Szukaj

Kategorie

Jak kupować mieszkania z rynku wtórnego?


Jak kupować mieszkania z rynku wtórnego?


Zakup upragnionego mieszkania bywa procesem długim. Decyzję o wydaniu kilkuset tysięcy złotych trzeba podejmować z wyjątkowym rozmysłem, biorąc pod uwagę wiele czynników. Osoby, które chcą kupić mieszkania nowe, mogą skierować swoje kroki do wybranych deweloperów czy do biura nieruchomości. Ci, którzy decydują się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, mogą mieszkania szukać na własną rękę lub, by bezpieczniej kupować, zgłosić się do biura pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości.

Zaufaj sprawdzonym doradcom

Wielu kupujących mieszkanie, dom czy działkę długo zastanawia się nad tym, czy skorzystać z pomocy agencji nieruchomości. Za pośrednictwo w sprzedaży płaci obecny właściciel mieszkania oraz kupujący, jednak tak jak w przypadku innych zawodów związanych z prawem, tak i w tym, posiadanie fachowego doradcy przynosi szereg korzyści. Takie zawody jak pośrednik w obrocie nieruchomościami, zarządca nieruchomości czy rzeczoznawca majątkowy wymagają nie tylko odpowiednich kwalifikacji, ale także ich potwierdzenia państwową licencją.

Osoba pracująca w biurze nieruchomości ma więc wyższe wykształcenie kierunkowe, praktykę i to ona ponosi odpowiedzialność za wykonywane czynności. Takie regulacje chronią klientów biur po jednej i po drugiej stronie: kupujących i sprzedających. Jeśli więc szukamy mieszkania z rynku wtórnego dla siebie, swojej rodziny, czy na wynajem, bez obaw możemy zgłosić się do profesjonalistów, którzy nie tylko wskażą nam najlepsze oferty spełniające nasze wymagania, ale też zbadają wszelkie prawne niuanse związane z daną nieruchomością. Co więcej, agencja nieruchomości często także pośredniczy w uzyskaniu kredytu na zakup.

Kupujesz samodzielnie? Uważaj!

Rynek wtórny mieszkań dotyczy tych lokali, które już wcześniej były czyjąś własnością, były zamieszkiwane i ich obecni właściciele poszukują na nie kupca, także bardzo czynnie, samemu wystawiając oferty. Bardzo często potencjalni kupcy poszukują mieszkania na własną rękę, wertując liczne ogłoszenia w prasie czy na portalach internetowych. Warto jednak pamiętać, że agent nieruchomości, osoba, która zawodowo zajmuje się obsługą sprzedaży i zakupu mieszkań wie, na jakie czynniki zwrócić uwagę.Pracownicy biura odciążają klientów, ponieważ bacznie przyglądają się nieruchomościom i wszelkim dokumentom związanym ze sprzedażą / zakupem. Bez pomocy biura to klient, zanim podpisze umowę i wpłaci nawet części kwoty, dokładnie musi sprawdzić: kto w rzeczywistości jest właścicielem lokalu, czy mieszkanie nie jest obciążone prawem dożywocia, czy nie są w nim zameldowani lokatorzy, czy obecny właściciel nie ma zaległości czynszowych i w opłatach, albo czy sprzedający nie jest tak naprawdę firmą.

Taka śledcza praca wymaga dużej wiedzy dotyczącej rynku nieruchomości, prawa oraz dodatkowego czasu i powściągliwości w podejmowaniu decyzji. Niewłaściwa, przedwcześnie podjęta decyzja może bardzo dużo kosztować, dlatego skorzystanie z biura nieruchomości przynieść może sporo korzyści.

Nie da się ukryć, że ofert dotyczących mieszkań czy domów jest bardzo dużo. Okazuje się jednak, że prawie wszystkie to oferty biur nieruchomości. Szansa na to, że idealne mieszkanie znajdziemy samodzielnie, jest niewielka, ponieważ właściciele nieruchomości także cenią sobie obsługę biura. Biuro zdejmuje z nich ciężar negocjacji z klientem, bycia w nieruchomości o ustalonym czasie i przedstawiania sytuacji prawnej sprzedawanego lokalu.


Tekst powstał we współpracy z biurem nieruchomości Partner Nieruchomości znajdującym się w Toruniu.

Data publikacji: 2018-05-22, ostatnia zmiana: 2018-10-03

Może Cię zaintersować:

- Wynajem lub kupno mieszkania - na co zwrócić uwagę?

- Kupno mieszkania - z rynku pierwotnego czy wtórnego?

- Mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego?


Spodobało Ci się?


ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY