Umowa kupna sprzedaży samochodu - gotowy wzór na rok 2022/2023 i najważniejsze informacje!

Umowa sprzedaży samochodu - wzór PDF

Większość osób szuka, "na szybko", umowy sprzedaży pojazdu dopiero wtedy, gdy obok nich jest już gotowy do zakupu klient. Jeśli jesteś w takiej właśnie sytuacji to nie będziemy przedłużać tylko, od razu, zapraszamy Cię do pobrania gotowego wzoru w jednym z trzech formatów, które przygotowaliśmy (PDF, DOC i ODT). Aktualny wzór zawiera wszystkie informacje wymagane przez wydziały komunikacji n a koniec 2022 roku. Jeśli masz odrobinę czasu zapoznaj się z umówieniem przygotowanego przez nas wzoru umowy.

Pobierz sprawdzony wzór umowy

Umowa kupna sprzedaży samochodu - wzór PDF

(PDF - Plik gotowy do wydruku na A4)

-----------------------------------------

Umowa kupna sprzedaży samochodu - wzór DOC

(DOC - Plik edytowalny np. w MS Word)

-----------------------------------------

Umowa kupna sprzedaży samochodu - wzór ODT

(ODT - Plik edytowalny np. w OpenOffice, LibreOffice)

-----------------------------------------

Umowa kupna sprzedaży samochodu - współwłaściciel

(Przejdź do wzoru umowy dla dwóch sprzedających)

-----------------------------------------

Plik, który pobierasz jest aktualny. Weryfikowaliśmy wszystko na w grudniu 2022 roku.

Umowa kupna sprzedaży czy faktura przy zakupie auta od firmy?

Teoretycznie dla urzędu nie ma to znaczenia. Honorowanym dowodem zakupu poza umową jest również faktura lub rachunek wystawiony przez firmę na kupującego. W przypadku faktury czy rachunku nie możemy jednak zawrzeć tylu ustaleń, co w klasycznej umowie kupna-sprzedaży. Jeśli kupujesz samochód używany od firmy dobrze jest poza fakturą spisać umowę kupna sprzedaży, która doprecyzuje dodatkowe ustalenia.

Najważniejsze uwagi do umowy sprzedaży samochodu

Jeśli jesteś już razem z Klientem, który chce dokonać zakupu - przeczytaj przynajmniej ten akapit, by uniknąć podstawowych błędów przy podpisywaniu umowy. Jeśli dopiero przygotowujesz się do sprzedania samochodu zapoznaj się z całą treścią artykułu. Dowiesz się dzięki temu jakie rzeczy warto dodatkowo zawrzeć w umowie.

Kluczowe informacje, które musi zwierać umowa to:

  • dane Sprzedającego,
  • dane Kupującego
  • przedmiot sprzedaży - Uwaga! W przypadku samochodu w opisie przedmiotu sprzedaży poza marką, modelem i rokiem produkcji konieczne jest podanie numeru nadwozia (VIN) i numeru rejestracyjnego pojazdu (jeśli pojazd jest zarejestrowany). Bez tych danych Urząd Komunikacji może nie chcieć zarejestrować samochodu.
  • cena sprzedaży
  • data zawarcia umowy

O czym powinien pamiętać kupujący przed podpisaniem umowy?

  • sprawdzenie tożsamości właściciela - czy sprzedający i osoba widniejąca w dowodzie rejestracyjnym to ta sama osoba?
  • sprawdzenie stanu technicznego pojazdu - może warto wybrać się jeszcze do stacji diagnostycznej?
  • sprawdzenie czy samochód ma aktualny przegląd i OC - bez tego nie możesz nim jechać!
  • weryfikacja historii pojazdu - zobacz jak sprawdzić pojazd po numerze VIN
  • weryfikacja autentyczności przebiegu - jeśli to możliwe uzyskaj pisemną deklarację sprzedającego i wpisz przebieg w opisie pojazdu.
  • sprawdzenie historii wypadkowej - jeśli to możliwe uzyskaj pisemną deklarację sprzedającego o bezwypadkowości
  • zabranie karty pojazdu od sprzedającego - bez karty pojazdu - jeśli była wydana - nie zarejestrujesz samochodu
  • dopełnienie kilku formalności po zakupie auta - np. przerejestrowanie auta czy odprowadzenie podatku PCC

O czym powinien pamiętać sprzedający przed podpisaniem umowy?

  • sprawdzenie tożsamości kupującego
  • wpisanie daty i godziny przekazania pojazdu - nigdy nie wiadomo czy w drodze powrotnej Kupujący nie dostanie mandatu z pobliskiego fotoradaru
  • wpisanie znanych Ci usterek do umowy - chroni Cię to przed ewentualnymi roszczeniami ze strony Kupującego
  • zrobienie kopii opinii z przeglądu zakupowego - jeśli taki miał miejsce.
  • dopełnienie formalności po sprzedaży samochodu - W wydziela komunikacji i w ubezpieczalni
  • rozliczenie podatku po sprzedaży samochodu - jeśli zbycie nastąpiło przed 6 miesiącem od zakupu

Na co szczególnie uważać podpisując umowę?

Czasem zdarza się, że któraś ze stron chce zaniżyć wartość auta w umowie. Kontrahent chce to zrobić zwykle w celu obniżenia kwoty podatku PPC-3 (jeśli prosi kupujący) lub w celu obniżenia podatku dochodowego lub VAT (gdy prośba wychodzi od strony sprzedającej). Nigdy nie zgadzaj się na takie praktyki. Pamiętaj, że jeśli cokolwiek okaże się nie tak, jak być powinno, to kwota będąca w umowie będzie podstawą do ewentualnych roszczeń. Nie wspominając już o tym, że taki czyn jest niezgodny z prawem.

Co wpisać w umowie w polu uwag dotyczących pojazdu ?

Pamiętaj, że do umowy kupna sprzedaży samochodu dodatkowo możesz wpisać wszystko, co uważasz za istotne. Jeśli potrzebujesz więcej miejsca na uwagi pobierz plik edytowalny w formacie DOC / DOCX (MS Word) lub ODT i wpisz wszystko co jest ważne. Przeczytaj nasze propozycje i zobacz co jest istotne w Twoim przypadku:

  • Sprzedajesz samochód uszkodzony? - zapisz tu w uwagach
  • Coś puka i stuka? - również to wpisz
  • Wiesz, że są do wymiany amortyzatory, felgi, tłumik lub coś innego? - również opisz to w uwagach
  • Wiesz, że samochód jest po wypadku i kupujący też wie? - dodaj to do uwag na temat auta
  • Aktualny stan przebiegu (widoczny na liczniku), również wpisz w uwagach dotyczących pojazdu
  • Adnotacja o prawdziwość przebiegu - dodaj komentarz w uwagach. Jeśli sprzedający jest pewien - zapiszcie, że sprzedający gwarantuje autentyczność przebiegu, jesteś Sprzedający jest kolejnym właścicielem pojazdu i nie może potwierdzić - zapiszcie, że sprzedający nie gwarantuje wskazań licznika przebiegu
  • Jeśli Kupujący robił przegląd przedzakupowy - zapiszcie w nowym punkcie, że przegląd był robiony oraz w jakim warsztacie / stacji diagnostycznej.


Po podpisaniu dokumentu wielu rzeczy nie da się już cofnąć. Umowa sprzedaży pojazdu z jednej strony jest dokumentem wymaganym przez polskie prawo, bez którego nie zarejestrujemy samochodu - z drugiej jest zabezpieczeniem dla Sprzedającego i Kupującego - o tym wiele osób zapomina. W razie ewentualnych problemów kwestie nieujęte w umowie będą rozstrzygane w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego.

Istnieje jeszcze, co prawda, możliwość odstąpienia od umowy kupna samochodu (jeśli samochód posiada jakąś wadę, o której kupujący nie wiedział), ale podstawą i tak zawsze jest dobra umowa. Zadbajmy zatem, by znalazło się w niej jak najwięcej informacji opisujących faktyczny stan pojazdu.

Jaki rodzaj pliku z wzorem dokumentu pobrać?

Jeśli chcesz dodać dodatkowe zapisy - pobierz wersję edytowalną umowy w formacie DOC / DOCX (MS Word) lub ODT (OpenOffice).

Jeśli nie chcesz wprowadzać większych zmian i wystarczy Ci dopisać kilka słów w uwagach na temat auta - wybierz plik PDF. Przygotowana przez nas umowa kupna sprzedaży samochodu jest gotowa do wydruku na jednej stronie formatu A4.

Co należy zrobić po podpisaniu umowy kupna sprzedaży?

Pamiętaj, że po zakupie lub sprzedaży samochodu należy dopełnić odpowiednich formalności. Za niewykonanie w terminie niektórych z nich można spodziewać dotkliwej kary. Zobacz o czym musisz pamiętać!

Obowiązki kupującego

Jako kupujący musisz koniecznie przerejestrować samochód w ciągu 30 dni od momentu, w którym została zawarta umowa kupna. Jeśli tego nie zrobisz możesz zapłacić karę od 200 do 1 000 zł. Zmiany przepisów w tym zakresie weszły w życie pierwszego stycznia 2020 roku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zobacz jak zarejestrować samochód po zakupie. Ponadto jako kupujący powinieneś opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (zobacz jak wypełnić PCC-3) oraz zaktualizować dane na polisie OC lub kupić nową.

Obowiązki sprzedającego

Jako osoba sprzedająca musisz zgłosić zbycie auta do wydziału komunikacji w urzędzie pod który podlegasz. Można to zrobić osobiście lub listownie wypełniając druk. Zawiadomienie o zbyciu pojazdu możesz także złożyć internetowo poprzez ePUAP. W przypadku niedotrzymania terminu 30 dni możesz dostać mandat analogicznie jak nabywca, który nie zarejestruje auta.

Koniecznie powinieneś też zgłosić do ubezpieczalniani fakt sprzedaży pojazdu. Do wszystkich zgłoszeń będzie potrzebna Ci umowa lub jej kopia. Zobacz wszystkie formalności jakich powinieneś dopełnić po sprzedaży auta.


Zobacz ogłoszenia motoryzacyjne lub dodaj darmowe ogłoszenie


Uwaga. Serwis Sprzedawacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki zastosowania powyższego wzoru umowy. Dołożyliśmy wszelkich starań, żeby uniknąć błędów, jednak ostatecznie to Ty, Użytkowniku, musisz wiedzieć co podpisujesz.

Zobacz również umowę darowizny samochodu, umowę kupna-sprzedaży motocykla oraz standardową umowę kupna - sprzedaży - jeśli chcesz sformalizować zakup czegoś innego niż samochód używany.

FAQ - najczęstsze pytania odnośnie umowy

✔ Co powinna zawierać umowa kupna sprzedaży auta?

W umowie powinny być zawarte dane sprzedającego, dane kupującego oraz szczegółowy opis przedmiotu sprzedaży (w tym numer nadwozia). Ponadto data i miejsce podpisania umowy oraz informacje o dacie przekazania oraz cenie sprzedaży. Wszystkie wymagane dane znajdziesz we wzorze umowy, który przygotowaliśmy. Wystarczy, że go pobierzesz i wydrukujesz.

✔ Co sprzedający musi przekazać kupującemu?

Poza samochodem sprzedający powinien przekazać kupującemu wszystkie komplety kluczy, dowód rejestracyjny (z aktualnym przeglądem), ubezpieczenie OC oraz kartę pojazdu (jeśli była wydana). Pamiętaj, że bez przeglądu i OC samochód może jechać tylko na lawecie.

✔ Na co zwrócić uwagę podpisując umowę kupna sprzedaży?

Najważniejsze by dokładnie zweryfikować dane stron umowy oraz szczegółowo opisać przedmiot sprzedaży. Pamiętaj również o zapisaniu wszystkich uwag dotyczących stanu technicznego pojazdu. Istotna również może być godzina przekazania pojazdu. Dlaczego? Zapoznaj się z całym artykułem, a nie będziesz mieć wątpliwości.

✔ Czy faktura VAT jest wystarczającym dowodem zakupu auta?

Tak, faktura VAT, jest wystarczająca by zarejestrować samochód. Jednak jeśli kupujesz pojazd używane lepiej dodatkowo podpisz również umowę i zawrzyj w niej informacje o stanie pojazdu i dodatkowych ustaleniach.

Zobacz samochody na sprzedaż

Data publikacji: 2022-03-05, ostatnia zmiana: 2022-12-06

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Hyundai i30 1.4 T-GDI (140KM), 2019
61 787 zł
Koszalin
(woj. zachodniopomorskie)
Nissan Qashqai 1.5 dCi (106KM), 2010
26 999 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Audi A6 2.0 TDI (190KM), 2017
117 999 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Opel Astra 1.4 T (150KM), 2018
59 999 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Suzuki SX4 S-Cross 1.6 VVT AllGrip (120KM), 2013
57 999 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Kia Sportage 1.6 GDI (132KM), 2016
68 999 zł
Zamość
(woj. lubelskie)
Renault Megane 1.6 16V (110KM), 2012
27 999 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Kia Optima 2019 - 1999 cm3 Benzyna (163 KM) - sedan
79 900 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Skoda Fabia 1.2 TSI (90KM), 2016
23 499 zł
Kędzierzyn-Koźle
(woj. opolskie)
Ford Grand C-MAX 2017 - 1997 cm3 Diesel (150 KM) - minivan
52 900 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Mazda CX-3 2.0 Skyactiv-G (120KM), 2016
67 999 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Fiat Tipo 1.4 16V (95KM), 2020
40 649 zł
Kraków
(woj. małopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Rola olejów w działaniu maszyn - jak wybrać dobry olej silnikowy, przekładniowy, hydrauliczny?
Tak samo jak człowiek potrzebuje odpowiedniego nawodnienia, aby dobrze funkcjonować, tak samo każda maszyna tj. samochód osobowy, ciężarowy, dostawczy, ciągnik czy maszyna rolnicza, musi być zaopatrzo...
Data publikacji: 2023-05-22
Opony letnie - jak wybrać najlepszy model dla swojego samochodu
Opony letnie to element samochodu, na którym nie warto oszczędzać. To one odpowiadają za bezpieczeństwo na drodze zarówno w suchych, jak i mokrych warunkach, przyczepność oraz komfort jazdy. Wybór odp...
Data publikacji: 2023-05-12
Kupowanie opon - porady i wskazówki
Wybór opon samochodowych wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza dla kierowców początkujących lub tzw. niedzielnych. Opona nie jest tylko gumowym owalem bez większego znaczenia. Jej funkcje...
Data publikacji: 2023-04-03
Długoterminowy wynajem samochodu - co warto wiedzieć?
Ceny samochodów ciągle wzrastają w górę - przez to wiele osób nie może pozwolić sobie na zakup auta. W tym przypadku warto skorzystać z długoterminowego wynajmu samochodu.
Data publikacji: 2023-03-13