Oryginał czy zamiennik – jaki tusz wybrać?


Oryginał czy zamiennik - jaki tusz wybrać?


Drukarka lub urządzenie wielofunkcyjne znajdują się dzisiaj w większości polskich domów. Wiąże się to przede wszystkim z ich dostępnością na rynku, niską ceną zakupu i prostotą użytkowania. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z wysokości kosztów eksploatacji drukarki, które potrafią znacznie przekraczać koszt urządzenia. Coraz popularniejsze stają się zatem zamienniki - tańsze tusze i tonery marek niezwiązanych z producentami sprzętu. Zobaczmy czy i jak bardzo opłaca się z nich korzystać, oraz jakie są tego wady i związane z tym ryzyka.

Czym się różnią zamienniki od oryginałów

Na pierwszy rzut oka tusze i tonery (a w zasadzie kartridże, które je zawierają - bo rzadko mamy bezpośrednią styczność z materiałem drukującym) oryginalne i zamiennie różnią się tylko marką producenta i ceną. Wyglądają tak samo albo bardzo podobnie, funkcjonalnie również zachowują się identycznie. Poniżej poruszymy jednak zagadnienia, w których różnice mogą być odczuwalne przez użytkowników końcowych.

Koszt

Oszczędność

Nic tak nie przemawia do rozsądku konsumenta jak liczby - najczęściej wybierając produkty ze sklepowej półki kierujemy się ceną. W tym aspekcie pojawia się największa (jeśli nie jedyna) przewaga zamienników - są znacznie tańsze niż oryginalne, rekomendowane przez producentów sprzętu tusze i tonery. Różnica może sięgać nawet do 70% ceny podstawowej. Często zamienniki dla tuszy lub tonerów w cenie 90zł - 130zł można znaleźć już w granicach 50zł - 70zł przy tej samej objętości i deklarowanej ilości zadrukowanych stron.

Zastanawiasz się z czego wynika tak duża różnica w cenie? Koszt produkcji kartridża i materiału drukującego jest w obu przypadkach zbliżony, choć niecertyfikowane zamienniki mogą stosować tańsze składniki o nieco obniżonej jakości. Właściciele znanych marek chcą jednak amortyzować koszt produkcji i dystrybucji drukarek czy urządzeń wielofunkcyjnych, który bywa nierzadko wyższy nić cena ich sprzedaży. W myśl tej zasady część zysku ze sprzedaży materiałów eksploatacyjnych pokrywa stratę poniesioną podczas produkcji sprzętu.

Wydajność

Wydajność

Wydajność (rozumiana jako ilość maksymalna ilość wydruków) kartridży o tej samej pojemności nie powinna znacząco się różnić pomiędzy tuszami lub tonerami oryginalnymi oraz zamiennikami. Drukarki i urządzenia wielofunkcyjne są optymalizowane pod oficjalnie wydawane lub rekomendowane przez producentów tusze - zatem ich zużycie może być nieco mniejsze. W Internecie można znaleźć wiele niezależnych testów dla popularnych modeli drukarek, warto poświęcić chwilę czasu na znalezienie swojego urządzenia i jego statystyki, ponieważ informacje dostarczane przez producentów zamienników nie zawsze są wiarygodne.

Oczywiście jeśli drukujemy dużo, eksperyment możemy przeprowadzić samodzielnie weryfikując liczbę stron wydrukowanych na różnych tuszach. Rezygując z oryginalnych materiałów eksploatacyjnych możemy jednak stracić gwarancję - więcej o tym w dalszej części artykułu.

Jakość wydruku

W przypadku oryginalnych tuszy i tonerów możemy mieć gwarancję, że wydruk spełni wszystkie nasze wymagania. Są one specjalnie dostosowane do drukarek pod względem lepkości, nasycenia barwy, czasu schnięcia i sposobu dozowania. Dzięki temu uzyskujemy wysoką i co najważniejsze powtarzalną jakość wydruku. Ma to szczególnie duże znaczenie przy profesjonalnym zastosowaniu, gdzie liczy się każdy detal.

Porządne zamienniki zazwyczaj nie odbiegają w tym względzie od oryginałów - przynajmniej w zauważalny dla odbiorcy sposób. Moga oczywiście zdarzyć się od tego wyjątki - jest to ryzyko, z którym musimy się liczyć kupując zamiennik. Należy szczególnie uważać na rażąco tańsze, niecertyfikowane produkty w których niska cena mogła być osiągnięta kosztem obniżenia jakości i wydajności.

Gwarancja

Gwarancja

Stosując zamienniki często możemy się pożegnać z gwarancją producenta na sprzęt. Nawet jeśli w przypadku awarii zadeklarujemy stosowanie tylko oryginalnych tuszy, serwisy mają zazwyczaj metody na zweryfikowanie naszych słów. Ponieważ jednym z warunków gwarancji jest stosowanie oryginalnych wkładów, zgłoszenie gwarancyjne może zostać odrzucone i naprawę będziemy musieli wykonać na własny koszt.

Na szczęście w praktyce nie jest tak źle jak by się mogło wydawać. Wychodząc na przeciw potrzebom konsumentów rzetelni producenci zamienników tuszów i tonerów oferują swoją gwarancję. W przypadku awarii sprzętu i odrzucenia naprawy przez oficjalny serwis z powodu stosowania zamienników, możemy szukać pomocy w serwisie wskazanym przez dostawcę stosowanego przez nas zamiennika.

Aby zminimalizować ryzyko awarii przy używaniu zamienników, należy upewnić się, że są one w stu procentach kompatybilne z posiadanym sprzętem. Pomocne są tu oznaczenia modeli drukarek, które powinny znaleźć się na opakowaniu tuszu. Zamienniki często posiadają także potwierdzone certyfikatami normy ISO, gwarantujące jakość i kompatybilność.

Rozwiązanie alternatywne - regeneracja

Kiedy skończy się nam oryginalny tusz nie zawsze jesteśmy zmuszeni do zakupu nowego. Tańszą opcją jest zregenerowanie kartridża - ponowne wypełnienie go materiałem drukującym. Możemy oddać kartridż do profesjonalnego zakładu albo zrobić to samemu. Nie powinno to naruszać warunków gwarancji drukarki, musimy jednak liczyć się ze stopniową utratą jakości druku i nieuchronną koniecznością wymiany głowicy, co moze okazać się kosztowne. Regeneracja tuszy wiąże się także z ryzykiem zaschnięcia atramentu, szczególnie przy niepoprawnym napełnieniu i występieniu nieszczelności.Czym zatem kierować się przy wyborze?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb konsumenta - ilości wydruków, ceny drukarki, różnicy w koszcie oryginalnych i zamiennych tuszy dla naszego modelu.

W przypadku niedrogich domowych drukarek, zamienniki zazwyczaj opłacają się znacznie bardziej. Koszt takiego urządzenia zwraca się dość szybko (już po kilku/kilkunastu cyklach), więc jeśli zdarzy się awaria, a serwis odmówi naprawy, możemy zainwestować w nową drukarkę nie ponosząc znaczących strat. Należy tylko pamiętać, aby kupować zamienniki w pełni kompatybilne, najlepiej posiadające certyfikaty jakości.

W dużych lub często eksploatowanych drukarkach biurowych oryginalne tusze i tonery są bezpieczniejszą opcją. Przede wszystkim zachowujemy pełną gwarancję producenta, a urządzenia takie do tanich nie należą. Po drugie robiąc zakupy firmowe, możemy zazwyczaj skorzystać z przysługujących nam zniżek (odpisanie VAT, zwiększenie kosztów, zakupy po cenach hurtowych), co znacząco niweluje przewagę zamienników.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertami sprzedaży oryginalnych i znamiennych tuszy i tonerów oraz do samodzielnej analizy obu wariantów.

Może Cię zaintersować:

- Laptopy i komputery poleasingowe - jak wybrać?

- Jak i gdzie kupić tani sprzęt IT poleasingowy na fakturę, czyli używane komputery i laptopy dla firm

- Nie wyrzucaj pustego tonera!

- Najlepsze drukarki 3D na rynku ? od domowych do profesjonalnych

Data publikacji: 2018-01-31, ostatnia zmiana: 2018-10-10

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Zasilacz sieciowy do drukarek HP model 0957-2230
10,00 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
syndyk  sprzedaje - drukarka
150,00 zł
Żary
(woj. lubuskie)
używana drukarka laserowa HP LaserJet P3015
307,50 zł
Konin
(woj. wielkopolskie)
kserokopiarka Nashuatec MP C2500 Afico
150,00 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
dwa białe skanery
40,00 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
oryginalny toner XEROX 6R90321 czarny
85,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Drukarka HP deskjet 845c
50,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Roland VersaStudio BN-20 Desktop Inkjet Printer Cutter
7 360,00 zł
Sarnowo
(woj. mazowieckie)
Urządzenie HP DeskJet Ink Advantage 4535
50,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Tonery tusze HP Brother Epson OKI + regeneracja. Serwis drukarek laptopów tabletów UPSów
33,00 zł
Sieradz
(woj. łódzkie)
Drukarka etykiet GoDEX G500, 203dpi, do wydruków etykiet, szarf, metek Identyfikacja Magazyn
1 291,50 zł
Godziszka
(woj. śląskie)
Drukarka etykiet GoDEX GE300, 203dpi, do biura, do listów przewozowych i innych Identyfikacja Magazy
1 095,00 zł
Godziszka
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak zbudować sieć wifi w domu
Korzystanie współcześnie z globalnej sieci internetowej jest na tyle powszechnym zjawiskiem, że ogromną część naszej rzeczywistości, gospodarki opieramy właśnie o ten sektor - usług publicznych, które...
Data publikacji: 2020-03-22
Grubość, długość i nie tylko. Na co zwracać uwagę kupując kable głośnikowe?
Nie każdy zestaw głośników wyposażony jest „fabrycznie” w kable umożliwiające ich podłączenie. Czasem też potrzebne są nam dodatkowe kable głośnikowe, gdy potrzebujemy ustawić nasz sprzęt w nieco odmi...
Data publikacji: 2020-03-20
Nowe dyski SSD - zagrożenia związane z bezpieczeństwem danych
Dysk SSD jest rodzajem urządzenia pamięci masowej zbudowanym w oparciu o pamięć flash, nie posiada ruchomych części oraz ciszej pracuje. Ich konstrukcja charakteryzuje się większą odpornością na uszko...
Data publikacji: 2020-02-27
Jak wybrać oczyszczacz powietrza?
Chroniący przed smogiem, drobnoustrojami, cząsteczkami kurzu czy niepożądanymi zapachami, oczyszczacz powietrza to ważne narzędzie w walce o czyste powietrze. A walczyć jest o co, gdyż jak pokazują ba...
Data publikacji: 2020-02-02