Szukaj

Kategorie

Czy auto z zagranicy oznacza droższe OC?

Czy pochodzenie samochodu wpływa na wysokość oc?


Po polskich drogach porusza się bardzo wiele aut sprowadzonych z zagranicy. Sprawdzamy, czy właściciele takich pojazdów muszą zapłacić więcej za polisę OC.

Pomimo rosnących dochodów naszych rodaków samochody importowane z Europy Zachodniej wciąż cieszą się sporą popularnością. Wynika to z faktu, że używane auta kupowane na terenie takich krajów jak np. Niemcy, Holandia oraz Francja cechują się atrakcyjną ceną i bogatym wyposażeniem.

Osoby zainteresowane zakupem jednego z importowanych samochodów mogą się zastanawiać, czy miejsce pierwszej rejestracji „czterech kółek” ma jakiś wpływ na poziom składki OC. Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili odpowiedzieć na tak sformułowane pytanie.


Ubezpieczenie OC Passata z Niemiec nie kosztuje więcej

Analiza porównywarki Ubea.pl bada tylko wpływ pochodzenia pojazdu na wysokość składki OC. Właśnie dlatego eksperci tej porównywarki uwzględnili założenia dotyczące jednego kierowcy oraz samochodu, który w zależności od wariantu różni się jedynie miejscem pierwszej rejestracji i późniejszego użytkowania (do 2018 r.).

Ten przykładowy pojazd to Volkswagen Passat z 2010 roku, który od 12 miesięcy stanowi własność trzydziestoletniego mieszkańca Łodzi. Dokładniejsze założenia na temat Volkswagena oraz jego właściciela zaprezentowaliśmy na końcu analizy” - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Poniższa tabela przedstawia natomiast poziom rocznej składki OC, którą w połowie sierpnia 2019 r. ośmiu ubezpieczycieli oferowało przez Internet właścicielowi przykładowego Volkswagena. Taka składka obowiązkowego ubezpieczenia OC została obliczona z uwzględnieniem dwóch wariantów:

 • Wariant 1: Samochód był kupiony w polskim salonie Volkswagena i przez cały czas użytkowany w Polsce. Aktualny właściciel zakupił go rok temu.


 • Wariant 2: Samochód rok wcześniej został sprowadzony z Niemiec i kupiony przez aktualnego właściciela.


Po porównaniu internetowych składek OC obliczonych dla każdego z powyższych wariantów można stwierdzić, że ubezpieczyciele na ogół nie przywiązują wagi do pochodzenia pojazdu.

W analizowanym przykładzie tylko Link4 zaoferował nieco wyższy koszt rocznej ochrony samochodu sprowadzonego z Niemiec. Warto jednak nadmienić, że oferta Link4 niezależnie od tej zwyżki była najbardziej korzystna w obydwu analizowanych wariantach” - komentuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.


Auta z Wysp Brytyjskich stanowią osobną kwestię

W ramach swojej analizy eksperci porównywarki Ubea.pl uwzględnili typowe założenia odnośnie ubezpieczanego auta. Volkswagen Passat to samochód często używany przez Polaków, który cieszy się zainteresowaniem również jako auto z importu.

Do Polski najczęściej trafiają „cztery kółka” sprowadzane z Niemiec. Jest to rezultat geograficznego sąsiedztwa i dużego rynku używanych samochodów za Odrą” - tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Niemcy, jako kraj zakupu samochodów osobowych sprowadzanych później do Polski, mają jeszcze jeden atut. Chodzi o przystosowanie tamtejszych aut do ruchu prawostronnego. Ta kwestia wydaje się oczywista, ponieważ na Starym Kontynencie prawostronny ruch samochodów jest regułą.

Warto jednak pamiętać, że niektóre osoby decydują się na import samochodów z Wielkiej Brytanii lub Irlandii. Takie auta od połowy sierpnia 2015 r. mogą być rejestrowane w naszym kraju bez kosztownych przeróbek polegających np. na przełożeniu kierownicy.

Problem polega jednak na tym, że polscy ubezpieczyciele za obowiązkową polisę OC dotyczącą samochodu z Wysp Brytyjskich (tzw. „anglika”) zażyczą sobie znacznie więcej. Różnica składki OC względem auta z kierownicą po lewej stronie może być nawet trzy- lub czterokrotna” - ostrzega Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Porównanie kosztu ubezpieczenie OC auta kupionego w Polsce i sprowadzanego z zagranicy

Założenia do analizy:

Samochód przykładowego kierowcy to zielony Volkswagen Passat 1.8 TSI Comfortline (sedan, 160 KM, 118 kW, 1798 cm³). Auto pochodzi z rocznika 2010. Samochód po raz pierwszy zarejestrowano w czerwcu 2010 r. Przebieg całkowity VW Passata to 150 000 km (przewidywany przebieg: 10 000 km / rok). Samochód posiada fabryczny GPS, autoalarm oraz immobilizer. Auto jest parkowane na ulicy (miejsce zamieszkania właściciela: 93-231 Łódź). Kierowca regularnie używa samochodu tylko w kraju i nie wykorzystuje go do działalności gospodarczej. Samochód nie posiada uszkodzeń i nie jest tuningowany.

Przykładowy klient zakładu ubezpieczeniowego ma 30 lat. Kierowca otrzymał prawo jazdy 3 lipca 2008 r. Właściciel VW Passata pracuje jako nauczyciel. Przykładowy klient zakładu ubezpieczeń ma żonę oraz dwoje dzieci (3 lata, 5 lat). Analizowany kierowca posiada polisy OC nieprzerwanie od 7 lat. Zniżka z jego aktualnego ubezpieczenia OC (w AXA) wynosi 20%, ponieważ ostatnia szkoda miała miejsce 3 lata temu.Nowe ubezpieczenie OC rozpocznie się 31 sierpnia 2019 r. Kierowca zakupi je przez Internet i skorzysta z domyślnych propozycji ubezpieczycieli oraz wszelkich dostępnych promocji. Zakup obejmuje polisę OC opłaconą w jednej racie (bez odpłatnego NNW).

Artykuł przygotowany przez ekspertów porównywarki ubezpieczeń samochodu Ubea.pl


Data publikacji: 2019-09-09, ostatnia zmiana: 2019-09-09


Spodobało Ci się?


Zobacz ogłoszenia

 Kia Sportage, 1.69 (115 KM) Diesel, 2011
42 000 zł
Katowice
(woj. śląskie)
 Opel Astra, 1.69 (110 KM) Diesel, 2010
20 200 zł
Katowice
(woj. śląskie)
 Nissan Pulsar, 1.2 (115 KM) Benzyna, 2014
32 519 zł
Katowice
(woj. śląskie)
 Mitsubishi Lancer, 1.8 (140 KM) Benzyna, 2012
31 000 zł
Katowice
(woj. śląskie)
 Opel Astra, 1.39 (90 KM) Benzyna LPG, 2009
21 000 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
 Volkswagen Touran, 1.4 (150 KM) Benzyna, 2016
85 000 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
 Peugeot 307 I HDI 2.0 kombi biały
3 999,00 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
 Ford Focus, 1.56 (115 KM) Diesel, 2012
25 000 zł
Katowice
(woj. śląskie)
 Opel Astra, 1.37 (120 KM) Benzyna, 2014
34 145 zł
Katowice
(woj. śląskie)
 Hyundai ix20, 1.4 (78 KM) Diesel, 2013
17 072 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
 Zadbany Nissan Almera Tino 2001 od kobiety 2 komplety opon
2 900,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
 Fiat Punto, 1.25 (69 KM) Benzyna LPG, 2013
17 885 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Jak dbać o akumulator samochodowy? Akumulator zimą.
Kupując nowy samochód lub nowy akumulator każdy kierowca chce oczywiście, by ten działał dobrze tak długo, jak to możliwe i żeby można było uniknąć kosztownych problemów z samochodem wynikających z tego, że akumulator się rozładowuje.

Data publikacji: 2019-09-20

TOP 15 - Jaki samochód do 10 tysięcy kupić? Propozycje aut na 2019 rok
Wybierając modele do artykułu zdecydowaliśmy się na prezentację po 5 aut ze wszystkich najpopularniejszych segmentów. Samochody rodzinne, kompaktowe i auta miejskie. Poznaj nasze propozycje.

Data publikacji: 2019-06-17

Co zrobić po sprzedaży samochodu? Obowiązki sprzedającego.
Znalezienie nabywcy, spisanie umowy kupna-sprzedaży i oddanie kluczyków nowemu właścicielowi, to dopiero połowa drogi do sprzedaży samochodu zgodnie z obowiązującymi przepisami. Następnie sprzedawcę czeka załatwienie formalności – co i gdzie należy zgłosić? Czy czekają nas dodatkowe opłaty? Aktualne przepisy obowiązujące w 2019 roku objaśniamy w artykule.

Data publikacji: 2019-06-07

Jak pozbyć się starego samochodu i na tym skorzystać?
Sprzedaż auta może wydawać się dzisiaj zadaniem dość trudnym, a wszystko to przez nasycenie rynku ogromną ilością różnych modeli. Scenariusz jest więc przewidywalny: mijają miesiące i dalej czekamy na kupca z gotówką. Jak uniknąć tych kłopotów? Co zrobić, by szybko sprzedać auto? A może są inne sposoby?

Data publikacji: 2019-06-07