Szukaj

Kategorie

Płytki ceglane – kiedy warto?


Płytki ceglane – kiedy warto?


Współcześnie coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie płytek ceglanych w swoich mieszkaniach. Efekty nierzadko są imponujące. Zanim zastosujemy je w swoim mieszkaniu, dowiedzmy się jakie są wady i zalety takiego rozwiązania. Kiedy płytki mogą okazać się pomocne, a kiedy lepiej z nich zrezygnować? Czasem okazuje się, że nasze obawy są zupełnie nieuzasadnione.

Niewymiarowe wnętrze a płytki ceglane

Najczęściej słyszymy o walorach ozdobnych płytek ceglanych. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że za ich pomocą możemy skorygować kształt niewymiarowego mieszkania. Problemem z częścią mieszkań, zwłaszcza tych starych są wymiary, które chcielibyśmy zmienić. Często zdarza się, że pokoje lub korytarze są zbyt długie. Sufity natomiast znajdują się zbyt wysoko. Takim defektom można zaradzić między innymi poprzez zastosowanie płytek ceglanych (zwłaszcza tych w ciemniejszych kolorach). Jeżeli pokój lub korytarz w naszym mieszkaniu wydaje się nam zbyt długi, ciekawym rozwiązaniem jest wyłożenie części jego ścian cegłą. W ten sposób optycznie zmniejszamy, a konkretnie zwężamy pomieszczenie, co sprawia, że staje się ono bardziej przytulne.

Podobnie możemy postąpić w przypadku sufity osadzonego zbyt wysoko. Jeżeli położymy na nim płytki z czerwonej cegły, automatycznie sprawimy, że pomieszczenie będzie wydawało się niższe.

Funkcje ozdobne płytek ceglanych

Płytki z cegły o ile tylko zastosujemy je umiejętnie, będą ozdobą każdego mieszkania. Dzięki nim możemy również podkreślić pewne elementy. Popularnym rozwiązaniem jest umieszczanie płytek wokół kominka, okien lub u wezgłowia łóżka. Będą one znakomitą bazą dla lustra, obrazów, czy pamiątkowych zdjęć. Cegła cieszy się ogromnym powodzeniem w mieszkaniach urządzonych w duchu minimalistycznym, a to wszystko dlatego, że sama w sobie stanowi doskonałą dekorację.Kiedy lepiej zrezygnować z cegły na ścianach

Główną i tak naprawdę jedyną poważną wadą zastosowania płytek ceglanych jest fakt, że optycznie zmniejszają one pomieszczenie. Z tego względu niewskazane jest wykorzystywanie ich w bardzo małych pomieszczeniach. Jeżeli pomimo wszystko nie możemy odmówić sobie tej pięknej dekoracji, zamiast cegły ciemnej, zdecydujmy się na tą pomalowaną na biało. Biały kolor dobrze odbija światło, dlatego pomimo chropowatej powierzchni cegła taka nie powinna w dużym stopniu wpłynąć na wielkość pomieszczenia.

Niektórzy rezygnują z cegły na ścianach w łazience i w kuchni, a to ze względu na to, że w pomieszczeniach tych często panuje wilgoć. Dodatkowo ściany w kuchni narażone są na zabrudzenie tłuszczem. W takich sytuacjach nie trzeba rezygnować z cegły, gdyż jest ona materiałem bardzo wytrzymałym. Dla własnego spokoju warto jednak zaimpregnować ją przy pomocy przeznaczonego specjalnie do tego celu preparatu.

Warto zastanowić się kilka razy przed położeniem płytek z cegły na ścianach, jeżeli lubimy często zmieniać wystrój wnętrza. Usunięcie cegły nie jest zadaniem prostym, a dodatkowo może pochłonąć wiele cennego czasu i pieniędzy. W takich sytuacjach lepszym pomysłem może się okazać tapeta imitująca cegłę.

W przygotowaniu artykułu pomogła strona paulbunyan.pl.

Data publikacji: 2018-02-09, ostatnia zmiana: 2018-10-08

Może Cię zaintersować:

- Co zrobić, by wyposażenie wnętrz domu było niebanalne?

- Aranżacja salonu - co ze ścianami?

- Fototapety w kuchni

- 5 zalet szklanej mozaiki

- Trendy łazienkowe w 2018 roku - jak aranżować łazienkę na czasie


Spodobało Ci się?


ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Funkcjonalność i pomysłowość jako duet idealny we współczesnych lampach podłogowych

Funkcjonalność i pomysłowość jako duet idealny we współczesnych lampach podłogowych

Moda coraz chętniej wkracza do polskich domów, spotykając się z ciepłym odbiorem wielu domowników. Dotyczy to nie tylko mebli czy zastosowanych dodatków, ale również oświetlenia...

Data publikacji: 2018-11-29

Prosto i modnie - poznaj zalety lamp wpustowych i natynkowych

Prosto i modnie - poznaj zalety lamp wpustowych i natynkowych

Czasy, kiedy w każdym pokoju mogliśmy zobaczyć zawieszony centralnie na suficie żyrandol, odeszły już do lamusa. Dziś nadeszła era minimalistycznych, a zarazem bardzo eleganckich opraw technicznych. Nie oznacza to jednak, że producenci oświetlenia całkowicie zrezygnowali ze sprzedaży żyrandoli. Wręcz przeciwnie,...

Data publikacji: 2018-10-07

Czy warto inwestować w stelaż pod materac?

Czy warto inwestować w stelaż pod materac?

Wiele osób bardzo łatwo rezygnuje z zakupu dobrej jakości stelaża do łóżka. To błąd, który w znaczący sposób wpływa w pierwszej kolejności na jakość snu, a w drugiej na trwałość materaca. To pozorna oszczędność, która w wielu przypadkach prowadzi do utraty gwarancji, jaką producent materaca dał na swój produkt.

Data publikacji: 2018-10-03

Idealna zabudowa kuchenna. Jak dobrać wymiary szafek i blatów?

Idealna zabudowa kuchenna. Jak dobrać wymiary szafek i blatów?

Kuchnia jest sercem całego domu. To w niej najczęściej spotykają się razem wszyscy domownicy - by zjeść wspólne posiłki, ale też porozmawiać o wydarzeniach z całego dnia. Trzeba więc zrobić wszystko, by była ona umeblowana jak najbardziej stylowo, ale i funkcjonalnie...

Data publikacji: 2018-10-02