Jak dobrać oświetlenie do kuchni?

Jak dobrać oświetlenie do kuchni?

Odpowiednio doświetlona kuchnia i część jadalniana, to zapewnienie nie tylko swoistej atmosfery, oszczędność energii, a tym samym i kosztów, ale przede wszystkim wygoda przy przygotowywaniu posiłków. Na co w takim razie zwrócić uwagę wybierając oświetlenie do kuchni? Jak dobrać je najlepiej, tak by pogodzić wszystkie te składowe?

Oświetlenie górne

Oświetlenie górne w kuchni.

W dobrze zaprojektowanej kuchni nie powinno zabraknąć oświetlenia górnego. Choć pozornie wydawać by się mogło, iż jest to oczywiste, w wielu nowoczesnych koncepcjach odchodzi się od tego rozwiązania, skłaniając się ku wyborowi nastrojowych punktów świetlnych umieszczonych bezpośrednio pod lub nad szafkami. Niemniej jednak klasyczne oświetlenie górne w postaci lampy wiszącej w centralnym punkcie sprawdza się doskonale przy wielu projektach. Zarówno kuchnie w aneksie, jak i kuchnie oddzielne dobrze zostaną doświetlone właśnie dzięki temu rozwiązaniu, i nie tylko mowa tu o części blatowej, ale także o samej podłodze. Rozważając oświetlenie górne warto poza lampami wiszącymi rozważyć również oświetlenie wbudowane w sufit - podwieszany sufit, a także ledowe punkty świetlne.

Oświetlenie podszafkowe

Oświetlenie podszafkowe.

Kolejnym ważnym oświetleniem jest oświetlenie podszafkowe. To właśnie ono ułatwi nam pracę na blatach kuchennych, zmywanie, czy też korzystanie z kuchenki. Dzięki lokalizacji bezpośrednio nad strefą roboczą unikniemy sytuacji, w której górne światło będzie padało nam w plecy, a co za tym idzie, nie będziemy sobie własnym cieniem całkowicie zasłaniać miejsca pracy. Oświetlenie podszafkowe to także wprowadzenie dodatkowego nastroju, a także dodatkowa oszczędność energetyczna. Rozwiązanie to skomponuje się zarówno z kuchniami urządzonymi w stylu tradycyjnym, tu polecamy ciepłe barwy; jak również w nowoczesnych przestrzeniach, gdzie zarówno zimna jak i ciepła tonacja światła będzie odpowiednia.

Oświetlenie nadszafkowe

Oświetlenie nadszafkowe.

Innym rozwiązaniem montowanym w obrębie szafek jest oświetlenie nadszafkowe. To rozwiązanie coraz częściej zastępuje standardowy punkt świetlny umieszczony w centralnym miejscu kuchni. Dzięki takiemu podejściu zapewnimy równomierne rozprowadzenie światła w obrębie wszystkich szafek, skupiając się zatem tylko na tych przestrzeniach, które są najczęściej wykorzystywane. Oświetlenie nadszafkowe jest komplementarne do oświetlenia podszafkowego i sprawdzi się idealnie w nowoczesnych aranżacjach.

Lampy wiszące

Lampy wiszące.

Decydując się na wybór i umiejscowienie lampy wiszącej należy dokładnie przemyśleć jej funkcje. Czy ma to być główne oświetlenie przestrzeni? Czy ma to może być designerska stylizacja, będąca nie tylko oświetleniem, ale także ciekawym akcentem? Czy może w końcu spełniać funkcję dodatkowej lampy nad stołem jadalnianym. Każde z tych podejść wymaga innego rozplanowania, jak również innego jej doboru. Decydując się na lampę nowoczesną o ciekawym kształcie, przede wszystkim należy skupić się na jej dopasowaniu pod względem designu do reszty wystroju. Ważne by nie kolidowała wizualnie z innymi elementami wyposażenia, a swym stylem podkreślała klimat wnętrza. Z kolei wybierając lampę wiszącą o przeznaczeniu stricte oświetleniowym, należy skupić się na takich parametrach jak maksymalna moc żarówki, jaką można w niej zamontować; jasność klosza, jak również pole powierzchni oświetlanej.Wybierając lampę nad stół kuchenny, warto pomyśleć o rozwiązaniu, w którym część robocza kuchni będzie oświetlona lampami wpuszczanymi w sufit, oświetleniem nadszafkowym lub wbudowanymi w podwieszany sufit. Dzięki temu lampa wisząca nad stołem nie będzie konkurować z pozostałymi elementami oświetleniowymi, a tym samym będzie stanowić ciekawy element aranżacji. Ponadto, lampa zamieszczona bezpośrednio nad stołem lub bufetem, pozwoli na dobre doświetlenie części jadalnianej i odseparowanie jej od strefy kuchennej. Taki efekt osiągniemy poprzez strefowe ściemnianie lub oświetlanie przestrzeni.

Listwy LED

Listwy LED.

Listwy z niewielkimi LEDami to także ciekawa propozycja. Oprócz klasycznych rozwiązań, jakim jest umieszczanie ich pod szafkami, ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie ich w zagłębieniach ścian, profilach, czy też wnękach. Dzięki temu pomieszczeniu nadamy dodatkowej atmosferę poprzez grę światła, łamanie przestrzeni, jak również ukrywanie i uwidacznianie poszczególnych elementów. Niemniej jednak, pamiętajmy iż takie rozwiązanie nie powinno stanowić głównego oświetlenia kuchni, a być jedynie jego eleganckim uzupełnieniem.

Lampy do zabudowy sufitowej

Lampy do zabudowy sufitowej.

Sufity podwieszane z lampami zabudowanymi to kolejne ciekawe i popularne rozwiązane. Pomieszczenia nowoczesne o średniej wysokości, w których obniżenie sufitu o kilkanaście centymetrów, nie będzie problematyczne, doskonale skomponują się z tym rodzajem oświetlenia. Zastosowanie tego rozwiązania w zbyt niskich lub wysokich przestrzeniach, odpowiednio albo wprowadzi wrażenie klaustrofobii, albo zimnego pomieszczenia przemysłowego. Sufit podwieszany to także dobre rozwiązanie w połączeniu z dodatkowymi lampami wiszącymi bezpośrednio nad stołem kuchennym. Niemniej jednak, pamiętajmy iż dobrą praktyką i regułą jest to, że lampa wisząca nie powinna być zamocowana do sufitu podwieszanego.

Lampy do zabudowy w podłodze

Lampy do zabudowy w podłodze.

Innym rozwiązaniem oświetlenia strefy kuchennej jest zamontowanej dodatkowego oświetlenia w podłodze. Oświetlenie podłogowe pozwoli uwidocznić najciekawsze elementy aranżacji kuchni, jak również sprawdzi się w projektach, gdzie kuchnia umieszczona jest na kilku poziomach. Dzięki temu unikniemy niezauważenia nierówności, progów lub podestu. Pamiętajmy iż jest to oświetlenie dodatkowe, a co za tym idzie, nie może stanowić jedynego oświetlenia.

Kinkiety

kinkiety kuchenne.

Na koniec warto również wspomnieć o kinkietach do kuchni. Rozwiązanie, które mogłoby się wydawać, że jest już właściwie nie realizowane, powraca także w nowoczesnych projektach. Oświetlenie znajdujące swoje zastosowanie przede wszystkim w stylizowanych wnętrzach, a nadające swoistego, ciepłego i przytulnego klimatu, coraz częściej znajdziemy także w projektach kuchni w loftach, czy też w innych pomieszczeniach utrzymanych w stylu industrialnym. Łączone jest ono często z jedną centralną lampą wiszącą na środku kuchni, a funkcja ich sprowadza się do oświetlenia niewielkiego obszaru w niewielkiej odległości.Pamiętajmy jednak, że wybór odpowiedniego oświetlenia do kuchni to przede wszystkim wybór takiego rozwiązania, które nie tylko będzie eleganckie, ale przede wszystkim praktyczne i w pełni pokrywające wykorzystywane przestrzenie.

Data publikacji: 2019-06-04, ostatnia zmiana: 2021-04-09

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Lampa wisząca EVA 11059-15
138,75 zł
Inowrocław
(woj. kujawsko-pomorskie)
Alfa Bolo 606050140 lampa wisząca zwis 1x60W E27 czarny
67,90 zł
Żyrardów
(woj. mazowieckie)
Lampa wisząca DALEY 60257
1 562,04 zł
Brodnica
(woj. kujawsko-pomorskie)
Alfa Argon 60267102 lampa wisząca zwis 1x60W E27 miedziany
138,74 zł
Wałbrzych
(woj. dolnośląskie)
Lampa sufitowa ANGELO 10404-17
348,80 zł
Rogoźnik
(woj. śląskie)
Lampa wisząca Eglo Gradoli 98016 sufitowa 6x60W E27 biała/chrom - wysyłka w 24h
449,90 zł
Koło
(woj. wielkopolskie)
Lampa sufitowa LINUS 2246474
898,00 zł
Sieradz
(woj. łódzkie)
Lampa wisząca Italux Marion 6594-5P zwis 5x40W E14 chrom - wysyłka w 24h
344,00 zł
Świdnica
(woj. dolnośląskie)
Nowodvorski Abi 8864 Lampa wisząca zwis 1x40W E27 Czarna
299,00 zł
Grudziądz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Lampa wisząca FREYA 145
539,00 zł
Tomaszów Mazowiecki
(woj. łódzkie)
Azzardo Krug AZ2112 lampa wisząca zwis 1x40W E27 chrom - wysyłka w 24h
139,00 zł
Gniezno
(woj. wielkopolskie)
Lampa wisząca zwis żyrandol Luminex Kokarda 3x60W E14 złoty 0072
160,90 zł
Gdańsk
(woj. pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Idzie lato - który klimatyzator ochłodzi najlepiej?
Letnie upały potrafią być ciężkie do zniesienia. Zwłaszcza, gdy mieszkamy w miejscach o dużych zyskach ciepła, np. szybko nagrzewające się poddasza czy mieszkania z ekspozycją na zachód czy południe....
Data publikacji: 2021-03-31
Zastosowanie piły ukośnicy
Ukośnica, kapówka, ukosówka – to popularne określenia pilarki przeznaczonej do profesjonalnej obróbki drewna, która umożliwia wykonywania znacznie bardziej precyzyjnych i skomplikowanych prac niż zwyk...
Data publikacji: 2021-03-29
Róże pnące - uprawa i pielęgnacja krzewów różanych
Długie pędy ozdobnie pnące się po ogrodowych podporach. Liczne, wielokolorowe i pachnące kwiaty pokrywające pergole i ściany altanek. Pnące róże są marzeniem każdego posiadacza przydomowego ogródka i...
Data publikacji: 2021-03-10
Stoły ogrodowe 3w1 - domowe centrum rozrywki
Nowoczesny stół bilardowy do ogrodu to coś więcej niż tradycyjny mebel, który możesz ustawić na świeżym powietrzu. To rozwiązanie, dzięki któremu przemienisz każdą imprezę w niesamowitą, emocjonującą...
Data publikacji: 2021-03-09

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij