Jak kupować mieszkania z rynku wtórnego?


Jak kupować mieszkania z rynku wtórnego?


Zakup upragnionego mieszkania bywa procesem długim. Decyzję o wydaniu kilkuset tysięcy złotych trzeba podejmować z wyjątkowym rozmysłem, biorąc pod uwagę wiele czynników. Osoby, które chcą kupić mieszkania nowe, mogą skierować swoje kroki do wybranych deweloperów czy do biura nieruchomości. Ci, którzy decydują się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, mogą mieszkania szukać na własną rękę lub, by bezpieczniej kupować, zgłosić się do biura pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości.

Zaufaj sprawdzonym doradcom

Wielu kupujących mieszkanie, dom czy działkę długo zastanawia się nad tym, czy skorzystać z pomocy agencji nieruchomości. Za pośrednictwo w sprzedaży płaci obecny właściciel mieszkania oraz kupujący, jednak tak jak w przypadku innych zawodów związanych z prawem, tak i w tym, posiadanie fachowego doradcy przynosi szereg korzyści. Takie zawody jak pośrednik w obrocie nieruchomościami, zarządca nieruchomości czy rzeczoznawca majątkowy wymagają nie tylko odpowiednich kwalifikacji, ale także ich potwierdzenia państwową licencją.

Osoba pracująca w biurze nieruchomości ma więc wyższe wykształcenie kierunkowe, praktykę i to ona ponosi odpowiedzialność za wykonywane czynności. Takie regulacje chronią klientów biur po jednej i po drugiej stronie: kupujących i sprzedających. Jeśli więc szukamy mieszkania z rynku wtórnego dla siebie, swojej rodziny, czy na wynajem, bez obaw możemy zgłosić się do profesjonalistów, którzy nie tylko wskażą nam najlepsze oferty spełniające nasze wymagania, ale też zbadają wszelkie prawne niuanse związane z daną nieruchomością. Co więcej, agencja nieruchomości często także pośredniczy w uzyskaniu kredytu na zakup.

Kupujesz samodzielnie? Uważaj!

Rynek wtórny mieszkań dotyczy tych lokali, które już wcześniej były czyjąś własnością, były zamieszkiwane i ich obecni właściciele poszukują na nie kupca, także bardzo czynnie, samemu wystawiając oferty. Bardzo często potencjalni kupcy poszukują mieszkania na własną rękę, wertując liczne ogłoszenia w prasie czy na portalach internetowych. Warto jednak pamiętać, że agent nieruchomości, osoba, która zawodowo zajmuje się obsługą sprzedaży i zakupu mieszkań wie, na jakie czynniki zwrócić uwagę.



Pracownicy biura odciążają klientów, ponieważ bacznie przyglądają się nieruchomościom i wszelkim dokumentom związanym ze sprzedażą / zakupem. Bez pomocy biura to klient, zanim podpisze umowę i wpłaci nawet części kwoty, dokładnie musi sprawdzić: kto w rzeczywistości jest właścicielem lokalu, czy mieszkanie nie jest obciążone prawem dożywocia, czy nie są w nim zameldowani lokatorzy, czy obecny właściciel nie ma zaległości czynszowych i w opłatach, albo czy sprzedający nie jest tak naprawdę firmą.

Taka śledcza praca wymaga dużej wiedzy dotyczącej rynku nieruchomości, prawa oraz dodatkowego czasu i powściągliwości w podejmowaniu decyzji. Niewłaściwa, przedwcześnie podjęta decyzja może bardzo dużo kosztować, dlatego skorzystanie z biura nieruchomości przynieść może sporo korzyści.

Nie da się ukryć, że ofert dotyczących mieszkań czy domów jest bardzo dużo. Okazuje się jednak, że prawie wszystkie to oferty biur nieruchomości. Szansa na to, że idealne mieszkanie znajdziemy samodzielnie, jest niewielka, ponieważ właściciele nieruchomości także cenią sobie obsługę biura. Biuro zdejmuje z nich ciężar negocjacji z klientem, bycia w nieruchomości o ustalonym czasie i przedstawiania sytuacji prawnej sprzedawanego lokalu.


Tekst powstał we współpracy z biurem nieruchomości Partner Nieruchomości znajdującym się w Toruniu.

Może Cię zaintersować:

- Wynajem lub kupno mieszkania - na co zwrócić uwagę?

- Kupno mieszkania - z rynku pierwotnego czy wtórnego?

- Mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego?

Data publikacji: 2018-05-22, ostatnia zmiana: 2022-05-19

ZOBACZ OGŁOSZENIA

2 Pokoje/Balkon/Garderoba/Os. Polonia
569 000 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
Pabianice - mieszkania w stanie deweloperskim
352 968 zł
Pabianice
(woj. łódzkie)
2 pokoje, stan deweloperski, gotowe BRONOWICE
419 000 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Mieszkanie po generalnym remoncie, os. Piastowskie
275 000 zł
Inowrocław
(woj. kujawsko-pomorskie)
2-pokojowe mieszkanie Mokotów ul. Bonifacego
745 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Mieszkanie 117 m2 Ponikwoda
1 170 000 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
2 pokojowe mieszkanie Wilanów ul. Bruzdowa
650 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
1 pokojowe mieszkanie Mokotów ul. Batorego
270 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
2 pokojowe mieszkanie Wola ul. Kazimierza
649 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
2 pokoje Śródmieście ul. Nowolipki
789 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
2 pokoje, duży balkon, garderoba|Generalny remont!
719 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Mieszkanie na sprzedaż Szczecin Bukowo
449 000 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Dlaczego warto kupić mieszkanie i zamieszkać w Katowicach. Zobacz, które dzielnice polecamy!
Posiadanie własnego mieszkania to marzenie wielu osób. W miastach o dynamicznym rozwoju, takich jak Katowice, inwestycja w nieruchomość może być nie tylko korzystna finansowo, ale również przyczynić s...
Data publikacji: 2024-04-04
Dlaczego warto wybrać mieszkanie poza Warszawą? Oto 3 miejscowości z doskonałym dojazdem do centrum
Poszukiwanie idealnego mieszkania w Warszawie może być trudnym zadaniem, zwłaszcza w kontekście cen i dostępności. Dlatego coraz więcej osób rozważa zakup mieszkania poza granicami stolicy. Oto trzy m...
Data publikacji: 2024-04-04
Oddam mieszkanie za spłatę zadłużenia
Oddam mieszkanie za spłatę zadłużenia - takie ogłoszenia często zamieszczają osoby, które mają problemy ze spłatą kredytu lub z regulowaniem czynszu. Przekazanie zadłużonego mieszkania może być dobrym...
Data publikacji: 2024-03-20
Czy warto ubezpieczyć mieszkanie?
Ubezpieczenie mieszkania to jedno z najważniejszych rozważań, które powinniśmy podjąć jako właściciele lub najemcy nieruchomości. Bez względu na to, czy jesteśmy nowymi właścicielami nieruchomości, cz...
Data publikacji: 2023-12-11