Umowa kupna sprzedaży samochodu dla dwóch właścicieli - wzór PDF i DOC na rok 2021.


Umowa kupna-sprzedaży samochodu współwłaściciel

Kiedy dwie osoby są właścicielami jednego pojazdu, wtedy standardowy wzór umowy sprzedaży wymaga wielu żmudnych poprawek. Każde poprawki niosą za sobą dodatkowe ryzyko błędu. Dobra informacja jest taka, że wprowadziliśmy je za Ciebie i oddajemy w Twoje ręce gotowy wzór umowy sprzedaży pojazdu dla współwłaścicieli. Dodatkowo znajdziesz też omówienie jak z naszego wzoru dobrze skorzystać. Przydać Ci się może także upoważnienie do sprzedaży - kiedy trudno zebrać wszystkie strony umowy w jednym miejscu i czasie. Gotowe pełnomocnictwo też możesz pobrać w PDF!

Pobierz sprawdzony wzór umowy

Umowa kupna sprzedaży samochodu współwłaściciel - wzór PDF

(PDF - Plik gotowy do wydruku na A4)

-----------------------------------------

Umowa kupna sprzedaży samochodu współwłaściciel - wzór DOC

(DOC - Plik edytowalny np. w MS Word)

-----------------------------------------

Umowa kupna sprzedaży samochodu współwłaściciel - wzór ODT

(ODT - Plik edytowalny np. w OpenOffice, LibreOffice)

-----------------------------------------

Najważniejsze uwagi do umowy sprzedaży samochodu

Kluczowe informacje, dotyczące tego, co powinno znaleźć się w umowie oraz na co zwrócić uwagę przy jej podpisywaniu zawarliśmy w artykule poświęconemu standardowej umowie kupna sprzedaży samochodu - dla jednego właściciela. Koniecznie zapoznaj się z tym przed sprzedażą samochodu!

Jak podpisać umowę sprzedaży z współwłaścicielem

Umowa dla dwóch właścicieli nie różni się zbytnio od standardowej. Główna różnica to podwojona sekcja z danymi sprzedającego oraz jeden więcej podpis pod umową. Oczywiście poza tym są jeszcze drobne zmiany w tekście, natomiast różnice w tym zakresie są kosmetyczne.

Żeby podpisać umowę wystarczy tylko wprowadzić wszystkie dane sprzedających (współwłaścicieli), dane kupującego, a także informacje o przedmiocie sprzedaży czyli samochodzie. Pamiętaj koniecznie by wprowadzić do umowy numer VIN. Na koniec pozostaje dodanie ewentualnych uwag dotyczących stanu technicznego oraz wpisanie ceny pojazdu. Jeśli poszukujesz więcej informacji o tym co jeszcze należy przygotować do sprzedaży zobacz artykuł: Sprzedaż samochodu wszystko co musisz o niej wiedzieć!

SPRZEDAJESZ SAMOCHÓD? Dodaj za darmo ogłoszenie na Sprzedawaczu!

Czy pod umową musi się podpisać dwóch współwłaścicieli?

Najlepiej, jeśli jest taka możliwość, by dwóch sprzedających było w momencie podpisywania umowy. Sytuacja jest prosta jeśli współwłaścicielami są mąż i żona, mieszkający pod jednym adresem. Gorzej, gdy jest to teść, dorosłe dziecko lub inna osoba mieszkająca daleko. Trudno przecież dla każdego, potencjalnego, kupującego robić wycieczkę współwłaścicielowi. Najprostsza sprawa w takiej sytuacji to przygotowanie zawczasu upoważnienia do sprzedaży samochodu. W przypadku małżeństwa można przygotować upoważnienie dla małżonka i małżonki - wtedy niezależnie, która osoba będzie mogła się spotkać z klientem to bez problemu podpisze umowę.

Czy mogę podpisać umowę za współwłaściciela?

Jeśli jesteś jednym z dwóch sprzedających możesz podpisać się jako druga osoba tylko jeśli posiadasz pisemne upoważnienie współwłaściciela do zawarcia konkretnej umowy. Co ważne, wtedy pod umową, w drugim miejscu, podpisujesz się swoim imieniem i nazwiskiem! Z informacją, że robisz to z upoważnia:


SPRZEDAJĄCY

(II współwłaściciel)

z upoważnienia

Jan Kowalski


Pamiętaj, że nie możesz podpisać się za drugą osobę, jeśli nie zostałeś pisemnie do tego upoważniony! Podrobienie podpisu jest przestępstwem.

Czy współwłaściciel może wcześniej podpisać umowę?

Wielokrotnie spotykałem przypadki gdzie sprzedający informował:

"...mój ojciec jest współwłaścicielem auta, możesz podjechać, obejrzeć i jak będziesz chciał kupić samochód to tata ma podpisaną przeze mnie umowę..."

W tej sytuacji wszystko wydaje się mieć sens, jednak miałem obawy co jeśli zapłacę za coś do czego ktoś inny będzie miał roszczenia? Czy nie za dużo ryzykuje nie widząc sprzedającego? Podpisane pełnomocnictwo to zaledwie jedna karta więcej, a wszystko od razu brzmi inaczej dla kupującego.


SPRZEDAJESZ SAMOCHÓD? Dodaj za darmo ogłoszenie na Sprzedawaczu!

Pobierz pełnomocnictwo do sprzedaży samochodu

Pełnomocnictwo do sprzedaży samochodu - wzór PDF

(PDF - Plik gotowy do wydruku na A4)

-----------------------------------------

Upoważnienie do podpisania umowy sprzedaży musi zawierać komplet informacji na temat upoważniającego oraz upoważnianego. Kluczowe są także informacje do sprzedaży jakiego samochodu zostało ono wystawione. Dla ułatwienia układ danych jest analogiczny jak w umowie.

Pamiętaj, że podrobienie pełnomocnictwa jest karalne zgodnie kodeksem karnym:

KK. art. 270 § 1 (tj. Dz. U. z 1997 r. nr 88, poz. 553 ze zm.) – „Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentyczny używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”

Wzór umowa dla trzech sprzedających

Jeśli należysz do bardzo rzadkiego grona osób, w którym właścicielami jednego samochodu są 3 osoby wtedy polecamy Ci pobranie edytowalnej wersji umowy kupna sprzedaży i skopiowanie danych jednego sprzedającego i dodanie go jako trzeciego. W przypadku trzech sprzedających nie ma szans by umowa zmieściła się na jednej kartce A4 i jednocześnie pozostała czytelna.

Po podpisaniu umowy

Pamiętaj, by po sprzedaży samochodu zgłosić ten faktu do ubezpieczyciela, wydziału komunikacji oraz do urzędu skarbowego jeśli sprzedałeś samochód w czasie krótszym niż 6 miesięcy od jego nabycia. Więcej o tym co należy zrobić po sprzedaży znajdziesz tutaj lub kiedy zeskanujesz QRkod na druku umowy lub upoważnienia.


Uwaga. Serwis Sprzedawacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki zastosowania powyższego wzoru umowy lub pełnomocnictwa. Dołożyliśmy wszelkich starań, żeby uniknąć błędów, jednak ostatecznie to Ty, Użytkowniku, musisz wiedzieć co podpisujesz.

Data publikacji: 2021-01-07, ostatnia zmiana: 2022-05-24

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Renault Clio 1.5 dCi (75KM), 2016
35 000 zł
Białystok
(woj. podlaskie)
Opel Astra 1.6 CDTI (110KM), 2017
32 926 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Alfa Romeo Stelvio, 2022r.
269 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Seat Leon 1.5 TSI (130KM), 2020
80 000 zł
Bielany Wrocławskie
(woj. dolnośląskie)
Volvo S60, 2022r. B5 AWD demo
210 900 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
BMW X1 - x drive lift
36 900 zł
Pleszew
(woj. wielkopolskie)
FORD Kuga, 2021r. 1.5 EcoBoost 150KM Od ręki!
123 950 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Renault Espace 1.6 dCi (160KM), 2017
65 039 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Fiat Tipo 1.6 16V (110KM), 2017
56 000 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Honda CR-V 2.0 i-VTEC (155KM), 2013
76 000 zł
Katowice
(woj. śląskie)
FORD Puma, 2022r. Dostępny od ręki!
104 530 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Citroen Berlingo 1.6 BlueHDi (120KM), 2015
49 000 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Czy można ubezpieczyć samochód bez przeglądu i co grozi za jego brak?
Właściciel samochodu zobowiązany jest do wykupienia polisy OC, jak i też zrobienia badań technicznych auta, gdzie może dochodzić do sytuacji, gdy zostanie naliczona kara za brak przeglądu, gdy nie wyp...
Data publikacji: 2022-08-10
Porady dla młodych kierowców kupujących swój pierwszy samochód używany
Zakup pierwszego samochodu może być dla młodych kierowców trudnym zadaniem. Jest tak wiele rzeczy do rozważenia - jaki typ samochodu powinieneś kupić, na ile możesz sobie pozwolić i czy jest on w ogól...
Data publikacji: 2022-07-18
Jaki jest koszt polisy OC dla młodego kierowcy?
Polisa OC jest obowiązkowa z punktu widzenia polskiego prawa, gdy zamierza się użytkować samochód na drogach. Zarejestrowany pojazd musi mieć takie ubezpieczenie, jeśli kierowca nie chce ryzykować kon...
Data publikacji: 2022-07-05
Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC pojazdu?
Wykupienie ubezpieczenia OC to obowiązek, który ciąży na każdym kierowcy. Równocześnie to koszt, który przekłada się na stałe wydatki na samochód. Zatem większość właścicieli aut szuka atrakcyjnych ofert.
Data publikacji: 2022-06-30

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij