Samodzielna wymiana opon mini-poradnik


Samodzielna wymiana opon mini-poradnik.


Końcówka jesieni i początek wiosny to okresy szczególnych kolejek w okolicach warsztatów samochodowych. Spowodowane jest to głównie dużym popytem na usługi wymiany opon. W Polsce dominuje trend dotyczący wymiany opon dwa razy do roku, a opony całoroczne wciąż nie stanowią głównego wyboru ogumienia w pojazdach samochodowych.

W jaki sposób poradzić sobie z samodzielną wymianą opon?

Zdecydowanie się na wybór pewnych konkretnych metod nie jest niczym specjalnie trudnym i na pewno trzeba brać pod uwagę wiele uwarunkowań, które są bardzo specyficzne dla konkretnego rodzaju pojazdu samochodowego oraz trybu korzystania z samochodu.

Wszystko należy rozpocząć od poprawnej nomenklatury. Jest istotna różnica pomiędzy wymianą kół, a wymianą opon. O ile posiadanie oddzielnego zestawu felg z oponami zimowymi/letnimi jest przesłanką dla samodzielnej wymiany, o tyle już decydowanie się na wymianę samego ogumienia wymagać powinno ingerencji warsztatu samochodowego.

Jak zacząć?

Podstawą jest obserwacja stanu zużycia ogumienia, ewentualnych wgnieceń felg oraz poszukiwanie nierównomiernego wytarcia się ogumienia. Szczególną uwagę powinna zwracać sytuacja, w której ogumienie z jednej osi wyciera się nierównomiernie. Taka sytuacja powinna skłaniać do jak najszybszej oceny geometrii podwozia, którą zajmuje się bardzo szeroka grupa warsztatów działających na rynku polskim.

Weryfikacja stanu ogumienia to nie wszystko, równie istotne dla poprawnego procesu samodzielnej wymiany opon jest sprawdzenie typu obecnych (o ile takowe są) czujników ciśnienia w oponach.

Patrząc na zaawansowanie techniczne wielu konstrukcji, szczególnie kół z niskim profilem i przystosowanych do dużych prędkości i obecność czujników ciśnienia w oponach należy całkowicie odrzucić możliwość samodzielnej, domowej wymiany opon.Co będzie potrzebne?

Podstawowym wyposażeniem koniecznym dla wymiany kół na zimowe/ letnie będą:

- podnośnik typu żabka,

- klucz, najlepiej dynamometryczny,

- szczotka druciana do oczyszczenia styku piast z felgami,

- czujnik ciśnienia w oponach. 

Demontaż de facto polega na poluzowaniu śrub, a następnie uniesieniu części pojazdu z elewacją wymienianego koła. Po tym należy dalej odkręcać śruby i zdemontować koło. Po demontażu należy dokładnie ocenić stan klocków hamulcowych, piasty oraz oczyścić powierzchnię piasty z użyciem drucianej szczotki.

Zanim koło zostanie założone dobrze jest upewnić się, że wszystkie ciężarki stosowane w trakcie wyważania koła są na właściwym miejscu. Niekiedy potrzebna będzie ocena w wyspecjalizowanym warsztacie i skorzystanie z usług wyważania kół.  

Problematyczne mogą się okazać czujniki ciśnienia w oponach. Od 2014 roku jest to wyposażenie obowiązkowe nowych pojazdów samochodowych, co bezpośrednio przekłada się nie tylko na bezpieczeństwo, ale i skomplikowanie prac serwisowych. Wymieniając całe koła konieczne jest dokładne oznaczenie stron wymienianych kół, co pozwoli uniknąć błędów i potrzeby przeprogramowania sterownika.

Po montażu wystarczy dokręcić odpowiednio śruby (najlepiej kluczem dynamometrycznym) i wybrać się na krótką przejażdżkę. Każdy hałas i uczucie „ściągania” powinny być przesłanką do niezwłocznej wizyty w warsztacie samochodowym. Przyczyną może być błędne wyważenie, nieprawidłowe wytarcie opon albo błędy montażowe. Należy o tym szczególnie pamiętać i uważać na wszelkie niepokojące symptomy.

ADAMOT Artykuł powstał przy współpracy z adamot.pl

Może Cię zaintersować:

- Jak wybrać łańcuchy śniegowe do samochodu?

Może Cię zaintersować:

- Akumulatory mają swoje tajemnice - co jest prawdą a co nie jeśli chodzi o ten element eksploatacyjny samochodu?

Data publikacji: 2018-03-13, ostatnia zmiana: 2021-04-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

2 opony letnie 205x55x16 Continental
140,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
2 opony zimowe 195x60x16 HANKOOK
90,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Opony 285/40 r21 Continental lato
250,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Opony sunfull 165/65/14
200,00 zł
Ostrów Wielkopolski
(woj. wielkopolskie)
2 opony letnie 245x45x18 Bridgestone
110,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
1 opona zimowa TOYO 235x55x19
160,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
opony lato 235/45/18 15 rok Continental
110,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Opony letnie 205/65/16C T bdb stan
1 200,00 zł
Nowe Miasto nad Wartą
(woj. wielkopolskie)
opony letnie 185x65x15 Continental Contact 5
75,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Opony Michelin 16 cali 215/60
45,00 zł
Suchedniów
(woj. świętokrzyskie)
1 szt 205x55x16 opona Całoroczne wielosezonowa Continental
60,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
2 opony letnie 225x45x17 Bridgestone
90,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Gdzie zdobyć części do VW Transporter T2B?
Posiadanie zabytkowego pojazdu marki Volkswagen wymaga nie tylko sporego zaangażowania w utrzymanie auta w należytym stanie, lecz także świadomości, że antyczny pojazd wymaga specjalnego traktowania....
Data publikacji: 2023-01-09
Szkoda całkowita samochodu - wszystko, co musisz wiedzieć
Gdy dojdzie do wypadku, wówczas firma ubezpieczeniowa z reguły pokryje koszt naprawy. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wystąpi szkoda całkowita z AC. Jest ona orzekana, gdy koszt usunięcia szkód przewyższ...
Data publikacji: 2022-12-06
Czy autonomiczne auta zmienią przyszłość transportu?
Kiedy myślisz o samochodach autonomicznych, prawdopodobnie wyobrażasz sobie futurystyczne pojazdy o opływowych kształtach. Takie skojarzenia są naturalne i w pełni zrozumiałe. Należy jednak zaznaczyć,...
Data publikacji: 2022-11-24
Jak działa ubezpieczenie AC samochodu i czy warto je wykupić?
Polisa komunikacyjna powinna skutecznie chronić przed różnymi rodzajami ryzyka. Jednym z jej elementów może być ubezpieczenie AC. Kiedy warto zdecydować się na taki produkt?
Data publikacji: 2022-10-29

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij