Szukaj

Kategorie

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?


Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?


Mówi się, że mężczyzna w swoim życiu musi spłodzić syna, zasiać drzewo i wybudować dom. Dwie pierwsze rzeczy pozostawię w spokoju, jednak – jakby na to nie patrzeć – każdy musi gdzieś mieszkać, to tyczy się również kobiet. Czasy się jednak zmieniają i wydaje mi się, że budowanie wielkiego domu jednorodzinnego można zastąpić kupnem mieszkania.

Jaki mamy wybór na rynku nieruchomości?

Gdy zdecydujemy się na zainwestowanie pieniędzy w przysłowiowe cztery ściany, musimy wiedzieć, że mamy do wyboru dwie opcje – mieszkanie z rynku wtórnego lub pierwotnego. Na czym polega ta różnica? Z pierwszego zakupimy mieszkanie, które ma już kilka lat i najpewniej ktoś już w nim kiedyś mieszkał. Drugie natomiast nabędziemy z pierwszej ręki, które możemy urządzić pod swój gust. 

Zalety rynku wtórnego

•   Możliwość kupienia mieszkania w centrum miasta. 

•   Szybkość zakupu. Od momentu podjęcia decyzji do momentu wprowadzenia się mogą minąć zaledwie 2 tygodnie, czasem nawet mniej.

•   Możliwość negocjacji ceny. 

•   Rynek wtórny jest tańszy – jak każde rzeczy, który były używane. Nie mówimy tu o antykach.

•   Brak konieczności wykończenia lokum i zakupu niezbędnych sprzętów (ale nierzadko trzeba się nastawić na remont czy wymianę urządzeń).

•   Sposobność natychmiastowej oceny tego, co dzieje się wokół osiedla, a więc jakie sklepy, szkoły czy przedszkola znajdują się w pobliżu. Dodatkowo od razu mamy możliwość ocenienia poziomu hałasu czy czystości na osiedlu. Kiedy zdecydujemy się porozmawiać z mieszkającymi już tam ludźmi, mamy także możliwość poznać sąsiadów. Zalety rynku pierwotnego

•   Nowe inwestycje, mówiąc kolokwialnie, wyrastają niczym grzyby po deszczu, dzięki czemu duże miasta mają szansę rozwoju. Dajmy na to rynek pierwotny w Lublinie – niegdyś „dziki Wschód”, dziś prężnie rozwijająca się stolica Lubelszczyzny. 

•   Budynek nie wymaga remontów – jest nowy i nowoczesny - a co za tym idzie, również otaczająca go infrastruktura (np. windy) są nieużywane.

•   Możliwość zdecydowania w jakim stylu wykończymy mieszkanie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by mieszkanie używane również wyremontować pod nasz gust, ale trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami – w końcu najpierw wszystko trzeba będzie zedrzeć, przemalować, odkuć itp.

•   Niższe koszty transakcyjne i użytkowania niż na rynku wtórnym.

•   Możliwość negocjacji z deweloperem. „Możemy wytargować wiele rzeczy – nie tylko niższy koszt za metr kwadratowy. Niekiedy może być to lepsze miejsce parkingowe czy pokrycie kosztów notarialnych przez inwestora. W efekcie możemy wynegocjować od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych rabatu” – informuje pracownik lubelskiej firmy deweloperskiej Orion

•   Nie musimy ponosić dodatkowych kosztów, aby opłacić agentów nieruchomości. 

•   Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, mamy gwarancję, że zakupiliśmy go na lata. Lokale mieszkalne są budowane z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Nie oznacza to jednak, że przykładowo 20-letnie mieszkanie używane zawali się za kilka lat, wiele z nich jest obecnie modernizowanych. Standard rynku pierwotnego nie dorasta im jednak do pięt.

Data publikacji: 2018-05-24, ostatnia zmiana: 2018-10-23

Może Cię zaintersować:

- Jak kupować mieszkania z rynku wtórnego?

- O co spytać dewelopera przy zakupie mieszkania?

- Ponadczasowa klasyka w sypialni, czyli dlaczego warto wybrać łóżko drewniane?

- Trendy łazienkowe w 2018 roku - jak aranżować łazienkę na czasie

- Wynajem lub kupno mieszkania - na co zwrócić uwagę?

- Kupno mieszkania - z rynku pierwotnego czy wtórnego?

- Mieszkanie z rynku pierwotnego, czy z rynku wtórnego?


Spodobało Ci się?


ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Jak dbać o stan rur posiadając mieszkanie w kamienicy?
Rury kanalizacyjne w starszym budownictwie, w tym także w kamienicach wymagają odpowiednich działań, które pozwolą uniknąć powstania czopu prowadzącego często do cofania się wody, a w konsekwencji nawet zalania mieszkania. Spowodowane jest to...

Data publikacji: 2018-12-28

Jak ogarnąć swoje życie przed wyprowadzką z domu?!
Jak często zdarza nam się w życiu przeprowadzka do innego miejsca? Najczęściej jest to raz, góra dwa razy w życiu. Oczywiście są osoby - zwłaszcza w dzisiejszych czasach - które zmieniają miejsce zamieszkania kilka razy w roku, ale są to specyficzne przypadki, więc w dzisiejszym artykule nie będziemy się nimi zajmować. Powiedzmy sobie o ludziach, dla których przeprowadzka wiąże się ze zmianą całego życia i spróbujmy im w jakiś sposób pomóc.

Data publikacji: 2018-10-08

Apartamenty jako nieruchomości komercyjne
Nieruchomości to doskonały sposób na zainwestowanie sporego kapitału. Prywatni inwestorzy szczególnie chętnie inwestują w mieszkania i nieruchomości komercyjne. Wśród tych ostatnich bardzo dużą popularnością cieszą się apartamenty.

Data publikacji: 2018-06-05

Jak znaleźć dobrego najemcę mieszkania?
Inwestycja w nieruchomości opłaca się szczególnie, jeżeli mieszkamy w większym mieście, w którym jest sporo studentów. Niestety nie ma zysku bez ryzyka. Każdy właściciel mieszkania powinien liczyć się z tym, że mogą pojawić się problemy z najemcą, dlatego nawet, jeżeli remontujemy i wyposażamy mieszkanie na wynajem,...

Data publikacji: 2018-05-23