Jak działa ubezpieczenie AC samochodu i czy warto je wykupić?

Uszkodzeni samochodu prze grad

Polisa komunikacyjna powinna skutecznie chronić przed różnymi rodzajami ryzyka. Jednym z jej elementów może być ubezpieczenie AC. Kiedy warto zdecydować się na taki produkt?

Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym. To różnica w stosunku do OC, które musi wykupić każdy kierowca, który chce się poruszać samochodem po polskich drogach. Natomiast dobrowolne ubezpieczenia pozwalają zapewnić dodatkową ochronę. Zakup takich produktów powinien być przemyślany, aby była to opłacalna inwestycja. Na ubezpieczenie AC powinni zdecydować się przede wszystkim właściciele wartościowych samochodów. Straty w przypadku takiego auta mogą być znaczne. Brak odpowiedniego ubezpieczenia wiązać się będzie wówczas z koniecznością samodzielnego sfinansowania naprawy.

Kiedy warto zdecydować się na ubezpieczenie AC?

Każdy element polisy jest opłacalny, gdy zapewni ochronę przed wybranymi rodzajami ryzyka, które mogą wystąpić z określonym prawdopodobieństwem. Wykupienie Autocasco dla starszego samochodu, nie jest z reguły najlepszym rozwiązaniem. Jednak może okazać się to konieczne, gdy pojazd jest regularnie użytkowany. Parkowanie na niestrzeżonych parkingach może powodować zwiększone ryzyko kradzieży. Mając ubezpieczenie AC, można liczyć na uzyskanie odszkodowania, gdy dojdzie do takiego zdarzenia.

Na polisę Autocasco warto zdecydować się, gdy:

●      kupiło się nowe auto,

●      regularnie podróżuje się pojazdem na długich trasach,

●      kupiło się samochód popularnej marki.

Natomiast, aby polisa gwarantowała odpowiednie zabezpieczenie pojazdu, musi być dopasowana pod kątem zakresu ochrony. Tylko taki produkt będzie gwarantował skuteczne zabezpieczenie przed konkretnymi stratami finansowymi.

Co jest w stanie zapewnić ubezpieczenie AC?

Dodatkowe ubezpieczenie AC może mieć różny zakres. Z reguły jest to kosztowny produkt, więc dobrze jest odpowiednio ustalić, jakie zdarzenia losowe mają być objęte ochroną.

Podstawowy zakres Autocasco obejmuje między innymi:

●      kradzież samochodu,

●      kradzież wyposażenia auta,

●      uszkodzenia pojazdu przez osoby trzecie,

●      zderzenie z pojazdem, człowiekiem, zwierzęciem,

●      działanie sił przyrody.

Jeśli zamierza się skorzystać z tańszego produktu, który zagwarantuje podstawowy zakres ochrony, wówczas można kupić minicasco. To produkt, który zapewni odszkodowanie jedynie przy najpoważniejszych szkodach. Jego zaletą jest możliwość ograniczenia wydatków, które trzeba ponosić na eksploatację samochodu. Szerszy zakres ochrony będzie wymagał wydawania większych pieniędzy. Natomiast może okazać się to opłacalne, gdy kupi się nowe i wartościowe auta. Przy takich pojazdach koszty napraw mogą być bardzo wysokie. Zatem nawet wyższa składka za ubezpieczenie AC może okazać się opłacalna w dłuższym okresie.

Jak wybrać ubezpieczenie AC?

Dobre ubezpieczenie AC nie będzie tanie. Z tego powodu przy jego wyborze, trzeba przeprowadzić analizę rynku. Pozwala to zorientować się, jakie produkty są dostępne na rynku. Sprawdzić można różne wersje polis, które będą w stanie zapewnić odmienny zakres ochrony przy różnej wysokości składki. Gdy wybierze się konkretne produkty, dobrze jest zapoznać się z warunkami, które znajdą się w umowie. Pozwala to sprawdzić występowanie konkretnych ograniczeń zakresu ochrony. Gdy jest to niezbędne, wówczas część z nich można usunąć z umowy poprzez zdecydowanie się na wykupienie rozszerzenia polisy.

W umowie Autocasco trzeba zwrócić uwagę między innymi na:

●      udział własny,

●      sumę ubezpieczenia,

●      amortyzację części,

●      metodę rozliczenia szkody. 

Udział własny będzie miał wpływ na ograniczenia kwot wypłacanego odszkodowania. Można go znieść poprzez uiszczenie dodatkowej opłaty. W umowie polisy może być zawarta malejąca suma ubezpieczenia. Przy takim zapisie po wystąpieniu szkody czy w związku ze starzeniem się auta, może być ograniczana wysokość możliwych do uzyskania od towarzystwa pieniędzy. Gdy jest to niezbędne, wówczas ubezpieczenie AC może być wykupione z odnawialną lub stałą kwotą ubezpieczenia. Amortyzacja części wpływa na koszty naprawy, które będzie w stanie pokryć towarzystwo reasekuracji. Przy Autocasco można zdecydować się także na różne metody rozliczenia szkody. czyli kosztorysową lub serwisową. W pierwszym przypadku właściciel polisy uzyska odszkodowanie na konto i samodzielnie będzie musiał naprawić auto. Przy wybraniu metody serwisowej to towarzystwo zajmie się przywróceniem samochodowi stanu używalności.

Jak wykupić ubezpieczenie AC?

Decydując się na wykupienie polisy komunikacyjnej, można postawić na różne rozwiązania dostępne na rynku ubezpieczeniowym. Popularnym rozwiązaniem są pakiety produktów. Pozwalają one w ramach jednej umowy uzyskać ochronę zapewnioną przez OC, AC, NNW, Assistance. Zdecydowanie się na taki produkt bywa opłacalne, gdyż z reguły składki przy pakiecie ubezpieczeń są korzystniejsze. Jednak problemem może być to, że zakres ochrony oferowany przy takiej polisie nie będzie odpowiedni. Wówczas niezbędne będzie samodzielne ustalenie warunków, na których będzie obowiązywało ubezpieczenie AC. Często za wyższą składkę będzie można uzyskać bardziej dopasowany do potrzeb zakres ochrony. W celu sprawdzenia dostępnych na rynku wersji Autocasco można wykorzystać portale pozwalające na porównanie różnych produktów w jednym miejscu. Dodatkowo można skorzystać z kalkulatora, który pozwala wyliczyć wysokość składki przy różnych wersjach ubezpieczenia. Pozwala to skrócić czas, w którym będzie można wybrać taki produkt, który jest dostępny na korzystnych warunkach cenowych, a równocześnie dopasowany pod kątem zakresu ochrony. 

Data publikacji: 2022-10-29, ostatnia zmiana: 2022-12-06

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Volkswagen Passat - 1.9 TDI - Hak - 90 KM
3 300,00 zł
Głogów
(woj. dolnośląskie)
Opel Insignia - Bogate wyposażenie! Zadbany! Drugie koła!
23 900 zł
Dzierzgoń
(woj. pomorskie)
Chevrolet Aveo - Samochód z instalacją gazową z polskiego salonu.
16 900 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Mazda 6 - 2008
17 200 zł
Kiczyce
(woj. śląskie)
Volkswagen Passat - 2017
82 800 zł
Kiczyce
(woj. śląskie)
Audi A3 - 2005
19 750 zł
Kiczyce
(woj. śląskie)
BMW X3 - ** Naped 4x4 ** Bezwypadkowy ** Serwis w ASO **
25 500 zł
Jatutów
(woj. lubelskie)
Peugeot 207 SW - 1.6VTi 120KM SW Kombi -Panorama -Nowy rozrząd -Zobacz
10 900 zł
Goczałkowice-Zdrój
(woj. śląskie)
Kia Cee'd 1.5 T-GDI 160 KM Salon PL Serwis ASO FV23%
82 900 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Kia Venga - ZOBACZ OPIS !! W podanej cenie roczna gwarancja
23 700 zł
Mysłowice
(woj. śląskie)
Ford Mondeo MK4 Lift Convers+ 1.6 TDCi 115KM Zamiana Opłacony Kamera
30 900 zł
Zamość
(woj. lubelskie)
Mercedes E 53 AMG - Coupe 4Matic+ Salon PL Bezwypadkowy Full Opcja Stan UNIKAT !!!
393 477 zł
Widełki
(woj. świętokrzyskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Dlaczego warto kupić przejażdżkę samochodem na prezent?
Przejażdżka sportowym samochodem to marzenie wielu osób, zarówno młodszych, jak i starszych. W dzisiejszych czasach istnieje możliwość spełnienia tych marzeń dzięki specjalnym voucherom na przejazd sp...
Data publikacji: 2024-05-24
Wybieramy skuter z duszą - klasyczny Romet retro 125 czy raczej unikatowy Nmoto Golden Age?
Styl klasyczny, retro albo jak kto woli vintage wciąż jest na topie nie tylko w kolekcjach odzieży damskiej i męskiej, ale także w ofertach producentów różnego rodzaju pojazdów oraz szeroko pojętych a...
Data publikacji: 2024-05-23
Wyjątkowy pojazd na wymarzony dzień - wybieramy samochód do ślubu
Biała suknia zdobna w koronkowe ażury, obrączki z personalizowanym grawerem, tort piętrowy od najlepszego cukiernika w kraju – dzień ślubu to dla wielu z nas najpiękniejszy dzień w życiu, dokładamy wi...
Data publikacji: 2024-05-23
Jak wybrać samochód dla niepełnosprawnego kierowcy?
Posiadanie własnego samochodu i prowadzenie go powszechnie kojarzy się z samodzielnością, niezależnością, dostępem do wielu możliwości związanych z podróżowaniem, robieniem zakupów, czy załatwianiem w...
Data publikacji: 2024-05-20