Niszczenie Dokumentów - Ochrona Poufnych Danych


Niszczenie Dokumentów - Ochrona Poufnych Danych.


Obowiązek przetrzymywania dokumentacji oraz ochrony zawartych w nich danych dotyczy wszystkich przedsiębiorstw oraz instytucji państwowych. Zwykła umowa handlowa, dane kandydatów do pracy czy też kadrowa lista płac zawierają poufne informacje, które nie powinny wyjść poza struktury przedsiębiorstwa. Dokumentów zawierających poufne dane nie można ich po prostu wyrzucić do śmietnika, należy je odpowiednio utylizować.

Obowiązek przechowywania dokumentów

Wszystkie podmioty gospodarcze mające wpływ na ekonomię obarczone są obowiązkiem archiwizacji dokumentów. Bez względu na to, czy jest to osoba prywatna, przedsiębiorstwo państwowe, spółka osobowa, spółka kapitałowa czy też obiekt administracji publicznej, wszyscy są zobowiązani do ochrony danych osobowych zawartych w dokumentach.

Zarówno dokumentacja związana z prowadzeniem działalności, jak i zawierająca poufne dane, powinna być chroniona i przetrzymywana w bezpiecznych warunkach przez określony czas. Inny okres przechowywania jest narzucony dla dokumentów księgowych, a inny dla archiwizacji dokumentów związanych z zatrudnieniem pracowników. Większość dokumentów związanych z prowadzeniem działalności należy przechowywać przez okres 5, 10 lub 15 lat.

Co zrobić z dokumentami, kiedy już nie mamy obowiązku ich przetrzymywać?

Należy je zniszczyć. Dalsze przechowywanie dokumentów wiąże się z zajęciem dużej powierzchni. Nie trzeba ich trzymać w nieskończoność!

Odpowiednio wyposażone firmy profesjonalnie niszczące dokumenty, spełniają wyśrubowane normy jakościowe dotyczące bezpieczeństwa i tajności niszczonych dokumentów. Często oferują odbiór materiału własnym transportem. Warto wspomnieć o tym, że od momentu odebrania dokumentów, podmiot niszczący odpowiada za ich bezpieczny transport i utylizację.

Nie każda firma może świadczyć usługi niszczenia dokumentów. Odpowiednie maszyny - niszczarki przemysłowe - realizujące masowe cięcie dokumentacji na określone wymiary (np. ścinki o rozmiarach 10mm x 13mm), posiadają certyfikaty potwierdzające uzyskanie odpowiedniej klasy tajności niszczenia dokumentów. Proces utylizacja przeprowadzony za ich pomocą daje gwarancję na utrzymanie tajności danych zawartych w dokumentacji.

Profesjonalne firmy, poza posiadaniem certyfikatu niszczarki przemysłowej, wystawiają certyfikat zniszczenia dokumentów - jako potwierdzenie utylizacji dokumentów zgodnej z obowiązującymi normami i klasami tajności.Utylizacja nośników danych

XXI wiek to okres cyfryzacji. Poza dokumentacją papierową, bardzo często posiadamy informacje zapisane na nośnikach pamięci. Zgłoszenia aplikacyjne, CV, umowy handlowe, zestawienia płacowe i inne pliki zawierające dane osobowe również powinniśmy chronić przed wglądem osób niepowołanych.

Jeśli cyfrowy nośnik danych (np. dyski twarde, dyskietki, płyty CD/DVD) jest jednokrotnego użytku, lub mamy ich zbyt wiele - powinniśmy je zutylizować. Firmy wymieniające sprzęt komputerowy na nowszy, zazwyczaj oddają zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny do recyklerów, warto jednak pamiętać o wyjęciu dysków przenoszących pamięć. Tylko po rozdzieleniu dysków od zużytego sprzętu oraz ich utylizacji, mamy stu procentową pewność, że dane pozostają bezpieczne.

Firmy specjalizujące się w utylizacji nośników danych realizują niszczenie za pomocą odpowiednich niszczarek, nośniki danych zostają nieodwracalnie zniszczone. 

Cena niszczenia dokumentów

Posiadam dokumenty do utylizacji - co dalej? 

Najłatwiej jest chwycić za telefon i zapytać o wycenę. Firma specjalistyczna odbierze dokumenty własnym transportem, a Państwo otrzymają potwierdzenie zniszczenia dokumentów. Jeśli jednak chcą Państwo znać orientacyjną cenę niszczenia dokumentów należy zapoznać się z cennikiem firm świadczących takie usługi.


Autor artykułu

Firma Pestar, zajmująca się utylizacją dokumentów. Niszczenie Dokumentów Gdańsk

Może Cię zaintersować:

- Laptopy i komputery poleasingowe - jak wybrać?

- Laptopy i komputery poleasingowe - jak wybrać?

- Jak i gdzie kupić tani sprzęt IT poleasingowy na fakturę, czyli używane komputery i laptopy dla firm

- Nie wyrzucaj pustego tonera!

- Oryginał czy zamiennik ? jaki tusz wybrać?

- Alarm przewodowy czy bezprzewodowy?

- Urządzanie biura od A do Z - poradnik doboru mebli biurowych

- Idealny marketingowiec

Data publikacji: 2018-03-06, ostatnia zmiana: 2018-10-10

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Fotel biurowy press
849,00 zł
Krosno Odrzańskie
(woj. lubuskie)
Fotel obrotowy desmond 4
669,00 zł
Krapkowice
(woj. opolskie)
Nowoczesne biurko haga - czarny połysk
698,00 zł
Sandomierz
(woj. świętokrzyskie)
Woood biurko silas jesion szczotkowany czarny [fsc] 373385-bn
2 099,00 zł
Dębica
(woj. podkarpackie)
Białe biurko dla dziecka - candy 4x
448,00 zł
Wałbrzych
(woj. dolnośląskie)
Nowoczesne biurko z kontenerkiem connect steel troisie (130 cm)
1 065,00 zł
Starachowice
(woj. świętokrzyskie)
Biurko komputerowe stanis - białe + dąb sonoma
168,00 zł
Kętrzyn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Bia�e industrialne biurko hooper 120x60 cm z naturalnym blatem
1 499,00 zł
Jawor
(woj. dolnośląskie)
Rexel Niszczarka Momentum X312
542,37 zł
Dębica
(woj. podkarpackie)
BRW - biurko Gent
359,00 zł
Otwock
(woj. mazowieckie)
Bia�e nowoczesne biurko desk 160x60 poekspozycyjne
1 099,00 zł
Legnica
(woj. dolnośląskie)
Krzesło biurowe q-128
356,00 zł
Łomża
(woj. podlaskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak sprzedawać na WordPress i WooCommerce?
Darmowy i popularny system CMS WordPress już od kilkunastu lat używany jest przez miliony użytkowników, blogerów, czy przedsiębiorców na całym świecie. Powstał w 2003 roku i na początku był znany jedy...
Data publikacji: 2020-12-30
Sprzedaż w Internecie z każdym rokiem w górę
Jak wyglądał pierwszy handel internetowy? Co się zmieniło na przestrzeni czasu i jakie są najnowsze trendy i możliwości sprzedaży w internecie? Przedstawiamy zarys historii e-commerce, podpowiadamy, w...
Data publikacji: 2020-10-02
Sprzedaż w internecie w liczbach, kiedyś a dzisiaj, jak zmieniała się sprzedaż przez ostatnie 20 lat?
Liczne badania pokazują, że 80% decyzji zakupowych podejmujemy właśnie w internecie. Jesteśmy bardziej świadomi swoich potrzeb i oczekujemy jedynie doradztwa w kwestii wyboru produktów czy usług. A ja...
Data publikacji: 2020-09-27
Skuteczna promocja w Internecie - jak to zrobić?
Z pewnością wielu z Was posiada swoje konta na Instagramie, Facebooku i YouTube. Chęć pokazania się innym oraz dotarcie do dużej ilości odbiorców to obecnie priorytet, dla twórców działających w media...
Data publikacji: 2020-09-01