Umowa kupna sprzedaży samochodu - gotowy wzór na rok 2021 i najważniejsze informacje!

Umowa sprzedaży samochodu - wzór PDF


Większość osób szuka, "na szybko", umowy sprzedaży pojazdu dopiero wtedy, gdy obok nich jest już zdecydowany do zakupu klient. Jeśli jesteś w takiej właśnie sytuacji to nie będziemy przedłużać tylko od razu zapraszamy Cię do pobrania gotowego wzoru w jednym z trzech formatów, które przygotowaliśmy (PDF, DOC i ODT). Aktualny wzór zawiera wszystkie informacje wymagane przez wydziały komunikacji w 2021 roku.

Pobierz sprawdzony wzór umowy


Umowa kupna sprzedaży samochodu - wzór PDF

(PDF - Plik gotowy do wydruku na A4)

-----------------------------------------

Umowa kupna sprzedaży samochodu - wzór DOC

(DOC - Plik edytowalny np. w MS Word)

-----------------------------------------

Umowa kupna sprzedaży samochodu - wzór ODT

(ODT - Plik edytowalny np. w OpenOffice, LibreOffice)

-----------------------------------------

Umowa kupna sprzedaży samochodu - współwłaściciel

(Przejdź do wzoru umowy dla dwóch sprzedających)

-----------------------------------------


Jeśli jesteś już razem z Klientem, który chce dokonać zakupu - przeczytajcie przynajmniej następny akapit, by uniknąć podstawowych błędów przy podpisywaniu umowy. Jeśli dopiero przygotowujesz się do sprzedania samochodu zapoznaj się z całą treścią artykułu. Dowiesz się dzięki temu jakie rzeczy warto dodatkowo zawrzeć w umowie.

Najważniejsze uwagi do umowy sprzedaży samochodu

Kluczowe informacje, które musi zwierać umowa to dane Sprzedającego, Kupującego (czyli strony pomiędzy, którymi jest zawierana), przedmiot sprzedaży oraz cena. W przypadku samochodu poza marką, modelem i rokiem produkcji konieczne jest podanie numeru nadwozia (VIN) i numeru rejestracyjnego pojazdu (jeśli takowy posiada). Bez tych danych Urząd Komunikacji może nie chcieć zarejestrować samochodu. Honorowanym w urzędach dowodem zakupu jest również faktura lub rachunek wystawiony przez firmę na kupującego. W przypadku Faktury nie możemy jednak zawrzeć tylu ustaleń, co w klasycznej umowie kupna-sprzedaży.

Jako kupujący pamiętaj o

 • sprawdzeniu tożsamości właściciela - czy sprzedający i osoba widniejąca w dowodzie rejestracyjnym to ta sama osoba?
 • sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu - może warto wybrać się jeszcze do stacji diagnostycznej?
 • sprawdzeniu czy samochód ma aktualny przegląd i OC - bez tego nie możesz nim jechać!
 • weryfikacji historii pojazdu - wygeneruj szczegółowy raport na podstawie numery VIN
 • weryfikacji autentyczności przebiegu - jeśli to możliwe uzyskaj pisemną deklarację sprzedającego i wpisz przebieg w opisie pojazdu.
 • sprawdzeniu historii wypadkowej - jeśli to możliwe uzyskaj pisemną deklarację sprzedającego o bezwypadkowości
 • zabraniu karty pojazdu od sprzedającego - bez karty pojazdu - jeśli była wydana - nie zarejestrujesz samochodu
 • pamiętaj o dopełnieniu kilku formalności po zakupie auta - przerejestrowanie, ubezpieczenie, odprowadzenie podatku PCC


SPRZEDAJESZ SAMOCHÓD? Dodaj za darmo ogłoszenie na Sprzedawaczu!

Jako sprzedający pamiętaj o

 • sprawdzeniu tożsamości kupującego
 • wpisaniu daty i godziny przekazania pojazdu - nigdy nie wiadomo czy w drodze powrotnej Kupujący nie dostanie pamiątkowego zdjęcia z pobliskiego fotoradaru
 • wpisaniu znanych Ci usterek do umowy - chroni Cię to przed ewentualnymi roszczeniami
 • zrobieniu kopii opinii z przeglądu zakupowego - jeśli taki miał miejsce.
 • dopełnieniu formalności po sprzedaży samochodu - W wydziela komunikacji i w ubezpieczalni
 • rozliczeniu podatku po sprzedaży samochodu - jeśli zbycie nastąpiło przed 6 miesiącem od zakupu

Na co szczególnie uważać?

Czasem zdarza się, że któraś ze stron chce zaniżyć wartość auta w umowie. Kontrahent chce to zrobić zwykle w celu obniżenia kwoty podatku PPC-3 (jeśli prosi kupujący) lub w celu obniżenia podatku dochodowego lub VAT (gdy prośba wychodzi od strony sprzedającej). Nigdy nie zgadzaj się na takie praktyki. Pamiętaj, że jeśli cokolwiek okaże się nie tak, jak być powinno, to kwoty będące w umowie będą podstawą do ewentualnych roszczeń. Nie wspominając już o tym, że taki czyn jest niezgodny z prawem.

Co wpisać w umowie w pole uwag dotyczących pojazdu ?

Pamiętaj, że do umowy kupna sprzedaży samochodu dodatkowo możesz wpisać praktycznie wszystko, co uważasz za istotne. Jeśli potrzebujesz więcej miejsca na uwagi pobierz plik edytowalny w formacie DOC / DOCX (MS Word) lub ODT i wpisz wszystko co jest istotne. Przeczytaj nasze propozycje i zobacz co jest istotne w Twoim przypadku:

 • Sprzedajesz samochód uszkodzony? - zapisz tu w uwagach
 • Coś puka i stuka? - również to wpisz
 • Wiesz, że są do wymiany amortyzatory, felgi, tłumik lub coś innego? - również opisz to w uwagach
 • Wiesz, że samochód jest po wypadku i kupujący też wie? - dodaj to do uwag na temat auta
 • Aktualny stan przebiegu (widoczny na liczniku), również wpisz w uwagach dotyczących pojazdu
 • Adnotacja o prawdziwość przebiegu - dodaj komentarz w uwagach. Jeśli sprzedający jest pewien - zapiszcie, że sprzedający gwarantuje autentyczność przebiegu, jesteś Sprzedający jest kolejnym właścicielem pojazdu i nie może potwierdzić - zapiszcie, że sprzedający nie gwarantuje wskazań licznika przebiegu
 • Jeśli Kupujący robił przegląd przedzakupowy - zapiszcie w nowym punkcie, że przegląd był robiony oraz w jakim warsztacie / stacji diagnostycznej.


Po podpisaniu dokumentu wielu rzeczy nie da się już cofnąć. Umowa sprzedaży pojazdu z jednej strony jest dokumentem wymaganym przez polskie prawo, bez którego nie zarejestrujemy samochodu - z drugiej jest zabezpieczeniem dla Sprzedającego i Kupującego - o tym wiele osób zapomina. W razie ewentualnych problemów kwestie nieujęte w umowie będą rozstrzygane w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego.

Istnieje jeszcze, co prawda, możliwość odstąpienia od umowy kupna samochodu (jeśli samochód posiada jakąś wadę, o której kupujący nie wiedział) ale podstawą i tak zawsze jest dobra umowa. Zadbajmy zatem, by znalazło się w niej jak najwięcej informacji opisujących faktyczny stan pojazdu.

Jaki rodzaj pliku wybrać?

Jeśli chcesz dodać dodatkowe zapisy - pobierz wersję edytowalną umowy w formacie DOC / DOCX (MS Word) lub ODT (OpenOffice).

Jeśli nie chcesz wprowadzać większych zmian i wystarczy Ci dopisać kilka słów w uwagach na temat auta - wybierz plik PDF. Przygotowana przez nas umowa kupna sprzedaży samochodu jest gotowa do wydruku na jednej stronie formatu A4.

Obowiązki, po podpisaniu umowy

Pamiętaj, że po zakupie lub sprzedaży samochodu należy dopełnić odpowiednich formalności. Jako kupujący musisz koniecznie przerejestrować samochód w ciągu 30 dni od momentu, w którym została zawarta umowa kupna. Jeśli tego nie zrobisz możesz zapłacić karę od 200 do 1 000 zł. Zmiany przepisów w tym zakresie weszły w życie pierwszego stycznia 2020 roku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zobacz jak zarejestrować samochód po zakupie. Ponadto jako kupujący powinieneś opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (zobacz jak wypełnić PCC-3) oraz zaktualizować dane na polisie OC lub kupić nową.

Już od od 4 czerwca 2021, w przypadku samochodów używanych, będzie istniała możliwość zarejestrowania samochodu na nowego właściciela bez konieczności wymiany tablic rejestracyjnych. Będzie to możliwe nawet jeśli samochód był wcześniej zarejestrowany w innym wydziale komunikacji.

Jako osoba sprzedająca musisz zgłosić zbycie auta do wydziału komunikacji w urzędzie pod który podlegasz. Można to zrobić osobiście lub listownie wypełniając druk. Zawiadomienie o zbyciu pojazdu możesz także złożyć internetowo poprzez ePUAP. Masz na to 30 dni od chwili sprzedaży. Jeśli sprzedałeś samochód po 1 stycznia 2020 to w przypadku niedotrzymania terminu 30 dni możesz dostać mandat analogicznie jak nabywca, który nie zarejestruje auta.

Koniecznie powinieneś też zgłosić do ubezpieczalniani fakt sprzedaży pojazdu. Do wszystkich zgłoszeń będzie potrzebna Ci umowa lub jej kopia. Zobacz wszystkie formalności jakich powinieneś dopełnić po sprzedaży auta.


Zobacz ogłoszenia motoryzacyjne lub dodaj darmowe ogłoszenie


Zaawansowana umowa skonstruowana przez prawnika

Jeśli masz wątpliwości dotyczące zapisów, które powinny znaleźć się w umowie lub kupujesz / sprzedajesz drogi samochód i chcesz mieć pewność, że wszystko zrobisz dobrze - zadaj pytanie prawnikowi z LEX NONSTOP. Poza odpowiedzią na pytanie dobry prawnik może przygotować dla Ciebie również dedykowany wzór umowy uwzględniający wszystko to, czego potrzebujesz.


Uwaga. Serwis Sprzedawacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki zastosowania powyższego wzoru umowy. Dołożyliśmy wszelkich starań, żeby uniknąć błędów, jednak ostatecznie to Ty, Użytkowniku, musisz wiedzieć co podpisujesz.

Zobacz również umowę darowizny samochodu, umowę kupna-sprzedaży motocykla oraz standardową umowę kupna - sprzedaży - jeśli chcesz sformalizować zakup czegoś innego niż samochód używany.

FAQ - najczęstsze pytania odnośnie umowy

✔ Co powinna zawierać umowa kupna sprzedaży auta?

W umowie powinny być zawarte dane sprzedającego, dane kupującego oraz szczegółowy opis przedmiotu sprzedaży (w tym numer nadwozia). Ponadto data i miejsce podpisania umowy oraz informacje o dacie przekazania oraz cenie sprzedaży. Wszystkie wymagane dane znajdziesz we wzorze umowy, który przygotowaliśmy. Wystarczy, że go pobierzesz i wydrukujesz.

✔ Co sprzedający musi przekazać kupującemu?

Poza samochodem sprzedający powinien przekazać kupującemu wszystkie komplety kluczy, dowód rejestracyjny (z aktualnym przeglądem), ubezpieczenie OC oraz kartę pojazdu (jeśli była wydana). Pamiętaj, że bez przeglądu i OC samochód może jechać tylko na lawecie.

✔ Na co zwrócić uwagę podpisując umowę kupna sprzedaży?

Najważniejsze by dokładnie zweryfikować dane stron umowy oraz szczegółowo opisać przedmiot sprzedaży. Pamiętaj również o zapisaniu wszystkich uwag dotyczących stanu technicznego pojazdu. Istotna również może być godzina przekazania pojazdu. Dlaczego? Zapoznaj się z całym artykułem, a nie będziesz mieć wątpliwości.

✔ Czy faktura VAT jest wystarczającym dowodem zakupu auta?

Tak, faktura VAT, jest wystarczająca by zarejestrować samochód. Jednak jeśli kupujesz pojazd używane lepiej dodatkowo podpisz również umowę i zawrzyj w niej informacje o stanie pojazdu i dodatkowych ustaleniach.

Zobacz samochody na sprzedaż

Data publikacji: 2021-03-11, ostatnia zmiana: 2021-04-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Toyota Yaris Verso '2002
5 700,00 zł
Międzyborów
(woj. mazowieckie)
Kia Stonic 1.2 84 KM 5MT|Wersja L + BL1 + CP1 +2TM |kolor: BSP |MY21
73 913 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
FORD Puma, 2021r. Puma 125 KM M6 mHEV
85 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
FORD Nowe Mondeo, 2020r. Wyprzedaż 2020r. Rabat ponad 40 000 zł!
129 500 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Volvo XC60 2019 prod. / 2019 1rej. SalonPL, VAT23%,D4 R-Design, BEZWYPADKOWY, rej04/2019, silnik2,0l
179 998 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Fiat Tipo Sedan 1.4 95 KM| wersja Pop | Biały Gelato | el.lusterka
52 890 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Ford Mondeo Ford Mondeo /krajowy/2.0 tdci
51 800 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Ford Transit
34 000 zł
Strzegom
(woj. dolnośląskie)
BMW M4 Cabrio Competition, 450 KM, DKG, Skóra Merino, Adaptacyjny LED, Harman Kardon, HUD, Navi, Sal
299 900 zł
Pruszków
(woj. mazowieckie)
Hyundai i30 1.4 CVVT (99KM), 2013
27 000 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Skoda Rapid 1.2 TSI (90KM), 2016
29 267 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Kia Rio FL MY21 1.0 MHEV 120 KM 7DCT | wersja limitowana L+BL1| Most Yellow
74 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Kartka na szybę sprzedam samochód. PDF - jak przygotować i czy warto ją nakleić?
W przypadku samochodów po dziś dzień warto skorzystać z jednej z najprostszych metod informowania o tym, że mamy coś do sprzedania. Kartka sprzedam auto naklejona na tylnych, bocznych szybach samochod...
Data publikacji: 2021-06-12
Czujnik położenia wałka rozrządu - objawy awarii
Jednym z kluczowych podzespołów układu napędowego jest wałek rozrządu. Aby jego praca przebiegała właściwie, wałek rozrządu musi być podłączony do elementu kontrolującego. Jest nim czujnik położenia w...
Data publikacji: 2021-05-25
Jak przekazać samochód w rodzinie - synowi, córce lub wnukom?
Często zdarza się, że rodzice lub dziadkowie wymieniając swój samochód chcieliby przekazać samochód młodszemu pokoleniu. Nie znaczy to, że zawsze mówimy to o darowiźnie. Niektórzy dziadkowie czy rodzi...
Data publikacji: 2021-05-15
Instalacja gazowa LPG - czy warto założyć, ile kosztuje i czy to się opłaca?
W związku z wysokimi cenami benzyny wiele osób poszukuje samochodów z zamontowaną instalacją gazową lub rozważa montaż LPG we własnym zakresie. W dalszej części artykułu postaram się odpowiedzieć na n...
Data publikacji: 2021-05-13

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij