Umowa kupna sprzedaży samochodu dla dwóch właścicieli - wzór PDF i DOC na rok 2021.


Umowa kupna-sprzedaży samochodu współwłaściciel

Kiedy dwie osoby są właścicielami jednego pojazdu, wtedy standardowy wzór umowy sprzedaży wymaga wielu żmudnych poprawek. Każde poprawki niosą za sobą dodatkowe ryzyko błędu. Dobra informacja jest taka, że wprowadziliśmy je za Ciebie i oddajemy w Twoje ręce gotowy wzór umowy sprzedaży pojazdu dla współwłaścicieli. Dodatkowo znajdziesz też omówienie jak z naszego wzoru dobrze skorzystać. Przydać Ci się może także upoważnienie do sprzedaży - kiedy trudno zebrać wszystkie strony umowy w jednym miejscu i czasie. Gotowe pełnomocnictwo też możesz pobrać w PDF!

Pobierz sprawdzony wzór umowy

Umowa kupna sprzedaży samochodu współwłaściciel - wzór PDF

(PDF - Plik gotowy do wydruku na A4)

-----------------------------------------

Umowa kupna sprzedaży samochodu współwłaściciel - wzór DOC

(DOC - Plik edytowalny np. w MS Word)

-----------------------------------------

Umowa kupna sprzedaży samochodu współwłaściciel - wzór ODT

(ODT - Plik edytowalny np. w OpenOffice, LibreOffice)

-----------------------------------------

Najważniejsze uwagi do umowy sprzedaży samochodu

Kluczowe informacje, dotyczące tego, co powinno znaleźć się w umowie oraz na co zwrócić uwagę przy jej podpisywaniu zawarliśmy w artykule poświęconemu standardowej umowie kupna sprzedaży samochodu - dla jednego właściciela. Koniecznie zapoznaj się z tym przed sprzedażą samochodu!

Jak podpisać umowę sprzedaży z współwłaścicielem

Umowa dla dwóch właścicieli nie różni się zbytnio od standardowej. Główna różnica to podwojona sekcja z danymi sprzedającego oraz jeden więcej podpis pod umową. Oczywiście poza tym są jeszcze drobne zmiany w tekście, natomiast różnice w tym zakresie są kosmetyczne.

Żeby podpisać umowę wystarczy tylko wprowadzić wszystkie dane sprzedających (współwłaścicieli), dane kupującego, a także informacje o przedmiocie sprzedaży czyli samochodzie. Pamiętaj koniecznie by wprowadzić do umowy numer VIN. Na koniec pozostaje dodanie ewentualnych uwag dotyczących stanu technicznego oraz wpisanie ceny pojazdu. Jeśli poszukujesz więcej informacji o tym co jeszcze należy przygotować do sprzedaży zobacz artykuł: Sprzedaż samochodu wszystko co musisz o niej wiedzieć!

SPRZEDAJESZ SAMOCHÓD? Dodaj za darmo ogłoszenie na Sprzedawaczu!

Czy pod umową musi się podpisać dwóch współwłaścicieli?

Najlepiej, jeśli jest taka możliwość, by dwóch sprzedających było w momencie podpisywania umowy. Sytuacja jest prosta jeśli współwłaścicielami są mąż i żona, mieszkający pod jednym adresem. Gorzej, gdy jest to teść, dorosłe dziecko lub inna osoba mieszkająca daleko. Trudno przecież dla każdego, potencjalnego, kupującego robić wycieczkę współwłaścicielowi. Najprostsza sprawa w takiej sytuacji to przygotowanie zawczasu upoważnienia do sprzedaży samochodu. W przypadku małżeństwa można przygotować upoważnienie dla małżonka i małżonki - wtedy niezależnie, która osoba będzie mogła się spotkać z klientem to bez problemu podpisze umowę.

Czy mogę podpisać umowę za współwłaściciela?

Jeśli jesteś jednym z dwóch sprzedających możesz podpisać się jako druga osoba tylko jeśli posiadasz pisemne upoważnienie współwłaściciela do zawarcia konkretnej umowy. Co ważne, wtedy pod umową, w drugim miejscu, podpisujesz się swoim imieniem i nazwiskiem! Z informacją, że robisz to z upoważnia:


SPRZEDAJĄCY

(II współwłaściciel)

z upoważnienia

Jan Kowalski


Pamiętaj, że nie możesz podpisać się za drugą osobę, jeśli nie zostałeś pisemnie do tego upoważniony! Podrobienie podpisu jest przestępstwem.

Czy współwłaściciel może wcześniej podpisać umowę?

Wielokrotnie spotykałem przypadki gdzie sprzedający informował:

"...mój ojciec jest współwłaścicielem auta, możesz podjechać, obejrzeć i jak będziesz chciał kupić samochód to tata ma podpisaną przeze mnie umowę..."

W tej sytuacji wszystko wydaje się mieć sens, jednak miałem obawy co jeśli zapłacę za coś do czego ktoś inny będzie miał roszczenia? Czy nie za dużo ryzykuje nie widząc sprzedającego? Podpisane pełnomocnictwo to zaledwie jedna karta więcej, a wszystko od razu brzmi inaczej dla kupującego.


SPRZEDAJESZ SAMOCHÓD? Dodaj za darmo ogłoszenie na Sprzedawaczu!

Pobierz pełnomocnictwo do sprzedaży samochodu

Pełnomocnictwo do sprzedaży samochodu - wzór PDF

(PDF - Plik gotowy do wydruku na A4)

-----------------------------------------

Upoważnienie do podpisania umowy sprzedaży musi zawierać komplet informacji na temat upoważniającego oraz upoważnianego. Kluczowe są także informacje do sprzedaży jakiego samochodu zostało ono wystawione. Dla ułatwienia układ danych jest analogiczny jak w umowie.

Pamiętaj, że podrobienie pełnomocnictwa jest karalne zgodnie kodeksem karnym:

KK. art. 270 § 1 (tj. Dz. U. z 1997 r. nr 88, poz. 553 ze zm.) – „Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentyczny używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”

Wzór umowa dla trzech sprzedających

Jeśli należysz do bardzo rzadkiego grona osób, w którym właścicielami jednego samochodu są 3 osoby wtedy polecamy Ci pobranie edytowalnej wersji umowy kupna sprzedaży i skopiowanie danych jednego sprzedającego i dodanie go jako trzeciego. W przypadku trzech sprzedających nie ma szans by umowa zmieściła się na jednej kartce A4 i jednocześnie pozostała czytelna.

Po podpisaniu umowy

Pamiętaj, by po sprzedaży samochodu zgłosić ten faktu do ubezpieczyciela, wydziału komunikacji oraz do urzędu skarbowego jeśli sprzedałeś samochód w czasie krótszym niż 6 miesięcy od jego nabycia. Więcej o tym co należy zrobić po sprzedaży znajdziesz tutaj lub kiedy zeskanujesz QRkod na druku umowy lub upoważnienia.


Uwaga. Serwis Sprzedawacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki zastosowania powyższego wzoru umowy lub pełnomocnictwa. Dołożyliśmy wszelkich starań, żeby uniknąć błędów, jednak ostatecznie to Ty, Użytkowniku, musisz wiedzieć co podpisujesz.

Data publikacji: 2021-01-07, ostatnia zmiana: 2021-04-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Opel Astra   2016
43 400 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
KIA Sportage, 2019r., Sportage 1.6 GDI M 2WD
76 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Opel Grandland X, 2020r. Zamów on-line! Hybrid 4x4 300 KM
159 500 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Alfa Romeo Giulia Sprint 2.0 200 KM | Grafitowy | Dużo pakietów | 2021
170 890 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
NISSAN Qashqai, 2021r. 2021r
106 210 zł
Bielsko-Biała
(woj. śląskie)
Kia Picanto 1.0 67 KM |wersja M + SMT |Czarny|MY21
42 990 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
NISSAN Juke, 2020r. 19 calowe felgi + pakiet Technologiczny  AUTOMAT!
89 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Opel Insignia Salon Polska w cenie 23% VAT   ELITE
84 800 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Mercedes-Benz Klasa A, 2016r., Benzyna, 102KM
58 000 zł
Rabka-Zdrój
(woj. małopolskie)
Jeep Compass 1.3 Automat 150 KM Limited | Grafitowy| Dużo pakietów | 2021
125 890 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Mercedes 600SEL, 408 KM (300 KW),
57 000 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
BMW X5
123 000 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak przekazać samochód w rodzinie - synowi, córce lub wnukom?
Często zdarza się, że rodzice lub dziadkowie wymieniając swój samochód chcieliby przekazać samochód młodszemu pokoleniu. Nie znaczy to, że zawsze mówimy to o darowiźnie. Niektórzy dziadkowie czy rodzi...
Data publikacji: 2021-05-10
Uszkodzona sonda lambda - jak rozpoznać usterkę i jak naprawić?
Wiele spośród podzespołów spotykanych we współczesnych samochodach zostało opracowanych przede wszystkim z myślą o ekologii. Walka z zanieczyszczeniami, które emitują silniki spalinowe, trwa od kilku...
Data publikacji: 2021-04-19
Uszkodzone łożysko oporowe sprzęgła - poznaj objawy i dowiedz się jak temu zaradzić!
Łożysko oporowe to jeden z elementów wchodzących w skład sprzęgła. Jego zadaniem jest umożliwienie płynnej pracy, załączania i wyłączania, samego sprzęgła. Łożysko oporowe, znane też jako łożysko wyci...
Data publikacji: 2021-04-16
Uszkodzenie silniczka krokowego - dowiedz się jak rozpoznać i samodzielnie naprawić usterkę!
Silniczek krokowy to niewielki podzespół, którego zadaniem jest sterowanie ustawieniem przepustnicy na biegu jałowym. Ma to nie dopuścić do całkowitego wyłączenia silnika spalinowego po odpuszczeniu p...
Data publikacji: 2021-04-16

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij