Szukaj

Kategorie

Jak przygotować samochód do sprzedaży?Na każdy samochód kiedyś przychodzi czas. Kiedy podejmiesz decyzje o sprzedaży swojego auta warto podejść do tego tematu profesjonalnie. Od tego jak przygotujesz samochód i siebie do sprzedaży zależy to, jaką cenę uzyskasz i jak długo będzie trwała sprzedaż. Zobaczmy na co zwrócić szczególna uwagę przed sprzedażą.

1. Zadbaj o wygląd samochodu

Niezależnie od tego czy chcesz wystawić ogłoszenie motoryzacyjne w Internecie, wybrać się samochodem na giełdę, czy też wstawić go do komisu, warto zadbać o to, by samochód był czysty zarówno na zewnątrz jak i w środku. Wygląd ma znaczenie większe niż myślisz!

Wygląd zewnętrzny

Przygotowując samochód do sprzedaży warto wybrać się na dobrą myjnię lub poświęcić odrobinę własnego czasu i faktycznie dokładnie umyć samochód. Myjąc auto zwróćmy uwagę na takie detale jak okolice listew, felgi czy opony. Czysty samochód, nie tylko, zdecydowanie lepiej będzie prezentował się na zdjęciach, ale także zrobi znacznie lepsze wrażenie na osobie, która przyjedzie go obejrzeć. Jeśli mamy możliwość skorzystajmy z myjni ręcznej. Warto również pokusić się o woskowanie lub podobny zabieg celem odmłodzenia wyglądu lakieru. Zobacz także poradnik: "Jak odświeżyć wygląd samochodu przed sprzedażą?"

Wnętrze samochodu

Przygotowując wnętrze warto rozpocząć sprzątanie od wyrzucenia (schowania do garażu) wszelkich niepotrzebnych rzeczy (opakowań po płytach, ładowarek, drzewek zapachowych, linek holowniczych, kabli rozruchowych itp.). Zostawiamy tylko to, co konieczne (gaśnica, trójkąt, koło zapasowe…).

Jeśli korzystamy z myjni ręcznej warto, od razu, zlecić dokładne odkurzanie. Jeśli robimy to we własnym zakresie, zróbmy to bardzo starannie. Szczególnie jeśli woziliśmy wcześniej samochodem psa lub kota. Widok sierści na siedzeniach potrafi obrzydzić samochód wielu osobom.

Zadbajmy także o dokładne umycie wszystkich plastików i wewnętrznej strony drzwi. Im wszystko czystsze tym lepiej postrzegany jest samochód. Klienci „kupują samochód oczami”

W przypadku, gdy w samochodzie były założone pokrowce samochodowe, które wyglądają już na zużyte, warto pomyśleć o ich wymianie lub zdjęciu - jeśli oryginalna tapicerka jest w lepszym stanie niż pokrowce.


2. Poznaj swój samochód

Może się to wydawać dziwne, ale przed sprzedażą warto wybrać się samemu z samochodem na stację diagnostyczną lub do zaprzyjaźnionego mechanika celem znalezienia potencjalnych problemów z autem. Warto też przy okazji poznać przybliżony koszt naprawy znalezionych drobnostek.

W przypadku niektórych drobnych usterek (np. uszkodzenia elementów gumowo-metalowych w zawieszeniu) warto wydać 100 czy 200 zł i rozwiązać problem niż narażać się na wyższy poziom negocjacji kupującego z racji obaw o ogólny stan auta. Sam kiedyś odstąpiłem od zakupu samochodu po tym jak słyszałem jak wszystko łomocze na nierównościach.

Wiedza na temat własnego samochodu pozwoli nam ponadto na lepszą negocjację cenową z potencjalnym kupującym. Jeśli klient będzie miał zastrzeżenia do stanu tarcz hamulcowych, to albo będziemy wiedzieli ile faktycznie kosztuje ich wymiana, albo ze spokojem odeprzemy argument potencjalnego kupującego.


3. Ustal odpowiednią cenę

Ustalenie odpowiedniej ceny sprzedaży samochodu jest zawsze trudne. Poza różnicami pomiędzy poszczególnymi ofertami na rynku dochodzi jeszcze wartość emocjonalna, którą trudno oszacować.

Wyznaczając cenę samochodu warto przyjrzeć się faktycznym ofertom w serwisach ogłoszeniowych dla wybranej marki i modelu samochodu. Odnosząc rocznik, wyposażenie i stan naszego pojazdu do znalezionych ofert, w przybliżeniu, będziemy w stanie ocenić jego wartość. Warto tutaj pamiętać, że w dalszym ciągu, w przypadku aut pochodzących z zagranicy, nie ma się co sugerować deklarowanym przebiegiem. Bardzo często samochody sprowadzane mają „skręcane liczniki”.

Poza samodzielnym szukaniem możemy też skorzystać z usług profesjonalistów w zakresie wyceny - szukając odpowiednich firm w Internecie.

Pamiętajmy jednak o tym, że ceny zakupu oferowane przez handlarzy i komisy samochodowe są zwykle znacznie niższe niż faktyczna cena jaką możemy za pojazd uzyskać. 

Poza ustaleniem ceny wywoławczej warto też pomyśleć o tym, poniżej jakiej ceny nie sprzedamy samochodu (ceny minimalnej). Zastanów się nad faktyczną wartością samochodu dla Ciebie. Czy za kwotę (XXXXX zł) masz szansę na kupienie przynajmniej tak dobrego samochodu?

Często niestety zdarza się, że sprzedający (amator), ulega (doświadczonemu) handlarzowi i w efekcie godzinę po transakcji zamiast zadowolenia dopada go fala złości związana z ceną za jaką sprzedał samochód.

Najważniejsze za Tobą

Skupiając się na trzech powyższych aspektach możesz uzyskać znacznie większe zainteresowanie swoim samochodem. Gdy zjawi się już potencjalny klient łatwiej utrzymasz swoją cenę, a w razie zbyt niskiej oferty kupującego po prostu zrezygnujesz z transakcji. Oczywiście wiele zależy jeszcze od tego, w jaki sposób zdecydujesz się sprzedać samochód. Czy wybierzesz się na giełdę, wystawisz ogłoszenie w Internecie lub gazecie lokalnej, czy może wstawisz auto do komisu. 

Data publikacji: 2018-06-05, ostatnia zmiana: 2019-05-16

Może Cię zaintersować:

- Jak sprzedać samochód?

- Jak sprzedać samochód?

- Jak odświeżyć wygląd auta przed sprzedażą?

- Ile kosztuje niedodanie zdjęć do ogłoszenia sprzedaży samochodu?

- Giełda samochodowa - gdzie i kiedy się odbywa i czy warto jechać?


Spodobało Ci się?


ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Poznaj rodzaje motocykli i ich producentów
Dowiedz się jakie są rodzaje motocykli oraz jaka firma specjalizuje się w jakich konstrukcjach.

Data publikacji: 2019-05-15

Odszkodowania komunikacyjne - co i jak?
W życiu mogą wydarzyć się różne rzeczy, a co za tym idzie możemy być również uczestnikami wypadków, które mogą zmienić naszą codzienność.

Data publikacji: 2018-12-27

Giełda samochodowa na Żeraniu w Warszawie
25 listopada 2018 byliśmy na giełdzie samochodowej na warszawskim Żeraniu. Zobacz najnowsze informacje z giełdy na Jagielońskiej 88!

Data publikacji: 2018-11-26

Giełda samochodowa Kutno, ul. Narutowicza
W sobotę 24 listopada 2018 roku byliśmy na giełdzie samochodowej w Kutnie. Wiemy dokładnie co i jak wygląda. Sprawdź aktualne informacje!

Data publikacji: 2018-11-25