Szukaj

Kategorie

Co zrobić po sprzedaży samochodu? Jest kilka formalności, o których musisz wiedzieć!


Sprzedany samochódZnalezienie nabywcy, spisanie umowy kupna-sprzedaży i oddanie kluczyków nowemu właścicielowi, to dopiero połowa drogi do sprzedaży samochodu zgodnie z obowiązującymi przepisami. Następnie sprzedawcę czeka załatwienie formalności – co i gdzie należy zgłosić? Czy czekają nas dodatkowe opłaty? Aktualne przepisy obowiązujące w 2019 roku objaśniamy w artykule. Poznaj obowiązki sprzedającego.


Wydział Komunikacji – zgłoszenie faktu zmiany właściciela pojazdu

Przerejestrowanie pojazdu to obowiązek nowego nabywcy, ale sprzedający powinien zgłosić fakt zbycia samochodu w Wydziale Komunikacji. Mamy na to 30 dni. Nie dostaniemy żadnej kary, gdy tego nie zrobimy, lecz pamiętajmy, że nowy właściciel dostał od nas dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, więc może nim jeździć, bez przerejestrowania (chyba że auto nie jest ubezpieczone).

Nawet jeżeli nabywca pojedzie nowym samochodem prosto do urzędu, aby pozałatwiać formalności, które na nim ciążą, to w czasie drogi może popełnić wykroczenie, za które dostanie karę bądź grzywnę, a spaść ona może na poprzedniego właściciela, jako że auto nie zostało przerejestrowane. Przedstawienie właściwym organom umowy sprzedaży załatwi sprawę, ale po co narażać się na wizyty na posterunku policji? Zbywamy auto – w pierwszej kolejności zgłośmy to w Wydziale Komunikacji.


Towarzystwo Ubezpieczeniowe – przepisanie polisy OC na nabywcę

Polisa OC jest przypisana do danego samochodu, a nie kierowcy, dlatego po zakupie przez nowego nabywcę, jest wciąż aktualna. Mamy 14 dni, by zgłosić fakt zbycia samochodu u ubezpieczyciela, aby uniknąć np. naliczenia kolejnej raty. Im szybciej zgłosimy, tym lepiej, ponieważ zobowiązania finansowe związane z polisą OC przejdą automatycznie na nowego właściciela.

Jeżeli polisa jest opłacona z góry na cały rok, to niestety, ale zainwestowane pieniądze tracimy. W tej chwili nie ma bowiem możliwości, aby starać się o odzyskanie nadpłaconych składek, z jednym wyjątkiem – jeżeli nowy właściciel samochodu zrezygnuje z danego ubezpieczenia i wypowie umowę, to wtedy można się starać o zwrot. Jeżeli jednak do tego czasu zdarzyłby się nabywcy wypadek bądź kolizja, które spowodowałyby wypłacenie odszkodowania, wówczas żadnych pieniędzy nie odzyskamy. Fakt zbycia samochodu wystarczy zgłosić przez Internet, wypełniając odpowiedni formularz.


Urząd Skarbowy – podatki, podatki…

Zapłata podatku dochodowego ciąży na osobach, które sprzedały samochód wcześniej niż 6 miesięcy po zakupie. Nie ma tutaj znaczenia czy auto sprzedaliśmy po tej samej cenie, co kupiliśmy, taniej czy drożej. Jeżeli zostanie wykazana strata na sprzedaży, to Urząd Skarbowy może po prostu nie naliczyć podatku, jednak niezależnie od tego, uwzględnienie zbycia pojazdu obowiązuje sprzedawcę.

Owe 6 miesięcy nie jest liczone od dnia, a od końca miesiąca, w którym dokonaliśmy zakupu. Rozliczamy się normalnie, do końca kwietnia następnego roku, wypełniając odpowiednie pole w PIT-37 bądź PIT-36. Na osoby, które chciałyby ukryć dochód ze sprzedaży samochodu, czekają wysokie grzywny! Z podatku będziemy zwolnieni, gdy auto sprzedamy za kwotę niższą niż 1000 zł.

Data publikacji: 2019-06-07, ostatnia zmiana: 2019-06-14


Spodobało Ci się?


Zobacz ogłoszenia

 Opel Astra, 1.6 (116 KM) Benzyna, 2016
30 893 zł
Katowice
(woj. śląskie)
 Citroen C4 Aircross, 1.8 (150 KM) Diesel, 2014
56 000 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
 ford focus 1,8 tdci disel sprzedam stan dobry zadbany
9 100,00 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
 Skoda Octavia, 1.9 (90 KM) Diesel, 2004
8 000,00 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
 BMW 3, 1.6 (122 KM) Benzyna, 2010
36 000 zł
Katowice
(woj. śląskie)
 Opel Astra, 1.69 (80 KM) Diesel, 2006
7 000,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
 Sprzedam ciągnik siodłowy Renault Premium DXI
28 000 zł
Płock
(woj. mazowieckie)
 Sprzedam tanio POLO !
2 500,00 zł
Szydłowiec
(woj. mazowieckie)
 Renault Clio, 0.9 (90 KM) Benzyna, 2013
35 000 zł
Katowice
(woj. śląskie)
 Mitsubishi Outlander, 2.0 (150 KM) Benzyna, 2013
60 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
 Ford Focus, 1.6 (105 KM) Benzyna, 2014
28 454 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
 Peugeot 207, 1.36 (88 KM) Benzyna, 2008
15 400 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Jaki samochód do 10 tysięcy? Zobacz nasze propozycje!
10 tysięcy złotych to już dość sympatyczna kwota, za którą można kupić całkiem niezłe auto. Różnorodność ofert w tym przedziale cenowym nie ogranicza dziś kupującego do jednego modelu. Warto jednak przed zakupem przyjrzeć się swoim potrzebom.

Data publikacji: 2019-06-17

Jak pozbyć się starego samochodu i na tym skorzystać?
Sprzedaż auta może wydawać się dzisiaj zadaniem dość trudnym, a wszystko to przez nasycenie rynku ogromną ilością różnych modeli. Scenariusz jest więc przewidywalny: mijają miesiące i dalej czekamy na kupca z gotówką. Jak uniknąć tych kłopotów? Co zrobić, by szybko sprzedać auto? A może są inne sposoby?

Data publikacji: 2019-06-07

Giełda samochodowa w Ełku - gdzie, kiedy i ile kosztuje?
W każdą niedzielę od wczesnych godzin porannych rozpoczyna się auto giełda w Ełku. Można na niej znaleźć samochody osobowe, ciężarowe a także motocykle, quady oraz różnego rodzaju przyczepy. Zwykle wystawianych jest tutaj ok 200 pojazdów dzięki czemu jest w czym wybierać. Poniżej prezentujemy aktualne informacje, które uzyskaliśmy bezpośrednio od Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Ełku, które zarządza giełdą.

Data publikacji: 2019-06-06

Giełda samochodowa Wrocław (Targowisko Młyn)
W każdą niedzielę przed południem odbywa się dolnośląska auto giełda we Wrocławiu. Niedawno zmieniła się lokalizacja giełdy. Została ona przeniesiona z ulicy Gnieźnieńskiej na teren Targowiska Młyn tj. w okolice skrzyżowania ul. Bolesława Krzywoustego i Alei Poprzecznej (blisko stacji kolejowej Wrocław Sołtysowice).

Data publikacji: 2019-06-04