się bardzo dobrze i rozładowuje zbędne napięcie.

Specjaliści potrafią opisać nawet kilkadziesiąt technik negocjacyjnych. Są one stosowane przez obie strony. Przykładowo sprzedawca może korzystać ze sposobu znanego jako „masaż cenowy”. Ten sposób polega na wymienieniu samych pozytywnych cech po podaniu ceny. Taki zabieg stosowany jest w celu złagodzenia szoku kupującego zbyt wygórowanymi oczekiwaniami. Kupujący może natomiast skorzystać ze sposobu „udawanego szoku”. W takich przypadkach bardzo często sprzedający jest skory do zmiany ceny.

Jak negocjować cenę auta?

Przedstawiliśmy informacje dotyczące części teoretycznej. Kupując samochody osobowe również trzeba pamiętać, że na ich wartość wpływa wiele zmiennych. Między innymi są to:

  • stan techniczny auta używanego,
  • stan licznika,
  • wartość rynkowa,
  • przeszłość pojazdu (przebyte kolizje i wypadki),
  • konieczność dokonania napraw,
  • wykrycie dodatkowych usterek podczas oględzin samochodu
  • wersja wyposażenia i moc silnika.

Wartość rynkową można sprawdzić w bardzo prosty sposób. Wystarczy porównać kilkanaście ofert identycznego modelu przez przeglądanie różnych ogłoszeń. Dodatkowo warto zweryfikować, ile kosztują części zamienne. Jeżeli wiesz, że będziesz musiał od razu je wymienić, wspomnij o tym sprzedającemu. W ten sposób będziesz mógł wynegocjować obniżkę o wskazaną kwotę.

Pamiętaj, że możesz skorzystać z pomocy specjalistów. Jeżeli masz taką możliwość, skorzystaj z usług rzeczoznawcy. Może ktoś z Twoich bliskich zajmuje się takimi sprawami? To ciekawe rozwiązanie, które coraz chętniej jest wykorzystywane.

Ile można utargować przy zakupie samochodu?

Dowiedziałeś się już jak się targować przy kupnie samochodu. Naturalne więc będzie kolejne pytanie – „O ile negocjować?”.

Średnia zniżka, która podawana jest przez internautów to 5% - 15%. Oznacza to, że decydując się na auto za 10 000 zł, dochodząc do porozumienia oszczędziłbyś 500 do 1500 zł. Zwykle im samochód droższy tym procentowo wartość jest niższa, ale kwota "do urwania" większa. W związku z tym przeglądając oferty samochodów używanych warto zwracać uwagę nawet na najmniejsze szczegóły. Naturalnie trudno podać konkretną kwotę, którą na pewno zaoszczędzisz. Ile można utargować przy zakupie samochodu? Zależy to od klasy auta, jego stanu technicznego, roku produkcji czy nawet jego przebiegu. Każdy samochód używany to zupełnie inna historia, co możesz wykorzystać na swoją korzyść. 

Jak negocjować cenę auta? Targowanie się wcale nie musi być trudne, co udowodniliśmy w tym artykule. Pozytywne nastawienie, uśmiech i jasny cel pomogą osiągnąć oczekiwany rezultat. Mamy nadzieję, że umowa kupna sprzedaży samochodu znajdzie się w Twoich rękach razem z zaoszczędzoną kwotą w Twoim portfelu. Zachęcamy też do korzystania z przestawionych technik w życiu codziennym. W końcu warto korzystać z tego, co skuteczne!

A jeżeli zastanawiasz się jak kupić samochód używany i w jaki sposób dokonać najlepszego wyboru, przeczytaj nasz artykuł, który odpowie na wszystkie najważniejsze pytania. Dodatkowo przygotowaliśmy dla Ciebie tekst o tym, co należy zrobić po zakupie samochodu. Po jego przeczytaniu będziesz miał komplet wiedzy przydatnej do przejścia całego procesu zakupowego w szybki i komfortowy sposób.

 

 

Data publikacji: 2020-09-08, ostatnia zmiana: 2022-05-18

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Renault Clio - 1.0 TCe Zen Hatchback. DW5RK22
47 500 zł
Janki
(woj. mazowieckie)
Mini Countryman - All4 2.0l
58 100 zł
Sękocin Nowy
(woj. mazowieckie)
Ford Fiesta 1.4 Benz Klima 5 drzwi Rej PL Zadbana
9 999,00 zł
Lubrza
(woj. lubuskie)
BMW 520d F10 Automat Sedan Limuzyna Opłacony TOP
47 999 zł
Gostyń
(woj. wielkopolskie)
Ford S-Max - 2,0 TDCI 150KM Kamera Klimatronik Nawigacja PDC
61 700 zł
Burzenin
(woj. łódzkie)
Volkswagen Golf - 2016
40 300 zł
Kiczyce
(woj. śląskie)
Citroen C4 - Od dealera| Shine+Pakiety| Gwarancja
92 800 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Mazda 6 - GWARANCJA * 1.8 * manual * serwisowany * zadbany * warszawa
20 999 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Kia Stinger - GT2 RWD Automat V6 3.3l
71 900 zł
Sękocin Nowy
(woj. mazowieckie)
TOYOTA AURIS Benzyna 2016 rok. Przebieg 69 tys.
48 500 zł
Grudziądz
(woj. kujawsko-pomorskie)
RENAULT Grand Scenic  Full opcja
27 900 zł
Piła
(woj. wielkopolskie)
Renault Scenic Zarejestrowany Lift Klima
3 999,00 zł
Gostyń
(woj. wielkopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Dlaczego warto zmienić opony na zimowe?
Zmiana opon z letnich na zimowe to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów, ale przede wszystkim troska o własne bezpieczeństwo oraz komfort jazdy w trudnych warunkach zimowych. Opony zimowe są spe...
Data publikacji: 2024-11-04
Samochodowe żarówki LED - czy warto na nie postawić?
Nie wszyscy wiedzą o tym, że w motoryzacji technologia ledowa wcale nie ma długiej historii. Jednak w stosunkowo krótkim czasie samochodowe żarówki LED zdobyły bardzo dużą popularność na rynku i trudn...
Data publikacji: 2024-10-02
Chcesz kupić skuter? Sprawdź, co wziąć pod uwagę podczas zakupu!
Marzysz o swobodnym przemieszczaniu się po zatłoczonych ulicach miasta? A może planujesz weekendowe wypady za miasto? Skuter może być idealnym rozwiązaniem! Zanim jednak ruszysz na zakupy — sprawdź, c...
Data publikacji: 2024-08-22
Mercedes wynajem. Wypożycz luksusowe auto niemieckiej marki
Samochody marki Mercedes słyną z dobrego wyposażenia, płynnej jazdy oraz wysokiej jakości podzespołów. Jest to jedna z najbardziej cenionych na świecie marek samochodów, uważana za luksusową także ze...
Data publikacji: 2024-06-28