Zalety i wady dywanów wełnianych


Zalety i wady dywanów wełnianych


Urządzasz wnętrze i dbasz o to, aby używać w aranżacji przede wszystkim materiałów ekologicznych, naturalnych? Zapewne twoim zainteresowaniem mogą cieszyć się dywany w 100% wykonanych z wełny. Jakich zalet można spodziewać się po dywanach wełnianych? Na jakie minusy warto także zwrócić uwagę?

Mocne strony dywanów z wełny

Z czym kojarzy ci się wełna? Zapewne z ciepłymi ubraniami, które bardzo chętnie wybieramy w mrozne, ponure dni. Wynika to z faktu, że wełna jest doskonałym, naturalnym termoizolatorem. Dlatego dywan wełniany znakomicie sprawdzi się na zimnej betonowej posadzce, szczególnie w tych wnętrzach, gdzie nie zostało zainstalowane ogrzewanie podłogowe (dywan jako izolator termiczny, mógłby niwelować skuteczność działania ogrzewania podłogowego).

Wełna ma znakomite parametry fizyczne, dywany z niej wykonane charakteryzują się wysoką odpornością na odkształcenia. Wełniane runo jest sprężyste i bardzo wytrzymałe. Ze względu na te właśnie cechy dywany z wełny są chętnie wykorzystywane w biurach i gabinetach, gdzie mile widziany jest elegancki, ale jednocześnie bardzo wytrzymały dywan.


Dywan wełniany w salonie.


Bardzo ciekawą cechą wyróżniającą dywany wełniane jest ich antyelektrostatyczność – bardzo skutecznie rozładowują ładunki elektrostatyczne, dzięki czemu podnosi się komfort ich użytkowania. Zwłaszcza, gdy chodzimy po dywanie w samych skarpetkach, lub gołymi stopami. Inną, być może z początku mniej zauważalną, niemniej bardzo interesującą cechą dywanów z wełny jest 'zdolność' do stabilizowania poziomu wilgoci w pomieszczeniu. Wełna posiada swój własny poziom wilgoci, gdy taki dywan położymy w suchym pomieszczeniu, dywan będzie stopniowo oddawał wilgoć do pomieszczenia. Z drugiej strony, gdy w pomieszczeniu nagle zrobi się wilgotno, dywan wełniany obniży poziom wilgoci w pokoju po prostu ją pochłaniając i magazynując w sobie, by znowu ją oddać do powietrza, gdy zrobi się sucho. W pomieszczeniu, w którym wilgoć jest utrzymywana na możliwie stałym poziomie na pewno przyjemniej jest przebywać.

Kilka skromnych minusów

Wiele osób jako wadę dywanów z wełny zapewne wskaże ich duży koszt zakupu. Solidny, duży dywan wełniane będzie bowiem kosztował przynajmniej dwa, trzy tysiące złotych. Wysoka cena wynika po prostu z wysokiego kosztu pozyskania wełny. Wiele dywanów wełnianych jest dodatkowo ręcznie tkanych, co niewątpliwie znacząco podwyższa koszty ich produkcji.



Dywany wełniane niestety nie będą się nadawać dla alergików, zwłaszcza w pierwszych kilku miesiącach użytkowania dywan 'pyli' – nie trudno się domyśleć, że osobom wrażliwym na wszelkie różnego rodzaju pyłki i znajdujące się w nich roztocza będzie mniej komfortowo przebywać w takim pomieszczeniu. Dywany wykonane z naturalnych materiałów z zasady trudniej jest także czyścić. Dlatego podczas użytkowania, warto jednak zwracać bacznie uwagę, by dywanu nie zaplamić. Dywan wełniany należałoby częściej odkurzać i trzepać niż to jest zalecane w przypadku dywanów wykonanych z materiałów syntetycznych.

Na pewno kupując dywan wełniany warto zwracać uwagę także na rodzaj użytej wełny. I podobnie jak w przypadku ubrań, im wyższej jakości zastosowana wełna, tym lepsze wartości termoizolacyjne produktu oraz diametralnie wyższa cena zakupu.


Artykuł opracowany przy współudziale https://www.kochamydywany.pl/dywany-we%C5%82niane

Może Cię zaintersować:

- Płytki ceglane - kiedy warto?

- Modne kominki do domu

- Z czym łączyć ciemne meble?

- Nowoczesny wystrój sypialni

- Ponadczasowa klasyka w sypialni, czyli dlaczego warto wybrać łóżko drewniane?

- Urządzanie salonu - fakty i mity

- Wybór stolika kawowego - czym się kierować?

Data publikacji: 2018-05-23, ostatnia zmiana: 2021-04-10

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Dywan Anatolia Grey 160x230cm
999,00 zł
Chełm
(woj. lubelskie)
Dywanik w paski chodnik
15,00 zł
Kamieńsk
(woj. łódzkie)
Ręcznik Carat 30 x 50 cm biały
29,00 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
Ręcznik do twarzy Classic 30 x 30 cm beżowy
28,00 zł
Skierniewice
(woj. łódzkie)
Dywan Cirillo Rust/Ivory 120 x 180 cm
909,00 zł
Pruszków
(woj. mazowieckie)
Ręcznik Carat 80 x 150 cm antracytowy
176,00 zł
Pińczów
(woj. świętokrzyskie)
Ręcznik Campus II 50 x 100 cm błękitny
68,77 zł
Zamość
(woj. lubelskie)
IDUNN ZEST SERWETEK 33X33 CM
8,00 zł
Płock
(woj. mazowieckie)
Poszewka zielono-beżowa
5,00 zł
Wadowice
(woj. małopolskie)
Prześcieradło z gumką Premium Organic 100 x 200 cm oberżyna
230,00 zł
Konin
(woj. wielkopolskie)
Dywan Agadir Czarny - różne rozmiary
129,00 zł
Krosno
(woj. podkarpackie)
Ręcznik Sea w pasy 50 x 100 cm arbuzowo-granatowy
71,00 zł
Legnica
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Wiosenny odpoczynek w ogrodzie - jakie meble wybrać?
Wiosna to czas, kiedy wszystko budzi się do życia. Kwiaty i drzew kwitną, a słońce coraz częściej gości na niebie. Nic więc dziwnego, że posiadacze ogrodów uwielbiają ten okres. Nie ma nic przyjemniej...
Data publikacji: 2024-04-17
Rodzaje nadruku na kubkach
W Internecie oraz stacjonarnych sklepach mamy do czynienia z wieloma rodzajami kubków, które świetnie sprawdzają się w roli przedmiotów dla potencjalnych klientów. Jakie gadżety reklamowe są najlepsze...
Data publikacji: 2024-04-05
Jak kupić meble używane w Warszawie i nie zbankrutować płacąc za ich transport
Poszukiwanie mebli używanych w Warszawie może być ekscytującym doświadczeniem, szczególnie gdy można znaleźć atrakcyjne okazje na platformach online takich jak warszawa.sprzedawacz.pl. Jednak oprócz s...
Data publikacji: 2024-04-04
Na co zwrócić uwagę kupując meble używane na Śląsku - 3 kluczowe aspekty!
Kupowanie mebli używanych na Śląsku może być korzystne pod względem finansowym, ale istnieją pewne rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Oto trzy najważniejsz...
Data publikacji: 2024-04-03