Niszczenie Dokumentów - Ochrona Poufnych Danych


Niszczenie Dokumentów - Ochrona Poufnych Danych.


Obowiązek przetrzymywania dokumentacji oraz ochrony zawartych w nich danych dotyczy wszystkich przedsiębiorstw oraz instytucji państwowych. Zwykła umowa handlowa, dane kandydatów do pracy czy też kadrowa lista płac zawierają poufne informacje, które nie powinny wyjść poza struktury przedsiębiorstwa. Dokumentów zawierających poufne dane nie można ich po prostu wyrzucić do śmietnika, należy je odpowiednio utylizować.

Obowiązek przechowywania dokumentów

Wszystkie podmioty gospodarcze mające wpływ na ekonomię obarczone są obowiązkiem archiwizacji dokumentów. Bez względu na to, czy jest to osoba prywatna, przedsiębiorstwo państwowe, spółka osobowa, spółka kapitałowa czy też obiekt administracji publicznej, wszyscy są zobowiązani do ochrony danych osobowych zawartych w dokumentach.

Zarówno dokumentacja związana z prowadzeniem działalności, jak i zawierająca poufne dane, powinna być chroniona i przetrzymywana w bezpiecznych warunkach przez określony czas. Inny okres przechowywania jest narzucony dla dokumentów księgowych, a inny dla archiwizacji dokumentów związanych z zatrudnieniem pracowników. Większość dokumentów związanych z prowadzeniem działalności należy przechowywać przez okres 5, 10 lub 15 lat.

Co zrobić z dokumentami, kiedy już nie mamy obowiązku ich przetrzymywać?

Należy je zniszczyć. Dalsze przechowywanie dokumentów wiąże się z zajęciem dużej powierzchni. Nie trzeba ich trzymać w nieskończoność!

Odpowiednio wyposażone firmy profesjonalnie niszczące dokumenty, spełniają wyśrubowane normy jakościowe dotyczące bezpieczeństwa i tajności niszczonych dokumentów. Często oferują odbiór materiału własnym transportem. Warto wspomnieć o tym, że od momentu odebrania dokumentów, podmiot niszczący odpowiada za ich bezpieczny transport i utylizację.

Nie każda firma może świadczyć usługi niszczenia dokumentów. Odpowiednie maszyny - niszczarki przemysłowe - realizujące masowe cięcie dokumentacji na określone wymiary (np. ścinki o rozmiarach 10mm x 13mm), posiadają certyfikaty potwierdzające uzyskanie odpowiedniej klasy tajności niszczenia dokumentów. Proces utylizacja przeprowadzony za ich pomocą daje gwarancję na utrzymanie tajności danych zawartych w dokumentacji.

Profesjonalne firmy, poza posiadaniem certyfikatu niszczarki przemysłowej, wystawiają certyfikat zniszczenia dokumentów - jako potwierdzenie utylizacji dokumentów zgodnej z obowiązującymi normami i klasami tajności.Utylizacja nośników danych

XXI wiek to okres cyfryzacji. Poza dokumentacją papierową, bardzo często posiadamy informacje zapisane na nośnikach pamięci. Zgłoszenia aplikacyjne, CV, umowy handlowe, zestawienia płacowe i inne pliki zawierające dane osobowe również powinniśmy chronić przed wglądem osób niepowołanych.

Jeśli cyfrowy nośnik danych (np. dyski twarde, dyskietki, płyty CD/DVD) jest jednokrotnego użytku, lub mamy ich zbyt wiele - powinniśmy je zutylizować. Firmy wymieniające sprzęt komputerowy na nowszy, zazwyczaj oddają zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny do recyklerów, warto jednak pamiętać o wyjęciu dysków przenoszących pamięć. Tylko po rozdzieleniu dysków od zużytego sprzętu oraz ich utylizacji, mamy stu procentową pewność, że dane pozostają bezpieczne.

Firmy specjalizujące się w utylizacji nośników danych realizują niszczenie za pomocą odpowiednich niszczarek, nośniki danych zostają nieodwracalnie zniszczone. 

Cena niszczenia dokumentów

Posiadam dokumenty do utylizacji - co dalej? 

Najłatwiej jest chwycić za telefon i zapytać o wycenę. Firma specjalistyczna odbierze dokumenty własnym transportem, a Państwo otrzymają potwierdzenie zniszczenia dokumentów. Jeśli jednak chcą Państwo znać orientacyjną cenę niszczenia dokumentów należy zapoznać się z cennikiem firm świadczących takie usługi.


Autor artykułu

Firma Pestar, zajmująca się utylizacją dokumentów. Niszczenie Dokumentów Gdańsk

Może Cię zaintersować:

- Laptopy i komputery poleasingowe - jak wybrać?

- Laptopy i komputery poleasingowe - jak wybrać?

- Jak i gdzie kupić tani sprzęt IT poleasingowy na fakturę, czyli używane komputery i laptopy dla firm

- Nie wyrzucaj pustego tonera!

- Oryginał czy zamiennik ? jaki tusz wybrać?

- Alarm przewodowy czy bezprzewodowy?

- Urządzanie biura od A do Z - poradnik doboru mebli biurowych

- Idealny marketingowiec

Data publikacji: 2018-03-06, ostatnia zmiana: 2018-10-10

ZOBACZ OGŁOSZENIA

cienkopis stabilo point88 neonowe kolory
2,94 zł
Elbląg
(woj. warmińsko-mazurskie)
marker suchościeralny 3150 d.rect
1,80 zł
Opole
(woj. opolskie)
koszulki na dokumenty strong krystaliczne a4 100 sztuk
21,63 zł
Kielce
(woj. świętokrzyskie)
śliczne zakreślacze stabilo swing cool fashion 18 kolorów na podstawce na biurko
71,07 zł
Tarnowskie Góry
(woj. śląskie)
zakreślacze stabilo swing cool komplet 4 kolory 275-4
15,69 zł
Krosno
(woj. podkarpackie)
wkład do długopisu solidly niebieski
0,76 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
szafa drewniana bukowa visby bergman 3d5s / kolor biały
5 850,00 zł
Pabianice
(woj. łódzkie)
kołozeszyt academy notebook a5 100 kartek interdruk
9,73 zł
Ruda Śląska
(woj. śląskie)
zeszyt przedmiotowy tematyczny niemiecki a5 60 okładka pp plastikowa interdruk
3,78 zł
Tomaszów Mazowiecki
(woj. łódzkie)
pojemnik przezroczysty na kartki z wkładem
6,52 zł
Kalisz
(woj. wielkopolskie)
zeszyt a5 16 w kratkę pp okładka plastikowa interdruk
2,12 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
zszywki nr 8 leitz 5578
4,40 zł
Białystok
(woj. podlaskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Wynajem mebli coraz popularniejszy
Jak w szybki i łatwy sposób zaoszczędzić pieniądze? Przestać kupować. Niemożliwe? Zamiast inwestować w kolejne nowe przedmioty, warto skorzystać z opcji wynajmowania. Mieszkania, samochody i inne rzec...
Data publikacji: 2021-12-29
Jak oznaczać dokumenty i inne przedmioty?
Nie szukaj swoich dokumentów czy innych ważnych rzeczy – podpisz pojemniki, w których je przechowujesz. Dzięki temu o wiele łatwiej znajdziesz potrzebne w danej chwili dokumenty i przedmioty.
Data publikacji: 2021-12-01
Czym się kierować, wybierając fotele biurowe do gabinetu?
Fotele biurowe do gabinetu powinny dodawać prestiżu pomieszczeniu i być jego ozdobą. Podczas przeglądania ofert warto zwrócić uwagę na jakość tapicerki i możliwość regulacji siedziska i oparcia. Jak w...
Data publikacji: 2021-11-19
Jak wybrać fotel biurowy do gabinetu?
Urządzając domowy gabinet, nie sposób pominąć etapu wybierania mebli, dzięki którym nasze biuro będzie funkcjonalne i dopasowane do naszych potrzeb. Jednym z elementów, których nie może zabraknąć w ga...
Data publikacji: 2021-11-08

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij