Świece zapłonowe - jaka jest ich rola i jak często je wymieniać?

Stare świece zapłonowe - zużyte


Świece zapłonowe stanową jeden z podstawowych elementów układu odpowiedzialnego za spalanie benzyny (lub gazu). Odpowiedni dobór świec oraz ich kondycja wpływają na takie parametry, jak sprawność (czyli osiągi), płynność pracy i zużycie paliwa. Najczęściej liczba świec zapłonowych odpowiada liczbie cylindrów. Niekiedy spotyka się jednostki napędowe z dwiema świecami na cylinder (choćby układ Twin Spark znany z niektórych modeli Alfy Romeo). W silnikach wysokoprężnych podobną rolę pełną świece żarowe.

Jak często wymieniać świece zapłonowe?

Interwał wymiany świec wynika z kilku czynników i najczęściej wynosi od 30 do 100 tys, km przebiegu. Częstotliwość zależna jest między innymi od warunków eksploatacyjnych (w tym rodzaj i jakość paliwa), typu świec oraz wytycznych producenta samochodu. Co ważne, użytkownik powinien regularnie sprawdzać stan świec zapłonowych, szczególnie że wiele współczesnych silników może pracować, kiedy iskra sporadycznie nie dociera do któregoś z cylindrów.

Zużyte świece mogą objawiać się podobnie jak awaria cewki zapłonowej czyli szarpaniem przy przyspieszaniu, problemem z odpalaniem czy wypadaniem zapłonu. Ponadto jedną z poważniejszych konsekwencji awarii może być zniszczenie katalizatora. Kolejna uwaga dotyczy ponownego wkręcania starych świec – przed montażem należy oczyścić gwint szczotką z delikatnym włosiem (np. miedzianym); standardowa szczotka do elektrod i ceramiki może zmienić odstęp elektrod w świecy lub (i) zniszczyć ceramikę.

Nawet przy niewielkim przebiegu do wymiany kwalifikują się świece z widocznymi śladami zużycia. Wymiana na nowy komplet winna nastąpić, kiedy:

– świece są zabrudzone olejem lub tłustą mazią;

– na korpusie bądź elektrodach widać czarny nalot pochodzący od sadzy;

– uległy uszkodzeniu mechanicznemu;

– pokryte są popiołem;

– elektroda centralna uległa deformacji;

– elektroda centralna uległa stopieniu.

Wymiana świec zapłonowych

Nowa świeca NGK

Dawniej wielu kierowców dokonywało wymiany świec samodzielnie. To dość prosta czynność, wymagająca przygotowania. Żeby prawidłowo wymienić świece zapłonowe, należy wyposażyć się w klucz dynamometryczny (potrzebny do przykręcenia z odpowiednią siłą zgodną z wytycznymi serwisowymi), klucz do świec oraz szczelinomierz. Najważniejsze, aby naprawę wykonywać na zimnym silniku i przy wyłączonym zapłonie. Po wykręceniu starej świecy powinno się wyczyścić ewentualne zanieczyszczenia z gniazda; natomiast przed wkręceniem nowej warto jej gwint pokryć drobiną oleju silnikowego. Zbyt lekkie przykręcenie świecy grozi awarią głowicy, zaś zbyt duża siła podczas dokręcania to prawdopodobieństwo pęknięcia stożka świecy (stąd zaleca się u życie klucza dynamometrycznego).

Rodzaje świec zapłonowych

Obecnie na rynku dostępne są trzy rodzaje:

standardowe; zbudowane w oparciu o stop niklowo-litowy; są najtańsze i przy pełnej sprawności zapewniają efektywność pracy na najwyższym poziomie;

irydowe; droższe od standardowych, charakteryzują się wyższą odpornością na działanie wysokiej temperatury; trwałość ich szacuje się na dwukrotność normalnych;

platynowe; ich najważniejszą cechą jest zwiększona żywotność (nawet cztery razy większa niż w niklowo-litowych); zastosowanie platyny pozytywnie wpływa na stałą moc w różnych warunkach, co przekłada się na stabilność pracy silnika; świece te należą do najdroższych.

Świece zapłonowe do gazu

Spalanie gazu oraz zapłon (LPG i CNG) odbywają się w wyższych temperaturach niż w przypadku etyliny. Dlatego rekomenduje się świece irydowe lub platynowe. Wielu producentów oferuje specjalne linie świec przeznaczone do silników zasilanych gazem, wyróżniające się niższą wartością cieplną i mniejszym odstępem między elektrodą główną a masową. Kolejną kwestią jest to, że świece użytkowane z LPG wypalają się szybciej i zaleca się ich wymianę co ok 10 - 20 tys km.

Data publikacji: 2021-02-22, ostatnia zmiana: 2021-04-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

SWIECA ZAPLONOWA F6DCX F6DCX BOSCH 0241240569
9,00 zł
Grójec
(woj. mazowieckie)
SWIECA ZAPLONOWA DENSO/ASHIKA W20EPRU
12,00 zł
Świecie
(woj. kujawsko-pomorskie)
SWIECA ZAPLONOWA DENSO/ASHIKA J14CRU
13,00 zł
Czeladź
(woj. śląskie)
SWIECA ZAPLONOWA DENSO/ASHIKA X24EPZU9
37,00 zł
Grudziądz
(woj. kujawsko-pomorskie)
SWIECA ZAPLONOWA DENSO/ASHIKA W22FPU10
10,00 zł
Opole
(woj. opolskie)
SWIECA ZAPLONOWA DENSO/ASHIKA W16EKRS11
14,00 zł
Bełchatów
(woj. łódzkie)
SWIECA ZAPLONOWA DENSO/ASHIKA Q20PRUL11
14,00 zł
Skarżysko-Kamienna
(woj. świętokrzyskie)
SWIECA ZAPLONOWA DENSO/ASHIKA W14FPUL
12,00 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
SWIECA ZAPLONOWA DENSO/ASHIKA X16EPU9
9,00 zł
Inowrocław
(woj. kujawsko-pomorskie)
SWIECA ZAPLONOWA DENSO/ASHIKA PK16PRL11
94,00 zł
Sopot
(woj. pomorskie)
SWIECA ZAPLONOWA DENSO/ASHIKA SF50
24,00 zł
Kiełpino
(woj. pomorskie)
SWIECA ZAPLONOWA DENSO/ASHIKA W20ETRS
42,00 zł
Kłodzko
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Niemieckie strony z autami - oferty z Niemiec
Pomimo tego, że w Polsce jest bardzo dużo samochodów na sprzedaż to w dalszym ciągu istnieje bardzo duże zainteresowanie niemieckimi serwisami ogłoszeniowymi.
Data publikacji: 2022-05-17
Umowa kupna - sprzedaży motocykla lub quada - gotowy wzór PDF i DOC
Zwykle wszyscy szukają umowy sprzedaży kiedy klient jest już u drzwi. Spieszy Ci się. Nie ma problemu. Znajdziesz u nas gotowy wzór umowy w PDF lub DOC (do edycji) do pobrania za darmo
Data publikacji: 2022-05-17
Koszt rejestracji motocykla i motoroweru 2022. Wniosek, opłaty, dokumenty
W Polsce nie wolno podróżować po drogach publicznych pojazdami bez rejestracji. Nie ma więc znaczenia czy kupujesz motor, samochód czy dowolny inny pojazd. Właściciel musi dopełnić formalności rejestr...
Data publikacji: 2022-05-17
TOP 10 🏆 Samochody elektryczne z największym zasięgiem
Elektryfikacja motoryzacji — hasło budzące sprzeciw entuzjastów konwencjonalnych silników oraz fascynację fanów nowoczesnych technologii. Nie ulega wątpliwości, że z roku na rok auta elektryczne zysku...
Data publikacji: 2022-05-13

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij