Odstąpienie od umowy kupna samochodu - gotowy wzór oświadczenia

Oświadczenie o dostąpieniu od umowy kupna - sprzedaży samochodu

Skoro trafiłeś na ten artykuł, podejrzewam, że zakup auta, tym razem, nie był strzałem w dziesiątkę. Istnieje jednak duża szansa, że z naszą pomocą wyjdziesz z tej sytuacji obronną ręką. Przy współpracy z kancelarią adwokacką adw. Pawła Kusztala, przygotowaliśmy, dla Ciebie, komplet informacji na temat możliwości odstąpienia od umowy, a także gotowy wzór odstąpienia od umowy kupna samochodu przygotowany przez prawnika!

Czy można odstąpić od umowy kupna samochodu?

Dobra wiadomość jest taka, że fakt iż kupiłeś samochód używany, który nie jest taki, jak być powinien, nie jest jeszcze końcem świata. Jeśli samochód, który kupiłeś w oparciu o umowę kupna sprzedaży samochodu lub fakturę VAT posiada ukryte wady, to z dużym prawdopodobieństwem dokument, który przygotowaliśmy pozwoli na jego zwrot i odzyskanie błędnie zainwestowanych pieniędzy. Odpręż się zatem i zobacz kiedy i jak możesz skorzystać z prawa odstąpienia od umowy.

Kiedy można odstąpić od umowy kupna sprzedaży?

Zgodnie z treścią art. 556 kodeksu cywilnego, Sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę fizyczną lub prawną. Przyjrzyjmy się bliżej czym charakteryzuje się jeden i drugi rodzaj wady.

Wada prawna a odstąpienie od umowy

Z wadą prawną mam do czynienia jeśli np.:

  • właścicielem pojazdu jest inna osoba,
  • pojazd jest obciążony zastawem,
  • jest zajęty przez Komornika.

Takie przypadki się zdarzają, jednak są one znacznie rzadsze niż wady fizyczne.

Wada fizyczna i możliwość odstąpienia od zakupu

Wada fizyczna polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową (jest niezgodna z umową), a w szczególności:

  • jeżeli nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia,
  • nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego (stan pojazdu, bezwypadkowa historia pojazdu, przebieg pojazdu),
  • rzecz nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia lub jeżeli rzecz została wydana kupującemu wstanie niezupełnym,
  • została kupującemu wydana w stanie niezupełnym (np. brak niektórych części, brak oprogramowania, ewentualnie brak dokumentacji, odpowiednich certyfikatów, instrukcji itd.)


W przypadku samochodów używanych mamy najczęściej do czynienia z wadą fizyczną. Odstąpienie od umowy kupna samochodu w przypadku wady fizycznej będzie, zwykle, wymagało opinii rzeczoznawcy samochodowego. Rzeczoznawca samochodowy potwierdzi i wyceni wartość wady, którą posiada zakupiony przez nas pojazd. Przy okazji jest tez duża szansa, że od rzeczoznawcy dowiemy się na ile, rodzaj wady, z którym mamy do czynienia jest podstawą do dochodzenia roszczeń od sprzedającego.

Należy pamiętać, że sprzedawca nie odpowiada za wady samochodu używanego wynikające z normalnego używania pojazdu. Samochód z przebiegiem 200 tys. kilometrów, może zużywać więcej oleju niż pojazd nowy. Takie elementy jak tarcze hamulcowe, klocki hamulcowe, czy amortyzatory ulegają zużyciu w naturalny sposób. W samochodzie używanym może uszkodzić się również sprzęgło, zardzewieć chłodnica, czy cokolwiek innego, co z biegiem lat naturalnie się psuje. Kluczowe przy próbie odstąpienia od umowy, jest to, czy wada była obecna w momencie sprzedaży, czy sprzedający o niej wiedział oraz czy o wadzie poinformował, czy ją ukrył.

Ile czasu na odstąpienie od umowy zakupu samochodu? 

Na mocy art. 568 kodeksu cywilnego Sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna pojazdu zostanie stwierdzona przed upływem 2 lat. Jeżeli kupujący jest konsumentem, a przedmiotem sprzedaży jest używana rzecz ruchoma (pojazd), odpowiedzialność sprzedawcy może zostać ograniczona, nie mniej niż do roku od dnia wydania rzeczy kupującemu.

Upływ terminu do stwierdzenia wady nie wyłącza wykonania uprawnień z tytułu rękojmi, jeżeli sprzedawca wadę podstępnie zataił. Oznacza to, że w przypadku wady ukrytej (o której Sprzedawca wiedział) czasu mamy więcej.

Ile czasu na zwrot samochodu używanego?

Patrząc na poprzedni akapit możemy wnioskować, że jeśli mamy do czynienia z autem używanym to na odstąpienie od umowy mamy około rok. Oczywiście pod warunkiem, że samochód posiada jakąś wadę. W przypadku wady zatajonej nie ma właściwie ograniczenia czasowego, pozostaje jednak trudność wykazania tego, że w momencie sprzedaży, Sprzedawca o wadzie wiedział.

Terminy terminami. Prawda jest jednak taka, że po blisko roku eksploatacji i przejechaniu np. 15 000 km zwykle daje się wykazać tylko wady prawne i wady fizyczne związane z wypadkowością lub oszukanym przebiegiem. Uszkodzenia mechaniczne raczej będą rozpatrywane w ten sposób, że wystąpiły w czasie Twojej eksploatacji, a nie sprzedającego. Oczywiście dużo zależy od opinii rzeczoznawcy i konkretnego przypadku. Dlatego w przypadku wykrycia wady warto działać jak najszybciej.

Jak odstąpić od umowy kupna samochodu?

Zgodnie z treścią art. 560 § 1 kodeksu cywilnego jeżeli rzecz sprzedana (samochód używany) ma wadę, to kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba, że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Gotowy wzór oświadczenia przygotowany przez adwokata znajdziesz poniżej.

Jeśli Sprzedawca nie zastosuje się do oświadczenia woli o odstąpieniu od umowy, nie przyjmie pojazdu i nie zwróci ceny zakupu pojazdu i ewentualnych kosztów poniesionych w związku z zakupem pojazdu posiadającego wady fizyczne, wówczas pozostaje droga Sądowa.

Co z kosztami dodatkowymi poniesionymi po zakupie?

Większość osób kupując samochód używany, od razu wykonuje szereg czynności, które są wymagane prawnie lub są związane z przygotowaniem pojazdu do dalszej bezpiecznej eksploatacji. Typowe czynności to przerejestrowanie pojazdu, wykupienie ubezpieczenia oraz drobne naprawy serwisowe takie jak wymiana oleju, filtrów, klocków hamulcowych itp. Najczęściej zdarza się właśnie, że podczas takich drobnych napraw wychodzą wady, które wcześniej nie były widoczne.

Czy jeśli ponieśliśmy wydatki przed wykryciem wady znaczy to, że wyrzuciliśmy pieniądze w błoto? Na szczęście, nie. Jeśli ponieśliśmy koszty tego typu jak opisane powyżej możemy domagać się ich zwrotu od sprzedającego. Gdybyśmy nie dokonali zakupu nie ponieśli byśmy ich. Możemy zatem domagać się ich zwrotu.

Więcej o tym, co warto zrobić po zakupie samochodu używanego opisaliśmy w osobnym poradniku.

Czy jest możliwe odstąpienie od umowy kupna auta bez podania przyczyny?

W oświadczeniu woli należy wskazać wady pojazdu. Bez podania przyczyn od umowy sprzedaży może odstąpić kupujący (który jest konsumentem – czyli gdy kupował samochód od firmy) w ciągu 14 dni na podstawie ustawy o ochronie praw konsumentów, jeśli umowa została zawarta na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa Sprzedającego – co w przypadku pojazdów zdarza się bardzo rzadko i dotyczy to głównie zakupów przez Internet lub telefon – art. 27 ustawy o ochronie praw konsumentów.

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną (COVID-19), zawarcie umowy poza siedzibą firmy zdarza się jednak coraz częściej. Wiele salonów samochodowych i komisów umożliwia obecnie zakup auta używanego przez Internet z dostawą do domu. W takiej sytuacji często reklamowana gwarancja satysfakcji 14 dni nie jest niczym specjalnym, tylko wymogiem prawnym dla tego typu umów. Pamiętaj jednak, że kupując na firmę nie jesteś konsumentem, a wspomniane 14 dni na odstąpienie od umowy nie dotyczy transakcji firma - firma.

Pobierz gotowy druk odstąpienia od umowy kupna samochodu

Poniżej znajdują się linki do gotowego wzoru odstąpienia od umowy. Wybierz odpowiedni rodzaj pliku w zależności od programu z jakiego korzystasz.


Odstąpienie od umowy kupna auta - DOC

(DOC - Plik edytowalny np. w MS Word)

-----------------------------------------

Odstąpienie od umowy kupna auta - ODT

(ODT - Plik edytowalny np. w OpenOffice, LibreOffice)


Przygotowaliśmy dla Ciebie pliki w formacie DOC i ODT - czyli, takie które bez problemu edytujesz. Wystarczy, że jej pobierzesz i uzupełnisz w jednym z dostępnych edytorów tekstowych. Pliku w PDF nie publikujemy, ponieważ ich edycja jest utrudniona, a musisz przecież wprowadzić do tego dokumentu dużo danych związanych z zawartą umową.


Dokument odstąpienia, który udostępniamy bezpłatnie, został przygotowany przez adw. Pawła Kusztala (www.adwokatkusztal.pl). Dokument jest objęty prawami autorskimi i nie może być użyty do innych potrzeb niż faktyczne złożenie oświadczenia woli. W szczególności, nie może być kopiowany i publikowany na innych stronach internetowych bez zgody autora. Nie ma jednak, żadnych przeciwwskazań byś gdziekolwiek umieścił link (https://sprzedawacz.pl/motoryzacja/samochody/osobowe/odstapienie-od-umowy-kupna-samochodu.html) do powyższego artykułu i tym samym udostępnił treść, którą właśnie czytasz.

Data publikacji: 2020-09-04, ostatnia zmiana: 2021-04-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Volkswagen Polo Comfortline 1.0 TSI 95 KM manualna, 5-biegowa
77 320 zł
Opole
(woj. opolskie)
Bez Dpf i Koła Dwumasowego Stan Bardzo Dobry Po Opłatach,
14 900 zł
Białystok
(woj. podlaskie)
FORD ESCAPE 2,0 TURBO 242 KM!!
69 900 zł
Sosnowiec
(woj. śląskie)
Audi A4, 2001r., Benzyna
222 222 zł
Brzezie
(woj. małopolskie)
Mercedes-Benz Citan, 2013r., Diesel
444 444 zł
Brzezie
(woj. małopolskie)
Hyundai I30 2018 prod. / 2018 1rej. SalonPL,VAT23%,Wagon i30 Classic +,1 rej28/11/2018, manual 6 bie
50 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Fiat 126, 1990r., Benzyna
333 333 zł
Brzezie
(woj. małopolskie)
BMW SERIA 5 2016 prod. / 2016 1rej. Salon Polska! Serwis ASO! Bezwypadkowy! XDrive! Zadbany!
104 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Nissan Micra K13 (2010-2016), 80 KM, Navigacja + Klimatronik + Elektryka + Parktronik !!!
17 900 zł
Leszno
(woj. wielkopolskie)
BMW 318, 2010, 143 KM, Diesel
24 990 zł
Wałbrzych
(woj. dolnośląskie)
Mazda 6, 175 KM, olej napędowy (diesel)
74 900 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Volkswagen Golf, 2017, poj.1598 cm, Diesel
43 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Kartka na szybę sprzedam samochód. PDF - jak przygotować i czy warto ją nakleić?
W przypadku samochodów po dziś dzień warto skorzystać z jednej z najprostszych metod informowania o tym, że mamy coś do sprzedania. Kartka sprzedam auto naklejona na tylnych, bocznych szybach samochod...
Data publikacji: 2021-06-12
Czujnik położenia wałka rozrządu - objawy awarii
Jednym z kluczowych podzespołów układu napędowego jest wałek rozrządu. Aby jego praca przebiegała właściwie, wałek rozrządu musi być podłączony do elementu kontrolującego. Jest nim czujnik położenia w...
Data publikacji: 2021-05-25
Jak przekazać samochód w rodzinie - synowi, córce lub wnukom?
Często zdarza się, że rodzice lub dziadkowie wymieniając swój samochód chcieliby przekazać samochód młodszemu pokoleniu. Nie znaczy to, że zawsze mówimy to o darowiźnie. Niektórzy dziadkowie czy rodzi...
Data publikacji: 2021-05-15
Instalacja gazowa LPG - czy warto założyć, ile kosztuje i czy to się opłaca?
W związku z wysokimi cenami benzyny wiele osób poszukuje samochodów z zamontowaną instalacją gazową lub rozważa montaż LPG we własnym zakresie. W dalszej części artykułu postaram się odpowiedzieć na n...
Data publikacji: 2021-05-13

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij