Ogrody wertykalne


Ogrody wertykalne.


W ostatnim czasie bardzo dużą popularnością cieszą się ogrody wertykalne. Coraz więcej osób decyduje się na umieszczenie ich na swojej posesji. Zatem czym są tego typu ogrody i dlaczego są tak bardzo popularne?

W dzisiejszych czasach technologia bardzo prężnie się rozwija. Możemy to zauważyć nie tylko w dziedzinie informatyki lub też elektroniki, ale również w ogrodnictwie. Obecnie najnowszym osiągnięciem technologii są ogrody wertykalne. Jest to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy szukamy dodatkowych powierzchni dla swojej uprawy. Jeszcze nie tak dawno temu bardzo popularne były tak zwane "zielone dachy". Aktualnie dużą popularnością cieszą się wspomniane ogrody, które posiadają kształt ściany pionowej. Zatem czym dokładnie są ogrody pionowe?

Warto wiedzieć, iż ogrody wertykalne, inaczej nazywane ogrodem pionowym, to wysoka ściana, która jest cała pokryta roślinami. Tego typu rozwiązanie może być zamontowane zarówno na zewnątrz budynku, jak również wewnątrz. Nawet w przypadku, gdy nie ma tam nasłonecznienia. Jest to doskonałe rozwiązanie przykładowo w podziemnych parkingach oraz w biurach. Jeżeli w takim miejscu nie ma bezpośredniego dostępu do światła słonecznego, wówczas należy zastosować specjalne światło sztuczne.

Ciekawostką jest fakt, iż jeden z najbardziej niezwykłych ogrodów wertykalnych powstał w Londynie. Jest on bardzo dużych rozmiarów, ponieważ rozciąga się aż od 2 do 11 piętra. Szacuje się, iż jest to jedna z największych "żywych" ścian w całej Europie. Warto wiedzieć, iż w ścianie takiego ogrodu zamontowany jest specjalny system nawadniający oraz nawożący rosnące tam rośliny. Jednak co w przypadku, gdy ulegnie on awarii? Należy mieć świadomość, iż w takim przypadku specjalny system wysyła SMS i tym samym właściciele od razu są poinformowani o awarii. Dzięki temu możliwa jest natychmiastowa reakcja, co z pewnością zapobiega uschnięciu roślin. Jednak czemu tak na prawdę służą ogrody wertykalne?Niewiele osób ma świadomość, jednak popularne ogrody pionowe to przede wszystkim doskonały sposób na stworzenie dodatkowej ilości tlenu. Dzięki temu w danym pomieszczeniu pracuje się zdecydowanie lepiej, ponadto pracownik staje się bardziej wydajny. Również warto zwrócić uwagę na fakt, iż tego typu ogród stanowi doskonałą izolację termiczną, ponieważ chroni nas między innymi przed promieniowaniem słonecznym. Także tłumi hałas w danym pomieszczeniu, jak i również przyczynia się do redukcji kurzu. Nie możemy zapominać również o tym, iż ogród wertykalny reguluje poziom wilgotności powietrza, jak i również jest doskonałym miejscem na magazynowanie wody deszczowej. Warto pamiętać również o tym, iż jest to miejsce, które może stać się schronieniem dla różnorodnych gatunków ptaków. Ogród wertykalny wszędzie tam, gdzie się znajduje łagodzi stres wśród pracowników. Jest to doskonałe rozwiązanie do każdego przedsiębiorstwa.

Ogrody wertykalne jak już wcześniej wspomniano stają się coraz bardziej popularne. Nic dziwnego, ponieważ tego typu konstrukcje posiadają bardzo wiele zalet. Przede wszystkim przyczyniają się do produkcji dużej ilości tlenu w pomieszczeniu oraz redukują ilość kurzu. Jednak także pozytywnie wpływają na nastrój pracowników, redukując przy tym stres.Dla Ogrodnika.pl Autor:
Artykuł został przy współpracy ze sklepem ogrodniczym dlaogrodnika.pl.

Może Cię zaintersować:

- Sposób na storczyki ? wszystko, co warto wiedzieć o ich uprawie

- Jak zacząć projektowanie ogrodu?

- Maj w ogrodzie

Data publikacji: 2018-04-17, ostatnia zmiana: 2018-10-04

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Otoczak rzeczny 16-32 mm
7,00 zł
Łomża
(woj. podlaskie)
Kosze Gabionowe - Łomża
370,00 zł
Łomża
(woj. podlaskie)
Elementy ogrodzeniowe bramy, furtki, przęsła NOWOŚĆ!
20 000 zł
Wiślinka
(woj. pomorskie)
Carport wiata garażowa
12 600 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Kora Kamienna Gabionowa 63-250 Łomża Promocja
470,00 zł
Łomża
(woj. podlaskie)
kora ozdobna, kora do ogrodu, kora kamienna, łupek do ogrodu
160,00 zł
Damianowo
(woj. dolnośląskie)
kamień murowy, naturalny łupek na murki, łupek szarogłazowy
90,00 zł
Damianowo
(woj. dolnośląskie)
Siatka powlekana wysokość 1,50 m - kolor grafiowy- Gdańsk
13,20 zł
Wiślinka
(woj. pomorskie)
Otoczak Śnieżnobiały Grecki, Otoczak Thasos Biały, Kamień naturalny dekoracyjny do Twojego ogrodu
1 100,00 zł
Poniatowa
(woj. lubelskie)
kamień na oczka wodne, kaskady, wielkie płyty do ogrodu, kamień ozdobny
510,00 zł
Damianowo
(woj. dolnośląskie)
Grys Granitowy 8-16 mm Łomża
10,00 zł
Łomża
(woj. podlaskie)
Rzeszów sprzedaz kostki brukowej avanti carmino ideo granito nostalit obrzeza 660175556
1,00 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Materace dla osób z nadwagą - które modele są najlepsze?
Sen jest bardzo ważny w naszym codziennym życiu i może zagwarantować zdrowie i dobre samopoczucie. Wybierając materac 160x200, warto dostosować go do swoich indywidualnych potrzeb i wymagań sylwetki,...
Data publikacji: 2020-01-30
Pościel i mała sypialnia
Sypialnia to miejsce, w którym zmęczony po całym dniu pracy człowiek powinien znaleźć ukojenie.
Data publikacji: 2020-01-27
Nawozy Kava - idealny prezent dla miłośnika ogrodnictwa
Wybierając odpowiedni prezent dla solenizanta, warto kierować się jego zainteresowaniami i fascynacjami. Ogrodnictwo jest dziedziną, która zbiera coraz większe grono miłośników zieleni i pielęgnacji r...
Data publikacji: 2020-01-07
Styl skandynawski kocha sofy!
Skandynawski styl urządzania wnętrz urzekł nas niemal od pierwszej chwili prostotą, harmonią i uniwersalnością. Dzięki niemu zarówno mikroskopijne, jak i wielkie mieszkania stają się przytulne i funkc...
Data publikacji: 2019-12-24