Umowa darowizny samochodu 2024 - gotowy wzór i najważniejsze informacje! Do pobrania PDF i DOC


Umowa darowizny samochodu - wzór umowy PDF


Z umową darowizny samochodu mamy najczęściej do czynienia w sytuacji, gdy samochód jest przekazywany pomiędzy członkami rodziny. Rzadziej korzystają z niej osoby niespokrewnione - choć prawnie nie jest narzucone kto i co, może komu darować. Jeśli chcesz tylko pobrać gotowy wzór umowy darowizny na rok 2024 możesz to zrobić, od razu, poniżej. Zapraszamy jednak również do zapoznania się z umówieniem umowy oraz podatku od darowizny.

Dostępne pliki do pobrania

Umowa darowizny samochodu PDF

(Plik gotowy do wydruku)

-----------------------------------------

Umowa darowizny samochodu DOC

(Plik edytowalny np. w MS Word)

-----------------------------------------

Umowa darowizny samochodu ODT

(Plik edytowalny np. w OpenOffice, LibreOffice)

-----------------------------------------


Bezpłatne przekazanie samochodu to bardzo częsta praktyka. Najczęściej rodzice przekazują auto dziecku lub dziadkowie wnukom. Cała operacja wydaje się bardzo prosta. Warto jednak przyjrzeć się formalnościom bliżej i wiedzieć jak przygotować dobrą umowę darowizny oraz co zrobić, by móc skorzystać ze zwolnienia podatkowego dla najbliższej rodziny.

Czym jest umowa darowizny?

Jest to umowa, w której darczyńca przekazuje bezpłatnie część swojego majątku obdarowanemu. Istotne jest to, że darczyńca robi to dobrowolnie. Obdarowany natomiast dobrowolnie przyjmuje majątek.

Wymagana forma umowy. Darowizna może być spisana w postaci aktu notarialnego. Natomiast w przypadku darowizny samochodu, bądź drobnych przedmiotów wystarczy zachowanie formy pisemnej, bez aktu notarialnego. Gotowy wzór umowy znajdziesz powyżej. Pobierz plik, wydrukuj, wypełnij wszystkie dane, podpisz i gotowe.

Umowę darowizny szeroko opisano w Kodeksie Cywilnym w art. 888: (https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/kodeks-cywilny-16785996/ks-3-tyt-33). Rozpoczyna się on od słów: "Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku."

Co musi zawierać umowa darowizny samochodu?

Podstawowe informacje, które muszą znaleźć się w umowie to:

 1. dane Darczyńcy
 2. dane Obdarowanego
 3. przedmiot darowizny (czyli samochód) - ze względu konieczność przerejstrowania pojazdu należy podać dokładny opis przedmiotu darowizny tj. markę, model oraz rok produkcji samochodu. Ponadto koniecznie numer nadwozia (VIN) oraz numer rejestracyjny.
 4. wartość darowizny - pamiętaj, że kwota powinna być realna. W razie wątpliwości Urząd Skarbowy może ją zakwestionować i naliczyć podatek od kwoty, którą sam uzna za realną.
 5. określenie pokrewieństwa Darczyńcy i Obdarowanego - wpływa na możliwość ewentualnego zwolnienia z podatku od darowizny

Podatek od darowizny samochodu i zwolnienie z podatku

Po przyjęciu przedmiotu darowizny Obdarowany zobowiązany odprowadzić podatek do US. W zależności od wartości otrzymanego pojazdu oraz stopnia pokrewieństwa wartość podatku waha się w granicach 3% do 20%.

W przypadku najbliższej rodziny (tzw. I grupy podatkowej) istnieje możliwość całkowitego zwolnienia z podatku od darowizny. Do najbliższej rodziny zaliczają się:

 • małżonkowie      
 • zstępni czyli dzieci, wnuki, prawnuki
 • wstępni czyli rodzice, dziadkowie, pradziadkowie
 • pasierb
 • synowa / zięć
 • rodzeństwo
 • ojczym, macocha, teściowie


Gdy wartość darowizny przekracza 36 120 zł musimy zgłosić darowiznę do US w ciągu 6 miesięcy by móc skorzystać ze zwolnienia. Należy to zrobić za pomocą druku SD-Z2.

Pamiętajmy o tym, że wartość darowizny należy zawsze liczyć jako sumę darowizn od jednego Darczyńcy z 5 lat poprzedzających aktualną darowiznę.

Darowizna (od najbliższej rodziny) poniżej kwoty 36 120 zł, teoretycznie, nie musi zostać zgłoszona do Urzędu Skarbowego. Samochody jednak rządzą się swoimi prawami o czym poniżej.

Zgłoszenie umowy darowizny do Urzędu Skarbowego

W praktyce w przypadku samochodów praktycznie każdą darowiznę musimy zgłosić. Urząd komunikacji będzie wymagał od nas poświadczenia, że zapłaciliśmy należny podatek. Poświadczenie wyda nam Urząd Skarbowy.

W zależności od stopnia pokrewieństwa istnieją konkretne progi, do wartości których, możemy uniknąć zgłaszania umowy do US. Przykładowo bez zgłaszania i bez podatku możemy przyjąć darowiznę o wartości do 5 733 zł dla III grupy podatkowej - czyli od osoby niespokrewnionej (od osób trzecich), 27 090 zł dla II grupy podatkowej - czyli dalszej rodziny i 36 120 zł dla I grupy podatkowej.

Pamiętaj. Jeśli z tytułu otrzymanej darowizny musimy zapłacić podatek - na zgłoszenie do US mamy tylko miesiąc. Aktualne informacje znajdziesz na stronie US: https://www.podatki.gov.pl/pcc-sd/rozliczenie-podatku-sd-od-darowizny/

Wzory umów

Jeśli chcesz wprowadzić na komputerze zmiany w umowie, a następnie wydrukować cały dokument pobierz edytowalny plik DOC lub ODT .

Jeśli wolisz gotowy plik, który wydrukujesz na jednej stronie - pobierz plik PDF i wypełnij umowę długopisem.

SPRZEDAJESZ SAMOCHÓD? Dodaj za darmo ogłoszenie na Sprzedawaczu!

Uwaga. Serwis Sprzedawacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki zastosowania powyższego wzoru umowy. Dołożyliśmy wszelkich starań, żeby uniknąć błędów, jednak ostatecznie to Ty, Użytkowniku, musisz wiedzieć co podpisujesz.

Sprawdź też umowę kupna - sprzedaży samochodu

Po podpisaniu umowy darowizny

Pamiętaj, że jeśli jesteś obdarowanym i właśnie dostałeś samochód, to musisz go przerejestrować w ciągu 30 dni. Zgodnie ze zmianami w prawie, które zaszły w styczniu 2020, jeśli tego nie zrobisz w terminie możesz zostać ukarany grzywną od 200 do 1000 zł.

Sprawdź także ile wyniesie ubezpieczenie OC

Jako darczyńca, również powinieneś zgłosić się do wydziału komunikacji i poinformować o zbyciu pojazdu. O dokonaniu darowizny powinieneś również powiadomić ubezpieczyciela. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poradniku "Co zrobić po zbyciu samochodu?"

Data publikacji: 2024-01-05, ostatnia zmiana: 2024-01-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Toyota COROLLA 2020 prod. 1.8 98 KM* Hybryda* Serwis ASO*Navi PL* Automat* Tempomat* Klimatronik
86 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Audi A4 - 2.0TSI 252KM 2017r QUATTRO, S-Line, Lane Assist, ACC, FV 23%
89 900 zł
Wojkowice
(woj. dolnośląskie)
Fiat 500 ABARTH 2011 prod. 500C, Automat, Serwisowany, 1.4 T-JET 140KM
48 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Lexus IS - 200T 245KM AT ELEGANCE SENSE, salon Polska
106 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Volkswagen Golf - R-Line*1.5 Tsi 150Ps*Navi*Klimatronik*Asystenty*Grzana Alcantara*2xPDC
89 900 zł
Wągrowiec
(woj. wielkopolskie)
Skoda Felicia '1998
1 500,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Ford Puma - Titanium X A7 Hybrid 125KMWinter Dostępny od ręki Super Cena 1440zł
122 500 zł
Szczecinek
(woj. zachodniopomorskie)
Ford Mondeo - zadbany z ORYGINALNYM przebiegiem !
18 500 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Volvo XC40 2018 prod. / 2018 1rej. D4 / AWD / MOMENTUM / SALON PL / PAKIET WINTER☎ 501110092
99 999 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Opel ASTRA 2012 prod. 1.4T 140 KM* Klimatyzacja* Manual* Hak*
22 999 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Peugeot 508 - Navi - Pdc - Panorama - Alu 6 Mc GWARANCJI Na Silnik od sprzedającego
25 900 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
Volkswagen Transporter - 4 Motion 4x4 Webasto Klima Podgrzewane siedzenia 5 osób
98 277 zł
Mirsk
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak znaleźć godne zaufania używane Volvo z pełną gwarancją?
Szukasz samochodu marki Volvo, ale masz ograniczony budżet? W takim razie zastanów się nad zakupem używanego samochodu, który jest tańszy, ale wciąż bezpieczny i luksusowy, a do tego z pełną gwarancją...
Data publikacji: 2024-04-19
Jak wybrać odpowiedni kask na motocykl?
Wiosna w pełni, a więc sezon motocyklowy można uznać za otwarty. Warto odświeżyć ekwipunek motocyklisty, zanim wyruszysz jednośladem na podbój szos. Jeśli po raz pierwszy kompletujesz garderobę i akce...
Data publikacji: 2024-04-17
5 miejscowości blisko Warszawy gdzie również warto szukać samochodów na sprzedaż
Poszukiwanie idealnego samochodu używanego w pobliżu Warszawy może być wyzwaniem. Dla tych, którzy szukają samochodu w okolicy, oto lista pięciu miejscowości, gdzie warto rozejrzeć się za atrakcyjnymi...
Data publikacji: 2024-04-03
Jak kupić samochód używany w Warszawie?
Poszukiwanie używanego samochodu może być emocjonującym, ale i wymagającym zadaniem. W Warszawie, ogłoszenia na platformach internetowych, takich jak warszawa.sprzedawacz.pl, są świetnym źródłem infor...
Data publikacji: 2024-04-02