Szukaj

Kategorie

Ogrody wertykalne


Ogrody wertykalne.


W ostatnim czasie bardzo dużą popularnością cieszą się ogrody wertykalne. Coraz więcej osób decyduje się na umieszczenie ich na swojej posesji. Zatem czym są tego typu ogrody i dlaczego są tak bardzo popularne?

W dzisiejszych czasach technologia bardzo prężnie się rozwija. Możemy to zauważyć nie tylko w dziedzinie informatyki lub też elektroniki, ale również w ogrodnictwie. Obecnie najnowszym osiągnięciem technologii są ogrody wertykalne. Jest to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy szukamy dodatkowych powierzchni dla swojej uprawy. Jeszcze nie tak dawno temu bardzo popularne były tak zwane "zielone dachy". Aktualnie dużą popularnością cieszą się wspomniane ogrody, które posiadają kształt ściany pionowej. Zatem czym dokładnie są ogrody pionowe?

Warto wiedzieć, iż ogrody wertykalne, inaczej nazywane ogrodem pionowym, to wysoka ściana, która jest cała pokryta roślinami. Tego typu rozwiązanie może być zamontowane zarówno na zewnątrz budynku, jak również wewnątrz. Nawet w przypadku, gdy nie ma tam nasłonecznienia. Jest to doskonałe rozwiązanie przykładowo w podziemnych parkingach oraz w biurach. Jeżeli w takim miejscu nie ma bezpośredniego dostępu do światła słonecznego, wówczas należy zastosować specjalne światło sztuczne.

Ciekawostką jest fakt, iż jeden z najbardziej niezwykłych ogrodów wertykalnych powstał w Londynie. Jest on bardzo dużych rozmiarów, ponieważ rozciąga się aż od 2 do 11 piętra. Szacuje się, iż jest to jedna z największych "żywych" ścian w całej Europie. Warto wiedzieć, iż w ścianie takiego ogrodu zamontowany jest specjalny system nawadniający oraz nawożący rosnące tam rośliny. Jednak co w przypadku, gdy ulegnie on awarii? Należy mieć świadomość, iż w takim przypadku specjalny system wysyła SMS i tym samym właściciele od razu są poinformowani o awarii. Dzięki temu możliwa jest natychmiastowa reakcja, co z pewnością zapobiega uschnięciu roślin. Jednak czemu tak na prawdę służą ogrody wertykalne?Niewiele osób ma świadomość, jednak popularne ogrody pionowe to przede wszystkim doskonały sposób na stworzenie dodatkowej ilości tlenu. Dzięki temu w danym pomieszczeniu pracuje się zdecydowanie lepiej, ponadto pracownik staje się bardziej wydajny. Również warto zwrócić uwagę na fakt, iż tego typu ogród stanowi doskonałą izolację termiczną, ponieważ chroni nas między innymi przed promieniowaniem słonecznym. Także tłumi hałas w danym pomieszczeniu, jak i również przyczynia się do redukcji kurzu. Nie możemy zapominać również o tym, iż ogród wertykalny reguluje poziom wilgotności powietrza, jak i również jest doskonałym miejscem na magazynowanie wody deszczowej. Warto pamiętać również o tym, iż jest to miejsce, które może stać się schronieniem dla różnorodnych gatunków ptaków. Ogród wertykalny wszędzie tam, gdzie się znajduje łagodzi stres wśród pracowników. Jest to doskonałe rozwiązanie do każdego przedsiębiorstwa.

Ogrody wertykalne jak już wcześniej wspomniano stają się coraz bardziej popularne. Nic dziwnego, ponieważ tego typu konstrukcje posiadają bardzo wiele zalet. Przede wszystkim przyczyniają się do produkcji dużej ilości tlenu w pomieszczeniu oraz redukują ilość kurzu. Jednak także pozytywnie wpływają na nastrój pracowników, redukując przy tym stres.

Data publikacji: 2018-04-17, ostatnia zmiana: 2018-10-04Dla Ogrodnika.pl Autor:
Artykuł został przy współpracy ze sklepem ogrodniczym dlaogrodnika.pl.

Może Cię zaintersować:

- Sposób na storczyki ? wszystko, co warto wiedzieć o ich uprawie

- Jak zacząć projektowanie ogrodu?

- Maj w ogrodzie


Spodobało Ci się?


ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY