Umowa kupna sprzedaży samochodu dla dwóch właścicieli - wzór PDF i DOC na rok 2021.


Umowa kupna-sprzedaży samochodu współwłaściciel

Kiedy dwie osoby są właścicielami jednego pojazdu, wtedy standardowy wzór umowy sprzedaży wymaga wielu żmudnych poprawek. Każde poprawki niosą za sobą dodatkowe ryzyko błędu. Dobra informacja jest taka, że wprowadziliśmy je za Ciebie i oddajemy w Twoje ręce gotowy wzór umowy sprzedaży pojazdu dla współwłaścicieli. Dodatkowo znajdziesz też omówienie jak z naszego wzoru dobrze skorzystać. Przydać Ci się może także upoważnienie do sprzedaży - kiedy trudno zebrać wszystkie strony umowy w jednym miejscu i czasie. Gotowe pełnomocnictwo też możesz pobrać w PDF!

Pobierz sprawdzony wzór umowy

Umowa kupna sprzedaży samochodu współwłaściciel - wzór PDF

(PDF - Plik gotowy do wydruku na A4)

-----------------------------------------

Umowa kupna sprzedaży samochodu współwłaściciel - wzór DOC

(DOC - Plik edytowalny np. w MS Word)

-----------------------------------------

Umowa kupna sprzedaży samochodu współwłaściciel - wzór ODT

(ODT - Plik edytowalny np. w OpenOffice, LibreOffice)

-----------------------------------------

Najważniejsze uwagi do umowy sprzedaży samochodu

Kluczowe informacje, dotyczące tego, co powinno znaleźć się w umowie oraz na co zwrócić uwagę przy jej podpisywaniu zawarliśmy w artykule poświęconemu standardowej umowie kupna sprzedaży samochodu - dla jednego właściciela. Koniecznie zapoznaj się z tym przed sprzedażą samochodu!

Jak podpisać umowę sprzedaży z współwłaścicielem

Umowa dla dwóch właścicieli nie różni się zbytnio od standardowej. Główna różnica to podwojona sekcja z danymi sprzedającego oraz jeden więcej podpis pod umową. Oczywiście poza tym są jeszcze drobne zmiany w tekście, natomiast różnice w tym zakresie są kosmetyczne.

Żeby podpisać umowę wystarczy tylko wprowadzić wszystkie dane sprzedających (współwłaścicieli), dane kupującego, a także informacje o przedmiocie sprzedaży czyli samochodzie. Pamiętaj koniecznie by wprowadzić do umowy numer VIN. Na koniec pozostaje dodanie ewentualnych uwag dotyczących stanu technicznego oraz wpisanie ceny pojazdu. Jeśli poszukujesz więcej informacji o tym co jeszcze należy przygotować do sprzedaży zobacz artykuł: Sprzedaż samochodu wszystko co musisz o niej wiedzieć!

SPRZEDAJESZ SAMOCHÓD? Dodaj za darmo ogłoszenie na Sprzedawaczu!

Czy pod umową musi się podpisać dwóch współwłaścicieli?

Najlepiej, jeśli jest taka możliwość, by dwóch sprzedających było w momencie podpisywania umowy. Sytuacja jest prosta jeśli współwłaścicielami są mąż i żona, mieszkający pod jednym adresem. Gorzej, gdy jest to teść, dorosłe dziecko lub inna osoba mieszkająca daleko. Trudno przecież dla każdego, potencjalnego, kupującego robić wycieczkę współwłaścicielowi. Najprostsza sprawa w takiej sytuacji to przygotowanie zawczasu upoważnienia do sprzedaży samochodu. W przypadku małżeństwa można przygotować upoważnienie dla małżonka i małżonki - wtedy niezależnie, która osoba będzie mogła się spotkać z klientem to bez problemu podpisze umowę.

Czy mogę podpisać umowę za współwłaściciela?

Jeśli jesteś jednym z dwóch sprzedających możesz podpisać się jako druga osoba tylko jeśli posiadasz pisemne upoważnienie współwłaściciela do zawarcia konkretnej umowy. Co ważne, wtedy pod umową, w drugim miejscu, podpisujesz się swoim imieniem i nazwiskiem! Z informacją, że robisz to z upoważnia:


SPRZEDAJĄCY

(II współwłaściciel)

z upoważnienia

Jan Kowalski


Pamiętaj, że nie możesz podpisać się za drugą osobę, jeśli nie zostałeś pisemnie do tego upoważniony! Podrobienie podpisu jest przestępstwem.

Czy współwłaściciel może wcześniej podpisać umowę?

Wielokrotnie spotykałem przypadki gdzie sprzedający informował:

"...mój ojciec jest współwłaścicielem auta, możesz podjechać, obejrzeć i jak będziesz chciał kupić samochód to tata ma podpisaną przeze mnie umowę..."

W tej sytuacji wszystko wydaje się mieć sens, jednak miałem obawy co jeśli zapłacę za coś do czego ktoś inny będzie miał roszczenia? Czy nie za dużo ryzykuje nie widząc sprzedającego? Podpisane pełnomocnictwo to zaledwie jedna karta więcej, a wszystko od razu brzmi inaczej dla kupującego.


SPRZEDAJESZ SAMOCHÓD? Dodaj za darmo ogłoszenie na Sprzedawaczu!

Pobierz pełnomocnictwo do sprzedaży samochodu

Pełnomocnictwo do sprzedaży samochodu - wzór PDF

(PDF - Plik gotowy do wydruku na A4)

-----------------------------------------

Upoważnienie do podpisania umowy sprzedaży musi zawierać komplet informacji na temat upoważniającego oraz upoważnianego. Kluczowe są także informacje do sprzedaży jakiego samochodu zostało ono wystawione. Dla ułatwienia układ danych jest analogiczny jak w umowie.

Pamiętaj, że podrobienie pełnomocnictwa jest karalne zgodnie kodeksem karnym:

KK. art. 270 § 1 (tj. Dz. U. z 1997 r. nr 88, poz. 553 ze zm.) – „Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentyczny używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”

Wzór umowa dla trzech sprzedających

Jeśli należysz do bardzo rzadkiego grona osób, w którym właścicielami jednego samochodu są 3 osoby wtedy polecamy Ci pobranie edytowalnej wersji umowy kupna sprzedaży i skopiowanie danych jednego sprzedającego i dodanie go jako trzeciego. W przypadku trzech sprzedających nie ma szans by umowa zmieściła się na jednej kartce a4 i jednocześnie pozostała czytelna.

Po podpisaniu umowy

Pamiętaj, by po sprzedaży samochodu zgłosić ten faktu do ubezpieczyciela, wydziału komunikacji oraz do urzędu skarbowego jeśli sprzedałeś samochód w czasie krótszym niż 6 miesięcy od jego nabycia. Więcej o tym co należy zrobić po sprzedaży znajdziesz tutaj lub kiedy zeskanujesz QRkod na druku umowy lub upoważnienia.


Uwaga. Serwis Sprzedawacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki zastosowania powyższego wzoru umowy lub pełnomocnictwa. Dołożyliśmy wszelkich starań, żeby uniknąć błędów, jednak ostatecznie to Ty, Użytkowniku, musisz wiedzieć co podpisujesz.

Data publikacji: 2021-01-07, ostatnia zmiana: 2021-01-11

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Toyota Auris, 100 KM, benzyna
46 900 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Hyundai Matrix 2007 prod. / 2007 1rej. Bezwypadkowy! Śladowy przebieg! Dwóch właścicieli! FV Marża
10 000,00 zł
Magdalenka
(woj. mazowieckie)
Renault Megane Grandtour 1.3 TCe FAP Limited EDC, 1.3/140KM/16V/PB
69 800 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Toyota AYGO 2008 prod. Klimatyzacja*Elektryka*Wspomaganie*Gwarancja
8 900,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
 Saab, 9-3, 210 KM, 236000 km, 2003
16 900 zł
Radom
(woj. mazowieckie)
Audi A 3, 2006, 2.0 TDI 140 KM, zarejestrowany, kpl kół na alu
19 900 zł
Chojnice
(woj. pomorskie)
Renault Clio, 2010, 101 KM, Benzyna
16 900 zł
Łask
(woj. łódzkie)
Opel Astra III (2004-2013) 1.9CDTI 150KM Kombi -Nowy rozrząd i 2-Mas -FILM VIDEO -Zobacz
13 700 zł
Goczałkowice-Zdrój
(woj. śląskie)
Kia Soul, 2014, 132 KM, Benzyna
44 900 zł
Łask
(woj. łódzkie)
Peugeot RCZ, 2010, 156 KM, Benzyna
35 900 zł
Łask
(woj. łódzkie)
1968 Ford Fairlane 500
86 000 zł
Bochnia
(woj. małopolskie)
Hyundai i30 2017																														                    110 KM
39 900 zł
Kraków
(woj. małopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Sprzedaż samochodu - wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Jakiś czas temu na pewno zastanawiałeś się nad tym jak kupić samochód i cieszyłeś się z pierwszej przejażdżki. Pierwszy przegląd po zakupie... Dobra bez sentymentów, nie o tym będzie ten artykuł. Dziś...
Data publikacji: 2021-01-06
TOP 16 🏆 Jaki samochód do 10 tysięcy kupić? Propozycje aut na 2021 rok
Wybierając modele do artykułu zdecydowaliśmy się na prezentację po 5 aut ze wszystkich najpopularniejszych segmentów. Samochody rodzinne, kompaktowe i auta miejskie. Poznaj nasze propozycje.
Data publikacji: 2021-01-02
TOP 16 🏆 Jaki samochód do 20 tys wybrać? Zobacz TOP 16 na 2021
Samochody do 20 000 zł to grupa aut, która cieszy się na polskim rynku dużym zainteresowaniem. W czołówce najczęściej wybieranych modeli są wozy segmentu C, czyli tak zwane kompakty. Przyjrzymy się je...
Data publikacji: 2020-12-31