Uniwersalna umowa kupna sprzedaży - gotowy wzór i najważniejsze informacje! Do pobrania PDF i DOC


Standardowa umowa kupna sprzedaży - wzór PDF

Zwykle umowę kupna sprzedaży stosujemy tylko przy zakupie samochodu lub motocykla. Warto jednak o niej pomyśleć, również, gdy kupujemy sprzęt o wartości kilkuset lub kilku tysięcy złotych i zależy nam na tym by się zabezpieczyć lub chcemy mieć na piśmie co dokładnie, w jakim stanie i za ile zostało kupione. Jeśli potrzebujesz na szybko uniwersalny wzór umowy i doskonale wiesz co z nim zrobić pobierz plik i do dzieła. Jeśli potrzebujesz jednak odrobiny wyjaśnienia zapraszam do treści poniżej linków.


Dostępne pliki do pobrania

Aktualny wzór, który udostępniamy był odświeżany na przełomie roku 2021/2022 roku.

Standardowa umowa kupna sprzedaży PDF

(Plik gotowy do wydruku)

-----------------------------------------

Standardowa umowa kupna sprzedaży DOC

(Plik edytowalny np. w MS Word)

-----------------------------------------

Standardowa umowa kupna sprzedaży ODT

(Plik edytowalny np. w OpenOffice, LibreOffice)

-----------------------------------------

Zobacz również: umowę kupna sprzedaży samochodu

-----------------------------------------

Po co podpisywać umowę kupna sprzedaży?

Umowa kupna sprzedaży ma za zadanie sformalizować wszystko to, co zostało ustalone ustnie i zabezpieczyć wszystkie strony transakcji. Dzięki niej w przypadku gdyby okazało się, że produkt, który kupiłeś posiada jakąś wadę, o której wiedział sprzedający łatwiej będzie Ci dochodzić roszczeń. W drugą stronę również to działa. Załóżmy, że sprzedajesz uszkodzony komputer, zawarliście tę informację w umowie - dzięki temu wszystko jest jasne i nikt nie ma do nikogo pretensji.

Chęć podpisania umowy kupna sprzedaży może Cię też uchronić przed ryzykiem zakupu kradzionych przedmiotów. Mało, który złodziej chętnie poda komplet swoich danych w umowie.

Trzeci powód - istotny bardziej dla przedsiębiorców, to zakup od osoby prywatnej produktu, który chcemy wykorzystywać w ramach działalności gospodarczej. Mówiąc potocznie "chcemy wrzucić go w koszty" lub amortyzować. Cena z umowy jest wtedy podstawą do wyliczenia kosztu lub podstawy amortyzacji. Oczywiście VAT-u w ten sposób nie odliczysz.

Do jakich transakcji przyda się uniwersalny wzór umowy?

Przygotowany przez nas wzór umowy kupna sprzedaży sprawdzi się idealnie przy zakupie różnego rodzaju elektroniki. Przy zakupie laptopa, komputera stacjonarnego, telewizora, sprzętu audio czy innych urządzeń RTV i AGD. Może mieć również zastosowanie przy zakupie telefonu komórkowego (smartphona), szczególnie jeśli jego wartość jest znacząca.

Nic nie stoi na przeszkodzie żeby zastosować ją przy zakupie praktycznie dowolnej rzeczy. W tym sprzętu rolniczego (tu znajdziesz umowę kupna sprzedaży ciągnika rolniczego lub kombajnu), części samochodowych, sprzętu sportowego, roweru, monet, antyków i obrazów. W przypadku zakupu od osoby prywatnej to pisemna umowa jest potwierdzeniem zakupu i ustalonych warunków transakcji.

W przypadku, gdy chcesz kupić lub sprzedać motocykl lub samochód polecamy skorzystanie z odmiennych wzorów, które są specjalnie dostosowane. Znajdziesz je tutaj: umowa kupna - sprzedaży motocykla, umowa kupna - sprzedaży samochodu.

Najważniejsze uwagi do standardowej umowy kupna sprzedaży

W umowie muszą się znaleźć informacje, dotyczące dany Sprzedającego, Kupującego, a także przedmiotu sprzedaży i jego cena. Ważna jest także informacja dotycząca daty przekazania. Choć zwykle przekazanie następuje dokładnie w momencie zakupu (tj. płatności i podpisania umowy)

Jako kupujący pamiętaj o:

 • sprawdzeniu tożsamości właściciela - czy dane w umowie są zgodne z dowodem osobistym sprzedającego?
 • sprawdzeniu stanu technicznego przedmiotu umowy - zanim kupisz i zapłacisz i podpiszesz umowę sprawdź czy urządzenie faktycznie działa
 • jeśli to możliwe zweryfikuj własność - możliwe, że sprzedający posiada dowód zakupu
 • Jeśli kupujesz rzecz na gwarancji konieczny do jej realizacji jest dowód zakupu i ewentualnie karta gwarancyjna, jeśli była wydana.
 • pamiętaj, że jeśli kupujesz produkt o wartości powyżej 1000 zł powinieneś odprowadzić PCC (2% od wartości zakupu)


Jako sprzedający pamiętaj o:

 • sprawdzeniu tożsamości kupującego
 • wpisaniu daty przekazania przedmiotu
 • wpisaniu znanych Ci usterek do umowy - chroni Cię to przed ewentualnymi roszczeniami
 • jeśli sprzedajesz produkt uszkodzony z opinią rzeczoznawcy dołącz opinię do umowy jako załącznik.


Dodatkowe uwagi do umowy kupna - sprzedaży

Pamiętaj, że prostą umowę kupna - sprzedaży możesz rozszerzyć, o dowolne, istotne dla siebie punkty. Dodatkowo możesz wpisać praktycznie wszystko to, co uważasz za istotne.

W szczególności wpisz w niej wszystkie informacje, które mogą się potem okazać problematyczne. Przykładowo:

 • w laptopie miga matryca przy ruszaniu ekranem
 • jest uszkodzony zawias od matrycy
 • jest pęknięta obudowa
 • nie działa gniazdo słuchawkowe
 • telefon zrywa połączenia
 • dysk twardy nie działa lub komputer sprzedawany jest bez niego
 • sprzedajesz urządzenie z legalnym oprogramowaniem
 • udzielasz gwarancji rozruchowej (np 14 dni) - wtedy dobrze jest opisać aktualny stan urządzenia i zrobić zdjęcia, które zostaną dodane jako załącznik do umowy.
 • jeśli nie masz pojęcia jaki jest faktyczny stan urządzenia i wiesz np tylko tyle, że się nie włącza również zapisz to w umowie.


To oczywiste, ale to czego nie wpiszesz do umowy przed jej podpisaniem "nie istnieje". Nie zakładam nigdy, że intencją którejś ze stron jest oszukanie kogoś, jednak uważam przy rzeczach o większej wartości lepiej mieć więcej punktów zawartych w umowie niż mniej pieniędzy w portfelu i bubel w szafce.

W razie ewentualnych problemów kwestie nieujęte w umowie będą rozstrzygane w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego. Przed drogą sądową jest jeszcze droga wezwania do obniżenia ceny lub oświadczenie o odstąpieniu od umowy kupna - sprzedaży - jeśli kupiony produkt posiada wady. Pod linkiem powyżej znajdziesz gotowe oświadczenie tego typu, przygotowane przez adwokata, pod zakup pojazdu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by po drobnych modyfikacjach zastosować je w przypadku zakupu komputera, telefonu, telewizora, sprzętu rolniczego, czy czegokolwiek innego, co posiada wady, o których nie wiedzieliśmy. Do tego jednak zawsze potrzebna jest dobrze spisana umowa.

Jeśli kupujesz coś, co znalazłeś w ogłoszeniu Internetowym lub na aukcji internetowej warto też zapisać stronę z ogłoszeniem jako PDF. Na pewno to nie zaszkodzi, a w razie czego może się przydać, gdybyś musiał dochodzić racji w sądzie.

Jaki plik z umową pobrać?

Jeśli chcesz dodać dodatkowe zapisy na komputerze - pobierz wersję edytowalną umowy w formacie DOC (MS Word) lub ODT (OpenOffice).

