Umowa darowizny samochodu - gotowy wzór i najważniejsze informacje! Do pobrania PDF i DOC


Umowa darowizny samochodu - wzór umowy PDF


Z umową darowizny samochodu mamy najczęściej do czynienia w sytuacji, gdy samochód jest przekazywany pomiędzy członkami rodziny. Rzadziej korzystają z niej osoby niespokrewnione - choć prawnie nie jest narzucone kto i co, może komu darować. Jeśli chcesz tylko pobrać gotowy wzór umowy darowizny na rok 2021 możesz to zrobić, od razu, poniżej. Zapraszamy jednak również do zapoznania się z umówieniem umowy oraz podatku od darowizny.

Dostępne pliki do pobrania

Umowa darowizny samochodu PDF

(Plik gotowy do wydruku)

-----------------------------------------

Umowa darowizny samochodu DOC

(Plik edytowalny np. w MS Word)

-----------------------------------------

Umowa darowizny samochodu ODT

(Plik edytowalny np. w OpenOffice, LibreOffice)

-----------------------------------------


Bezpłatne przekazanie samochodu to bardzo częsta praktyka. Najczęściej rodzice przekazują auto dziecku lub dziadkowie wnukom. Cała operacja wydaje się bardzo prosta. Warto jednak przyjrzeć się formalnościom bliżej i wiedzieć jak przygotować dobrą umowę darowizny oraz co zrobić, by móc skorzystać ze zwolnienia podatkowego dla najbliższej rodziny.

Czym jest umowa darowizny?

Jest to umowa, w której darczyńca przekazuje bezpłatnie część swojego majątku obdarowanemu. Istotne jest to, że darczyńca robi to dobrowolnie. Obdarowany natomiast dobrowolnie przyjmuje majątek.

Wymagana forma umowy. Darowizna może być spisana w postaci aktu notarialnego. Natomiast w przypadku darowizny samochodu, bądź drobnych przedmiotów wystarczy zachowanie formy pisemnej, bez aktu notarialnego. Gotowy wzór umowy znajdziesz powyżej. Pobierz plik, wydrukuj, wypełnij wszystkie dane, podpisz i gotowe.

Umowę darowizny szeroko opisano w Kodeksie Cywilnym w art. 888: (https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/kodeks-cywilny-16785996/ks-3-tyt-33). Rozpoczyna się on od słów: "Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku."

Co musi zawierać umowa darowizny samochodu?

Podstawowe informacje, które muszą znaleźć się w umowie to:

 1. dane Darczyńcy
 2. dane Obdarowanego
 3. przedmiot darowizny (czyli samochód) - ze względu konieczność przerejstrowania pojazdu należy podać dokładny opis przedmiotu darowizny tj. markę, model oraz rok produkcji samochodu. Ponadto koniecznie numer nadwozia (VIN) oraz numer rejestracyjny.
 4. wartość darowizny - pamiętaj, że kwota powinna być realna. W razie wątpliwości Urząd Skarbowy może ją zakwestionować i naliczyć podatek od kwoty, którą sam uzna za realną.
 5. określenie pokrewieństwa Darczyńcy i Obdarowanego - wpływa na możliwość ewentualnego zwolnienia z podatku od darowizny

Podatek od darowizny samochodu i zwolnienie z podatku

Po przyjęciu przedmiotu darowizny Obdarowany zobowiązany odprowadzić podatek do US. W zależności od wartości otrzymanego pojazdu oraz stopnia pokrewieństwa wartość podatku waha się w granicach 3% do 20%.

W przypadku najbliższej rodziny (tzw. I grupy podatkowej) istnieje możliwość całkowitego zwolnienia z podatku od darowizny. Do najbliższej rodziny zaliczają się:

 • małżonkowie      
 • zstępni czyli dzieci, wnuki, prawnuki
 • wstępni czyli rodzice, dziadkowie, pradziadkowie
 • pasierb
 • synowa / zięć
 • rodzeństwo
 • ojczym, macocha, teściowie


Gdy wartość darowizny przekracza 9 637zł musimy zgłosić darowiznę do US w ciągu 6 miesięcy by móc skorzystać ze zwolnienia. Należy to zrobić za pomocą druku SD-Z2.

Pamiętajmy o tym, że wartość darowizny należy zawsze liczyć jako sumę darowizn od jednego Darczyńcy z 5 lat poprzedzających aktualną darowiznę.

Darowizna (od najbliższej rodziny) poniżej kwoty 9 637zł, teoretycznie, nie musi zostać zgłoszona do Urzędu Skarbowego. Samochody jednak rządzą się swoimi prawami o czym poniżej.

Zgłoszenie umowy darowizny do Urzędu Skarbowego

W praktyce w przypadku samochodów praktycznie każdą darowiznę musimy zgłosić. Urząd komunikacji będzie wymagał od nas poświadczenia, że zapłaciliśmy należny podatek. Poświadczenie wyda nam Urząd Skarbowy.

W zależności od stopnia pokrewieństwa istnieją konkretne progi, do wartości których, możemy uniknąć zgłaszania umowy do US. Przykładowo bez zgłaszania i bez podatku możemy przyjąć darowiznę o wartości do 4 902zł dla III grupy podatkowej - czyli od osoby niespokrewnionej (od osób trzecich), 7276 zł dla II grupy podatkowej, czyli dalszej rodziny i 9 637zł dla I grupy podatkowej.

Pamiętaj. Jeśli z tytułu otrzymanej darowizny musimy zapłacić podatek - na zgłoszenie do US mamy tylko miesiąc.

Wzory umów

Jeśli chcesz wprowadzić na komputerze zmiany w umowie, a następnie wydrukować cały dokument pobierz edytowalny plik DOC lub ODT .

Jeśli wolisz gotowy plik, który wydrukujesz na jednej stronie - pobierz plik PDF i wypełnij umowę długopisem.

SPRZEDAJESZ SAMOCHÓD? Dodaj za darmo ogłoszenie na Sprzedawaczu!

Uwaga. Serwis Sprzedawacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki zastosowania powyższego wzoru umowy. Dołożyliśmy wszelkich starań, żeby uniknąć błędów, jednak ostatecznie to Ty, Użytkowniku, musisz wiedzieć co podpisujesz.

Sprawdź też umowę kupna - sprzedaży samochodu

Po podpisaniu umowy darowizny

Pamiętaj, że jeśli jesteś obdarowanym i właśnie dostałeś samochód, to musisz go przerejestrować w ciągu 30 dni. Zgodnie ze zmianami w prawie, które zaszły w styczniu 2020, jeśli tego nie zrobisz w terminie możesz zostać ukarany grzywną od 200 do 1000 zł. Jeśli kończy się OC lub chcesz podpisać umowę na siebie zapoznaj się z kalkulatorem kosztów ubezpieczenia w firmie Generali lub Proama. Firmy te mają bardzo ciekawe oferty.

Jako darczyńca, również powinieneś zgłosić się do wydziału komunikacji i poinformować o zbyciu pojazdu. O dokonaniu darowizny powinieneś również powiadomić ubezpieczyciela. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poradniku "Co zrobić po zbyciu samochodu?"

Data publikacji: 2020-01-08, ostatnia zmiana: 2021-04-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

TOYOTA TUNDRA IFORCE
155 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Škoda Octavia 1400 cm³, benzyna+LPG, Hatchback
43 900 zł
Siemianowice Śląskie
(woj. śląskie)
MERCEDES 300 ADENAUER 300C
255 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Opel Astra, 2017, poj.1598 cm, Diesel
45 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Hybryda - 2012 - Z Niemiec - Opłacona ! Dowiozę - Video !!!, III (2011-), 2012, 100 KM, Hybryda
32 900 zł
Przysucha
(woj. mazowieckie)
Volkswagen Golf 1.4MPI 75KM klimatyzacja, 6xAirBag, hak, sprowadzony, GWARANCJA
11 900 zł
Olsztyn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Renault Trafic, 121 KM, olej napędowy (diesel)
84 900 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
VOLKSWAGEN SHARAN 1,8E+GAZ,2001ROK
6 900,00 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
Mitsubishi Lancer, 2010, 109 KM, Benzyna+LPG
19 900 zł
Zduńska Wola
(woj. łódzkie)
BMW Seria 3, E46 (1998-2007), Benzyna, 2001
7 999,00 zł
Kielce
(woj. świętokrzyskie)
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT SUPERCHARGED
55 500 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Hyundai I20 2013 prod. 1.2 85 KM* Salon Polska* Bezwypadkowy* Klimatyzacja
24 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Uszkodzone łożysko oporowe sprzęgła - poznaj objawy i dowiedz się jak temu zaradzić!
Łożysko oporowe to jeden z elementów wchodzących w skład sprzęgła. Jego zadaniem jest umożliwienie płynnej pracy, załączania i wyłączania, samego sprzęgła. Łożysko oporowe, znane też jako łożysko wyci...
Data publikacji: 2021-04-16
Uszkodzenie silniczka krokowego - dowiedz się jak rozpoznać i samodzielnie naprawić usterkę!
Silniczek krokowy to niewielki podzespół, którego zadaniem jest sterowanie ustawieniem przepustnicy na biegu jałowym. Ma to nie dopuścić do całkowitego wyłączenia silnika spalinowego po odpuszczeniu p...
Data publikacji: 2021-04-16
Uszkodzona uszczelka pod głowicą - poznaj objawy i sprawdź ile kosztuje jej wymiana
Jedną z usterek, wokół której narosło sporo mitów, jest przepalona uszczelka pod głowicą. Niejasności wynikają między innymi z faktu, że objawy przepalonej uszczelki są podobne do wielu innych usterek...
Data publikacji: 2021-04-15
Umowa kupna - sprzedaży samochodu PDF i DOC - wzór 2021
Sprzedajesz lub kupujesz auto i potrzebna Ci dobra umowa kupna sprzedaży samochodu? Pobierz wzór na rok 2021 w formacie PDF, DOC lub ODT. Dowiedz się o czym warto pamiętać podczas zawierania transakcji.
Data publikacji: 2021-03-11

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij