Jak zrobić zdjęcia samochodu do ogłoszenia?


Dobre zdjęcia, w ogłoszeniu motoryzacyjnym, mają największy wpływ zainteresowanie konkretną ofertą. Oczywiście ktoś może twierdzić, że cena ma jeszcze większe znaczenie. Fakt, ma rację. Jednak kiedy sprzedajesz samochód zależy Ci na tym by była ona jak najwyższa. To czy fotografie samochodu, które zrobisz będą dobre czy złe może kosztować Cię od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. To kwota, którą opuścisz do czasu, aż ktoś wreszcie zadzwoni. Przejrzyj kilka ofert samochodów używanych i sprawdź jaki ogłoszenia sam jakie oferty otworzysz. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę robiąc dobre zdjęcia do ogłoszenia.

Jak przygotować samochód używany do zdjęć?

Przed zrobieniem zdjęć koniecznie umyj dokładnie samochód oraz zadbaj o czystość wnętrza. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: "Jak przygotować samochód do sprzedaży?". Najważniejszę to:

 • samochód powinien być czysty,
 • jeśli będzie nawoskowany i wypolerowany to jeszcze lepiej,
 • deska rozdzielcza i plastiki wewnątrz powinny być również umyte,
 • odkurzenie wnętrza i jest również mile widziane


Pamiętajmy też o tym, by nie robić zdjęć zaraz po wyjechaniu z myjni. Auto powinno być suche!

Kiedy robić zdjęcia samochodu?

Najlepsze zdjęcia wychodzą zwykle w godzinach popołudniowych, kiedy jest jeszcze widno, ale słońce nie operuje już tak mocno. Zdjęcia robione w samo południe zwykle są prześwietlone. Zdecydowanie nie rób zdjęć po zmroku. Może wychodzą one tajemniczo i są ciekawe, jednak potencjalny kupujący może sobie zadawać pytanie - co autor chciał ukryć. Jeśli mamy taką możliwość warto wybrać pogodny dzień.


Gdzie fotografować samochód i jakie miejsce wybrać?

Na wybór miejsca warto poświecić kilka minut. Choć może wydawać się to oczywiste - ładne zdjęcia wychodzą tam gdzie jest ładnie. Jeśli widzisz zdjęcia zrobione na tle warsztatu lub lakiernika jakie masz skojarzenia? To samo tyczy się często obskurnych garaży osiedlowych, altan śmietnikowych czy zatłoczonych parkingów.

Dobre zdjęcia można wykonać na jakiejś polnej/leśnej drodze, polanie, działce czy dużym parkingu. Ważne byśmy mieli możliwość sfotografowania samochodu z wielu stron oraz by bohater zdjęcia był tylko jeden.

Jakie zdjęcia należy zrobić i dołączyć do ogłoszenia?

Najlepiej jeśli przygotujemy zdjęcia z każdej możliwej strony samochodu, a także przygotujemy zdjęcia wnętrza. Na Sprzedawaczu możesz dodać nawet 16 zdjęć do jednego ogłoszenia.

Przód i tył samochodu

Zdjęcia po przekątnej

prawy-przód i lewy-przód


prawy-tył i lewy-tył

Wnętrze


Ponadto warto też zrobić zdjęcia silnika oraz bagażnika


Jeśli w aucie jest coś unikatowego warto pomyśleć też o zrobieniu zdjęć detali.

Jeśli mamy ograniczoną ilość zdjęć w ogłoszeniu (w wielu serwisach można dodać np 8 fotografii), lepiej zadbać o dodanie wcześniej wymienionych zdjęć niż skupiać się na zdjęciach ukazujących detale samochodu, bagażnik czy silnik. Dla klienta ważniejszy jest całokształt. Resztę zawsze możemy mu podesłać mailem, jeśli już będzie zainteresowany.

Czy pokazywać uszkodzenia auta na zdjęciach?

Jeśli limit zdjęć na to pozwala, możesz też dodać zdjęcia obcierki czy rdzewiejącego fragmentu jeśli takowe występują. Zaoszczędzi to nerwów oglądającemu, który przyjedzie z daleka. Jeśli brakuje Ci miejsca na zdjęcia tego typu możesz zawsze napisać, że zainteresowanym doślesz więcej zdjęć mailem. Dobrym pomysłem jest wtedy wrzucenie zdjęć np. na Google Drive i udostępnienie folderu pytającemu.

Czy warto zrobić dobre zdjęcia do ogłoszenia?

Wiele osób nie zastanawia się na tym, jak zrobić zdjęcia do ogłoszenia. Robi dwie fotki "na szybko telefonem" i dodaje do oferty. Czeka tydzień, opuszcza cenę, czeka kolejny, znów opuszcza... Naszym zdaniem warto poświęcić dłuższą chwilę i wykonać naprawdę dobre fotografie. Co zrobisz Twoja decyzja. Osobiście zawsze na zdjęcia poświęcam odrobine czasu kiedy sprzedaję auto. Komisy samochodowe zatrudniają do tego celu fotografa. Myślisz, że to przypadek?

Ile kosztuje niedodanie zdjęć do oferty?

Z naszych obserwacji wynika, że ogłoszenia samochodów, w których brakuje zdjęć lub są one marnej jakości odwiedzane są nawet 3-10x rzadziej niż oferty, w których już pierwsze zdjęcie rozpala pragnienie, a reszta ukazuje resztę pojazdu. Duże zainteresowanie ofertą pozwoli Ci szybciej sprzedać samochód. Unikniesz frustracji spowodowanej długim oczekiwaniem na sprzedaż i nie obniżysz nadto ceny. W ofercie bez zdjęć nie wiesz czy ludzie nie dzwonią dlatego, czy z innych powodów. Zobacz także nasz poradnik Dlaczego nie mogę sprzedać samochodu?

Może Cię zaintersować:

- Jak sprzedać samochód?

- Jak odświeżyć wygląd auta przed sprzedażą?

- Jak przygotować samochód do sprzedaży?

Data publikacji: 2018-06-06, ostatnia zmiana: 2020-10-01

ZOBACZ OGŁOSZENIA

DS Automobiles DS 3 2017																														          130 KM
49 900 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Ford Transit Connect '2010
12 800 zł
Międzyborów
(woj. mazowieckie)
Seat Ibiza 2017																														          75 KM
31 900 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Land Rover RANGE ROVER SPORT 2014 prod. Bezwypadkowy! 4.4 diesel! Panoramiczny dach!
155 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
MITSUBISHI ASX, 2020r. Zamów on-line!
88 390 zł
Sosnowiec
(woj. śląskie)
Mazda CX7 (2007 r.), KM, Benzyna+LPG, MAZDA CX 7 
BENZYNA+LPG 
DOINWESTOWANA
28 000 zł
Żywiec
(woj. śląskie)
Citroën C4 Grand Picasso 2015																														          130 KM
53 900 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Peugeot 4007 '2007
22 900 zł
Zieleniewo
(woj. zachodniopomorskie)
Alfa Romeo Stelvio, 2020r.
169 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
FORD Tourneo Custom, 2020r. Dark Carmine Red 8 osobowy
184 800 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
NISSAN Qashqai, 2020r.
92 662 zł
Chorzów
(woj. śląskie)
NISSAN Juke, 2020r. Zamów on-line.
72 930 zł
Chorzów
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Umowa kupna sprzedaży samochodu współwłaściciel - gotowy wzór na 2021
Kiedy dwie osoby są właścicielami jednego pojazdu, wtedy standardowy wzór umowy sprzedaży wymaga wielu żmudnych poprawek. Każde poprawki niosą za sobą dodatkowe ryzyko błędu. Dobra informacja jest tak...
Data publikacji: 2021-01-07
Sprzedaż samochodu - wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Jakiś czas temu na pewno zastanawiałeś się nad tym jak kupić samochód i cieszyłeś się z pierwszej przejażdżki. Pierwszy przegląd po zakupie... Dobra bez sentymentów, nie o tym będzie ten artykuł. Dziś...
Data publikacji: 2021-01-06
TOP 16 🏆 Jaki samochód do 10 tysięcy kupić? Propozycje aut na 2021 rok
Wybierając modele do artykułu zdecydowaliśmy się na prezentację po 5 aut ze wszystkich najpopularniejszych segmentów. Samochody rodzinne, kompaktowe i auta miejskie. Poznaj nasze propozycje.
Data publikacji: 2021-01-02