Oddam mieszkanie za spłatę zadłużenia

Oddam mieszkanie za spłatę zadłużenia - takie ogłoszenia często zamieszczają osoby, które mają problemy ze spłatą kredytu lub z regulowaniem czynszu. Przekazanie zadłużonego mieszkania może być dobrym rozwiązaniem, aby pozbyć się problemów.

Zadłużone mieszkanie a zbycie nieruchomości

Zadłużenie mieszkania lub niemożliwość spłaty kredytu hipotecznego nie są sytuacjami komfortowymi, ale można je rozwiązać, poprzez sprzedaż lokalu. Wiąże się to oczywiście z koniecznością podjęcia trudnej decyzji, ale często stanowi najlepsze wyjście z sytuacji. Jest to po prostu rozwiązanie dla osób, które są posiadaczami nieruchomości i mają problemy finansowe. W sytuacji, gdy zadłużenie czynszowe przewyższa wartość mieszkania, umowa między stronami może przewidywać różne formy uregulowania tej różnicy, w zależności od indywidualnych ustaleń.

Najważniejszą zaletą związaną ze zbyciem zadłużonej nieruchomości jest to, że właściciel wychodzi z dotychczasowych zadłużeń czynszowych i zyskuje wolność finansową. Jeśli następuje sprzedaż nieruchomości, gdy zobowiązania są mniejsze od jej wartości, właściciel otrzymuje od nabywcy środki, które wynikają z tej różnicy. Transakcja jest uczciwa, ponieważ strony podpisują umowę u notariusza. Ustalają jasne i precyzyjne zasady zbycia lokalu, zabezpieczając swoje interesy. Kiedy nie ma szans na umorzenie zadłużenia, warto rozważyć opcję zbycia mieszkania własnościowego, ponieważ pozwoli to zatrzymać spiralę zadłużenia.

Ogłoszenie – oddam mieszkanie za spłatę zadłużenia

Czym jest „mieszkanie za spłatę”? W sieci pojawia się informacja: oddam mieszkanie za spłatę zadłużenia, ale nie wszyscy wiedzą, o co chodzi w tym ogłoszeniu. Właściciele nieruchomości zamieszczają je wówczas, gdy mają poważne kłopoty ze spłatą czynszu lub kredytu. Jeśli nie znajdą nabywców zainteresowanych ofertą, czeka ich zajęcie komornicze nieruchomości, którego ze zrozumiałych względów wolą uniknąć. W dodatku licytacje komornicze nieruchomości są w Polsce dość skomplikowanym procesem. Mogą zostać przeprowadzone dopiero po postanowienia sądu, co niepotrzebnie wydłuża całą sprawę.

Zanim do nich dojdzie, upływa pewien okres, więc suma zadłużenia rośnie. Doliczane są również odsetki za zwłokę, koszty sądowe i egzekucyjne. Nic więc dziwnego, że osoby z problemami finansowymi starają się uniknąć licytacji i zamieszczają ogłoszenia: oddam zadłużone mieszkanie. Jest to bowiem szansa na wyjście z trudnego położenia bez potrzeby czekania na decyzję sądu.

Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie, z jakich mogą skorzystać właściciele zadłużonych nieruchomości. Oprócz standardowego zbycia mieszkania w celu dokonania spłaty zadłużenia można również skorzystać z alternatywnych metod. Przykładem może być restrukturyzacja długu, co oznacza wydłużenie nowych warunków spłaty z wierzycielami. Niestety, nie zawsze druga strona jest zainteresowana taką opcją. Innym rozwiązaniem może być zastosowanie odwróconej hipoteki, co przekłada się na dodatkowe środki finansowe dla właściciela mieszkania, a jednocześnie daje mu możliwość pozostania w lokalu. 

Każde z tych rozwiązań powinno być jednak starannie przemyślane, a w razie potrzeby skonsultowane z doświadczonym doradcą finansowym. Pozwoli to wybrać odpowiednią opcję do indywidualnej sytuacji. Wielu dodatkowych porad w tej sprawie mogą udzielić eksperci zajmujący się skupowaniem zadłużonych nieruchomości. Więcej informacji na temat oddawania mieszkania za spłatę zadłużenia można znaleźć na stronie https://transakcja24.pl/blog/oddam-mieszkanie-za-splate-zadluzenia-jak-wyjsc-z-dlugow/.

Skup nieruchomości jako wyjście z zadłużenia

Mając problemy z mieszkaniem czy domem jednorodzinnym, można zwrócić się do zaufanego skupu nieruchomości o pomoc. Jest to komfortowe rozwiązanie, gdyż umożliwia sprzedaż nieruchomości z “problemami”. Taka transakcja jest możliwa między innymi w poniższych przypadkach:

  • mieszkanie po zalaniu,
  • mieszkanie do remontu,
  • mieszkanie lub dom z ogromnym zadłużeniem,
  • udział w nieruchomości.

Powyższe przykłady nie zamykają jednak listy. Bywają sytuacje, że posiadacze udziałów w mieszkaniach, domach jednorodzinnych czy gruntach mają problemy, by dogadać się ze współwłaścicielami nieruchomości, ale muszą ponosić opłaty, co jest zupełnie nieopłacalne. Mogą pozbyć się zobowiązań, kontaktując się ze skupem, który zaproponuje korzystne warunki. Wycena jest darmowa, a umowa podpisywana u notariusza, a co ważne, gotówka wypłacana praktycznie od ręki. 

Nawet jeżeli ktoś nie jest w pełni przekonany do takiego rozwiązania, może po prostu umówić się na rozmowę i zobaczyć, jakie warunki zostaną mu zaproponowane. Nic się na tym nie traci, a może się okazać, że oferta będzie na tyle atrakcyjna, że właściciel podejmie decyzję o jej zaakceptowaniu.

Niełatwo dokonać sprzedaży nieruchomości z długiem

Posiadanie nieruchomości początkowo traktowane jest jako inwestycja, a inwestowanie w mieszkania cieszy się w Polsce bardzo dużą popularnością. Zdarzają się jednak takie sytuacje życiowe, które mogą bardzo skomplikować sprawę, w wyniku czego powstają długi, z których później trudno wyjść. Takim przykładem jest kredyt hipoteczny, który musi być regulowany terminowo. W razie opóźnień bank wysyła pisma do dłużnika, a kiedy ten przestaje spłacać, wypowiada umowę i wymaga natychmiastowej spłaty całości zobowiązania. Niewiele osób dysponuje wówczas wystarczającymi środkami, aby można było od ręki zamknąć cały kredyt.

Suma summarum traci się nieruchomość, co jest sporą stratą finansową. Zawsze jednak może dojść do takiej sytuacji, z powodów losowych, jak choroba, utrata pracy czy tragedia rodzinna. Jeśli więc pojawi się problem z ratami, warto działać natychmiast, by nie popaść w jeszcze większe tarapaty, szczególnie że kredyty są wysoko oprocentowane.

Chociaż sprzedaż posiadanej nieruchomości może się dla wielu osób wiązać z bardzo trudną decyzją, czasami lepiej zaakceptować sytuację i pogodzić się ze stratą. W zamian można uniknąć pogłębiającego się zadłużenia, które prędzej czy później będzie miało bardzo negatywny wpływ na życie właściciela mieszkania oraz jego najbliższych. Podejmując natomiast rozważne decyzje, można nie tylko pozbyć się problemów, ale w wielu przypadkach zyska również dodatkowe środki i na spokojnie zaplanować swoje dalsze kroki.

Data publikacji: 2024-03-20, ostatnia zmiana: 2024-03-20

ZOBACZ OGŁOSZENIA

3 pokoje, Osiedle Młodych
399 000 zł
Świdnica
(woj. dolnośląskie)
3pok, 61met, Okolice Przyjaźni Balkon GARAŻ 2014 (Wrocław)
830 000 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
1 pok.,32 m2 ul.św. Jacka, Zakrzówek, Ruczaj m.p.
567 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
2 pokojowe mieszkanie Śródmieście ul. Dzielna
780 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Na sprzedaż 54 mieszkania w Goleniowie
245 000 zł
Goleniów
(woj. zachodniopomorskie)
Gotowe do wprowadzenia! 4 pok na Olszy
968 500 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
MIESZKANIE 51M2, 2 POKOJE, ŁOBZOWSKA, CENTRUM
690 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
2pok, 50met, Okolice Górniczej KOMÓRKA (Wrocław)
615 000 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Mieszkanie na sprzedaż, 52.2m², 2 pokoje, Drawiny
110 000 zł
Drawiny
(woj. lubuskie)
Nowy projekt deweloperski, bezczynszowe, brak PCC
437 341 zł
Tychy
(woj. śląskie)
Przestronne, unikatowe 3 pokojowe mieszkanie
365 900 zł
Głogów
(woj. dolnośląskie)
Nowy projekt deweloperski, bezczynszowe, brak PCC
428 209 zł
Tychy
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Działka budowlana ze spadkiem terenu - przeczytaj zanim taką nabędziesz
Jeśli masz w planach zrealizowanie marzenia o budowie własnego domu, z pewnością bardzo dokładnie przeglądasz ogłoszenia dotyczące sprzedaży działek i szukasz tej odpowiedniej. Potocznie za idealną dz...
Data publikacji: 2024-05-27
Jakie mieszkanie na Śląsku wybrać?
Wybór mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji życiowych, która może wpłynąć na nasz komfort życia na wiele lat. Lokalizacja, wielkość, standard oraz inne cechy nieruchomości mogą mieć kluczowe z...
Data publikacji: 2024-05-14
Jak postawić domek na działce typu ROD?
Z czym kojarzą ci się działki typu ROD? Dla wielu osób Rodzinne Ogrody Działkowe (dawniej ogródki pracownicze) to piękne wspomnienia związane z czasem dzieciństwa, szansa na wypoczynek z dala od zgieł...
Data publikacji: 2024-05-04
Luksusowe wnętrza - czym się charakteryzują?
W dzisiejszych czasach luksusowe wnętrza stały się symbolem prestiżu i elegancji. Charakteryzują się przemyślanym designem, wysoką jakością materiałów oraz dbałością o szczegóły. W tym artykule omówim...
Data publikacji: 2024-04-26