Samodzielna wymiana opon mini-poradnik


Samodzielna wymiana opon mini-poradnik.


Końcówka jesieni i początek wiosny to okresy szczególnych kolejek w okolicach warsztatów samochodowych. Spowodowane jest to głównie dużym popytem na usługi wymiany opon. W Polsce dominuje trend dotyczący wymiany opon dwa razy do roku, a opony całoroczne wciąż nie stanowią głównego wyboru ogumienia w pojazdach samochodowych.

W jaki sposób poradzić sobie z samodzielną wymianą opon?

Zdecydowanie się na wybór pewnych konkretnych metod nie jest niczym specjalnie trudnym i na pewno trzeba brać pod uwagę wiele uwarunkowań, które są bardzo specyficzne dla konkretnego rodzaju pojazdu samochodowego oraz trybu korzystania z samochodu.

Wszystko należy rozpocząć od poprawnej nomenklatury. Jest istotna różnica pomiędzy wymianą kół, a wymianą opon. O ile posiadanie oddzielnego zestawu felg z oponami zimowymi/letnimi jest przesłanką dla samodzielnej wymiany, o tyle już decydowanie się na wymianę samego ogumienia wymagać powinno ingerencji warsztatu samochodowego.

Jak zacząć?

Podstawą jest obserwacja stanu zużycia ogumienia, ewentualnych wgnieceń felg oraz poszukiwanie nierównomiernego wytarcia się ogumienia. Szczególną uwagę powinna zwracać sytuacja, w której ogumienie z jednej osi wyciera się nierównomiernie. Taka sytuacja powinna skłaniać do jak najszybszej oceny geometrii podwozia, którą zajmuje się bardzo szeroka grupa warsztatów działających na rynku polskim.

Weryfikacja stanu ogumienia to nie wszystko, równie istotne dla poprawnego procesu samodzielnej wymiany opon jest sprawdzenie typu obecnych (o ile takowe są) czujników ciśnienia w oponach.

Patrząc na zaawansowanie techniczne wielu konstrukcji, szczególnie kół z niskim profilem i przystosowanych do dużych prędkości i obecność czujników ciśnienia w oponach należy całkowicie odrzucić możliwość samodzielnej, domowej wymiany opon.Co będzie potrzebne?

Podstawowym wyposażeniem koniecznym dla wymiany kół na zimowe/ letnie będą:

- podnośnik typu żabka,

- klucz, najlepiej dynamometryczny,

- szczotka druciana do oczyszczenia styku piast z felgami,

- czujnik ciśnienia w oponach. 

Demontaż de facto polega na poluzowaniu śrub, a następnie uniesieniu części pojazdu z elewacją wymienianego koła. Po tym należy dalej odkręcać śruby i zdemontować koło. Po demontażu należy dokładnie ocenić stan klocków hamulcowych, piasty oraz oczyścić powierzchnię piasty z użyciem drucianej szczotki.

Zanim koło zostanie założone dobrze jest upewnić się, że wszystkie ciężarki stosowane w trakcie wyważania koła są na właściwym miejscu. Niekiedy potrzebna będzie ocena w wyspecjalizowanym warsztacie i skorzystanie z usług wyważania kół.  

Problematyczne mogą się okazać czujniki ciśnienia w oponach. Od 2014 roku jest to wyposażenie obowiązkowe nowych pojazdów samochodowych, co bezpośrednio przekłada się nie tylko na bezpieczeństwo, ale i skomplikowanie prac serwisowych. Wymieniając całe koła konieczne jest dokładne oznaczenie stron wymienianych kół, co pozwoli uniknąć błędów i potrzeby przeprogramowania sterownika.

Po montażu wystarczy dokręcić odpowiednio śruby (najlepiej kluczem dynamometrycznym) i wybrać się na krótką przejażdżkę. Każdy hałas i uczucie „ściągania” powinny być przesłanką do niezwłocznej wizyty w warsztacie samochodowym. Przyczyną może być błędne wyważenie, nieprawidłowe wytarcie opon albo błędy montażowe. Należy o tym szczególnie pamiętać i uważać na wszelkie niepokojące symptomy.

ADAMOT Artykuł powstał przy współpracy z adamot.pl

Może Cię zaintersować:

- Jak wybrać łańcuchy śniegowe do samochodu?

Może Cię zaintersować:

- Akumulatory mają swoje tajemnice - co jest prawdą a co nie jeśli chodzi o ten element eksploatacyjny samochodu?

Data publikacji: 2018-03-13, ostatnia zmiana: 2018-10-19

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Kleber krisalp hp3 235/50R18  18r
330,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
opony 225/50/17R LATO Continental
80,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
opony lato continental 225x50x17
110,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
255x40x19 Continental lato
440,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Opona Stomil Kormoran13 Polonez
50,00 zł
Łaszczów
(woj. lubelskie)
Opona Dębica Passio 2 używana 2 sztuki
40,00 zł
Gomunice
(woj. łódzkie)
opony zimowe z felgami stalowymi + stojak na koła + kołpaki
600,00 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
4 sztuki Kormoran SnowPro używane na 2 sezony zimowe
100,00 zł
Gomunice
(woj. łódzkie)
Opony 245/45/18R Lato  Bridgestone
440,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
195x60x16 Bridgestone  NOWE 19rok
850,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Sprzedam opony całoroczne 185/65/14
500,00 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
225 x 45 x 17 Goodyear zima
150,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Rejestracja samochodu używanego, czyli mini poradnik jak zarejestrować auto!
Podejrzewam, że właśnie stałeś się szczęśliwym posiadaczem samochodu i przyszedł czas na jego rejestrację. Z poniższego artykułu dowiesz się co, krok po kroku, musisz zrobić by zarejestrować auto. Dow...
Data publikacji: 2020-01-09
Umowa darowizny samochodu - gotowy wzór PDF i DOC
Z umową darowizny samochodu mamy najczęściej do czynienia w sytuacji, gdy samochód jest przekazywany pomiędzy członkami rodziny. Rzadziej korzystają z niej osoby niespokrewnione - choć prawnie nie jes...
Data publikacji: 2020-01-08
MotoGP - wyścigi Formuły 1 na dwóch kołach
Mimo, że najpopularniejszym w naszym kraju sportem motorowym niezmiennie pozostaje Formuła 1, to w ostatnich latach coraz większą rozpoznawalność zdobywają Motocyklowe Mistrzostwa Świata, a zwłaszcza...
Data publikacji: 2019-11-08
Kartka na szybę sprzedam samochód. PDF - jak przygotować i czy warto ją nakleić?
W przypadku samochodów po dziś dzień warto skorzystać z jednej z najprostszych metod informowania o tym, że mamy coś do sprzedania. Kartka sprzedam auto naklejona na tylnych, bocznych szybach samochod...
Data publikacji: 2019-11-04