Szukaj

Kategorie

Trawnik ozdobą domu. Jak zadbać o jego piękny wygląd?


Planowanie trawnika – pierwsze kroki.


„Zielony dywan” jest prawdziwą ozdobą nieruchomości, dlatego warto zadbać o piękny, efektowny trawnik. Ważne jest nie tylko regularne koszenie, ale także dbanie o utrzymanie odpowiedniego podłoża. Nie należy zbyt pochopnie decydować się na większą powierzchnię trawnika – szczególnie, jeśli nie mamy czasu, aby zapewnić mu estetyczną prezencję. W takiej sytuacji warto wziąć pod uwagę projekty domów z mniejszymi połaciami zieleni.

Planowanie trawnika – pierwsze kroki

Zanim zaczniemy dbać o zieloną połać trawy, musimy wyznaczyć dla niej optymalne miejsce. W tym zadaniu pomocni okażą się architekci zieleni. Wskażą oni, w których lokalizacjach można założyć trawnik i czym charakteryzuje się podłoże na konkretnym terenie. Wezmą pod uwagę architekturę terenu oraz dodatkowe utrudnienia, takie jak kamienie. Nic dziwnego, że projekty domów z uwzględnieniem zieleni w ogrodzie cieszą się największym zainteresowaniem.

Pierwszym etapem w zakładaniu trawnika jest przygotowanie gleby. Optymalnym rozwiązaniem jest podłoże o charakterze piaszczysto-gliniastym o średnim odczynie pH (5,5 – 7,0). Teren musi być wolny od innych roślin, kamieni i zaschniętych liści, a następnie należy go przekopać i przygotować optymalne podłoże przy pomocy glebogryzarki. Zanim zdecydujemy się na zasianie trawy, musimy zapewnić glebie odpowiednie nawożenie. Jeśli we właściwy sposób przygotujemy bazę pod „zielony dywan”, z łatwością uda nam się utrzymać jego efektowny wygląd.


Pielęgnacja trawnika – o czym należy pamiętać?

Pielęgnacja trawnika – o czym należy pamiętać?

W przypadku świeżo założonego trawnika należy pamiętać o jego częstym podlewaniu – w zależności od temperatury, nawet do trzech razy dziennie. Z biegiem czasu można to robić dwa razy w tygodniu, pamiętając o dokładnym nawilżeniu podłoża. Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się chorób grzybowych, nie należy nawadniać zielonej połaci wieczorem. Również podczas silnego nasłonecznienia jest to niewskazane. W praktyce, najlepiej podlewać trawnik z samego rana, co wiąże się także ze zmniejszeniem parowania wody.

W trosce o utrzymanie pięknej zieleni należy pamiętać o regularnym koszeniu – zazwyczaj wystarczy skracać trawę raz lub dwa razy w tygodniu. Bardzo ważną czynnością jest także nawożenie. Wraz z regularnym koszeniem i zagęszczeniem trawy wzrasta jej zapotrzebowanie na dodatkowe składniki mineralne. Mieszanki nawozowe najlepiej stosować trzy razy w sezonie – wiosną, w czerwcu oraz na przełomie sierpnia i września. Na workach z tego typu środkami znajdziemy szczegółowe wytyczne dotyczące odpowiednich propozycji oraz optymalnego okresu na ich położenie. Ważna jest także efektywna aeracja podłoża. Najlepiej zastosować w tym celu nakłucia za pomocą wideł, dzięki którym zapewnimy korzeniom trawy dostęp do tlenu.Pielęgnacja trawnika to nie tylko regularne podlewania i koszenie – aby zadbać o właściwą gęstość i kondycję trawy nie można zapominać o jej nawożeniu czy dotlenianiu korzeni. Warto zdecydować się na projekt domu z uwzględnieniem szopy lub garażu, w której będzie można przechowywać kosiarkę, zapas nawozu czy najpotrzebniejsze narzędzia ogrodowe.


Artykuł powstał we współpracy z DomyWStylu.pl

Data publikacji: 2018-06-21, ostatnia zmiana: 2018-10-04

Może Cię zaintersować:

- Jak zacząć projektowanie ogrodu?

- Maj w ogrodzie

- Ogrody wertykalne


Spodobało Ci się?


Zobacz ogłoszenia

 Bananowiec musa acuminata var. acuminata sadzonka
25,00 zł
Siedlce
(woj. mazowieckie)
 Ficus andrew
18 260 zł
Bolesławiec
(woj. dolnośląskie)
 Magnolia odm. gallisoniensis duży krzew
350,00 zł
Suwałki
(woj. podlaskie)
 Crescentia cujete
44 700 zł
Pruszków
(woj. mazowieckie)
 Trawa samo zagęszczająca sportowa 3 kg substral
129,99 zł
Krotoszyn
(woj. wielkopolskie)
 Trawa samo zagęszczająca do dosiewek 250 g substral
14,99 zł
Piotrków Trybunalski
(woj. łódzkie)
 Akka sellowa duży krzew
100,00 zł
Głogów
(woj. dolnośląskie)
 Pomarańcza tarocco meli krzew
60,00 zł
Knurów
(woj. śląskie)
 Citrus lumia duże drzewko
150,00 zł
Olsztyn
(woj. warmińsko-mazurskie)
 nasiona mięty mam na sprzedaz
3,00 zł
Kamieńsk
(woj. łódzkie)
 Trawa samo zagęszczająca uniwersalna 3 kg substral
129,99 zł
Czeladź
(woj. śląskie)
 Bananowiec musella lasiocarpa drzewo
120,00 zł
Paczkowo
(woj. wielkopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Podłączamy agregat prądotwórczy do instalacji
Przerwy w dostawie prądu na gospodarstwie rolnym są bardzo niepożądane. Zwłaszcza w takich miejscach, gdzie gospodarstwa są bardzo mocno uprzemysłowione. Dlatego też konieczne jest posiadanie agregatu prądotwórczego, który będzie stanowił zapasowe źródło prądu w takich sytuacjach.

Data publikacji: 2019-06-10

Jak urządzić małą kuchnię?
Niewielka przestrzeń kuchenna to nie tylko wiele ograniczeń pod kątem aranżacji, ale także ciekawe wyzwanie projektowe. Pamiętajmy, iż nie musi być ona niewygodna, niepraktyczna i niezbyt ładna. Wszystko to zależy od dobrze przemyślanego projektu, naszej inwencji, a także od naszych nawyków.

Data publikacji: 2019-06-06

Kuchnia z wyspą, otwarty aneks kuchenny czy kuchnia z bufetem?
Przyjrzyjmy się poszczególnym rozwiązaniom, tak by jak najlepiej zrozumieć charakter każdego z projektów. Skupimy się tylko na aranżacjach w pomieszczeniach zintegrowanych z salonem lub pokojem wypoczynkowym. Pominiemy tym samym rozwiązania sprawdzające się szczególnie w kuchniach oddzielnych.

Data publikacji: 2019-06-05

Jak dobrać oświetlenie do kuchni?
Odpowiednio doświetlona kuchnia i część jadalniana, to zapewnienie nie tylko swoistej atmosfery, oszczędność energii, a tym samym i kosztów, ale przede wszystkim wygoda przy przygotowywaniu posiłków.

Data publikacji: 2019-06-04