Wynajem lub kupno mieszkania – na co zwrócić uwagę?


Wynajem lub kupno mieszkania – na co zwrócić uwagę?


Wynajem lub kupno mieszkania to dość trudna sprawa. Lokum, które będzie naszym domem przez najbliższe miesiące, lata, a nawet całe życie, musi spełniać odpowiednie kryteria. Czym kierować się podczas poszukiwań? Na co zwrócić szczególną uwagę?


Pierwszą sprawą jest oczywiście lokalizacja. Bez względu na to, czy decydujemy się na wynajęcie czy kupno mieszkania, niezwykle istotne jest, by jego położenie spełniało wymogi odnośnie naszego trybu życia. Osoby ceniące ciszę i spokój nie powinny rozważać centrów większych miast, dzielnic powszechnie uznawanych za niebezpieczne ani lokali w sąsiedztwie ruchliwych ulic, supermarketów czy klubów muzycznych. Ważna jest również infrastruktura. Czy znajdziemy tu wszystko, czego potrzebujemy? Jak daleko jest najbliższe przedszkole, sklep, park, urząd czy przychodnia? Ile czasu zajmie nam dojazd do pracy lub szkoły? Jeśli mieszkanie znajduje się na powstałym niedawno osiedlu na peryferiach miasta, gdzie brak jeszcze dobrego połączenia komunikacyjnego, może być bardzo trudno dotrzeć gdziekolwiek, szczególnie osobom bez auta.

 

Kolejna kwestia to wielkość lokum. Kupno mieszkania to poważna inwestycja, dlatego warto spojrzeć w przyszłość i wziąć pod uwagę własne plany życiowe. Młode pary, którym dziś wystarczy mała kawalerka, za kilka lat mogą tworzyć 4-osobową rodzinę i potrzebować większego „M”. Wszystkiego przewidzieć się oczywiście nie da, ale warto choć orientacyjnie określić własne potrzeby i plany. Z tego samego powodu należy zastanowić się, czy odpowiada nam piętro, ilość pokoi czy wielkość kuchni. Wynajem jest pod tym względem o wiele prostszy – mieszkania można zmieniać często, w zależności od potrzeb czy zmian w życiu.


 


Wybór mieszkania wymaga także przyjrzenia się kwestiom technicznym. Na co zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim na funkcjonalne rozmieszczenie pomieszczeń, stan drzwi, okien, podłóg oraz instalacji elektrycznej i wodnokanalizacyjnej. Dla wielu ludzi ważny jest również widok z okna, dostęp do balkonu, ogródka, windy, piwnicy, garażu, wózkowni czy miejsca parkingowego. Osoby lubiące światło powinny pamiętać, że o wiele słoneczniejsze będą pomieszczenia z oknami wychodzącymi na po zachodnią oraz południową stronę.

Jeśli sprawa nie dotyczy kupna mieszkania z rynku pierwotnego, trzeba ustalić, jakie wyposażenie jest zawarte w jego cenie (zabudowa, meble, sprzęt RTV/AGD). Poza konkretnym, wybranym przez nas mieszkaniem, należy także wziąć pod uwagę stan całego budynku i klatki schodowej – one również będą miały istotny wpływ na nasze życie codzienne. Podobnie jest z sąsiadami – dobrze jest porozmawiać z nimi i zorientować się wcześniej, kto mieszka obok. Jeśli oczekujemy ciszy i relaksu, a wokół są głównie bardzo młodzi ludzie, trzeba liczyć się z tym, ze mogą czasem zaburzyć nasz spokój, także w nocy.


Na koniec oczywiście kwestia finansowa. Jeśli chodzi o kupno mieszkania, należy wcześniej zorientować się, ile w danej okolicy wynosić może średnia cena za metr kwadratowy. Dobrze też wiedzieć, jakiej wysokości będzie czynsz i wszystkie pozostałe rachunki (woda, energia elektryczna, ogrzewanie, gaz). Również ceny wynajmu bywają bardzo różne w zależności od lokalizacji czy standardu – lepiej zatem zrobić wcześniej pod tym kątem małe badanie rynku, przeglądając wiele ofert, by wiedzieć, czy kwota podana przez właściciela jest adekwatna do tego, co nam oferuje.


Artykuł powstał przy współpracy z RUSSJAN

Może Cię zaintersować:

- Kupno mieszkania - z rynku pierwotnego czy wtórnego?

- Urządzanie salonu - fakty i mity

- Jak kupować mieszkanie z rynku wtórnego?

- Mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego?

Data publikacji: 2018-03-23, ostatnia zmiana: 2019-05-16

ZOBACZ OGŁOSZENIA

2 pokoje, Białołęka ul Skarbka z Gór
465 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Bezpośrednio od właściciela mieszkanie 54 m2 z widokiem na działki przy Kinowej
480 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Bronowice apartament z ogrodem  67 m2  3 pokoje
656 600 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Bronowice Mieszkanie  40 m2  2 pokoje
397 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
2 pokoje, Bielany ul Bogusławskiego
620 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
1 pokojowe mieszkanie Praga-Południe Dobrowoja
396 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Mieszkanie na sprzedaż, 64.22m², 3 pokoje, Gorzów Wielkopolski, Górczyn
349 000 zł
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)
Mieszkanie na sprzedaż, 23.35m², 1 pokoje, Kraków, Kraków-Śródmieście
221 825 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
2 pokoje Bemowo ul. Puszczy Solskiej
377 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Mieszkanie 3 pokoje 64,6m2
249 900 zł
Głogów
(woj. dolnośląskie)
Stare Miasto - Dwupokojowe ciche mieszkanie
605 800 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Przestronne 3 pokoje Na Skarpie
380 000 zł
Toruń
(woj. kujawsko-pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Odbiór mieszkania z listą referencyjną
Spełniając marzenia związane z własnym mieszkaniem, bardzo często spotykamy się z atrakcyjnymi ofertami biur nieruchomości, które są w stanie odpowiedzieć na większość potrzeb, a nawet spełnić marzeni...
Data publikacji: 2020-11-04
Profbud, czyli profesjonalne usługi deweloperskie
Decyzja o kupnie mieszkania zazwyczaj wiąże się z wyborem firmy, która pomoże nam w znalezieniu odpowiedniego lokum. Czego powinniśmy oczekiwać od dewelopera?
Data publikacji: 2020-10-28
Dom z ogrodem czy ekskluzywne mieszkanie - czego chcą Polacy?
Oczekiwania Polaków względem miejsca zamieszkania znacznie zmieniły się w ostatnich latach. Do niedawna szczytem marzeń wielu osób było ukończenie studiów, rozpoczęcie kariery zawodowej i związanie sw...
Data publikacji: 2020-10-19
Czy koronawirus namieszał na rynku mieszkaniowym? I tak, i nie
Trwająca niespełna pół roku pandemia koronawirusa zdążyła znacząco osłabić niemal każdą branżę na każdym z lokalnych rynków. Co ciekawe, rynek nieruchomościowy w dalszym ciągu silnie opierał się wpływ...
Data publikacji: 2020-10-08