Wynajem lub kupno mieszkania – na co zwrócić uwagę?


Wynajem lub kupno mieszkania – na co zwrócić uwagę?


Wynajem lub kupno mieszkania to dość trudna sprawa. Lokum, które będzie naszym domem przez najbliższe miesiące, lata, a nawet całe życie, musi spełniać odpowiednie kryteria. Czym kierować się podczas poszukiwań? Na co zwrócić szczególną uwagę?


Pierwszą sprawą jest oczywiście lokalizacja. Bez względu na to, czy decydujemy się na wynajęcie czy kupno mieszkania, niezwykle istotne jest, by jego położenie spełniało wymogi odnośnie naszego trybu życia. Osoby ceniące ciszę i spokój nie powinny rozważać centrów większych miast, dzielnic powszechnie uznawanych za niebezpieczne ani lokali w sąsiedztwie ruchliwych ulic, supermarketów czy klubów muzycznych. Ważna jest również infrastruktura. Czy znajdziemy tu wszystko, czego potrzebujemy? Jak daleko jest najbliższe przedszkole, sklep, park, urząd czy przychodnia? Ile czasu zajmie nam dojazd do pracy lub szkoły? Jeśli mieszkanie znajduje się na powstałym niedawno osiedlu na peryferiach miasta, gdzie brak jeszcze dobrego połączenia komunikacyjnego, może być bardzo trudno dotrzeć gdziekolwiek, szczególnie osobom bez auta.

 

Kolejna kwestia to wielkość lokum. Kupno mieszkania to poważna inwestycja, dlatego warto spojrzeć w przyszłość i wziąć pod uwagę własne plany życiowe. Młode pary, którym dziś wystarczy mała kawalerka, za kilka lat mogą tworzyć 4-osobową rodzinę i potrzebować większego „M”. Wszystkiego przewidzieć się oczywiście nie da, ale warto choć orientacyjnie określić własne potrzeby i plany. Z tego samego powodu należy zastanowić się, czy odpowiada nam piętro, ilość pokoi czy wielkość kuchni. Wynajem jest pod tym względem o wiele prostszy – mieszkania można zmieniać często, w zależności od potrzeb czy zmian w życiu.


 


Wybór mieszkania wymaga także przyjrzenia się kwestiom technicznym. Na co zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim na funkcjonalne rozmieszczenie pomieszczeń, stan drzwi, okien, podłóg oraz instalacji elektrycznej i wodnokanalizacyjnej. Dla wielu ludzi ważny jest również widok z okna, dostęp do balkonu, ogródka, windy, piwnicy, garażu, wózkowni czy miejsca parkingowego. Osoby lubiące światło powinny pamiętać, że o wiele słoneczniejsze będą pomieszczenia z oknami wychodzącymi na po zachodnią oraz południową stronę.

Jeśli sprawa nie dotyczy kupna mieszkania z rynku pierwotnego, trzeba ustalić, jakie wyposażenie jest zawarte w jego cenie (zabudowa, meble, sprzęt RTV/AGD). Poza konkretnym, wybranym przez nas mieszkaniem, należy także wziąć pod uwagę stan całego budynku i klatki schodowej – one również będą miały istotny wpływ na nasze życie codzienne. Podobnie jest z sąsiadami – dobrze jest porozmawiać z nimi i zorientować się wcześniej, kto mieszka obok. Jeśli oczekujemy ciszy i relaksu, a wokół są głównie bardzo młodzi ludzie, trzeba liczyć się z tym, ze mogą czasem zaburzyć nasz spokój, także w nocy.


Na koniec oczywiście kwestia finansowa. Jeśli chodzi o kupno mieszkania, należy wcześniej zorientować się, ile w danej okolicy wynosić może średnia cena za metr kwadratowy. Dobrze też wiedzieć, jakiej wysokości będzie czynsz i wszystkie pozostałe rachunki (woda, energia elektryczna, ogrzewanie, gaz). Również ceny wynajmu bywają bardzo różne w zależności od lokalizacji czy standardu – lepiej zatem zrobić wcześniej pod tym kątem małe badanie rynku, przeglądając wiele ofert, by wiedzieć, czy kwota podana przez właściciela jest adekwatna do tego, co nam oferuje.


Artykuł powstał przy współpracy z RUSSJAN

Może Cię zaintersować:

- Kupno mieszkania - z rynku pierwotnego czy wtórnego?

- Urządzanie salonu - fakty i mity

- Jak kupować mieszkanie z rynku wtórnego?

- Mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego?

Data publikacji: 2018-03-23, ostatnia zmiana: 2019-05-16

ZOBACZ OGŁOSZENIA

INWESTYCJA W PODGÓRZU LUB DLA PARY - 245 tyś.
245 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Dwupokojowe mieszkanie w samym centrum Barczewa
119 000 zł
Barczewo
(woj. warmińsko-mazurskie)
Syndyk sprzeda 1/2 udziału w nieruchomości
65 750 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Nowe osiedle blisko centrum Rzeszowa
250 944 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
Mieszkanie bezczynszowe +2 m.postojowe w cenie!
410 000 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
Mieszkanie na sprzedaż, 48m², 2 pokoje, Przemyśl, Joachima Lelewela
130 000 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
2 pok. 36,7 m2 + Taras 11m2 Poznań Malta Rataje
306 000 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Kawalerka do własnej aranżacji
95 000 zł
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)
Słoneczne mieszkanie po remoncie
320 000 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Pełna infrastruktura- idealne dla rodziny!
349 000 zł
Zalasewo
(woj. wielkopolskie)
Ładne i funkcjonalne mieszkanie z dużym balkonem
165 000 zł
Dywity
(woj. warmińsko-mazurskie)
Nowe osiedle blisko centrum Rzeszowa
338 184 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Czy w obecnych czasach znajdę mieszkanie w cichej i atrakcyjnej lokalizacji?
Znalezienie mieszkania, które będzie w cichej i dogodnej lokalizacji, może niektórym wydawać się trudne. Podstawową kwestią, o której trzeba pamiętać podczas kupowania mieszkania, jest to, iż trzeba z...
Data publikacji: 2019-11-19
Podnajem - czyli jak zarabiać na nieruchomościach bez kapitału?
Każdy wie, że inwestowanie w nieruchomości się opłaca. Mniej czy więcej, ale da się na tym rynku zarobić. Dlaczego zatem nie wszyscy tu inwestują? Często barierą jest brak kapitału lub zdolności kredy...
Data publikacji: 2019-10-15
Cena mieszkania - sprawdź od czego zależy cena sprzedaży?
Poznaj 9 najistotniejszych czynników wpływających na cenę sprzedaży mieszkania. Sprawdź czym się kierować ustalając cenę sprzedaży i jak ocenić atrakcyjność oferty sprzedaży.
Data publikacji: 2019-10-02
Jakie zalety musi spełniać apartament?
W dzisiejszym artykule zaprezentujemy, jakie są najważniejsze zalety dobrego apartamentu.
Data publikacji: 2019-09-26