Pomimo tego, że w Polsce jest bardzo dużo samochodów na sprzedaż to w dalszym ciągu istnieje sporo zainteresowanie niemieckimi serwisami ogłoszeniowymi. Niektórzy Polacy szukają wymarzonych samochodów u naszych zachodnich sąsiadów zamiast sprawdzić oferty polskich komisów lub stron z ogłoszeniami. Przyjrzyjmy się zatem gdzie szukać samochodów w Niemczech oraz co warto wiedzieć sprowadzając samochód na własną rękę?
W Niemczech, podobnie jak w Polsce, istnieje wiele różnych serwisów oferujących ogłoszenia motoryzacyjne. Największe z nich istnieją już po 15 i więcej lat i nieprzerwanie cieszą się ogromną popularnością wśród niemieckiej ludności. Przyjrzyjmy się czterem największym stronom samochodowym na rynku niemieckim.
Ilość ogłoszeń ocenialiśmy na podstawie ilości ofert sprzedaży samochodu marki Ford Focus. Popularnego auta segmentu C, które jest w nieprzerwanej produkcji od 1998 roku. Przyjrzyjmy się zatem jak wyglądają najpopularniejsze strony z samochodami na rynku niemieckim.
Serwis Mobile.de wygląda bardzo podobnie od bardzo wielu lat. Wizualne zmiany zachodzą w nim powoli dlatego jeśli kiedykolwiek wcześniej na nim już byłeś łatwo znajdziesz filtry, których szukasz. Wyszukiwanie samochodów jest bardzo precyzyjne i ilość opcji filtrowania spełnia wszystkie wymagania. Na uwagę zasługuje fakt, że można zmienić język na Polski! Szukając Forda Focusa znaleźliśmy 15 565 ogłoszeń.
Według informacji na stronie, wszystkich ogłoszeń samochodów jest ok. 1.25 miliona. Czy jest to dużo? Dla porównania w tym samym czasie na OTOMOTO jest ok 176 tys. samochodów, czyli 7x mniej niż u niemieckiego lidera. Samochody wystawiają tutaj zarówno osoby prywatne jak i firmy. Tu chyba jedna z najstarszych, jeśli nie najstarsza, strona z ogłoszeniami motoryzacyjnymi w Niemczech. Niemieckie mobile.de daje dostęp również do ok 100 tys. ofert sprzedaży motocykli.
Kolejną stroną z autami używanymi na sprzedaż jest niemiecki AUTOSCOUT24.de. Strona internetowa o ładnej szacie i wysokiej czytelności. Układ filtrów zbliżony do tego co widzieliśmy na Mobile.de. Wyszukiwanie ofert jest intuicyjne. Auta wystawiają osoby prywatne i firmy. W AUTOSCOUT24 również można ustawić wersję polską - choć język polski jest wyświetlany bez flagi i łatwo przeoczyć go na liście. Aut marki Ford Focus znaleźliśmy 10 622. Wszystkich ofert jest około 706 000.
Serwis ze stajni eBay jest zbliżony do już niefunkcjonującego na rynku polskim Gumtree. Prosta szata graficzna jest czytelna. Bardziej zaawansowane wyszukiwanie jest jednak, naszym zdaniem, mniej przyjemne niż ma to miejsce we wcześniej opisanych niemieckich serwisach ogłoszeniowych.
Warto jednak na pewno zajrzeć na https://www.ebay-kleinanzeigen.de ponieważ samych Fordów Focusów jest było tu 7 776 ofert, w czasie gdy pisaliśmy odświeżaliśmy artykuł. Wydaje się, że ofert prywatnych jest tu więcej niż firmowych. Łącznie znajdziemy tu ok 536 000 ogłoszeń w dziale samochodów. EBay Klein Anzeigen jest za to bardzo popularny jeśli chodzi o darmowe ogłoszenia drobne na rynku niemieckim - tu prawdopodobnie jest liderem, podobnie jak OLX na polskim rynku. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie by jednym przejazdem przywieźć coś jeszcze z Niemczech.
Na stronie znanego Auto Bild również mamy sekcje poświęconą ofertom sprzedaży samochodów używanych. Serwis dostępny pod adresem https://gebrauchtwagen.autobild.de/ zbudowany jest podobnie do Mobile.de i AUTOSCOUT24. Zestaw filtrów jest również zbliżony do tego, co oferują wspomniane wcześniej platformy.
Wyników dla auta Ford Focus znaleziono 2 887. Pomimo tego, że jest to czwarty serwis (pod względem liczności ofert) w Niemczech, to ogłoszeń sprzedaży Forda Focusa jest podobna ilość niż na działającym w Polsce OTO MOTO (2 578). Warto zatem zwrócić uwagę także na to miejsce. Na AutoBild znajdziemy łącznie ilość ogłoszeń samochodów o około połowę mniejszą niż na eBay tj. jest ich około 259 tys.
Aktualnie (maj 2022) każda sprawdzona przez nas niemiecka strona z autami włączała automatycznie tłumaczenie na język polski, co doprowadzało autora artykuł do pasji. "Ford Focus" wg tłumacza automatycznego to "Ford Skupienie", a to co wyczyniał z marką Smart widzicie na zrzucie ekranu powyżej. Pierwszą rzeczą, która polecam zrobić to wyłączenie translatora i powrót do języka niemieckiego. Tłumaczyć warto opis ofert i innej detale, których nie rozumiemy. Przetłumaczone marki i modele przyprawią jednak wielbiciela samochodów o ból głowy!
Poza ceną zakupu auta, w swoich kalkulacjach warto uwzględnić też koszt samego transportu samochodu. Nawet, jeśli auto przyjedzie na własnych kołach, koszt ubezpieczania i paliwa może być znaczący (szczególnie jeśli wracamy w dwa samochody, a pojazd znaleźliśmy blisko granicy francuskiej, belgijskiej lub szwajcarskiej!)
Pamiętajmy także, że sprowadzając uszkodzone auto z Niemiec nie wrócimy nim na kołach. Musimy skorzystać z lawety. Co za tym idzie koszt sprowadzenia pojazdu będzie wyższy.
Po sprowadzeniu czekają nas jeszcze dodatkowe opłaty m. in. takie jak:
Łączny koszty sprowadzenia auta o wartości ok 30 000 zł i pojemności do 2000 cm3 powinien się zamknąć w przedziale ok 2-3 tysięcy zł. Sama akcyza od 30000zł to kwota 930zł. Pomimo tych opłat, sprowadzenie samochodu na własną rękę dalej może być opłacalne. Szczególnie, że często w znacznie lepszych cenach możemy w Niemczech kupić bardzo dobrze wyposażone modele takich marek jak: BMW, Audi, Mercedes czy Volkswagen. Zobacz wszystkie niemieckie samochody dostępne w Polsce.
Przygotowując się do zakupu samochodu na rynku niemieckim warto, nie tylko, sprawdzić oferty na kilku stronach, ale także dokładnie zweryfikować jakie wyglądają kwestie prawne oraz rejestracja sprowadzanego samochodu. Oczywiście warto też sprawdzić oferty samochodów, które już zostały sprowadzone do kraju.
Dane na temat liczności ogłoszeń pochodzą z dnia 2022.05.17. Z dnia na dzień wartości te się zmieniają, jednak ich stosunek od dłuższego czasu utrzymuje się na podobnym poziomie. Co ciekawe od momentu napisania artykułu (maj 2019) liczby ogłoszeń we wszystkich czterech niemieckich serwisach ogłoszeniowych znacznie spadły. Przykładowo ilość ofert na Mobile.de spadła z ok 2,5 mln w maju 2019 do ok 1,25 mln 3 lata później.
Data publikacji: 2022-05-17, ostatnia zmiana: 2022-05-17