Co zrobić po sprzedaży samochodu w 2024 roku? Jest kilka formalności, o których musisz wiedzieć!


Sprzedany samochódZnalezienie nabywcy, spisanie umowy kupna-sprzedaży i oddanie kluczyków nowemu właścicielowi, to dopiero połowa drogi do sprzedaży samochodu zgodnie z obowiązującymi przepisami. Następnie sprzedawcę czeka załatwienie formalności – co i gdzie należy zgłosić? Czy czekają nas dodatkowe opłaty? Aktualne przepisy obowiązujące w 2024 roku objaśniamy w artykule. Poznaj obowiązki sprzedającego.


Wydział Komunikacji – zgłoszenie faktu zmiany właściciela pojazdu

Przerejestrowanie pojazdu to obowiązek nowego nabywcy, ale sprzedający powinien zgłosić fakt zbycia samochodu w Wydziale Komunikacji. Mamy na to 30 dni. Uwaga! Od 1 stycznia 2020 niedopełnienie obowiązku zawiadomienia o zbyciu pojazdu może skutkować mandatem. Zawiadomienie możesz złożyć osobiście (w urzędzie) lub listownie. Od niedawna istnieje też możliwość zawiadomienia o zbyciu poprzez ePUAP. Wystarczy, że posiadamy profil zaufany i możemy złożyć dokumenty bez wychodzenia z domu. Do zgłoszenia musimy dołączyć kopię dowodu sprzedaży (czyli umowę kupna sprzedaży sprzedaży pojazdu, umowę darowizny lub fakturę).

W przypadku przerejestrowania samochodów używanych, istnieje możliwość pozostawienia starych tablic rejestracyjnych - tzn nie ma już obowiązku ich wymiany jeśli samochód zmienia "strefe numeracyjną" czyli był wcześniej zarejestrowany w innym wydziale komunikacji.

Ponadto pamiętajmy, że nowy właściciel, po zakupie, dostał od nas dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, więc może nim jeździć bez przerejestrowania (chyba, że auto nie jest ubezpieczone). Nawet jeżeli nabywca pojedzie nowym samochodem prosto do urzędu, aby pozałatwiać formalności, które na nim ciążą, to w czasie drogi może popełnić wykroczenie, za które dostanie karę bądź grzywnę, a spaść ona może na poprzedniego właściciela, jako że auto nie zostało przerejestrowane. Przedstawienie właściwym organom umowy sprzedaży załatwi sprawę, ale po co narażać się na wizyty na posterunku policji? Zbywamy auto – w pierwszej kolejności zgłośmy to w Wydziale Komunikacji.

Z tego samego powodu w umowie kupna - sprzedaży samochodu warto wpisywać datę oraz godzinę przekazania pojazdu. Wtedy nie będzie wątpliwości, kto dysponował autem o 17:05 pół roku temu.


Towarzystwo Ubezpieczeniowe – przepisanie polisy OC na nabywcę

Polisa OC jest przypisana do danego samochodu, a nie kierowcy, dlatego po zakupie przez nowego nabywcę, jest wciąż aktualna. Mamy 14 dni, by zgłosić fakt zbycia samochodu u ubezpieczyciela, aby uniknąć np. naliczenia kolejnej raty. Im szybciej zgłosimy, tym lepiej, ponieważ zobowiązania finansowe związane z polisą OC przejdą automatycznie na nowego właściciela.

Jeżeli polisa jest opłacona z góry na cały rok, to niestety, ale zainwestowane pieniądze tracimy. W tej chwili nie ma bowiem możliwości, aby starać się o odzyskanie nadpłaconych składek, z jednym wyjątkiem – jeżeli nowy właściciel samochodu zrezygnuje z danego ubezpieczenia i wypowie umowę, to wtedy można się starać o zwrot. Jeżeli jednak do tego czasu zdarzyłby się nabywcy wypadek bądź kolizja, które spowodowałyby wypłacenie odszkodowania, wówczas żadnych pieniędzy nie odzyskamy. Fakt zbycia samochodu wystarczy zgłosić przez Internet, wypełniając odpowiedni formularz.


Urząd Skarbowy – podatki, podatki…

Zapłata podatku dochodowego ciąży na osobach, które sprzedały samochód wcześniej niż 6 miesięcy po zakupie. Nie ma tutaj znaczenia czy auto sprzedaliśmy po tej samej cenie, co kupiliśmy, taniej czy drożej i tak musimy wykazać sprzedaż w deklaracji PIT. Jeżeli zostanie wykazana strata na sprzedaży, to nie zapłacimy podatku, jednak niezależnie od tego, powiadomienie o zbycia pojazdu obowiązuje sprzedawcę zawsze, jeśli sprzedał auto w okresie poniżej 6 miesięcy od zakupu.

Owe 6 miesięcy nie jest liczone od dnia, a od końca miesiąca, w którym dokonaliśmy zakupu. Rozliczamy się normalnie, do końca kwietnia następnego roku, wypełniając odpowiednie pole w PIT-37 bądź PIT-36. Na osoby, które chciałyby ukryć dochód ze sprzedaży samochodu, czekają wysokie grzywny. Dowiedz się więcej o tym jak opłacić podatek po sprzedaży samochodu.

Na koniec pozostaje kupić kolejny samochód!

Zobacz oferty dostępne na Sprzedawaczu. Poniżej link do interesujących aut

Data publikacji: 2024-01-16, ostatnia zmiana: 2024-01-17

ZOBACZ OGŁOSZENIA

1.6 16v 114KM # i-Way # Climatronic # Kamera # Panorama # Serwis !!!, 2010, 114 KM, Benzyna
35 999 zł
Chmielnik
(woj. świętokrzyskie)
Renault Megane 1.6 16V (111KM), 2008
11 999 zł
Zabrze
(woj. śląskie)
Mazda 6 2.0 (147KM), 2007
13 999 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Mini COUNTRYMAN 2019 prod. 2.0 192KM* Cooper S ALL4* Automat* Zadbany* Przebieg : 63778
84 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Peugeot 301 1.2 VTi (72KM), 2013
21 999 zł
Zabrze
(woj. śląskie)
1967 Ford Mustang Coupe C-code
38 000 zł
Bochnia
(woj. małopolskie)
Jeep Compass 1.4 MultiAir (140KM), 2017
67 999 zł
Bielany Wrocławskie
(woj. dolnośląskie)
Toyota Yaris 1.5 Dual VVT-i (111KM), 2019
52 999 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Toyota Auris 1.4 D-4D (90KM), 2011
23 999 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
, 2020, 100 KM, Benzyna
44 990 zł
Buczek
(woj. łódzkie)
Fiat 500L Living 0.9 TwinAir (105KM), 2013
26 828 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Jeep Compass 2.0 (156KM), 2012
46 499 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

5 miejscowości blisko Warszawy gdzie również warto szukać samochodów na sprzedaż
Poszukiwanie idealnego samochodu używanego w pobliżu Warszawy może być wyzwaniem. Dla tych, którzy szukają samochodu w okolicy, oto lista pięciu miejscowości, gdzie warto rozejrzeć się za atrakcyjnymi...
Data publikacji: 2024-04-03
Jak kupić samochód używany w Warszawie?
Poszukiwanie używanego samochodu może być emocjonującym, ale i wymagającym zadaniem. W Warszawie, ogłoszenia na platformach internetowych, takich jak warszawa.sprzedawacz.pl, są świetnym źródłem infor...
Data publikacji: 2024-04-02
7 kroków do udanego zakupu samochodu używanego na Śląsku
Poszukiwanie używanego samochodu na Śląsku może być ekscytującym, ale wymagającym procesem. Na szczęście platformy internetowe, takie jak slaskie.sprzedawacz.pl, oferują szeroki wybór ogłoszeń, ułatwi...
Data publikacji: 2024-04-01
Nowoczesne rozwiązania w kołach do dużych obciążeń ? przegląd technologii i materiałów
Koła przemysłowe przeznaczone do dużych obciążeń są kluczowym elementem sprzętu w wielu sektorach przemysłu. Od wózków widłowych po ciężkie maszyny budowlane, wybór odpowiednich kół może znacząco wpły...
Data publikacji: 2024-01-30