Salon jest jednym z najważniejszych, jeżeli nie najważniejszym miejscem w naszym domu. Spędzamy w nim mnóstwo czasu z rodziną, bliskimi i przyjaciółmi. Wnętrze to jest wizytówką, dlatego ważne, aby było dla nas przyjazne, komfortowe i atrakcyjne. Oczywiście aranżacja salonu różni się w zależności od tego, jaką powierzchnią dysponujemy. Inaczej urządzimy salon w kawalerce, a inaczej w przestronnym domu jednorodzinnym. Niezależnie od tego, w naszych głowach wciąż pokutuje wiele, często nieprawdziwych mitów, dotyczących urządzania salonu. Weryfikujemy kilka z nich!
Ta stara zasada funkcjonuje nadal w wielu domach, a wcale nie należy trzymać się jej tak kurczowo. U postaw jej założenia jest chęć zapewnienia jak największej przestrzeni na środku salonu. Jednak nie zawsze ta metoda jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Ustawienie mebli w większej odległości od ścian może sprawdzić się przy dzieleniu wnętrza na strefy na przykład jadalną czy rozrywkową. Pozwala też na ciekawe zaaranżowanie pozyskanej przestrzeni, czego dowodem są najmodniejsze projekty architektów wnętrz.
Współczesne trendy mają za nic tę starą zasadę. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się eklektyczne aranżacje. Zastosowanie jednego stylu w całym salonie często bywa żmudne i co gorsza – nudne. Zastosowanie różnych technik i rozwiązań gwarantuje niebanalny wygląd pomieszczenia, który zachwyci naszych gości.
Oświetlenie ścienne (na przykład kinkiety czy listwy) mogą rozjaśnić zabudowę meblową, RTV, wnęki, fotogalerię. Sprawią, że salon będzie przytulniejszy.
Kącik telewizyjny zajmuje ważne miejsce w aranżacji salonu. Dlatego nie można umieścić go bez wcześniejszego przemyślenia lokalizacji. Najlepsza ściana na telewizor to ta z dala od okna, ale na pewno nie naprzeciw niego, ponieważ na ustawiony w ten sposób ekran padać będą promienie słoneczne, jednocześnie utrudniając nam oglądanie ulubionych programów i filmów. Inne ważne parametry, które należy uwzględnić to: odległość sofy czy kanapy od odbiornika oraz na jakiej wysokości go umieścić.
To kolejna stara zasada, której obalenie nastąpiło wraz ze zmianami obyczajowymi. Dawniej uważano, że należy oddzielać od siebie te dwie przestrzenie, tą codzienną ("brudną"), czyli kuchnię i tą odświętną, przeznaczoną dla gości ("czystą"), czyli salon. Jednak już od wielu lat przestaliśmy myśleć w ten sposób. Zastosowanie otwartej przestrzeni, dzięki połączeniu kuchni i salonu, odpowiada na naszą potrzebę i chęć przebywania razem podczas wykonywania codziennych czynności kuchennych. Funkcjonalne wydzielenie aneksu kuchennego możliwe jest na wiele sposobów na przykład: na planie litery L, przy pomocy wyspy lub półwyspu.
Nie bez przyczyny, gdy myślimy o naszym własnym kącie, jednym z naszym pierwszych skojarzeń jest "ognisko domowe". Żywy ogień i iskry podskakujące za szybą kominka to synonim ciepłej atmosfery (dosłownie i w przenośni). Jeżeli decydujemy się na kominek, jego położenie powinno być uzależnione od funkcji, którą ma pełnić. Jeżeli zależy nam na funkcji głównie symbolicznej i dekoracyjnej, kominek wcale nie musi zajmować centralnego miejsca w salonie, nie musi go dominować. Z kolei, gdy ma być głównym źródłem energii do ogrzewania naszego domu, powinien organizować całe wnętrze, a nie tylko je uzupełniać. Jak widać umiejscowienie kominka to bardzo ważna kwestia, którą należy odpowiednio przemyśleć.
Urządzając swój wymarzony salon, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, aby ta reprezentacyjna przestrzeń, pozwalała nam cieszyć się towarzystwem bliskich i sprzyjała zacieśnianiu relacji.
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Meble Diana.
- Zalety i wady dywanów wełnianych
- Jak wybrać oświetlenie do jadalni?
- Co zrobić, by wyposażenie wnętrz domu było niebanalne?
- Płytki ceglane - kiedy warto?
- Co powinien zawierać projekt aranżacji wnętrza?
- Sposób na storczyki ? wszystko, co warto wiedzieć o ich uprawie
- Żarówka wcale nie musi być nudna - jak to osiągnąć?
- Jak zaplanować oświetlenie w domu?
- Wybór stolika kawowego - czym się kierować?
Data publikacji: 2018-07-31, ostatnia zmiana: 2022-05-12