Rejestracja samochodu używanego, czyli mini poradnik jak zarejestrować auto po zakupie!

Jak zarejestrować auto po zakupie? To łatwe


Podejrzewam, że właśnie stałeś się szczęśliwym posiadaczem samochodu i przyszedł czas na jego rejestrację. Z poniższego artykułu dowiesz się co, krok po kroku, musisz zrobić by zarejestrować auto. Dowiesz się jakie dokumenty są wymagane, ile trwa oraz ile kosztuje przerejestrowanie pojazdu. Sprawdzisz również ile masz czasu na zgłoszenie zmiany właściciela w wydziale komunikacji.

Rejestracja samochodu 2024 – termin ustawowy

Samochód powinieneś przerejestrować w ciągu 30 dni od jego nabycia. Nie ma tu znaczenia czy stałeś się właścicielem poprzez zakup, darowiznę czy spadek. Bez znaczenia również czy dokonałeś zakupu na osobę prywatną czy firmę. Termin zawsze wynosi 30 dni. Uwaga rok temu, czyli stycznia 2020 wprowadzono przepisy w związku, z którymi niedotrzymanie terminu 30 dni obarczone jest karą, o czym więcej w ostatnim akapicie.

SPRZEDAJESZ SAMOCHÓD? Dodaj za darmo ogłoszenie na Sprzedawaczu!

Gdzie zarejestrować pojazd?

Przerejestrowanie samochodu możliwe jest w najbliższym urzędzie, pod który podlegasz ze względu na miejsce zamieszkania lub prowadzenia działalności gospodarczej. Może to być:

 • urząd starostwa powiatowego,
 • urząd miasta - jeśli mieszkasz w mieście na prawach powiatu,
 • urząd dzielnicy – w przypadku osób mieszkających w Warszawie.

Jakie dokumenty do rejestracji samochodu?

Przygotowując się do wizyty w urzędzie pamiętaj o zabraniu wszystkich potrzebnych dokumentów. Są to:

 • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu (znajdziesz go w urzędzie w wydziale komunikacji)
 • potwierdzenie własności pojazdu - umowa kupna sprzedaży samochodu / umowa darowizny pojazdu / faktura VAT / rachunek szczegółowy
 • karta pojazdu (jeśli była wydana)
 • dowód rejestracyjny
 • aktualne badanie techniczne (w dowodzie rejestracyjnym lub na osobnej kartce)
 • potwierdzenie opłacenia OC
 • potwierdzenie wszystkich opłat 
 • potwierdzenie opłaty podatku PCC lub podatku od darowizny, jeśli nas dotyczą


Pamiętaj, że wniosek o rejestrację pojazdu powinien być wypełniony czytelnie. Warto też zwrócić uwagę na to, że wszystkie zmiany związane z rejestracją lub wymianą dowodu rejestracyjnego wymagają pozostawienia w urzędzie karty pojazdy. Nawet jeśli dowód wymieniamy ze względu na brak miejsca na pieczątki - musimy dostarczyć kartę pojazdu i pozostawić ją do czasu odbioru nowych dokumentów.W przypadku auta sprowadzanego z zagranicy (po raz pierwszy rejestrowanego w Polsce) potrzebne do rejestracji samochodu będą jeszcze następujące dokumenty:

Samochód sprowadzany z UE - przerejestrowanie pojazdu

 • dokumenty dotyczące akcyzy
 • dokument dotyczący recyklingu pojazdu — jeśli pojazd był sprowadzony przed 1 stycznia 2016 r. i nie był wcześniej rejestrowany w Polsce.
 • tłumaczenia przysięgłe dokumentów

Samochód sprowadzany spoza UE - rejestracja pojazdu

 • dowód odprawy celnej, z urzędu celnego
 • dokument dotyczący recyklingu pojazdu — jeśli pojazd był sprowadzony przed 1 stycznia 2016 r. i nie był wcześniej rejestrowany w Polsce.
 • tłumaczenia przysięgłe dokumentów


Jak zarejestrować samochód z zagranicy? Proces rejestracji wygląda tak samo jedyne co się różni to, że dodatkowo musimy wyrobić kartę pojazdu i przygotować tłumaczenia. Rejestracja samochodu sprowadzanego zawsze wymaga dostarczenia dokumentów w języku polskim. W przypadku auta z Niemiec, z Francji czy z Włoch oraz krajów, w których językiem urzędowym jest angielski nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem tłumacza przysięgłego.

Rejestracja pojazdów sprowadzanych może wymagać dodatkowo oświadczenia dotyczącego odesłania tablic rejestracyjnych do kraju, z którego pojazd został sprowadzony.

Ile kosztuje zarejestrowanie samochodu?

Koszt rejestracji pojazdu w głównej mierze zależy od tego, czy musimy wymieniać tablice rejestracyjne oraz czy chcemy korzystać z tablic personalizowanych czy standardowych.

 • standardowe tablice rejestracyjne dla samochodu to koszt 80 zł. (uwaga nie musisz ich zmieniać, jeśli pojazd jest zarejestrowany - szczegóły niżej!)
 • personalizowane tablice rejestracyjne , w których możemy wpisać 5 dowolnych znaków, to wydatek 1000 zł


Pozostałe opłaty to:

 • opłata za dowód rejestracyjny, komplet znaków legalizacyjnych i nalepkę kontrolną na szybę pojazdu - 85 zł,
 • opłata za pozwolenie czasowe - 13,50 zł 
 • opłata ewidencyjna 50 gr płatna osobno za wydanie: dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, tablic rejestracyjnych, karty pojazdu i nalepki kontrolnej (czyli ok 2 zł)
 • w przypadku aut sprowadzanych dodatkowo należy uiścić opłatę 75 zł za wydanie karty pojazdu


Całkowity koszt rejestracji samochodu, który był już zarejestrowany w Polsce to ok 180 zł z wymianą tablic rejestracyjnych i ok 80 zł bez ich wymiany

Rejestracja pojazdu bez zmiany tablic

Z obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych jesteśmy zwolnieni, jeśli kupiliśmy samochód, który posiada biała tablice rejestracyjne z czarnymi literami i logiem unii europejskiej. Jeśli tablice są w dobrym stanie możemy zachować aktualne numery pojazdu. Zmiana w przepisach w tym zakresie weszła w życie 31 stycznia 2022. Wcześniej musieliśmy wymieniać tablice, jeśli zmieniał się wydział komunikacji pod jaki podlegał pojazd. W efekcie czego niższa jest m.in. opłata ewidencyjna oraz opłata za wydanie dowodu rejestracyjnego.

Tablice rejestracyjne wraz z nalepką kontrolną to dodatkowy wydatek rzędu 100zł, jego brak powinien ucieszyć wielu kierowców!

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu z zagranicy?

Pomijając koszty tłumaczeń, opłat celnych oraz akcyzy lub opłaty recyklingowej, które zależą od tego jaki pojazd i z jakiego kraju sprowadzamy - niewiele się zmienia. W porównaniu do auta z Polski dochodzi jedynie koszt wydania karty pojazdu w kwocie 75 zł. Co oznacza, że całkowity koszt opłat rejestracyjnych auta sprowadzanego to wydatek ok 260 zł.

Ile kosztuje zarejestrowanie nowego samochodu?

Cena rejestracji pojazdu nie zależy od tego czy jest to samochód używany czy nowy. Na cenę wpływa tylko pochodzenie auta. Co za tym idzie koszt zarejestrowania nowego auta, kupionego w polskim salonie, wynosi ok 180 zł - ponieważ musimy zakupić również tablice rejestracyjne.


Ile trwa rejestracja samochodu?

W celu rejestracji pojazdu będziesz musiał wybrać się do wydziału komunikacji 2-3 razy. 

 • za pierwszym razem przekazujesz wszystkie dokumenty oraz uiszczasz wszystkie opłaty,  Jeśli nie wymieniasz tablic i nie planujesz wyjazdu za granice w starym dowodzie zostanie wbita pieczątka i wracasz do wydziału komunikacji za ok miesiac (zobacz pkt. trzeci). Jeśli nie zmieniasz tablic pamiętaj o ich wzięciu do urzędu - będą na nich zmieniane naklejki legalizacyjne przy pierwszej wizycie
 • za drugim (tylko jeśli wymieniasz tablice) odbierasz dowód tymczasowy (tzw. miękki dowód) oraz nowe tablice, jednocześnie zdajesz stare. 
 • za trzecim odbierasz docelowy dowód rejestracyjny (twardy) i zdajesz tymczasowy. 

Czasem zdarza się, że pkt 1 i 2 zostanie zrealizowany w tym samym dniu. Zwykle jednak po odbiór miękkiego dowodu rejestracyjnego trzeba się następnego dnia po złożeniu kompletu dokumentów. 

Sam proces złożenia wniosku o rejestrację i odbioru dowodu rejestracyjnego trwa zwykle dość krótko. Kolejki jednak zależą od konkretnego urzędu, pod który podlegamy. Niestety musimy się tam wybrać osobiście lub przygotować odpowiednie upoważnienia dla naszego przedstawiciela. Po zmianach w przepisów dotyczących rejestracji pojazdów, kolejki, niestety, wydłużyły się o czym więcej w ostatnim akapicie.

Rejestracja samochodu czasowa

Odbierając dowód tymczasowy otrzymujemy dokument ważny 30 dni, tzw. pozwolenie czasowe. W tym czasie urząd sprawdzi historię pojazdu, dokona odpowiednich wpisów karcie pojazdu i przygotuje dla nas docelowy dowód rejestracyjny. Po zakończeniu procesu urzędnik skontaktuj się z nami lub sami będziemy musieli dowiadywać się czy możemy się już wybrać po odbiór "twardego" dowodu rejestracyjnego

Wybierając się po odbiór dowodu tymczasowego zabierz ze sobą stare tablice rejestracyjne.

Po odbiorze i założeniu nowych tablic rejestracyjnych pamiętaj o naklejeniu nowej nalepki kontrolnej na przednią szybę. Starą nalepkę kontrolną najłatwiej zdjąć z pomocą ostrego nożyka z zaokrąglonym czubkiem.

Właściwa rejestracja samochodu pojazdu

W ciągu 30 dni kalendarzowych urząd zarejestruje pojazd na stałe, i dostaniesz "twardy dowód". Pamiętaj, że czasowa rejestracja obowiązuje 30 dni. Jeśli z jakiegoś powodu dokument docelowy nie będzie jeszcze gotowy - wybierz się do urzędu, żeby wydłużył czasową rejestrację na kolejne 14 dni. 

Przerejestrowanie samochodu a OC

Jeśli samochód posiada aktualne OC, możesz z niego korzystać lub wypowiedzieć aktualna umowę i zawrzeć nową umowę ubezpieczenia OC. Pamiętaj o tym, że po zmianie właściciela ubezpieczyciel ma prawo do rekalkulacji kosztu ubezpieczania. Co za tym idzie korzystanie z poprzedniego może wiązać się z dopłatą jeśli wg ubezpieczyciela jesteśmy "bardziej ryzykownym" klientem niż poprzedni właściciel. Warto wiedzieć, że firmy ubezpieczeniowe mogą, ale nie muszą przeliczyć składki ubezpieczenia OC.

Jeśli lubisz znać koszty wcześniej i wolisz ubezpieczyć samochód samodzielnie po przerejestrowaniu, zobacz ile to będzie kosztowało. Skorzystaj z kalkulatora OC. Pamiętaj, że AC nie przechodzi na nowego właściciela pojazdu. Jeśli chcesz wykupić AC zwykle najtaniej uzyskasz je w zestawie z OC. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniach auto przeglądając na naszym blogu #ubezpiecznie samochodu

Nawet jeśli chcesz korzystać z polisy OC poprzedniego właściciela, pamiętaj, aby po rejestracji pojazdu zaktualizować dane na polisie OC.


Kluczowe zmiany w przepisach dotyczących rejestracji pojazdów

Wraz z początkiem roku 2020 zmieniły się przepisy dotyczące rejestracji pojazdów. Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie sankcji w wymiarze od 200 zł do 1 000 zł za nieprzerejestrowanie pojazdu w ciągu 30 dni od momentu nabycia. Do końca roku 2019, teoretycznie istniał, obowiązek przerejestrowania samochodu, jednak przekroczenie terminu nie skutkowało, właściwie, żadnymi konsekwencjami.

Zmiany w przepisach już w pierwszych dniach 2020 roku spowodowały nagły wzrost kolejek w wydziałach komunikacji. W wielu serwisach internetowych, gazetach i programach telewizyjnych mogliśmy zobaczyć informację o tłumach oblegających lokalne wydziały komunikacji.

Warto wiedzieć, że potencjalne kary dotyczą tylko naruszenia 30-dniowego terminu licząc od 1.01.2020 oraz że dotyczy to tylko pojazdów, które zostały sprowadzone, bądź kupione po 1 stycznia 2020. Co oznacza, że osób, które nabyły pojazd do 31 grudnia 2019 i przekroczą termin 30 dni, kary przewidziane w ustawie nie będą dotyczyć.

Opłać podatek PCC-3 w ciągu 14 dni od zakupu pojazdu

Pamiętaj, że poza rejestracją pojazdu masz też obowiązek zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w ciągu 14 dni od zakupu pojazdu. Musisz to zrobić jeśli nie możesz skorzystać ze zwolnienia. Dowiedz się więcej o podatku po zakupie samochodu.

Nowe auto już masz, a co ze starym?

Chcesz sprzedać używany samochód? Wystaw darmowe ogłoszenie na Sprzedawaczu. Już go sprzedałeś? Zobacz jakich formalności po sprzedaży auta musisz dopełnić by oszczędzić sobie kłopotów. Złóż odpowiednie dokumenty do ubezpieczalni oraz zawiadom swój wydział komunikacji o zbyciu samochodu niezwłocznie po przeniesieniu własności pojazdu. Na poinformowanie ubezpieczyciela masz 14 dni.

SPRZEDAJESZ SAMOCHÓD? Dodaj za darmo ogłoszenie na Sprzedawaczu!

Nasz mini poradnik oparliśmy na danych udostępnionych przez serwis obywatel.gov.pl. Prezentowane w poradniku dane na tematy wymaganych dokumentów i kosztów staramy się uzupełniać na bieżąco, tak by były zawsze aktualne. Jeśli szukasz informacji o rejestracji motocykla to znajdziesz je tutaj.

Data publikacji: 2024-01-17, ostatnia zmiana: 2024-01-17

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Volkswagen Bora '1999
4 600,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Volkswagen Polo - 2015
39 800 zł
Lipówki
(woj. mazowieckie)
Renault Megane 1.5 dCi (103KM), 2008
12 999 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Skoda Kamiq 1.0 TSI (115KM), 2019
69 104 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Renault Megane 1.2 TCe (132KM), 2017
52 999 zł
Zabrze
(woj. śląskie)
Audi A8 1999 prod. 4,2 benzyna! Serwisowany w ASO!
29 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Mercedes A A 180 (136KM), 2019
88 499 zł
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)
VW Up! 1.0 MPI (75KM), 2015
35 999 zł
Białystok
(woj. podlaskie)
Audi A3 8P Sportback 1.6 TDI 105KM
32 000 zł
Brzozów
(woj. podkarpackie)
Skoda Scala 1.6 TDI (115KM), 2020
60 974 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Renault Laguna - Coupe 2.0D 150km Xenon Skóra Navi Gwarancja
29 900 zł
Nowe Kucice
(woj. mazowieckie)
Kia Sportage 2.0 CRDi (136KM), 2010
39 999 zł
Łódź
(woj. łódzkie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Nowoczesne rozwiązania w kołach do dużych obciążeń ? przegląd technologii i materiałów
Koła przemysłowe przeznaczone do dużych obciążeń są kluczowym elementem sprzętu w wielu sektorach przemysłu. Od wózków widłowych po ciężkie maszyny budowlane, wybór odpowiednich kół może znacząco wpły...
Data publikacji: 2024-01-30
Jaki Hyundai jest najbardziej ekonomiczny?
W dzisiejszych czasach kiedy ceny paliw nieustannie wzrastają, wybór samochodu o niskim zużyciu paliwa jest kluczowy dla naszego domowego budżetu. Na szczęście, marka Hyundai ma w swojej ofercie model...
Data publikacji: 2024-01-26
Co zrobić po sprzedaży samochodu w 2024 roku? Obowiązki sprzedającego.
Znalezienie nabywcy, spisanie umowy kupna-sprzedaży i oddanie kluczyków nowemu właścicielowi, to dopiero połowa drogi do sprzedaży samochodu zgodnie z obowiązującymi przepisami. Następnie sprzedawcę c...
Data publikacji: 2024-01-16
TOP 16 🏆 Jaki samochód do 15 tys wybrać? Zobacz TOP 16 na 2021
Samochody do 20 000 zł to grupa aut, która cieszy się na polskim rynku dużym zainteresowaniem. W czołówce najczęściej wybieranych modeli są wozy segmentu C, czyli tak zwane kompakty. Przyjrzymy się je...
Data publikacji: 2024-01-09