Ubezpieczenie assistance samochodu - jakie wybrać i czy warto je kupić?


Ubezpieczenie assistance jakie wybrać?


Większość kierowców zastanawiając się nad pakietem assistance za główne kryterium wyboru przyjmuje cenę usługi. Pytanie czy cena jest faktycznie tak istotna. Poniżej postaramy się przedstawić bliżej jakie formy pomocy może zaoferować ten rodzaj ubezpieczenia oraz które z nich są kluczowe dla zapewnienia spokoju.

Co to jest ubezpieczenie assistance?

Assistance jest ubezpieczeniem mającym zapewnić nam poczucie bezpieczeństwa w sytuacji, gdy nasz samochód odmówi posłuszeństwa. W zależności od posiadanego pakietu możemy liczyć na pomoc w uruchomieniu pojazdu, holowaniu auta do warsztatu po kolizji lub w przypadku awarii. Często również możemy skorzystać z samochodu zastępczego lub zakwaterowania w przypadku problemów z naszym samochodem.

Pakiet assistance w zestawie do ubezpieczenia OC i AC

Wiele osób często „mimo woli” posiada jakiś pakiet assistance, ponieważ wybierając dodatkową usługę uzyskiwali zniżkę przy ubezpieczeniu samochodu – całkowity koszt pozostawał właściwie bez zmian lub różnił się bardzo nieznaczenie. Czy to co proponuje ubezpieczyciel jest dobre i czy warto się na to skusić?

Pakiety oferowane przez ubezpieczycieli są często bardzo korzystne cenowo, a zarazem oferują ochronę, która faktycznie może nam się przydać w podróży. Nawet w przypadku dość błahej awarii, może okazać się, że koszt ubezpieczenia będzie znacznie niższy niż jednorazowe holowanie pojazdu. Dla osób jeżdżących niedużo podstawowe oferty ubezpieczycieli powinny być wystarczające. W przypadku kierowców spędzających w aucie wiele godzin tygodniowo warto rozważyć droższe pakiety ochrony. Również w przypadku pojedynczego dłuższego wyjazdu warto poszukać maksymalnej ochrony na krótki okres czasu (tzw. assistance krótkoterminowe). Cena pakietu ubezpieczenia w głównej mierze zależy od tego, co obejmuje dany wariant ubezpiecznia. Zobaczmy zatem na co zwrócić uwagę, wybierając pakiet pomocy odpowiedni do naszych potrzeb?

Próba uruchomienia pojazdu w miejscu zdarzenia

Uruchomienie pojazdu

Zwykle opcja naprawy w miejscu zdarzenia nie jest dostępna w najtańszych pakietach pomocy. Warto jednak wybrać droższą wersję ochrony, by w razie problemów móc z niej skorzystać. Np. jeśli zimą okaże się, że nie możemy odpalić samochodu lub gdy złapiemy gumę na trasie, a dzień wcześniej zostawiliśmy koło zapasowe w garażu. Również latem zdarza się nam zapomnieć wyłączyć światła i rozładować akumulator - w takiej sytuacji również ubezpieczyciel pomoże. Niby drobna sprawa, a bez ubezpieczenia może być trudna do rozwiązania, szczególnie gdy ma miejsce w niedzielę. Przez to wiele osób szczególnie ceni sobie tę właśnie usługę w pakiecie assistance!

Ochrona za granicą

ochrona za granicą

W przypadku kiedy w ciągu roku wybieramy się samochodem za granicę warto sprawdzić czy nasze ubezpieczenie będzie również tam działało. Zwykle najtańsze pakiety assistance działają tylko w Polsce. W takim przypadku, kiedy z naszym samochodem stanie się coś za granicą, możemy zostać pozostawieni sami sobie.

W przypadku droższych pakietów bardzo często ubezpieczyciele ograniczają za granicą ilość kilometrów holowania względem tego, co oferują na terenie Polski. Dla pewności warto dokładnie zapoznać się z OWU (ogólnymi warunkami ubezpieczenia) i sprawdzić czy nie znajdują się tam istotne dla nas wyłączenia.

Czas na jaki dostaniemy samochód zastępczy

samochód zastępczy

W przypadku awarii pojazdu lub wypadku za granicą wynajem pojazdu na koszt ubezpieczyciela może być tym, co uratuje nasz dalszy urlop. Również w Polsce nie jest to bez znaczenia, szczególnie kiedy wykorzystujemy pojazd do celów służbowych i każdy dzień bez samochodu to utracone pieniądze.

Najtańsze ubezpieczenia assistance zwykle nie oferują wynajmu pojazdu. Zdarza się, że w przypadku kradzieży pojazdu możemy liczyć na krótki wynajem (np. 2 dni).

W przypadku droższych rozwiązań możemy dostać samochód zastępczy nawet na 5-7 dni, co w większości przypadku powinno wystarczyć by kontynuować podróż. Najwyższe pakiety różnych firm oferują możliwość wynajmu pojazdu nawet do 10-15 dni.

Zwykle okres wynajmy jest taki sam niezależnie od tego czy zdarzenie ma miejsce w Polsce jak i za granicą.

Holowanie pojazdu - Ilość kilometrów, ograniczony budżet

Holowanie pojazdu

Już najtańsze pakiety assistance pozwolą nam zdjąć sobie z głowy problem holowania. Jeśli cokolwiek stanie się z naszym pojazdem możemy zadzwonić pod ustalony numer (warto mieć ten numer w portfelu) i wezwać pomoc. Jest to naprawdę znacznie łatwiejsze i tańsze niż szukanie w telefonie firmy, która akurat teraz będzie mogła nam pomóc. Ponadto konsultant z firmy ubezpieczeniowej najprawdopodobniej szybciej znajdzie naszą pozycję na mapie niż pracownik losowej firmy, którą cudem uda nam się znaleźć.

Ile kilometrów holowania wystarczy?

Wszystko zależy od tego, jak daleko od miejsca zamieszkania (serwisu, z którego korzystamy) najczęściej przemieszczamy się. Jeśli zwykle poruszamy się w obrębie jednego miasta, to zwykle starczy nam nawet 100 km. W razie dłuższej wyprawy (np. na tydzień czy dwa) można dokupić szerszy wariant ubezpieczenia tylko na ten okres - prawdopodobnie opcja ta będzie bardziej ekonomiczna.

W przypadku osób jeżdżących w dłuższe trasy, naszym zdaniem, powinno to być co najmniej 250 km na terenie Polski. Dzięki temu, w większości niespodziewanych sytuacji powinno nam się udać wrócić do miejsca zamieszkania i dopiero tam naprawiać pojazd. Z doświadczenia wiem, że nie ma nic gorszego niż zostawić auto w serwisie 400 km od domu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę zapoznając się z opcją holowania?

Czytajmy dokładnie warunki ogólne ubezpieczenia (OWU), gdyż może się okazać, że w ofercie znajdziemy holowanie do 250 km - tyle, że z zastrzeżeniem, że jest to tylko do najbliższego serwisu. Innym ograniczeniem może być też maksymalny koszt holowania. Warto więc sprawdzić przed zakupem co dokładnie otrzymamy za umówioną kwotę.

Zapewnienie noclegu

nocleg

Wiele droższych pakietów assistance poza usługami holowania, samochodem zastępczym i innymi usługami oferuje też zapewnienie noclegu w przypadku wypadku lub awarii samochodu. Usługa ta, może okazać się niezastąpiona w przypadku, gdy awaria wystąpi w godzinach wieczornych. Szczególnie jeśli przebywamy w miejscu, w którym znalezienie noclegu może sprawić trudność lub jest bardzo drogie.

Inne usługi zawarte w ubezpieczeniu assistance

W najwyższych pakietach assistance dostępne są również inne usługi, które mogą mieć istotne znaczenie dla części osób. Są to np:

 • Dowóz paliwa
 • Zapewnienie parkingu strzeżone
 • Odbiór i dostarczenie naprawionego pojazdu
 • Złomowanie pojazdu
 • Opieka psychologa po zdarzeniu

Czy warto kupić assistance dla używanego pojazdu?

Naszym zdaniem jeśli posiadamy samochód używany to assistance nie jest opcją - ono właściwie powinno być obowiązkowe. W wielu firmach bazowy pakiet możemy zakupić razem z obowiązkowym OC. Kwota, którą zapłacimy w takim zestawie prawdopodobnie i tak będzie niższa niż potencjalne koszty jednego holowania - nawet w obrębie miasta. Czy zatem warto? Naszym zdaniem TAK!

Jaki pakiet assistance zatem wybrać ?

Mamy nadzieję, że powyższe informacje pozwolą Ci łatwiej dokonać odpowiedniego wyboru. To co wiemy na pewno, to, że jeśli tylko możemy, warto posiadać chociażby najtańszy wariant. (Posiadacze starych aut czasem nie mają już tej możliwości).

W razie nieprzewidzianej awarii nasz samochód dotrze do jakiegoś warsztatu i coś dalej wymyślimy. Zawsze to lepsze niż zostanie samemu w szczerym polu lub też blokując pas na moście w centrum miasta. Osobiście jestem posiadaczem najtańszego pakietu, który oferował zarówno naprawę w miejscu zdarzenia jak i holowanie za granicą. Rozważałem jednak również wyższy pakiet oferujący dodatkowo zakwaterowanie w przypadku zaistnienia zdarzenia. 

Może Cię zaintersować:

- Jakie auto sportowe kupić?

- Dlaczego warto zakładać instalację LPG w samochodzie?

- Samodzielna wymiana opon mini-poradnik

Data publikacji: 2018-02-12, ostatnia zmiana: 2020-01-09

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Toyota Auris, 2016r., 99 KM, Hybryda
62 800 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Opel Corsa D (2006-2014) 1.4 87KM 5D -Serwis w ASO do końca -FILM VIDEO -Zobacz
20 800 zł
Goczałkowice-Zdrój
(woj. śląskie)
Honda Civic, 1.8 (142 KM) Benzyna, 2014
49 500 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Volkswagen Passat 2017 - 1968 cm3 Diesel (150 KM) - sedan
60 900 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Audi A3, 1.6 (115 KM) Benzyna, 2007
22 000 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Skoda RAPID 2013 prod. Salon Polska, Serwisowany, Manual, Klimatyzacja, VAT23%
17 769 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Bmwx3 z roku 2006 diesel
23 500 zł
Chrzanów
(woj. małopolskie)
NISSAN Qashqai, 2020r. + pakiet stylizacyjny + pakiet zimowy
97 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Jeep Compass, 2019r. Parking Zimowy DEMO
119 890 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Nissan X-TRAIL 2016 prod. 1.6 DCI*Salon PL*Ledy*Panorama*Klimatronik*4x4*Skóra*Grzane fotele
65 500 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Citroën C4 Cactus 2018																														          110 KM
57 900 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Opel Corsa, 2020r. Zamów on-line, 2020!! Kamera!
65 900 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak korzystnie sprzedać niesprawny samochód?
Przyczyny dla których nasz samochód przestaje się nadawać do dalszej jazdy lub remontu mogą być różne. Poważna stłuczka, awaria, której nie opłaca się usuwać, czy zwykłe zużycie. Co w takiej sytuacji?...
Data publikacji: 2020-11-06
Co grozi za jazdę po alkoholu w 2020 roku?
Choć polskie prawo jest uważane za stosunkowo łagodne – zwłaszcza w odniesieniu do pijanych kierowców – w rzeczywistości jest ono jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie. Nieustannie słychać bow...
Data publikacji: 2020-10-23
Wideorejestrator samochodowy - co wybrać, na co zwrócić uwagę?
Po naszych drogach porusza się około 20 milionów samochodów. Natomiast w 2019 roku odnotowano aż 436 469 kolizji drogowych. Polskie drogi niestety nie należą do najbezpieczniejszych. Wielu z nas lubi...
Data publikacji: 2020-10-19
Samochody sportowe do 20 tysięcy - jakie auto wybrać?
Sportowe samochody to marzenie niejednej osoby. Kojarzą się z luksusem, szybką jazdą i przede wszystkim z bardzo dużym wydatkiem. Czy to oznacza, że musimy zrezygnować z realizacji naszego marzenia? W...
Data publikacji: 2020-10-13