Samodzielna wymiana opon mini-poradnik


Samodzielna wymiana opon mini-poradnik.


Końcówka jesieni i początek wiosny to okresy szczególnych kolejek w okolicach warsztatów samochodowych. Spowodowane jest to głównie dużym popytem na usługi wymiany opon. W Polsce dominuje trend dotyczący wymiany opon dwa razy do roku, a opony całoroczne wciąż nie stanowią głównego wyboru ogumienia w pojazdach samochodowych.

W jaki sposób poradzić sobie z samodzielną wymianą opon?

Zdecydowanie się na wybór pewnych konkretnych metod nie jest niczym specjalnie trudnym i na pewno trzeba brać pod uwagę wiele uwarunkowań, które są bardzo specyficzne dla konkretnego rodzaju pojazdu samochodowego oraz trybu korzystania z samochodu.

Wszystko należy rozpocząć od poprawnej nomenklatury. Jest istotna różnica pomiędzy wymianą kół, a wymianą opon. O ile posiadanie oddzielnego zestawu felg z oponami zimowymi/letnimi jest przesłanką dla samodzielnej wymiany, o tyle już decydowanie się na wymianę samego ogumienia wymagać powinno ingerencji warsztatu samochodowego.

Jak zacząć?

Podstawą jest obserwacja stanu zużycia ogumienia, ewentualnych wgnieceń felg oraz poszukiwanie nierównomiernego wytarcia się ogumienia. Szczególną uwagę powinna zwracać sytuacja, w której ogumienie z jednej osi wyciera się nierównomiernie. Taka sytuacja powinna skłaniać do jak najszybszej oceny geometrii podwozia, którą zajmuje się bardzo szeroka grupa warsztatów działających na rynku polskim.

Weryfikacja stanu ogumienia to nie wszystko, równie istotne dla poprawnego procesu samodzielnej wymiany opon jest sprawdzenie typu obecnych (o ile takowe są) czujników ciśnienia w oponach.

Patrząc na zaawansowanie techniczne wielu konstrukcji, szczególnie kół z niskim profilem i przystosowanych do dużych prędkości i obecność czujników ciśnienia w oponach należy całkowicie odrzucić możliwość samodzielnej, domowej wymiany opon.Co będzie potrzebne?

Podstawowym wyposażeniem koniecznym dla wymiany kół na zimowe/ letnie będą:

- podnośnik typu żabka,

- klucz, najlepiej dynamometryczny,

- szczotka druciana do oczyszczenia styku piast z felgami,

- czujnik ciśnienia w oponach. 

Demontaż de facto polega na poluzowaniu śrub, a następnie uniesieniu części pojazdu z elewacją wymienianego koła. Po tym należy dalej odkręcać śruby i zdemontować koło. Po demontażu należy dokładnie ocenić stan klocków hamulcowych, piasty oraz oczyścić powierzchnię piasty z użyciem drucianej szczotki.

Zanim koło zostanie założone dobrze jest upewnić się, że wszystkie ciężarki stosowane w trakcie wyważania koła są na właściwym miejscu. Niekiedy potrzebna będzie ocena w wyspecjalizowanym warsztacie i skorzystanie z usług wyważania kół.  

Problematyczne mogą się okazać czujniki ciśnienia w oponach. Od 2014 roku jest to wyposażenie obowiązkowe nowych pojazdów samochodowych, co bezpośrednio przekłada się nie tylko na bezpieczeństwo, ale i skomplikowanie prac serwisowych. Wymieniając całe koła konieczne jest dokładne oznaczenie stron wymienianych kół, co pozwoli uniknąć błędów i potrzeby przeprogramowania sterownika.

Po montażu wystarczy dokręcić odpowiednio śruby (najlepiej kluczem dynamometrycznym) i wybrać się na krótką przejażdżkę. Każdy hałas i uczucie „ściągania” powinny być przesłanką do niezwłocznej wizyty w warsztacie samochodowym. Przyczyną może być błędne wyważenie, nieprawidłowe wytarcie opon albo błędy montażowe. Należy o tym szczególnie pamiętać i uważać na wszelkie niepokojące symptomy.

ADAMOT Artykuł powstał przy współpracy z adamot.pl

Może Cię zaintersować:

- Jak wybrać łańcuchy śniegowe do samochodu?

Może Cię zaintersować:

- Akumulatory mają swoje tajemnice - co jest prawdą a co nie jeśli chodzi o ten element eksploatacyjny samochodu?

Data publikacji: 2018-03-13, ostatnia zmiana: 2021-04-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

KORMORAN All Season 225/40ZR18 92W XL FR (całoroczne)
314,25 zł
Krotoszyn
(woj. wielkopolskie)
PIRELLI Cinturato All Season Plus 205/55R17 95V XL seal inside (całoroczne)
584,63 zł
Włocławek
(woj. kujawsko-pomorskie)
BRIDGESTONE Turanza T005 205/60R15 91H (letnie)
455,37 zł
Kielce
(woj. świętokrzyskie)
CONTINENTAL ContiSportContact 3 235/35ZR19 91Y XL FR ContiSeal (letnie)
765,99 zł
Sandomierz
(woj. świętokrzyskie)
FIRESTONE Roadhawk 195/60R16 93V XL (letnie)
454,00 zł
Bielsko-Biała
(woj. śląskie)
CONTINENTAL EcoContact 6 215/65R17 99H AO (letnie)
540,63 zł
Włocławek
(woj. kujawsko-pomorskie)
MICHELIN Pilot Sport 4 S 295/35R21 107Y XL FR MO1 (letnie)
1 574,87 zł
Toruń
(woj. kujawsko-pomorskie)
SUNFULL SF-982 165/60R14 75H (zimowe)
183,00 zł
Bielsko-Biała
(woj. śląskie)
CONTINENTAL ContiSportContact 3 275/40R18 99Y SSR * (letnie)
1 164,19 zł
Bolesławiec
(woj. dolnośląskie)
PIRELLI Cinturato P7 215/55R17 94V (letnie)
531,71 zł
Sandomierz
(woj. świętokrzyskie)
CONTINENTAL WinterContact TS 860 S 245/40R19 98V XL FR SSR (zimowe)
1 322,07 zł
Giżycko
(woj. warmińsko-mazurskie)
MICHELIN Pilot Sport CUP 2 325/30R21 104Y FR N0 (letnie)
2 024,13 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Używane auta online - przed decyzją sprawdź opinie o firmie
Jakie recenzje okażą się najbardziej pomocne?
Data publikacji: 2022-01-17
Najlepsza pora na kupowanie samochodu używanego? Zima!
Zastanawiasz się, kiedy kupować samochodów używany i czy są okresy, w których warto to robić, albo takie, w których z pewnością nie jest to polecane? Dziś postaramy się odpowiedzieć na to pytanie!
Data publikacji: 2022-01-10
Główne zalety samochodów używanych
Samochodów pochodzących z rynku wtórnego, czyli właśnie tych używanych, nie powinno się od razu spisywać na straty. Nie powinno się też od razu uznawać ich za coś gorszego od samochodów nowych. Porówn...
Data publikacji: 2022-01-10
Ładowanie aut elektrycznych - jesteśmy daleko za resztą UE?
Eksperci Ubea.pl analizują ciekawe dane o liczbie punktów ładowania aut elektrycznych. Warto sprawdzić, jak Polska wypada pod tym względem na tle UE.
Data publikacji: 2022-01-03

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij