O co spytać dewelopera przy zakupie mieszkania?


Zakup mieszkania od dewelopera.


Bez względu na to, czy kupujemy mieszkanie pierwszy, czy kolejny raz, istnieje zestaw pytań, które powinno się zadać deweloperowi przed podpisaniem umowy kupna mieszkania. Najlepiej odpowiedzi uzyskać w formie pisemnej. Na tej podstawie będzie można rozliczać nieuczciwą firmę deweloperską i dochodzić odszkodowania. Odpowiedzi pomogą nam także upewnić się, czy rzeczywiście chcemy kupić mieszkanie od danej firmy, czy może lepiej zrezygnować. Poniżej znajduje się lista przykładowych pytań do dewelopera.


Przy zakupie mieszkania, zwłaszcza jeśli nie ma się doświadczenia w tym zakresie, trzeba wziąć pod uwagę wiele kwestii. Część z nich jest oczywista. Czasem zdarza się jednak, że bierzemy za pewnik rzeczy, które w rzeczywistości okazują się zupełnie inne. Warto zatem skorzystać z doświadczenia osób, które kupiły już mieszkanie. Ich opowieści mogą nam przynieść wiele istotnych informacji. A nade wszystko warto spisać na kartce wszystkie pytania do dewelopera, które pojawiają nam się w głowie. Bez względu na to, czy wydają nam się oczywiste, czy nietypowe, trzeba uzyskać na nie odpowiedzi od kompetentnego pracownika firmy deweloperskiej, która buduje nasze mieszkanie. Jakie to pytania?

Czy firma deweloperska ma pozwolenie na budowę i czy jest ono prawomocne?

Pytanie z pozoru banalne, jednak wiele sytuacji życiowych pokazuje, że warto je zadać. Część firm deweloperskich jest tak pewna otrzymania pozwolenia na budowę, że zaczyna budować bez niego. Inne nawet się o to nie starają z różnych względów, m.in. braku informacji, do kogo należy dany teren. O kopię pozwolenia na budowę może poprosić każdy zainteresowany kupnem mieszkania na budowanym osiedlu.

Co będzie dostępne na osiedlu?

Oczywiście oprócz naszych mieszkań czy miejsc postojowych. Czy deweloper planuje budowę placów zabaw? Czy lokale na parterze będą mieszkaniami, czy lokalami usługowymi? Jeśli pojawia się tu druga opcja, to do jakich usług lokale te będą przeznaczone - biura czy restauracji? Czy na osiedlu będą miejsca wypoczynkowe? Jeśli deweloper przewiduje dodatkowe udogodnienia w postaci siłowni lub basenu, na jakich warunkach będą one udostępniane mieszkańcom?

Co powstanie wokół naszego osiedla?

Obecnie coraz rzadsze są sytuacje, w których powstają ogromne osiedla budowane latami. Częściej jest tak, że na osiedle składa się ledwie kilka budynków, a przy nim powstają kolejne. Dlatego nie warto łudzić się, że piękne zielone tereny za oknem będą tam zawsze. Trzeba spytać dewelopera o jego plany budowy kolejnych budynków w pobliżu naszego mieszkania. Może się okazać, że budowa naszego osiedla jest podzielona na wiele etapów, lub że obok powstanie kolejnych 5 osiedli. Warto również zapoznać się z planami inwestycyjnymi w urzędzie miasta i gminy. Niska cena mieszkania powinna nam się wydać podejrzana i dlatego koniecznie trzeba się dowiedzieć, z czego wynika.


 


Umowa - kiedy będzie podpisywana, na jakich warunkach można od niej odstąpić?

Wszelkie kwestie związane z umową są sprawą pierwszorzędną. Czy jest podpisywana umowa przedwstępna? Czy można dodawać aneksy? Na jakich warunkach można od niej odstąpić? Każdą umowę otrzymaną od dewelopera warto przedyskutować z prawnikiem. Czasem zdarza się, że deweloper nie przestrzega warunków ustawy deweloperskiej w umowie, czego klient może nie być świadomy. Dlatego warto się zapoznać również ze wspomnianą ustawą.

Finansowanie inwestycji - jak się odbywa?

Deweloper może budować osiedle za pieniądze z własnej kieszeni lub na kredyt udzielony przez bank. Pierwsza opcja może okazać się mniej bezpieczna, gdyż nie wiadomo, czy rzeczywiście deweloper posiada deklarowaną sumę wystarczającą do powstania całej inwestycji, a po drugie - czy pieniądze te są w odpowiedni sposób zabezpieczone. Udzielenie kredytu przez bank wiąże się ze ścisłą kontrolą finansową firmy deweloperskiej - instytucja w powszechnej opinii uznawana za nobilitowaną trzyma rękę na pulsie. Dodatkowo, aby zdobyć kredyt, trzeba spełnić wiele wysokich wymagań, co dobrze świadczy o deweloperze.

W jaki sposób można zapłacić za mieszkanie i kiedy się to odbywa?

W wielu inwestycjach płatności zależą od poszczególnych etapów. Na początku płaci się zaliczkę, a następnie raty po ukończeniu poszczególnych części budowy. Jednak deweloperzy mogą oferować inne metody płatności, np. jedną ratę przy zaliczce, a resztę dopiero przy przekazaniu kluczy do gotowego już mieszkania. Warto dowiedzieć się, jakie mamy możliwości i co pomoże nam ochronić się w przypadku ogłoszenia przez firmę deweloperską upadłości, czy innych problemów związanych z budową naszego mieszkania.

Co wchodzi w skład standardu deweloperskiego?

Określenie "standard deweloperski” jest dość niejasne. Nigdzie nie znajdziemy przepisu czy dokumentu, który reguluje, co wchodzi w jego skład, a co nie. Dlatego warto dokładnie spytać dewelopera, a najlepiej poprosić go o pisemną listę rzeczy, które on gwarantuje w ramach standardu deweloperskiego. Dobrze jest także spytać, czy można z czegoś zrezygnować, jeśli np. drzwi wejściowe okażą się słabej jakości i wolimy kupić własne.

Opracowanie materiału: https://rynekpierwotny.pl/

Data publikacji: 2018-02-15, ostatnia zmiana: 2019-05-16

ZOBACZ OGŁOSZENIA

NIETUZINKOWE M3 W PIĘKNEJ KAMIENICY UL. ŁOKIETKA.
439 000 zł
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)
1 pokój, Targówek ul Wysockiego
299 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Gorzów Wielkopolski os. Europejskie  3 pokoje
334 000 zł
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)
3-pokojowe mieszkanie na wynajem
2 050,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Słoneczne i zadbane M3 na os. Górczyn.
279 000 zł
Gorzów Wielkopolski
(woj. lubuskie)
2 pokoje, Śródmieście ul Rozbrat
950 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Widzew / Olechów - M3 z garażem, teren ogrodzony 2017 r.
1 900,00 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
2 pokojowe mieszkanie na Starym Mokotowie
720 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Mieszkanie 3 pok m. parkingowe Białoprądnicka
443 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Mieszkanie 2-pok do wynajęcia na os. Dobrzec
1 200,00 zł
Kalisz
(woj. wielkopolskie)
2 Pokoje | Balkon | Piwnica | Nowa Huta
400 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Strych do adaptacji, Nowy Świat
650 000 zł
Kraków
(woj. małopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Odbiór mieszkania z listą referencyjną
Spełniając marzenia związane z własnym mieszkaniem, bardzo często spotykamy się z atrakcyjnymi ofertami biur nieruchomości, które są w stanie odpowiedzieć na większość potrzeb, a nawet spełnić marzeni...
Data publikacji: 2020-11-04
Profbud, czyli profesjonalne usługi deweloperskie
Decyzja o kupnie mieszkania zazwyczaj wiąże się z wyborem firmy, która pomoże nam w znalezieniu odpowiedniego lokum. Czego powinniśmy oczekiwać od dewelopera?
Data publikacji: 2020-10-28
Dom z ogrodem czy ekskluzywne mieszkanie - czego chcą Polacy?
Oczekiwania Polaków względem miejsca zamieszkania znacznie zmieniły się w ostatnich latach. Do niedawna szczytem marzeń wielu osób było ukończenie studiów, rozpoczęcie kariery zawodowej i związanie sw...
Data publikacji: 2020-10-19
Czy koronawirus namieszał na rynku mieszkaniowym? I tak, i nie
Trwająca niespełna pół roku pandemia koronawirusa zdążyła znacząco osłabić niemal każdą branżę na każdym z lokalnych rynków. Co ciekawe, rynek nieruchomościowy w dalszym ciągu silnie opierał się wpływ...
Data publikacji: 2020-10-08