Umowa darowizny samochodu - gotowy wzór i najważniejsze informacje! Do pobrania PDF i DOC


Umowa darowizny samochodu - wzór umowy PDF


Z umową darowizny samochodu mamy najczęściej do czynienia w sytuacji, gdy samochód jest przekazywany pomiędzy członkami rodziny. Rzadziej korzystają z niej osoby niespokrewnione - choć prawnie nie jest narzucone kto i co, może komu darować. Jeśli chcesz tylko pobrać gotowy wzór umowy darowizny na rok 2021/2022 możesz to zrobić, od razu, poniżej. Zapraszamy jednak również do zapoznania się z umówieniem umowy oraz podatku od darowizny.

Dostępne pliki do pobrania

Umowa darowizny samochodu PDF

(Plik gotowy do wydruku)

-----------------------------------------

Umowa darowizny samochodu DOC

(Plik edytowalny np. w MS Word)

-----------------------------------------

Umowa darowizny samochodu ODT

(Plik edytowalny np. w OpenOffice, LibreOffice)

-----------------------------------------


Bezpłatne przekazanie samochodu to bardzo częsta praktyka. Najczęściej rodzice przekazują auto dziecku lub dziadkowie wnukom. Cała operacja wydaje się bardzo prosta. Warto jednak przyjrzeć się formalnościom bliżej i wiedzieć jak przygotować dobrą umowę darowizny oraz co zrobić, by móc skorzystać ze zwolnienia podatkowego dla najbliższej rodziny.

Czym jest umowa darowizny?

Jest to umowa, w której darczyńca przekazuje bezpłatnie część swojego majątku obdarowanemu. Istotne jest to, że darczyńca robi to dobrowolnie. Obdarowany natomiast dobrowolnie przyjmuje majątek.

Wymagana forma umowy. Darowizna może być spisana w postaci aktu notarialnego. Natomiast w przypadku darowizny samochodu, bądź drobnych przedmiotów wystarczy zachowanie formy pisemnej, bez aktu notarialnego. Gotowy wzór umowy znajdziesz powyżej. Pobierz plik, wydrukuj, wypełnij wszystkie dane, podpisz i gotowe.

Umowę darowizny szeroko opisano w Kodeksie Cywilnym w art. 888: (https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/kodeks-cywilny-16785996/ks-3-tyt-33). Rozpoczyna się on od słów: "Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku."

Co musi zawierać umowa darowizny samochodu?

Podstawowe informacje, które muszą znaleźć się w umowie to:

 1. dane Darczyńcy
 2. dane Obdarowanego
 3. przedmiot darowizny (czyli samochód) - ze względu konieczność przerejstrowania pojazdu należy podać dokładny opis przedmiotu darowizny tj. markę, model oraz rok produkcji samochodu. Ponadto koniecznie numer nadwozia (VIN) oraz numer rejestracyjny.
 4. wartość darowizny - pamiętaj, że kwota powinna być realna. W razie wątpliwości Urząd Skarbowy może ją zakwestionować i naliczyć podatek od kwoty, którą sam uzna za realną.
 5. określenie pokrewieństwa Darczyńcy i Obdarowanego - wpływa na możliwość ewentualnego zwolnienia z podatku od darowizny

Podatek od darowizny samochodu i zwolnienie z podatku

Po przyjęciu przedmiotu darowizny Obdarowany zobowiązany odprowadzić podatek do US. W zależności od wartości otrzymanego pojazdu oraz stopnia pokrewieństwa wartość podatku waha się w granicach 3% do 20%.

W przypadku najbliższej rodziny (tzw. I grupy podatkowej) istnieje możliwość całkowitego zwolnienia z podatku od darowizny. Do najbliższej rodziny zaliczają się:

 • małżonkowie      
 • zstępni czyli dzieci, wnuki, prawnuki
 • wstępni czyli rodzice, dziadkowie, pradziadkowie
 • pasierb
 • synowa / zięć
 • rodzeństwo
 • ojczym, macocha, teściowie


Gdy wartość darowizny przekracza 9 637zł musimy zgłosić darowiznę do US w ciągu 6 miesięcy by móc skorzystać ze zwolnienia. Należy to zrobić za pomocą druku SD-Z2.

Pamiętajmy o tym, że wartość darowizny należy zawsze liczyć jako sumę darowizn od jednego Darczyńcy z 5 lat poprzedzających aktualną darowiznę.

Darowizna (od najbliższej rodziny) poniżej kwoty 9 637zł, teoretycznie, nie musi zostać zgłoszona do Urzędu Skarbowego. Samochody jednak rządzą się swoimi prawami o czym poniżej.

Zgłoszenie umowy darowizny do Urzędu Skarbowego

W praktyce w przypadku samochodów praktycznie każdą darowiznę musimy zgłosić. Urząd komunikacji będzie wymagał od nas poświadczenia, że zapłaciliśmy należny podatek. Poświadczenie wyda nam Urząd Skarbowy.

W zależności od stopnia pokrewieństwa istnieją konkretne progi, do wartości których, możemy uniknąć zgłaszania umowy do US. Przykładowo bez zgłaszania i bez podatku możemy przyjąć darowiznę o wartości do 4 902zł dla III grupy podatkowej - czyli od osoby niespokrewnionej (od osób trzecich), 7276 zł dla II grupy podatkowej, czyli dalszej rodziny i 9 637zł dla I grupy podatkowej.

Pamiętaj. Jeśli z tytułu otrzymanej darowizny musimy zapłacić podatek - na zgłoszenie do US mamy tylko miesiąc.

Wzory umów

Jeśli chcesz wprowadzić na komputerze zmiany w umowie, a następnie wydrukować cały dokument pobierz edytowalny plik DOC lub ODT .

Jeśli wolisz gotowy plik, który wydrukujesz na jednej stronie - pobierz plik PDF i wypełnij umowę długopisem.

SPRZEDAJESZ SAMOCHÓD? Dodaj za darmo ogłoszenie na Sprzedawaczu!

Uwaga. Serwis Sprzedawacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki zastosowania powyższego wzoru umowy. Dołożyliśmy wszelkich starań, żeby uniknąć błędów, jednak ostatecznie to Ty, Użytkowniku, musisz wiedzieć co podpisujesz.

Sprawdź też umowę kupna - sprzedaży samochodu

Po podpisaniu umowy darowizny

Pamiętaj, że jeśli jesteś obdarowanym i właśnie dostałeś samochód, to musisz go przerejestrować w ciągu 30 dni. Zgodnie ze zmianami w prawie, które zaszły w styczniu 2020, jeśli tego nie zrobisz w terminie możesz zostać ukarany grzywną od 200 do 1000 zł. Jeśli kończy się OC lub chcesz podpisać umowę na siebie zapoznaj się z kalkulatorem kosztów ubezpieczenia w firmie Generali lub Proama. Firmy te mają bardzo ciekawe oferty.

Jako darczyńca, również powinieneś zgłosić się do wydziału komunikacji i poinformować o zbyciu pojazdu. O dokonaniu darowizny powinieneś również powiadomić ubezpieczyciela. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poradniku "Co zrobić po zbyciu samochodu?"

Data publikacji: 2020-01-08, ostatnia zmiana: 2022-05-17

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Hyundai ix20 1.4 CRDi (78KM), 2013
26 700 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Renault Clio 1.5 dCi (90KM), 2015
33 000 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Audi A4 Combi, 2008 • 267 275 km • 1,8 Benzyna
33 900 zł
Ełk
(woj. warmińsko-mazurskie)
FORD Kuga, 2022r. 2.5 Hybrid 190 KM eCVT AWD
192 400 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Kia Sportage 1.6 GDI (135KM), 2015
67 000 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Mazda 2 1.4 i (80KM), 2008
15 000 zł
Legnica
(woj. dolnośląskie)
Volvo V50 2.0 D (136KM), 2006
14 000 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
VW Up! 1.0 MPI (60KM), 2016
34 000 zł
Zabrze
(woj. śląskie)
Toyota C-HR 1.2 Turbo (116KM), 2018
87 000 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Jeep Compass 1.4 MultiAir (170KM), 2018
85 365 zł
Zabrze
(woj. śląskie)
Peugeot 3008 1.6 HDi (114KM), 2014
37 397 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
NISSAN Qashqai, 2021r. + pakiet zimowy + koła zimowe; dostępny od ręki!
136 500 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC pojazdu?
Wykupienie ubezpieczenia OC to obowiązek, który ciąży na każdym kierowcy. Równocześnie to koszt, który przekłada się na stałe wydatki na samochód. Zatem większość właścicieli aut szuka atrakcyjnych ofert.
Data publikacji: 2022-06-30
Leasing samochodu osobowego - poznaj koszty takiego rozwiązania
Wyposażenie firmowej floty samochodowej wiąże się z dużymi kosztami. Nie każdy przedsiębiorca może pozwolić sobie na taki wydatek bez nadszarpnięcia budżetu firmy. Z pomocą wychodzą firmy leasingowe,...
Data publikacji: 2022-06-23
Marka Hyundai - krótka historia i kluczowe informacje
Spośród azjatyckich marek samochodowych na uwagę zasługuje nie tylko firmy japońskie. Podobną drogę do producentów z Kraju Kwitnącej Wisły przeszły firmy koreańskie. W obu przypadkach popularność na g...
Data publikacji: 2022-06-16
Marka Audi - krótka historia i kluczowe informacje
Historia nazwy Audi sięga 1909 roku i przez lata przechodziła wiele burzliwych zmian, związanych między innymi z założycielem – Augustem Horchem – wyrzuconym ze swojej pierwszej firmy, założonej w 189...
Data publikacji: 2022-06-16

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij