Uniwersalna umowa kupna sprzedaży - gotowy wzór i najważniejsze informacje! Do pobrania PDF i DOC


Standardowa umowa kupna sprzedaży - wzór PDF

Zwykle umowę kupna sprzedaży stosujemy tylko przy zakupie samochodu lub motocykla. Warto jednak o niej pomyśleć, również, gdy kupujemy sprzęt o wartości kilkuset lub kilku tysięcy złotych i zależy nam na tym, by się zabezpieczyć. Możliwe także, że chcemy mieć na piśmie co dokładnie, w jakim stanie i za ile zostało kupione. Jeśli potrzebujesz na szybko uniwersalny wzór umowy i doskonale wiesz co z nim zrobić pobierz plik i do dzieła. Jeśli potrzebujesz, jednak, odrobiny wyjaśnienia zapraszam do treści poniżej linków.


Dostępne pliki do pobrania

Aktualny wzór, który udostępniamy był weryfikowany na początku roku 2024 roku.

Standardowa umowa kupna sprzedaży PDF

(Plik gotowy do wydruku)

-----------------------------------------

Standardowa umowa kupna sprzedaży DOC

(Plik edytowalny np. w MS Word)

-----------------------------------------

Standardowa umowa kupna sprzedaży ODT

(Plik edytowalny np. w OpenOffice, LibreOffice)

-----------------------------------------

Zobacz również: umowę kupna sprzedaży samochodu

-----------------------------------------

Po co podpisywać umowę kupna sprzedaży?

Umowa kupna sprzedaży ma za zadanie sformalizować wszystko to, co zostało ustalone ustnie i zabezpieczyć wszystkie strony transakcji. Dzięki niej w przypadku gdyby okazało się, że produkt, który kupiłeś posiada jakąś wadę, o której wiedział sprzedający łatwiej będzie Ci dochodzić roszczeń. W drugą stronę również to działa. Załóżmy, że sprzedajesz uszkodzony komputer, zawarliście tę informację w umowie - dzięki temu wszystko jest jasne i nikt nie ma do nikogo pretensji.

Samo to, że będziesz chciał / chciała podpisania umowy kupna sprzedaży może Cię uchronić przed ryzykiem zakupu kradzionych przedmiotów. Mało, który złodziej chętnie poda komplet swoich danych w papierowej umowie.

Trzeci powód - istotny bardziej dla przedsiębiorców, to zakup od osoby prywatnej produktu, który chcemy wykorzystywać w ramach działalności gospodarczej. Mówiąc potocznie "chcemy wrzucić go w koszty" lub amortyzować. Cena z umowy jest wtedy podstawą do wyliczenia kosztu lub podstawy amortyzacji. Oczywiście VAT-u w ten sposób nie odliczysz. Umowa przyda się także wszędzie tam gdzie myślisz o zakupie i sprzedaży z zyskiem. Na jej podstawie łatwo udowodnisz wartość zakupu (koszt), który będzie można odnieść do ceny sprzedaży i policzyć zysk z transakcji.

Do jakich transakcji przyda się uniwersalny wzór umowy?

Przygotowany przez nas wzór umowy kupna sprzedaży sprawdzi się idealnie przy zakupie różnego rodzaju elektroniki. Przy zakupie laptopa, komputera stacjonarnego, telewizora, sprzętu audio czy innych urządzeń RTV i AGD. Może mieć również zastosowanie przy zakupie telefonu komórkowego (smartphona), szczególnie jeśli jego wartość jest znacząca.

Nic nie stoi na przeszkodzie żeby zastosować ją przy zakupie praktycznie dowolnej rzeczy. W tym sprzętu rolniczego (tu znajdziesz umowę kupna sprzedaży ciągnika rolniczego lub kombajnu), części samochodowych, sprzętu sportowego, roweru, monet, antyków i obrazów. W przypadku zakupu od osoby prywatnej to pisemna umowa jest potwierdzeniem zakupu i ustalonych warunków transakcji.

W przypadku, gdy chcesz kupić lub sprzedać motocykl lub samochód polecamy skorzystanie z odmiennych wzorów, które są specjalnie dostosowane do tego typu transakcji. Znajdziesz je tutaj: umowa kupna - sprzedaży motocykla, umowa kupna - sprzedaży samochodu.

Najważniejsze uwagi do standardowej umowy kupna sprzedaży

W umowie muszą się znaleźć informacje, dotyczące dany Sprzedającego, Kupującego, a także przedmiotu sprzedaży i jego cena. Ważna jest także informacja dotycząca daty przekazania. Choć zwykle przekazanie następuje dokładnie w momencie zakupu (tj. płatności i podpisania umowy)

Jako kupujący pamiętaj o:

 • sprawdzeniu tożsamości właściciela - czy dane w umowie są zgodne z dowodem osobistym sprzedającego?
 • sprawdzeniu stanu technicznego przedmiotu umowy - zanim kupisz i zapłacisz i podpiszesz umowę sprawdź czy urządzenie faktycznie działa
 • jeśli to możliwe zweryfikuj własność - możliwe, że sprzedający posiada dowód zakupu
 • Jeśli kupujesz rzecz na gwarancji konieczny do jej realizacji jest dowód zakupu i ewentualnie karta gwarancyjna, jeśli była wydana.
 • pamiętaj, że jeśli kupujesz produkt o wartości powyżej 1000 zł powinieneś odprowadzić PCC (2% od wartości zakupu)


Jako sprzedający pamiętaj o:

 • sprawdzeniu tożsamości kupującego
 • wpisaniu daty przekazania przedmiotu
 • wpisaniu znanych Ci usterek do umowy - chroni Cię to przed ewentualnymi roszczeniami
 • jeśli sprzedajesz produkt uszkodzony z opinią rzeczoznawcy dołącz opinię do umowy jako załącznik.


Dodatkowe uwagi do umowy kupna - sprzedaży

Pamiętaj, że prostą umowę kupna - sprzedaży możesz rozszerzyć, o dowolne, istotne dla siebie punkty. Dodatkowo możesz wpisać praktycznie wszystko to, co uważasz za istotne.

W szczególności wpisz w niej wszystkie informacje, które mogą się później okazać problematyczne. Przykładowo:

 • w laptopie miga matryca przy ruszaniu ekranem
 • jest uszkodzony zawias od matrycy
 • głośno pracuje wiatrak
 • jest pęknięta obudowa
 • nie działa gniazdo słuchawkowe
 • telefon zrywa połączenia
 • dysk twardy nie działa lub komputer sprzedawany jest bez niego
 • sprzedajesz urządzenie z legalnym oprogramowaniem
 • udzielasz gwarancji rozruchowej (np 14 dni) - wtedy dobrze jest opisać aktualny stan urządzenia i zrobić zdjęcia, które zostaną dodane jako załącznik do umowy.
 • jeśli nie masz pojęcia jaki jest faktyczny stan urządzenia i wiesz np tylko tyle, że się nie włącza również zapisz to w umowie.


To oczywiste, ale to czego nie wpiszesz do umowy przed jej podpisaniem "nie istnieje". Nie zakładam nigdy, że intencją którejś ze stron jest oszukanie kogoś, jednak uważam przy rzeczach o większej wartości lepiej mieć więcej punktów zawartych w umowie niż mniej pieniędzy w portfelu i bubel w szafce.

W razie ewentualnych problemów kwestie nieujęte w umowie będą rozstrzygane w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego. Przed drogą sądową jest jeszcze droga wezwania do obniżenia ceny lub oświadczenie o odstąpieniu od umowy kupna - sprzedaży - jeśli kupiony produkt posiada wady. Pod linkiem powyżej znajdziesz gotowe oświadczenie tego typu, przygotowane przez adwokata, pod zakup pojazdu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by po drobnych modyfikacjach zastosować je w przypadku zakupu komputera, telefonu, telewizora, sprzętu rolniczego, czy czegokolwiek innego, co posiada wady, o których nie wiedzieliśmy. Do tego jednak zawsze potrzebna jest dobrze spisana umowa.

Jeśli kupujesz coś, co znalazłeś w ogłoszeniu Internetowym lub na aukcji internetowej warto też zapisać stronę z ogłoszeniem jako PDF. Na pewno to nie zaszkodzi, a w razie czego może się przydać, gdybyś musiał dochodzić racji w sądzie.

Jaki plik z umową pobrać?

Jeśli chcesz dodać dodatkowe zapisy na komputerze - pobierz wersję edytowalną umowy w formacie DOC (MS Word) lub ODT (OpenOffice).

Jeśli wolisz skorzystać z gotowca i tylko wpisać dane długopisem - wybierz umowę w wersji PDF - gotową do wydruku na jednej stronie. W opisie przedmiotu sprzedaży znajdziesz miejsce na kilka dodatkowych słów opisujących stan faktyczny przedmiotu.


Uwaga. Serwis Sprzedawacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki zastosowania powyższego wzoru umowy. Dołożyliśmy wszelkich starań, żeby uniknąć błędów, jednak ostatecznie to Ty Użytkowniku musisz wiedzieć co podpisujesz.

Data publikacji: 2024-01-05, ostatnia zmiana: 2024-01-09

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Plecak Thule Accent do laptopa 15.6
339,00 zł
Kraśnik
(woj. lubelskie)
Monitor Samsung Odyssey G3A LS24AG300 24
548,99 zł
Stargard Szczeciński
(woj. zachodniopomorskie)
Tablet graficzny Wacom Sketchpad Pro czarny
279,00 zł
Jelenia Góra
(woj. dolnośląskie)
Tusz Oryginalny Brother LC-3619 M (LC-3619M) (Purpurowy) - DARMOWA DOSTAWA w 24h
66,99 zł
Toruń
(woj. kujawsko-pomorskie)
Tusz Zamiennik 200XL do Lexmark (14L0200) (Żółty) - DARMOWA DOSTAWA w 24h
118,99 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Toner Oryginalny Sharp MX-C30GTY (MX-C30GTY) (Żółty) - DARMOWA DOSTAWA w 24h
277,99 zł
Ostrołęka
(woj. mazowieckie)
Toner Oryginalny Samsung CLT-M505L (SU302A) (Purpurowy) - DARMOWA DOSTAWA w 24h
425,99 zł
Opole
(woj. opolskie)
Toner Zamiennik C310HE do Ricoh (406481) (Purpurowy) - DARMOWA DOSTAWA w 24h
359,99 zł
Sianowo
(woj. pomorskie)
Tusz Zamiennik GC-41K do Ricoh (GC41K) (Czarny) - DARMOWA DOSTAWA w 24h
40,99 zł
Grudziądz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Toner Oryginalny Brother TN-320BK (TN320BK) (Czarny) - DARMOWA DOSTAWA w 24h
269,99 zł
Sandomierz
(woj. świętokrzyskie)
Toner Oryginalny Ricoh SP4500E 6K (407340) (Czarny) - DARMOWA DOSTAWA w 24h
307,99 zł
Żory
(woj. śląskie)
Laptop Apple MacBook Air M3 13
8 398,00 zł
Mysłowice
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Osad z kamienia - jak mu zapobiec?
Woda jest niezbędnym elementem naszego codziennego życia, służąc nie tylko do picia, ale również do szerokiej gamy czynności domowych i przemysłowych. Jednakże, pomimo jej życiodajnych właściwości, wo...
Data publikacji: 2024-03-26
Wybieramy najlepszy miernik pola elektromagnetycznego na własny użytek
Miernik pola elektromagnetycznego to jedno z tych urządzeń, które w dzisiejszych czasach pozwala nam w sposób precyzyjny kontrolować to zjawisko w najbliższym otoczeniu. Urządzenie to, wykorzystywane...
Data publikacji: 2024-01-05
Czym kierować się przy wyborze odpowiednich słuchawek bezprzewodowych do biegania
Słuchawki bezprzewodowe stały się integralną częścią naszego życia, oferując wygodę i swobodę ruchu. Jednakże, gdy chodzi o wybór słuchawek dedykowanych bieganiu, istnieje kilka istotnych aspektów, kt...
Data publikacji: 2023-10-18
Najnowsze technologie ray tracingu i DLSS w kartach graficznych NVIDIA
Gaming nieustannie ewoluuje, a wraz z nim również technologie, które napędzają doświadczenia w wirtualnym świecie. Do najważniejszych aspektów tej ewolucji należą efekty świetlne, które nadają grą bar...
Data publikacji: 2023-09-29