Umowa darowizny samochodu - gotowy wzór i najważniejsze informacje! Do pobrania PDF i DOC


Umowa darowizny samochodu - wzór umowy PDF


Z umową darowizny samochodu mamy najczęściej do czynienia w sytuacji, gdy samochód jest przekazywany pomiędzy członkami rodziny. Rzadziej korzystają z niej osoby niespokrewnione - choć prawnie nie jest narzucone kto i co, może komu darować. Jeśli chcesz tylko pobrać gotowy wzór umowy darowizny na rok 2020 możesz to zrobić od razu poniżej. Zapraszamy jednak również do zapoznania się z umówieniem umowy oraz podatku od darowizny.

Dostępne pliki do pobrania

Umowa darowizny samochodu PDF

(Plik gotowy do wydruku)

-----------------------------------------

Umowa darowizny samochodu DOC

(Plik edytowalny np. w MS Word)

-----------------------------------------

Umowa darowizny samochodu ODT

(Plik edytowalny np. w OpenOffice, LibreOffice)

-----------------------------------------


Bezpłatne przekazanie samochodu to bardzo częsta praktyka. Najczęściej rodzice przekazują auto dziecku lub dziadkowie wnukom. Cała operacja wydaje się bardzo prosta. Warto jednak przyjrzeć się formalnościom bliżej i wiedzieć jak przygotować dobrą umowę darowizny oraz co zrobić by móc skorzystać ze zwolnienia podatkowego dla najbliższej rodziny.

Czym jest umowa darowizny?

Jest to umowa, w której darczyńca przekazuje bezpłatnie część swojego majątku obdarowanemu. Istotne jest to, że darczyńca robi to dobrowolnie. Obdarowany natomiast dobrowolnie przyjmuje majątek.

Wymagana forma umowy. Darowizna może być spisana w postaci aktu notarialnego. Natomiast w przypadku darowizny samochodu, bądź drobnych przedmiotów wystarczy zachowanie formy pisemnej, bez aktu notarialnego. Gotowy wzór umowy znajdziesz powyżej. Pobierz plik, wydrukuj, wypełnij wszystkie dane, podpisz i gotowe.

Umowę darowizny szeroko opisano w Kodeksie Cywilnym w art. 888: (https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/kodeks-cywilny-16785996/ks-3-tyt-33). Rozpoczyna się on od słów: "Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku."

Co musi zawierać umowa darowizny samochodu?

Podstawowe informacje, które muszą znaleźć się w umowie to:

 1. dane Darczyńcy
 2. dane Obdarowanego
 3. przedmiot darowizny (czyli samochód) - ze względu konieczność przerejstrowania pojazdu należy podać dokładny opis przedmiotu darowizny tj. markę, model, oraz rok produkcji samochodu. Ponadto koniecznie numer nadwozia (VIN) orz numer rejestracyjny.
 4. wartość darowizny - pamiętaj, że kwota powinna być realna. W razie wątpliwości Urząd Skarbowy może ją zakwestionować i naliczyć podatek od kwoty, którą uzna za realną.
 5. określenie pokrewieństwa Darczyńcy i Obdarowanego - wpływa na możliwość ewentualnego zwolnienia z podatku od darowizny

Podatek od darowizny samochodu i zwolnienie z podatku

Po przyjęciu przedmiotu darowizny Obdarowany zobowiązany odprowadzić podatek do US. W zależności od wartości otrzymanego pojazdu oraz stopnia pokrewieństwa wartość podatku waha się w granicach 3% do 20%.

W przypadku najbliższej rodziny (tzw. I grupy podatkowej) istnieje możliwość całkowitego zwolnienia z podatku od darowizny. Do najbliższej rodziny zaliczają się:

 • małżonkowie      
 • zstępni czyli dzieci, wnuki, prawnuki
 • wstępni czyli rodzice, dziadkowie, pradziadkowie
 • pasierb
 • synowa / zięć
 • rodzeństwo
 • ojczym, macocha, teściowie


Gdy wartość darowizny przekracza 9 637zł musimy zgłosić darowiznę do US w ciągu 6 miesięcy by móc skorzystać ze zwolnienia. Należy to zrobić za pomocą druku SD-Z2.

Darowizna (od najbliższej rodziny) poniżej kwoty 9 637zł, teoretycznie, nie musi zostać zgłoszona do Urzędu Skarbowego. Samochody jednak rządzą się swoimi prawami o czym poniżej.

Pamiętajmy o tym, że wartość darowizny należy zawsze liczyć jako sumę darowizn od jednego Darczyńcy z 5 lat poprzedzających aktualną darowiznę.

Zgłoszenie umowy darowizny do Urzędu Skarbowego

W praktyce w przypadku samochodów praktycznie każdą darowiznę musimy zgłosić. Urząd komunikacji będzie wymagał od nas poświadczenia, że zapłaciliśmy należny podatek. Poświadczenie wyda nam Urząd Skarbowy.

W zależności od stopnia pokrewieństwa istnieją konkretne progi, do wartości których, możemy uniknąć zgłaszania umowy do US. Przykładowo bez zgłaszania i bez podatku możemy przyjąć darowiznę o wartości do 4 902zł dla III grupy podatkowej - czyli od osoby niespokrewnionej (od osób trzecich), 7276 zł dla II grupy podatkowej, czyli dalszej rodziny i 9 637zł dla I grupy podatkowej.

Pamiętaj. Jeśli z tytułu otrzymanej darowizny musimy zapłacić podatek - na zgłoszenie do US mamy tylko miesiąc.

Wzory umów

Jeśli chcesz wprowadzić na komputerze zmiany w umowie, a następnie wydrukować cały dokument pobierz edytowalny plik DOC lub ODT .

Jeśli wolisz gotowy plik, który wydrukujesz na jednej stronie - pobierz plik PDF i wypełnij umowę długopisem.

SPRZEDAJESZ SAMOCHÓD? Dodaj za darmo ogłoszenie na Sprzedawaczu!

Uwaga. Serwis Sprzedawacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki zastosowania powyższego wzoru umowy. Dołożyliśmy wszelkich starań, żeby uniknąć błędów, jednak ostatecznie to Ty, Użytkowniku, musisz wiedzieć co podpisujesz.

Sprawdź też umowę kupna - sprzedaży samochodu

Po podpisaniu umowy darowizny

Pamiętaj, że jeśli jesteś obdarowanym i właśnie dostałeś samochód, to musisz go przerejestrować w ciągu 30 dni. Zgodnie ze zmianami w prawie, które zaszły w styczniu 2020, jeśli tego nie zrobisz w terminie możesz zostać ukarany grzywną od 200 do 1000 zł. Jeśli kończy się OC lub chcesz podpisać umowę na siebie zapoznaj się z kalkulatorem kosztów ubezpieczenia w firmie Generali lub Proama. Firmy te mają bardzo ciekawe oferty.

Jako darczyńca, również powinieneś zgłosić się do wydziału komunikacji i poinformować o zbyciu pojazdu. O dokonaniu darowizny powinieneś również powiadomić ubezpieczyciela. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poradniku "Co zrobić po sprzedaży samochodu?"

Data publikacji: 2020-01-08, ostatnia zmiana: 2020-03-24

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Fiat QUBO 2015 - 1248 cm3 Diesel (80 KM) - minivan
20 900 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
BMW SERIA 5 2014 prod. 2.0d 184KM! JASNE SKÓRY! X-DRIVE! SALON PL ! SERWISOWANY !! JAK NOWY!
84 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
FORD Kuga, 2020r. 1.5 Ecoboost 150KM M6 Zamów on-line
129 800 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Volkswagen Tiguan, 1.39 (150 KM) Benzyna, 2010
36 500 zł
Katowice
(woj. śląskie)
 BMW, Seria 5, 252 KM, 31500 km, 2017
109 900 zł
Radom
(woj. mazowieckie)
Škoda
      Superb 2.0TDI bezwypadkowy nawi DSG automat gwarancja przebiegu serwis ASO
49 500 zł
Sędziszów Małopolski
(woj. podkarpackie)
MITSUBISHI ASX, 2020r.
106 990 zł
Bielsko-Biała
(woj. śląskie)
Škoda RAPID 2015																														          90 KM
24 900 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Citroën DS5 2014																														          163 KM
47 900 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Hyundai Tucson 2019																														          132 KM
82 900 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
NISSAN Leaf, 2019r.
115 250 zł
Dąbrowa Górnicza
(woj. śląskie)
OPEL ASTRA III 1.9D 2006 rok
9 900,00 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak negocjować cenę nowego samochodu?
Kupując auto prosto z salonu myślimy, że cena nie podlega jakimkolwiek negocjacjom. Jesteśmy gotowi zapłacić każdą z przedstawionych przez dealera cen. Mało kto mówi o tym, że także w przypadku nowego...
Data publikacji: 2020-09-09
Jak negocjować cenę samochodu używanego?
Czy targowanie się ze sprzedawcą jest możliwe? Jak przygotować się do negocjacji? Jak prowadzić negocjacje? O ile negocjować cenę auta używanego? I ostatecznie, ile można utargować przy zakupie samoch...
Data publikacji: 2020-09-08
Odstąpienie od umowy kupna samochodu - Gotowy wzór z omówieniem
Skoro trafiłeś na ten artykuł, podejrzewam, że zakup auta tym razem nie był strzałem w dziesiątkę. Istnieje jednak duża szansa, że z naszą pomocą wyjdziesz z tej sytuacji obronną ręką. Przy współpracy...
Data publikacji: 2020-09-04
Diesel czy benzyna - co wybrać kupując auto?
Nie ważne czy zdecydujesz się na zakup nowego auta czy też myślisz o inwestycji w pojazd używany. Prędzej czy później staniesz przed wyborem – benzyna czy diesel? Jakie są plusy i minusy tych dwóch ro...
Data publikacji: 2020-09-03