O co spytać dewelopera przy zakupie mieszkania?


Zakup mieszkania od dewelopera.


Bez względu na to, czy kupujemy mieszkanie pierwszy, czy kolejny raz, istnieje zestaw pytań, które powinno się zadać deweloperowi przed podpisaniem umowy kupna mieszkania. Najlepiej odpowiedzi uzyskać w formie pisemnej. Na tej podstawie będzie można rozliczać nieuczciwą firmę deweloperską i dochodzić odszkodowania. Odpowiedzi pomogą nam także upewnić się, czy rzeczywiście chcemy kupić mieszkanie od danej firmy, czy może lepiej zrezygnować. Poniżej znajduje się lista przykładowych pytań do dewelopera.


Przy zakupie mieszkania, zwłaszcza jeśli nie ma się doświadczenia w tym zakresie, trzeba wziąć pod uwagę wiele kwestii. Część z nich jest oczywista. Czasem zdarza się jednak, że bierzemy za pewnik rzeczy, które w rzeczywistości okazują się zupełnie inne. Warto zatem skorzystać z doświadczenia osób, które kupiły już mieszkanie. Ich opowieści mogą nam przynieść wiele istotnych informacji. A nade wszystko warto spisać na kartce wszystkie pytania do dewelopera, które pojawiają nam się w głowie. Bez względu na to, czy wydają nam się oczywiste, czy nietypowe, trzeba uzyskać na nie odpowiedzi od kompetentnego pracownika firmy deweloperskiej, która buduje nasze mieszkanie. Jakie to pytania?

Czy firma deweloperska ma pozwolenie na budowę i czy jest ono prawomocne?

Pytanie z pozoru banalne, jednak wiele sytuacji życiowych pokazuje, że warto je zadać. Część firm deweloperskich jest tak pewna otrzymania pozwolenia na budowę, że zaczyna budować bez niego. Inne nawet się o to nie starają z różnych względów, m.in. braku informacji, do kogo należy dany teren. O kopię pozwolenia na budowę może poprosić każdy zainteresowany kupnem mieszkania na budowanym osiedlu.

Co będzie dostępne na osiedlu?

Oczywiście oprócz naszych mieszkań czy miejsc postojowych. Czy deweloper planuje budowę placów zabaw? Czy lokale na parterze będą mieszkaniami, czy lokalami usługowymi? Jeśli pojawia się tu druga opcja, to do jakich usług lokale te będą przeznaczone - biura czy restauracji? Czy na osiedlu będą miejsca wypoczynkowe? Jeśli deweloper przewiduje dodatkowe udogodnienia w postaci siłowni lub basenu, na jakich warunkach będą one udostępniane mieszkańcom?

Co powstanie wokół naszego osiedla?

Obecnie coraz rzadsze są sytuacje, w których powstają ogromne osiedla budowane latami. Częściej jest tak, że na osiedle składa się ledwie kilka budynków, a przy nim powstają kolejne. Dlatego nie warto łudzić się, że piękne zielone tereny za oknem będą tam zawsze. Trzeba spytać dewelopera o jego plany budowy kolejnych budynków w pobliżu naszego mieszkania. Może się okazać, że budowa naszego osiedla jest podzielona na wiele etapów, lub że obok powstanie kolejnych 5 osiedli. Warto również zapoznać się z planami inwestycyjnymi w urzędzie miasta i gminy. Niska cena mieszkania powinna nam się wydać podejrzana i dlatego koniecznie trzeba się dowiedzieć, z czego wynika.


 


Umowa - kiedy będzie podpisywana, na jakich warunkach można od niej odstąpić?

Wszelkie kwestie związane z umową są sprawą pierwszorzędną. Czy jest podpisywana umowa przedwstępna? Czy można dodawać aneksy? Na jakich warunkach można od niej odstąpić? Każdą umowę otrzymaną od dewelopera warto przedyskutować z prawnikiem. Czasem zdarza się, że deweloper nie przestrzega warunków ustawy deweloperskiej w umowie, czego klient może nie być świadomy. Dlatego warto się zapoznać również ze wspomnianą ustawą.

Finansowanie inwestycji - jak się odbywa?

Deweloper może budować osiedle za pieniądze z własnej kieszeni lub na kredyt udzielony przez bank. Pierwsza opcja może okazać się mniej bezpieczna, gdyż nie wiadomo, czy rzeczywiście deweloper posiada deklarowaną sumę wystarczającą do powstania całej inwestycji, a po drugie - czy pieniądze te są w odpowiedni sposób zabezpieczone. Udzielenie kredytu przez bank wiąże się ze ścisłą kontrolą finansową firmy deweloperskiej - instytucja w powszechnej opinii uznawana za nobilitowaną trzyma rękę na pulsie. Dodatkowo, aby zdobyć kredyt, trzeba spełnić wiele wysokich wymagań, co dobrze świadczy o deweloperze.

W jaki sposób można zapłacić za mieszkanie i kiedy się to odbywa?

W wielu inwestycjach płatności zależą od poszczególnych etapów. Na początku płaci się zaliczkę, a następnie raty po ukończeniu poszczególnych części budowy. Jednak deweloperzy mogą oferować inne metody płatności, np. jedną ratę przy zaliczce, a resztę dopiero przy przekazaniu kluczy do gotowego już mieszkania. Warto dowiedzieć się, jakie mamy możliwości i co pomoże nam ochronić się w przypadku ogłoszenia przez firmę deweloperską upadłości, czy innych problemów związanych z budową naszego mieszkania.

Co wchodzi w skład standardu deweloperskiego?

Określenie "standard deweloperski” jest dość niejasne. Nigdzie nie znajdziemy przepisu czy dokumentu, który reguluje, co wchodzi w jego skład, a co nie. Dlatego warto dokładnie spytać dewelopera, a najlepiej poprosić go o pisemną listę rzeczy, które on gwarantuje w ramach standardu deweloperskiego. Dobrze jest także spytać, czy można z czegoś zrezygnować, jeśli np. drzwi wejściowe okażą się słabej jakości i wolimy kupić własne.

Opracowanie materiału: https://rynekpierwotny.pl/

Data publikacji: 2018-02-15, ostatnia zmiana: 2022-05-23

ZOBACZ OGŁOSZENIA

3p, 85m, Okolice Skarbowców Balkon Garaż LUX (Wrocław)
920 000 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
2pok 40met Okolice Madalińskiego Taras Ogród GARAŻ (Wrocław)
740 700 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
2p, 52m, okolice Zaolziańskiej Balkon Piwnica (Wrocław)
519 000 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
3 pokojowe mieszkanie Wola al. Solidarności
1 030 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
4p, 94m, Krzyki 2 Poziomy Taras Komórka Garaż (Wrocław)
799 000 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
2pok, 60met, Okolice Parku Staszica Rozkład Winda (Wrocław)
550 000 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
4pok, 99met, Okolice Kresowej Piwnica Komórka (Legnica)
475 000 zł
Legnica
(woj. dolnośląskie)
3pok, 66met, Okolice Głogowskiej Rozkład Piwnica (Wrocław)
650 000 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
3pok, 69met, Okolice Zawidowskiej 2 Ogródki Garaż (Wrocław)
770 000 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
2pok, 36met, Okolice Kamieńskiego PIWNICA (Wrocław)
356 000 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Mieszk 3pok,55m2,II p, Telegraf, kameralny budynek
580 860 zł
Kielce
(woj. świętokrzyskie)
2pok, 65met, Okolice Długopolskiej Po Remoncie (Wrocław)
3 000,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Czy warto ubezpieczyć mieszkanie?
Ubezpieczenie mieszkania to jedno z najważniejszych rozważań, które powinniśmy podjąć jako właściciele lub najemcy nieruchomości. Bez względu na to, czy jesteśmy nowymi właścicielami nieruchomości, cz...
Data publikacji: 2023-12-11
Ubezpieczenie Mieszkania: Ochrona Twoich Czterech Ścian
Ubezpieczenie mieszkania to temat, który często pozostaje na marginesie rozmów, ale jest kluczowy dla bezpieczeństwa finansowego każdego właściciela nieruchomości. W dzisiejszym artykule rozwiejemy ws...
Data publikacji: 2023-10-06
Dlaczego warto sprawdzić dane księgi wieczystej przed zakupem, wynajmem lub dzierżawą lokalu użytkowego?
Zakup nieruchomości, szczególnie lokalu użytkowego, to inwestycja, która wymaga solidnego przygotowania i staranności. Jednym z kluczowych kroków, który powinniśmy podjąć przed finalizacją transakcji,...
Data publikacji: 2023-09-21
Gdzie mogę znaleźć księgę wieczystą domu online?
Kupno nieruchomości to nie tylko wybranie odpowiedniej lokalizacji, mieszkania, domu, czy też gruntu, bądź lokalu, ale także szereg czynności jakich należy dokonać by mieć pewność że wszystko pójdzie...
Data publikacji: 2023-04-25