Uniwersalna umowa kupna sprzedaży - gotowy wzór i najważniejsze informacje! Do pobrania PDF i DOC


Standardowa umowa kupna sprzedaży - wzór PDF

Zwykle umowę kupna sprzedaży stosujemy tylko przy zakupie samochodu lub motocykla. Warto jednak o niej pomyśleć, również, gdy kupujemy sprzęt o wartości kilkuset lub kilku tysięcy złotych i zależy nam na tym by się zabezpieczyć lub chcemy mieć na piśmie co dokładnie, w jakim stanie i za ile zostało kupione. Jeśli potrzebujesz na szybko uniwersalny wzór umowy i doskonale wiesz co z nim zrobić pobierz plik i do dzieła. Jeśli potrzebujesz jednak odrobiny wyjaśnienia zapraszam do treści poniżej linków.


Dostępne pliki do pobrania

Aktualny wzór, który udostępniamy był odświeżany z początkiem 2021 roku.

Standardowa umowa kupna sprzedaży PDF

(Plik gotowy do wydruku)

-----------------------------------------

Standardowa umowa kupna sprzedaży DOC

(Plik edytowalny np. w MS Word)

-----------------------------------------

Standardowa umowa kupna sprzedaży ODT

(Plik edytowalny np. w OpenOffice, LibreOffice)

-----------------------------------------

Zobacz również: umowę kupna sprzedaży samochodu

-----------------------------------------

Po co podpisywać umowę kupna sprzedaży?

Umowa kupna sprzedaży ma za zadanie sformalizować wszystko to, co zostało ustalone ustnie i zabezpieczyć wszystkie strony transakcji. Dzięki niej w przypadku gdyby okazało się, że produkt, który kupiłeś posiada jakąś wadę, o której wiedział sprzedający łatwiej będzie Ci dochodzić roszczeń. W drugą stronę również to działa. Załóżmy, że sprzedajesz uszkodzony komputer, zawarliście tę informację w umowie - dzięki temu wszystko jest jasne i nikt nie ma do nikogo pretensji.

Chęć podpisania umowy kupna sprzedaży może Cię też uchronić przed ryzykiem zakupu kradzionych przedmiotów. Mało, który złodziej chętnie poda komplet swoich danych w umowie.

Trzeci powód - istotny bardziej dla przedsiębiorców, to zakup od osoby prywatnej produktu, który chcemy wykorzystywać w ramach działalności gospodarczej. Mówiąc potocznie "chcemy wrzucić go w koszty" lub amortyzować. Cena z umowy jest wtedy podstawą do wyliczenia kosztu lub podstawy amortyzacji. Oczywiście VAT-u w ten sposób nie odliczysz.

Do jakich transakcji przyda się uniwersalny wzór umowy?

Przygotowany przez nas wzór umowy kupna sprzedaży sprawdzi się idealnie przy zakupie różnego rodzaju elektroniki. Przy zakupie laptopa, komputera stacjonarnego, telewizora, sprzętu audio czy innych urządzeń RTV i AGD. Może mieć również zastosowanie przy zakupie telefonu komórkowego (smartphona), szczególnie jeśli jego wartość jest znacząca.

Nic nie stoi na przeszkodzie żeby zastosować ją przy zakupie praktycznie dowolnej rzeczy. W tym sprzętu rolniczego, części samochodowych, sprzętu sportowego, roweru, monet, antyków i obrazów. W przypadku zakupu od osoby prywatnej to pisemna umowa jest potwierdzeniem zakupu i ustalonych warunków transakcji.

W przypadku, gdy chcesz kupić lub sprzedać motocykl lub samochód polecamy skorzystanie z odmiennych wzorów, które są specjalnie dostosowane. Znajdziesz je tutaj: umowa kupna - sprzedaży motocykla, umowa kupna - sprzedaży samochodu.

Najważniejsze uwagi do standardowej umowy kupna sprzedaży

W umowie muszą się znaleźć informacje, dotyczące dany Sprzedającego, Kupującego, a także przedmiotu sprzedaży i jego cena. Ważna jest także informacja dotycząca daty przekazania. Choć zwykle przekazanie następuje dokładnie w momencie zakupu (tj. płatności i podpisania umowy)

Jako kupujący pamiętaj o:

 • sprawdzeniu tożsamości właściciela - czy dane w umowie są zgodne z dowodem osobistym sprzedającego?
 • sprawdzeniu stanu technicznego przedmiotu umowy - zanim kupisz i zapłacisz i podpiszesz umowę sprawdź czy urządzenie faktycznie działa
 • jeśli to możliwe zweryfikuj własność - możliwe, że sprzedający posiada dowód zakupu
 • Jeśli kupujesz rzecz na gwarancji konieczny do jej realizacji jest dowód zakupu i ewentualnie karta gwarancyjna, jeśli była wydana.
 • pamiętaj, że jeśli kupujesz produkt o wartości powyżej 1000 zł powinieneś odprowadzić PCC (2% od wartości zakupu)


Jako sprzedający pamiętaj o:

 • sprawdzeniu tożsamości kupującego
 • wpisaniu daty przekazania przedmiotu
 • wpisaniu znanych Ci usterek do umowy - chroni Cię to przed ewentualnymi roszczeniami
 • jeśli sprzedajesz produkt uszkodzony z opinią rzeczoznawcy dołącz opinię do umowy jako załącznik.


Dodatkowe uwagi do umowy kupna - sprzedaży

Pamiętaj, że prostą umowę kupna - sprzedaży możesz rozszerzyć, o dowolne, istotne dla siebie punkty. Dodatkowo możesz wpisać praktycznie wszystko to, co uważasz za istotne.

W szczególności wpisz w niej wszystkie informacje, które mogą się potem okazać problematyczne. Przykładowo:

 • w laptopie miga matryca przy ruszaniu ekranem
 • jest uszkodzony zawias od matrycy
 • jest pęknięta obudowa
 • nie działa gniazdo słuchawkowe
 • telefon zrywa połączenia
 • dysk twardy nie działa lub komputer sprzedawany jest bez niego
 • sprzedajesz urządzenie z legalnym oprogramowaniem
 • udzielasz gwarancji rozruchowej (np 14 dni) - wtedy dobrze jest opisać aktualny stan urządzenia i zrobić zdjęcia, które zostaną dodane jako załącznik do umowy.
 • jeśli nie masz pojęcia jaki jest faktyczny stan urządzenia i wiesz np tylko tyle, że się nie włącza również zapisz to w umowie.


To oczywiste, ale to czego nie wpiszesz do umowy przed jej podpisaniem "nie istnieje". Nie zakładam nigdy, że intencją którejś ze stron jest oszukanie kogoś, jednak uważam przy rzeczach o większej wartości lepiej mieć więcej punktów zawartych w umowie niż mniej pieniędzy w portfelu i bubel w szafce.

W razie ewentualnych problemów kwestie nieujęte w umowie będą rozstrzygane w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego. Przed drogą sądową jest jeszcze droga wezwania do obniżenia ceny lub oświadczenie o odstąpieniu od umowy kupna - sprzedaży - jeśli kupiony produkt posiada wady. Pod linkiem powyżej znajdziesz gotowe oświadczenie tego typu, przygotowane przez adwokata, pod zakup pojazdu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by po drobnych modyfikacjach zastosować je w przypadku zakupu komputera, telefonu, telewizora, sprzętu rolniczego, czy czegokolwiek innego, co posiada wady, o których nie wiedzieliśmy. Do tego jednak zawsze potrzebna jest dobrze spisana umowa.

Jeśli kupujesz coś, co znalazłeś w ogłoszeniu Internetowym lub na aukcji internetowej warto też zapisać stronę z ogłoszeniem jako PDF. Na pewno to nie zaszkodzi, a w razie czego może się przydać, gdybyś musiał dochodzić racji w sądzie.

Jaki plik z umową pobrać?

Jeśli chcesz dodać dodatkowe zapisy na komputerze - pobierz wersję edytowalną umowy w formacie DOC (MS Word) lub ODT (OpenOffice).

Jeśli wolisz skorzystać z gotowca i tylko wpisać dane długopisem - wybierz umowę w wersji PDF - gotową do wydruku na jednej stronie. W opisie przedmiotu sprzedaży znajdziesz miejsce na kilka dodatkowych słów opisujących stan faktyczny przedmiotu.

Zawierasz dużą transakcję? Zapytaj prawnika!

Jeśli masz wątpliwości dotyczące zapisów, które powinny znaleźć się w umowie lub kupujesz / sprzedajesz wartościowy przedmiot i chcesz mieć pewność, że wszystko zrobisz dobrze - zadaj pytanie prawnikowi z LEX NONSTOP. Internetowa lub telefoniczna porada prawna to mały wydatek, a może ustrzec Cię przed ewentualnymi problemami. Ponadto dobry prawnik może również przygotować dla Ciebie dedykowany wzór umowy uwzględniający wszystko to, czego potrzebujesz.


Uwaga. Serwis Sprzedawacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki zastosowania powyższego wzoru umowy. Dołożyliśmy wszelkich starań, żeby uniknąć błędów, jednak ostatecznie to Ty Użytkowniku musisz wiedzieć co podpisujesz.

Data publikacji: 2020-01-02, ostatnia zmiana: 2021-02-07

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Zamiennik Green Cell do Dell Latitude D500 D510 D520 D600 D610 M20 1X793 11.1V 4400mAh
109,90 zł
Zaścianki
(woj. podlaskie)
Zamiennik Green Cell PRO do Apple MacBook Pro 13 A1502 (Late 2013, Mid 2014) 11.34V 71.8Wh
389,90 zł
Grabówka
(woj. podlaskie)
Dicota Top Traveller Style 13
399,00 zł
Świętochłowice
(woj. śląskie)
Lenovo ThinkBook 15-IIL (20SM000FPB)
4 099,00 zł
Zgierz
(woj. łódzkie)
Lenovo Ideapad 3-15IMH Gaming (81Y400JAPB) - 500GB M.2 PCIe + 1TB HDD
4 199,00 zł
Bytom
(woj. śląskie)
American Tourister Urban Groove 15.6
169,00 zł
Radom
(woj. mazowieckie)
Lenovo ThinkPad E14 (20RA001DPB) Czarny
4 399,00 zł
Stargard Szczeciński
(woj. zachodniopomorskie)
Apple MacBook Pro 16
13 790 zł
Elbląg
(woj. warmińsko-mazurskie)
Thule Crossover 2 15.6
799,00 zł
Piła
(woj. wielkopolskie)
Apple New iPad Air 10.9
4 299,00 zł
Ełk
(woj. warmińsko-mazurskie)
DELL Inspiron 17 3793-9760 - czarny - 256GB M.2 PCIe + 1TB HDD
3 849,00 zł
Ostrowiec Świętokrzyski
(woj. świętokrzyskie)
Zamiennik Green Cell do Asus K52F K52J K52N K42F B53 N82 A32-K52 11.1V 6600mAh
159,90 zł
Sopot
(woj. pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Rękojmia, odstąpienie od umowy kupna sprzedaży przez firmę oraz inne ważne zmiany w prawie konsumenckim
Nowelizacja Ustawy o prawach konsumenta i Kodeksie cywilnym weszła w życie 1 stycznia 2021 roku. Dzięki wprowadzonym zmianom przedsiębiorcy w określonych sytuacjach mogą uzyskać status konsumenta, czy...
Data publikacji: 2021-02-07
Laptopy Acer - jak model wybrać? Zobacz polecane przez nas modele!
Laptopy Acer dzięki szerokiej gamie modeli, to idealny wybór zarówno dla pracowników biurowych, studentów, jak i wytwornych graczy. Pytanie, który model wybrać spośród wielu propozycji marki, aby być...
Data publikacji: 2021-02-04
Odkamienianie żelazka: jak wyczyścić żelazko z kamienia?
Kiedy podczas prasowania na ubraniach powstają brunatne plamy, najwyższy czas na czyszczenie żelazka z kamienia. Sprzęt do prasowania słabiej radzi sobie z usuwaniem zagnieceń? To również może świadcz...
Data publikacji: 2021-02-01
Ranking polecanych domowych ekspresów do kawy w 2021
Jeśli zamierzasz kupić ekspres do kawy, ten ranking pomoże Ci zdecydować, czy kupić ekspres automatyczny czy kolbowy. W porównaniu uwzględniono kilka najpopularniejszych modeli znanych producentów, wy...
Data publikacji: 2021-02-01

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij