Jak dobrać oświetlenie do kuchni?

Jak dobrać oświetlenie do kuchni?

Odpowiednio doświetlona kuchnia i część jadalniana, to zapewnienie nie tylko swoistej atmosfery, oszczędność energii, a tym samym i kosztów, ale przede wszystkim wygoda przy przygotowywaniu posiłków. Na co w takim razie zwrócić uwagę wybierając oświetlenie do kuchni? Jak dobrać je najlepiej, tak by pogodzić wszystkie te składowe?

Oświetlenie górne

Oświetlenie górne w kuchni.

W dobrze zaprojektowanej kuchni nie powinno zabraknąć oświetlenia górnego. Choć pozornie wydawać by się mogło, iż jest to oczywiste, w wielu nowoczesnych koncepcjach odchodzi się od tego rozwiązania, skłaniając się ku wyborowi nastrojowych punktów świetlnych umieszczonych bezpośrednio pod lub nad szafkami. Niemniej jednak klasyczne oświetlenie górne w postaci lampy wiszącej w centralnym punkcie sprawdza się doskonale przy wielu projektach. Zarówno kuchnie w aneksie, jak i kuchnie oddzielne dobrze zostaną doświetlone właśnie dzięki temu rozwiązaniu, i nie tylko mowa tu o części blatowej, ale także o samej podłodze. Rozważając oświetlenie górne warto poza lampami wiszącymi rozważyć również oświetlenie wbudowane w sufit - podwieszany sufit, a także ledowe punkty świetlne.

Oświetlenie podszafkowe

Oświetlenie podszafkowe.

Kolejnym ważnym oświetleniem jest oświetlenie podszafkowe. To właśnie ono ułatwi nam pracę na blatach kuchennych, zmywanie, czy też korzystanie z kuchenki. Dzięki lokalizacji bezpośrednio nad strefą roboczą unikniemy sytuacji, w której górne światło będzie padało nam w plecy, a co za tym idzie, nie będziemy sobie własnym cieniem całkowicie zasłaniać miejsca pracy. Oświetlenie podszafkowe to także wprowadzenie dodatkowego nastroju, a także dodatkowa oszczędność energetyczna. Rozwiązanie to skomponuje się zarówno z kuchniami urządzonymi w stylu tradycyjnym, tu polecamy ciepłe barwy; jak również w nowoczesnych przestrzeniach, gdzie zarówno zimna jak i ciepła tonacja światła będzie odpowiednia.

Oświetlenie nadszafkowe

Oświetlenie nadszafkowe.

Innym rozwiązaniem montowanym w obrębie szafek jest oświetlenie nadszafkowe. To rozwiązanie coraz częściej zastępuje standardowy punkt świetlny umieszczony w centralnym miejscu kuchni. Dzięki takiemu podejściu zapewnimy równomierne rozprowadzenie światła w obrębie wszystkich szafek, skupiając się zatem tylko na tych przestrzeniach, które są najczęściej wykorzystywane. Oświetlenie nadszafkowe jest komplementarne do oświetlenia podszafkowego i sprawdzi się idealnie w nowoczesnych aranżacjach.

Lampy wiszące

Lampy wiszące.

Decydując się na wybór i umiejscowienie lampy wiszącej należy dokładnie przemyśleć jej funkcje. Czy ma to być główne oświetlenie przestrzeni? Czy ma to może być designerska stylizacja, będąca nie tylko oświetleniem, ale także ciekawym akcentem? Czy może w końcu spełniać funkcję dodatkowej lampy nad stołem jadalnianym. Każde z tych podejść wymaga innego rozplanowania, jak również innego jej doboru. Decydując się na lampę nowoczesną o ciekawym kształcie, przede wszystkim należy skupić się na jej dopasowaniu pod względem designu do reszty wystroju. Ważne by nie kolidowała wizualnie z innymi elementami wyposażenia, a swym stylem podkreślała klimat wnętrza. Z kolei wybierając lampę wiszącą o przeznaczeniu stricte oświetleniowym, należy skupić się na takich parametrach jak maksymalna moc żarówki, jaką można w niej zamontować; jasność klosza, jak również pole powierzchni oświetlanej.Wybierając lampę nad stół kuchenny, warto pomyśleć o rozwiązaniu, w którym część robocza kuchni będzie oświetlona lampami wpuszczanymi w sufit, oświetleniem nadszafkowym lub wbudowanymi w podwieszany sufit. Dzięki temu lampa wisząca nad stołem nie będzie konkurować z pozostałymi elementami oświetleniowymi, a tym samym będzie stanowić ciekawy element aranżacji. Ponadto, lampa zamieszczona bezpośrednio nad stołem lub bufetem, pozwoli na dobre doświetlenie części jadalnianej i odseparowanie jej od strefy kuchennej. Taki efekt osiągniemy poprzez strefowe ściemnianie lub oświetlanie przestrzeni.

Listwy LED

Listwy LED.

Listwy z niewielkimi LEDami to także ciekawa propozycja. Oprócz klasycznych rozwiązań, jakim jest umieszczanie ich pod szafkami, ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie ich w zagłębieniach ścian, profilach, czy też wnękach. Dzięki temu pomieszczeniu nadamy dodatkowej atmosferę poprzez grę światła, łamanie przestrzeni, jak również ukrywanie i uwidacznianie poszczególnych elementów. Niemniej jednak, pamiętajmy iż takie rozwiązanie nie powinno stanowić głównego oświetlenia kuchni, a być jedynie jego eleganckim uzupełnieniem.

Lampy do zabudowy sufitowej

Lampy do zabudowy sufitowej.

Sufity podwieszane z lampami zabudowanymi to kolejne ciekawe i popularne rozwiązane. Pomieszczenia nowoczesne o średniej wysokości, w których obniżenie sufitu o kilkanaście centymetrów, nie będzie problematyczne, doskonale skomponują się z tym rodzajem oświetlenia. Zastosowanie tego rozwiązania w zbyt niskich lub wysokich przestrzeniach, odpowiednio albo wprowadzi wrażenie klaustrofobii, albo zimnego pomieszczenia przemysłowego. Sufit podwieszany to także dobre rozwiązanie w połączeniu z dodatkowymi lampami wiszącymi bezpośrednio nad stołem kuchennym. Niemniej jednak, pamiętajmy iż dobrą praktyką i regułą jest to, że lampa wisząca nie powinna być zamocowana do sufitu podwieszanego.

Lampy do zabudowy w podłodze

Lampy do zabudowy w podłodze.

Innym rozwiązaniem oświetlenia strefy kuchennej jest zamontowanej dodatkowego oświetlenia w podłodze. Oświetlenie podłogowe pozwoli uwidocznić najciekawsze elementy aranżacji kuchni, jak również sprawdzi się w projektach, gdzie kuchnia umieszczona jest na kilku poziomach. Dzięki temu unikniemy niezauważenia nierówności, progów lub podestu. Pamiętajmy iż jest to oświetlenie dodatkowe, a co za tym idzie, nie może stanowić jedynego oświetlenia.

Kinkiety

kinkiety kuchenne.

Na koniec warto również wspomnieć o kinkietach do kuchni. Rozwiązanie, które mogłoby się wydawać, że jest już właściwie nie realizowane, powraca także w nowoczesnych projektach. Oświetlenie znajdujące swoje zastosowanie przede wszystkim w stylizowanych wnętrzach, a nadające swoistego, ciepłego i przytulnego klimatu, coraz częściej znajdziemy także w projektach kuchni w loftach, czy też w innych pomieszczeniach utrzymanych w stylu industrialnym. Łączone jest ono często z jedną centralną lampą wiszącą na środku kuchni, a funkcja ich sprowadza się do oświetlenia niewielkiego obszaru w niewielkiej odległości.Pamiętajmy jednak, że wybór odpowiedniego oświetlenia do kuchni to przede wszystkim wybór takiego rozwiązania, które nie tylko będzie eleganckie, ale przede wszystkim praktyczne i w pełni pokrywające wykorzystywane przestrzenie.

Data publikacji: 2019-06-04, ostatnia zmiana: 2021-04-09

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Lampa wisząca Luminex Iron Red 6180 lampa sufitowa 1x60W E27 czerwony / czarny
199,00 zł
Dąbrowa Górnicza
(woj. śląskie)
Czarna nowoczesna lampa wisząca z abażurem - D037-Ardos
458,00 zł
Wałbrzych
(woj. dolnośląskie)
Lampa wisząca Rabalux Rustic 3 5x40W E14 brąz/orzech 7095
559,98 zł
Tarnowskie Góry
(woj. śląskie)
Nowoczesny żyrandol E253-Akiro
248,00 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
Beżowo-biała skandynawska lampa wisząca - EX998-Olida
318,00 zł
Czaplinek
(woj. zachodniopomorskie)
Lampa wisząca Luminex Iron Black 1 6206 lampa sufitowa 1x60W E27 czarny / biały
199,00 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Lampa wisząca Globo Annika 21000HN lampa sufitowa zwis 1x25W E27 nikiel mat / dymiony
157,87 zł
Toruń
(woj. kujawsko-pomorskie)
Markslojd Arto 128047 metalowa podsufitka do lampy wiszącej oksydowany/patyna
51,00 zł
Olsztyn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Alfa Marta 15340 lampa wisząca zwis 1x60W E27 biała
100,00 zł
Chorzów
(woj. śląskie)
Lampa wisząca Rabalux Alessandra 2161 1x60W E27 biała
217,65 zł
Kielce
(woj. świętokrzyskie)
Lampa wisząca Luminex Basket New 8062 lampa druciana diament 1x60W E27 czarna
96,00 zł
Zaścianki
(woj. podlaskie)
Metalowa lampa sufitowa E555-Simox - popiel
168,00 zł
Siedlęcin
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Basen stelażowy - najlepsze rozwiązanie na letni wypoczynek
Basen stelażowy to świetna okazja, aby stworzyć miejsce do pływania i relaksu na własnym podwórku. W tym artykule omówimy, dlaczego warto kupić basen stelażowy.
Data publikacji: 2024-05-24
Liczy się nie tylko komfort i bezpieczeństwo - jak wybrać meble do pokoju seniora?
Urządzanie mieszkania większości z nas kojarzy się z kupowaniem nowoczesnych mebli dla młodych małżeństw lub aranżowaniem przytulnych przestrzeni dla niemowląt czy dzieci w wieku szkolnym. Tymczasem w...
Data publikacji: 2024-05-24
W jaki sposób urządzić łazienkę?
Łazienka to wyjątkowe miejsce w każdym domu czy mieszkaniu. To w niej człowiek przygotowuje się na kolejny dzień w pracy czy w szkole, to w niej relaksuje się po całym dniu, bierze kąpiel bądź pryszni...
Data publikacji: 2024-05-23
Jakie krzesła ogrodowe wybrać do ogrodu?
Wybór odpowiednich krzeseł ogrodowych to kluczowy element tworzenia komfortowej i stylowej przestrzeni na zewnątrz. Krzesła ogrodowe powinny nie tylko dobrze się prezentować, ale również być wygodne i...
Data publikacji: 2024-05-22