Szukaj

Kategorie

Najlepsze drukarki 3D na rynku – od domowych do profesjonalnych


Najlepsze drukarki 3D na rynku.


Moda na drukarki 3D narodziła się dla powszechnego świata w 2013 roku. Od tego momentu niemal każdy sklep z urządzeniami RTV i AGD posiada w swoim asortymencie choćby jedną drukarkę 3D. Na rynku istnieje mnóstwo różnych sprzętów, od najprostszych, typowo domowych modeli, po najbardziej profesjonalne urządzenia. Zatem jaką drukarkę 3D wybrać, aby nie zmarnować pieniędzy i nie zawieść oczekiwań?

Ustal cel zakupu

Pierwszą i być może najważniejszą rzeczą, jaką musisz zrobić decydując się na zakup drukarki 3D, to określenie do czego będziesz chciał jej używać. Spektrum wyboru z tym związanego jest szerokie. Począwszy od technologii wydruku, przez jakość, cenę, aż po rozmiar. Inaczej drukują drogie, profesjonalne drukarki FDM, a inaczej tanie, tzw. „domowe”, mimo, że korzystają z tej samej technologii utwardzania płynnego plastiku. Na rynku istnieją różne materiały i elementy potrzebne do właściwego drukowania. W przypadku drukarek 3D, cena gra chyba pierwszoplanową rolę. Nawet jeżeli jesteś domowym zapaleńcem technologii, w zupełności wystarczy Ci coś z produktów z niższej półki. Jeżeli prowadzisz firmę i planujesz wdrożenie druku przestrzennego, to zainwestuj w drukarkę dla profesjonalistów.

Drukarki domowego użytku

Jeśli wybrałeś pierwszą opcję masz do wyboru całkiem szeroką gamę produktów. Mimo, że nie jest to sprzęt do pracy profesjonalistów, to jednak nawet wśród drukarek domowych istnieje spora rozbieżność cenowa. Najtańsze drukarki 3D, drukujące w technologii FDM, kosztują już od 500 złotych. Nie warto ich jednak kupować, bo nie spełnią żadnych oczekiwań, wydruk będzie nieczytelny i często bezużyteczny. Po kilku godzinach może się również rozpaść. Jeżeli więc zależy Ci na dobrej jakości wydruku za stosunkowo niewielką cenę, zrezygnuj z najtańszych opcji i wybierz drukarkę za około 1500 – 2000 złotych. W ten sposób nie wydasz kroci, a będziesz miał w domu prawdziwe urządzenie zdolne wydrukować dokładnie to, co będziesz chciał.Czym drukować?

Pozostaje jeszcze kwestia materiałów. Niskobudżetowe drukarki 3D korzystają z jednego z dwóch stopów plastiku – ABS lub PLA. Różnic jest kilka, a bez zagłębiania się w szczegóły, ABS, z którego zrobione są m.in. klocki LEGO, potrzebuje wyższej temperatury głowicy i podgrzewanego blatu drukarki. PLA ma niższą temperaturę topienia i może powstawać na całkiem wychłodzonym blacie. Obecnie jest również szerzej i częściej stosowane.

Drukarki dla profesjonalistów

Jeżeli nie interesuje Cię nudna „marna” drukarka za 2000 złotych, a zależy Ci na jakości wydruku, to musisz nastawić się na spory wydatek. Profesjonalne drukarki 3D nie mają górnej ceny granicznej, a najniższe ceny drukarek gwarantujących jakość, zaczynają się od 30 000 złotych. Drugą rzeczą, o którą musisz zadbać jest odpowiedni dobór technologii wydruku. Profesjonalne drukarki przestrzenne oferują druk w kilku różnych technologiach: FDM, SLS, DMLS, LCM czy DLP. Każdy z nich posiada wady i zalety i musi być indywidualnie dobrany, aby spełnił Twoje oczekiwania. Najważniejsze jest tu zatem przeznaczenie produktów. Przy zakupie drogiej, profesjonalnej drukarki 3D najlepiej skonsultować się z producentem lub technologiem, którzy pomogą dobrać odpowiednie rozwiązanie dla Twojej firmy.

Niezależnie od tego czy chcesz pobawić się w drukarza przestrzennego w domu czy wdrożyć druk 3D w Twojej firmie, musisz upewnić się, że cena jaką zapłacisz będzie oznaczała jakość i trwałość produktów. W przeciwnym wypadku drukarka przemieni się z zakupu fajnej rozrywki czy narzędzia ułatwiającego pracę w zmarnowane pieniądze i frustrację. Pamiętaj więc, aby kupować z głową.


Autor: Kornel Witkowski

Pasjonat druku 3D i nowych technologii. Na co dzień tworzy i dostosowuje do druku modele 3D dla 3d-up.pl. Poza tym studiuje architekturę.

Data publikacji: 2018-06-04, ostatnia zmiana: 2018-10-10

Może Cię zaintersować:

- Rozszerzona rzeczywistość w grach komputerowych 


Spodobało Ci się?