Czy auto z zagranicy oznacza droższe OC?

Czy pochodzenie samochodu wpływa na wysokość oc?


Po polskich drogach porusza się bardzo wiele aut sprowadzonych z zagranicy. Sprawdzamy, czy właściciele takich pojazdów muszą zapłacić więcej za polisę OC.

Pomimo rosnących dochodów naszych rodaków samochody importowane z Europy Zachodniej wciąż cieszą się sporą popularnością. Wynika to z faktu, że używane auta kupowane na terenie takich krajów jak np. Niemcy, Holandia oraz Francja cechują się atrakcyjną ceną i bogatym wyposażeniem.

Osoby zainteresowane zakupem jednego z importowanych samochodów mogą się zastanawiać, czy miejsce pierwszej rejestracji „czterech kółek” ma jakiś wpływ na poziom składki OC. Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili odpowiedzieć na tak sformułowane pytanie.


Ubezpieczenie OC Passata z Niemiec nie kosztuje więcej

Analiza porównywarki Ubea.pl bada tylko wpływ pochodzenia pojazdu na wysokość składki OC. Właśnie dlatego eksperci tej porównywarki uwzględnili założenia dotyczące jednego kierowcy oraz samochodu, który w zależności od wariantu różni się jedynie miejscem pierwszej rejestracji i późniejszego użytkowania (do 2018 r.).

Ten przykładowy pojazd to Volkswagen Passat z 2010 roku, który od 12 miesięcy stanowi własność trzydziestoletniego mieszkańca Łodzi. Dokładniejsze założenia na temat Volkswagena oraz jego właściciela zaprezentowaliśmy na końcu analizy” - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Poniższa tabela przedstawia natomiast poziom rocznej składki OC, którą w połowie sierpnia 2019 r. ośmiu ubezpieczycieli oferowało przez Internet właścicielowi przykładowego Volkswagena. Taka składka obowiązkowego ubezpieczenia OC została obliczona z uwzględnieniem dwóch wariantów:

  • Wariant 1: Samochód był kupiony w polskim salonie Volkswagena i przez cały czas użytkowany w Polsce. Aktualny właściciel zakupił go rok temu.


  • Wariant 2: Samochód rok wcześniej został sprowadzony z Niemiec i kupiony przez aktualnego właściciela.


Po porównaniu internetowych składek OC obliczonych dla każdego z powyższych wariantów można stwierdzić, że ubezpieczyciele na ogół nie przywiązują wagi do pochodzenia pojazdu.

W analizowanym przykładzie tylko Link4 zaoferował nieco wyższy koszt rocznej ochrony samochodu sprowadzonego z Niemiec. Warto jednak nadmienić, że oferta Link4 niezależnie od tej zwyżki była najbardziej korzystna w obydwu analizowanych wariantach” - komentuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.


Auta z Wysp Brytyjskich stanowią osobną kwestię

W ramach swojej analizy eksperci porównywarki Ubea.pl uwzględnili typowe założenia odnośnie ubezpieczanego auta. Volkswagen Passat to samochód często używany przez Polaków, który cieszy się zainteresowaniem również jako auto z importu.

Do Polski najczęściej trafiają „cztery kółka” sprowadzane z Niemiec. Jest to rezultat geograficznego sąsiedztwa i dużego rynku używanych samochodów za Odrą” - tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Niemcy, jako kraj zakupu samochodów osobowych sprowadzanych później do Polski, mają jeszcze jeden atut. Chodzi o przystosowanie tamtejszych aut do ruchu prawostronnego. Ta kwestia wydaje się oczywista, ponieważ na Starym Kontynencie prawostronny ruch samochodów jest regułą.

Warto jednak pamiętać, że niektóre osoby decydują się na import samochodów z Wielkiej Brytanii lub Irlandii. Takie auta od połowy sierpnia 2015 r. mogą być rejestrowane w naszym kraju bez kosztownych przeróbek polegających np. na przełożeniu kierownicy.

