Podatek od kupna samochodu 2021- jak wypełnić PCC-3?

Formularz PCC3 przez Internet

(formularz dostępny na: podatki.gov.pl)

Kupując samochód używany praktycznie zawsze zmuszeni jesteśmy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Podatek ten należy uiścić w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania w ciągu 14 dni od podpisania umowy kupna sprzedaży. Zwyczajowo podatek PCC jest płacony przez stronę kupującą. Przyjrzyjmy się bliżej kiedy i w jaki sposób należy rozliczyć podatek od zakupu samochodu.

Kiedy należy zapłacić podatek PCC-3?

Podatek od czynności cywilnoprawnych należy zapłacić zawsze, jeśli wartość transakcji przekracza 1 000 zł i samochód kupiliśmy w oparciu o umowę kupna sprzedaży a nie fakturę VAT. Podatek należy zapłacić w ciągu 14 dni od zawarcia transakcji. Dawniej podatek ten rozliczany był na druku PCC-1.

Kiedy nie trzeba płacić podatku po zakupie samochodu?

W sytuacji, gdy sprzedający samochód jest przedsiębiorcą i dowodem sprzedaży jest faktura VAT transakcja jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych. Co za tym idzie nabywca nie musi płacić podatku od kupna samochodu.

W przypadku zakupu samochodu o wartości do 1 000 zł nie musimy składać deklaracji, ani płacić podatku PCC - korzystamy ze zwolnienia.

Kupując nowy samochód również będziemy zwolnieni z PCC. Sprzedaż nowego pojazdu odbywa się na podstawie faktury VAT - stąd zwolnienie z podatku.

Ile wynosi podatek od kupna samochodu?

Po zawarciu umowy kupna-sprzedaży samochodu, zwyczajowo strona kupująca, musi odprowadzić podatek w wysokości 2% wartości transakcji. W sytuacji, gdy wartość pojazdu wpisana w umowie znacząco odbiega od realnej wartości pojazdu urząd skarbowy może przyjąć inną wartość podstawy opodatkowania - zgodną z realną wyceną pojazdu.

Jak wyliczyć wartość podatku do zapłaty?

Pokażmy wyliczenie na przykładzie zakupu Forda Focusa czyli samochodu za 20 tys zł.

20 000 zł (Cena zakupu) * 0,02 (podatek 2%) = 400 zł (Wartość podatku do zapłaty)

Oczywiście zastosowanie powyższego wzoru ma sens tylko wtedy kiedy wartość samochodu jest bliska rynkowej. Jeśli pojawia się rozbieżność należy zastosować wartość rynkową pojazdu.

Jak wypełnić PCC-3?

Jeśli chcemy złożyć deklarację PCC w urzędzie należy najpierw pobrać odpowiedni druk formularza. Wydrukować go, a wypełnić odpowiednie pola. i złożyć w urzędzie skarbowym. Jednak zdecydowanie prościej i szybciej jest wypełnić PCC3 przez Internet. Możemy to zrobić na stronie podatki.gov.pl.

Do wyboru mamy

Opis sposobu wypełniania deklaracji PCC-3 po zakupie auta

Pierwsze sekcje dokumentu PCC-3 dotyczą danych urzędu skarbowego (sekcja A), do którego składamy deklaracje oraz danych podatnika (sekcja B). W polu nr 7 sekcji B "Podmiot składający deklarację" zwykle przy zakupie samochodu należy zaznaczyć "inny podmiot".

W sekcji C należy wprowadzić informacje na temat zawartej umowy. W przypadku umowy kupna sprzedaży samochodu kluczowym polem jest pole nr 24. W nim podatnik powinien dokładnie opisać samochód, czyli podać jego markę i model, przebieg, numer rejestracyjny, rok produkcji, pojemność silnika oraz ewentualne uszkodzenia, które wpływają na obniżenie wartości pojazdu.

W sekcji D wprowadzamy informacje na temat wartości zawartej transakcji. oraz wyliczamy wartość należnego podatku. W przypadku kupna samochodu wypełniamy pole 25 - wpisujemy wartość transakcji. Jeśli wycena pojazdu znacząco różni się od kwoty z umowy należy podać wartość rynkową o czym wcześniej już wspominaliśmy. W polu 26 wprowadzamy procent opodatkowania (tj. 2%). W polu 27 wprowadzamy wartość podatku czyli mnożymy wartość z pola 25 raz wartość z pola 26. Tą samą wartość wpisujemy jeszcze w polu 43 i 53.

Sekcje końcowe (H i I) to już tylko informacje o załącznikach i danych składającego oraz podpis i data złożenia deklaracji. Pamiętajmy, że data złożenia deklaracji to nie jest datą zawarcia umowy - chyba, że deklaracje składamy w tym samym dniu co kupiliśmy samochód.

Opłać PCC przed rejestracją pojazdu

Pamiętaj, że rejestrując samochód dobrze wcześniej opłacić podatek o czynności cywilnoprawnych i mieć wszystko z głowy za jednym zamachem. Na opłacenie podatku masz tylko 14 dni, na przerejestrowanie samochodu dni jest 30. Jeśli jednak przekroczysz ten termin możesz zostać ukarany grzywną w wysokości od 200 do 1000zł. Zmiany prawa w tym zakresie weszły w życie od początku stycznia 2020.

Data publikacji: 2020-02-06, ostatnia zmiana: 2021-01-09

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Toyota C-HR 2018 prod. 1.8 Hybrid*Premium Selection*Salon PL*Automat*Skóra*Aktywny tempomat
85 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Hyundai i30 2017																														          110 KM
35 500 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Seat Arona  2019
69 900 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
2011 KIA Venga 1,6D **** 24 600 zł ****
24 600 zł
Nowy Sącz
(woj. małopolskie)
Citroën C3 2018																														          82 KM
44 900 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
FORD Ranger, 2021r.
185 607 zł
Katowice
(woj. śląskie)
LAND ROVER RANGE ROVER VOGUE LIMITED VAT 23%
260 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Opel Astra 2017 - 1598 cm3 Diesel (110 KM) - kombi
28 900 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Volkswagen Golf 1,0 TSI 110 KM DSG Comfortline Lellek Opole
81 000 zł
Opole
(woj. opolskie)
Audi A6 '2016, Diesel, z silnikiem , 190 KM
108 900 zł
Mielec
(woj. podkarpackie)
Toyota Avensis III 2.0 2.0 D-4D 143KM 143KM
67 900 zł
Mysłowice
(woj. śląskie)
Mini Cooper
39 900 zł
Strzegom
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Klasyka i luksus motoryzacji - czemu nie mogą oprzeć się mężczyźni?
Mężczyźni, ale również dużą część kobiet, to fani motoryzacji. Cztery kółka czy dwa koła? Silnik benzynowy czy diesel? To nie ma większego znaczenia, jeśli chodzi o luksusowe modele pojazdów znanych w...
Data publikacji: 2021-03-02
Jakiej produkcji jest Renault? Czy to są trwałe i dobre samochody?
Odpowiedź na pytanie "Jakiej produkcji jest Renault?" jest odpowiedzią prostą, bo tego motoryzacyjnego giganta blisko sto lat temu założyli bracia Renault z Francji, czyli miłośnicy wyścigów. Natomias...
Data publikacji: 2021-02-23
Koło dwumasowe objawy awarii
Koło dwumasowe to jeden z podzespołów, który zyskał na popularności wraz z ze zwiększającą się mocą i wartością momentu napędowego w silnikach o stosunkowo niewielkiej pojemności skokowej. Na początku...
Data publikacji: 2021-02-23
Czujnik położenia wałka rozrządu - objawy awarii
Jednym z kluczowych podzespołów układu napędowego jest wałek rozrządu. Aby jego praca przebiegała właściwie, wałek rozrządu musi być podłączony do elementu kontrolującego. Jest nim czujnik położenia w...
Data publikacji: 2021-02-23

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij