Jak kupować mieszkania z rynku wtórnego?


Jak kupować mieszkania z rynku wtórnego?


Zakup upragnionego mieszkania bywa procesem długim. Decyzję o wydaniu kilkuset tysięcy złotych trzeba podejmować z wyjątkowym rozmysłem, biorąc pod uwagę wiele czynników. Osoby, które chcą kupić mieszkania nowe, mogą skierować swoje kroki do wybranych deweloperów czy do biura nieruchomości. Ci, którzy decydują się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, mogą mieszkania szukać na własną rękę lub, by bezpieczniej kupować, zgłosić się do biura pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości.

Zaufaj sprawdzonym doradcom

Wielu kupujących mieszkanie, dom czy działkę długo zastanawia się nad tym, czy skorzystać z pomocy agencji nieruchomości. Za pośrednictwo w sprzedaży płaci obecny właściciel mieszkania oraz kupujący, jednak tak jak w przypadku innych zawodów związanych z prawem, tak i w tym, posiadanie fachowego doradcy przynosi szereg korzyści. Takie zawody jak pośrednik w obrocie nieruchomościami, zarządca nieruchomości czy rzeczoznawca majątkowy wymagają nie tylko odpowiednich kwalifikacji, ale także ich potwierdzenia państwową licencją.

Osoba pracująca w biurze nieruchomości ma więc wyższe wykształcenie kierunkowe, praktykę i to ona ponosi odpowiedzialność za wykonywane czynności. Takie regulacje chronią klientów biur po jednej i po drugiej stronie: kupujących i sprzedających. Jeśli więc szukamy mieszkania z rynku wtórnego dla siebie, swojej rodziny, czy na wynajem, bez obaw możemy zgłosić się do profesjonalistów, którzy nie tylko wskażą nam najlepsze oferty spełniające nasze wymagania, ale też zbadają wszelkie prawne niuanse związane z daną nieruchomością. Co więcej, agencja nieruchomości często także pośredniczy w uzyskaniu kredytu na zakup.

Kupujesz samodzielnie? Uważaj!

Rynek wtórny mieszkań dotyczy tych lokali, które już wcześniej były czyjąś własnością, były zamieszkiwane i ich obecni właściciele poszukują na nie kupca, także bardzo czynnie, samemu wystawiając oferty. Bardzo często potencjalni kupcy poszukują mieszkania na własną rękę, wertując liczne ogłoszenia w prasie czy na portalach internetowych. Warto jednak pamiętać, że agent nieruchomości, osoba, która zawodowo zajmuje się obsługą sprzedaży i zakupu mieszkań wie, na jakie czynniki zwrócić uwagę.Pracownicy biura odciążają klientów, ponieważ bacznie przyglądają się nieruchomościom i wszelkim dokumentom związanym ze sprzedażą / zakupem. Bez pomocy biura to klient, zanim podpisze umowę i wpłaci nawet części kwoty, dokładnie musi sprawdzić: kto w rzeczywistości jest właścicielem lokalu, czy mieszkanie nie jest obciążone prawem dożywocia, czy nie są w nim zameldowani lokatorzy, czy obecny właściciel nie ma zaległości czynszowych i w opłatach, albo czy sprzedający nie jest tak naprawdę firmą.

Taka śledcza praca wymaga dużej wiedzy dotyczącej rynku nieruchomości, prawa oraz dodatkowego czasu i powściągliwości w podejmowaniu decyzji. Niewłaściwa, przedwcześnie podjęta decyzja może bardzo dużo kosztować, dlatego skorzystanie z biura nieruchomości przynieść może sporo korzyści.

Nie da się ukryć, że ofert dotyczących mieszkań czy domów jest bardzo dużo. Okazuje się jednak, że prawie wszystkie to oferty biur nieruchomości. Szansa na to, że idealne mieszkanie znajdziemy samodzielnie, jest niewielka, ponieważ właściciele nieruchomości także cenią sobie obsługę biura. Biuro zdejmuje z nich ciężar negocjacji z klientem, bycia w nieruchomości o ustalonym czasie i przedstawiania sytuacji prawnej sprzedawanego lokalu.


Tekst powstał we współpracy z biurem nieruchomości Partner Nieruchomości znajdującym się w Toruniu.

Może Cię zaintersować:

- Wynajem lub kupno mieszkania - na co zwrócić uwagę?

- Kupno mieszkania - z rynku pierwotnego czy wtórnego?

- Mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego?

Data publikacji: 2018-05-22, ostatnia zmiana: 2019-05-16

ZOBACZ OGŁOSZENIA

4 pokojowe 99,26 m2 Słupsk, ul. Mickiewicza
259 000 zł
Słupsk
(woj. pomorskie)
3 pokoje Mokotów ul. Obrzeżna
870 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Mieszkanie w zabudowie szeregowej 50,9 m2
319 000 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
Wysoki standard Ursynów 67 m2
734 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Mieszkanie na sprzedaż Szczecin Skolwin
210 000 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
Luksusowy Apart Hotel 4 pokoje w Mennica Residence
2 150 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Nowa Inwestycja-Stare Podgorze
700 669 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
2 pokoje, Mokotów ul Racjonalizacji
655 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Luksusowy widokowy apartamet - Wola Justowska
2 099 500 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Ciche mieszkanie w centrum ul. Wrocławska, GOTOWE!
708 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Doskonała Inwestycja: Kawalerka 22m2, Głogów
110 000 zł
Głogów
(woj. dolnośląskie)
Mieszkanie-2 pokoje-Planty-Zyblikiewicza
650 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Czy w obecnych czasach znajdę mieszkanie w cichej i atrakcyjnej lokalizacji?
Znalezienie mieszkania, które będzie w cichej i dogodnej lokalizacji, może niektórym wydawać się trudne. Podstawową kwestią, o której trzeba pamiętać podczas kupowania mieszkania, jest to, iż trzeba z...
Data publikacji: 2019-11-19
Podnajem - czyli jak zarabiać na nieruchomościach bez kapitału?
Każdy wie, że inwestowanie w nieruchomości się opłaca. Mniej czy więcej, ale da się na tym rynku zarobić. Dlaczego zatem nie wszyscy tu inwestują? Często barierą jest brak kapitału lub zdolności kredy...
Data publikacji: 2019-10-15
Cena mieszkania - sprawdź od czego zależy cena sprzedaży?
Poznaj 9 najistotniejszych czynników wpływających na cenę sprzedaży mieszkania. Sprawdź czym się kierować ustalając cenę sprzedaży i jak ocenić atrakcyjność oferty sprzedaży.
Data publikacji: 2019-10-02
Jakie zalety musi spełniać apartament?
W dzisiejszym artykule zaprezentujemy, jakie są najważniejsze zalety dobrego apartamentu.
Data publikacji: 2019-09-26