Problem polega jednak na tym, że polscy ubezpieczyciele za obowiązkową polisę OC dotyczącą samochodu z Wysp Brytyjskich (tzw. „anglika”) zażyczą sobie znacznie więcej. Różnica składki OC względem auta z kierownicą po lewej stronie może być nawet trzy- lub czterokrotna” - ostrzega Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Porównanie kosztu ubezpieczenie OC auta kupionego w Polsce i sprowadzanego z zagranicy

Założenia do analizy:

Samochód przykładowego kierowcy to zielony Volkswagen Passat 1.8 TSI Comfortline (sedan, 160 KM, 118 kW, 1798 cm³). Auto pochodzi z rocznika 2010. Samochód po raz pierwszy zarejestrowano w czerwcu 2010 r. Przebieg całkowity VW Passata to 150 000 km (przewidywany przebieg: 10 000 km / rok). Samochód posiada fabryczny GPS, autoalarm oraz immobilizer. Auto jest parkowane na ulicy (miejsce zamieszkania właściciela: 93-231 Łódź). Kierowca regularnie używa samochodu tylko w kraju i nie wykorzystuje go do działalności gospodarczej. Samochód nie posiada uszkodzeń i nie jest tuningowany.

Przykładowy klient zakładu ubezpieczeniowego ma 30 lat. Kierowca otrzymał prawo jazdy 3 lipca 2008 r. Właściciel VW Passata pracuje jako nauczyciel. Przykładowy klient zakładu ubezpieczeń ma żonę oraz dwoje dzieci (3 lata, 5 lat). Analizowany kierowca posiada polisy OC nieprzerwanie od 7 lat. Zniżka z jego aktualnego ubezpieczenia OC (w AXA) wynosi 20%, ponieważ ostatnia szkoda miała miejsce 3 lata temu.Nowe ubezpieczenie OC rozpocznie się 31 sierpnia 2019 r. Kierowca zakupi je przez Internet i skorzysta z domyślnych propozycji ubezpieczycieli oraz wszelkich dostępnych promocji. Zakup obejmuje polisę OC opłaconą w jednej racie (bez odpłatnego NNW).

Artykuł przygotowany przez ekspertów porównywarki ubezpieczeń samochodu Ubea.pl

Data publikacji: 2019-09-09, ostatnia zmiana: 2020-01-09

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Mazda CX5 2,5 l
68 500 zł
Opole
(woj. opolskie)
Hyundai Kona, 120 KM, benzyna
86 944 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Peugeot 308 Allure Automat Full LED 17" Felgi Salon Polska Na Gwarancji Pierwszy właściciel
68 900 zł
Sokołowsko
(woj. dolnośląskie)
HYUNDAI i30, 2020r. demo
75 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
BMW 218d Active Tourer  '2018, Diesel, z silnikiem 18d, 150 KM
82 900 zł
Mielec
(woj. podkarpackie)
Hyundai i30  '2011
15 800 zł
Międzyborów
(woj. mazowieckie)
Volkswagen Polo, V, 2014, 1.4 TDI 90 KM, 5 drzwi, hak el., parktronic
25 900 zł
Chojnice
(woj. pomorskie)
BMW SERIA 4 2014 prod. 2.0 245 KM* X-Drive* M-Pakiet* Automat* Navi*  Serwis ASO*
78 900 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
FORD EcoSport, 2021r. Od ręki !
81 900 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Volvo V70  '2016
66 800 zł
Międzyborów
(woj. mazowieckie)
Mazda CX-3 2016 - 1998 cm3 Benzyna (120 KM) - SUV
69 900 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
KIA Rio, 2020r. ZAMÓW ON- LINE
64 590 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jakiej produkcji jest Renault? Czy to są trwałe i dobre samochody?
Odpowiedź na pytanie "Jakiej produkcji jest Renault?" jest odpowiedzią prostą, bo tego motoryzacyjnego giganta blisko sto lat temu założyli bracia Renault z Francji, czyli miłośnicy wyścigów. Natomias...
Data publikacji: 2021-02-23
Koło dwumasowe objawy awarii
Koło dwumasowe to jeden z podzespołów, który zyskał na popularności wraz z ze zwiększającą się mocą i wartością momentu napędowego w silnikach o stosunkowo niewielkiej pojemności skokowej. Na początku...
Data publikacji: 2021-02-23
Czujnik położenia wałka rozrządu - objawy awarii
Jednym z kluczowych podzespołów układu napędowego jest wałek rozrządu. Aby jego praca przebiegała właściwie, wałek rozrządu musi być podłączony do elementu kontrolującego. Jest nim czujnik położenia w...
Data publikacji: 2021-02-23
Świece zapłonowe - jaka jest ich rola i jak często je wymieniać?
Świece zapłonowe stanową jeden z podstawowych elementów układu odpowiedzialnego za spalanie benzyny (lub gazu). Odpowiedni dobór świec oraz ich kondycja wpływają na takie parametry, jak sprawność (czy...
Data publikacji: 2021-02-22

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij