Czy można ubezpieczyć samochód bez przeglądu i co grozi za jego brak?

Samochód bez przeglądu


Właściciel samochodu zobowiązany jest do wykupienia polisy OC, jak i też zrobienia badań technicznych auta, gdzie może dochodzić do sytuacji, gdy zostanie naliczona kara za brak przeglądu, gdy nie wypełni się obowiązku. Jego celem jest ograniczenie możliwości poruszania się po drogach aut, które mają poważne wady. Natomiast należy rozróżniać badania techniczne i przegląd pojazdu. 

Przeglądem samochodu nazywana jest potocznie kontrola stanu samochodu w warsztacie mechanicznym. Są one wymagane między innymi przez producentów pojazdów, gdy są one w okresie gwarancyjnym. Jednak kara za brak przeglądu tego typu nie grozi kierowcom. Natomiast szczególnie używane auta również powinny być regularnie kontrolowane pod kątem stanu technicznego. Ma to duże znaczenie, gdy intensywnie korzysta się z samochodu, czy podróżuje się na długich trasach. Wówczas ryzyko wystąpienia poważnych usterek i awarii jest dużo większe. Można to ograniczyć, gdy pojazd zostanie dokładnie sprawdzony przez mechanika.

Czym jest badanie techniczne auta?

Zarejestrowany samochód, który porusza się po drogach, powinien mieć wykonane podstawowe badania techniczne. Przeprowadzenie ich to gwarancja, że nie zostanie nałożona kara za brak przeglądu. Taki przegląd określa, czy auto nie ma uszkodzeń, czy wad, które uniemożliwiałyby jego bezpieczne użytkowanie. Obowiązkiem kierowców jest przeprowadzenie badań technicznych z reguły raz na 12 miesięcy. W tym celu konieczne jest odwiedzenie stacji kontroli pojazdów.

Rzadziej badania techniczne mogą wykonywać właściciele nowych pojazdów:

●      samochody osobowe i ciężarowe do 3,5 ton po raz pierwszy przechodzą przegląd przed upływem 3 lat od rejestracji, a kolejne badanie z reguły musi być wykonane do 5 lat od pierwszej rejestracji.

●      samochody zabytkowe i przyczepy lekkie badane są tylko przed rejestracją. 

Zdarza się, że badanie techniczne będzie musiało być wykonane częściej, aby nie została naliczona kara za brak przeglądu. Skierować na nie może organ kontroli ruchu, jak i też starosta. Z reguły jest to związane z podejrzeniem, że auto może stanowić zagrożenie bezpieczeństwa ruchu.

Co 12 miesięcy badania techniczne muszą przechodzić również takie auta jak:

●      uprzywilejowane,

●      taksówki,

●      z instalacją gazową,

●      przewożące towary niebezpieczne,

●      używane do nauki jazdy i egzaminów na prawo jazdy,

●      przystosowane do przewozu do 9 osób i wykorzystywane w celach zarobkowych.

Równocześnie nie warto zapominać o wykonaniu obowiązkowego badania technicznego. Gdy zostanie to wykryte, wówczas może zostać naliczona finansowa kara za brak przeglądu.

Jaka kara za brak przeglądu?

Karą za brak przeglądu samochodu może być mandat. Naliczony zostanie on, gdy pojazd zostanie zatrzymany przez policję lub Inspekcję Transportu Drogowego. Taka kara za brak przeglądu może wynieść nawet 5 tys. Natomiast nie są to jedyne konsekwencje braku wykonania badania technicznego. Kierowcy zostanie także zatrzymany dowód rejestracyjny. Dojść może do tego także w formie wirtualnej. Wynika to z faktu, że auta bez przeglądu technicznego nie mogą poruszać się po polskich drogach. Policjant daje kierowcy specjalny dokument, który pozwala dojechać autem do najbliższej stacji kontroli samochodów. Następnie badanie techniczne musi być wykonane w ciągu 7 dni, aby móc dalej bez problemów poruszać się pojazdem po drogach. Gdy samochód nie ma żadnych wad, wówczas stacja kontroli pojazdów wyda dokument, który pozwala poruszać się nim bez dowodu rejestracyjnego. Dopiero w wydziale komunikacji można wykreślić wpis o jego zatrzymaniu. 

