Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?


Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?


Mówi się, że mężczyzna w swoim życiu musi spłodzić syna, zasiać drzewo i wybudować dom. Dwie pierwsze rzeczy pozostawię w spokoju, jednak – jakby na to nie patrzeć – każdy musi gdzieś mieszkać, to tyczy się również kobiet. Czasy się jednak zmieniają i wydaje mi się, że budowanie wielkiego domu jednorodzinnego można zastąpić kupnem mieszkania.

Jaki mamy wybór na rynku nieruchomości?

Gdy zdecydujemy się na zainwestowanie pieniędzy w przysłowiowe cztery ściany, musimy wiedzieć, że mamy do wyboru dwie opcje – mieszkanie z rynku wtórnego lub pierwotnego. Na czym polega ta różnica? Z pierwszego zakupimy mieszkanie, które ma już kilka lat i najpewniej ktoś już w nim kiedyś mieszkał. Drugie natomiast nabędziemy z pierwszej ręki, które możemy urządzić pod swój gust. 

Zalety rynku wtórnego

•   Możliwość kupienia mieszkania w centrum miasta. 

•   Szybkość zakupu. Od momentu podjęcia decyzji do momentu wprowadzenia się mogą minąć zaledwie 2 tygodnie, czasem nawet mniej.

•   Możliwość negocjacji ceny. 

•   Rynek wtórny jest tańszy – jak każde rzeczy, który były używane. Nie mówimy tu o antykach.

•   Brak konieczności wykończenia lokum i zakupu niezbędnych sprzętów (ale nierzadko trzeba się nastawić na remont czy wymianę urządzeń).

•   Sposobność natychmiastowej oceny tego, co dzieje się wokół osiedla, a więc jakie sklepy, szkoły czy przedszkola znajdują się w pobliżu. Dodatkowo od razu mamy możliwość ocenienia poziomu hałasu czy czystości na osiedlu. Kiedy zdecydujemy się porozmawiać z mieszkającymi już tam ludźmi, mamy także możliwość poznać sąsiadów. Zalety rynku pierwotnego

•   Nowe inwestycje, mówiąc kolokwialnie, wyrastają niczym grzyby po deszczu, dzięki czemu duże miasta mają szansę rozwoju. Dajmy na to rynek pierwotny w Lublinie – niegdyś „dziki Wschód”, dziś prężnie rozwijająca się stolica Lubelszczyzny. 

•   Budynek nie wymaga remontów – jest nowy i nowoczesny - a co za tym idzie, również otaczająca go infrastruktura (np. windy) są nieużywane.

•   Możliwość zdecydowania w jakim stylu wykończymy mieszkanie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by mieszkanie używane również wyremontować pod nasz gust, ale trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami – w końcu najpierw wszystko trzeba będzie zedrzeć, przemalować, odkuć itp.

•   Niższe koszty transakcyjne i użytkowania niż na rynku wtórnym.

•   Możliwość negocjacji z deweloperem. „Możemy wytargować wiele rzeczy – nie tylko niższy koszt za metr kwadratowy. Niekiedy może być to lepsze miejsce parkingowe czy pokrycie kosztów notarialnych przez inwestora. W efekcie możemy wynegocjować od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych rabatu” – informuje pracownik lubelskiej firmy deweloperskiej Orion

•   Nie musimy ponosić dodatkowych kosztów, aby opłacić agentów nieruchomości. 

•   Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, mamy gwarancję, że zakupiliśmy go na lata. Lokale mieszkalne są budowane z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Nie oznacza to jednak, że przykładowo 20-letnie mieszkanie używane zawali się za kilka lat, wiele z nich jest obecnie modernizowanych. Standard rynku pierwotnego nie dorasta im jednak do pięt.

Może Cię zaintersować:

- Jak kupować mieszkania z rynku wtórnego?

- O co spytać dewelopera przy zakupie mieszkania?

- Ponadczasowa klasyka w sypialni, czyli dlaczego warto wybrać łóżko drewniane?

- Trendy łazienkowe w 2018 roku - jak aranżować łazienkę na czasie

- Wynajem lub kupno mieszkania - na co zwrócić uwagę?

- Kupno mieszkania - z rynku pierwotnego czy wtórnego?

- Mieszkanie z rynku pierwotnego, czy z rynku wtórnego?

Data publikacji: 2018-05-24, ostatnia zmiana: 2021-04-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Mieszkanie na sprzedaż Kraków Krowodrza
510 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
2 pokojowe mieszkanie Bielany ul. Broniewskiego
460 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Mieszkanie - 3 pokoje - 56 m2
325 000 zł
Zamość
(woj. lubelskie)
Każdy chce mieszkać w takiej odległości od plaży!
465 000 zł
Gdańsk
(woj. pomorskie)
nowe mieszkanie - 2 pokoje z widokiem - Węglinek
309 024 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Widzew Wschód - M4 o pow. 59,5m2
398 650 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
3p, 62m, okolice Iwaszkiewicza Balkon Garaż Winda (Wrocław)
685 000 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
W świetnym stylu – 2 pokoje z balkonem Piątkowo!
465 000 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
3 pokojowe mieszkanie Ursynów ul. Jana Cybisa
615 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
2 pokoje, Białołęka ul Ćmielowska
460 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
3p, 61m, okolice Dyrekcyjnej Lux/GARAŻ/Winda/2016 (Wrocław)
839 000 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Mieszkanie na sprzedaż, 60.96m², 2 pokoje, Gorzów Wielkopolski, Zakanale
189 000 zł
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Rosnący rynek nieruchomości w Krakowie
Chyba każdy zgodzi się z tym, że w Polsce buduje się bardzo dużo i w ostatnich latach ceny nieruchomości systematycznie rosną. To co bardzo charakterystyczne to fakt, że już w mniejszym stopniu chodzi...
Data publikacji: 2021-11-26
Ubezpieczenie mieszkania na wynajem - czy warto je kupić?
Coraz więcej mieszkań jest wynajmowanych. Sprawdzamy, jak działają polisy dotyczące takich lokali. Warto wiedzieć, że są one oferowane nie tylko wynajmującym.
Data publikacji: 2021-09-01
Własne mieszkanie w Krakowie - gdzie kupić?
Kupno mieszkania to bardzo poważna decyzja, której podjęcie wymaga przeanalizowania kilku czynników. Najważniejszy jest wybór odpowiedniego rynku. Mieszkanie można bowiem nabyć bezpośrednio od dewelop...
Data publikacji: 2021-07-27
Co warto wiedzieć przed kupnem mieszkania?
O własnym mieszkaniu marzy, każda młoda osoba, która chce się usamodzielnić i założyć rodzinę. Nie dziwi nas ten fakt, ponieważ nie ma to jak swoje cztery kąty, które są niezwykle ważne zwłaszcza jak...
Data publikacji: 2021-06-28

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij