Jak przekazać samochód w rodzinie - synowi, córce lub wnukom?

Dziadek dał wnukowi samochód

Często zdarza się, że rodzice lub dziadkowie wymieniając swój samochód chcieliby przekazać samochód młodszemu pokoleniu. Nie znaczy to, że zawsze mówimy tu o darowiźnie. Niektórzy dziadkowie czy rodzice sprzedają samochody swoim dzieciom czy wnukom. Jeszcze częściej brat sprzedaje auto bratu lub siostrze. Dowiedz się jak zrobić to dobrze, a także kiedy zapłacisz podatek od transakcji, a kiedy nie.

Umowa sprzedaży samochodu w rodzinie a podatek

Umowa kupna sprzedaży samochodu pomiędzy członkami rodziny nie różni się, w żaden sposób od tej zawartej pomiędzy niespokrewnionymi stronami. Sprzedając w rodzinie musimy w niej wypełnić te same dane. Kupujący zaś musi uiścić podatek PCC po zakupie. Podatek PCC w przypadku zakupu pojazdu wynosi 2%.

Uwaga! Jeśli samochód w rodzinie kupisz znacznie taniej niż jego cena rynkowa możesz spodziewać się, że Urząd Skarbowy za podstawę opodatkowania uzna cenę rynkową.

Przykład.

Kupujesz od swojego dziadka, dziesięcioletniego Opla Astrę o wartości rynkowej 20 000 zł. Twój dziadek sprzedaje Ci ten samochód za 7 000 zł. Wiadomo jesteś studentem i dziadkowie chcą pomóc. 7 000 zł to faktyczna cena, którą zapłaciłeś przelewem.

W takiej sytuacji, gdy wybierzesz się do US istnieje duże prawdopodobieństwo, że zamiast zapłacić 140 zł podatku (7 000 zł x 2%), zapłacisz 400 zł (20 000 x 2%). Szczególnie smutne może mieć to konsekwencje jeśli dziadek zechce sprzedać samochód za symboliczne 100 zł. Wtedy możemy być pewni, że w US zapłacimy podatek od realnej wartości.

Umowa darowizny samochodu w rodzinie a podatek

Znacznie lepiej wygląda sytuacja przekazania samochodu w rodzinie, jeśli zdecydujemy się na darowiznę. W przypadku darowizny samochodu (czy dowolnego innego przedmiotu) transakcje w tzw. I grupie podatkowej są zwolnione z podatku od darowizny. Oznacza to, że nabycie samochodu nie będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami ponad te wynikające z przerejestrowania czy ubezpieczenia auta. Pobierz gotowy wzór umowy darowizny samochodu.

Wracając jednak do podatków, warto wiedzieć kto zalicza się do I grupy podatkowej:

  • małżonkowie     
  • zstępni czyli dzieci, wnuki, prawnuki
  • wstępni czyli rodzice, dziadkowie, pradziadkowie
  • pasierb
  • synowa / zięć
  • rodzeństwo
  • ojczym, macocha, teściowie


Jak widać jest to najbliższa rodzina. W przypadku, gdy stopień pokrewieństwa jest dalszy, podatek od darowizny wynosi od 3% do 20%!

Kolejną ważną kwestią jest to, że by korzystać ze zwolnienia trzeba darowiznę zgłosić do US. Jeśli nie zgłosimy darowizny tracimy prawo do zwolnienia z podatku.

Kiedy i w jakim czasie należy zgłosić darowiznę samochodu do US?

Jeśli wartość darowizny przekracza 9 637zł musimy zgłosić darowiznę do US w ciągu 6 miesięcy. Tak, jak wspominałem wcześniej - nie robiąc tego tracimy prawo do zwolnienia z podatku. Darowiznę pojazdu zgłaszamy za pomocą druku SD-Z2.

Pamiętaj o tym, że wartość darowizny należy zawsze liczyć jako sumę darowizn od jednego Darczyńcy z 5 lat poprzedzających aktualną darowiznę.

Co należy zrobić po podpisaniu umowy?

Jako osoba, która nabyła auto musisz: przerejestrować pojazd i powiadomić ubezpieczyciela o zmianie danych dla ubezpieczenia OC. Ponadto możliwe, że musisz rozliczyć jakiś podatek. Czytaj więcej tu: https://sprzedawacz.pl/motoryzacja/samochody/osobowe/kupilem-samochod-i-co-dalej.html


Gdy byłeś sprzedającym albo darczyńcą również musisz dopełnić kilku formalności. Są to: zgłoszenie zbycia pojazdu, kontakt z ubezpieczycielem i rozlicznie podatku, jeśli samochód został zbyty w okresie, krótszym niż 6 miesięcy od zakupu. Więcej w temacie znajdziesz tutaj: https://sprzedawacz.pl/motoryzacja/samochody/co-zrobic-po-sprzedazy-samochodu-formalnosci.html

Data publikacji: 2021-05-15, ostatnia zmiana: 2021-05-25

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Renault Captur 1.2 TCe (120KM), 2014
50 000 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet (129KM), 2021
78 047 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Krajowa Serwisowana Bezwypadkowa 1,2 TSI 90 KM Benzyna Zadbana czyściutka.
29 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Opel Astra J
24 900 zł
Strzegom
(woj. dolnośląskie)
Renault Espace Renault Espace
9 900,00 zł
Kutno
(woj. łódzkie)
 Mercedes-Benz, CLA, 122 KM, 97000 km, 2013
64 900 zł
Radom
(woj. mazowieckie)
Suzuki Vitara III (2015-), 120 KM, X LED + 4x4 + Automat + Salon PL + 1 WŁ + 100% SERWIS !!!
73 999 zł
Leszno
(woj. wielkopolskie)
SEAT Arona, 2021r. Dostępny od ręki !!!
76 820 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
FORD Nowe Mondeo, 2020r. Wyprzedaż 2020r. Rabat ponad 40 000 zł!
129 500 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
FORD Ranger, 2021r. 2.0 213 KM M6 ! Odbiór Czerwiec / Lipiec
156 400 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Lexus RC F 2015 prod. SPORT 3.5benzyna 310KM! 4X4 ! AUTOMAT ! Wentylowane Fotele!
99 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
KIA Sportage, 2020r., Sportage 1.6 T-GDI M 2WD DCT
94 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Kartka na szybę sprzedam samochód. PDF - jak przygotować i czy warto ją nakleić?
W przypadku samochodów po dziś dzień warto skorzystać z jednej z najprostszych metod informowania o tym, że mamy coś do sprzedania. Kartka sprzedam auto naklejona na tylnych, bocznych szybach samochod...
Data publikacji: 2021-06-12
Czujnik położenia wałka rozrządu - objawy awarii
Jednym z kluczowych podzespołów układu napędowego jest wałek rozrządu. Aby jego praca przebiegała właściwie, wałek rozrządu musi być podłączony do elementu kontrolującego. Jest nim czujnik położenia w...
Data publikacji: 2021-05-25
Instalacja gazowa LPG - czy warto założyć, ile kosztuje i czy to się opłaca?
W związku z wysokimi cenami benzyny wiele osób poszukuje samochodów z zamontowaną instalacją gazową lub rozważa montaż LPG we własnym zakresie. W dalszej części artykułu postaram się odpowiedzieć na n...
Data publikacji: 2021-05-13
Uszkodzona sonda lambda - jak rozpoznać usterkę i jak naprawić?
Wiele spośród podzespołów spotykanych we współczesnych samochodach zostało opracowanych przede wszystkim z myślą o ekologii. Walka z zanieczyszczeniami, które emitują silniki spalinowe, trwa od kilku...
Data publikacji: 2021-04-19

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij