Wynajem lub kupno mieszkania – na co zwrócić uwagę?


Wynajem lub kupno mieszkania – na co zwrócić uwagę?


Wynajem lub kupno mieszkania to dość trudna sprawa. Lokum, które będzie naszym domem przez najbliższe miesiące, lata, a nawet całe życie, musi spełniać odpowiednie kryteria. Czym kierować się podczas poszukiwań? Na co zwrócić szczególną uwagę?


Pierwszą sprawą jest oczywiście lokalizacja. Bez względu na to, czy decydujemy się na wynajęcie czy kupno mieszkania, niezwykle istotne jest, by jego położenie spełniało wymogi odnośnie naszego trybu życia. Osoby ceniące ciszę i spokój nie powinny rozważać centrów większych miast, dzielnic powszechnie uznawanych za niebezpieczne ani lokali w sąsiedztwie ruchliwych ulic, supermarketów czy klubów muzycznych. Ważna jest również infrastruktura. Czy znajdziemy tu wszystko, czego potrzebujemy? Jak daleko jest najbliższe przedszkole, sklep, park, urząd czy przychodnia? Ile czasu zajmie nam dojazd do pracy lub szkoły? Jeśli mieszkanie znajduje się na powstałym niedawno osiedlu na peryferiach miasta, gdzie brak jeszcze dobrego połączenia komunikacyjnego, może być bardzo trudno dotrzeć gdziekolwiek, szczególnie osobom bez auta.

 

Kolejna kwestia to wielkość lokum. Kupno mieszkania to poważna inwestycja, dlatego warto spojrzeć w przyszłość i wziąć pod uwagę własne plany życiowe. Młode pary, którym dziś wystarczy mała kawalerka, za kilka lat mogą tworzyć 4-osobową rodzinę i potrzebować większego „M”. Wszystkiego przewidzieć się oczywiście nie da, ale warto choć orientacyjnie określić własne potrzeby i plany. Z tego samego powodu należy zastanowić się, czy odpowiada nam piętro, ilość pokoi czy wielkość kuchni. Wynajem jest pod tym względem o wiele prostszy – mieszkania można zmieniać często, w zależności od potrzeb czy zmian w życiu.


 


Wybór mieszkania wymaga także przyjrzenia się kwestiom technicznym. Na co zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim na funkcjonalne rozmieszczenie pomieszczeń, stan drzwi, okien, podłóg oraz instalacji elektrycznej i wodnokanalizacyjnej. Dla wielu ludzi ważny jest również widok z okna, dostęp do balkonu, ogródka, windy, piwnicy, garażu, wózkowni czy miejsca parkingowego. Osoby lubiące światło powinny pamiętać, że o wiele słoneczniejsze będą pomieszczenia z oknami wychodzącymi na po zachodnią oraz południową stronę.

Jeśli sprawa nie dotyczy kupna mieszkania z rynku pierwotnego, trzeba ustalić, jakie wyposażenie jest zawarte w jego cenie (zabudowa, meble, sprzęt RTV/AGD). Poza konkretnym, wybranym przez nas mieszkaniem, należy także wziąć pod uwagę stan całego budynku i klatki schodowej – one również będą miały istotny wpływ na nasze życie codzienne. Podobnie jest z sąsiadami – dobrze jest porozmawiać z nimi i zorientować się wcześniej, kto mieszka obok. Jeśli oczekujemy ciszy i relaksu, a wokół są głównie bardzo młodzi ludzie, trzeba liczyć się z tym, ze mogą czasem zaburzyć nasz spokój, także w nocy.


Na koniec oczywiście kwestia finansowa. Jeśli chodzi o kupno mieszkania, należy wcześniej zorientować się, ile w danej okolicy wynosić może średnia cena za metr kwadratowy. Dobrze też wiedzieć, jakiej wysokości będzie czynsz i wszystkie pozostałe rachunki (woda, energia elektryczna, ogrzewanie, gaz). Również ceny wynajmu bywają bardzo różne w zależności od lokalizacji czy standardu – lepiej zatem zrobić wcześniej pod tym kątem małe badanie rynku, przeglądając wiele ofert, by wiedzieć, czy kwota podana przez właściciela jest adekwatna do tego, co nam oferuje.


Artykuł powstał przy współpracy z RUSSJAN

Może Cię zaintersować:

- Kupno mieszkania - z rynku pierwotnego czy wtórnego?

- Urządzanie salonu - fakty i mity

- Jak kupować mieszkanie z rynku wtórnego?

- Mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego?

Data publikacji: 2018-03-23, ostatnia zmiana: 2021-04-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Mieszkanie na sprzedaż, 47.11m², 2 pokoje, Gorzów Wielkopolski, Os. Dolinki
229 000 zł
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)
3 pokojowe mieszkanie Bielany ul. Rudnickiego
900 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Poddasze użytkowe BEZCZYNSZOWE
139 000 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Mieszkanie na sprzedaż, 57.7m², 2 pokoje, Gorzów Wielkopolski, Górczyn
350 000 zł
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)
3 pokoje Żoliborz ul. Gwiaździsta
1 295 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Funkcjonalne mieszkanie w dobrej lokalizacji !
299 000 zł
Mielec
(woj. podkarpackie)
4p, 98m, okolice Placu Bema Rozkład Balkon Piwnica (Wrocław)
669 000 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
2 pokojowe mieszkanie Ochota  ul. Geodetów
455 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
kawalerka | 33.80 m2 | ul. D. Pasterza
459 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Superlokalizacja nad morzem, 2 pokojowe Gdańsk
495 000 zł
Gdańsk
(woj. pomorskie)
4 pokojowe mieszkanie Ochota ul. Zadumana
1 500 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Mieszkanie na sprzedaż Gliwice
209 000 zł
Gliwice
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Rosnący rynek nieruchomości w Krakowie
Chyba każdy zgodzi się z tym, że w Polsce buduje się bardzo dużo i w ostatnich latach ceny nieruchomości systematycznie rosną. To co bardzo charakterystyczne to fakt, że już w mniejszym stopniu chodzi...
Data publikacji: 2021-11-26
Ubezpieczenie mieszkania na wynajem - czy warto je kupić?
Coraz więcej mieszkań jest wynajmowanych. Sprawdzamy, jak działają polisy dotyczące takich lokali. Warto wiedzieć, że są one oferowane nie tylko wynajmującym.
Data publikacji: 2021-09-01
Własne mieszkanie w Krakowie - gdzie kupić?
Kupno mieszkania to bardzo poważna decyzja, której podjęcie wymaga przeanalizowania kilku czynników. Najważniejszy jest wybór odpowiedniego rynku. Mieszkanie można bowiem nabyć bezpośrednio od dewelop...
Data publikacji: 2021-07-27
Co warto wiedzieć przed kupnem mieszkania?
O własnym mieszkaniu marzy, każda młoda osoba, która chce się usamodzielnić i założyć rodzinę. Nie dziwi nas ten fakt, ponieważ nie ma to jak swoje cztery kąty, które są niezwykle ważne zwłaszcza jak...
Data publikacji: 2021-06-28

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij