Szukaj

Kategorie

Wynajem lub kupno mieszkania – na co zwrócić uwagę?


Wynajem lub kupno mieszkania – na co zwrócić uwagę?


Wynajem lub kupno mieszkania to dość trudna sprawa. Lokum, które będzie naszym domem przez najbliższe miesiące, lata, a nawet całe życie, musi spełniać odpowiednie kryteria. Czym kierować się podczas poszukiwań? Na co zwrócić szczególną uwagę?


Pierwszą sprawą jest oczywiście lokalizacja. Bez względu na to, czy decydujemy się na wynajęcie czy kupno mieszkania, niezwykle istotne jest, by jego położenie spełniało wymogi odnośnie naszego trybu życia. Osoby ceniące ciszę i spokój nie powinny rozważać centrów większych miast, dzielnic powszechnie uznawanych za niebezpieczne ani lokali w sąsiedztwie ruchliwych ulic, supermarketów czy klubów muzycznych. Ważna jest również infrastruktura. Czy znajdziemy tu wszystko, czego potrzebujemy? Jak daleko jest najbliższe przedszkole, sklep, park, urząd czy przychodnia? Ile czasu zajmie nam dojazd do pracy lub szkoły? Jeśli mieszkanie znajduje się na powstałym niedawno osiedlu na peryferiach miasta, gdzie brak jeszcze dobrego połączenia komunikacyjnego, może być bardzo trudno dotrzeć gdziekolwiek, szczególnie osobom bez auta.

 

Kolejna kwestia to wielkość lokum. Kupno mieszkania to poważna inwestycja, dlatego warto spojrzeć w przyszłość i wziąć pod uwagę własne plany życiowe. Młode pary, którym dziś wystarczy mała kawalerka, za kilka lat mogą tworzyć 4-osobową rodzinę i potrzebować większego „M”. Wszystkiego przewidzieć się oczywiście nie da, ale warto choć orientacyjnie określić własne potrzeby i plany. Z tego samego powodu należy zastanowić się, czy odpowiada nam piętro, ilość pokoi czy wielkość kuchni. Wynajem jest pod tym względem o wiele prostszy – mieszkania można zmieniać często, w zależności od potrzeb czy zmian w życiu.


 


Wybór mieszkania wymaga także przyjrzenia się kwestiom technicznym. Na co zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim na funkcjonalne rozmieszczenie pomieszczeń, stan drzwi, okien, podłóg oraz instalacji elektrycznej i wodnokanalizacyjnej. Dla wielu ludzi ważny jest również widok z okna, dostęp do balkonu, ogródka, windy, piwnicy, garażu, wózkowni czy miejsca parkingowego. Osoby lubiące światło powinny pamiętać, że o wiele słoneczniejsze będą pomieszczenia z oknami wychodzącymi na po zachodnią oraz południową stronę.

Jeśli sprawa nie dotyczy kupna mieszkania z rynku pierwotnego, trzeba ustalić, jakie wyposażenie jest zawarte w jego cenie (zabudowa, meble sprzęt RTV/AGD). Poza konkretnym, wybranym przez nas mieszkaniem, należy także wziąć pod uwagę stan całego budynku i klatki schodowej – one również będą miały istotny wpływ na nasze życie codzienne. Podobnie jest z sąsiadami – dobrze jest porozmawiać z nimi i zorientować się wcześniej, kto mieszka obok. Jeśli oczekujemy ciszy i relaksu, a wokół są głównie bardzo młodzi ludzie, trzeba liczyć się z tym, ze mogą czasem zaburzyć nasz spokój, także w nocy.

 

Na koniec oczywiście kwestia finansowa. Jeśli chodzi o kupno mieszkania, należy wcześniej zorientować się, ile w danej okolicy wynosić może średnia cena za metr kwadratowy. Dobrze też wiedzieć, jakiej wysokości będzie czynsz i wszystkie pozostałe rachunki (woda, energia elektryczna, ogrzewanie, gaz). Również ceny wynajmu bywają bardzo różne w zależności od lokalizacji czy standardu – lepiej zatem zrobić wcześniej pod tym kątem małe badanie rynku, przeglądając wiele ofert, by wiedzieć, czy kwota podana przez właściciela jest adekwatna do tego, co nam oferuje.


Artykuł powstał przy współpracy z RUSSJAN

Data publikacji: 2018-03-23, ostatnia zmiana: 2018-10-23

Może Cię zaintersować:

- Kupno mieszkania - z rynku pierwotnego czy wtórnego?

- Urządzanie salonu - fakty i mity

- Jak kupować mieszkanie z rynku wtórnego?

- Mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego?


Spodobało Ci się?


ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Jak dbać o stan rur posiadając mieszkanie w kamienicy?
Rury kanalizacyjne w starszym budownictwie, w tym także w kamienicach wymagają odpowiednich działań, które pozwolą uniknąć powstania czopu prowadzącego często do cofania się wody, a w konsekwencji nawet zalania mieszkania. Spowodowane jest to...

Data publikacji: 2018-12-28

Jak ogarnąć swoje życie przed wyprowadzką z domu?!
Jak często zdarza nam się w życiu przeprowadzka do innego miejsca? Najczęściej jest to raz, góra dwa razy w życiu. Oczywiście są osoby - zwłaszcza w dzisiejszych czasach - które zmieniają miejsce zamieszkania kilka razy w roku, ale są to specyficzne przypadki, więc w dzisiejszym artykule nie będziemy się nimi zajmować. Powiedzmy sobie o ludziach, dla których przeprowadzka wiąże się ze zmianą całego życia i spróbujmy im w jakiś sposób pomóc.

Data publikacji: 2018-10-08

Apartamenty jako nieruchomości komercyjne
Nieruchomości to doskonały sposób na zainwestowanie sporego kapitału. Prywatni inwestorzy szczególnie chętnie inwestują w mieszkania i nieruchomości komercyjne. Wśród tych ostatnich bardzo dużą popularnością cieszą się apartamenty.

Data publikacji: 2018-06-05

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?
Mówi się, że mężczyzna w swoim życiu musi spłodzić syna, zasiać drzewo i wybudować dom. Dwie pierwsze rzeczy pozostawię w spokoju, jednak – jakby na to nie patrzeć – każdy musi gdzieś mieszkać, to tyczy się również kobiet. Czasy się jednak zmieniają i wydaje mi się, że budowanie wielkiego domu jednorodzinnego można zastąpić kupnem mieszkania.

Data publikacji: 2018-05-24