Umowa kupna sprzedaży samochodu - gotowy wzór na rok 2024!

Umowa sprzedaży samochodu - wzór PDF

Większość osób szuka, "na szybko", umowy sprzedaży pojazdu dopiero wtedy, gdy obok nich jest już klient gotowy do zakupu samochodu. Jeśli jesteś w takiej właśnie sytuacji to nie będziemy przedłużać tylko, od razu, zapraszamy Cię do pobrania gotowego wzoru w jednym z trzech formatów, które przygotowaliśmy (PDF, DOC i ODT). Aktualny wzór zawiera wszystkie informacje wymagane przez wydziały komunikacji w 2024 roku. Jeśli masz odrobinę czasu zapoznaj się z umówieniem przygotowanego przez nas wzoru umowy - znajdziesz w nim wszystkie najważniejsze informacje.

Pobierz bezpłatny wzór umowy

Umowa kupna sprzedaży samochodu - wzór PDF

(PDF - Plik gotowy do wydruku na A4)

-----------------------------------------

Umowa kupna sprzedaży samochodu - wzór DOC

(DOC - Plik edytowalny np. w MS Word)

-----------------------------------------

Umowa kupna sprzedaży samochodu - wzór ODT

(ODT - Plik edytowalny np. w OpenOffice, LibreOffice)

-----------------------------------------

Umowa kupna sprzedaży samochodu - współwłaściciel

(Przejdź do wzoru umowy dla dwóch sprzedających)

-----------------------------------------

Plik, który pobierasz jest aktualny. Weryfikowaliśmy wszystko na początku 2024 roku.


Umowa kupna sprzedaży czy faktura przy zakupie auta od firmy?

Teoretycznie dla urzędu nie ma to znaczenia. Honorowanym dowodem zakupu poza umową jest również faktura lub rachunek wystawiony przez firmę na kupującego. W przypadku faktury czy rachunku nie możemy jednak zawrzeć tylu ustaleń, co w klasycznej umowie kupna-sprzedaży. Jeśli kupujesz samochód używany od firmy dobrze jest poza fakturą spisać umowę kupna sprzedaży, która doprecyzuje dodatkowe ustalenia.

Najważniejsze uwagi do umowy sprzedaży samochodu

Jeśli jesteś już razem z Klientem, który chce dokonać zakupu - przeczytaj przynajmniej ten akapit, by uniknąć podstawowych błędów przy podpisywaniu umowy. Jeśli dopiero przygotowujesz się do sprzedania samochodu zapoznaj się z całą treścią artykułu. Dowiesz się dzięki temu jakie rzeczy warto dodatkowo zawrzeć w umowie.

Kluczowe informacje, które musi zwierać umowa sprzedaży pojazdu to:

  • dane Sprzedającego,
  • dane Kupującego
  • przedmiot sprzedaży - Uwaga! W przypadku samochodu w opisie przedmiotu sprzedaży poza marką, modelem i rokiem produkcji konieczne jest podanie numeru nadwozia (VIN) i numeru rejestracyjnego pojazdu (jeśli pojazd jest zarejestrowany). Bez tych danych Urząd Komunikacji może nie chcieć zarejestrować samochodu.
  • cena sprzedaży
  • data zawarcia umowy

O czym powinien pamiętać kupujący przed podpisaniem umowy?

  • sprawdzenie tożsamości właściciela - czy sprzedający i osoba widniejąca w dowodzie rejestracyjnym to ta sama osoba?
  • sprawdzenie stanu technicznego pojazdu - może warto wybrać się jeszcze do stacji diagnostycznej?
  • sprawdzenie czy samochód ma aktualny przegląd i OC - bez tego nie możesz nim jechać!
  • weryfikacja historii pojazdu - zobacz jak sprawdzić pojazd po numerze VIN
  • weryfikacja autentyczności przebiegu - jeśli to możliwe uzyskaj pisemną deklarację sprzedającego i wpisz przebieg w opisie pojazdu.
  • sprawdzenie historii wypadkowej - jeśli to możliwe uzyskaj pisemną deklarację sprzedającego o bezwypadkowości
  • zabranie karty pojazdu od sprzedającego - bez karty pojazdu - jeśli była wydana - nie zarejestrujesz samochodu
  • dopełnienie kilku formalności po zakupie auta - np. przerejestrowanie auta czy odprowadzenie podatku PCC

O czym powinien pamiętać sprzedający przed podpisaniem umowy?

  • sprawdzenie tożsamości kupującego
  • wpisanie daty i godziny przekazania pojazdu - nigdy nie wiadomo czy w drodze powrotnej Kupujący nie dostanie mandatu z pobliskiego fotoradaru
  • wpisanie znanych Ci usterek do umowy - chroni Cię to przed ewentualnymi roszczeniami ze strony Kupującego
  • zrobienie kopii opinii z przeglądu zakupowego - jeśli taki miał miejsce.
  • dopełnienie formalności po sprzedaży samochodu - w wydziela komunikacji i w ubezpieczalni
  • rozliczenie podatku po sprzedaży samochodu - jeśli zbycie nastąpiło przed 6 miesiącem od zakupu

Na co szczególnie uważać podpisując umowę?

Czasem zdarza się, że któraś ze stron chce zaniżyć wartość auta w umowie. Kontrahent chce to zrobić zwykle w celu obniżenia kwoty podatku PPC-3 (jeśli prosi kupujący) lub w celu obniżenia podatku dochodowego lub VAT (gdy prośba wychodzi od strony sprzedającej). Nigdy nie zgadzaj się na takie praktyki. Pamiętaj, że jeśli cokolwiek okaże się nie tak, jak być powinno, to kwota będąca w umowie będzie podstawą do ewentualnych roszczeń. Nie wspominając już o tym, że taki czyn jest niezgodny z prawem.

Co wpisać w umowie w polu uwag dotyczących pojazdu ?

Pamiętaj, że do umowy kupna sprzedaży samochodu dodatkowo możesz wpisać wszystko, co uważasz za istotne. Jeśli potrzebujesz więcej miejsca na uwagi pobierz plik edytowalny w formacie DOC / DOCX (MS Word) lub ODT i wpisz wszystko co jest ważne. Przeczytaj nasze propozycje i zobacz co jest istotne w Twoim przypadku:

  • Sprzedajesz samochód uszkodzony? - zapisz tu w uwagach
  • Coś puka i stuka? - również to wpisz
  • Wiesz, że są do wymiany amortyzatory, felgi, tłumik lub coś innego? - również opisz to w uwagach
  • Wiesz, że samochód jest po wypadku i kupujący też wie? - dodaj to do uwag na temat auta
  • Aktualny stan przebiegu (widoczny na liczniku), również wpisz w uwagach dotyczących pojazdu
  • Adnotacja o prawdziwość przebiegu - dodaj komentarz w uwagach. Jeśli sprzedający jest pewien - zapiszcie, że sprzedający gwarantuje autentyczność przebiegu, jesteś Sprzedający jest kolejnym właścicielem pojazdu i nie może potwierdzić - zapiszcie, że sprzedający nie gwarantuje wskazań licznika przebiegu
  • Jeśli Kupujący robił przegląd przedzakupowy - zapiszcie w nowym punkcie, że przegląd był robiony wraz z informacjami w jakim warsztacie / stacji diagnostycznej się odbył.


Po podpisaniu dokumentu wielu rzeczy nie da się już cofnąć. Umowa sprzedaży pojazdu z jednej strony jest dokumentem wymaganym przez polskie prawo, bez którego nie zarejestrujemy samochodu - z drugiej jest zabezpieczeniem dla Sprzedającego i Kupującego - o tym wiele osób zapomina. W razie ewentualnych problemów kwestie nieujęte w umowie będą rozstrzygane w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego.

Istnieje jeszcze, co prawda, możliwość odstąpienia od umowy kupna samochodu (jeśli samochód posiada jakąś wadę, o której kupujący nie wiedział), ale podstawą i tak zawsze jest dobra umowa. Zadbajmy zatem, by znalazło się w niej jak najwięcej informacji opisujących faktyczny stan pojazdu.

Jaki rodzaj pliku z wzorem dokumentu pobrać?

Jeśli chcesz dodać dodatkowe zapisy - pobierz wersję edytowalną umowy w formacie DOC / DOCX (MS Word) lub ODT (OpenOffice).

Jeśli nie chcesz wprowadzać większych zmian i wystarczy Ci dopisać kilka słów w uwagach na temat auta - wybierz plik PDF. Przygotowana przez nas umowa kupna sprzedaży samochodu jest gotowa do wydruku na jednej stronie formatu A4.

Co należy zrobić po podpisaniu umowy kupna sprzedaży?

Pamiętaj, że po zakupie lub sprzedaży samochodu należy dopełnić odpowiednich formalności. Za niewykonanie w terminie niektórych z nich można spodziewać dotkliwej kary. Zobacz o czym musisz pamiętać!

Obowiązki kupującego

Jako kupujący musisz koniecznie przerejestrować samochód w ciągu 30 dni od momentu, w którym została zawarta umowa kupna. Jeśli tego nie zrobisz możesz zapłacić karę od 200 do 1 000 zł. Zmiany przepisów w tym zakresie weszły w życie pierwszego stycznia 2020 roku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zobacz jak zarejestrować samochód po zakupie. Ponadto jako kupujący powinieneś opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (zobacz jak wypełnić PCC-3) oraz zaktualizować dane na polisie OC lub kupić nową.

Obowiązki sprzedającego

Jako osoba sprzedająca musisz zgłosić zbycie auta do wydziału komunikacji w urzędzie pod który podlegasz. Można to zrobić osobiście lub listownie wypełniając druk. Zawiadomienie o zbyciu pojazdu możesz także złożyć internetowo poprzez ePUAP. W przypadku niedotrzymania terminu 30 dni możesz dostać mandat analogicznie jak nabywca, który nie zarejestruje auta.

Koniecznie powinieneś też zgłosić do ubezpieczalniani fakt sprzedaży pojazdu. Do wszystkich zgłoszeń będzie potrzebna Ci umowa lub jej kopia. Zobacz wszystkie formalności jakich powinieneś dopełnić po sprzedaży auta.


Zobacz ogłoszenia motoryzacyjne lub dodaj darmowe ogłoszenie


Generator umowy kupna sprzedaży samochodu - czego się bać?

Może zastanawiasz się dlaczego na Sprzedawaczu wystawiliśmy pliki do uzupełnienia i wydrukowania, a nie przygotowaliśmy generatora umowy, do którego wpiszesz tylko dane stron transakcji i pojazdu? Ma to swoje uzasadnienie. Chcemy byś miał pewność, że nie udostępniasz nam żadnych danych wrażliwych. Plik wypełniasz na swoim komputerze lub po wydrukowaniu wpisujesz dane długopisem. Masz do nich dostęp tylko Ty i druga strona umowy!

Musisz wiedzieć o tym, że potencjalnie jeśli wpisujesz coś do formularza dowolnego generatora to dane te mogą zostać przez kogoś zapisane. Dlatego zanim gdziekolwiek wprowadzisz istotne dane zastanów się nad tym 2x. Pomyśl czy jeśli informacje , które podasz zostaną przez kogoś zapisane to czy będziesz bezpieczny. Komplet danych z umowy wystarczy jest zbliżony do tego co jest potrzebne do wzięcia kredytu!


Uwaga. Serwis Sprzedawacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki zastosowania powyższego wzoru umowy. Dołożyliśmy wszelkich starań, żeby uniknąć błędów, jednak ostatecznie to Ty, Użytkowniku, musisz wiedzieć co podpisujesz.

Zobacz również umowę darowizny samochodu, umowę kupna-sprzedaży motocykla oraz standardową umowę kupna - sprzedaży - jeśli chcesz sformalizować zakup czegoś innego niż samochód używany.

FAQ - najczęstsze pytania odnośnie umowy

✔ Co powinna zawierać umowa kupna sprzedaży auta?

W umowie powinny być zawarte dane sprzedającego, dane kupującego oraz szczegółowy opis przedmiotu sprzedaży (w tym numer nadwozia). Ponadto data i miejsce podpisania umowy oraz informacje o dacie przekazania oraz cenie sprzedaży. Wszystkie wymagane dane znajdziesz we wzorze umowy, który przygotowaliśmy. Wystarczy, że go pobierzesz i wydrukujesz.

✔ Co sprzedający musi przekazać kupującemu?

Poza samochodem sprzedający powinien przekazać kupującemu wszystkie komplety kluczy, dowód rejestracyjny (z aktualnym przeglądem), ubezpieczenie OC oraz kartę pojazdu (jeśli była wydana). Pamiętaj, że bez przeglądu i OC samochód może jechać tylko na lawecie.

✔ Na co zwrócić uwagę podpisując umowę kupna sprzedaży?

Najważniejsze by dokładnie zweryfikować dane stron umowy oraz szczegółowo opisać przedmiot sprzedaży. Pamiętaj również o zapisaniu wszystkich uwag dotyczących stanu technicznego pojazdu. Istotna również może być godzina przekazania pojazdu. Dlaczego? Zapoznaj się z całym artykułem, a nie będziesz mieć wątpliwości.

✔ Czy faktura VAT jest wystarczającym dowodem zakupu auta?

Tak, faktura VAT, jest wystarczająca by zarejestrować samochód. Jednak jeśli kupujesz pojazd używane lepiej dodatkowo podpisz również umowę i zawrzyj w niej informacje o stanie pojazdu i dodatkowych ustaleniach.

Zobacz samochody na sprzedaż

Data publikacji: 2024-01-05, ostatnia zmiana: 2024-05-15

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Seat Ibiza - 2009
17 900 zł
Lipówki
(woj. mazowieckie)
BMW 5 530d xDrive (258KM), 2015
75 999 zł
Bielany Wrocławskie
(woj. dolnośląskie)
BMW X1 xDrive18d (143KM), 2010
37 999 zł
Bielany Wrocławskie
(woj. dolnośląskie)
Volvo XC90 T6 (272KM), 2003
24 999 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Peugeot 2008 1.2 PureTech (130KM), 2023
104 999 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Tesla Model 3 - Model 3  Range
97 170 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Opel Mokka 1.2 Turbo (100KM), 2021
77 999 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Skoda Rapid 1.2 MPI (75KM), 2014
26 999 zł
Bielany Wrocławskie
(woj. dolnośląskie)
VW Passat 2.0 TSI (190KM), 2019
94 999 zł
Zabrze
(woj. śląskie)
Volkswagen Tiguan - S
12 054 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Alfa Romeo 159 1.9 JTD (120KM), 2008
9 999,00 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Opel Corsa 1.4 (101KM), 2012
15 999 zł
Bartoszyce
(woj. warmińsko-mazurskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Samochodowe żarówki LED - czy warto na nie postawić?
Nie wszyscy wiedzą o tym, że w motoryzacji technologia ledowa wcale nie ma długiej historii. Jednak w stosunkowo krótkim czasie samochodowe żarówki LED zdobyły bardzo dużą popularność na rynku i trudn...
Data publikacji: 2024-10-02
Chcesz kupić skuter? Sprawdź, co wziąć pod uwagę podczas zakupu!
Marzysz o swobodnym przemieszczaniu się po zatłoczonych ulicach miasta? A może planujesz weekendowe wypady za miasto? Skuter może być idealnym rozwiązaniem! Zanim jednak ruszysz na zakupy — sprawdź, c...
Data publikacji: 2024-08-22
Mercedes wynajem. Wypożycz luksusowe auto niemieckiej marki
Samochody marki Mercedes słyną z dobrego wyposażenia, płynnej jazdy oraz wysokiej jakości podzespołów. Jest to jedna z najbardziej cenionych na świecie marek samochodów, uważana za luksusową także ze...
Data publikacji: 2024-06-28
Jak prawidłowo dbać o swoje Porsche - Kompleksowy Przegląd
Posiadanie Porsche to nie tylko prestiż, ale również odpowiedzialność i obowiązek dbania o samochód, który jest inżynieryjnym arcydziełem. Regularne przeglądy i odpowiednie zabiegi konserwacyjne są kl...
Data publikacji: 2024-06-28