Jak zacząć projektowanie ogrodu?


Jak zacząć projektowanie ogrodu?


Ogródek to miejsce w obrębie domu, które może służyć na wiele sposobów. Chcąc zaprojektować ogródek należy zadać sobie kilka pytań, a szczególnie jedno: do czego ma służyć mój ogródek? Może się okazać, że wymagania jakie masz to uprawa warzyw, miejsce do grillowania bądź reprezentatywny. Można również wszystko połączyć na raz, trzeba jednak wiedzieć jak się do tego zabrać.

Podstawowe, a zarazem ważne informacje odnośnie projektowania

Głównym czynnikiem, który odpowiada za to co może znajdować się w ogródku jest jego wielkość. Gdy już ją określimy kolejnym krokiem jest ustalenie podstawowych elementów. Powinnyśmy najpierw wytyczyć miejsca dla drobnej architektury czyli ścieżki, altana, schody, oczka wodne itd. Zawsze ścieżki powinny prowadzić tam gdzie domownicy będą przesiadywać najczęściej. Należy brać pod uwagę rozmieszczenie śmietnika oraz kompostownika. Z reguły w rogu, tak żeby nikomu nie przeszkadzało ale też żeby po prostu było. Nie powinno się być niezadowolonym gdy po posadzeniu roślin wydaje się, że jest pusto. Rozrastając się, szybko zajmą one wolne miejsce. Nie śpieszmy się z budową ogrodu, dajmy sobie czas bo od dobrego zaprojektowania może zależeć efekt końcowy naszego ogrodu.Dobór roślin

Sadzenie roślin powinno zaczynać się od drzew. Zaraz po tym można kłaść trawnik, natomiast rośliny ozdobne zostawiamy na koniec. Gdy kupujemy rośliny do posadzenia trzeba koniecznie wiedzieć i wziąć pod uwagę jaka jest gleba oraz poziom wód gruntowych. Jest to niezwykle ważne, gdyż źle dobrane gatunki i odmiany jedynie mogą spowodować zamieszanie i niezdrowy wzrost roślin. Pamiętajmy aby nie przesadzać z ilością roślin. Może to wywołać uczucie bałaganu i optycznie zmniejszać wielkość ogródka. Spróbujmy wyobrazić sobie jak będzie wyglądać nasz przyszły ogród i na tej podstawie spróbować coś odtworzyć. Można posiłkować się programami komputerowymi, dzięki którym zwizualizujemy nasze pomysły. 

Jeśli już w naszym ogrodzie są drzewa i krzewy to starajmy się aby nie niszczyć ich, a wręcz przeciwnie oprzeć na nich nasze działania. Drzewa nie rosną szybko więc nie wycinajmy ich.

Kiedy warto zrobić projekt ogrodu?

Projekt ogrodu warto mieć jeszcze zanim zaczniemy budowę domu. Niestety rzadko kto o tym pamięta i ogródek jest umieszczony na ostatnim planie. Warto mieć w tym wypadku przygotowany projekt ogrodu, dzięki czemu zaplanujemy ewentualne składowanie ziemie wydobytej z wykopów. Warto przy tym wspomnieć żeby sprzątać systematycznie ogród gdyż gleba traci na jakości, przez co niektóre rośliny mogą mieć o wiele trudniej o dojrzewanie. Jeśli będziemy postępować zgodnie z planem, unikniemy zbędnych działań a cała nasza praca będzie szybsza i efektowniejsza.Ogródek powinien być miejscem gdzie zażyjemy głębokiego relaksu, nie wychodząc poza dom, dlatego warto dopieścić go do samego końca, zwracać uwagę na detale, bo diabeł tkwi w szczegółach. Za dużo roślin nie wróży niczemu dobremu. Jeśli zrobimy wszystko tak jak należy – uzyskamy piękno, które wywoła uśmiech na twarzy nie tylko nam ale również osobom, które przyjdą w odwiedziny.Dziękujemy portalowi Zielonym2.pl za pomoc w przygotowaniu artykułu.

Może Cię zaintersować:

- Trawnik ozdobą domu. Jak zadbać o jego piękny wygląd?

- Maj w ogrodzie

- Ogrody wertykalne

Data publikacji: 2018-09-24, ostatnia zmiana: 2018-10-05

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Canna Kanna Paciorecznik plus Gratis Okazja !!!
7,00 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
kamień na ścieżki ogrodowe, kamień naturalny do ogrodu, łupek szarogłazowy, płyty chodnikowe
470,00 zł
Damianowo
(woj. dolnośląskie)
Róza Pustyni, skalniak,ogrod, dekoracja ogrodu.Kutno, Zgierz
14,00 zł
Kutno
(woj. łódzkie)
Tuja szmaragd 120-140cm, KORA
80,00 zł
Mogielnica
(woj. mazowieckie)
Nowy Basen poliestrowy 7,20 x 3,10 x 1,55 m z wyposażeniem!
17 600 zł
Antoniówka
(woj. mazowieckie)
Hurt! Plantacja choinek 5ha- w tym roku pierwsza wycinka 200-400cm.
20,00 zł
Kadzidło
(woj. mazowieckie)
Ciągnik jednoosiowy z silnikiem diesla (DZIK) WM1100BE, 9 km , elektryczny rozrusznik + glebogryzark
4 450,00 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
Orzech Włoski Szczepiony - Sadzonki w doniczkach
48,00 zł
Mielec
(woj. podkarpackie)
rożne czarne pojemniki
0,10 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
Wąż pocący DRIP 1/2" 15m Cellfast
49,43 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Żyworódka pierzasta
5,00 zł
Blok Dobryszyce
(woj. łódzkie)
Opryskiwacz spalinowy 800l na przyczepie jednoosiowej DMC-1350kg. POLEXIM800
18 500 zł
Izdebki
(woj. podkarpackie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Pościel i mała sypialnia
Sypialnia to miejsce, w którym zmęczony po całym dniu pracy człowiek powinien znaleźć ukojenie.
Data publikacji: 2020-01-27
Nawozy Kava - idealny prezent dla miłośnika ogrodnictwa
Wybierając odpowiedni prezent dla solenizanta, warto kierować się jego zainteresowaniami i fascynacjami. Ogrodnictwo jest dziedziną, która zbiera coraz większe grono miłośników zieleni i pielęgnacji r...
Data publikacji: 2020-01-07
Styl skandynawski kocha sofy!
Skandynawski styl urządzania wnętrz urzekł nas niemal od pierwszej chwili prostotą, harmonią i uniwersalnością. Dzięki niemu zarówno mikroskopijne, jak i wielkie mieszkania stają się przytulne i funkc...
Data publikacji: 2019-12-24
Jak wymienić uszczelki w drzwiach przed zimą?
Przez drzwi zewnętrzne budynku ucieka dużo ciepła. Aby zminimalizować jego utratę, warto pamiętać o założeniu uszczelek w drzwiach. Jak to zrobić?
Data publikacji: 2019-12-23