Szukaj

Kategorie

Jak zacząć projektowanie ogrodu?


Jak zacząć projektowanie ogrodu?


Ogródek to miejsce w obrębie domu, które może służyć na wiele sposobów. Chcąc zaprojektować ogródek należy zadać sobie kilka pytań, a szczególnie jedno: do czego ma służyć mój ogródek? Może się okazać, że wymagania jakie masz to uprawa warzyw, miejsce do grillowania bądź reprezentatywny. Można również wszystko połączyć na raz, trzeba jednak wiedzieć jak się do tego zabrać.

Podstawowe, a zarazem ważne informacje odnośnie projektowania

Głównym czynnikiem, który odpowiada za to co może znajdować się w ogródku jest jego wielkość. Gdy już ją określimy kolejnym krokiem jest ustalenie podstawowych elementów. Powinnyśmy najpierw wytyczyć miejsca dla drobnej architektury czyli ścieżki, altana, schody, oczka wodne itd. Zawsze ścieżki powinny prowadzić tam gdzie domownicy będą przesiadywać najczęściej. Należy brać pod uwagę rozmieszczenie śmietnika oraz kompostownika. Z reguły w rogu, tak żeby nikomu nie przeszkadzało ale też żeby po prostu było. Nie powinno się być niezadowolonym gdy po posadzeniu roślin wydaje się, że jest pusto. Rozrastając się, szybko zajmą one wolne miejsce. Nie śpieszmy się z budową ogrodu, dajmy sobie czas bo od dobrego zaprojektowania może zależeć efekt końcowy naszego ogrodu.Dobór roślin

Sadzenie roślin powinno zaczynać się od drzew. Zaraz po tym można kłaść trawnik, natomiast rośliny ozdobne zostawiamy na koniec. Gdy kupujemy rośliny do posadzenia trzeba koniecznie wiedzieć i wziąć pod uwagę jaka jest gleba oraz poziom wód gruntowych. Jest to niezwykle ważne, gdyż źle dobrane gatunki i odmiany jedynie mogą spowodować zamieszanie i niezdrowy wzrost roślin. Pamiętajmy aby nie przesadzać z ilością roślin. Może to wywołać uczucie bałaganu i optycznie zmniejszać wielkość ogródka. Spróbujmy wyobrazić sobie jak będzie wyglądać nasz przyszły ogród i na tej podstawie spróbować coś odtworzyć. Można posiłkować się programami komputerowymi, dzięki którym zwizualizujemy nasze pomysły. 

Jeśli już w naszym ogrodzie są drzewa i krzewy to starajmy się aby nie niszczyć ich, a wręcz przeciwnie oprzeć na nich nasze działania. Drzewa nie rosną szybko więc nie wycinajmy ich.

Kiedy warto zrobić projekt ogrodu?

Projekt ogrodu warto mieć jeszcze zanim zaczniemy budowę domu. Niestety rzadko kto o tym pamięta i ogródek jest umieszczony na ostatnim planie. Warto mieć w tym wypadku przygotowany projekt ogrodu, dzięki czemu zaplanujemy ewentualne składowanie ziemie wydobytej z wykopów. Warto przy tym wspomnieć żeby sprzątać systematycznie ogród gdyż gleba traci na jakości, przez co niektóre rośliny mogą mieć o wiele trudniej o dojrzewanie. Jeśli będziemy postępować zgodnie z planem, unikniemy zbędnych działań a cała nasza praca będzie szybsza i efektowniejsza.Ogródek powinien być miejscem gdzie zażyjemy głębokiego relaksu, nie wychodząc poza dom, dlatego warto dopieścić go do samego końca, zwracać uwagę na detale, bo diabeł tkwi w szczegółach. Za dużo roślin nie wróży niczemu dobremu. Jeśli zrobimy wszystko tak jak należy – uzyskamy piękno, które wywoła uśmiech na twarzy nie tylko nam ale również osobom, które przyjdą w odwiedziny.Dziękujemy portalowi Zielonym2.pl za pomoc w przygotowaniu artykułu.

Data publikacji: 2018-09-24, ostatnia zmiana: 2018-10-05

Może Cię zaintersować:

- Trawnik ozdobą domu. Jak zadbać o jego piękny wygląd?

- Maj w ogrodzie

- Ogrody wertykalne


Spodobało Ci się?


ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Kuchnia gotowa, czy na wymiar
Na co się zdecydować? Wybrać gotowe realizacje przestrzenne kuchni, cały zestaw, czy tylko dopasować do swoich potrzeb gotowe elementy? A może skorzystać z usług firmy zajmującej się produkcją mebli na wymiar? A może skorzystać z usług firmy zajmującej się produkcją mebli na wymiar? W poniższym artykule przedstawimy wybrane opcje wraz z ich plusami i minusami.

Data publikacji: 2019-05-21

Na co zwrócić uwagę projektując kuchnię?
Zaprojektowanie kuchni w mieszkaniu lub domu to nie lada wyzwanie. Z jednej strony, kuchnia ma być funkcjonalna, z drugiej zaś powinna cieszyć oko swym wyglądem. Niejedna pani domu chciałaby, by kuchnia w jej domu była w stanie podążać za najnowszymi trendami i być w dobrym guście. Część kuchenna, to wbrew pozorom miejsce, w którym spędzamy wiele czasu. Przygotowywanie wspólnych posiłków, poranna kawa, rozmowy wieczorne, wymieniać możnaby wiele. Na co w takim razie zwrócić uwagę projektując kuchnię? Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych aspektów, które należy wziąć pod uwagę, zabierając się za to niełatwe zadanie.

Data publikacji: 2019-05-20

Impregnat do otoczaków zapobiega gromadzeniu się nalotu
Otoczaki często znajdują zastosowanie jako materiał budulcowy lub po prostu element dekoracji. Zapewne wszyscy widzieliśmy je na własne oczy, ale pojęcie "otoczaki" dla wielu może brzmieć obco. Dlatego spieszymy z wyjaśnieniem, że otoczaki to nic innego, jak kamyki o niewielkich kształtach, czyli małe fragmentu skał oraz minerałów, które mają zaokrąglony i wygładzony kształt poprzez ocieranie się o siebie i działanie wody.

Data publikacji: 2019-05-09

Zalety dachów dwuspadowych
Dla jednych nudna oczywistość, dla innych klasyka dająca pole do popisu dla wyobraźni. Wybierając dach dwuspadowy, czyli połączenie dwóch prostokątnych płaszczyzn w kalenicy, sami decydujemy, w którym kierunku będzie ewoluował nasz projekt zadaszenia.

Data publikacji: 2019-02-28