Jak sprzedać samochód? Przeczytaj poradnik i sprzedaj samochód szybko i w dobrej cenie!


Jak sprzedać samochód?


Wiele osób pyta jak szybko sprzedać samochód? Mój dziadek mówił, że szybko to można łapać muchy. Jest w tym dużo prawdy. Jeśli nie chcemy sprzedać samochodu za pół darmo warto zastanowić się jak zrobić to dobrze. Jak będzie dobrze to będzie też szybko. Z poniższego poradnika dowiesz się m.in. kiedy sprzedać samochód?, jak przygotować auto do sprzedaży?, za ile wystawić pojazd? oraz jak przygotować się na spotkanie z potencjalnym kupcem?. Wspomnimy także, o czym należy pamiętać już po podpisaniu umowy.

Kiedy sprzedać samochód?

Zanim powiemy o tym jak sprzedać samochód, zastanówmy się najpierw kiedy. Najlepiej jest sprzedać auto w okresie wiosennym lub jesiennym. Okres wakacyjny charakteryzuje się znacznie mniejszym ruchem na rynku samochodów. Również okolice długich weekendów i świąt ograniczają zainteresowanie potencjalnych kupujących.

Drugą sprawą jest pogoda. Jeśli użytkujemy samochód na co dzień to nawet jeśli umyjemy auto przed zrobieniem zdjęć to duża szansa, że po dwóch , zimowych, dniach użytkowania będzie on znów brudny. Pogoda zimowa zatem nie sprzyja sprzedającym.

Sezon wiosenny roku 2020 jest niestety zupełnie inny ze względu na epidemie COVID-19, co za tym idzie sprzedaż samochodów jest znacznie niższa niż w latach poprzednia.

Pamiętaj, że jeśli sprzedajesz auto w lipcu tu nie umieszczaj w ogłoszeniu zimowych zdjęć na śniegu. Również zimą nie publikuj zdjęć ze środka lata. Od razu widać, że samochód długo nie chce się sprzedać. Czy jako kupujący nie obawiałbyś się zakupu auta, które sprzedaje się już pół roku?


SPRZEDAJESZ SAMOCHÓD? Dodaj za darmo ogłoszenie na Sprzedawaczu!

Jak przygotować samochód do sprzedaży?

Kwestia dobrego przygotowania samochodu do sprzedaży jest tematem bardzo obszernym. Nie znaczy to, że jest w tym coś trudnego, jednak kompletną wiedzę prezentujemy w osobnym poradniku pt. Jak przygotować samochód do sprzedaży? Tutaj, w skrócie powiemy tylko tyle, że samochód musi lśnić oraz nic nie może w nim pukać ani stukać. Środek auta też powinien być czysty. Wszystko powinno być świeże i pachnące. Auto używane ma wyglądać jak nowe!

Choć może brzmieć to handlarsko pamiętaj, że samochód kupuje się oczami. Samochody brudne, obdrapane i pordzewiałe od razu tracą w oczach kupujących. To samo dotyczy brudnego lub podartego wnętrza. Dopiero po zaliczeniu „testu wizualnego” klient zdecyduje się na jazdę próbną. Dla tej jazdy ważne jest by nie straszyły odgłosy, które, często, możesz naprawić za 100 czy 200 zł. Czy stać Cię na to by obniżać cenę, nawet o klika tysięcy, zamiast dobrze przygotować auto do sprzedaży?

Za ile sprzedać samochód?

To chyba najbardziej czarodziejskie pytanie w całym poradniku. Dlaczego czarodziejskie? Ponieważ wiele osób nie ma pojęcia jak wycenić wartość samochodu i zaczyna czarować. Przejdźmy zatem do faktów, by ustalić dobrą cenę sprzedaży auta.

Wpływ wieku samochodu na cenę sprzedaży

  1. po pierwszym roku auto traci zwykle ok 25% wartości (niektóre modele więcej)
  2. po drugim roku cena spada o ok 20%
  3. w kolejnych latach auto traci na wartości ok 10% rocznie

Co jeszcze wpływa na cenę pojazdu?

Silnik i paliwo

Po iluś latach produkcji modelu pojawiają się opinie na temat silników i ich żywotności. Dobra opinia o silniku oraz dobre osiągi i małe spalanie wpływają na ceny na rynku wtórnym. Jeśli kupowałeś używane auto też, prawdopodobnie, wcześniej czytałeś, o tym co wybrać, a czego unikać. Założona instalacja LPG zwykle pozytywnie wpływa na cenę. Brak koła dwumasowego czy filtra DPF w starszych autach również podbija cenę.

Wersja wyposażenia

Im bogatsza wersja tym wyższa cena sprzedaży, ale im auto starsze tym wartość wyposażenia odgrywa mniejszą rolę. Często 10-letni „golas” z małym przebiegiem i pewną historią jest wart znacznie więcej niż sprowadzany „wypasiony” egzemplarz z zagranicy, o niewiadomej historii.

Pierwszy właściciel

Auto od pierwszego właściciela potrafi być znacznie droższe i nie ma w tym nic dziwnego. Pierwszy właściciel raczej nie będzie opowiadał nam bajek. Zwykle ma komplet dokumentów dotyczących napraw. To wszystko ma swoją cenę. Uwaga pierwszy właściciel w kraju to nie pierwszy właściciel.

Udokumentowany przebieg pojazdu

Jeśli samochód był wyprodukowany po 2010 dość łatwo zweryfikować jego przebieg. Informacje o przebiegach w serwisie https://historiapojazdu.gov.pl/ sięgają ok 2014 roku wzwyż. Co za tym idzie jeśli ostatnich kilka lat samochód był w Polsce to łatwiej potwierdzić jego przebieg (oczywiście jeśli na granicy „nie zgubił kilkuset tysięcy km” )

Zakup w polskim salonie

Samochody z polskich salonów wyprodukowane po 2010 mają zwykle piękną dokumentacje przebiegu. Najpierw dokumenty z ASO, później w serwisie https://historiapojazdu.gov.pl/. Zwykle auta z polskich salonów są nawet 10-15% droższe niż auta sprowadzane.

Stan techniczny i wizualny

To oczywiste, jednak auta, które wyglądają lepiej, nie są zardzewiałe i poobijane są znacznie więcej warte. Szczególnie w puli samochodów do 10 tys. Koszt napraw blacharskich czy też kapitalnego remontu silnika lub zawieszenia stanowi zbyt duży procent wartości samochodu by warto było dużo w nie inwestować.


Co NIE wpływa na wartość pojazdu?

Nie ma znaczenia jak bardzo kochasz swój samochód, co w nim robiłeś, gdzie nim byłeś oraz że nigdy Cię nie zawiódł. Inne subiektywne odczucia też są bez znaczenia. Chyba, że żona kazała sprzedać, a Ty nie chcesz – dolicz wtedy 20% wartości i cierpliwie czekaj.

Gdzie sprawdzić cenę samochodu?

Najprostszym sposobem na sprawdzenie ceny samochodu jest wyszukanie podobnych modeli w serwisach ogłoszeniowych. Pamiętamy by dobrze ustawić kryteria wyszukiwania. W szczególności zwróćmy uwagę na wcześniej wspomniane elementy czyli na wiek, silnik, wyposażenie, przebieg i pochodzenie pojazdu.

Polecamy sprawdzić ceny w kilku serwisach, szczególnie jeśli dysponujemy unikalnym autem. Im więcej ofert sprawdzimy tym większa szansa, że lepiej oszacujemy wartość. Poza Sprzedawaczem polecamy spojrzeć też na otomoto.pl, gratka.pl oraz gumtree.pl.

Poza odniesieniem się do ofert możemy skorzystać z profesjonalnej wyceny pojazdu. Jedna z tańszych i szybszych opcji jest skorzystanie z serwisu http://info-ekspert.pl/, na którym możemy zamówić uproszczoną wycenę, którą opłacimy SMSem.

Do ustalonej ceny dolicz zawsze kilka procent (5-10) by mieć z czego schodzić. Każdy lubi coś „ugrać”


Gdzie sprzedać samochód?

Masz kilka opcji, o których pewnie już wiesz, ale dalej nie masz pewności, z których skorzystać. Chcąc sprzedać samochód używany możesz pojechać na giełdę, wstawić auto do komisu, wsunąć za szybę kartę z napisem "sprzedam", wystawić ogłoszenie w gazecie lokalnej lub dodać ogłoszenie w Internecie. Zobaczmy zatem ile kosztują poszczególne rozwiązania oraz jaka jest ich skuteczność oraz koszt?

Giełda samochodowa - sprzedaż na giełdzie

W wielu miastach w Polsce w dalszym ciągu działają giełdy samochodowe. Odbywają się zwykle w sobotę lub w niedzielę. Niestety, nie są one już tak popularne tak jak jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Wystawienie samochodu kosztuje zwykle ok 20 - 40 zł. w zależności od miasta.

Samochody się tu dalej pojawiają, jednak jest ich znacznie mniej niż kiedyś. Zresztą kupujących też jest mniej. Nie zmienia to faktu, że handel w dalszym ciągu działa i auta się sprzedają. Jeśli chcesz wybrać się na giełdę samochodową zapoznaj się z naszym artykułem zawierającym najaktualniejsze informacje na temat giełd samochodowych w Polsce. Giełda samochodowa - gdzie i kiedy się odbywa? Nawet jeśli nie sprzedasz to przynajmniej przypomnisz sobie stare czasy lub zobaczysz jak handlowało się autami w latach 90'.

Auto komis - wstawienie auta do komisu

Wiele auto komisów na prawdę super prosperuje. Mają nie tylko świetną lokalizację, ale także umieszczają ogłoszenie aut w wielu serwisach ogłoszeniowych. Często również korzystają z odpłatnego wyróżniania swoich ofert. Jeśli posiadają wiele samochodów w ofercie, często płacą za to nawet po kilka tysięcy złotych miesięcznie.

Są skuteczni, zdejmują sprzedającemu problem z głowy, ale pobierają za to opłatę. Zwykle jest to co najmniej 1000 zł lub 5% wartości pojazdu. Nic dziwnego - komis zatrudnia pracowników, dzierżawi plac, przygotowuje auta oraz ponosi koszty reklamy - w tym ogłoszeń w Internecie. Dla firm praktycznie zawsze ogłoszenia są płatne (na Sprzedawaczu komisy mogą wystawiać za darmo).

Czy warto wstawić samochód do komisu?

Jeśli chcemy się pozbyć samochodu i nie zawracać sobie głowy jego sprzedażą - komis przyjdzie nam z pomocą. Musimy jednak pamiętać, że koszt wstawienia auta do komisu wyniesie od kilku set do kilku tysięcy zł w zależności od wartości pojazdu. Jeśli nie chcemy płacić tak wysokiej prowizji warto samemu wystawić ogłoszenie i poświęcić trochę czasu na spotkania z klientami. Jeśli komis lub handlarz chce od Ciebie od razu odkupić samochód wiedz, że cena którą Ci zaproponuje jest znacznie niższa od rynkowej.


Ogłoszenie w gazecie lokalnej czyli starsze pokolenie

Gazety w dalszym ciągu docierają do osób, które z jakiegoś powodu nie korzystają z Internetu. Są to zwykle osoby starsze. Jeśli więc sprzedajesz samochód niezbyt drogi, którym może zainteresować się emeryt - to być może gazeta będzie skutecznym medium. Koszt wystawienia ogłoszenia jest znikomy. Zwykle nie przekracza kilku złotych.

Jako ciekawostkę możemy dodać, że duża część ogłoszeń wystawionych w serwisie Sprzedawacz.pl pojawia się w gazecie Baza ogłoszeń (http://www.baza24.pl/) i dociera w wersji drukowanej do ponad 8 województw. Wystarczy, że dodasz ogłoszenie i jeśli tylko ogłoszenie będzie świeże i zmieści się w nakładzie to pojawi się w gazecie.

Ogłoszenie w Internecie - największy zasięg

W chwili obecnej ogłoszenia opublikowane w Internecie mają zdecydowanie największy zasięg. Do wyboru jest dużo serwisów ogłoszeniowych. Lepszych i gorszych, o zasięgu regionalnym oraz takich, na których znajdziemy ogłoszenia z całej Polski.

W największych Polskich serwisach zapłacimy za wystawienie samochodu od ok 25 do 40 zł za dodanie podstawowego ogłoszenia. Istnieją jednak również serwisy bezpłatne o dużych zasięgach, z których warto korzystać. W niektórych przypadkach warto też przyjrzeć się serwisom lokalnym. W małych miejscowościach często mają one monopol na informacje.

Strona, na której właśnie jesteś – Sprzedawacz.pl jest serwisem ogólnopolskim, a ogłoszenia w nim publikowane są dobrze widoczne również lokalnie. Ogłoszenie dotyczące sprzedaży samochodu możesz wystawić bezpłatnie. Wyróżnienie ogłoszenia dostępne jest już od 11.99 zł. Jak to działa? Dodaj ogłoszenie motoryzacyjne i sprawdź. To bardzo proste.

Kartka za szybę z tekstem „Sprzedam samochód”

Archaiczną, choć często skuteczną metodą jest również umieszczenie kartki za szybą samochodu. Jeśli chcemy sprzedać auto, co nam szkodzi spróbować. Może ktoś się zainteresuje i odezwie. Jeśli chcesz przygotować dobrą kartkę dotyczącą sprzedaży auta zobacz nasz artykuł: "Kartka na szybę sprzedam samochód". Jeśli dodasz ogłoszenie na Sprzedawaczu automatycznie wygenerowaną kartkę pobierzesz jednym kliknięciem.

Przygotuj zdjęcia do ogłoszenia

Przygotowując się do wystawienia ogłoszenia nie sposób nie wspomnieć o robieniu zdjęć. Podstawowa zasada brzmi zrób takie zdjęcia jakie sam chciałbyś zobaczyć. Zdjęcia powinny być ostre i wyraźne. Robione przy dobrym oświetleniu. Powinny prezentować samochód z każdej strony. Pamiętaj, że również wnętrze pojazdu powinno się na nich znaleźć.

Jeśli uważasz, że jakość zdjęć nie ma znaczenia odpowiedz sobie na pytanie dlaczego komisy często wynajmują fotografów i płacą za każdy samochód z osobna?

To tylko tak, w skrócie. Jeśli chcesz mieć naprawdę dobre zdjęcia sprawdź nasz poradnik: Jak przygotować zdjęcia samochodu do ogłoszenia lub skorzystaj z pomocy fotografa. W przypadku droższych pojazdów, fotograf na prawdę może się opłacać!

Jakie dokumenty potrzebne są do sprzedaży pojazdu?

Sprzedając samochód prawie na pewno będziesz potrzebować umowy kupna sprzedaży samochodu. Możesz pobrać nasz gotowy wzór w PDF i wydrukować umowę na jednej stronie lub skorzystać ze edytowalnej wersji w formacie DOC lub ODT i wprowadzić własne poprawki. Wyjątkiem, w którym przeniesienie własności następuje bez umowy może być sprzedaż samochodu z majątku firmy. Wtedy dowodem sprzedaży będzie rachunek lub faktura VAT.

Kolejnym elementem jest karta pojazdu, dowód rejestracyjny oraz ubezpieczenie OC. Te dokumenty musisz przekazać kupującemu by mógł przerejestrować samochód.

Jeśli samochód posiada instalacje gazową pamiętaj o przekazaniu dokumentów od instalacji. W szczególności homologacji oraz świadectwa legalizacji zbiornika gazowego - bez tego nowy właściciel nie zrobi przeglądu okresowego.

Jeśli posiadasz faktury za naprawy, części, a także książkę serwisową auta, instrukcję samochodu, instrukcję i książkę gwarancyjną od LPG również przygotuj wszystko zawczasu. Nie zapomnij także o drugim komplecie kluczyków.

Spotkanie z potencjalnym klientem

Spotykając się z klientem umów się kiedy jest widno. Nie ma nic gorszego niż oglądanie auta po zmroku. W najlepszym razie będziesz się spotykał wtedy dwa razy.

Zarezerwuj sobie odpowiednio dużo czasu na spotkanie. Czasem zdąża się klient, który obejrzy auto chce je kupić po 10 minutach. Innym razem przyjdzie osoba, która półtorej godziny będzie oglądać każdy zakamarek auta. Po czym dopiero ruszy na stacje diagnostyczną. Do tego dojdzie jeszcze podpisanie umowy i trzy godziny z głowy.

Zadbaj o to, by samochód był czysty. Ma wyglądać tak jak na zdjęciach, albo lepiej! Im mniej Twoich rzeczy w środku tym lepiej. Jak kupujesz auto w salonie nic w nim nie ma. Jest tylko czysty i pachnący.

Pamiętaj by mówić prawdę i nie ukrywać faktów. Jeśli wiesz, że w samochodzie jest coś uszkodzone, powiedz o tym i pamiętaj by wpisać to do umowy.

Co z ubezpieczeniem OC i AC po sprzedaży auta?

Ubezpieczenie OC podróżuje z samochodem

Sprzedając auto musisz założyć, że kupujący będzie z niego korzystał do końca terminu obowiązywania polisy OC. Jeśli wypowie ją wcześniej i sam ubezpieczy auto dostaniesz zwrot pieniędzy, z ubezpieczalni, za niewykorzystany okres. Pamiętaj, jednak by zgłosić fakt sprzedaży auta ubezpieczycielowi. Masz na to 14 dni po zawarciu umowy. Zobacz również inne formalności po sprzedaży auta, których powinieneś dopełnić.

Ubezpieczenia AC zostaje w kieszeni

Po zgłoszeniu faktu sprzedaży auta, ubezpieczyciel zwróci Ci pieniądze proporcjonalnie za niewykorzystany okres ubezpieczenia pojazdu. Ubezpieczenie AC nie przechodzi na kupującego. Pamiętaj, żeby zgłosić ubezpieczycielowi fakt zbycia pojazdu. Do zgłoszenia zwykle trzeb dołączyć kopie umowy kupna sprzedaży pojazdu.


SPRZEDAJESZ SAMOCHÓD? Dodaj za darmo ogłoszenie na Sprzedawaczu!

Na koniec

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł okaże się pomocny i odpowiedział na wszystkie wątpliwości związane z pytaniem jak sprzedać samochód. Gdybyś jednak z jakiegoś powodu dłużej nie mógł zawrzeć transakcji i dalej nie wiedział czemu, tak się dzieje sprawdź również nasz poradnik „Dlaczego nie mogę sprzedać samochodu”.

Może Cię zaintersować:

- Jak odświeżyć wygląd auta przed sprzedażą?

- Ile kosztuje niedodanie zdjęć do ogłoszenia sprzedaży samochodu?

- Jak przygotować samochód do sprzedaży?

- Giełda samochodowa - gdzie i kiedy się odbywa i czy warto jechać?

Data publikacji: 2017-08-04, ostatnia zmiana: 2021-04-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Honda Civic 1.8 i-VTEC (142KM), 2017
63 500 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Toyota Corolla 1.3 Dual VVT-i (99KM), 2017
52 000 zł
Katowice
(woj. śląskie)
BMW 3GT F-Vat.Gwar,Sal.Pl xdrive
72 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Alfa Romeo Giulia, 2021r.
199 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Skoda Octavia 1.6 TDI (115KM), 2018
39 023 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Volkswagen Passat B7  Start/Stop DSG 4x4 Skóra Xenon,Nowe Opony
44 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Kia XCeed 1.6 Crdi 136 KM I rej. 2021 Vat 23%
94 900 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
VW Golf 1.4 16V (80KM), 2012
30 000 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
VW Polo 1.0 (60KM), 2015
37 000 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Skoda Superb  '2017, Benzyna, z silnikiem , 180 KM
75 900 zł
Mielec
(woj. podkarpackie)
Toyota Auris II  Salon,Gwarancja,Czujniki Park.40 tys km.
55 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Kia Cee'd II  1.4d F-vat Salon PL Gwar.rok
26 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Kartka na szybę sprzedam samochód. PDF - jak przygotować i czy warto ją nakleić?
W przypadku samochodów po dziś dzień warto skorzystać z jednej z najprostszych metod informowania o tym, że mamy coś do sprzedania. Kartka sprzedam auto naklejona na tylnych, bocznych szybach samochod...
Data publikacji: 2021-06-12
Czujnik położenia wałka rozrządu - objawy awarii
Jednym z kluczowych podzespołów układu napędowego jest wałek rozrządu. Aby jego praca przebiegała właściwie, wałek rozrządu musi być podłączony do elementu kontrolującego. Jest nim czujnik położenia w...
Data publikacji: 2021-05-25
Jak przekazać samochód w rodzinie - synowi, córce lub wnukom?
Często zdarza się, że rodzice lub dziadkowie wymieniając swój samochód chcieliby przekazać samochód młodszemu pokoleniu. Nie znaczy to, że zawsze mówimy to o darowiźnie. Niektórzy dziadkowie czy rodzi...
Data publikacji: 2021-05-15
Instalacja gazowa LPG - czy warto założyć, ile kosztuje i czy to się opłaca?
W związku z wysokimi cenami benzyny wiele osób poszukuje samochodów z zamontowaną instalacją gazową lub rozważa montaż LPG we własnym zakresie. W dalszej części artykułu postaram się odpowiedzieć na n...
Data publikacji: 2021-05-13

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij