Trawnik ozdobą domu. Jak zadbać o jego piękny wygląd?


Planowanie trawnika – pierwsze kroki.


„Zielony dywan” jest prawdziwą ozdobą nieruchomości, dlatego warto zadbać o piękny, efektowny trawnik. Ważne jest nie tylko regularne koszenie, ale także dbanie o utrzymanie odpowiedniego podłoża. Nie należy zbyt pochopnie decydować się na większą powierzchnię trawnika – szczególnie, jeśli nie mamy czasu, aby zapewnić mu estetyczną prezencję. W takiej sytuacji warto wziąć pod uwagę projekty domów z mniejszymi połaciami zieleni.

Planowanie trawnika – pierwsze kroki

Zanim zaczniemy dbać o zieloną połać trawy, musimy wyznaczyć dla niej optymalne miejsce. W tym zadaniu pomocni okażą się architekci zieleni. Wskażą oni, w których lokalizacjach można założyć trawnik i czym charakteryzuje się podłoże na konkretnym terenie. Wezmą pod uwagę architekturę terenu oraz dodatkowe utrudnienia, takie jak kamienie. Nic dziwnego, że projekty domów z uwzględnieniem zieleni w ogrodzie cieszą się największym zainteresowaniem.

Pierwszym etapem w zakładaniu trawnika jest przygotowanie gleby. Optymalnym rozwiązaniem jest podłoże o charakterze piaszczysto-gliniastym o średnim odczynie pH (5,5 – 7,0). Teren musi być wolny od innych roślin, kamieni i zaschniętych liści, a następnie należy go przekopać i przygotować optymalne podłoże przy pomocy glebogryzarki. Zanim zdecydujemy się na zasianie trawy, musimy zapewnić glebie odpowiednie nawożenie. Jeśli we właściwy sposób przygotujemy bazę pod „zielony dywan”, z łatwością uda nam się utrzymać jego efektowny wygląd.


Pielęgnacja trawnika – o czym należy pamiętać?

Pielęgnacja trawnika – o czym należy pamiętać?

W przypadku świeżo założonego trawnika należy pamiętać o jego częstym podlewaniu – w zależności od temperatury, nawet do trzech razy dziennie. Z biegiem czasu można to robić dwa razy w tygodniu, pamiętając o dokładnym nawilżeniu podłoża. Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się chorób grzybowych, nie należy nawadniać zielonej połaci wieczorem. Również podczas silnego nasłonecznienia jest to niewskazane. W praktyce, najlepiej podlewać trawnik z samego rana, co wiąże się także ze zmniejszeniem parowania wody.

W trosce o utrzymanie pięknej zieleni należy pamiętać o regularnym koszeniu – zazwyczaj wystarczy skracać trawę raz lub dwa razy w tygodniu. Bardzo ważną czynnością jest także nawożenie. Wraz z regularnym koszeniem i zagęszczeniem trawy wzrasta jej zapotrzebowanie na dodatkowe składniki mineralne. Mieszanki nawozowe najlepiej stosować trzy razy w sezonie – wiosną, w czerwcu oraz na przełomie sierpnia i września. Na workach z tego typu środkami znajdziemy szczegółowe wytyczne dotyczące odpowiednich propozycji oraz optymalnego okresu na ich położenie. Ważna jest także efektywna aeracja podłoża. Najlepiej zastosować w tym celu nakłucia za pomocą wideł, dzięki którym zapewnimy korzeniom trawy dostęp do tlenu.Pielęgnacja trawnika to nie tylko regularne podlewania i koszenie – aby zadbać o właściwą gęstość i kondycję trawy nie można zapominać o jej nawożeniu czy dotlenianiu korzeni. Warto zdecydować się na projekt domu z uwzględnieniem szopy lub garażu, w której będzie można przechowywać kosiarkę, zapas nawozu czy najpotrzebniejsze narzędzia ogrodowe.


Artykuł powstał we współpracy z DomyWStylu.pl

Może Cię zaintersować:

- Jak zacząć projektowanie ogrodu?

- Maj w ogrodzie

- Ogrody wertykalne

Data publikacji: 2018-06-21, ostatnia zmiana: 2018-10-04

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Burak ćwikłowy 'taunus' f1 - kiepenkerl
10,99 zł
Jaworzno
(woj. śląskie)
Kwiaty + zioła + trawy - łąka kwiatowa - 1 kg kiepenkerl
129,99 zł
Rawicz
(woj. wielkopolskie)
Bananowiec musa basjoo drzewko
50,00 zł
Zabrze
(woj. śląskie)
Bananowiec ensete maurelii duże drzewo
150,00 zł
Mikołów
(woj. śląskie)
Bazylia cytrynowa - kiepenkerl
5,99 zł
Tomaszów Mazowiecki
(woj. łódzkie)
Pomidor 'donna' f1 - koktajlowy - kiepenkerl
21,24 zł
Nysa
(woj. opolskie)
Rzeżucha 'krause kresse' - całoroczna - kiepenkerl
6,99 zł
Zawiercie
(woj. śląskie)
Szczaw zwyczajny - wieloletni - kiepenkerl
6,99 zł
Świecie
(woj. kujawsko-pomorskie)
Sałata rzymska 'xanadu' - odporna - kiepenkerl
15,99 zł
Łapy
(woj. podlaskie)
Patison 'sunburst' - nasiona kiepenkerl
15,59 zł
Kętrzyn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Akka sellowa krzew
60,00 zł
Czarne
(woj. pomorskie)
Rukola 'ruca' - nasiona na taśmie - kiepenkerl
13,49 zł
Bielsk Podlaski
(woj. podlaskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak wybrać najlepszą mieszankę traw do założenia trawnika?
Wybór odpowiedniej mieszanki traw nie jest taki prosty, różnią się one między sobą zarówno składem, jak i przeznaczeniem. Wybierając nasiona trawy na przydomowy trawnik, warto wziąć pod uwagę ich właś...
Data publikacji: 2022-05-24
Pomidory w domowym ogródku
Domowy ogródek to nie tylko rośliny ozdobne. Często pojawiają się w nich warzywa. Zwłaszcza w ostatnich latach, gdy coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne jest zdrowe odżywianie. Jednym...
Data publikacji: 2022-05-24
Brzoskwinie w amatorskiej uprawie - jak sobie radzić z chorobami?
Brzoskwinie stały się bardzo popularnymi drzewami owocowymi, które z powodzeniem można uprawiać na terenie kraju. Brzoskwinia wymaga gleby ciepłej, żyznej, a stanowisko powinno być osłonięte, aby rośl...
Data publikacji: 2022-05-23
Jak wybrać najlepszy stolik kawowy?
Stolik kawowy to niezbędny element w każdym salonie. Powinien być nie tylko funkcjonalny, ale także estetyczny – tak, aby dopełniał całą aranżację tego pomieszczenia oraz by pasował do stylu pokoju dz...
Data publikacji: 2022-05-18

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij