Umowa kupna sprzedaży samochodu - gotowy wzór i najważniejsze informacje! Do pobrania PDF i DOC

Umowa sprzedaży samochodu - wzór PDF


Większość osób szuka, "na szybko", umowy sprzedaży pojazdu dopiero wtedy, gdy obok nich jest już zdecydowany do zakupu klient. Jeśli jesteś w takiej właśnie sytuacji to nie będziemy przedłużać tylko od razu zapraszamy Cię do pobrania gotowego wzoru w jednym z trzech formatów, które przygotowaliśmy (PDF, DOC i ODT). Aktualny wzór zawiera wszystkie informacje wymagane przez wydziały komunikacji w 2020 roku.

Dostępne pliki do pobrania

Umowa kupna sprzedaży samochodu PDF

(Plik gotowy do wydruku)

-----------------------------------------

Umowa kupna sprzedaży samochodu DOC

(Plik edytowalny np. w MS Word)

-----------------------------------------

Umowa kupna sprzedaży samochodu ODT

(Plik edytowalny np. w OpenOffice, LibreOffice)

-----------------------------------------

Zobacz ogłoszenia motoryzacyjne lub dodaj darmowe ogłoszenie


Jeśli jesteś już razem z Klientem, który chce dokonać zakupu - przeczytajcie przynajmniej następny akapit, by uniknąć podstawowych błędów przy podpisywaniu umowy. Jeśli dopiero przygotowujesz się do sprzedania samochodu zapoznaj się z całą treścią artykułu. Dowiesz się dzięki temu jakie rzeczy warto dodatkowo zawrzeć w umowie.

Najważniejsze uwagi do umowy sprzedaży samochodu

Kluczowe informacje, które musi zwierać umowa to dane Sprzedającego, Kupującego (czyli strony pomiędzy, którymi jest zawierana), przedmiot sprzedaży oraz cena. W przypadku samochodu poza marką, modelem i rokiem produkcji konieczne jest podanie numeru nadwozia (VIN) i numeru rejestracyjnego pojazdu (jeśli takowy posiada). Bez tych danych Urząd Komunikacji może nie chcieć zarejestrować samochodu. Honorowanym w urzędach dowodem zakupu jest również faktura lub rachunek wystawiony przez firmę na kupującego. W przypadku Faktury nie możemy jednak zawrzeć tylu ustaleń co w klasycznej umowie kupna-sprzedaży.

Jako kupujący pamiętaj o:

 • jeśli chcesz zweryfikować historię pojazdu wygeneruj wygeneruj szczegółowy raport na podstawie numery VIN
 • sprawdzeniu tożsamości właściciela - czy sprzedający i osoba widniejąca w dowodzie rejestracyjnym to ta sama osoba?
 • sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu - może warto wybrać się jeszcze do stacji diagnostycznej?
 • sprawdzeniu czy samochód ma aktualny przegląd i OC - bez tego nie możesz nim jechać!
 • weryfikacji autentyczności przebiegu - jeśli to możliwe uzyskaj pisemną deklarację sprzedającego i wpisz przebieg w opisie pojazdu.
 • sprawdzeniu historii wypadkowej - jeśli to możliwe uzyskaj pisemną deklarację sprzedającego o bezwypadkowości
 • zabraniu karty pojazdu od sprzedającego - bez karty pojazdu - jeśli była wydana - nie zarejestrujesz samochodu
 • pamiętaj, że po zakupie musisz przerejestrować pojazd w ciągu 30 dni oraz opłacić PCC3 w ciągu 14 dni


Jako sprzedający pamiętaj o:

 • sprawdzeniu tożsamości kupującego
 • wpisaniu daty i godziny przekazania pojazdu - nigdy nie wiadomo czy w drodze powrotnej Kupujący nie dostanie pamiątkowego zdjęcia z pobliskiego fotoradaru
 • wpisaniu znanych Ci usterek do umowy - chroni Cię to przed ewentualnymi roszczeniami
 • zrobieniu kopii opinii z przeglądu zakupowego - jeśli taki miał miejsce.
 • dopełnieniu formalności po sprzedaży samochodu


Czasem zdarza się, że któraś ze stron chce zaniżyć wartość pojazdu w umowie. Chce to zrobić zwykle w celu obniżenia kwoty podatku PPC-3 (jeśli prosi kupujący) lub w celu obniżenia podatku dochodowego lub VAT (gdy prośba wychodzi od strony sprzedającej). Nigdy nie zgadzaj się na takie praktyki. Pamiętaj, że jeśli cokolwiek okaże się nie tak, jak być powinno, to kwoty będące w umowie będą podstawą do ewentualnych roszczeń. Nie wspominając już o tym, że taki czyn jest niegodny z prawem.

Dodatkowe uwagi do umowy sprzedaży auta

Pamiętaj, że do umowy kupna sprzedaży samochodu dodatkowo możesz wpisać praktycznie wszytko co uważasz za istotne.

 • Sprzedajesz samochód uszkodzony? - zapisz tu w uwagach
 • Coś puka i stuka? - również to wpisz
 • Są do wymiany, klocki, tarcze czy amortyzatory? - również opisz to w uwagach
 • Wiesz, że samochód jest po wypadku i kupujący też wie? - dodaj to do uwag na temat auta
 • Z przebiegiem tak samo - jesteś pewien - zapiszcie, że sprzedający gwarantuje autentyczność przebiegu, jesteś 2-10 właścicielem pojazdu i nie możesz potwierdzić - zapisz, że nie potwierdzasz!
 • Jeśli Kupujący robił przegląd przedzakupowy - zapiszcie w nowym punkcie, że przegląd był robiony oraz w jakim warsztacie / stacji diagnostycznej.


Po podpisaniu dokumentu wielu rzeczy nie da się już cofnąć. Umowa sprzedaży pojazdu z jednej strony jest dokumentem wymaganym przez polskie prawo, bez którego nie zarejestrujemy samochodu - z drugie jest zabezpieczeniem dla Sprzedającego i Kupującego - o tym wiele osób zapomina. W razie ewentualnych problemów kwestie nieujęte w umowie będą rozstrzygane w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego.

Wzór umowy do pobrania

Jeśli chcesz dodać dodatkowe zapisy - pobierz wersję edytowalną umowy w formacie DOC / DOCX (MS Word) lub ODT (OpenOffice).

Jeśli nie chcesz wprowadzać większych zmian i wystarczy Ci dopisać kilka słów w uwagach na temat auta - wybierz umowę w wersji PDF - gotową do wydruku na jednej stronie.

Obowiązki, po podpisaniu umowy

Pomiataj, że po zakupie lub sprzedaży samochodu należy dopełnić odpowiednich formalności. Jako kupujący musisz koniecznie przerejestrować samochód w ciągu 30 dni od momentu, w którym została zawarta umowa kupna. Jeśli tego nie zrobisz możesz zapłacić karę od 200 do 1 000 zł. Zmiany przepisów w tym zakresie weszły w życie 01.01.2020 roku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zobacz jak zarejestrować samochód po zakupie.

Jako osoba sprzedająca musisz zgłosić zbycie auta do wydziału komunikacji w urzędzie pod który podlegasz. Można to zrobić osobiście lub listownie wypełniając druk. Zawiadomienie o zbyciu pojazdu możesz także złożyć internetowo poprzez ePUAP. Masz na to 30 dni od chwili sprzedaży pojazdu. Jeśli sprzedałeś samochód po 1 stycznia 2020 to w przypadku niedotrzymania terminu 30 dni możesz dostać mandat analogicznie jak nabywca, który nie zarejestruje auta.

Koniecznie powinieneś też zgłosić do ubezpieczalniani fakty sprzedaży pojazdu. Do wszystkich zgłoszeń będzie potrzebna Ci umowa lub jej kopia. Zobacz wszystkie formalności jakich powinieneś dopełnić po sprzedaży auta.

SPRZEDAJESZ SAMOCHÓD? Dodaj za darmo ogłoszenie na Sprzedawaczu!


Uwaga. Serwis Sprzedawacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki zastosowania powyższego wzoru umowy. Dołożyliśmy wszelkich starań, żeby uniknąć błędów, jednak ostatecznie to Ty, Użytkowniku, musisz wiedzieć co podpisujesz.

Zobacz również umowę darowizny samochodu, umowę kupna-sprzedaży motocykla oraz standardową umowę kupna - sprzedaży, jeśli chcesz sformalizować zakup czegoś innego niż pojazdu.

FAQ - najczęstsze pytania odnośnie umowy

✔ Co powinna zawierać umowa kupna sprzedaży auta?

W umowie powinny być zawarte dane sprzedającego, dane kupującego oraz szczegółowy opis przedmiotu sprzedaży (w tym numer nadwozia). Ponadto data i miejsce podpisania umowy oraz informacje o dacie przekazania oraz cenie sprzedaży. Wszystkie wymagane dane znajdziesz we wzorze umowy, który przygotowaliśmy. Wystarczy, że go pobierzesz i wydrukujesz.

✔ Co sprzedający musi przekazać kupującemu?

Poza samochodem sprzedający powinien przekazać kupującemu wszystkie komplety kluczy, dowód rejestracyjny (z aktualnym przeglądem), ubezpieczenie OC oraz kartę pojazdu (jeśli była wydana). Pamiętaj, że bez przeglądu i OC samochód może jechać tylko na lawecie.

✔ Na co zwrócić uwagę podpisując umowę kupna sprzedaży?

Najważniejsze by dokładnie zweryfikować dane stron umowy oraz szczegółowo opisać przedmiot sprzedaży. Pamiętaj również o zapisaniu wszystkich uwag dotyczących stanu technicznego pojazdu. Istotna również może być godzina przekazania pojazdu. Dlaczego? Zapoznaj się z całym artykułem, a nie będziesz mieć wątpliwości.

✔ Czy faktura VAT jest wystarczającym dowodem zakupu auta?

Tak, faktura VAT, jest wystarczająca by zarejestrować samochód. Jednak jeśli kupujesz pojazd używane lepiej dodatkowo podpisz również umowę i zawrzyj w niej informacje o stanie pojazdu i dodatkowych ustaleniach.

Zobacz samochody na sprzedaż

Data publikacji: 2019-10-07, ostatnia zmiana: 2020-06-04

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Mercedes A 180 W176 1.6 TURBO 122KM
71 900 zł
Mysłowice
(woj. śląskie)
Volkswagen Passat B8 1.8 TURBO 180KM 180KM
89 900 zł
Mysłowice
(woj. śląskie)
Chrysler 300C 3000 cm³, olej napędowy (diesel), Kombi
29 990 zł
Siemianowice Śląskie
(woj. śląskie)
Opel Insignia A 2.0 Turbo 163KM 163KM
59 900 zł
Mysłowice
(woj. śląskie)
Volkswagen Passat B8 2.0 BI TURBO 240KM
89 900 zł
Mysłowice
(woj. śląskie)
BMW 118 2000 cm³, olej napędowy (diesel), Hatchback
22 990 zł
Siemianowice Śląskie
(woj. śląskie)
Mercedes GLA 200 1.6 TURBO 156KM
102 900 zł
Mysłowice
(woj. śląskie)
Opel Insignia 2000 cm³, olej napędowy (diesel), Kombi
35 990 zł
Siemianowice Śląskie
(woj. śląskie)
Opel Insignia B 2.0 TURBO BENZYNA 260KM
117 900 zł
Mysłowice
(woj. śląskie)
Seat Ibiza IV 1.2 BENZYNA 90KM
35 900 zł
Mysłowice
(woj. śląskie)
Opel Astra 1700 cm³, olej napędowy (diesel), Kombi
26 990 zł
Siemianowice Śląskie
(woj. śląskie)
Ford Mondeo, 2.0 (130 KM) Diesel, 2004
3 500,00 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Giełda samochodowa Zielona Góra - aktualne informacje
W każdą niedzielę wczesnym rankiem rozpoczyna się giełda samochodowa w Zielonej Górze. Można tu znaleźć samochody osobowe, dostawcze, a także od czasu do czasu motocykle lub rowery. Zwykle wystawianyc...
Data publikacji: 2020-05-18
TOP 13 🏆 Jaki samochód do 30 tys wybrać? Poznaj nasze propozycje z segmentu C i D
Przymierzając się do zakupu samochodu za 30 tys zł jest już naprawdę w czym wybierać. Poniżej przyjrzymy się ciekawym propozycjom samochodów z klasy kompakt (segment C) oraz autom z segmentu D, czyli...
Data publikacji: 2020-05-05
Czy strój na motocykl chroni nasze ciało?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami polskiego prawa, każdy motocyklista oraz pasażer muszą podróżować motorem z założonym na głowę chroniącym kaskiem.
Data publikacji: 2020-04-24
Biopaliwa pierwszej generacji
Kilka lat temu mówiło się o tym, jak to produkcja biodiesla z olejów roślinnych ma wprowadzić rewolucję w polskim rolnictwie. Taka rewolucja póki co nie nastąpiła, ale temat biopaliw od czasu do czasu...
Data publikacji: 2020-04-14