Umowa kupna sprzedaży samochodu - gotowy wzór na rok 2022 i najważniejsze informacje!

Umowa sprzedaży samochodu - wzór PDF


Większość osób szuka, "na szybko", umowy sprzedaży pojazdu dopiero wtedy, gdy obok nich jest już gotowy do zakupu klient. Jeśli jesteś w takiej właśnie sytuacji to nie będziemy przedłużać tylko, od razu, zapraszamy Cię do pobrania gotowego wzoru w jednym z trzech formatów, które przygotowaliśmy (PDF, DOC i ODT). Aktualny wzór zawiera wszystkie informacje wymagane przez wydziały komunikacji w 2022 roku. Jeśli masz odrobinę czasu zapoznaj się z umówieniem przygotowanego przez nas wzoru umowy.

Pobierz sprawdzony wzór umowy


Umowa kupna sprzedaży samochodu - wzór PDF

(PDF - Plik gotowy do wydruku na A4)

-----------------------------------------

Umowa kupna sprzedaży samochodu - wzór DOC

(DOC - Plik edytowalny np. w MS Word)

-----------------------------------------

Umowa kupna sprzedaży samochodu - wzór ODT

(ODT - Plik edytowalny np. w OpenOffice, LibreOffice)

-----------------------------------------

Umowa kupna sprzedaży samochodu - współwłaściciel

(Przejdź do wzoru umowy dla dwóch sprzedających)

-----------------------------------------

Plik, który pobierasz jest aktualny. Weryfikowaliśmy wszystko na początku 2022 roku.

Jeśli jesteś już razem z Klientem, który chce dokonać zakupu - przeczytajcie przynajmniej następny akapit, by uniknąć podstawowych błędów przy podpisywaniu umowy. Jeśli dopiero przygotowujesz się do sprzedania samochodu zapoznaj się z całą treścią artykułu. Dowiesz się dzięki temu jakie rzeczy warto dodatkowo zawrzeć w umowie.

Najważniejsze uwagi do umowy sprzedaży samochodu

Kluczowe informacje, które musi zwierać umowa to:

 • dane Sprzedającego,
 • dane Kupującego
 • przedmiot sprzedaży - Uwaga! W przypadku samochodu w opisie przedmiotu sprzedaży poza marką, modelem i rokiem produkcji konieczne jest podanie numeru nadwozia (VIN) i numeru rejestracyjnego pojazdu (jeśli pojazd jest zarejestrowany). Bez tych danych Urząd Komunikacji może nie chcieć zarejestrować samochodu.
 • cena sprzedaży
 • data zawarcia umowy

Umowa kupna sprzedaży czy faktura od firmy?

Honorowanym w urzędach dowodem zakupu jest również faktura lub rachunek wystawiony przez firmę na kupującego. W przypadku faktury nie możemy jednak zawrzeć tylu ustaleń, co w klasycznej umowie kupna-sprzedaży. Jeśli kupujesz samochód używany od firmy dobrze jest poza fakturą spisać umowę kupna sprzedaży, która doprecyzuje dodatkowe ustalenia.

Jako kupujący pamiętaj o

 • sprawdzeniu tożsamości właściciela - czy sprzedający i osoba widniejąca w dowodzie rejestracyjnym to ta sama osoba?
 • sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu - może warto wybrać się jeszcze do stacji diagnostycznej?
 • sprawdzeniu czy samochód ma aktualny przegląd i OC - bez tego nie możesz nim jechać!
 • weryfikacji historii pojazdu - zobacz jak sprawdzić pojazd po numerze VIN
 • weryfikacji autentyczności przebiegu - jeśli to możliwe uzyskaj pisemną deklarację sprzedającego i wpisz przebieg w opisie pojazdu.
 • sprawdzeniu historii wypadkowej - jeśli to możliwe uzyskaj pisemną deklarację sprzedającego o bezwypadkowości
 • zabraniu karty pojazdu od sprzedającego - bez karty pojazdu - jeśli była wydana - nie zarejestrujesz samochodu
 • pamiętaj o dopełnieniu kilku formalności po zakupie auta - przerejestrowanie, ubezpieczenie, odprowadzenie podatku PCC

Jako sprzedający pamiętaj o

 • sprawdzeniu tożsamości kupującego
 • wpisaniu daty i godziny przekazania pojazdu - nigdy nie wiadomo czy w drodze powrotnej Kupujący nie dostanie pamiątkowego zdjęcia z pobliskiego fotoradaru
 • wpisaniu znanych Ci usterek do umowy - chroni Cię to przed ewentualnymi roszczeniami
 • zrobieniu kopii opinii z przeglądu zakupowego - jeśli taki miał miejsce.
 • dopełnieniu formalności po sprzedaży samochodu - W wydziela komunikacji i w ubezpieczalni
 • rozliczeniu podatku po sprzedaży samochodu - jeśli zbycie nastąpiło przed 6 miesiącem od zakupu

Na co szczególnie uważać?

Czasem zdarza się, że któraś ze stron chce zaniżyć wartość auta w umowie. Kontrahent chce to zrobić zwykle w celu obniżenia kwoty podatku PPC-3 (jeśli prosi kupujący) lub w celu obniżenia podatku dochodowego lub VAT (gdy prośba wychodzi od strony sprzedającej). Nigdy nie zgadzaj się na takie praktyki. Pamiętaj, że jeśli cokolwiek okaże się nie tak, jak być powinno, to kwoty będące w umowie będą podstawą do ewentualnych roszczeń. Nie wspominając już o tym, że taki czyn jest niezgodny z prawem.

Co wpisać w umowie w pole uwag dotyczących pojazdu ?

Pamiętaj, że do umowy kupna sprzedaży samochodu dodatkowo możesz wpisać praktycznie wszystko, co uważasz za istotne. Jeśli potrzebujesz więcej miejsca na uwagi pobierz plik edytowalny w formacie DOC / DOCX (MS Word) lub ODT i wpisz wszystko co jest istotne. Przeczytaj nasze propozycje i zobacz co jest istotne w Twoim przypadku:

 • Sprzedajesz samochód uszkodzony? - zapisz tu w uwagach
 • Coś puka i stuka? - również to wpisz
 • Wiesz, że są do wymiany amortyzatory, felgi, tłumik lub coś innego? - również opisz to w uwagach
 • Wiesz, że samochód jest po wypadku i kupujący też wie? - dodaj to do uwag na temat auta
 • Aktualny stan przebiegu (widoczny na liczniku), również wpisz w uwagach dotyczących pojazdu
 • Adnotacja o prawdziwość przebiegu - dodaj komentarz w uwagach. Jeśli sprzedający jest pewien - zapiszcie, że sprzedający gwarantuje autentyczność przebiegu, jesteś Sprzedający jest kolejnym właścicielem pojazdu i nie może potwierdzić - zapiszcie, że sprzedający nie gwarantuje wskazań licznika przebiegu
 • Jeśli Kupujący robił przegląd przedzakupowy - zapiszcie w nowym punkcie, że przegląd był robiony oraz w jakim warsztacie / stacji diagnostycznej.


Po podpisaniu dokumentu wielu rzeczy nie da się już cofnąć. Umowa sprzedaży pojazdu z jednej strony jest dokumentem wymaganym przez polskie prawo, bez którego nie zarejestrujemy samochodu - z drugiej jest zabezpieczeniem dla Sprzedającego i Kupującego - o tym wiele osób zapomina. W razie ewentualnych problemów kwestie nieujęte w umowie będą rozstrzygane w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego.

Istnieje jeszcze, co prawda, możliwość odstąpienia od umowy kupna samochodu (jeśli samochód posiada jakąś wadę, o której kupujący nie wiedział) ale podstawą i tak zawsze jest dobra umowa. Zadbajmy zatem, by znalazło się w niej jak najwięcej informacji opisujących faktyczny stan pojazdu.

Jaki rodzaj pliku wybrać?

Jeśli chcesz dodać dodatkowe zapisy - pobierz wersję edytowalną umowy w formacie DOC / DOCX (MS Word) lub ODT (OpenOffice).

Jeśli nie chcesz wprowadzać większych zmian i wystarczy Ci dopisać kilka słów w uwagach na temat auta - wybierz plik PDF. Przygotowana przez nas umowa kupna sprzedaży samochodu jest gotowa do wydruku na jednej stronie formatu A4.

Obowiązki, po podpisaniu umowy

Pamiętaj, że po zakupie lub sprzedaży samochodu należy dopełnić odpowiednich formalności.

Jako kupujący musisz koniecznie przerejestrować samochód w ciągu 30 dni od momentu, w którym została zawarta umowa kupna. Jeśli tego nie zrobisz możesz zapłacić karę od 200 do 1 000 zł. Zmiany przepisów w tym zakresie weszły w życie pierwszego stycznia 2020 roku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zobacz jak zarejestrować samochód po zakupie. Ponadto jako kupujący powinieneś opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (zobacz jak wypełnić PCC-3) oraz zaktualizować dane na polisie OC lub kupić nową.

Jako osoba sprzedająca musisz zgłosić zbycie auta do wydziału komunikacji w urzędzie pod który podlegasz. Można to zrobić osobiście lub listownie wypełniając druk. Zawiadomienie o zbyciu pojazdu możesz także złożyć internetowo poprzez ePUAP. W przypadku niedotrzymania terminu 30 dni możesz dostać mandat analogicznie jak nabywca, który nie zarejestruje auta.

Koniecznie powinieneś też zgłosić do ubezpieczalniani fakt sprzedaży pojazdu. Do wszystkich zgłoszeń będzie potrzebna Ci umowa lub jej kopia. Zobacz wszystkie formalności jakich powinieneś dopełnić po sprzedaży auta.


Zobacz ogłoszenia motoryzacyjne lub dodaj darmowe ogłoszenie


Uwaga. Serwis Sprzedawacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki zastosowania powyższego wzoru umowy. Dołożyliśmy wszelkich starań, żeby uniknąć błędów, jednak ostatecznie to Ty, Użytkowniku, musisz wiedzieć co podpisujesz.

Zobacz również umowę darowizny samochodu, umowę kupna-sprzedaży motocykla oraz standardową umowę kupna - sprzedaży - jeśli chcesz sformalizować zakup czegoś innego niż samochód używany.

FAQ - najczęstsze pytania odnośnie umowy

✔ Co powinna zawierać umowa kupna sprzedaży auta?

W umowie powinny być zawarte dane sprzedającego, dane kupującego oraz szczegółowy opis przedmiotu sprzedaży (w tym numer nadwozia). Ponadto data i miejsce podpisania umowy oraz informacje o dacie przekazania oraz cenie sprzedaży. Wszystkie wymagane dane znajdziesz we wzorze umowy, który przygotowaliśmy. Wystarczy, że go pobierzesz i wydrukujesz.

✔ Co sprzedający musi przekazać kupującemu?

Poza samochodem sprzedający powinien przekazać kupującemu wszystkie komplety kluczy, dowód rejestracyjny (z aktualnym przeglądem), ubezpieczenie OC oraz kartę pojazdu (jeśli była wydana). Pamiętaj, że bez przeglądu i OC samochód może jechać tylko na lawecie.

✔ Na co zwrócić uwagę podpisując umowę kupna sprzedaży?

Najważniejsze by dokładnie zweryfikować dane stron umowy oraz szczegółowo opisać przedmiot sprzedaży. Pamiętaj również o zapisaniu wszystkich uwag dotyczących stanu technicznego pojazdu. Istotna również może być godzina przekazania pojazdu. Dlaczego? Zapoznaj się z całym artykułem, a nie będziesz mieć wątpliwości.

✔ Czy faktura VAT jest wystarczającym dowodem zakupu auta?

Tak, faktura VAT, jest wystarczająca by zarejestrować samochód. Jednak jeśli kupujesz pojazd używane lepiej dodatkowo podpisz również umowę i zawrzyj w niej informacje o stanie pojazdu i dodatkowych ustaleniach.

Zobacz samochody na sprzedaż

Data publikacji: 2022-03-05, ostatnia zmiana: 2022-05-24

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Toyota Auris, 1.6 Classic Plus FV23% / serwis aso / gwarancja
79 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Renault Clio 0.9 TCe (90KM), 2017
43 500 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
NISSAN TownSTAR, 2022r. N-Connecta + Drewniana podłoga + ściany
88 461 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Toyota Corolla 1.3 Dual VVT-i (99KM), 2017
58 000 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Toyota Corolla 1.2 Turbo (116KM), 2019
73 000 zł
Zabrze
(woj. śląskie)
Mazda 5 2.0 CD (110KM), 2010
23 000 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Lancia Phedra 2.2 JTD (170KM), 2007
15 000 zł
Zabrze
(woj. śląskie)
Alfa Romeo MiTo 1.4 MultiAir (105KM), 2011
22 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Ford Smax 4×4, 2018r., Diesel, 190KM
95 000 zł
Rabka-Zdrój
(woj. małopolskie)
NISSAN Leaf, 2022r. 39 kWh Acenta Dopłaty do elektryków Mój Elektryk
134 900 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Toyota Corolla 1.4 D-4D (90KM), 2011
29 500 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Volvo V40 2.0 D3 (150KM), 2017
60 500 zł
Łódź
(woj. łódzkie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Leasing samochodu osobowego - poznaj koszty takiego rozwiązania
Wyposażenie firmowej floty samochodowej wiąże się z dużymi kosztami. Nie każdy przedsiębiorca może pozwolić sobie na taki wydatek bez nadszarpnięcia budżetu firmy. Z pomocą wychodzą firmy leasingowe,...
Data publikacji: 2022-06-23
Marka Hyundai - krótka historia i kluczowe informacje
Spośród azjatyckich marek samochodowych na uwagę zasługuje nie tylko firmy japońskie. Podobną drogę do producentów z Kraju Kwitnącej Wisły przeszły firmy koreańskie. W obu przypadkach popularność na g...
Data publikacji: 2022-06-16
Marka Audi - krótka historia i kluczowe informacje
Historia nazwy Audi sięga 1909 roku i przez lata przechodziła wiele burzliwych zmian, związanych między innymi z założycielem – Augustem Horchem – wyrzuconym ze swojej pierwszej firmy, założonej w 189...
Data publikacji: 2022-06-16
Marka Toyota - krótka historia i kluczowe informacje
Pierwsza wzmianka o marce Toyota pochodzi z początku XX w. W 1918 r. Sakichi Toyoda założył swoją pierwszą firmę pod nazwą Toyota Spinning and WeavingCo. Marzeniem przedsiębiorcy było jednak skierowan...
Data publikacji: 2022-06-16

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij