Co zrobić po sprzedaży samochodu w 2021 roku? Jest kilka formalności, o których musisz wiedzieć!


Sprzedany samochódZnalezienie nabywcy, spisanie umowy kupna-sprzedaży i oddanie kluczyków nowemu właścicielowi, to dopiero połowa drogi do sprzedaży samochodu zgodnie z obowiązującymi przepisami. Następnie sprzedawcę czeka załatwienie formalności – co i gdzie należy zgłosić? Czy czekają nas dodatkowe opłaty? Aktualne przepisy obowiązujące w 2021 roku objaśniamy w artykule. Poznaj obowiązki sprzedającego.


Wydział Komunikacji – zgłoszenie faktu zmiany właściciela pojazdu

Przerejestrowanie pojazdu to obowiązek nowego nabywcy, ale sprzedający powinien zgłosić fakt zbycia samochodu w Wydziale Komunikacji. Mamy na to 30 dni. Uwaga! Od 1 stycznia 2020 niedopełnienie obowiązku zawiadomienia o zbyciu pojazdu może skutkować mandatem. Zawiadomienie możesz złożyć osobiście (w urzędzie) lub listownie. Od niedawna istnieje też możliwość zawiadomienia o zbyciu poprzez ePUAP. Wystarczy, że posiadamy profil zaufany i możemy złożyć dokumenty bez wychodzenia z domu. Do zgłoszenia musimy dołączyć kopię dowodu sprzedaży (czyli umowę kupna sprzedaży sprzedaży pojazdu, umowę darowizny lub fakturę).

Już od od 4 czerwca 2021, w przypadku przerejestrowania samochodów używanych, będzie istniała możliwość pozostawienia starych tablic rejestracyjnych - tzn zniknie obowiązek ich wymiany. Będzie to możliwe nawet jeśli samochód był wcześniej zarejestrowany w innym wydziale komunikacji.

Ponadto pamiętajmy, że nowy właściciel, po zakupie, dostał od nas dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, więc może nim jeździć bez przerejestrowania (chyba, że auto nie jest ubezpieczone). Nawet jeżeli nabywca pojedzie nowym samochodem prosto do urzędu, aby pozałatwiać formalności, które na nim ciążą, to w czasie drogi może popełnić wykroczenie, za które dostanie karę bądź grzywnę, a spaść ona może na poprzedniego właściciela, jako że auto nie zostało przerejestrowane. Przedstawienie właściwym organom umowy sprzedaży załatwi sprawę, ale po co narażać się na wizyty na posterunku policji? Zbywamy auto – w pierwszej kolejności zgłośmy to w Wydziale Komunikacji.

Z tego samego powodu w umowie kupna - sprzedaży samochodu warto wpisywać datę oraz godzinę przekazania pojazdu. Wtedy nie będzie wątpliwości, kto dysponował autem o 17:05 pół roku temu.


Towarzystwo Ubezpieczeniowe – przepisanie polisy OC na nabywcę

Polisa OC jest przypisana do danego samochodu, a nie kierowcy, dlatego po zakupie przez nowego nabywcę, jest wciąż aktualna. Mamy 14 dni, by zgłosić fakt zbycia samochodu u ubezpieczyciela, aby uniknąć np. naliczenia kolejnej raty. Im szybciej zgłosimy, tym lepiej, ponieważ zobowiązania finansowe związane z polisą OC przejdą automatycznie na nowego właściciela.

Jeżeli polisa jest opłacona z góry na cały rok, to niestety, ale zainwestowane pieniądze tracimy. W tej chwili nie ma bowiem możliwości, aby starać się o odzyskanie nadpłaconych składek, z jednym wyjątkiem – jeżeli nowy właściciel samochodu zrezygnuje z danego ubezpieczenia i wypowie umowę, to wtedy można się starać o zwrot. Jeżeli jednak do tego czasu zdarzyłby się nabywcy wypadek bądź kolizja, które spowodowałyby wypłacenie odszkodowania, wówczas żadnych pieniędzy nie odzyskamy. Fakt zbycia samochodu wystarczy zgłosić przez Internet, wypełniając odpowiedni formularz.


