Jak przygotować samochód do sprzedaży?Na każdy samochód kiedyś przychodzi czas. Kiedy podejmiesz decyzje o sprzedaży swojego auta warto podejść do tego tematu profesjonalnie. Od tego jak przygotujesz samochód i siebie do sprzedaży zależy to, jaką cenę uzyskasz i jak długo będzie trwała sprzedaż. Zobaczmy na co zwrócić szczególna uwagę przed sprzedażą.

1. Zadbaj o wygląd samochodu

Niezależnie od tego czy chcesz wystawić ogłoszenie motoryzacyjne w Internecie, wybrać się samochodem na giełdę, czy też wstawić go do komisu, warto zadbać o to, by samochód był czysty zarówno na zewnątrz jak i w środku. Wygląd ma znaczenie większe niż myślisz!

Wygląd zewnętrzny

Przygotowując samochód do sprzedaży warto wybrać się na dobrą myjnię lub poświęcić odrobinę własnego czasu i faktycznie dokładnie umyć samochód. Myjąc auto zwróćmy uwagę na takie detale jak okolice listew, felgi czy opony. Czysty samochód, nie tylko, zdecydowanie lepiej będzie prezentował się na zdjęciach, ale także zrobi znacznie lepsze wrażenie na osobie, która przyjedzie go obejrzeć. Jeśli mamy możliwość skorzystajmy z myjni ręcznej. Warto również pokusić się o woskowanie lub podobny zabieg celem odmłodzenia wyglądu lakieru. Zobacz także poradnik: "Jak odświeżyć wygląd samochodu przed sprzedażą?"

Wnętrze samochodu

Przygotowując wnętrze warto rozpocząć sprzątanie od wyrzucenia (schowania do garażu) wszelkich niepotrzebnych rzeczy (opakowań po płytach, ładowarek, drzewek zapachowych, linek holowniczych, kabli rozruchowych itp.). Zostawiamy tylko to, co konieczne (gaśnica, trójkąt, koło zapasowe…).

Jeśli korzystamy z myjni ręcznej warto, od razu, zlecić dokładne odkurzanie. Jeśli robimy to we własnym zakresie, zróbmy to bardzo starannie. Szczególnie jeśli woziliśmy wcześniej samochodem psa lub kota. Widok sierści na siedzeniach potrafi obrzydzić samochód wielu osobom.

Zadbajmy także o dokładne umycie wszystkich plastików i wewnętrznej strony drzwi. Im wszystko czystsze tym lepiej postrzegany jest samochód. Klienci „kupują samochód oczami”

W przypadku, gdy w samochodzie były założone pokrowce samochodowe, które wyglądają już na zużyte, warto pomyśleć o ich wymianie lub zdjęciu - jeśli oryginalna tapicerka jest w lepszym stanie niż pokrowce.


2. Poznaj swój samochód

Może się to wydawać dziwne, ale przed sprzedażą warto wybrać się samemu z samochodem na stację diagnostyczną lub do zaprzyjaźnionego mechanika celem znalezienia potencjalnych problemów z autem. Warto też przy okazji poznać przybliżony koszt naprawy znalezionych drobnostek.

W przypadku niektórych drobnych usterek (np. uszkodzenia elementów gumowo-metalowych w zawieszeniu) warto wydać 100 czy 200 zł i rozwiązać problem niż narażać się na wyższy poziom negocjacji kupującego z racji obaw o ogólny stan auta. Sam kiedyś odstąpiłem od zakupu samochodu po tym jak usłyszałem jak wszystko łomocze na nierównościach.

Wiedza na temat własnego samochodu pozwoli nam ponadto na lepszą negocjację cenową z potencjalnym kupującym. Jeśli klient będzie miał zastrzeżenia do stanu tarcz hamulcowych, to albo będziemy wiedzieli ile faktycznie kosztuje ich wymiana, albo ze spokojem odeprzemy argument potencjalnego kupującego.


3. Ustal odpowiednią cenę

Ustalenie odpowiedniej ceny sprzedaży samochodu jest zawsze trudne. Poza różnicami pomiędzy poszczególnymi ofertami na rynku dochodzi jeszcze wartość emocjonalna, którą trudno oszacować.

Wyznaczając cenę samochodu warto przyjrzeć się faktycznym ofertom w serwisach ogłoszeniowych dla wybranej marki i modelu samochodu. Odnosząc rocznik, wyposażenie i stan naszego pojazdu do znalezionych ofert, w przybliżeniu, będziemy w stanie ocenić jego wartość. Warto tutaj pamiętać, że w dalszym ciągu, w przypadku aut pochodzących z zagranicy, nie ma się co sugerować deklarowanym przebiegiem. Bardzo często samochody sprowadzane mają „skręcane liczniki”. Sprawdź dział samochody używane na sprzedaż i zobacz w jakich cenach są wystawione takie auta jak Twój pojazd.

Poza samodzielnym szukaniem możemy też skorzystać z usług profesjonalistów w zakresie wyceny - szukając odpowiednich firm w Internecie.

Pamiętajmy jednak o tym, że ceny zakupu oferowane przez handlarzy i komisy samochodowe są zwykle znacznie niższe niż faktyczna cena jaką możemy za pojazd uzyskać. 

Poza ustaleniem ceny wywoławczej warto też pomyśleć o tym, poniżej jakiej ceny nie sprzedamy samochodu (ceny minimalnej). Zastanów się nad faktyczną wartością samochodu dla Ciebie. Czy za kwotę (XXXXX zł) masz szansę na kupienie przynajmniej tak dobrego samochodu?

Często niestety zdarza się, że sprzedający (amator), ulega (doświadczonemu) handlarzowi i w efekcie godzinę po transakcji zamiast zadowolenia dopada go fala złości związana z ceną za jaką sprzedał samochód.

Najważniejsze za Tobą

Skupiając się na trzech powyższych aspektach możesz uzyskać znacznie większe zainteresowanie swoim samochodem. Gdy zjawi się już potencjalny klient łatwiej utrzymasz swoją cenę, a w razie zbyt niskiej oferty kupującego po prostu zrezygnujesz z transakcji. Oczywiście wiele zależy jeszcze od tego, w jaki sposób zdecydujesz się sprzedać samochód. Czy wybierzesz się na giełdę, wystawisz ogłoszenie w Internecie lub gazecie lokalnej, czy może wstawisz auto do komisu. 

Może Cię zainteresować:

- Jak sprzedać samochód?

- Jak odświeżyć wygląd auta przed sprzedażą?

- Ile kosztuje niedodanie zdjęć do ogłoszenia sprzedaży samochodu?

- Giełda samochodowa - gdzie i kiedy się odbywa i czy warto jechać?

Data publikacji: 2018-06-05, ostatnia zmiana: 2019-10-15

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Opel Vectra, 1.91 (120 KM) Diesel, 2004
6 000,00 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Ford Fiesta, 1.25 (82 KM) Benzyna LPG, 2012
27 000 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Kia Sportage, 1.6 (135 KM) Benzyna, 2015
65 000 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Volkswagen Golf, 1.6 (115 KM) Benzyna, 2004
12 800 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Renault Clio, 1.15 (73 KM) Benzyna, 2013
29 000 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Skoda Octavia, 1.6 (110 KM) Diesel, 2015
30 081 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Ford Focus, 1.56 (109 KM) Diesel, 2007
11 000 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Honda Civic, 1.8 (140 KM) Benzyna, 2006
25 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Toyota Auris, 1.8 (136 KM) Benzyna, 2014
50 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
suzuki sx4 1.9 4x4 niski przebieg
30 000 zł
Zakopane
(woj. małopolskie)
Nissan Qashqai, 1.47 (110 KM) Diesel, 2011
30 000 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Chevrolet Aveo, 1.21 (84 KM) Benzyna, 2010
16 700 zł
Katowice
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Rejestracja samochodu używanego, czyli mini poradnik jak zarejestrować auto!
Podejrzewam, że właśnie stałeś się szczęśliwym posiadaczem samochodu i przyszedł czas na jego rejestrację. Z poniższego artykułu dowiesz się co, krok po kroku, musisz zrobić by zarejestrować auto. Dow...
Data publikacji: 2020-01-09
Umowa darowizny samochodu - gotowy wzór PDF i DOC
Z umową darowizny samochodu mamy najczęściej do czynienia w sytuacji, gdy samochód jest przekazywany pomiędzy członkami rodziny. Rzadziej korzystają z niej osoby niespokrewnione - choć prawnie nie jes...
Data publikacji: 2020-01-08
MotoGP - wyścigi Formuły 1 na dwóch kołach
Mimo, że najpopularniejszym w naszym kraju sportem motorowym niezmiennie pozostaje Formuła 1, to w ostatnich latach coraz większą rozpoznawalność zdobywają Motocyklowe Mistrzostwa Świata, a zwłaszcza...
Data publikacji: 2019-11-08
Kartka na szybę sprzedam samochód. PDF - jak przygotować i czy warto ją nakleić?
W przypadku samochodów po dziś dzień warto skorzystać z jednej z najprostszych metod informowania o tym, że mamy coś do sprzedania. Kartka sprzedam auto naklejona na tylnych, bocznych szybach samochod...
Data publikacji: 2019-11-04