Jak wycenić samochód przed sprzedażą? 

Jak dobrze wycenić samochód na sprzedaż

Kiedy nadchodzi moment sprzedaży samochodu, bez względu, jak długo byliśmy w jego posiadaniu i jak duży mamy do niego sentyment, zawsze kwestia ceny spędza sen z powiek. Zastanawiamy się, ile nasz pojazd jest wart i czy nasze przypuszczenia są na pewno obiektywne? Nie chcemy przecież ustalić zbyt niskiej ceny auta, ani nadmiernie jej zawyżyć. Czy istnieje złoty środek, dzięki któremu dowiemy się, za ile sprzedać samochód, aby cała transakcja zaszła szybko i sprawnie? Prawdopodobnie nie ma jednego najlepszego patentu, jak wycenić samochód, ale zaproponujemy kilka pomocnych wskazówek.

Od czego zależy wartość samochodu?

Wiek samochodu

Aby nie popełnić podstawowych błędów podczas sprzedaży samochodu, warto zastanowić się najpierw, od czego faktycznie zależy jego cena. Jednym z głównych czynników jest niewątpliwie rocznik pojazdu. Im starszy samochód używany, tym jego cena jest niższa. Ogólnie przyjmuje się, że po pierwszym roku wartość pojazdu spada o około 25%, a w niektórych przypadkach, nawet więcej. W kolejnym roku, średnie ceny aut są niższe o kolejne 20%. Później, możemy się spodziewać spadku wartości samochodu, mniej więcej, o 10% każdego roku.

Co buczy pod maską

Data produkcji pojazdu to nie wszystko. Średnia cena samochodu, z danego rocznika, może się znacznie różnić w zależności od szeregu czynników. Kupujący zwracają uwagę na silnik i paliwo. Użytkownicy motoryzacyjnych forów internetowych lubią dzielić się swoimi opiniami na temat żywotności silnika w konkretnym samochodzie. Takie dyskusje nie rzadko wpływają na decyzję potencjalnych klientów, co do wyboru samochodu. Konsumenci zwracają uwagę też, czy auto posiada instalację LPG, jest zasilane benzyną lub należy do samochodów osobowych typu diesel. Zdecydowanie największą popularnością cieszą auta na gaz. W starszych modelach, ceniony jest brak koła dwumasowego czy filtra DPF. Na wartość wpływa też moc silnika - przykładowo Volkswagenowska jednostka 1.9 TDI w zależności od wersji mogła mieć moc od 75 do 160KM.

Klima, skóra, elektryka...

W nowszych modelach, istotną kwestią jest wyposażenie. Samochody osobowe, z bogatą wersją wyposażenia, będą wyceniane znacznie wyżej, niż te tylko z podstawowymi funkcjami. W przypadku starszych pojazdów, wyposażenie nie stanowi kluczowej sprawy. Wtedy znacznie bardziej liczy się stan wizualny i techniczny pojazdu oraz jego bezwypadkowość. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że samochody bezwypadkowe będą wzbudzały większe zaufanie wśród kupujących. Pamiętajmy, że pierwsze, na co zwracamy uwagę jest wygląd. Nie można więc się nie zgodzić, że piękne wizualnie auta przyciągną więcej chętnych. 

Historia pojazdu - co o niej wiadomo?

W dzisiejszych czasach, konsumenci przeprowadzają transakcje bardzo uważnie i zwracają uwagę na wszystkie szczegóły. Brak udokumentowanego przebiegu pojazdu utrudni, a czasami wręcz uniemożliwi sprzedaż. Prawdą jest, że weryfikacja przebiegu samochodów dziesięcioletnich lub starszych jest trudna, choć nie niemożliwa. Średnie ceny aut od pierwszych właścicieli są wyższe od tych, które, w swojej historii, były już sprzedawane kilkukrotnie. Polacy większą ufnością darzą też pojazdy pochodzące z rodzimych salonów. Szacuje się, że wartość samochodów sprowadzanych do krajowych, na rynku pojazdów używanych, jest niższa od 10 do nawet 15%!

Faktura czy umowa kupna sprzedaży

Właściciele firm nie kryją, że przy wyborze samochodu, do ich przedsiębiorstwa, preferują te z fakturami VAT 23%. Uważa się, że dla samochodów klasy premium, o wartości przekraczającej 100 tysięcy PLN, różnica może wynosić nawet do 10% na korzyść pojazdów z fakturą VAT 23%, w stosunku do tych nabywanych na podstawie umowy kupna-sprzedaży pojazdu.

Pierwsze kroki w wycenie samochodu na własną rękę

Wstępny ogląd sytuacji

W celu jak najbardziej precyzyjnego określenia wartości swojego auta, zacznij od sprawdzenia, jaką masz konkurencję. Odwiedź kilka portali internetowych z ogłoszeniami motoryzacyjnymi i zaznacz w filtrach wyszukiwania dokładnie te parametry, które posiada auto, które chcesz sprzedać. Pamiętaj, że nie liczy się tylko model, marka i rok produkcji, ale także nadwozie, typ paliwa, pojemność, moc, skrzynia biegów, czy kraj pochodzenia. Po odnalezieniu pojazdów niemal identycznych do Twojego i uwzględnieniu ich stanu technicznego i wyposażenia, będziesz mieć podstawowy pogląd na widełki cenowe, w których prawdopodobnie mieści się Twoje auto.

Co najbardziej wpływa na cenę Twojego auta

Kiedy kolejno będziesz usuwał poszczególne filtry, dowiesz się, który czynnik ma największy wpływ na cenę pojazdu do sprzedania. Możesz też zapisać, w obserwowanych ofertach, kilka pozycji i regularnie sprawdzać, czy ich cena nie uległa zmianie. Takie posunięcie pozwoli Ci określić, czy pierwotna kwota w ogłoszeniu jest adekwatna do faktycznej ceny sprzedaży. 

Inne auta w tym samym segmencie

Na pytanie, za ile sprzedać auto, pomoże Ci też porównanie pojazdów innych marek o podobnej klasie na tej samej półce cenowej. Te oferty również z Tobą konkurują i nie powinieneś ich lekceważyć. Określ, czego może oczekiwać osoba szukająca podobnego samochodu i dostosuj swoją ofertę do jej potrzeb. 

Poproś o wycenę specjalistę

Jeśli dalej, wahasz się, jak wycenić samochód, możesz udać się po poradę do profesjonalisty. Zazwyczaj postać rzeczoznawcy samochodowego kojarzy z się z postępowaniem odszkodowawczym po uczestnictwie samochodu w stłuczce lub wypadku. Jednak osoby prywatne też mogą korzystać z jego usług. Rzeczoznawca samochodowy sprawdzi parametry auta, np. jego przebieg, ale również oceni też jego stan techniczny. Na podstawie swojej wiedzy i specjalistycznych programów przygotuje najbardziej adekwatną wycenę pojazdu. Ile kosztuje wycena auta przez rzeczoznawcę? Ceny kosztorysów są bardzo zróżnicowane, ale zazwyczaj oscylują między 200zł a 1000zł. 

Pomóc nam może również agent ubezpieczeniowy, który, podobnie do rzeczoznawcy, skorzysta w tym celu z jednego ze specjalnych programów, pozwalających ustalić cenę samochodu. 

Nie trać czasu na rozmowy z handlarzami i mechanikami samochodowymi. Jeśli uznają Twój samochód za auto z potencjałem i będą chcieli je od Ciebie kupić, mogą specjalnie zaniżyć wycenę pojazdu. Handlarz zaproponuję Ci taką cenę, na której sam będzie w stanie zarobić.

Dobra prezentacja kluczem do sprzedaży

Skoro już wiesz jak wycenić samochód na sprzedaż pora przyjrzeć się jak tą wycenę poprawić. Odpowiednie przygotowanie samochodu do sprzedaży stanowi odpowiedź na pytanie: jak podnieść cenę auta przed sprzedażą. Atrakcyjny wygląd zewnętrzny i wewnętrzny będzie przyciągał klientów i sprawi, że chętniej przeznaczą na nią większą kwotę. Umycie pojazdu z zewnątrz i czyszczenie wnętrza to podstawa. Dla lepszego efektu możesz nawoskować i nabłyszczyć lakier. Ponadto, jeśli w samochodzie nic nie będzie pukać i stukać kupujący będzie miał mniej punktów zaczepienia do negocjacji ceny.

W odpowiedniej prezentacji sprzedawanego samochodu przydadzą się efektowne zdjęcia. Najlepsze fotografie prezentują samochody umyte i zadbane, w przyjemnym otoczeniu. Dogodną porą, na sesję fotograficzną samochodu, są godziny popołudniowe. Wystrzegaj się robienia zdjęć w samo południe, aby uniknąć ich prześwietlenia, oraz wieczorem, kiedy panuje półmrok. 

Gdzie przedstawić ofertę sprzedaży samochodu?

Najszerszy zasięg, Twoja oferta sprzedaży, osiągnie na jednym z portali internetowych. Strony wyspecjalizowane, które regularnie dodają ogłoszenia motoryzacyjne, charakteryzują się bogatą ofertą, co podoba się potencjalnym klientom. Wystawienie ogłoszenia na portalach o zasięgu krajowym zazwyczaj łączy się z kosztem od 20zł do 40zł, ale funkcjonują również bezpłatne serwisy. Jednym z nich jest strona, którą przeglądasz, a mianowicie Sprzedawacz.pl. 

Bardziej tradycyjną formą jest wystawienie ogłoszenia w lokalnej gazecie. Zazwyczaj, opcja ta, jest wybierana przez osoby starsze, które nie mają dostępu do Internetu. Często możemy też zauważyć samochody z przyklejoną na szybie kartką informacyjną o chęci sprzedaży. Chociaż nie jest to wyszukana forma zbycia pojazdu, bywa niezwykle skuteczna. 

Mimo iż, aktualnie są mało popularne, giełdy samochodowe, stanowią alternatywę dla ogłoszeń online. Dobrze prosperują również komisy samochodowe. Ułatwiają sprzedaż, ale nakładają na osobę sprzedającą opłatę w wysokości około 1000zł lub 5% wartości pojazdu. 

Kiedy spotkasz się z klientem

Oględziny samochodu mają nie mały wpływ, za jaką cenę sprzedasz samochód. Zdecydowanie unikaj pokazywania auta po zmierzchu, zadbaj, aby samochód wyglądał tak jak na zdjęciach albo nawet, żeby robił lepsze wrażenie. Poświęć klientowi czas, nie spiesz się, a zyskasz jego szacunek i zaufanie.

Wycena samochodu to nie łatwa sprawa i należy podejść do tematu z głową. Natomiast, propozycja adekwatnej kwoty za samochód, szybko zjedna Ci klientów. Zapoznaj się również z artykułem jak sprzedać samochód by inne aspekty oferty, niezwiązane z ceną, doprowadzić do perfekcji.

Data publikacji: 2020-10-03, ostatnia zmiana: 2022-05-18

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Skoda Octavia 1.5 TSI (150KM), 2019
52 031 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Volkswagen Golf Plus
22 900 zł
Strzegom
(woj. dolnośląskie)
Jeep Wrangler, 272 KM, benzyna
229 000 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Jaguar I-Pace, 400 KM, napęd elektryczny
386 431 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Volkswagen Atlas -  Atlas Cross Sport 2.0T SEL
184 500 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Volvo XC 40 - XC40 Recharge P8 Ultimate
110 700 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Nissan GT-R Premium
362 850 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Land Rover Range Rover Evoque, 163 KM, olej napędowy (diesel)
212 388 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
KIA Sportage III
57 500 zł
Brodnica
(woj. kujawsko-pomorskie)
Nissan Juke - sprowadzony opłacony . Gwarancja
35 999 zł
Zielona Góra
(woj. lubuskie)
Ford Focus 1.5 EcoBoost Start-Stopp-System Business Edition, 2015, 150 KM, Benzyna
47 900 zł
Tarnów
(woj. małopolskie)
Mercedes E 450 - E-Class  450
236 160 zł
Katowice
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Nowoczesne rozwiązania w kołach do dużych obciążeń ? przegląd technologii i materiałów
Koła przemysłowe przeznaczone do dużych obciążeń są kluczowym elementem sprzętu w wielu sektorach przemysłu. Od wózków widłowych po ciężkie maszyny budowlane, wybór odpowiednich kół może znacząco wpły...
Data publikacji: 2024-01-30
Jaki Hyundai jest najbardziej ekonomiczny?
W dzisiejszych czasach kiedy ceny paliw nieustannie wzrastają, wybór samochodu o niskim zużyciu paliwa jest kluczowy dla naszego domowego budżetu. Na szczęście, marka Hyundai ma w swojej ofercie model...
Data publikacji: 2024-01-26
Rejestracja samochodu używanego, czyli mini poradnik jak zarejestrować auto!
Podejrzewam, że właśnie stałeś się szczęśliwym posiadaczem samochodu i przyszedł czas na jego rejestrację. Z poniższego artykułu dowiesz się co, krok po kroku, musisz zrobić by zarejestrować auto. Dow...
Data publikacji: 2024-01-17
Co zrobić po sprzedaży samochodu w 2024 roku? Obowiązki sprzedającego.
Znalezienie nabywcy, spisanie umowy kupna-sprzedaży i oddanie kluczyków nowemu właścicielowi, to dopiero połowa drogi do sprzedaży samochodu zgodnie z obowiązującymi przepisami. Następnie sprzedawcę c...
Data publikacji: 2024-01-16