Czy można ubezpieczyć auto bez aktualnego przeglądu?

Nie warto zapominać o tym, aby wykonać badanie techniczne. Nałożona kara za brak przeglądu może być wysoka, a do tego trzeba będzie poświęcić czas na załatwienie wielu formalności. Natomiast polisę OC często można mieć bez wykonania badania technicznego – na Kioskpolis.pl można znaleźć wiele ofert w tym zakresie. Z reguły, gdy kierowca kupuje pierwsze ubezpieczenie, wówczas towarzystwo sprawdzi, czy przegląd został wykonany. Jednak przy przedłużeniu polisy OC ubezpieczyciele często nie kontrolują tego, że badanie techniczne jest aktualne. Z tego powodu każdy kierowca musi samodzielnie kontrolować, czy potwierdzenie wykonania przeglądu jest aktualne.  

Data publikacji: 2022-08-10, ostatnia zmiana: 2022-08-10

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Renault Megane 1.6 16V (101KM), 2011
29 500 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Toyota Yaris 1.5 Hybrid (100KM), 2019
70 000 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
VW Passat 2.0 TDI (190KM), 2017
77 000 zł
Zabrze
(woj. śląskie)
Ford Mondeo 2.0 TDCI (150KM), 2016
52 845 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Nissan Qashqai 1.6 (117KM), 2011
40 000 zł
Bielany Wrocławskie
(woj. dolnośląskie)
Ford Fiesta 1.0 EcoBoost (101KM), 2013
28 000 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Ford C-MAX 1,8 16V Lift  Gwarancja  Raty  Zamiana
15 900 zł
Kutno
(woj. łódzkie)
Citroen C4 Grand Picasso 2.0 HDI (150KM), 2011
34 000 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Opel Astra - 1,4 SI  125 KM Edition NAVI  CLIMATRONIC - Full Servis
55 900 zł
Mysłowice
(woj. śląskie)
Atego 1022 Firanka*Winda*Klima*1 Właściciel*Serwis do końca !,
69 900 zł
Radom
(woj. mazowieckie)
BMW 525 - M-PAKIET 192KM Xenon Skóry El.Klapa Szyberdach Podgrze.Fotele Niemcy
27 900 zł
Ostrów Mazowiecka
(woj. mazowieckie)
Hyundai Santa Fe - 2.0 CRDi 185PS!!4WD,Automat.POLSKA SALON!!!
114 900 zł
Białystok
(woj. podlaskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Dlaczego warto kupić bmw x1?
Niemiecka marka BMW należy do najbardziej pożądanych przez kierowców na całym świecie. Samochody BMW są uważane za symbol niezawodności, solidności, jakości i prestiżu. Duży wybór dostępnych modeli sp...
Data publikacji: 2022-09-26
Podstawowe wyposażenie warsztatu wulkanizacyjnego
Jaki wybrać sprzęt do Warsztatu Wulkanizacyjnego.
Data publikacji: 2022-09-22
Kosmetyki samochodowe - do czego służą?
Kosmetyki kojarzą się przede wszystkim z dbaniem o swoją urodę, jednak na rynku znaleźć można również preparaty stworzone z myślą o pojazdach. Które z nich cieszą się największą popularnością? Do czeg...
Data publikacji: 2022-08-24
Kaski integralne Shoei - rewolucja z Japonii. Sprawdź odzież motocyklową oraz akcesoria dla miłośników jednośladów
Kaski integralne to najczęściej wybierany rodzaj kasku do jazdy motocyklem. Takie rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo jazdy i komfort użytkowania niezależnie od warunków pogodowych. Ciekawą opcją na r...
Data publikacji: 2022-08-15

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij