Szukaj

Kategorie

Kupno mieszkania - z rynku pierwotnego czy wtórnego?


Mieszkanie, apartament


Już na pierwszym etapie po podjęciu decyzji o zakupie mieszkania czeka nas bardzo ważny wybór, a mianowicie to czy wybrać mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego. W tym artykule omówimy wady i zalety każdej z tych opcji.

Mieszkanie z rynku pierwotnego

Zalety

Nowe mieszkania głównie są sprzedawane w nowych budownictwach. To wiąże się z tym, że kupując mieszkanie z rynku pierwotnego otrzymujemy nowo wykończone mieszkanie oraz budynek, przez co nie musimy się martwić przykładowo o jakość instalacji elektrycznej, albo inne nieprzyjemne niespodzianki. W dzisiejszych czasach jest coraz większe zapotrzebowanie na nowe mieszkania, naprzeciw czemu starają się wyjść deweloperzy. Z racji tego na rynku znajduje się coraz więcej mieszkań deweloperskich, dzięki czemu mamy duże pole do popisu jeżeli chodzi o wybór.

Takie mieszkanie będzie też dłużej trzymało swoją wartość, co może być znaczące, jeżeli nagle zdecydujemy, że chcemy je sprzedać.

Kolejną zaletą mieszkania z rynku pierwotnego jest fakt, że możemy je urządzić od podstaw tak jak tylko chcemy.

Wady

Pierwszą wadą jest kosztowność związana z wyżej wspomnianym urządzeniem mieszkania. Otrzymując mieszkanie od dewelopera liczmy się z tym, że otwierając drzwi od mieszkania zobaczymy zupełnie nic. Oznacza to otynkowane ściany, puste pokoje oraz betonową wylewkę na podłodze.

Kolejną wadą jest czas oczekiwania. Decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego często kupujemy mieszkanie, które albo dopiero jest w budowie, albo jego budowa nie została nawet rozpoczęta.

To również duże ryzyko finansowe, gdyż w każdej chwili deweloper może ogłosić bankructwo.

Ostatnią rzeczą, już nie tak problematyczną, są zmiany w planach zagospodarowania przestrzeni na nowo powstałym osiedlu. Deweloper ma do tego prawo, i w ostatniej chwili może zdecydować, że obiecane ławki, albo plac zabaw dla dzieci nie zostaną zbudowane.


Mieszkanie z rynku wtórnego

Zalety

Kupno mieszkania z rynku wtórnego tak naprawdę jest mniej ryzykowne i wiesz co kupujesz. Zawsze możesz porównać swoje mieszkanie i blok do tych z sąsiedztwa, poznać wcześniej sąsiadów oraz dowiedzieć się czy w przyszłości na danym osiedlu są planowane jakieś budowy. Mieszkania w takich miejscach mają już zagospodarowane miejsce na podwórku.

Kolejną zaletą jest to, że właściciele mieszkania często sprzedają je z pełnym wyposażeniem, albo chociaż z częścią, dzięki czemu zaoszczędzisz sporo pieniędzy oraz masz możliwość wprowadzenia się od razu po dokonanym zakupie.

Wady

Mieszkania z rynku pierwotnego mają już swoją historię i sporo przeszły, dlatego często musimy się liczyć z dodatkowymi kosztami, które przyjdzie nam za płacić np. z racji wymiany instalacji elektrycznej, wymiana okien albo usuwanie pleśni ze ścian. Kupując takie mieszkanie należy liczyć się z tym, że możemy sporo wydać na poczet remontów.

Co w końcu kupić?

Jeżeli masz dużo czasu to warto poszukać mieszkania z rynku wtórnego w stosunkowo młodym budownictwie i osiedlu. To taki złoty środek, połączenie zalet rynku wtórnego i pierwotnego. W przypadku kiedy goni Cię czas i chcesz jak najszybciej kupić mieszkanie – nie rób tego. To poważna inwestycja, najczęściej wiążąca na lata przez podjęty kredyt. Kupno mieszkania na „wariackich papierach” może okazać się bardzo złą decyzją.


MS

Więcej na: http://jejnieruchomosc.pl.

Data publikacji: 2018-01-30, ostatnia zmiana: 2018-10-23

Może Cię zaintersować:

- O co spytać dewelopera przy zakupie mieszkania?

- Urządzanie salonu - fakty i mity

- Trendy łazienkowe w 2018 roku - jak aranżować łazienkę na czasie

Może Cię zaintersować:

- Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?

- Jak kupować mieszkanie z rynku wtórnego?

- O co spytać dewelopera przy zakupie mieszkania?

- Wynajem lub kupno mieszkania - na co zwrócić uwagę?


Spodobało Ci się?


ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Jak dbać o stan rur posiadając mieszkanie w kamienicy?
Rury kanalizacyjne w starszym budownictwie, w tym także w kamienicach wymagają odpowiednich działań, które pozwolą uniknąć powstania czopu prowadzącego często do cofania się wody, a w konsekwencji nawet zalania mieszkania. Spowodowane jest to...

Data publikacji: 2018-12-28

Jak ogarnąć swoje życie przed wyprowadzką z domu?!
Jak często zdarza nam się w życiu przeprowadzka do innego miejsca? Najczęściej jest to raz, góra dwa razy w życiu. Oczywiście są osoby - zwłaszcza w dzisiejszych czasach - które zmieniają miejsce zamieszkania kilka razy w roku, ale są to specyficzne przypadki, więc w dzisiejszym artykule nie będziemy się nimi zajmować. Powiedzmy sobie o ludziach, dla których przeprowadzka wiąże się ze zmianą całego życia i spróbujmy im w jakiś sposób pomóc.

Data publikacji: 2018-10-08

Apartamenty jako nieruchomości komercyjne
Nieruchomości to doskonały sposób na zainwestowanie sporego kapitału. Prywatni inwestorzy szczególnie chętnie inwestują w mieszkania i nieruchomości komercyjne. Wśród tych ostatnich bardzo dużą popularnością cieszą się apartamenty.

Data publikacji: 2018-06-05

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?
Mówi się, że mężczyzna w swoim życiu musi spłodzić syna, zasiać drzewo i wybudować dom. Dwie pierwsze rzeczy pozostawię w spokoju, jednak – jakby na to nie patrzeć – każdy musi gdzieś mieszkać, to tyczy się również kobiet. Czasy się jednak zmieniają i wydaje mi się, że budowanie wielkiego domu jednorodzinnego można zastąpić kupnem mieszkania.

Data publikacji: 2018-05-24