Co zrobić po zakupie samochodu używanego? Formalności i nie tylko.

Co trzeba wymienić w samochodzie po zakupie?

Z zaskoczeniem stwierdziłem ostatnio, że bardzo dużo osób zadaje w stylu "Kupiłem samochód i co dalej?". Nie mogłem się w związku z tym powstrzymać i postanowiłem przygotować artykuł ze zwięzłym poradnikiem o tym, co warto zrobić po zakupie auta. Zobaczmy zatem co musimy - bo prawo tak nakazuje, a co powinniśmy zrobić dla świętego spokoju w związku z zakupem, którego dokonaliśmy.

W artykule skupię się tylko na zakupie samochodu używanego. W przypadku nowego auta wszystko masz, zapewne, załatwione przez dealera. Jedyną rzeczą, którą musisz zrobić to, koniecznie, zatankować na najbliższej stacji benzynowej. Dalej pozostaje Ci cieszyć nos zapachem nowego auta.

Co musisz zrobić po zakupie samochodu używanego?

Po zakupie czeka Cię kilka formalności narzuconych przez prawo. Nie ma się czego obawiać - wszystko jest łatwe i nie wiąże się z kosmicznymi kosztami. Poniżej 3 główne sprawy, którymi należy się zająć.

Opłata podatku PCC-3 - urząd skarbowy

Jeśli kupiłeś samochód używany od osoby prywatnej, a co za tym idzie dowodem zakupu jest umowa kupna sprzedaży samochodu, to niestety, musisz odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych. Dobra wiadomość jest taka, że wartość tego podatku to zaledwie dwa procent od wartość transakcji. Zła jest taka, że masz na to tylko 14 dni od podpisania umowy.

Gdy kupowałeś nowy samochód lub też kupowałeś samochód używany od przedsiębiorcy i dowodem zakupu jest faktura VAT 23% wtedy jesteś zwolniony z opłaty podatku PCC-3. Zwolnienie z podatku stosowane jest również wtedy jeśli kwota podatku nie przekracza 1 000 zł. Dowiedz się więcej na temat podatku od zakupu samochodu.

Przerejestrowanie pojazdu - wydział komunikacji

Jeszcze do 2019 roku można było spotkać samochody osobowe, które zmieniły właściciela kilka lat temu, ale „magicznie” zmiana ta nie została odnotowana w urzędzie komunikacji. Od początku 2020 roku zmianie uległy przepisy w tym zakresie i na osoby, które kupiły samochód i nie dopełnią obowiązku przerejestrowania w ciągu 30 dni czeka kara administracyjna nawet do 1 000 zł.

Nie ma zatem co zwlekać tylko szybko po zakupie zgłosić się do wydziału komunikacji odpowiedniego dla swojego miejsca zamieszkania i przerejestrować samochód. Koszt rejestracji waha się od ok 80 do 260 zł w zależności od tego czy musimy wymieniać tablice oraz czy samochód ma już wystawioną karę pojazdu. Tutaj znajdziesz szczegółowe informacje na temat rejestracji samochodu oraz kosztów

Zmiana danych na polisie OC - agencja ubezpieczeń

Obowiązek zgłoszenia zbycia pojazdu firmie ubezpieczeniowej ciąży na sprzedającym. Nie zmienia to jednak faktu, że po nabyciu auta oraz po przerejestrowaniu samochodu powinniśmy się zgłosić do ubezpieczalni celem aktualizacji danych. Unikniemy dzięki temu problemów jeśli, odpukać, będziemy musieli skorzystać z ubezpieczenia. Możemy też oczywiście wykupić nowe ubezpieczenie, a starą umowę wypowiedzieć - decyzja należy do nas.


Czego nie musisz, ale warto o tym pomyśleć?

Dobra, kwestie prawne mamy już za sobą. Pozostaje pytanie co dalej z samochodem oraz z tym do czego nie jesteśmy zmuszani. Jak podejść do kwestii ubezpieczenia i co należy wymienić lub sprawdzić w samochodzie po zakupie.

Wykupienie ubezpieczenia

Jeśli kupiłeś samochód, który miał wszystkie dokumenty niezbędne do tego, by wracać nim na kołach to na pewno samochód ten posiada polisę OC. Nie zmienia to faktu, że w niedługim czasie i tak będziesz musiał przedłużyć obecną polisę OC lub zakupić nową lub co najmniej zmienić w niej dane o czym pisałem powyżej.

Jeśli rozważasz zakup ubezpieczenia AC (autocasco) z dużym prawdopodobieństwem okaże się, że kupienie OC i AC w pakiecie będzie tańsze lub tylko nieznacznie droższe niż samo OC. Najprostszą metodą, żeby to sprawdzić jest skorzystanie z kalkulatora i wyliczenie proponowanej wartości ubezpieczenia. Tu znajdziesz kalkulator polis uwzgledniający najpopularniejsze firmy w Polsce

W przypadku auta używanego polecamy również zakup pakietu assistance. Zwykle zakup bazowego pakietu w raz z ubezpieczeniem OC to zaledwie kilkadziesiąt zł rocznie. Jeśli w ciągu roku choć raz będziesz musiał skorzystać z lawet bo np. rozładuje Ci się akumulator to i tak inwestycja w assistance zwróci się z nawiązką. Więcej na temat assistance znajdziesz w artykule: Jakie ubezpieczenie assistance wybrać?

Co wymienić po zakupie auta?

W przypadku samochodów używanych istnieje wiele szkół mówiących o tym, co należy zrobić w aucie po zakupie. Znam osoby, które kupują tanie samochody i jeżdżą nimi, nie robiąc praktycznie nic, tak długo, aż auto wyzionie ducha. Jednak mowa tu raczej o samochodach, których cena nie przekracza 3 000 zł. Inne osoby kupujące auta w przedziale 10 – 30 tys. zdecydowanie uważają, że o zakup trzeb dbać od pierwszego dnia. Nie chcą ryzykować, że po chwili całe ich oszczędności rozsypią się jak domek z kart wraz z poważną awarią. Co zatem warto zrobić i sprawdzić w aucie po zakupie?

Wymiana oleju po zakupie

Jeśli nie mamy dokumentów potwierdzających datę i przebieg przy jakim ostatnio wymiany był olej lepiej nie zastanawiać się długo tylko podjąć decyzję – wymieniam! W przypadku jeśli teoretycznie są dokumenty potwierdzające wymianę ale olej wytarty z bagnetu jest czarny sugeruję również zainwestować (zwykle ok 150-200zł) i wymienić olej przy pierwszej wizycie w warsztacie.

Wraz z wymianą oleju do wymiany oczywiście musi pójść także filtr oleju. W większości samochodów z silnikami do pojemność 2.0 koszt wymiany oleju wraz z olejem i filtrem nie powinien przekroczyć 250 zł.

Wymiana pozostałych filtrów – paliwa, powietrza, kabinowego

W przypadku pozostałych filtrów sytuacja wygląda analogicznie jak z olejem. Jeśli nie wiemy, co i kiedy było robione warto się temu przynajmniej przyjrzeć. W przypadku filtra powietrza i filtra kabinowego, na oko, można ocenić ich stan i podjąć decyzję o wymianie lub zostawieniu na kolejne 10 15 tys. km.

Filtr paliwa często trudno jest zweryfikować. Zwykle jednak jego koszt jest na tyle niski, że nie ma się nad czym zastanawiać tylko wymienić i być pewnym, że kiedy się zapcha nie uszkodzi np. listwy wtryskowej.

Płyn chłodniczy, płyn hamulcowy - czy warto wymieniać?

Płyn hamulcowy i chłodniczy również powinien być wymieniany co jakiś czas. Z biegiem lat zarówno jeden i drugi zatraca stopniowo swoje parametry. W większości przypadku ich wymiana nie jest konieczna. Warto jednak będąc w warsztacie podpytać zaprzyjaźnionego mechanika czy uważa, że warto dokonać wymiany jednego lub drugiego płynu.

Wymiana rozrządu - kiedy należy to zrobić?

Temat rozrządu od lat przewija się przez wiele forów internetowych. Jedni twierdzą, że należy zawsze zmieniać po zakupie, inni sugerują by bazować na przebiegu i książce serwisowej / fakturach i zmieniać kiedy będzie taka potrzeba. Jaka jest najlepsza decyzja? Trudno powiedzieć.

Jeśli mamy pełne zaufanie do dokumentów przedstawianych przez sprzedającego możemy zaryzykować i jeździć zgodnie z zaleceniami. Osobiście jednak nawet jeśli kupowałem samochód, w którym zalecany okres wymiany rozrządu ustalony był na 90 000 km na wymianę decydowałem się przejechaniu po 60 000. Zwykle koszt wymiany rozrządu w oparciu o dobrej klasy zamienniki nie przekracza 1 000 – 1 500 zł. Chyba, że mamy z autami z zaawansowanymi silnikami o dużej mocy.

Wymiana świec w silniku benzynowym - po co, skoro jeździ?

Zwykle niedużym wydatkiem jest również wymiana świec zapłonowych. Na ogół koszt jednej świecy to ok 10-25 zł. Jeśli nie mamy pewności jak dawno były wymieniane, mądrą decyzją może być ich wymiana. Szczególnie, jeśli samochód wyposażony jest w instalację LPG. Wypalone świece to znacznie większe obciążenie dla układu zapłonowego. Wymiana spalonej cewki lub aparatu zapłonowego jest znacznie droższa niż wymiana świec. Znajdź świece zapłonowe do swojego auta.

Dokładne sprawdzenie auta - sprawdziłeś przed zakupem?

W teorii powinniśmy dokładnie sprawdzić samochód przed zakupem. To, na co zwrócić szczególną uwagę opisywałem w artykule: Jak kupić samochód używany? Jednak skoro już i tak kupiłeś i trafiłeś do warsztatu w celu wymiany oleju i filtrów warto raz jeszcze rzucić okiem na układ hamulcowy, układ zawieszenia czy inne drobne elementy, które mogły zostać przeoczone przed zakupem.

Wymiana opon - przecież mają ładny bieżnik

Możliwe, że opony, które posiada samochód wyglądają i dobrze, ale niedługo potem stwierdzisz, że coś jest z nimi nie tak. Nie życzę Ci tego, ale warto brać pod uwagę to, że kupując auto używane możemy doświadczyć podobnego przypadku z jakim sam miałem do czynienia.

Doświadczyłem takiej sytuacji, w jednym z samochodów, w którym założone były bardzo dobre opony klasy premium. Bieżnik wyglądał super, opony nie były spękane. Poprzedni właściciel twierdził, że opony mają przejechane ok 15 000 km. Był tylko jeden mały problem. Opony przejechały 15 000 km w 10 lat. Na suchym opony trzymały się dobrze. Niestety z wiekiem guma znacznie stwardniała i opony beznadziejnie zachowywały się na mokrej nawierzchni.

Założenie instalacji gazowej

Jeśli planujesz dużo jeździć lub przez kilka lat używać samochód pomyśl o założeniu LPG. Oczywiście jeśli do samochodu, który kupiłeś daje się założyć taką instalację. Niektóre silniki słabo współpracują z gazem, ale są to na szczęście rzadkie przypadki. Nie zaszkodzi jednak sprawdzić na forach jak wybrany model i silnik radzi sobie z LPG.

Koszt montażu instalacji gazowej do samochodu bez bezpośredniego wtrysku paliwa zwykle mieści się w kwocie 2000 - 3000 zł. Uwzględniając różnice w cenie pomiędzy benzyną a LPG możemy wyliczyć, że instalacja gazowa zwraca się już po przejechaniu 10 – 20 tys. km. Dużo zależy od tego jakie spalanie ma użytkowany przez nas samochód. Im auto pali więcej tym szybciej zwrócą się zainwestowane pieniądze.

Więcej na temat LPG pisaliśmy w artykule Instalacja gazowa samochodzie - czy to się opłaca?

Co dalej zrobić?

Wydaje mi się, że zakupem nowego samochodu powinniśmy się, przede wszystkim, cieszyć. Może to moje indywidualne zdanie, ale ja cieszyłem się zawsze kupując nowe, używane, auto - tego i Tobie życzę!

Gdyby jednak w trakcie wykonywania różnych czynności okazało się, że samochód, który kupiłeś ma jakieś wady ukryte zobacz jak odstąpić od umowy kupna samochodu.

Data publikacji: 2020-08-30, ostatnia zmiana: 2022-05-18

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Fiat
            Tipo 1.4 Benzyna gwarancja przebiegu navi klimat CITY Lounge Business
46 900 zł
Sędziszów Małopolski
(woj. podkarpackie)
Renault Koleos 2.0 dCi Initiale Paris 4x4 177KM X-Tronic, 2.0/177KM/16W/ON
139 900 zł
Katowice
(woj. śląskie)
HONDA JAZZ 1.2i-VTEC 90KM 126000km Benzyna Zamiana Opłacona
19 900 zł
Zamość
(woj. lubelskie)
Jaguar MK II, 224 KM, benzyna
588 000 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Abarth 595, 2022r. System Audio Hi-Fi Beats Pakiet Turismo
108 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Mercedes C Klasa, 2008, 170 KM,
32 990 zł
Wałbrzych
(woj. dolnośląskie)
Toyota Yaris 1.0 VVT-i (69KM), 2016
47 000 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Renault MEGANE 2016 prod. / 2016 1rej. PL,VAT23%,1,5dCiEnergyLimited,Grandtour,1,5l,110KM,diesel,1 r
40 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Używane Kia Ceed - 58 900 PLN, 119 000 km, 2018,
58 900 zł
Białystok
(woj. podlaskie)
Opel Astra  Classic kombi  1.4i - 60 KM LPG
3 900,00 zł
Krosno
(woj. podkarpackie)
Mercedes B B 180 CDI  (109KM), 2012
44 000 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
2.4 BDV (170 KM) S-Line*Skóry*Sportsize*Climatronic*Pisemna Gwarancja,
14 900 zł
Radom
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Niemieckie strony z autami - oferty z Niemiec
Pomimo tego, że w Polsce jest bardzo dużo samochodów na sprzedaż to w dalszym ciągu istnieje bardzo duże zainteresowanie niemieckimi serwisami ogłoszeniowymi.
Data publikacji: 2022-05-17
Umowa kupna - sprzedaży motocykla lub quada - gotowy wzór PDF i DOC
Zwykle wszyscy szukają umowy sprzedaży kiedy klient jest już u drzwi. Spieszy Ci się. Nie ma problemu. Znajdziesz u nas gotowy wzór umowy w PDF lub DOC (do edycji) do pobrania za darmo
Data publikacji: 2022-05-17
Koszt rejestracji motocykla i motoroweru 2022. Wniosek, opłaty, dokumenty
W Polsce nie wolno podróżować po drogach publicznych pojazdami bez rejestracji. Nie ma więc znaczenia czy kupujesz motor, samochód czy dowolny inny pojazd. Właściciel musi dopełnić formalności rejestr...
Data publikacji: 2022-05-17
TOP 10 🏆 Samochody elektryczne z największym zasięgiem
Elektryfikacja motoryzacji — hasło budzące sprzeciw entuzjastów konwencjonalnych silników oraz fascynację fanów nowoczesnych technologii. Nie ulega wątpliwości, że z roku na rok auta elektryczne zysku...
Data publikacji: 2022-05-13

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij