Szukaj

Kategorie

Sposób na storczyki – wszystko, co warto wiedzieć o ich uprawie


Sposób na storczyki – wszystko, co warto wiedzieć o ich uprawie.


To zdecydowanie jedne z najbardziej interesujących kwiatów, które ludzie chętnie wybierają do swoich domów. Mimo tego, że mamy przecież tak duże pole manewru jeśli chodzi o kwiaty dostępne do naszych wnętrz. Jedną z największych zalet storczyków jest to, że są one niejako uniwersalne, jeśli chodzi o różne okazje. Możemy kupić je bez okazji, do domu. Możemy swobodnie wręczyć na prezent, z bardzo ale to bardzo wielu okazji. Wreszcie, można potraktować storczyk jako, w zasadzie, kwiat kolekcjonerski. Bo nie brak takich osób, które wprost otaczają się kolekcjami storczyków.

W jaki sposób uprawiać? 

Trudno stwierdzić skąd się wzięło, a jeszcze trudniej – w jaki sposób ukształtowało się przekonanie o tym, że domowa uprawa storczyka stanowi coś w stylu misji niemożliwej. Naprawdę trudno. Fakty są takie, że jest to naprawdę bardzo prosta sprawa. Zakładając jedynie, że będziemy posiadali wszystkie rzeczy, które są absolutnie niezbędne, by tę roślinę posadzić i „zainstalować” w kompozycji konkretnego pomieszczenia w domu czy mieszkaniu. Wszystko zaczyna się na etapie wyboru gatunku. Falenopsis i Dendrobium, to dwie najczęściej wybierane formy, jeśli chodzi o uprawę w warunkach domowych. Następnie, trzeba zadbać o solidny grunt dla naszego storczyka. Czyli – wybrać podłoże dla jego potrzeb. Tu najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie zasięgnięcie porady profesjonalnego florysty. W kwestii podłoża musimy wziąć pod uwagę dwie rzeczy. Po pierwsze – nie może być to zbyt głęboka warstwa. Po drugie – najbardziej optymalne składniki w mieszance do podłoża to kora, torf oraz mech. Jeśli chodzi o wybranie doniczki lub innego rodzaju pojemnika, w którym storczyk ma zostać zasadzony – trzeba zapamiętać. Storczyki powinny być sadzone naprawdę płytko. Trzeba też zapamiętać, ze drenaż jest ważnym elementem. Najlepiej taki żwirowy. Poza tym, pojemnik czy doniczka musi posiadać otwory, dzięki którym z łatwością wypłynie nadmiar wody.W jaki sposób pielęgnować te kwiaty?

Storczyk tym piękniejszy i tym bardziej cieszy oko, im bardziej jest zadbany i wypielęgnowany. Ale to nie odkrycie Ameryki, w sumie tak jest z każdym kwiatem, który uprawiamy w warunkach domowych. A więc – jednym z kluczowych elementów jest wybór miejsca, w którym będziemy chcieli go postawić. Musi to być miejsce, które nie będzie nasłonecznione przez cały czas. No i przewiewne, zapewniające przepływy powietrza. Żeby pielęgnacja storczyka mogła się odbywać w sposób prawidłowy, konieczne będzie też ich odpowiednie nawożenie. Kiedy jest najlepszy moment? Wówczas, gdy mamy do czynienia z wytężonym wzrostem storczyka. Czyli – sezon wiosenno-jesienny. Kwiaciarnie oferują pełną gamę zróżnicowanych preparatów odpowiednich dla poszczególnych odmian storczyka. Dzięki temu, nie jest dziś żadnym problemem to, by dobrać dla swojego kwiatka idealną kombinację. 

Warto podchodzić do storczyka oszczędnie 

Nie można przedobrzyć. Nie trzeba przecież wykonywać nad nim nie wiadomo jak skomplikowanych operacji, w związku z tym też, wystarczy po prostu systematycznie je pielęgnować i doglądać regularnie. Domowa kolekcja storczyków, oprócz tego, że będzie wyglądać imponująco, również w świetny sposób wpisze się we wnętrze.


Przy współpracy z Flowers Atelier.

Data publikacji: 2018-05-28, ostatnia zmiana: 2018-10-04

Może Cię zaintersować:

- Ogrody wertykalne


Spodobało Ci się?


ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Funkcjonalność i pomysłowość jako duet idealny we współczesnych lampach podłogowych

Funkcjonalność i pomysłowość jako duet idealny we współczesnych lampach podłogowych

Moda coraz chętniej wkracza do polskich domów, spotykając się z ciepłym odbiorem wielu domowników. Dotyczy to nie tylko mebli czy zastosowanych dodatków, ale również oświetlenia...

Data publikacji: 2018-11-29

Prosto i modnie - poznaj zalety lamp wpustowych i natynkowych

Prosto i modnie - poznaj zalety lamp wpustowych i natynkowych

Czasy, kiedy w każdym pokoju mogliśmy zobaczyć zawieszony centralnie na suficie żyrandol, odeszły już do lamusa. Dziś nadeszła era minimalistycznych, a zarazem bardzo eleganckich opraw technicznych. Nie oznacza to jednak, że producenci oświetlenia całkowicie zrezygnowali ze sprzedaży żyrandoli. Wręcz przeciwnie,...

Data publikacji: 2018-10-07

Czy warto inwestować w stelaż pod materac?

Czy warto inwestować w stelaż pod materac?

Wiele osób bardzo łatwo rezygnuje z zakupu dobrej jakości stelaża do łóżka. To błąd, który w znaczący sposób wpływa w pierwszej kolejności na jakość snu, a w drugiej na trwałość materaca. To pozorna oszczędność, która w wielu przypadkach prowadzi do utraty gwarancji, jaką producent materaca dał na swój produkt.

Data publikacji: 2018-10-03

Idealna zabudowa kuchenna. Jak dobrać wymiary szafek i blatów?

Idealna zabudowa kuchenna. Jak dobrać wymiary szafek i blatów?

Kuchnia jest sercem całego domu. To w niej najczęściej spotykają się razem wszyscy domownicy - by zjeść wspólne posiłki, ale też porozmawiać o wydarzeniach z całego dnia. Trzeba więc zrobić wszystko, by była ona umeblowana jak najbardziej stylowo, ale i funkcjonalnie...

Data publikacji: 2018-10-02