Urząd Skarbowy – podatki, podatki…

Zapłata podatku dochodowego ciąży na osobach, które sprzedały samochód wcześniej niż 6 miesięcy po zakupie. Nie ma tutaj znaczenia czy auto sprzedaliśmy po tej samej cenie, co kupiliśmy, taniej czy drożej i tak musimy wykazać sprzedaż w deklaracji PIT. Jeżeli zostanie wykazana strata na sprzedaży, to nie zapłacimy podatku, jednak niezależnie od tego, powiadomienie o zbycia pojazdu obowiązuje sprzedawcę zawsze, jeśli sprzedał auto w okresie poniżej 6 miesięcy od zakupu.

Owe 6 miesięcy nie jest liczone od dnia, a od końca miesiąca, w którym dokonaliśmy zakupu. Rozliczamy się normalnie, do końca kwietnia następnego roku, wypełniając odpowiednie pole w PIT-37 bądź PIT-36. Na osoby, które chciałyby ukryć dochód ze sprzedaży samochodu, czekają wysokie grzywny. Dowiedz się więcej o tym jak opłacić podatek po sprzedaży samochodu.

Data publikacji: 2020-01-07, ostatnia zmiana: 2021-01-07

ZOBACZ OGŁOSZENIA

TOYOTA COROLLA VERSO 1.6B
12 200 zł
Malutkie
(woj. łódzkie)
FORD Tourneo Custom, 2020r.
183 800 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Volkswagen Passat 2016																														          150 KM
66 900 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
HYUNDAI Tucson, 2021r.
119 800 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Alfa Romeo Giulietta, 2020r. 5 lat gwarancji
87 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
FORD Tourneo Courier, 2020r. 1.5 TDCi 100KM !! Dostępny od ręki !!
78 300 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
IVECO STRALIS AS440S46, ​*460​*EURO 6​*AUTOMAT​*4X2​*KLIMA​*4
110 577 zł
Rybnik
(woj. śląskie)
NISSAN Juke, 2020r. 117KM 7DCT + P. Komfortowy GW. 5 LAT
82 330 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
KIA Sportage, 2021r. ZAMÓW ON-LINE
104 290 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Seat Alhambra 2017																														          184 KM
115 900 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
SUZUKI Vitara, 2021r. Zamów on- line.
92 500 zł
Bielsko-Biała
(woj. śląskie)
FIAT 500X, 2020r. Od ręki Zamów On line
87 490 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Klasyka i luksus motoryzacji - czemu nie mogą oprzeć się mężczyźni?
Mężczyźni, ale również dużą część kobiet, to fani motoryzacji. Cztery kółka czy dwa koła? Silnik benzynowy czy diesel? To nie ma większego znaczenia, jeśli chodzi o luksusowe modele pojazdów znanych w...
Data publikacji: 2021-03-02
Jakiej produkcji jest Renault? Czy to są trwałe i dobre samochody?
Odpowiedź na pytanie "Jakiej produkcji jest Renault?" jest odpowiedzią prostą, bo tego motoryzacyjnego giganta blisko sto lat temu założyli bracia Renault z Francji, czyli miłośnicy wyścigów. Natomias...
Data publikacji: 2021-02-23
Koło dwumasowe objawy awarii
Koło dwumasowe to jeden z podzespołów, który zyskał na popularności wraz z ze zwiększającą się mocą i wartością momentu napędowego w silnikach o stosunkowo niewielkiej pojemności skokowej. Na początku...
Data publikacji: 2021-02-23
Czujnik położenia wałka rozrządu - objawy awarii
Jednym z kluczowych podzespołów układu napędowego jest wałek rozrządu. Aby jego praca przebiegała właściwie, wałek rozrządu musi być podłączony do elementu kontrolującego. Jest nim czujnik położenia w...
Data publikacji: 2021-02-23

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij