Trawnik ozdobą domu. Jak zadbać o jego piękny wygląd?


Planowanie trawnika – pierwsze kroki.


„Zielony dywan” jest prawdziwą ozdobą nieruchomości, dlatego warto zadbać o piękny, efektowny trawnik. Ważne jest nie tylko regularne koszenie, ale także dbanie o utrzymanie odpowiedniego podłoża. Nie należy zbyt pochopnie decydować się na większą powierzchnię trawnika – szczególnie, jeśli nie mamy czasu, aby zapewnić mu estetyczną prezencję. W takiej sytuacji warto wziąć pod uwagę projekty domów z mniejszymi połaciami zieleni.

Planowanie trawnika – pierwsze kroki

Zanim zaczniemy dbać o zieloną połać trawy, musimy wyznaczyć dla niej optymalne miejsce. W tym zadaniu pomocni okażą się architekci zieleni. Wskażą oni, w których lokalizacjach można założyć trawnik i czym charakteryzuje się podłoże na konkretnym terenie. Wezmą pod uwagę architekturę terenu oraz dodatkowe utrudnienia, takie jak kamienie. Nic dziwnego, że projekty domów z uwzględnieniem zieleni w ogrodzie cieszą się największym zainteresowaniem.

Pierwszym etapem w zakładaniu trawnika jest przygotowanie gleby. Optymalnym rozwiązaniem jest podłoże o charakterze piaszczysto-gliniastym o średnim odczynie pH (5,5 – 7,0). Teren musi być wolny od innych roślin, kamieni i zaschniętych liści, a następnie należy go przekopać i przygotować optymalne podłoże przy pomocy glebogryzarki. Zanim zdecydujemy się na zasianie trawy, musimy zapewnić glebie odpowiednie nawożenie. Jeśli we właściwy sposób przygotujemy bazę pod „zielony dywan”, z łatwością uda nam się utrzymać jego efektowny wygląd.


Pielęgnacja trawnika – o czym należy pamiętać?

Pielęgnacja trawnika – o czym należy pamiętać?

W przypadku świeżo założonego trawnika należy pamiętać o jego częstym podlewaniu – w zależności od temperatury, nawet do trzech razy dziennie. Z biegiem czasu można to robić dwa razy w tygodniu, pamiętając o dokładnym nawilżeniu podłoża. Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się chorób grzybowych, nie należy nawadniać zielonej połaci wieczorem. Również podczas silnego nasłonecznienia jest to niewskazane. W praktyce, najlepiej podlewać trawnik z samego rana, co wiąże się także ze zmniejszeniem parowania wody.

W trosce o utrzymanie pięknej zieleni należy pamiętać o regularnym koszeniu – zazwyczaj wystarczy skracać trawę raz lub dwa razy w tygodniu. Bardzo ważną czynnością jest także nawożenie. Wraz z regularnym koszeniem i zagęszczeniem trawy wzrasta jej zapotrzebowanie na dodatkowe składniki mineralne. Mieszanki nawozowe najlepiej stosować trzy razy w sezonie – wiosną, w czerwcu oraz na przełomie sierpnia i września. Na workach z tego typu środkami znajdziemy szczegółowe wytyczne dotyczące odpowiednich propozycji oraz optymalnego okresu na ich położenie. Ważna jest także efektywna aeracja podłoża. Najlepiej zastosować w tym celu nakłucia za pomocą wideł, dzięki którym zapewnimy korzeniom trawy dostęp do tlenu.Pielęgnacja trawnika to nie tylko regularne podlewania i koszenie – aby zadbać o właściwą gęstość i kondycję trawy nie można zapominać o jej nawożeniu czy dotlenianiu korzeni. Warto zdecydować się na projekt domu z uwzględnieniem szopy lub garażu, w której będzie można przechowywać kosiarkę, zapas nawozu czy najpotrzebniejsze narzędzia ogrodowe.


Artykuł powstał we współpracy z DomyWStylu.pl

Może Cię zaintersować:

- Jak zacząć projektowanie ogrodu?

- Maj w ogrodzie

- Ogrody wertykalne

Data publikacji: 2018-06-21, ostatnia zmiana: 2018-10-04

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Trawa ozdobna - rozplenica zwykła 2 l
12,97 zł
Świnoujście
(woj. zachodniopomorskie)
Aksamitka 'bonita' - mix nasion - kiepenkerl
6,99 zł
Bielsko-Biała
(woj. śląskie)
Kostrzewa zielona- gautiera pic carlit - trawa ozdobna
4,97 zł
Sieradz
(woj. łódzkie)
Wrzos pąkowy (calluna vulgaris) sandy_licencja
4,97 zł
Gołków
(woj. mazowieckie)
Jabłoń antonówka
18,00 zł
Legionowo
(woj. mazowieckie)
Zantedeschia kalla rose queen - 1 szt.
10,67 zł
Szczecinek
(woj. zachodniopomorskie)
Trawa imperata cylindryczna red baron 1 l
16,30 zł
Ludomy
(woj. wielkopolskie)
Trawa gazonowa sportowa 0,9 kg
27,90 zł
Kielce
(woj. świętokrzyskie)
Nalina wygięta sadzonka stopa słonia
20,00 zł
Augustów
(woj. podlaskie)
Trawa gazonowa uniwersalna 0,5 kg zielony dywan
15,40 zł
Sopot
(woj. pomorskie)
Azalia japońska maruschka różowe kwiaty
17,40 zł
Kielce
(woj. świętokrzyskie)
Rumianek - leczniczy - kiepenkerl
5,99 zł
Nowy Targ
(woj. małopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Loftowe wnętrza - siła naturalnego piękna
Kiedy zaczynamy urządzać własne mieszkanie, zazwyczaj towarzyszy nam sporo entuzjazmu. Chcemy, aby cała kompozycja była dobrze zgraną całością. Wybieramy więc takie meble i dekoracje, które będą dobrz...
Data publikacji: 2021-03-08
5 miejsc, w których sprawdzą się ławy piknikowe
Drewniane ławy piknikowe to bardzo użyteczny i praktyczny mebel, który dobrze się prezentuje zwłaszcza w przestrzeni otwartej. W jakich miejscach najlepiej sprawdzają się nowoczesne stoły piknikowe or...
Data publikacji: 2021-02-17
Jaki biokominek wybrać?
W ostatnich latach zauważyć można rosnącą popularność biokominków. Wynika to z faktu, iż są one nie tylko niezwykle estetycznym elementem dekoracyjnym, ale również pełnią funkcję użytkową. Aby jednak...
Data publikacji: 2021-02-15
Jak zadbać o jakość powietrza w domu?
Dom jest naszym azylem. Powinny więc w nim panować warunki sprzyjające odpoczynkowi i regeneracji sił. Warto myśleć nie tylko o wystroju wnętrz i ich wyposażeniu, ale także o tym, jakim oddychamy powi...
Data publikacji: 2021-02-12

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij