Umowa darowizny samochodu - gotowy wzór i najważniejsze informacje! Do pobrania PDF i DOC


Umowa darowizny samochodu - wzór umowy PDF


Z umową darowizny samochodu mamy najczęściej do czynienia w sytuacji, gdy samochód jest przekazywany pomiędzy członkami rodziny. Rzadziej korzystają z niej osoby niespokrewnione - choć prawnie nie jest narzucone kto i co, może komu darować. Jeśli chcesz tylko pobrać gotowy wzór umowy darowizny na rok 2020 możesz to zrobić od razu poniżej. Zapraszamy jednak również do zapoznania się z umówieniem umowy oraz podatku od darowizny.

Dostępne pliki do pobrania

Umowa darowizny samochodu PDF

(Plik gotowy do wydruku)

-----------------------------------------

Umowa darowizny samochodu DOC

(Plik edytowalny np. w MS Word)

-----------------------------------------

Umowa darowizny samochodu ODT

(Plik edytowalny np. w OpenOffice, LibreOffice)

-----------------------------------------


Bezpłatne przekazanie samochodu to bardzo częsta praktyka. Najczęściej rodzice przekazują auto dziecku lub dziadkowie wnukom. Cała operacja wydaje się bardzo prosta. Warto jednak przyjrzeć się formalnościom bliżej i wiedzieć jak przygotować dobrą umowę darowizny oraz co zrobić by móc skorzystać ze zwolnienia podatkowego dla najbliższej rodziny.

Czym jest umowa darowizny?

Jest to umowa, w której darczyńca przekazuje bezpłatnie część swojego majątku obdarowanemu. Istotne jest to, że darczyńca robi to dobrowolnie. Obdarowany natomiast dobrowolnie przyjmuje majątek.

Wymagana forma umowy. Darowizna może być spisana w postaci aktu notarialnego. Natomiast w przypadku darowizny samochodu, bądź drobnych przedmiotów wystarczy zachowanie formy pisemnej, bez aktu notarialnego. Gotowy wzór umowy znajdziesz powyżej. Pobierz plik, wydrukuj, wypełnij wszystkie dane, podpisz i gotowe.

Umowę darowizny szeroko opisano w Kodeksie Cywilnym w art. 888: (https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/kodeks-cywilny-16785996/ks-3-tyt-33). Rozpoczyna się on od słów: "Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku."

Co musi zawierać umowa darowizny samochodu?

Podstawowe informacje, które muszą znaleźć się w umowie to:

 1. dane Darczyńcy
 2. dane Obdarowanego
 3. przedmiot darowizny (czyli samochód) - ze względu konieczność przerejstrowania pojazdu należy podać dokładny opis przedmiotu darowizny tj. markę, model, oraz rok produkcji samochodu. Ponadto koniecznie numer nadwozia (VIN) orz numer rejestracyjny.
 4. wartość darowizny - pamiętaj, że kwota powinna być realna. W razie wątpliwości Urząd Skarbowy może ją zakwestionować i naliczyć podatek od kwoty, którą uzna za realną.
 5. określenie pokrewieństwa Darczyńcy i Obdarowanego - wpływa na możliwość ewentualnego zwolnienia z podatku od darowizny

Podatek od darowizny samochodu i zwolnienie z podatku

Po przyjęciu przedmiotu darowizny Obdarowany zobowiązany odprowadzić podatek do US. W zależności od wartości otrzymanego pojazdu oraz stopnia pokrewieństwa wartość podatku waha się w granicach 3% do 20%.

W przypadku najbliższej rodziny (tzw. I grupy podatkowej) istnieje możliwość całkowitego zwolnienia z podatku od darowizny. Do najbliższej rodziny zaliczają się:

 • małżonkowie      
 • zstępni czyli dzieci, wnuki, prawnuki
 • wstępni czyli rodzice, dziadkowie, pradziadkowie
 • pasierb
 • synowa / zięć
 • rodzeństwo
 • ojczym, macocha, teściowie


Gdy wartość darowizny przekracza 9 637zł musimy zgłosić darowiznę do US w ciągu 6 miesięcy by móc skorzystać ze zwolnienia. Należy to zrobić za pomocą druku SD-Z2.

Darowizna (od najbliższej rodziny) poniżej kwoty 9 637zł, teoretycznie, nie musi zostać zgłoszona do Urzędu Skarbowego. Samochody jednak rządzą się swoimi prawami o czym poniżej.

Pamiętajmy o tym, że wartość darowizny należy zawsze liczyć jako sumę darowizn od jednego Darczyńcy z 5 lat poprzedzających aktualną darowiznę.

Zgłoszenie umowy darowizny do Urzędu Skarbowego

W praktyce w przypadku samochodów praktycznie każdą darowiznę musimy zgłosić. Urząd komunikacji będzie wymagał od nas poświadczenia, że zapłaciliśmy należny podatek. Poświadczenie wyda nam Urząd Skarbowy.

W zależności od stopnia pokrewieństwa istnieją konkretne progi, do wartości których, możemy uniknąć zgłaszania umowy do US. Przykładowo bez zgłaszania i bez podatku możemy przyjąć darowiznę o wartości do 4 902zł dla III grupy podatkowej - czyli od osoby niespokrewnionej (od osób trzecich), 7276 zł dla II grupy podatkowej, czyli dalszej rodziny i 9 637zł dla I grupy podatkowej.

Pamiętaj. Jeśli z tytułu otrzymanej darowizny musimy zapłacić podatek - na zgłoszenie do US mamy tylko miesiąc.

Wzory umów

Jeśli chcesz wprowadzić na komputerze zmiany w umowie, a następnie wydrukować cały dokument pobierz edytowalny plik DOC lub ODT .

Jeśli wolisz gotowy plik, który wydrukujesz na jednej stronie - pobierz plik PDF i wypełnij umowę długopisem.

SPRZEDAJESZ SAMOCHÓD? Dodaj za darmo ogłoszenie na Sprzedawaczu!

Uwaga. Serwis Sprzedawacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki zastosowania powyższego wzoru umowy. Dołożyliśmy wszelkich starań, żeby uniknąć błędów, jednak ostatecznie to Ty, Użytkowniku, musisz wiedzieć co podpisujesz.

Sprawdź też umowę kupna - sprzedaży samochodu

Po podpisaniu umowy darowizny

Pamiętaj, że jeśli jesteś obdarowanym i właśnie dostałeś samochód, to musisz go przerejestrować w ciągu 30 dni. Zgodnie ze zmianami w prawie, które zaszły w styczniu 2020, jeśli tego nie zrobisz w terminie możesz zostać ukarany grzywną od 200 do 1000 zł. Jeśli kończy się OC lub chcesz podpisać umowę na siebie zapoznaj się z kalkulatorem kosztów ubezpieczenia w firmie Generali lub Proama. Firmy te mają bardzo ciekawe oferty.

Jako darczyńca, również powinieneś zgłosić się do wydziału komunikacji i poinformować o zbyciu pojazdu. O dokonaniu darowizny powinieneś również powiadomić ubezpieczyciela. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poradniku "Co zrobić po sprzedaży samochodu?"

Data publikacji: 2020-01-08, ostatnia zmiana: 2020-01-28

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Ford Mondeo, 2.0 (140 KM) Diesel, 2011
18 699 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Reno laguna 1.6 kombi sprzedam
1 200,00 zł
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)
Opel Insignia, 2.0 (220 KM) Benzyna, 2009
30 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Kia Sportage, 2.0 (184 KM) Diesel, 2014
70 000 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Toyota Avensis, 1.99 (152 KM) Benzyna, 2016
52 844 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Skoda Octavia, 1.6 (102 KM) Benzyna LPG, 2012
25 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Seat Ibiza, 1.2 (105 KM) Benzyna, 2015
23 576 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Opel Astra, 1.6 (116 KM) Benzyna LPG, 2014
39 000 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Mitsubishi Space Star, 1.2 (80 KM) Benzyna, 2014
24 000 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Dacia Duster, 1.6 (114 KM) Benzyna, 2017
37 398 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Volkswagen Passat, 1.4 (125 KM) Benzyna, 2016
48 779 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Skoda Octavia, 1.99 (150 KM) Benzyna, 2007
18 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Rejestracja samochodu używanego, czyli mini poradnik jak zarejestrować auto!
Podejrzewam, że właśnie stałeś się szczęśliwym posiadaczem samochodu i przyszedł czas na jego rejestrację. Z poniższego artykułu dowiesz się co, krok po kroku, musisz zrobić by zarejestrować auto. Dow...
Data publikacji: 2020-01-09
MotoGP - wyścigi Formuły 1 na dwóch kołach
Mimo, że najpopularniejszym w naszym kraju sportem motorowym niezmiennie pozostaje Formuła 1, to w ostatnich latach coraz większą rozpoznawalność zdobywają Motocyklowe Mistrzostwa Świata, a zwłaszcza...
Data publikacji: 2019-11-08
Kartka na szybę sprzedam samochód. PDF - jak przygotować i czy warto ją nakleić?
W przypadku samochodów po dziś dzień warto skorzystać z jednej z najprostszych metod informowania o tym, że mamy coś do sprzedania. Kartka sprzedam auto naklejona na tylnych, bocznych szybach samochod...
Data publikacji: 2019-11-04
Jakiego Suva kupić? - Zobacz auta SUV do 20 tys, 30 tys i 40 tys, które warto wybrać
Samochody typu SUV cieszą się coraz większą popularnością wśród polskich kierowców. Są to pojazdy z napędem na cztery koła, które dobrze sprawdzają się nie tylko podczas długich i dalekich podróży, al...
Data publikacji: 2019-10-30