Jeśli wolisz skorzystać z gotowca i tylko wpisać dane długopisem - wybierz umowę w wersji PDF - gotową do wydruku na jednej stronie. W opisie przedmiotu sprzedaży znajdziesz miejsce na kilka dodatkowych słów opisujących stan faktyczny przedmiotu.

Zawierasz dużą transakcję? Zapytaj prawnika!

Jeśli masz wątpliwości dotyczące zapisów, które powinny znaleźć się w umowie lub kupujesz / sprzedajesz wartościowy przedmiot i chcesz mieć pewność, że wszystko zrobisz dobrze - zadaj pytanie prawnikowi z LEX NONSTOP. Internetowa lub telefoniczna porada prawna to mały wydatek, a może ustrzec Cię przed ewentualnymi problemami. Ponadto dobry prawnik może również przygotować dla Ciebie dedykowany wzór umowy uwzględniający wszystko to, czego potrzebujesz.


Uwaga. Serwis Sprzedawacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki zastosowania powyższego wzoru umowy. Dołożyliśmy wszelkich starań, żeby uniknąć błędów, jednak ostatecznie to Ty Użytkowniku musisz wiedzieć co podpisujesz.

Data publikacji: 2020-01-02, ostatnia zmiana: 2021-12-27

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Green Cell Bateria do Dell E7240 GVD76 11,1V 2,6Ah
144,95 zł
Jelenia Góra
(woj. dolnośląskie)
Trust Torba LAPTOP BAG 16 ECO RED BOLOGNA
89,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Qoltec Zasilacz do Lenovo 65W | 20V | 3.25A | slim tip+pin
72,42 zł
Mikołów
(woj. śląskie)
Lenovo Torba do laptopów ThinkPad 15.6 4X40Y95215
170,07 zł
Sandomierz
(woj. świętokrzyskie)
Natec Torba na notebook Wallaroo 15,6 czarna z myszką bezprzewodową
43,90 zł
Tarnów
(woj. małopolskie)
Mitsu Bateria do Asus A52, K52 4400 mAh (48 Wh) 10.8 - 11.1 Volt
94,17 zł
Tomaszów Mazowiecki
(woj. łódzkie)
Targus Etui 13-14'' Ecosmart Multi-Fit sleeve BLUE
105,01 zł
Elbląg
(woj. warmińsko-mazurskie)
HP Inc. Notebook ProBook 650 G8 i5-1135G7 256/16/W10P/15,6 3S8T8EA
5 679,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Green Cell Bateria do Dell 5280 93FTF GJKNX 7,6V 8,9Ah
364,95 zł
Olsztyn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Hama Zasilacz samochodowy USB-C do notebooka 5-20V/70W
144,84 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Targus Plecak 15.6'' Cypress Hero Backpack with EcoSmart (Light Gray)
433,60 zł
Toruń
(woj. kujawsko-pomorskie)
HP Inc. Notebook ProBook 640 G8 i5-1135G7 256/8G/W10P/14  3S8S8EA
5 149,00 zł
Opole
(woj. opolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

DVB-T2 - kiedy w Polsce?
W drugim kwartale 2022 roku zacznie obowiązywać nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej - DVB-T2. Zmiana ta jest wprowadzana, aby zapewnić widzom możliwość bezpłatnego oglądania jak najwi...
Data publikacji: 2022-01-28
Automatyczny czy kolbowy ekspres do kawiarni - jaki wybrać?
Prowadzisz kawiarnię lub myślisz o jej założeniu i zastanawiasz się, który ekspres do kawiarni będzie lepszy – automatyczny czy kolbowy? Cóż, to zależy. W tym artykule zwracamy uwagę na kilka rzeczy,...
Data publikacji: 2021-11-26
Laptopy - jaki będzie najlepszy?
Laptopy cieszą się ogromnym zainteresowaniem różnych użytkowników: zarówno młodzieży, jak i osób, które wykorzystują sprzęt głównie do pracy. Nic dziwnego: są poręczne i lekkie, dlatego łatwo korzysta...
Data publikacji: 2021-11-23

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij