Odkamienianie żelazka: jak wyczyścić żelazko z kamienia?

Odkamienianie żelazka: jak wyczyścić żelazko z kamienia?

Kiedy podczas prasowania na ubraniach powstają brunatne plamy, najwyższy czas na czyszczenie żelazka z kamienia. Sprzęt do prasowania słabiej radzi sobie z usuwaniem zagnieceń? To również może świadczyć o nagromadzeniu się w nim osadu. Jak bezpiecznie krok po kroku usunąć kamień z żelazka.

Jak powstaje kamień w żelazku?

We wszystkich elektrycznych urządzeniach domowych, do których wlewa się wodę, po pewnym czasie tworzy się kamień. Im twardsza woda, tym szybciej wewnątrz sprzętu gromadzi się osad. Jeśli regularnie go nie usuwamy, ten twardnieje, a kamień uszkadza urządzenie. W przypadku żelazka powoduje też jego gorsze działanie, tj. utrudnione prasowanie i powstawanie brunatnych plam na ubraniach.

Jeśli korzystamy z żelazka starego typu bez wbudowanego filtra, wlewamy do niego tylko przefiltrowaną lub nawet destylowaną wodę. W ten sposób zapobiegamy osadzaniu się minerałów obecnych w wodzie na poszczególnych podzespołach żelazka. W przypadku nowoczesnych modeli oraz stacji parowych wodę możemy nalewać nawet bezpośrednio z kranu, bez szkody dla naszego sprzętu. W zaawansowanych urządzeniach do prasowania znajdują się już filtry wyłapujące zanieczyszczenia.

Co ile odkamieniać żelazko?

Producenci zalecają, żeby żelazko odkamieniać co 1-4 miesiące w zależności od tego, jak często się go używa. W nowoczesnych modelach i w żelazkach z generatorem pary wystarczy użyć funkcji odkamieniania, żeby oczyścić sprzęt z zalegających w nim złogów wapiennych. W żelazkach z systemem samooczyszczenia odkamienianie powinno przeprowadzać się przynajmniej raz w miesiącu. Jeśli otwory parowe zatkane będą osadem, sprzęt będzie mniej efektywny. Jeśli korzystamy z żelazka z generatorem pary, o konieczności oczyszczania urządzenia z kamienia poinformuje nas sprzęt. Kiedy w filtrze antywapiennym nagromadzi się duża ilość osadu, podświetli się kontrolka wskazująca, że czas na jego wymianę. Dzięki systemowi CalcClean (takiemu, w jaki wyposażono stację parową CareStyle 3 Braun) wygodnie usuniemy osad mineralny.

Domowe sposoby na kamień w żelazku

Zacznijmy od czyszczenia stopy żelazka, bo to na niej najbardziej widać, czy już czas na odkamienianie. Jeśli na gładkiej spodniej powierzchni zobaczymy biały nalot, najwyższy czas na usunięcie zalegającego w sprzęcie kamienia. Stopę możemy wyczyścić odrobiną pasty do zębów. Rozsmarowujemy ją na spodzie, a następnie delikatnie usuwamy wilgotną szmatką. Używana do tego celu pasta nie powinna mieć drobinek trących, które mogłyby porysować stopę. Do czyszczenia nie stosujemy agresywnych detergentów, bo wraz z białym nalotem usuniemy też znajdującą się na stopie warstwę ochronną. Jeśli chcemy mieć pewność, że bezpiecznie doczyścimy żelazko, użyjmy przeznaczonych do tego celu preparatów. Możemy wykorzystać również ocet, a jeśli zabrudzenia z kamienia są oporne, ocet z dodatkiem odrobiny sody oczyszczonej. Przed umyciem stopy żelazka sprawdźmy w instrukcji, czy na pewno możemy zastosować wybrany przez nas środek.

A co z czyszczeniem wnętrza żelazka? Jak domowym sposobem je odkamienić? Nowoczesne sprzęty wyposażone są w systemy odkamieniające i można powiedzieć, że takie żelazka automatycznie się oczyszczają przy każdym prasowaniu. Sposób ich odkamieniania opiszemy w kolejnej części artykułu.

Jeśli używamy żelazka starszego typu, do dokładnego czyszczenia jego wnętrza z kamienia używamy octu lub kwasku cytrynowego. W pierwszej kolejności octem czyścimy stopę, usuwając z niej biały osad. Wykałaczką lub patyczkiem przepychamy otwory parowe. A następnie wlewamy ocet do zbiornika na wodę, ustawiamy najwyższą temperaturę i funkcję prasowania. Kiedy żelazko się już nagrzeje, rozpoczynamy prasowanie (używamy kawałka niepotrzebnej tkaniny). Przy tej czynności z żelazka będzie wysypywał się kamień. Jeśli po zużyciu całej wody, osad cały czas „wypada”, powtórzmy jeszcze raz całą czynność. Po zakończeniu odkamieniania, czas na przepłukanie żelazka wodą (ocet pozostawi nieprzyjemny zapach). Do pojemnika wlewamy wodę destylowaną i w całości ją odparowujemy.

Jeśli producent nie podaje w instrukcji przeciwwskazań, do usuwania osadu kamiennego możemy użyć też kwasku cytrynowego. W przeciwieństwie do octu kwasek pozostawia w żelazku świeży zapach. Po wyczyszczeniu stopy urządzenia do zbiornika na wodę wlewamy roztwór wody z kwaskiem cytrynowym (szklanka wody i 2 łyżeczki proszku). Ustawiamy najwyższą temperaturę i funkcję parowania. Rozpoczynamy prasowanie i robimy je aż do całkowitego usunięcia kamienia. Kiedy wykorzystamy już cały roztwór, uzupełniamy pojemnik czystą wodą, włączamy funkcję parowania i prasujemy tkaninę. Na koniec przecieramy stopę mokrą szmatką.

Odkamienianie żelazka parowego - krok po kroku

Nowoczesne żelazka wyposażone są w systemy automatycznego odkamieniania, dlatego ich oczyszczanie przeprowadzimy w kilku prostych krokach. W zależności od modelu zastosujemy inną procedurę.

Jak odkamienić żelazko Braun?

Żelazka Braun TexStyle model 3, 5, 7 i 9 czyszczą się samodzielnie z naszą niewielką pomocą. Do ich odkamieniania nie musimy używać specjalnych środków, a nawet wody filtrowanej czy destylowanej. Jak krok po kroku oczyścić żelazko? Za przykład posłuży nam model TexStyle 7 Pro.

 • Ustawiamy pokrętło regulatora pary na 0;
 • Do zbiornika wlewamy wodę;
 • Podłączamy żelazko do prądu;
 • Ustawiamy pokrętło na maksymalną temperaturę i czekamy, aż zaświeci się kontrolka;
 • Odłączamy żelazko od prądu;
 • Przekręcamy regulator pary na wartość powyżej 6;
 • Po kliknięciu wysuwamy regulator do połowy i zaczynamy poruszać żelazkiem w przód i w tył (trzymamy je nad zlewem), żeby ze stopy wydobyła się para i woda z cząsteczkami kamienia;
 • Wyjmujemy zawór, a jego końcówkę zanurzamy na 30 minut w occie lub wodzie z cytryną. Po tym czasie przepłukujemy końcówkę pod bieżącą wodą;
 • Wkładamy pokrętło regulatora i przekręcamy regulator na pozycję 6;
 • Napełniamy pojemnik wodą i podłączamy żelazko do prądu;
 • Ustawiamy temperaturę i czekamy na zapalenie się diody;
 • Teraz możemy już prasować, bo żelazko jest odkamienione.

Dokładna instrukcja znajduje się w filmiku:Jak odkamienić żelazko takie jak Philips, Tefal, Bosh?

Wybrane modele żelazek Philips z funkcją Calc Clean informują nas o konieczności odkamieniania. Kiedy dioda zaczyna migać, czas na czyszczenie. W żelazku Philips z Calc Clean:

 • Napełniamy zbiornik wodą i wyłączamy funkcję pary;
 • Podłączamy sprzęt do prądu i czekamy, aż żelazko się nagrzeje;
 • Naciskamy przycisk Calc Clean i potrząsamy żelazkiem do czasu, aż zbiornik z wodą się opróżni;
 • Teraz możemy już prasować.

Żelazko Tefal AniCalc wyposażono w specjalną szufladkę, w której gromadzą się wszelkie osady. Dlatego też sprzęt wymaga minimalnej konserwacji. Wystarczy tylko regularnie opróżniać zbiornik na kamień, przekręcając pokrętło i wysuwając szufladkę. Z pojemnika wysypujemy osad i ponownie przykręcamy go do żelazka. Od czasu do czasu powinniśmy też oczyścić zawór pary, wkładając jego końcówkę na kilka godzin do octu lub specjalnego środka odkamieniającego.

Żelazka Bosch z generatorem pary wyposażono w funkcję poczwórnego czyszczenia (4AntiCalc). Oznacza to, że przy odkamienianiu nasz udział ogranicza się do minimum. Funkcja z zaworem SelfClean, system Calc’n’Clean i AntiCalc uniemożliwiają osadzanie się kamienia wewnątrz urządzenia i automatycznie oczyszczają sprzęt.Jak odkamienić żelazko ze stacją parową?

Żelazka ze stacją parową to bardzo wygodne w obsłudze sprzęty do prasowania. Nie tylko skracają czas, który musimy spędzić przy desce do prasowania, ale też same o siebie dbają (z naszą niewielką pomocą).

Jak odkamienić CareStyle 7 Braun?

 • Odłączamy sprzęt od prądu i czekamy, aż wystygnie;
 • Wyjmujemy zbiornik na wodę i go opróżniamy;
 • Odkręcamy korek, przechylamy stację i wylewamy z niej wodę;
 • Zakręcamy zawór i podłączamy urządzenie do prądu;
 • Włączamy stację i przez 2 sekundy przytrzymujemy przycisk odkamieniania;
 • Teraz możemy już prasować Czy istnieje żelazko z generatorem pary, którego nie trzeba odkamieniać?

Braun CareStyle Compact należy do sprzętów niewymagających odkamieniana. Wystarczy jedynie regularnie wymieniać w nim filtr:Oprócz odkamieniania, żelazko wymaga czyszczenia? Czytaj poradnik: Przypalone żelazko: Jak i czym wyczyścić żelazko? >>

Data publikacji: 2021-02-01, ostatnia zmiana: 2021-02-01

ZOBACZ OGŁOSZENIA

żelazko parowe rowenta dw7110
237,00 zł
Mińsk Mazowiecki
(woj. mazowieckie)
Tefal GV7810 Pro Express AntiCalc
799,00 zł
Zarzeczewo
(woj. kujawsko-pomorskie)
MPM MZP-01
119,00 zł
Konin
(woj. wielkopolskie)
Żelazko parowe BOSCH Sensixx'x DI90 TDI902836A (2800W; kolor biały)
366,00 zł
Radom
(woj. mazowieckie)
Blaupunkt EKS801BK
149,00 zł
Sochaczew
(woj. mazowieckie)
Koktajler / blender kuchenny kielichowy szklany tescoma president kremowy 0,6 l
279,00 zł
Nowy Sącz
(woj. małopolskie)
Esperanza Parownica do ubrań Velure
62,00 zł
Żagań
(woj. lubuskie)
Grill elektryczny raclette 4 w 1 russel hobbs 21000-56
169,00 zł
Szczytno
(woj. warmińsko-mazurskie)
Wyciskarka Tefal ZC150838 Juiceo
429,00 zł
Siedlce
(woj. małopolskie)
Bezworkowy pionowy Black&Decker Multipower Pro CUA625BH-QW
749,00 zł
Chełm
(woj. lubelskie)
Bosch Odkurzacz workowy BGLS4HYG2
612,00 zł
Zduńska Wola
(woj. łódzkie)
Żelazko parowe Clatronic DB 3703 (1800W; kolor szary)
53,06 zł
Dębica
(woj. podkarpackie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Rękojmia, odstąpienie od umowy kupna sprzedaży przez firmę oraz inne ważne zmiany w prawie konsumenckim
Nowelizacja Ustawy o prawach konsumenta i Kodeksie cywilnym weszła w życie 1 stycznia 2021 roku. Dzięki wprowadzonym zmianom przedsiębiorcy w określonych sytuacjach mogą uzyskać status konsumenta, czy...
Data publikacji: 2021-02-07
Laptopy Acer - jak model wybrać? Zobacz polecane przez nas modele!
Laptopy Acer dzięki szerokiej gamie modeli, to idealny wybór zarówno dla pracowników biurowych, studentów, jak i wytwornych graczy. Pytanie, który model wybrać spośród wielu propozycji marki, aby być...
Data publikacji: 2021-02-04
Ranking polecanych domowych ekspresów do kawy w 2021
Jeśli zamierzasz kupić ekspres do kawy, ten ranking pomoże Ci zdecydować, czy kupić ekspres automatyczny czy kolbowy. W porównaniu uwzględniono kilka najpopularniejszych modeli znanych producentów, wy...
Data publikacji: 2021-02-01
Dogrzewasz się farelką? Słono za to zapłacisz!
Okres grzewczy dla większości z nas kojarzy się z wyższymi rachunkami za gaz lub energię elektryczną, koniecznością częstszego rozpalania w piecu, smogiem i wieloma innymi niedogodnościami w zależnośc...
Data publikacji: 2021-01-21

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij