TOP 16 - Samochody do 10 tys zł. Jakie auto wybrać w 2022 roku?

Samochody do 10 tys

Wybierając modele do artykułu zdecydowaliśmy się na prezentację po 5 aut ze wszystkich najpopularniejszych segmentów. Samochody rodzinne, kompaktowe i auta miejskie. Przy wyborze modeli kierowaliśmy się głównie bezawaryjnością, trwałością blacharki, a także cenami części zamiennych i ich dostępnością. Poniżej znajdziesz 15 propozycje aut do 10 tys, które są godne uwagi. Ponadto informacje jakie problemy (typowe usterki) możesz napotkać w trakcie ich użytkowania oraz jaki silnik wybrać, by uniknąć niepotrzebnych problemów.

Segment C - Kompakty do 10 tys. zł.

Rynek kompaktów to szczególnie obszerny segment w zakresie aut do 10 tys. Możemy wybierać spośród samochodów nowszych zwykle słabiej wyposażonych lub poszukać aut, które w standardzie mają bardzo dużo. Decydującym w tym przedziale cenowym jest brak rdzy i dobry stan bazowych elementów. Poniżej nasze propozycje używanych samochodów kompaktowych, które naszym zdaniem warto kupić.

Zobacz ogłoszenia motoryzacyjne lub dodaj darmowe ogłoszenie

Volkswagen Golf IV

Volkswagen Golf IV

Volkswagen Golf 4 zadebiutował na rynku w 1997 roku. Względem poprzedniej generacji zdecydowanie poprawiono odporność nadwozia na korozje poprzez zastosowanie pełnego ocynkowania nadwozia. O jakości zabezpieczenia świadczy fakt, że samochód został objęty 12 letnią gwarancją na perforację oraz to w jakim stanie auta te są dziś (oczywiście jeśli nie mają wypadkowej przeszłości).

Stylistyka wnętrza i nadwozia nie należy do nowoczesnych na dzień dzisiejszy. Jest jednak klasyczna i ma w sobie to coś. Jakość wykonania sprawia, że nawet po ok 20 latach wiele egzemplarzy wygląda dobrze. Ergonomia nawet w porównaniu z nowszymi samochodami jest na wysokim poziomie. Co ważne Volkswagen Golf IV nie jest też przesadnie drogi w eksploatacji.

Golfa IV należy pochwalić za dobre prowadzenie oraz za wiele silników, które służą długo i bezawaryjnie. Jaki silnik wybrać? W przypadku jednostek benzynowych warto przyjrzeć się bliżej w szczególności silnikowi o pojemności 1.6 (8v - 101KM lub 16v -105KM). Silnik 1.4 16v (75KM) jest również konstrukcją trwałą jednak jego mała moc zdecydowanie odbiera radość z jazdy w trasie. Wśród silników diesla polecamy właściwie niezniszczalne 1.9 SDI (68KM) lub legendarne 1.9 TDI (90KM lub 110KM). Wybierając auto do 10 tys postarajmy się możliwie dokładnie zweryfikować przebieg - wiele Golfów było sprowadzanych i mogą one mieć przejechane znacznie więcej kilometrów niż pokazuje licznik.


Peugeot 307

Peugeot 307

Peugeot 307 jest jednym z wielu przykładów przeczących, często bezmyślnie, powtarzanej w Polsce mantrze dotyczącej unikania aut na F. W szczególności francuskich.

Auto produkowano w latach 2001-2008. Pomimo upływu lat jego linia w dalszym ciągu wydaje się świeża i nowoczesna. Zabezpieczenie antykorozyjne musiało być solidne ponieważ w dalszym ciągu nie jeden egzemplarz Peugeota 307 wygląda świetnie. Wnętrze jest wygodne i przestronne. Pewne zastrzeżenia można mieć, natomiast, co do jakości użytych materiałów. Plastiki mają tendencje do trzeszczenia, a spasowanie elementów czasem pozostawia trochę do życzenia.

Peugeot 307 prowadzi się przyjemnie i komfortowo. Nie jest to jednak samochód, którym poszalejmy w ciasnych zakrętach. Zawieszenie jest dość trwałe i dobrze sobie radzi z nierównościami. Z tyłu, typowo dla koncernu PSA, zastosowano belkę (z łożyskami igiełkowymi), przód to klasyczna kolumna Macphersona

Z silników benzynowych podobnie jak w przypadku Golfa IV warto wziąć pod uwagę jednostkę o pojemności 1.6 (109KM) będąca najlepszym kompromisem pomiędzy dynamizmem a oszczędnością paliwa. Osoby jeżdżące spokojnie i ceniące sobie ponad wszystko oszczędność mogą też rozważyć silnik 1.4 (75KM), który doskonale współpracuje z instalacjami LPG. Silniki diesla cieszące się dobrymi opiniami i małym zużyciem paliwa to 1.6HDI o mocy 90KM lub 109KM. Warto jednak wiedzieć, że egzemplarze z początku produkcji mogą mieć problemy z szybszym zużyciem turbiny (zacieranie turbosprężarki z powodu problemów ze smarowaniem)

Skoda Octavia I

Skoda Octavia I

Skoda Octavia pierwszej generacji to samochód mający bardzo dużo wspólnego z Volkswagenem Golfem IV oraz Audi A3. Samochody te współdzielą tą samą płytę podłogową. Tym co przemawia za Skodą jest fakt, że bardzo dużo egzemplarzy dostępnych w ogłoszeniach pochodzi z Polski. Co za tym idzie łatwiej sprawdzić ich historię. Skoda Octavia 1 była produkowana w latach 1996-2010. W 2000 roku auto przeszło lifting. Zmianie uległ m.in. przedni zderzak, grill oraz tylne lampy.

Pomimo tego, że konstrukcja ma już swoje lata - ceny na rynku aut używanych sugerują, że jest to samochód który warto kupić. Mała awaryjność i stosunkowo niskie ceny części zamiennych w połączeniu z łatwą dostępnością są zdecydowanie argumentem na tak. Wnętrze i linia są typowe dla grupy VW - jedni je kochają inni nienawidzą. Za kwotę nie przekraczającą 10 tys raczej nie kupimy Octavii drugiej generacji jeśli takie auta się zdarzają to są raczej mocno wyeksploatowane, powypadkowe lub wymagają sporych inwestycji.

Silnik diesla, na który warto zwrócić uwagę to w szczególności konstrukcja 1.9 TDI o mocy 90KM lub 110KM. Silnik 1.9 SDI choć bardzo żywotny to jego moc na poziomie 68KM jest zdecydowanie za mała do tego samochodu - w szczególności w wersji kombi. Wolnossące silniki benzynowe mogą mieć dość spory apetyt na olej. Sprawdzonym i bardzo dynamicznym silnikiem jest 1.8T o mocy 150KM. Bardziej ekonomiczną alternatywą może być któraś z jednostek o pojemności 1.6.

Toyota Corolla E12

Toyota Corolla E12

Dziewiąta generacja samochodu Toyota Corolla to jeden z najbardziej niezawodnych samochodów w wielu rankingach. Po latach okazuje się, że prawda ta jest dalej aktualna. Silniki i układ jezdny nawet po wielu latach sprawują się bardzo dobrze. Dodajmy, że lata produkcji tego modelu to 2001-2007, czyli wiele egzemplarzy ma już ponad 15 lat. Pomimo niezbyt porywającej stylistyki i nadwozia i wnętrza samochód ten może się podobać i w dalszym ciągu nie wygląda zbyt staro.

Od strony technicznej Toyota Corolla E12 posiada dobre, dość sztywne zawieszenie, które dobrze znosi polski drogi. Nie jest, co prawda, tak dobre jak np w Fordzie Focusie II jednak za to odwdzięcza się dużą trwałością, a jego potencjalne naprawy nie są zbyt drogie. Niestety ogólnie rzecz biorąc ceny części do Toyoty są jednymi z wyższych. Szczególnie jeśli chcemy korzystać tylko z oryginalnych elementów. W starszych egzemplarzach najsłabszym elementem może być karoseria. Zdarza się, że Corolla E12 ma problemy z rdzewieniem progów lub błotników. W starszych autach możliwe są też sporadyczne problemy z przyblokowaniem się zacisków hamulcowych.

Powodem dla którego warto kupić Corollę jest silnik. Jednostki benzynowe z łańcuchem rozrządu są praktycznie bezawaryjne. Już podstawowy silnik o pojemności 1.4 (97KM) zapewnia przyzwoite osiągi. Dla osób, które lubią trochę poszaleć idealnie sprawdzi się silnik 1.8TS o mocy 192 lub 225 KM. Najmocniejszy osiąga prędkość 100km/h w czasie poniżej 7s. Wśród diesli najlepszym wyborem będzie silnik 2.0 D-4D o mocy 90, 110 lub 116KM.

Opel Astra G

Opel Astra G

Lata produkcji tego modelu to okres od roku 1998 do 2009. W trakcie tych lat w sprzedaży równolegle była Astra I (F) (do 2002 roku) oraz od roku 2004 Astra III (H). Opel Astra G charakteryzuje się klasyczną linią nadwozia i tradycyjnym wyglądem wnętrza. Jakość użytych materiałów jest przyzwoita i pomimo odrobinę trzeszczących plastików i lat prezentuje się nadal całkiem nieźle. Znaczącym plusem tego modelu jest fakt, że w Polsce sprzedano ich bardzo dużo. Duża dostępność części i stosunkowo prosta konstrukcja samochodu sprawia, że ewentualne naprawy nie powinny być zbyt kosztowne. Minusem tego modelu może być fakt, że auta te miewają problemy z korozją.

Jeśli chodzi o właściwości jezdne to Opel Astra G nie wyróżnia się niczym szczególny. No może poza jego trwałością. Bez wątpienia dużo lepszym zawieszeniem dysponuje jej następca. Jednak naszym zdaniem w kwocie do 10 tys zdecydowanie lepiej jest wybrać zadbany egzemplarz drugiej generacji, kupiony w Polsce i z pełną historią, niż pokusić się na pozornie lepszą nowszą generację i narazić się na wyższe koszty potencjalnych napraw.

W Astrze II zastosowano kilka bardzo udanych jednostek napędowych. Benzynowe 1.6 o mocy 75KM lub 84KM w wersji 8 zaworowej lub ok. 100KM z wersji 16v to silniki, które cieszą się dobrą opinią i dobrze współpracują z instalacja gazową. Zdarza się jednak, że mają spore zapotrzebowanie na olej. Na uwagę zasługuje też jednostka 1.4 90KM. Wśród silników diesla dobrą opinią cieszyły się motory o pojemności 1.7 i mocy 68 do 80KM. W budżecie 10 tys złotych możemy wybrać praktycznie dowolny wariant silnikowy z bogatym wyposażeniem.

Renault Megane II

Renault Megane II


Po Japończykach i Niemcach spójrzmy jeszcze raz na Francuza. Ciekawą propozycją jest również Renault Megane II. Dysponując budżetem 10 000 możemy przebierać w na prawdę wielu ofertach tego modelu - również tych po faceliftingu. Renault Megane II to samochód, który wyróżnia się dość komfortowo zestrojonym zawieszeniem, bardzo atrakcyjną ceną zakupu w stosunku do rocznika (jedno z najtańszych aut w klasie), niskimi kosztami utrzymania, a także bardzo dużym wyborem niezawodnych silników benzynowych. Auto może pochwalić się też wzorowym zabezpieczeniem przed korozją – niektóre elementy karoserii wykonano z plastiku, co w dużej mierze rozwiązało problem rdzy poprzednika. W podobnej cenie można również znaleźć Renault Scenic II.

Mankamenty francuskiej konstrukcji to źle spasowane, skrzypiące wnętrze, problematyczna elektronika (w egzemplarzach przedliftingowych), a także awaryjne silniki wysokoprężne 1.5 dCi (82, 86, 101, 103, 106 KM) i 1.9 dCi (110, 115, 120, 130 KM). Godne polecenia są za to jednostki benzynowe 1.4l, 1.6 l (113 KM) i 2.0 l (135 KM), a także diesel 2.0 dCi (150, 173 KM). Wszystkie silniki benzynowe dostępne w tym modelu bardzo dobrze współpracują z instalacją gazową. Pewnym mankamentem tego modelu bywa dość częsta (względem innych modeli) awaria cewki zapłonowej.

Segment D – Auta rodzinne do 10 tys PLN

W segmencie D zdecydowanie najtrudniej znaleźć młody i dobry samochód do 10 tysięcy złotych. Szukając auta rodzinnego trzeba iść na pewne kompromisy. Młody wiek, przebieg, poziom wyposażenia, prestiż, bezpieczeństwo. Poniższe propozycje pokazują, że istnieją modele, które pomimo ceny 10 tysięcy pozwalają na realizację większości potrzeb.


Volkswagen Passat B5

Volkswagen Passat B5

Volkswagen Passat B5 był produkowany w latach od 1996 do 2005. Model ten w 2001 roku przeszedł facelifting. Auto powstało na płycie podłogowej Audi A4 B5. Linia samochodu powstałego w 1996 jest w mniejszym lub większym stopniu utrzymywana w kolejnych generacjach i znacząco odcina się od swojego poprzednika czwartej generacji. Materiały zastosowane we wnętrzu dobrze znoszą upływa czasu, a ich jakość i spasowanie stoją na wysokim poziomie. Karoseria i podłoga pojazdu wykazuje się dobrą odpornością na korozję.

Zawieszenie Volkswagena Passata B5 jest bardzo komfortowe i precyzyjne w prowadzeniu. Tylne elementy odpowiadające za amortyzację charakteryzują się bardzo dużą trwałością . W przypadku elementów przedniego zawieszenia trwałość jest niestety znacznie mniejsza i może wymagać ono napraw nawet co ok 50tys, Oczywiście wszystko zależy od jakości dróg po których się poruszamy.

W kwestii silników trudno wskazać jednego faworyta. Dużo zależy od naszych potrzeb. Podstawowa jednostka benzynowa 1.6 o mocy 101/102KM nie należy do najbardziej dynamicznych. Silniki 1.8T(150KM) i 2.0 8v (120KM) wydają się naszym zdaniem najlepszym wyborem pod względem dynamiki. Wszystkie powyższe dobrze współpracują z instalacjami LPG. W przypadku diesli najważniejsza rada to unikać silnika 2.5 TDI. Jednostki 1.9 TDI spisują się bardzo dobrze i osiągają duże przebiegi. Jeśli bezawaryjność przekładamy ponad zużycie paliwa lepiej wybrać konstrukcje oparte na starszych pompo-wtryskiwaczach.

Citroen C5 I FL

Żródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Citro%C3%ABn_C5_II_front-1.JPG

Citroen C5 to samochód, który przez wiele osób jest niedoceniany. W dużej mierze dlatego, że jest Francuzem. Poliftowa wersja Citroena C5 jest nie tylko bardzo dobrze zabezpieczona korozyjne, ale także bardzo komfortowa i stosunkowo tania w eksploatacji. Dodatkowym atutem jest cena na rynku aut używanych. Citroen C5 jest jednym z najmłodszych aut w klasie aut rodzinnych, które możemy kupić w cenie do 10 tysięcy złotych. Model ten pojawił się na rynku w 2000 roku. Co ciekawe auta do 10 tysięcy to w dużej mierze już modele, które lifting mają już za sobą - czyli są z rocznika co najmniej 2004 .

W kwestii zawieszenia specjaliści z Citroena zrobili to, co wychodzi im najlepiej. Tym samochodem się nie jedzie tylko płynie! Wszystko za sprawą zawieszenia pneumatycznego. Komfort ma jednak swoją cenę i w przypadku, gdy elementy amortyzacji pojazdu wymagać będą naprawy to będzie ona droższa niż w wielu innych autach. Poza dość kosztownym zawieszeniem, właściwie samochód ten nie ma jakiś innych istotnych wad. W szczególności jeśli chodzi o wersje poliftowe tj. z rocznika 2004 i nowsze.

W kwestii silników skupimy się tylko na jednostkach, które były dostępne od roku 2004. Wśród benzynowych najbezpieczniej wybrać motor 1.8i (116 lub 125KM) lub 2.0i (143KM). Jednostka 2.0i bardzo dobrze współpracuje z LPG. Koszt założenia instalacji gazowej nie będzie duży w tego typu silniku. Z silników diesla jednostki 1.6HDI i 2.0HDI cieszą się dobrą opinią. Zdecydowanie lepiej unikać egzemplarzy z silnikami 2.2HDI, które uważane są za dość awaryjne.

Renault Laguna II

Renault Laguna II

Renault Laguna II obrosła w legendy jeśli chodzi o awaryjność elektroniki. Większość legend dotyczy jednak egzemplarzy z początkowych lat produkcji, które czasem można kupić już nawet za ok 3000zł. Modelami, na które uważamy warto zwrócić uwagę są egzemplarze po liftingu czyli z lat 2005-2007. W samochodach z tych lat wyeliminowano już większość problemów, na które cierpiała wersja przed liftingiem. Chcąc kupić auto do 10 tysięcy złotych spokojnie możemy wybierać spośród pojazdów z ostatnich 2 lat produkcji tego modelu.

Układ zawieszenia w Renault Lagunie drugiej generacji jest bardzo komfortowy. Przy szybkim pokonywaniu ostrych zakrętów samochód mógłby być co prawda trochę bardziej stabilny, jednak nie jest to samochód sportowy tylko rodzinny. Jakość zastosowanych materiałów we wnętrzu pojazdu oraz ich spasowanie zdecydowanie poprawiono podczas modernizacji w 2005 roku. Ceny części zamiennych są niższe niż większości aut w tym segmencie. To na co szczególnie warto zwrócić uwagę jest to, że Renault Laguna II była jednym z pierwszych samochodów, który uzyskał 5/5 gwiazdek w teście bezpieczeństwa Euro NCAP.

Wybierając silnik warto zastanowić się nad jednym z bardziej trwałych silników benzynowych. Jednostka 1.6 16V (112KM) nie jest może demonem prędkości, ale dzielnie służy przez wiele lat i jest dość ekonomiczna. Optymalnym rozwiązaniem wśród benzyniaków wydaje się 2.0 16V (135KM). Wśród diesli najlepszym wyborem wydaje się być silnik 2.0 dCi o mocy 150 lub 173 koni mechanicznych. Silniki o pojemności 1.9 dCi nie cieszą się zbyt dobrą opinią ze względu na dość częste problemy z wtryskiwaczami i kołem dwu masowym.

BMW seria 3 E46

Model E46 produkowany był w latach od 1998-2005. BMW 3 pomimo tego, że znajduje się w klasie aut rodzinnych jest tak na prawdę w wielu wersjach silnikowych małą wyścigówką. Większość silników, która była dostępna w ofercie 100km/h osiąga w czasie poniżej 10s. Najmocniejsze jednostki setkę osiągają nawet poniżej 5s, jednak raczej są nie osiągalne w budżecie do 10 tysięcy zł. Wysoka jakość materiałów we wnętrzu nawet po latach sprawia, że samochód ten wygląda bardzo dobrze.

BMW 3 e46 świetnie trzyma się nawierzchni i precyzyjnie się prowadzi. Należy jednak wiedzieć o tym, że zawieszenie tego samochodu jest dość wrażliwe na słabej jakości drogi i koszt ewentualnej naprawy bywa spory. W wersjach z najmocniejszymi silnikami może być wręcz astronomiczny. Może się wręcz zdarzyć, że koszt naprawy zawieszenia w jednej z topowych wersji przekroczy wartość samochodu.

Wybierając samochód do 10 tys dobrym pomysłem jest skupienie się na bazowych silnikach średniej mocy i pojemności. Jednostki benzynowe są dynamiczne, ale mają też spory apetyt na paliwo. Benzynowe 1.8 (105KM) czy 2.0 (125KM) w zupełności wystarcza do spokojne jazdy. Jeśli chcemy trochę poszaleć górną granicą w tym budżecie wydaje się silnik 2.3 (170KM). Wśród diesli najlepszą opinią cieszy się silnik o pojemności 3 litrów i mocy 184KM. Wybierając BMW E46 pamiętajmy, że większość samochodów była do Polski sprowadzana i w większości przypadków przebieg, który samochód ma na liczniku nie ma nic wspólnego z faktycznym.

Audi A4 B5

Audi A4 B5

Audi A4 B5 jest jednym z najstarszych modeli w tym zestawieniu. Produkcje Audi A4 rozpoczęto w 1994 roku i kontynuowano ją do roku 2001. Przeglądając samochody do 10 tysięcy wśród Audi A4 znajdziemy głównie model B5 oraz sporą ilość B6. Pod względem wygody i komfortu generacje są zbliżone do siebie. Jakoś wykonania wnętrza stoi na bardzo wysokim poziomie. Naszym zdaniem bezpieczniejszym wydaje się jednak zakup poprzedniej wersji (B5) ze względu na niższe koszty potencjalnych napraw, dlatego też na niej się skupiliśmy.

Blacharka w Audi doskonale radzi sobie z upływem czasu - pod warunkiem, że auto nie ma historii wypadkowej. Zawieszenie jest wygodne i komfortowe, jednak naszym zdaniem mniej precyzyjne niż np w BMW serii 3. W przypadku A4 B5 jest też, niestety, najsłabszym elementem pojazdu, który słabo znosi dziurawe drogi. Wybierając kilkunastoletnie Audi lepiej pozostawić w portfelu odrobinę rezerwy na potencjalne inwestycje w układ zawieszenia.

Audi A4 pozytywnie nas za to zaskoczy żywotnością silników. Wszystkie rzędowe silniki benzynowe spisują sie bardzo dobrze. Wybierać możemy spośród R4 1,6 (101 KM) lub R4 1,8 (125 KM). Oczywiście dostępne jest także 1.8T o mocy 150 lub 180 koni mechanicznych. W przypadku silników diesla najlepiej sprawdzają się legendarne 1.9 TDI (90 lub 110 KM). Biorąc pod uwagę realne przebiegi oferowanych egzemplarzy należy się, niestety, spodziewać, że pojedyncze elementy osprzętu silnika (np. alternator, rozrusznik) mogą wymagać regeneracji po pewnym czasie użytkowania.

Segment B – Samochody miejskie do 10 tysięcy zł

W przypadku segmentu aut miejskich do wyboru mamy zdecydowanie najmłodsze samochody. Wybraliśmy modele, których w roku 2020 jest bardzo dużo na rynku. W przypadku tanich używanych samochodów pozytywnie wpływa to na dostępność i ceny części zamiennych jak również dostępność elementów blacharki czy wyposażenia z rynku wtórnego. Jaki samochód do 10 tys wybrać spośród małych aut i dlaczego? Zobacz nasze propozycje!

