Kupno mieszkania - z rynku pierwotnego czy wtórnego?


Mieszkanie, apartament


Już na pierwszym etapie po podjęciu decyzji o zakupie mieszkania czeka nas bardzo ważny wybór, a mianowicie to czy wybrać mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego. W tym artykule omówimy wady i zalety każdej z tych opcji.

Mieszkanie z rynku pierwotnego

Zalety

Nowe mieszkania głównie są sprzedawane w nowych budownictwach. To wiąże się z tym, że kupując mieszkanie z rynku pierwotnego otrzymujemy nowo wykończone mieszkanie oraz budynek, przez co nie musimy się martwić przykładowo o jakość instalacji elektrycznej, albo inne nieprzyjemne niespodzianki. W dzisiejszych czasach jest coraz większe zapotrzebowanie na nowe mieszkania, naprzeciw czemu starają się wyjść deweloperzy. Z racji tego na rynku znajduje się coraz więcej mieszkań deweloperskich, dzięki czemu mamy duże pole do popisu jeżeli chodzi o wybór.

Takie mieszkanie będzie też dłużej trzymało swoją wartość, co może być znaczące, jeżeli nagle zdecydujemy, że chcemy je sprzedać.

Kolejną zaletą mieszkania z rynku pierwotnego jest fakt, że możemy je urządzić od podstaw tak jak tylko chcemy.

Wady

Pierwszą wadą jest kosztowność związana z wyżej wspomnianym urządzeniem mieszkania. Otrzymując mieszkanie od dewelopera liczmy się z tym, że otwierając drzwi od mieszkania zobaczymy zupełnie nic. Oznacza to otynkowane ściany, puste pokoje oraz betonową wylewkę na podłodze.

Kolejną wadą jest czas oczekiwania. Decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego często kupujemy mieszkanie, które albo dopiero jest w budowie, albo jego budowa nie została nawet rozpoczęta.

To również duże ryzyko finansowe, gdyż w każdej chwili deweloper może ogłosić bankructwo.

Ostatnią rzeczą, już nie tak problematyczną, są zmiany w planach zagospodarowania przestrzeni na nowo powstałym osiedlu. Deweloper ma do tego prawo, i w ostatniej chwili może zdecydować, że obiecane ławki, albo plac zabaw dla dzieci nie zostaną zbudowane.


Mieszkanie z rynku wtórnego

Zalety

Kupno mieszkania z rynku wtórnego tak naprawdę jest mniej ryzykowne i wiesz co kupujesz. Zawsze możesz porównać swoje mieszkanie i blok do tych z sąsiedztwa, poznać wcześniej sąsiadów oraz dowiedzieć się czy w przyszłości na danym osiedlu są planowane jakieś budowy. Mieszkania w takich miejscach mają już zagospodarowane miejsce na podwórku.

Kolejną zaletą jest to, że właściciele mieszkania często sprzedają je z pełnym wyposażeniem, albo chociaż z częścią, dzięki czemu zaoszczędzisz sporo pieniędzy oraz masz możliwość wprowadzenia się od razu po dokonanym zakupie.

Wady

Mieszkania z rynku pierwotnego mają już swoją historię i sporo przeszły, dlatego często musimy się liczyć z dodatkowymi kosztami, które przyjdzie nam za płacić np. z racji wymiany instalacji elektrycznej, wymiana okien albo usuwanie pleśni ze ścian. Kupując takie mieszkanie należy liczyć się z tym, że możemy sporo wydać na poczet remontów.

Co w końcu kupić?

Jeżeli masz dużo czasu to warto poszukać mieszkania z rynku wtórnego w stosunkowo młodym budownictwie i osiedlu. To taki złoty środek, połączenie zalet rynku wtórnego i pierwotnego. W przypadku kiedy goni Cię czas i chcesz jak najszybciej kupić mieszkanie – nie rób tego. To poważna inwestycja, najczęściej wiążąca na lata przez podjęty kredyt. Kupno mieszkania na „wariackich papierach” może okazać się bardzo złą decyzją.


MS

Więcej na: http://jejnieruchomosc.pl.

Może Cię zaintersować:

- O co spytać dewelopera przy zakupie mieszkania?

- Urządzanie salonu - fakty i mity

- Trendy łazienkowe w 2018 roku - jak aranżować łazienkę na czasie

Może Cię zaintersować:

- Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?

- Jak kupować mieszkanie z rynku wtórnego?

- O co spytać dewelopera przy zakupie mieszkania?

- Wynajem lub kupno mieszkania - na co zwrócić uwagę?

Data publikacji: 2018-01-30, ostatnia zmiana: 2019-05-16

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Segment 189 m2, Warszawa, Wawer
999 990 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
3pokoje* Podgórze Duchackie * 57m2 * ul. Wielicka
650 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Mieszkanie 44,2m2 Lublin Pielgrzymia
376 000 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
PIĘKNE dwupoziomowe WRZOSY
499 000 zł
Toruń
(woj. kujawsko-pomorskie)
1 pokój, Wawer ul Okularowa
450 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Łańcut Nowe Mieszkanie z Windą 59m2 z Piwniczką 7m
287 000 zł
Łańcut
(woj. podkarpackie)
✪ Przestronne mieszkanie ✪ Duży balkon ✪
371 144 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
3 pokoje, Bemowo ul Batalionów Chłopskich
750 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Bieżanów Złocień 3 pokojowe
369 072 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Mieszkania na obrzeżach Krakowa
478 400 zł
Libertów
(woj. małopolskie)
2 pokoje, Mokotów ul Łużycka
388 300 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
2 pokoje Targówek ul. Ponarska
580 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Udogodnienia, na jakie możesz liczyć kupując mieszkanie
Warszawa to najatrakcyjniejsze miasto w Polsce. Jako swoje miejsce zamieszkania wybrało ją ponad 1,7 miliona Polaków, a także wielu obcokrajowców. Do stolicy stale przybywają również nowi mieszkańcy,...
Data publikacji: 2020-12-22
Odbiór mieszkania z listą referencyjną
Spełniając marzenia związane z własnym mieszkaniem, bardzo często spotykamy się z atrakcyjnymi ofertami biur nieruchomości, które są w stanie odpowiedzieć na większość potrzeb, a nawet spełnić marzeni...
Data publikacji: 2020-11-04
Profbud, czyli profesjonalne usługi deweloperskie
Decyzja o kupnie mieszkania zazwyczaj wiąże się z wyborem firmy, która pomoże nam w znalezieniu odpowiedniego lokum. Czego powinniśmy oczekiwać od dewelopera?
Data publikacji: 2020-10-28
Dom z ogrodem czy ekskluzywne mieszkanie - czego chcą Polacy?
Oczekiwania Polaków względem miejsca zamieszkania znacznie zmieniły się w ostatnich latach. Do niedawna szczytem marzeń wielu osób było ukończenie studiów, rozpoczęcie kariery zawodowej i związanie sw...
Data publikacji: 2020-10-19