Szukaj

Kategorie

Jak wybrać oświetlenie do jadalni?


Jak wybrać oświetlenie do jadalni?


Odpowiednio dobrane oświetlenie w jadalni to jeden z głównych czynników, który wpływa na komfort podczas spożywania posiłków. Niezbędna jest przede wszystkim lampa wisząca, która zapewni dobrą widoczność potraw znajdujących się na stole. Należy pamiętać, że oświetlenie jadalni powinno być przede wszystkim praktyczne, dlatego warto wiedzieć, na co zwracać uwagę przy jego wyborze. Podczas zakupów należy również wziąć pod uwagę wygląd wybieranych produktów. Powinny one pasować do stylu, w jakim urządzone jest pomieszczenie, by stworzyć razem harmonijną całość. Designerskie lampy doskonale wkomponują się w nowoczesne wnętrza, natomiast efektowny żyrandol z kryształkami podkreśli wygląd stylu glamour.

Oświetlenie stołu

Prawidłowe oświetlenie stołu powinno być odpowiednio dopasowane do jego wielkości. Im większy mebel, tym więcej światła potrzebuje. W takim przypadku doskonale sprawdzą się lampy wiszące powieszone w grupie lub jedna lampa wielopunktowa. Pozwoli to na równomierne oświetlenie blatu, dzięki czemu każda osoba siedząca przy stole będzie dokładnie widzieć, co się na nim znajduje. Zapewni to wysoki komfort podczas wspólnego spożywania posiłków, zarówno domownikom, jak i gościom. Natomiast oświetlenie jadalni, w której znajduje się mały stół, zapewni pojedynczą lampa wisząca lub lampa podłogowa w kształcie łuku.Warto zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni dobór lampy w przypadku posiadania stołu rozkładanego. Wybrany produkt powinien zapewnić optymalne oświetlenie również bocznych części blatu, po jego rozłożeniu .

Wielkość pomieszczenia

Oświetlenie jadalni powinno być również dopasowane do wielkości pomieszczenia. W małych wnętrzach lampa wisząca powieszona nad stołem będzie wystarczająca, natomiast przestronne wnętrza wymagają dodatkowego oświetlenia. Mogą to być na przykład kinkiety ścienne lub oczka sufitowe. Warto również zwrócić uwagę na wysokość jadalni. W małych i niskich pomieszczeniach efektowne lampy czy żyrandole mogą być zbyt przytłaczające. Doskonale sprawdzą się natomiast minimalistyczne lampy wiszące w jasnych kolorach, które optycznie powiększą przestrzeń. Część jadalniana często jest wydzieloną strefą kuchni lub salonu. W takim przypadku należy zwrócić uwagę, aby każda strefa pomieszczenia była odpowiednio oświetlona.

Intensywność oświetlenia

Intensywność oświetlenia w jadalni powinna być tak dobrana, żeby nie stanowiła przeszkód w czasie konsumpcji. Zarówno zbyt ciemne, jak i za jasne światło będzie problematyczne. Konieczność wysilania wzroku, żeby dostrzec to, co znajduje się na talerzu czy mrużenie oczu od oślepiającego światła nie tylko spowoduje dyskomfort, ale może też powodować różne dolegliwości, na przykład ból głowy.A żeby uzyskać nastrojową atmosferę, warto wybrać takie oświetlenie jadalni, które posiada funkcję ściemniania. To doskonały sposób na to, by stworzyć romantyczny nastrój podczas kolacji we dwoje, czy przyjemny klimat w czasie kameralnego przyjęcia. Zapewni to odpowiedni klimat podczas spotkania w gronie przyjaciół.Artykuł powstał we współpracy z www.acerto.pl

Data publikacji: 2018-09-30, ostatnia zmiana: 2018-10-04

Może Cię zaintersować:

- Żarówka wcale nie musi być nudna - jak to osiągnąć?

- Jak zaplanować oświetlenie w domu?

- Urządzanie salonu - fakty i mity

- Wybór stolika kawowego - czym się kierować?


Spodobało Ci się?


Zobacz ogłoszenia

 Lampa zwis BELL tuba 2xE27 17 kolorów! www.voltalampy.pl
192,00 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
 Plafon lampa sufitowa BURNE diament! www.voltalampy.pl
158,00 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
 Zwis lampa wisząca BLUES fi80 17 kolorów! www.voltalampy.pl
512,00 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
 Lampa zwis BELL tuba 3xE27 17 kolorów! www.voltalampy.pl
264,00 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
 Plafon lampa sufitowa BLUES fi100 17 kolorów! www.voltalampy.pl
720,00 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
 Plafon lampa przysufitowa BURNE 3P abażur diament NOWOŚĆ! www.voltalampy.pl
216,00 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
 Milight sterownik+pilot rgb/rgbw RF 4 strefy do oświetlenia LED
120,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
 Plafon lampa przysufitowa FIESTA abażur 17 kolorów! www.voltalampy.pl
136,00 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
 Kinkiet lampa ścienna MOTO abażur 17 kolorów! www.voltalampy.pl
272,00 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
 Lampa nocna BELL tuba 17 kolorów! www.voltalampy.pl
94,00 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
 Lampa stojąca podłogowa BONO drewno abażur 17 kolorów! www.voltalampy.pl
304,00 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
 Lampa stojąca regulowana MODERN 17 kolorów! www.voltalampy.pl
445,00 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Podłączamy agregat prądotwórczy do instalacji
Przerwy w dostawie prądu na gospodarstwie rolnym są bardzo niepożądane. Zwłaszcza w takich miejscach, gdzie gospodarstwa są bardzo mocno uprzemysłowione. Dlatego też konieczne jest posiadanie agregatu prądotwórczego, który będzie stanowił zapasowe źródło prądu w takich sytuacjach.

Data publikacji: 2019-06-10

Jak urządzić małą kuchnię?
Niewielka przestrzeń kuchenna to nie tylko wiele ograniczeń pod kątem aranżacji, ale także ciekawe wyzwanie projektowe. Pamiętajmy, iż nie musi być ona niewygodna, niepraktyczna i niezbyt ładna. Wszystko to zależy od dobrze przemyślanego projektu, naszej inwencji, a także od naszych nawyków.

Data publikacji: 2019-06-06

Kuchnia z wyspą, otwarty aneks kuchenny czy kuchnia z bufetem?
Przyjrzyjmy się poszczególnym rozwiązaniom, tak by jak najlepiej zrozumieć charakter każdego z projektów. Skupimy się tylko na aranżacjach w pomieszczeniach zintegrowanych z salonem lub pokojem wypoczynkowym. Pominiemy tym samym rozwiązania sprawdzające się szczególnie w kuchniach oddzielnych.

Data publikacji: 2019-06-05

Jak dobrać oświetlenie do kuchni?
Odpowiednio doświetlona kuchnia i część jadalniana, to zapewnienie nie tylko swoistej atmosfery, oszczędność energii, a tym samym i kosztów, ale przede wszystkim wygoda przy przygotowywaniu posiłków.

Data publikacji: 2019-06-04