Opel Corsa C

Opel Corsa C

Opel Corsa C pojawił się na rynku w 1999 roku. Trzecie generacja tego samochodu odznaczała się znacznie odświeżona linią i zdecydowanie ciekawszym wnętrzem niż poprzednia generacja. W zakresie bezpieczeństwa Corsa uzyskała 4/5 gwiazdek w teście Euro NCAP. Wybierając Opla Corsę C w cenie do 10 tys znajdziemy bez problemu modele po liftingu w bogatej wersji wyposażenia. Potencjalnie w granicach 10 tys dostępne są również modele z kolejne generacji. Przy czym w większości będą to słabo wyposażone modele z początkowych lat produkcji lub auta sprowadzane o trudnej do oceny przeszłości.

Zawieszenie samochodu oraz sposób jego prowadzenia prowadzenia jest poprawny i nic więcej. Nie jest to samochód, który jest przystosowany do agresywnej jazdy. Do jazdy miejskiej jest natomiast wystarczający. Kupując Corsę C należy dokładnie przyjrzeć się stanowi blacharki. Dokonując egzemplarza wybory koniecznie należy obejrzeć błotniki i progi, które niestety sympatyzują z korozją. Warto pamiętać o tym, że regeneracja tylnych błotników jest niestety zwykle zdecydowanie bardziej kosztowna i mniej trwała niż w przypadku przednich, które zwykle wymieniamy w całości na nowe.

Silniki benzynowe dostępny w Corsie dość dobrze znoszą współprace z LPG, dzięki czemu użytkowanie tego samochodu może być na prawdę tanie. Wyjątkiem jest 1.4 TWINPORT (90KM), który ma opinię silnika niezbyt dobrze współpracującego z gazem. Rekomendowane przez nas jednostki to 1.2 (75KM lub 80KM w odmianie TWINPORT). Ciekawą propozycja jest też 1.8 (125KM), choć zużycie paliwa na poziomie 10-11l w mieście wydaje się kosmiczne jak na auto miejskie. Z silników diesla najlepiej zdecydować się na 1.7 CDTI (100KM) jest dynamiczny, oszczędny i najmniej awaryjny spośród innych diesli dostępnych w Corsie C.

Peugeot 206

Peugeot 206

O tym dlaczego wybraliśmy Peugeota 206 skłoniło nas to, że było produkowany przez 14 lat. Czy gdyby był to zły model to koncern PSA trzymałby go na runku od 1998-2012 roku? W 2003 roku samochód przeszedł mały lifting, a w 2009 dokonano większych modyfikacji wizualnych i dodano + do nazwy modelu. Peugeot 206+ otrzymał nowe zderzaki, lampy i odświeżono w nim deskę rozdzielczą. W budżecie 10 tys dostępne są zarówno modele z plusem jak i bez niego.

Zawieszenie 206 dość dzielnie radzi sobie z Polskimi drogami. Peugeot 206 dość dobrze się prowadzi nawet w trasie. Wybierając samochód warto przyjrzeć się bliżej stanowi tylnej belki. Koła układające się w taki sposób /-----\, patrząc od tyłu mogą świadczyć o jej zużyciu. Koszt naprawy w zależności od tego czy da się wymienić same łożyska igiełkowe czy też trzeba będzie wymienić / regenerować całą belkę może wynieś od ok 400 do 1500 zł.

Bardzo dobrą stroną Peugeota 206 są dostępne silniki. Jednostki benzynowe są raczej niezawodne i o stosunkowo prostej konstrukcji. Przez co koszty ewentualnych napraw czy koszty wymiany rozrządu nie rzucą nas na kolana. Najciekawszą propozycją wydaje się silnik 1.4 o mocy 75KM lub 1.4 16v (88KM). Dla osób, które dużo jeżdżą w trasie ciekawy może być też silnik 1.6 (110KM) zapewniający dużą dynamikę. Z diesli najlepszym wyborem będzie 1.4HDI (68KM) lub też głośny, wolnossący, za to praktycznie niezniszczalny 1.9 (70KM), który nie przejmuje się jakością paliwa.

Skoda Fabia I

Skoda Fabia I

Skoda Fabia pierwszej generacji była produkowana w latach 1999-2008. W ostatnich dwóch latach produkcji produkowany był już tylko sedan i kombi. Fabia współdzieli płytę podłogową z Volkswagenem Polo oraz z Seatem Ibizą (VW A04). W budżecie do 10 tysięcy złotych znajdziemy bez problemu egzemplarze z ostatnich lat produkcji pierwszej generacji. Potencjalnie za ok 10 tys. możemy również zakupić Skodę Fabię II, ale raczej w tej cenie będą to egzemplarze z dużym przebiegiem, w ubogich wersjach lub auta sprowadzane. Wnętrze Fabii pierwszej generacji jest bardzo proste. Jakoś materiałów jest zadowalająca. Na uwagę zasługuje fakt, że zarówno sedan jak i kombi są większe niż wiele aut w tym segmencie.

Zawieszenie Skody Fabii I spisuje się bardzo dobrze. Jest dość sztywne i pewnie się prowadzi. Dobre zabezpieczenie antykorozyjne sprawia, że nawet auta z początkowych roczników dobrze znoszą zmagania z czasem. Sporadycznie w tym modelu Skody mogą się pojawić problemy ze wspomaganiem kierownicy - jednak zwykle powód jest błahy i dotyczy psującego się czujnika skrętu. Skoda Fabia I w połączeniu z jednym z mocniejszych silników dostępnych w ofercie jest nie tylko dobrym autem miejskim, ale też świetnie sprawdzi się jako podstawowe auto dla 3-4 osobowej rodziny. W szczególności jeśli zdecydujemy się na wersję kombi lub sedan, które są blisko 30 cm dłuższe niż hatchback.

Wiele osób stawia pytanie czy lepiej wybrać silnik Skody czy Volkswagena. Po latach widać, że jednak zdecydowanie lepiej spisują się jednostki Volkswagena, są one znaczenie mniej awaryjne. W szczególności można polecić silnik 1.4 16v benzyna o mocy 101KM. Zapewnia on odpowiednią moc i osiągi do jazdy również poza miastem. Silniki o pojemności 1.2 dla wielu osób mogą wydać się za słabe. Z silników diesla najlepszym wyborem jest klasyczne 1.9 TDI o mocy 101KM zapewniający odpowiednią dynamikę i małe zużycie paliwa. Silnik ten jest jednak dość głośny.

Fiat Grande Punto

Fiat Grande Punto

Fiat Grande Punto pojawił się na rynku w 2005 roku i był produkowany do roku 2012. Od momentu liftingu w 2009 nazwa modelu została zmieniona na Punto Evo. W cenie do 10 tys nie znajdziemy jednak zbyt wielu ofert tego modelu Fiata. Grande Punto to samochód stosunkowo tani i prosty w konstrukcji. Ma przy tym nowoczesną linię i wnętrze wykonane z dość dobrych materiałów. Dużą zaletą tego modelu są stosunkowo tanie części zamienne.

Fiat Punto trzeciej generacji zaopatrzono w zawieszenie, które zapewnia przyzwoite parametry podczas prowadzenia, jego trwałość pozostawia jednak trochę do życzenia. Plusem jest jednak, to że większość części zamiennych jest właściwie najtańsza w tym segmencie. Unikalnym elementem każdego Punto jest elektryczne wspomaganie kierownicy z trybem City. Włączenie tego trybu umożliwia kręcenie kierownicą małym palcem przy stojącym samochodzie!

Do najbardziej niezawodnych silników benzynowych należą stosunkowo proste konstrukcje ośmiozaworowe - tj. 1.2 (65 lub 69KM) oraz 1.4 (77KM). Silnik 1.4 16v (95KM) zapewnia bardzo dobrą dynamikę, ale przy większych przebiegach może zużywać więcej oleju niż silnik ośmiozaworowy. Wśród diesli najlepiej w dłuższym okresie sprawdził się motor 1.3 MultiJet (75KM). Silnik ten idealnie sprawdza się w mieście gdyż nie ma filtra DPF. Należy jednak regularnie sprawdzać poziom olej, ponieważ jego ubytki mogą powodować problemy ze smarowaniem łańcucha rozrządu. W przypadku osób dużo jeżdżących w trasie lepszym rozwiązaniem może być silnik 1.9 zapewniający moc na poziomie 120 lub 130KM.

Ford Fiesta Mk6

Ford Fiesta Mk6

Ford Fiesta piątej generacji jest jedną z najciekawszych propozycji pod względem bezawaryjności w tym przedziale cenowym. Ford Fiesta Mk6 zadebiutował w 2002 roku i był produkowany przez 6 kolejnych lat. Na jego bazie powstał również Ford Fusion, który jest podniesioną wersją Fiesty. Fusion jest czymś pomiędzy minivanem a crossoverem. Auta te współdzielą większość podzespołów, więc to cy tyczy się Fiesty dotyczy również Forda Fusion. Wykonanie jednego i drugiego modelu stoi na dobrym poziomie. Jakoś wnętrza dobrze znosi kolejne lata użytkowania. Poprzez mnogość generacji tego modelu w niskiej cenie możemy nabyć naprawdę dobry samochód.

Ford Fiesta Mk6 prowadzi się bardzo dobrze. W przypadku starszych modeli lub auta z większym przebiegiem warto zweryfikować stan amortyzatorów. Mk6 w stosunku do poprzedniej generacji została znacznie lepiej zabezpieczona przed korozją. Jednocześnie poprawiono też poziom bezpieczeństwa - Fiesta Mk6 uzyskała 4 na 5 gwiazdek w teście Euro NCAP.

Wybierając silnik warto w szczególności zwrócić uwagę na motor 1.25 o mocy 75KM. Silnik ten zapewnia odpowiedni poziom mocy do wygodnego poruszania się, a jednocześnie jest niezwykle trwały i ekonomiczny. Innymi dobrymi propozycjami są 1.6 (100KM), który idealnie sprawdzi się w trasie lub typowy mieszczuch o pojemności 1.3 i mocy 70KM, który dobrze współpracuje praktycznie z każdą instalacją LPG. W przypadku diesli sensownym wyborem wydaje się być 1.6TDCI (90KM), będący bliźniaczą konstrukcją do 1.6 HDI stosowanych w autach koncernu PSA.

Przed zakupem

Przed podjęciem decyzji o podpisaniu umowy zawsze polecamy weryfikację historii auta po numerze VIN. Zobacz nasz poradnik i dowiedz się jak sprawdzić historię pojazdu po numerze VIN. Może uchronić Cię to przed przykrymi niespodziankami w przyszłości.

Gdy znajdziesz już odpowiednie auto, może Ci się przydać umowa kupna-sprzedaży samochodu oraz aktualne informacje na temat tego, jak wygląda i ile kosztuje rejestracja samochodu używanego w 2022 roku.

Inne propozycje samochodów, które warto kupić

Jeśli dysponujesz budżetem większym niż 10 tys złotych na zakup auta. Sprawdź 16 propozycji które przygotowaliśmy dla osób, szukający pojazdów nowszych i droższych - zobacz samochody do 20 tys, które warto wybrać w na początku 2020 roku. Poznaj również samochody do 30 tys zł, które polecamy. Zobacz również dział samochody osobowe ogłoszenia, by sprawdzić aktualne oferty sprzedaży.

Zobacz samochody na sprzedaż

Data publikacji: 2021-01-02, ostatnia zmiana: 2022-05-18

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Renault Austral, 158 KM, benzyna
194 900 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Peugeot Boxer Opłacony 9-osobowy Hak
17 999 zł
Gostyń
(woj. wielkopolskie)
sprzedam MINI ONE 1.6D AUTOMAT
16 900 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Volkswagen Golf Plus
22 900 zł
Strzegom
(woj. dolnośląskie)
Land Rover Discovery Sport, 204 KM, olej napędowy (diesel)
234 211 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Jeep Wrangler, 272 KM, benzyna
229 000 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Volkswagen Arteon - Arteon 17- 2.0 TDI SCR R-Line DSG Hatchback. WX4862A
113 000 zł
Janki
(woj. mazowieckie)
Toyota Auris - 1,6b DUDKI11 Tempomat,podg.Fpt.Klimatronic 2 str.el.szyby.kredyt.OKAZJ
19 900 zł
Kutno
(woj. łódzkie)
Kia Sportage - 1.6 T-GDI MHEV 180KM 7DCT FWD Business Line+PNS+AE2|Spar Silver|MY24
174 800 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Mercedes C 300 -  C-Class 300
150 060 zł
Katowice
(woj. śląskie)
BMW 330 - Hak - Automat
15 000 zł
Głogów
(woj. dolnośląskie)
Ford Focus 1.5 EcoBoost Start-Stopp-System Business Edition, 2015, 150 KM, Benzyna
47 900 zł
Tarnów
(woj. małopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Nowoczesne rozwiązania w kołach do dużych obciążeń ? przegląd technologii i materiałów
Koła przemysłowe przeznaczone do dużych obciążeń są kluczowym elementem sprzętu w wielu sektorach przemysłu. Od wózków widłowych po ciężkie maszyny budowlane, wybór odpowiednich kół może znacząco wpły...
Data publikacji: 2024-01-30
Jaki Hyundai jest najbardziej ekonomiczny?
W dzisiejszych czasach kiedy ceny paliw nieustannie wzrastają, wybór samochodu o niskim zużyciu paliwa jest kluczowy dla naszego domowego budżetu. Na szczęście, marka Hyundai ma w swojej ofercie model...
Data publikacji: 2024-01-26
Rejestracja samochodu używanego, czyli mini poradnik jak zarejestrować auto!
Podejrzewam, że właśnie stałeś się szczęśliwym posiadaczem samochodu i przyszedł czas na jego rejestrację. Z poniższego artykułu dowiesz się co, krok po kroku, musisz zrobić by zarejestrować auto. Dow...
Data publikacji: 2024-01-17
Co zrobić po sprzedaży samochodu w 2024 roku? Obowiązki sprzedającego.
Znalezienie nabywcy, spisanie umowy kupna-sprzedaży i oddanie kluczyków nowemu właścicielowi, to dopiero połowa drogi do sprzedaży samochodu zgodnie z obowiązującymi przepisami. Następnie sprzedawcę c...
Data publikacji: 2024-01-16