Co zrobić po sprzedaży samochodu w 2021 roku? Jest kilka formalności, o których musisz wiedzieć!


Sprzedany samochódZnalezienie nabywcy, spisanie umowy kupna-sprzedaży i oddanie kluczyków nowemu właścicielowi, to dopiero połowa drogi do sprzedaży samochodu zgodnie z obowiązującymi przepisami. Następnie sprzedawcę czeka załatwienie formalności – co i gdzie należy zgłosić? Czy czekają nas dodatkowe opłaty? Aktualne przepisy obowiązujące na przełomie 2021 / 2022 roku objaśniamy w artykule. Poznaj obowiązki sprzedającego.


Wydział Komunikacji – zgłoszenie faktu zmiany właściciela pojazdu

Przerejestrowanie pojazdu to obowiązek nowego nabywcy, ale sprzedający powinien zgłosić fakt zbycia samochodu w Wydziale Komunikacji. Mamy na to 30 dni. Uwaga! Od 1 stycznia 2020 niedopełnienie obowiązku zawiadomienia o zbyciu pojazdu może skutkować mandatem. Zawiadomienie możesz złożyć osobiście (w urzędzie) lub listownie. Od niedawna istnieje też możliwość zawiadomienia o zbyciu poprzez ePUAP. Wystarczy, że posiadamy profil zaufany i możemy złożyć dokumenty bez wychodzenia z domu. Do zgłoszenia musimy dołączyć kopię dowodu sprzedaży (czyli umowę kupna sprzedaży sprzedaży pojazdu, umowę darowizny lub fakturę).

Już od od 4 czerwca 2021, w przypadku przerejestrowania samochodów używanych, będzie istniała możliwość pozostawienia starych tablic rejestracyjnych - tzn zniknie obowiązek ich wymiany. Będzie to możliwe nawet jeśli samochód był wcześniej zarejestrowany w innym wydziale komunikacji.

Ponadto pamiętajmy, że nowy właściciel, po zakupie, dostał od nas dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, więc może nim jeździć bez przerejestrowania (chyba, że auto nie jest ubezpieczone). Nawet jeżeli nabywca pojedzie nowym samochodem prosto do urzędu, aby pozałatwiać formalności, które na nim ciążą, to w czasie drogi może popełnić wykroczenie, za które dostanie karę bądź grzywnę, a spaść ona może na poprzedniego właściciela, jako że auto nie zostało przerejestrowane. Przedstawienie właściwym organom umowy sprzedaży załatwi sprawę, ale po co narażać się na wizyty na posterunku policji? Zbywamy auto – w pierwszej kolejności zgłośmy to w Wydziale Komunikacji.

Z tego samego powodu w umowie kupna - sprzedaży samochodu warto wpisywać datę oraz godzinę przekazania pojazdu. Wtedy nie będzie wątpliwości, kto dysponował autem o 17:05 pół roku temu.


Towarzystwo Ubezpieczeniowe – przepisanie polisy OC na nabywcę

Polisa OC jest przypisana do danego samochodu, a nie kierowcy, dlatego po zakupie przez nowego nabywcę, jest wciąż aktualna. Mamy 14 dni, by zgłosić fakt zbycia samochodu u ubezpieczyciela, aby uniknąć np. naliczenia kolejnej raty. Im szybciej zgłosimy, tym lepiej, ponieważ zobowiązania finansowe związane z polisą OC przejdą automatycznie na nowego właściciela.

Jeżeli polisa jest opłacona z góry na cały rok, to niestety, ale zainwestowane pieniądze tracimy. W tej chwili nie ma bowiem możliwości, aby starać się o odzyskanie nadpłaconych składek, z jednym wyjątkiem – jeżeli nowy właściciel samochodu zrezygnuje z danego ubezpieczenia i wypowie umowę, to wtedy można się starać o zwrot. Jeżeli jednak do tego czasu zdarzyłby się nabywcy wypadek bądź kolizja, które spowodowałyby wypłacenie odszkodowania, wówczas żadnych pieniędzy nie odzyskamy. Fakt zbycia samochodu wystarczy zgłosić przez Internet, wypełniając odpowiedni formularz.


Urząd Skarbowy – podatki, podatki…

Zapłata podatku dochodowego ciąży na osobach, które sprzedały samochód wcześniej niż 6 miesięcy po zakupie. Nie ma tutaj znaczenia czy auto sprzedaliśmy po tej samej cenie, co kupiliśmy, taniej czy drożej i tak musimy wykazać sprzedaż w deklaracji PIT. Jeżeli zostanie wykazana strata na sprzedaży, to nie zapłacimy podatku, jednak niezależnie od tego, powiadomienie o zbycia pojazdu obowiązuje sprzedawcę zawsze, jeśli sprzedał auto w okresie poniżej 6 miesięcy od zakupu.

Owe 6 miesięcy nie jest liczone od dnia, a od końca miesiąca, w którym dokonaliśmy zakupu. Rozliczamy się normalnie, do końca kwietnia następnego roku, wypełniając odpowiednie pole w PIT-37 bądź PIT-36. Na osoby, które chciałyby ukryć dochód ze sprzedaży samochodu, czekają wysokie grzywny. Dowiedz się więcej o tym jak opłacić podatek po sprzedaży samochodu.

Na koniec pozostaje kupić kolejny samochód!

Zobacz oferty dostępne na Sprzedawaczu. Poniżej link do interesujących aut

Data publikacji: 2020-01-07, ostatnia zmiana: 2021-12-31

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Tempomat . . Nawigacja . . Alu 18 cali . . PDC, 2016, 132 KM, Benzyna
52 990 zł
Buczek
(woj. łódzkie)
HYUNDAI Tucson, 2022r.
125 500 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
HYUNDAI i30, 2021r. demo
162 900 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Audi Q7  (2007 r.),  KM, Diesel, 3.0 TDI
SUPER STAN
CZYTAJ OPIS...
39 900 zł
Żywiec
(woj. śląskie)
SPREZYNA RAMIENIOWA BOSCH 9461610858
34,00 zł
Płock
(woj. mazowieckie)
HYUNDAI i20, 2022r.
69 400 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
HYUNDAI i30, 2022r.
101 200 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
HYUNDAI Elantra, 2022r.
97 300 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
SPREZYNA RAMIENIOWA BOSCH 9461614503
6,00 zł
Białogard
(woj. zachodniopomorskie)
HYUNDAI i20, 2022r.
69 400 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
HYUNDAI i20, 2022r.
69 400 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
HYUNDAI IX35 2.0DOHC 163PS 115Tyś KM !!! Oryginalny Lakier !!!, 2010, 163 KM, Benzyna
46 500 zł
Tarnów
(woj. małopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Niemieckie strony z autami - oferty z Niemiec
Pomimo tego, że w Polsce jest bardzo dużo samochodów na sprzedaż to w dalszym ciągu istnieje bardzo duże zainteresowanie niemieckimi serwisami ogłoszeniowymi.
Data publikacji: 2022-05-17
Umowa kupna - sprzedaży motocykla lub quada - gotowy wzór PDF i DOC
Zwykle wszyscy szukają umowy sprzedaży kiedy klient jest już u drzwi. Spieszy Ci się. Nie ma problemu. Znajdziesz u nas gotowy wzór umowy w PDF lub DOC (do edycji) do pobrania za darmo
Data publikacji: 2022-05-17
Koszt rejestracji motocykla i motoroweru 2022. Wniosek, opłaty, dokumenty
W Polsce nie wolno podróżować po drogach publicznych pojazdami bez rejestracji. Nie ma więc znaczenia czy kupujesz motor, samochód czy dowolny inny pojazd. Właściciel musi dopełnić formalności rejestr...
Data publikacji: 2022-05-17
TOP 10 🏆 Samochody elektryczne z największym zasięgiem
Elektryfikacja motoryzacji — hasło budzące sprzeciw entuzjastów konwencjonalnych silników oraz fascynację fanów nowoczesnych technologii. Nie ulega wątpliwości, że z roku na rok auta elektryczne zysku...
Data publikacji: 2022-05-13

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij