Czy auto z zagranicy oznacza droższe OC?

Czy pochodzenie samochodu wpływa na wysokość oc?


Po polskich drogach porusza się bardzo wiele aut sprowadzonych z zagranicy. Sprawdzamy, czy właściciele takich pojazdów muszą zapłacić więcej za polisę OC.

Pomimo rosnących dochodów naszych rodaków samochody importowane z Europy Zachodniej wciąż cieszą się sporą popularnością. Wynika to z faktu, że używane auta kupowane na terenie takich krajów jak np. Niemcy, Holandia oraz Francja cechują się atrakcyjną ceną i bogatym wyposażeniem.

Osoby zainteresowane zakupem jednego z importowanych samochodów mogą się zastanawiać, czy miejsce pierwszej rejestracji „czterech kółek” ma jakiś wpływ na poziom składki OC. Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili odpowiedzieć na tak sformułowane pytanie.


Ubezpieczenie OC Passata z Niemiec nie kosztuje więcej

Analiza porównywarki Ubea.pl bada tylko wpływ pochodzenia pojazdu na wysokość składki OC. Właśnie dlatego eksperci tej porównywarki uwzględnili założenia dotyczące jednego kierowcy oraz samochodu, który w zależności od wariantu różni się jedynie miejscem pierwszej rejestracji i późniejszego użytkowania (do 2018 r.).

Ten przykładowy pojazd to Volkswagen Passat z 2010 roku, który od 12 miesięcy stanowi własność trzydziestoletniego mieszkańca Łodzi. Dokładniejsze założenia na temat Volkswagena oraz jego właściciela zaprezentowaliśmy na końcu analizy” - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Poniższa tabela przedstawia natomiast poziom rocznej składki OC, którą w połowie sierpnia 2019 r. ośmiu ubezpieczycieli oferowało przez Internet właścicielowi przykładowego Volkswagena. Taka składka obowiązkowego ubezpieczenia OC została obliczona z uwzględnieniem dwóch wariantów:

 • Wariant 1: Samochód był kupiony w polskim salonie Volkswagena i przez cały czas użytkowany w Polsce. Aktualny właściciel zakupił go rok temu.


 • Wariant 2: Samochód rok wcześniej został sprowadzony z Niemiec i kupiony przez aktualnego właściciela.


Po porównaniu internetowych składek OC obliczonych dla każdego z powyższych wariantów można stwierdzić, że ubezpieczyciele na ogół nie przywiązują wagi do pochodzenia pojazdu.

W analizowanym przykładzie tylko Link4 zaoferował nieco wyższy koszt rocznej ochrony samochodu sprowadzonego z Niemiec. Warto jednak nadmienić, że oferta Link4 niezależnie od tej zwyżki była najbardziej korzystna w obydwu analizowanych wariantach” - komentuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.


Auta z Wysp Brytyjskich stanowią osobną kwestię

W ramach swojej analizy eksperci porównywarki Ubea.pl uwzględnili typowe założenia odnośnie ubezpieczanego auta. Volkswagen Passat to samochód często używany przez Polaków, który cieszy się zainteresowaniem również jako auto z importu.

Do Polski najczęściej trafiają „cztery kółka” sprowadzane z Niemiec. Jest to rezultat geograficznego sąsiedztwa i dużego rynku używanych samochodów za Odrą” - tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Niemcy, jako kraj zakupu samochodów osobowych sprowadzanych później do Polski, mają jeszcze jeden atut. Chodzi o przystosowanie tamtejszych aut do ruchu prawostronnego. Ta kwestia wydaje się oczywista, ponieważ na Starym Kontynencie prawostronny ruch samochodów jest regułą.

Warto jednak pamiętać, że niektóre osoby decydują się na import samochodów z Wielkiej Brytanii lub Irlandii. Takie auta od połowy sierpnia 2015 r. mogą być rejestrowane w naszym kraju bez kosztownych przeróbek polegających np. na przełożeniu kierownicy.

Problem polega jednak na tym, że polscy ubezpieczyciele za obowiązkową polisę OC dotyczącą samochodu z Wysp Brytyjskich (tzw. „anglika”) zażyczą sobie znacznie więcej. Różnica składki OC względem auta z kierownicą po lewej stronie może być nawet trzy- lub czterokrotna” - ostrzega Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Porównanie kosztu ubezpieczenie OC auta kupionego w Polsce i sprowadzanego z zagranicy

Założenia do analizy:

Samochód przykładowego kierowcy to zielony Volkswagen Passat 1.8 TSI Comfortline (sedan, 160 KM, 118 kW, 1798 cm³). Auto pochodzi z rocznika 2010. Samochód po raz pierwszy zarejestrowano w czerwcu 2010 r. Przebieg całkowity VW Passata to 150 000 km (przewidywany przebieg: 10 000 km / rok). Samochód posiada fabryczny GPS, autoalarm oraz immobilizer. Auto jest parkowane na ulicy (miejsce zamieszkania właściciela: 93-231 Łódź). Kierowca regularnie używa samochodu tylko w kraju i nie wykorzystuje go do działalności gospodarczej. Samochód nie posiada uszkodzeń i nie jest tuningowany.

Przykładowy klient zakładu ubezpieczeniowego ma 30 lat. Kierowca otrzymał prawo jazdy 3 lipca 2008 r. Właściciel VW Passata pracuje jako nauczyciel. Przykładowy klient zakładu ubezpieczeń ma żonę oraz dwoje dzieci (3 lata, 5 lat). Analizowany kierowca posiada polisy OC nieprzerwanie od 7 lat. Zniżka z jego aktualnego ubezpieczenia OC (w AXA) wynosi 20%, ponieważ ostatnia szkoda miała miejsce 3 lata temu.Nowe ubezpieczenie OC rozpocznie się 31 sierpnia 2019 r. Kierowca zakupi je przez Internet i skorzysta z domyślnych propozycji ubezpieczycieli oraz wszelkich dostępnych promocji. Zakup obejmuje polisę OC opłaconą w jednej racie (bez odpłatnego NNW).

Artykuł przygotowany przez ekspertów porównywarki ubezpieczeń samochodu Ubea.pl

Data publikacji: 2019-09-09, ostatnia zmiana: 2020-01-09

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Mitsubishi Space Star, 2014, 70 KM, Benzyna
23 500 zł
Łask
(woj. łódzkie)
Peugeot 508 2019																														          177 KM
145 900 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Audi A 1 S-Line, 2015, 1,4 benzyn
56 900 zł
Ełk
(woj. warmińsko-mazurskie)
Citroën C4 Picasso 2017																														          120 KM
63 900 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Opel Corsa, 2013, 192 KM, Benzyna
34 900 zł
Łask
(woj. łódzkie)
Peugeot Expert 2018																														          122 KM
64 900 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Peugeot 308, 2010, 1,6 benzyn
18 500 zł
Ełk
(woj. warmińsko-mazurskie)
Nissan Juke, 1.2 (116 KM) Benzyna, 2014
45 000 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Hyundai i30 2018																														          100 KM
49 900 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Volkswagen up! 1.0 60KM 5D -Serwis ASO -VAT 23% Brutto -FILM VIDEO -Zobacz
23 500 zł
Goczałkowice-Zdrój
(woj. śląskie)
Mini Cooper, 2015, 136 KM, Benzyna
46 900 zł
Łask
(woj. łódzkie)
Citroën C1 2019																														          72 KM
38 900 zł
Kraków
(woj. małopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Giełda samochodowa Lublin - gdzie i kiedy się odbywa oraz ile kosztuje wjazd?
W każdą niedzielę od wczesnych godzin porannych rozpoczyna się auto giełda w Lublinie. Obecnie giełda odbywa się na Lubelskim Rynku Hurtowym Elizówka. Można na niej znaleźć samochody osobowe, ciężarow...
Data publikacji: 2020-07-27
Polaris RZR XP 4 1000 EPS - side-by-side dla całej rodziny!
Offroad w side-by-side to jedna z najwspanialszych przygód. Wystarczy raz przejechać się buggy w terenie i bardzo często już żaden quad czy terenówka nie zaspokoją naszych potrzeb – przynajmniej nie w...
Data publikacji: 2020-07-01
Samochód demonstracyjny - czy warto go kupić?
Przeglądając ogłoszenia w Internecie bardzo często udaje się znaleźć samochody nowe lub prawie nowe opisane jako demo lub demonstracyjny. Poniżej postaram się przedstawić o co tak naprawdę chodzi z ty...
Data publikacji: 2020-06-21
Cena nowego auta - od czego zależy i jak najtaniej kupić nowy samochód?
Jeśli obecnie zastanawiasz się nad zakupem nowego samochodu i zastanawiasz się jak uzyskać najlepszy możliwie pojazd w konkretnym budżecie koniecznie przeczytaj cały poradnik, który przygotowaliśmy. D...
Data publikacji: 2020-06-18