Jak działa ubezpieczenie AC samochodu i czy warto je wykupić?

Uszkodzeni samochodu prze grad

Polisa komunikacyjna powinna skutecznie chronić przed różnymi rodzajami ryzyka. Jednym z jej elementów może być ubezpieczenie AC. Kiedy warto zdecydować się na taki produkt?

Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym. To różnica w stosunku do OC, które musi wykupić każdy kierowca, który chce się poruszać samochodem po polskich drogach. Natomiast dobrowolne ubezpieczenia pozwalają zapewnić dodatkową ochronę. Zakup takich produktów powinien być przemyślany, aby była to opłacalna inwestycja. Na ubezpieczenie AC powinni zdecydować się przede wszystkim właściciele wartościowych samochodów. Straty w przypadku takiego auta mogą być znaczne. Brak odpowiedniego ubezpieczenia wiązać się będzie wówczas z koniecznością samodzielnego sfinansowania naprawy.

Kiedy warto zdecydować się na ubezpieczenie AC?

Każdy element polisy jest opłacalny, gdy zapewni ochronę przed wybranymi rodzajami ryzyka, które mogą wystąpić z określonym prawdopodobieństwem. Wykupienie Autocasco dla starszego samochodu, nie jest z reguły najlepszym rozwiązaniem. Jednak może okazać się to konieczne, gdy pojazd jest regularnie użytkowany. Parkowanie na niestrzeżonych parkingach może powodować zwiększone ryzyko kradzieży. Mając ubezpieczenie AC, można liczyć na uzyskanie odszkodowania, gdy dojdzie do takiego zdarzenia.

Na polisę Autocasco warto zdecydować się, gdy:

●      kupiło się nowe auto,

●      regularnie podróżuje się pojazdem na długich trasach,

●      kupiło się samochód popularnej marki.

Natomiast, aby polisa gwarantowała odpowiednie zabezpieczenie pojazdu, musi być dopasowana pod kątem zakresu ochrony. Tylko taki produkt będzie gwarantował skuteczne zabezpieczenie przed konkretnymi stratami finansowymi.

Co jest w stanie zapewnić ubezpieczenie AC?

Dodatkowe ubezpieczenie AC może mieć różny zakres. Z reguły jest to kosztowny produkt, więc dobrze jest odpowiednio ustalić, jakie zdarzenia losowe mają być objęte ochroną.

Podstawowy zakres Autocasco obejmuje między innymi:

●      kradzież samochodu,

●      kradzież wyposażenia auta,

●      uszkodzenia pojazdu przez osoby trzecie,

●      zderzenie z pojazdem, człowiekiem, zwierzęciem,

●      działanie sił przyrody.

Jeśli zamierza się skorzystać z tańszego produktu, który zagwarantuje podstawowy zakres ochrony, wówczas można kupić minicasco. To produkt, który zapewni odszkodowanie jedynie przy najpoważniejszych szkodach. Jego zaletą jest możliwość ograniczenia wydatków, które trzeba ponosić na eksploatację samochodu. Szerszy zakres ochrony będzie wymagał wydawania większych pieniędzy. Natomiast może okazać się to opłacalne, gdy kupi się nowe i wartościowe auta. Przy takich pojazdach koszty napraw mogą być bardzo wysokie. Zatem nawet wyższa składka za ubezpieczenie AC może okazać się opłacalna w dłuższym okresie.

Jak wybrać ubezpieczenie AC?

Dobre ubezpieczenie AC nie będzie tanie. Z tego powodu przy jego wyborze, trzeba przeprowadzić analizę rynku. Pozwala to zorientować się, jakie produkty są dostępne na rynku. Sprawdzić można różne wersje polis, które będą w stanie zapewnić odmienny zakres ochrony przy różnej wysokości składki. Gdy wybierze się konkretne produkty, dobrze jest zapoznać się z warunkami, które znajdą się w umowie. Pozwala to sprawdzić występowanie konkretnych ograniczeń zakresu ochrony. Gdy jest to niezbędne, wówczas część z nich można usunąć z umowy poprzez zdecydowanie się na wykupienie rozszerzenia polisy.

W umowie Autocasco trzeba zwrócić uwagę między innymi na:

●      udział własny,

●      sumę ubezpieczenia,

●      amortyzację części,

●      metodę rozliczenia szkody. 

Udział własny będzie miał wpływ na ograniczenia kwot wypłacanego odszkodowania. Można go znieść poprzez uiszczenie dodatkowej opłaty. W umowie polisy może być zawarta malejąca suma ubezpieczenia. Przy takim zapisie po wystąpieniu szkody czy w związku ze starzeniem się auta, może być ograniczana wysokość możliwych do uzyskania od towarzystwa pieniędzy. Gdy jest to niezbędne, wówczas ubezpieczenie AC może być wykupione z odnawialną lub stałą kwotą ubezpieczenia. Amortyzacja części wpływa na koszty naprawy, które będzie w stanie pokryć towarzystwo reasekuracji. Przy Autocasco można zdecydować się także na różne metody rozliczenia szkody. czyli kosztorysową lub serwisową. W pierwszym przypadku właściciel polisy uzyska odszkodowanie na konto i samodzielnie będzie musiał naprawić auto. Przy wybraniu metody serwisowej to towarzystwo zajmie się przywróceniem samochodowi stanu używalności.

Jak wykupić ubezpieczenie AC?

Decydując się na wykupienie polisy komunikacyjnej, można postawić na różne rozwiązania dostępne na rynku ubezpieczeniowym. Popularnym rozwiązaniem są pakiety produktów. Pozwalają one w ramach jednej umowy uzyskać ochronę zapewnioną przez OC, AC, NNW, Assistance. Zdecydowanie się na taki produkt bywa opłacalne, gdyż z reguły składki przy pakiecie ubezpieczeń są korzystniejsze. Jednak problemem może być to, że zakres ochrony oferowany przy takiej polisie nie będzie odpowiedni. Wówczas niezbędne będzie samodzielne ustalenie warunków, na których będzie obowiązywało ubezpieczenie AC. Często za wyższą składkę będzie można uzyskać bardziej dopasowany do potrzeb zakres ochrony. W celu sprawdzenia dostępnych na rynku wersji Autocasco można wykorzystać portale pozwalające na porównanie różnych produktów w jednym miejscu. Dodatkowo można skorzystać z kalkulatora, który pozwala wyliczyć wysokość składki przy różnych wersjach ubezpieczenia. Pozwala to skrócić czas, w którym będzie można wybrać taki produkt, który jest dostępny na korzystnych warunkach cenowych, a równocześnie dopasowany pod kątem zakresu ochrony. 

Data publikacji: 2022-10-29, ostatnia zmiana: 2022-12-06

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Mazda 6 - 2016
53 874 zł
Komorniki
(woj. dolnośląskie)
Alfa Romeo 147 - 1,9 Diesel / skóra / bose / zamiana /
4 800,00 zł
Jelcz-Laskowice
(woj. dolnośląskie)
Citroen C4 Picasso - Automat lub Manual , Zadbany , GWARANCJA 12 M-cy,Zamiana
15 800 zł
Świdnica
(woj. dolnośląskie)
Citroen C3 - Bardzo oszczędne autko w super kondycji z klimą !GWARANCJA! ZAMiANA
9 800,00 zł
Świdnica
(woj. dolnośląskie)
Ford S-Max - 15 m-cy GWARANCJI  ! 1 Wł. 7-OS.  2,0 Benzyna 145KM Zamiana
19 900 zł
Świdnica
(woj. dolnośląskie)
Dacia spring - Elektric Drive Comfort Plus 33kW Automat Klimatyzacja Navi Kredyt
77 900 zł
Cieszyn
(woj. śląskie)
Audi S3 - 2021
162 360 zł
Komorniki
(woj. dolnośląskie)
Dacia Duster - 1.6 SCe Essential 4WD WW556YM
53 800 zł
Janki
(woj. mazowieckie)
Mercedes CLS 350 - 2019
183 270 zł
Komorniki
(woj. dolnośląskie)
Toyota Yaris - 2020
46 715 zł
Komorniki
(woj. dolnośląskie)
BMW M2 - 2021
174 463 zł
Komorniki
(woj. dolnośląskie)
Ford Mondeo Opłacony Bogata wersja 2.0 TDCi 150 KM
47 999 zł
Gostyń
(woj. wielkopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Długoterminowy wynajem samochodu - co warto wiedzieć?
Ceny samochodów ciągle wzrastają w górę - przez to wiele osób nie może pozwolić sobie na zakup auta. W tym przypadku warto skorzystać z długoterminowego wynajmu samochodu.
Data publikacji: 2023-03-13
Gdzie zdobyć części do VW Transporter T2B?
Posiadanie zabytkowego pojazdu marki Volkswagen wymaga nie tylko sporego zaangażowania w utrzymanie auta w należytym stanie, lecz także świadomości, że antyczny pojazd wymaga specjalnego traktowania....
Data publikacji: 2023-01-09
Szkoda całkowita samochodu - wszystko, co musisz wiedzieć
Gdy dojdzie do wypadku, wówczas firma ubezpieczeniowa z reguły pokryje koszt naprawy. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wystąpi szkoda całkowita z AC. Jest ona orzekana, gdy koszt usunięcia szkód przewyższ...
Data publikacji: 2022-12-06
Czy autonomiczne auta zmienią przyszłość transportu?
Kiedy myślisz o samochodach autonomicznych, prawdopodobnie wyobrażasz sobie futurystyczne pojazdy o opływowych kształtach. Takie skojarzenia są naturalne i w pełni zrozumiałe. Należy jednak zaznaczyć,...
Data publikacji: 2022-11-24

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij