Szukaj

Kategorie

Jak wybrać łańcuchy śniegowe do samochodu?


Jak wybrać łańcuchy śniegowe do samochodu?


Posiadanie na oponach samochodu łańcuchów śniegowych jest wymogiem w kilku krajach, a przydaje się szczególnie na wielu górskich drogach (jednak w czasie srogich zim jest niezbędne niemal na każdej ulicy).


Aby dobrać łańcuchy na opony dla każdego auta pod uwagę trzeba wziąć:

- rozmiar opony, 

- model samochodu,

- warunki, w jakich planuje się z łańcuchów korzystać.

Tak więc, zanim zacznie przeglądać oferty producentów łańcuchów śniegowych najpierw trzeba zajrzeć do instrukcji obsługi swojego samochodu. Bardzo często już tam można odnaleźć informacje na temat doboru i eksploatacji łańcuchów przy danym modelu auta. Opisane są tam konkretne parametry łańcuchów, na przykład średnica drutu z jakiego wykonana jest sieć łańcucha, a także wysokość ogniw. Informacje od producenta pojazdu są bardzo ważne, ponieważ wskażą też ilość miejsca między oponą a nadkolem samochodu.

Czasami zdarza się tak, że niektóre auta sportowe w ogóle nie powinny mieć na oponach łańcuchów śniegowych. Albo też nie można ich założyć na oponach samochodów, które mają większe od przeciętnych felg lub szerokie opony. Niekiedy różnice mogą pojawiać się w nawet w samochodach tej samej marki. Przykładowo producent poleca zakładanie łańcuchów na opony o szerokości 205 centymetrów. Natomiast zabranie tego na oponach mających 215 centymetrów szerokości. Nie zastosowanie się do takich zaleceń może poskutkować uszkodzeniem łańcucha, a nawet pojazdu. Czasem, kiedy instrukcja obsługi pojazdu zabrania stosowania w nim tradycyjnych łańcuchów stalowych, można się wtedy zdecydować na tak zwane "łańcuchy tekstylne". Od zwykłych łańcuchów różnią się tym, że zajmują dość małą ilość miejsca w nadkolu.Wybór łańcuchów śniegowych

Jak już było wspomniane wcześniej, łańcuchy należy dobierać do rozmiaru opon - i jest to jeden z najważniejszych parametrów wyboru. Jednakże, część łańcuchów posiada pewną tolerancję w tym zakresie i można je wtedy montować na felgi w zakresie kilku (np. trzech) rozmiarów. Kiedy kierowca upewni się, że w swoim aucie może montować łańcuchy śniegowe i będzie znał rozmiar opon, musi wybrać rodzaj łańcuchów. Różnić się mogą one rozwiązaniami, które ułatwiają montaż czy eksploatacje łańcuchów, a także materiałem wykonania.

1. łańcuchy stalowe - tradycyjne

2. łańcuchy tekstylne (czyli tzw. skarpety śniegowe)

2. łańcuchy typu Spikes Spider (to znaczy z adapterem na felgę).

Nie ma co ukrywać, że im łańcuchy będą droższe, tym będą lepsze. Dlaczego? Łańcuchy o wyższej cenie posiadają:

- elementy napinające, które zastępują ręczne „dociąganie” łańcucha do koła, które jest niezbędne po przejechaniu kilkudziesięciu metrów,

- opatentowane mechanizmy umożliwiające szybkie rozpinanie łańcuchów.

Zróżnicowanie cenowe zależy także od stopu stali z jakiej są wykonane łańcuchy (lepsze są z tytanu), a także od grubości ogniw (lepsze - 12mm) i gęstości siatki. Zawsze należy pamiętać o tym, że kupując łańcuchy zwrócić też uwagę na posiadane przez nie certyfikaty.

Data publikacji: 2018-02-21, ostatnia zmiana: 2018-10-19

ADAMOT Artykuł powstał przy współpracy z adamot.pl

Może Cię zaintersować:

- Samodzielna wymiana opon mini-poradnik


Spodobało Ci się?


ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Odszkodowania komunikacyjne - co i jak?

Odszkodowania komunikacyjne - co i jak?

W życiu mogą wydarzyć się różne rzeczy, a co za tym idzie możemy być również uczestnikami wypadków, które mogą zmienić naszą codzienność.

Data publikacji: 2018-12-27

Giełda samochodowa na Żeraniu w Warszawie

Giełda samochodowa na Żeraniu w Warszawie

25 listopada 2018 byliśmy na giełdzie samochodowej na warszawskim Żeraniu. Zobacz najnowsze informacje z giełdy na Jagielońskiej 88!

Data publikacji: 2018-11-26

Giełda samochodowa Kutno, ul. Narutowicza

Giełda samochodowa Kutno, ul. Narutowicza

W sobotę 24 listopada 2018 roku byliśmy na giełdzie samochodowej w Kutnie. Wiemy dokładnie co i jak wygląda. Sprawdź aktualne informacje!

Data publikacji: 2018-11-25

Różne oblicza silnika Diesla

Różne oblicza silnika Diesla

Powszechnie wiadomo, że w obecnych czasach, technologia nieustannie idzie do przodu. Rozwijamy coraz to nowsze sposoby radzenia sobie z danymi problemami o naturze technicznej.

Data publikacji: 2018-10-25